Šį straipsnį turėtų perskaityti visi būsimųjų darželinukų tėvai

 (7)
Jei norite, kad jūsų vaikas rugsėjį keliautų į darželį su noru, trys vasaros mėnesiai, pasak ikimokyklinio ugdymo pedagogų, yra kaip tik tinkamiausi „namų darbams", t. y. pasiruošti darželiui. Be skubos ir įtampos.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Konsultuoja VšĮ „Namų darželis" vadovė Audronė Kancė.

Ugdykite savarankiškus vaikus

Dvimetukas kitų žmonių pagalbą, t. y. jei jie padeda pavalgyti, atlikti gamtinius reikaliukus, aprengia ir pan., priima labai natūraliai. Tačiau ir tokio amžiaus vaikas jau gali pats pataikyti į burną šaukštą su maistu, nebijoti puoduko, mokėti užsidėti kepurę ir pan. O štai nesavarankiškam trejų metų pypliui darželyje gali būti sunku. Vaikui ir taip nelengva susitaikyti su nauju gyvenimo būdu ir ritmu, o nemokėdamas pats pavalgyti, apsirengti, susitvarkyti tualete bus labai priklausomas nuo „svetimų tetų" ir dėl to jausis dar blogiau, išgyvens didesnę įtampą.

„Tiems, kurie nesavarankiški, gali prasidėti net somatinio (kūniško) pobūdžio nerviniai sutrikimai. Yra tokių vaikų. Pavyzdžiui, jie darželyje atsisako eiti į tualetą, nesituština, nes per sunku ištverti auklėtojos („svetimos moters") pagalbą, pavyzdžiui, negali pakęsti, kad kitas žmogus valo jiems užpakaliuką. Ir tai ilgainiui tampa rimta bėda", – įspėja A.Kancė. Todėl apsišarvuokite kantrybe ir leiskite vaikui pačiam apsirengti ir nusirengti, apsiauti ir nusiauti batus, jei dar nesinaudoja, pratinkite prie puoduko, vyresnius – ir prie tualeto, raginkite patį pavalgyti, atsigerti.

Susipažinkite su darželiu

Vargu ar užtenka vien kalbėti apie darželį. 2–3 m. vaikai dar nesugeba įsivaizduoti to, ko nemato, kas nėra apčiuopiama, negeba mąstyti abstrakčiai. Jei nuolat kartosite: „Rugsėjį eisi į darželį", vaikas prie šių žodžių įpras, bet jie jam nieko nereikš. Kad suprastų, kas tai, žodį vaikas turi susieti su patirtimi, todėl jei tik yra galimybė, nueikite kartu (mama ar tėtis) į darželį apsižiūrėti. Vasarą darželinukai daug laiko praleidžia lauke, leiskite saviškiam su jais pažaisti, palakstyti, susipažinti, nuveskite į grupę, tegul pats viską pamato, pačiupinėja. Mažyliui bus aiškiau, kas yra ta „grupė", „darželis", „auklėtoja". Štai tada jau verta kalbėtis apie darželį.

Suderinkite režimą

Paprastai namuose augantys vaikai gyvena kitokiu režimu, nei lankantys darželį. Todėl būsimo darželinuko „naminį" režimą reikėtų po truputį pradėti derinti prie „darželinio". Labai svarbu „susistyguoti" pietų valgymo ir pietų miego metą.

Neįpratintas prie kitokio režimo vaikas darželyje gali visiškai „išsiderinti". Labiausiai jam gali trūkti miego, o ir šiaip galvoje visa ligšiolinė tvarka apsiverčia aukštyn kojomis, todėl gali būti dar irzlesnis, jautresnis ir pan.

Pasiruoškite lauknešėlį

Prasminga kartu su vaiku ar jam matant paruošti dovanėlę, kurią nešitės į darželį. Pavyzdžiui, galima nupiešti ar išsiuvinėti paveiksliuką, pagalvėlių, numegzti žaisliuką ar servetėlių ir pan. Gerai, jei ta dovanėlė ruošiama ilgai, vis apie ją pakalbant, prisimenant, tarsi „užkrečiant" ir vaiką laukimu. Rugsėjui atėjus į darželį mažylis keliaus su dovanėle – ir tai ne tik gražu, bet ir padės vaikui naujoje aplinkoje jaustis saugiau . Juk grupėje bus daiktas, kurį mama lietė, jis kvepia ja ir skleidžia jos šilumą.

Pasirūpinkite drabužiais

Pradėjusiems lankyti darželį jų staiga prireikia daugiau. Kad išvengtumėte papildomos įtampios ir nereikėtų lakstyti rugsėjį, pasirūpinkite jais iš anksto. Labai svarbu, kad darželio drabužiai būtų patogūs, „kvėpuojantys" ir nebrangūs, t. y. nebūtų gaila, jei vaikas juos suteps, įplėš ir pan. Kiek ir kokių drabužėlių reikia, pasitarkite su darželio auklėtojomis ir kitomis mamomis.

Pokyčiams pasiruoškite ir patys

Ruošti darželiui reikia ne tik vaiką. Mama ir tėtis taip pat turėtų psichologiškai pasiruošti pokyčiams, kurie dar laukia, nes paprastai ne tik vaikai, bet ir suaugę žmonės naują patirtį pasitinka su neigiama nuostata. Pasikalbėkite apie tai su tėvais, jau patyrusiais „pirmą kartą" darželyje. Geriau jaustis padės ir rimtas, įtikinantis motyvas, kodėl vaiką leidžiate į darželį. Nepatingėkite, jei tik yra galimybė, apvažiuoti kuo daugiau darželių, susipažinti ne tik su aplinka, bet, svarbiausia, su auklėtojomis. Jei jomis pasitikėsite („Jaučiuosi rami (–us) palikusin(–ęs) jai vaiką"), tai bus didelė paguoda ir psichologinis ramstis sunkiu adaptacijos darželyje periodu.

Rugsėjis dar toli, bet verta ir savo būsimą darbą pasiplanuoti taip, kad bent kelias savaites galėtumėte nepalikti vaiko darželyje visai dienai, pabūti kelias dienas su juo grupėje.

Nepersistenkite

Labai dažnai tėvai trūks plyš stengiasi įtikinti vaiką, kad darželis yra beveik pasakų šalis, kalba apie jį su tokiu nenatūraliu entuziazmu ir „paplonintu" balsu, kad vaiką apima priešingas jausmas: kažkas „ten" negerai. Šiukštu negalima ir gąsdinti: „Pamatysi, kaip tau ten, darželyje, bus, baigsis katino dienos."

Reikia, jog vaikas žinotų, kad bus ir taip, ir kitaip, kad darželyje smagu, bet gali būti ir liūdna. Elkitės natūraliai, paprastai ir nuoširdžiai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: netradicinė tapyba patiks įvairaus amžiaus vaikams

Vaikui kūryba – ne šiaip žaidimas ar pramoga, bet ir svarbus mokomasis procesas.

Stebuklingi žodžiai, kurių vaikui reikia kaip oro

Kasdienėje rutinoje kartais užmirštame sakyti savo vaikams paprastus, bet jiems labai svarbius, kone stebuklingus, žodžius.

Vaikas turi nematomą draugą: psichologės patarimai tėvams

Vaikas užsidaro kambaryje ir su kažkuo kalbasi. Pradeda verkti, kai automobilyje prisėdate šalia, nes... prispaudėte draugą. Kodėl vaikas susikūrė nematomą bičiulį? Kaip reaguoti? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Kaimo vaikai „įlindę“ į kompiuterius, nes jiems trūksta gyvo bendravimo

Kad miesto vaikai vasaromis vyksta stovyklauti į kaimą, rodos, yra įprasta, tačiau, kad kaimo vaikams tai pasirodys neįprasta, to nesitikėjome, – taip pasakoja penktus metus iš eilės į stovyklas kaimo vaikus kviečianti teatro „Teatriukas“ įkūrėja ir stovyklos vadovė Dalia Mikoliūnaitė.

Teo ir Ieva pristato: 3 smagūs žaidimai su tualetinio popieriaus ritinėliais

Orui pasitaisius ne į gerąją pusę, skubame su jumis pasidalinti itin paprastais užsiėmimais su vaikais namuose. Juk antradienis gali būti ir linksmadienis!

Teo ir Ieva pristato: citrinų ugnikalnis, kuris nustebins net visko mačiusius (1)

Nuo pat pirmųjų savo gyvenimo dienų mažylis tyrinėja jį supantį pasaulį. Jam viskas nauja, nepažinta, viskas domina ir vilioja, o kartais gal ir baugina.

Kaip pagirti vaiką, kad tai duotų naudos, o nebūtų tušti žodžiai

Mes vis dar per dažnai kritikuojame savo vaikus ir per retai juos giriame. Tokias išvadas daro šiuolaikinių tėvų auklėjimo metodus nagrinėjantys psichologai. Tačiau girti irgi reikia mokėti, antraip tai tebus tušti žodžiai.

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Jei vaikas sako mamai ar tėčiui „Nemyliu tavęs!“, jis iš tiesų nori pasakyti visai ką kitą

„Aš tavęs nekenčiu", „Tu bloga", „Aš tavęs nemyliu" – turbūt tokius žodžius išgirdus kiekvienai mamai širdis apsilietų krauju. Minčių kyla įvairių – „Kas negerai vaikui ar man?"

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

Trys smagūs žaidimai vaikams lauke

Kad pasivaikščiojimas lauke nebūtų nuobodus, galima pažaisti. Vaikutis čiupinėdamas, vartydamas rankytėse įvairių formų daiktus lavina smulkiąją motoriką, o dėliodamas miško radinius į krūveles - dar ir mąstymą.

8 žingsniai, kaip surengti geriausią gimtadienį vaikui

Koks yra geras vaiko gimtadienis? Toks, iš kurio svečiai nenori išeiti, ilgai prisimena ir tėvų paklausti, kaip norėtų švęsti savąjį sako: „Taip, kaip draugas“. Taigi, kokie yra gero gimtadienio komponentai?

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.