Šį straipsnį turėtų perskaityti visi būsimųjų darželinukų tėvai

 (7)
Jei norite, kad jūsų vaikas rugsėjį keliautų į darželį su noru, trys vasaros mėnesiai, pasak ikimokyklinio ugdymo pedagogų, yra kaip tik tinkamiausi „namų darbams", t. y. pasiruošti darželiui. Be skubos ir įtampos.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Konsultuoja VšĮ „Namų darželis" vadovė Audronė Kancė.

Ugdykite savarankiškus vaikus

Dvimetukas kitų žmonių pagalbą, t. y. jei jie padeda pavalgyti, atlikti gamtinius reikaliukus, aprengia ir pan., priima labai natūraliai. Tačiau ir tokio amžiaus vaikas jau gali pats pataikyti į burną šaukštą su maistu, nebijoti puoduko, mokėti užsidėti kepurę ir pan. O štai nesavarankiškam trejų metų pypliui darželyje gali būti sunku. Vaikui ir taip nelengva susitaikyti su nauju gyvenimo būdu ir ritmu, o nemokėdamas pats pavalgyti, apsirengti, susitvarkyti tualete bus labai priklausomas nuo „svetimų tetų" ir dėl to jausis dar blogiau, išgyvens didesnę įtampą.

„Tiems, kurie nesavarankiški, gali prasidėti net somatinio (kūniško) pobūdžio nerviniai sutrikimai. Yra tokių vaikų. Pavyzdžiui, jie darželyje atsisako eiti į tualetą, nesituština, nes per sunku ištverti auklėtojos („svetimos moters") pagalbą, pavyzdžiui, negali pakęsti, kad kitas žmogus valo jiems užpakaliuką. Ir tai ilgainiui tampa rimta bėda", – įspėja A.Kancė. Todėl apsišarvuokite kantrybe ir leiskite vaikui pačiam apsirengti ir nusirengti, apsiauti ir nusiauti batus, jei dar nesinaudoja, pratinkite prie puoduko, vyresnius – ir prie tualeto, raginkite patį pavalgyti, atsigerti.

Susipažinkite su darželiu

Vargu ar užtenka vien kalbėti apie darželį. 2–3 m. vaikai dar nesugeba įsivaizduoti to, ko nemato, kas nėra apčiuopiama, negeba mąstyti abstrakčiai. Jei nuolat kartosite: „Rugsėjį eisi į darželį", vaikas prie šių žodžių įpras, bet jie jam nieko nereikš. Kad suprastų, kas tai, žodį vaikas turi susieti su patirtimi, todėl jei tik yra galimybė, nueikite kartu (mama ar tėtis) į darželį apsižiūrėti. Vasarą darželinukai daug laiko praleidžia lauke, leiskite saviškiam su jais pažaisti, palakstyti, susipažinti, nuveskite į grupę, tegul pats viską pamato, pačiupinėja. Mažyliui bus aiškiau, kas yra ta „grupė", „darželis", „auklėtoja". Štai tada jau verta kalbėtis apie darželį.

Suderinkite režimą

Paprastai namuose augantys vaikai gyvena kitokiu režimu, nei lankantys darželį. Todėl būsimo darželinuko „naminį" režimą reikėtų po truputį pradėti derinti prie „darželinio". Labai svarbu „susistyguoti" pietų valgymo ir pietų miego metą.

Neįpratintas prie kitokio režimo vaikas darželyje gali visiškai „išsiderinti". Labiausiai jam gali trūkti miego, o ir šiaip galvoje visa ligšiolinė tvarka apsiverčia aukštyn kojomis, todėl gali būti dar irzlesnis, jautresnis ir pan.

Pasiruoškite lauknešėlį

Prasminga kartu su vaiku ar jam matant paruošti dovanėlę, kurią nešitės į darželį. Pavyzdžiui, galima nupiešti ar išsiuvinėti paveiksliuką, pagalvėlių, numegzti žaisliuką ar servetėlių ir pan. Gerai, jei ta dovanėlė ruošiama ilgai, vis apie ją pakalbant, prisimenant, tarsi „užkrečiant" ir vaiką laukimu. Rugsėjui atėjus į darželį mažylis keliaus su dovanėle – ir tai ne tik gražu, bet ir padės vaikui naujoje aplinkoje jaustis saugiau . Juk grupėje bus daiktas, kurį mama lietė, jis kvepia ja ir skleidžia jos šilumą.

Pasirūpinkite drabužiais

Pradėjusiems lankyti darželį jų staiga prireikia daugiau. Kad išvengtumėte papildomos įtampios ir nereikėtų lakstyti rugsėjį, pasirūpinkite jais iš anksto. Labai svarbu, kad darželio drabužiai būtų patogūs, „kvėpuojantys" ir nebrangūs, t. y. nebūtų gaila, jei vaikas juos suteps, įplėš ir pan. Kiek ir kokių drabužėlių reikia, pasitarkite su darželio auklėtojomis ir kitomis mamomis.

Pokyčiams pasiruoškite ir patys

Ruošti darželiui reikia ne tik vaiką. Mama ir tėtis taip pat turėtų psichologiškai pasiruošti pokyčiams, kurie dar laukia, nes paprastai ne tik vaikai, bet ir suaugę žmonės naują patirtį pasitinka su neigiama nuostata. Pasikalbėkite apie tai su tėvais, jau patyrusiais „pirmą kartą" darželyje. Geriau jaustis padės ir rimtas, įtikinantis motyvas, kodėl vaiką leidžiate į darželį. Nepatingėkite, jei tik yra galimybė, apvažiuoti kuo daugiau darželių, susipažinti ne tik su aplinka, bet, svarbiausia, su auklėtojomis. Jei jomis pasitikėsite („Jaučiuosi rami (–us) palikusin(–ęs) jai vaiką"), tai bus didelė paguoda ir psichologinis ramstis sunkiu adaptacijos darželyje periodu.

Rugsėjis dar toli, bet verta ir savo būsimą darbą pasiplanuoti taip, kad bent kelias savaites galėtumėte nepalikti vaiko darželyje visai dienai, pabūti kelias dienas su juo grupėje.

Nepersistenkite

Labai dažnai tėvai trūks plyš stengiasi įtikinti vaiką, kad darželis yra beveik pasakų šalis, kalba apie jį su tokiu nenatūraliu entuziazmu ir „paplonintu" balsu, kad vaiką apima priešingas jausmas: kažkas „ten" negerai. Šiukštu negalima ir gąsdinti: „Pamatysi, kaip tau ten, darželyje, bus, baigsis katino dienos."

Reikia, jog vaikas žinotų, kad bus ir taip, ir kitaip, kad darželyje smagu, bet gali būti ir liūdna. Elkitės natūraliai, paprastai ir nuoširdžiai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: nerealiai smagūs žaidimai su ledukais

Šilti orai lepina mus saulės šiluma ir malonia akims žaluma. Vis daugiau laiko praleidžiame lauke.

Kaip susikalbėti su vaikais? Knygų TOP 5

Kaip susikalbėti su vaikais? Ar svarbu tenkinti visus jų pageidavimus, kad mažieji galėtų jaustis laimingi ? Kokie iššūkiai kyla auginant paauglį ir kaip juos įveikti? Kaip išugdyti tarpusavio pagarbą ir pasitikėjimą?

Psichologė – apie vaikus ir nuogumą: ko turi nepamiršti tėvai

Augant mažyliui, tėvai susiduria su vis įvairesniais klausimais – vaikui ima rūpėti, kaip jis atrodo, kaip atrodo kiti, kaip jis rengiasi ir kas slepiasi po skirtingų lyčių rūbais.

5 patarimai, kaip užauginti genijų

Kiekvieno vaiko tėvai norėtų, kad užaugęs jis būtų protingas ir sumanus, kad jį lydėtų sėkmė asmeniniame bei profesiniame gyvenime. Kaip padėti vaikui tai pasiekti.

Kuriant gerus santykius su vaiku tėvams svarbu laikytis trijų pagrindinių taisyklių

Atrodo, kad gimus vaikui tas abipusis santykis tiesiog užgimsta savaime.

Ar tikrai paklusnus vaikas geriau už neklausantį tėvų: psichologės komentaras

Vienas vaikas auga paklusnus, kitas nelabai. Vieno elgesiu darželio auklėtojos ir mokytojai džiaugiasi, kito – nelabai. Ar vaiko paklusnumas yra prigimtinis ar įgytas? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Psichologė – apie vaiko elgesį, kuris priverčia tėvus raudonuoti (1)

Skaitytojos atsiųstas klausimas inspiravo psichologę Daivą Čeponienę išsamiai pamąstyti, kur yra riba tarp nekaltos vaiko nuomonės išsakymo ir patyčių, kurios skaudina kitą.

Teo ir Ieva pristato: lavinantys užsiėmimai, kurie išmokys vaiką raidžių

Raidės - tai neatsiejama mūsų pasaulio dalis. Su jomis susiduriame kiekvieną dieną. Lygiai taip pat ir vaikai. Nors vieningos nuomonės, kada pradėti savo vaiką mokyti raidžių nėra, manau, yra labai svarbu nepraleisti momento, kai vaikas pradeda jomis domėtis.

Skatindami vaikus domėtis įvairiomis veiklomis, padėsime atsiskleisti jų gabumams

Šiandien, kai virtuali realybė taip vilioja, vaikų interesų spektras dažnai tik ja ir apsiriboja.

Neringa Čereškevičienė: visi vaikai iš prigimties talentingi

Daugeliui Lietuvos žmonių charizmatiškosios Neringos Čereškevičienės pristatinėti nereikia: ji jau daugiau nei du dešimtmečius gyvuojančio projekto vaikams ir ne vaikams „Telebimbam" įkūrėja ir siela.

Kodėl aš mokysiu savo dukrą drąsos, o ne tobulumo

Moteris nuo mažens moko būti geromis, mylinčiomis, kantriomis, dėmesingomis, mandagiomis, rūpestingomis, švelniomis ir mielomis.

Gabija Vitkevičiūtė: vaikams skaitome kiekvieną dieną

Mama, žurnalistė, komunikacijos specialistė, rašytoja Gabija Vitkevičiūtė yra iš tų moterų, kurias taip ir norisi apibūdinti: veikli. Ar veiklios moters dienoje užtenka laiko paskaityti knygą, skaityti su vaikais?

Kodėl mes taip dažnai supykstame ant savo vaikų

Pakalbėkime apie tai, kaip nepykti ant vaiko. Šis klausimas labai aktualus daugumai tėvų.

Siūloma mamadienius bei tėvadienius skirti ir vieno vaiko tėvams (3)

Ir vieną vaiką auginantiems tėvams siūlomas papildomas laisvadienis.

Iš pirmų lūpų – apie lietuvės gyvenimą ir vaikų auginimą Prancūzijoje (3)

Žurnalistė Goda jau 12 metų gyvena ir dirba Paryžiuje. Ten gimė ir jos Ieva (6 m.). Apie prancūzišką gyvenimo būdą, vaikų auklėjimą prirašyta begalė knygų ir straipsnių, o kaip jaučiasi besilaukianti, o vėliau viena auginanti vaikelį lietuvė? Pasakojimas – iš pirmų lūpų.