Šias klaidas daro viso pasaulio tėvai, auginantys vaikus

 (3)
Mike‘as Leary yra psichologas, kurio pagrindinės darbo sritys yra santykiai ir tėvystė. Savo straipsnyje „Fatherly“ jis pateikia mūsų dažniausiai daromas klaidas.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


1. Per daug pasirinkimų

Daug tėvų galvoja, kad vaikas privalo turėti begalę pasirinkimų, bet iš tiesų per daug pasirinkimų juos pribloškia ir jie patys nebežino, ko nori.

2. Girti už viską, ką vaikas padaro

Dabar labai daug vaikų yra tarsi pagyrų narkomanai. Jie nebedaro nieko, jei tik negauna už tai įprastu tapusio atpildo.

3. Stengtis padaryti vaiką laimingą

Kad ir kaip besistengtumėte, jūs niekada nepriversite vaiko būti laimingu, jis turi išmokti pats jaustis laimingu.

4. Užversti vaiką daiktais

Vaikai, kuriuos tėvai užverčia žaislais ir kitais daiktais, beveik visada užaugę mano, kad daiktai reiškia laimę. Ir po to visą gyvenimą vaikosi materialinių dalykų, blogiausiu atveju tai baigiasi priklausomybėmis ir manijomis.

5. Per daug užklasinės veiklos

Dažniausiai tai būna sportas ar menai. Daug tėvų mano, kad užklasinė veikla apsaugos vaikus nuo problemų, bet labai dažnai pernelyg apkrauti vaikai „perdega“ ir vėliau negali žiūrėti į pianino pusę.

6. Gyvenimiškų temų, tokių kaip seksas, ignoravimas

Daug tėvų bijo kalbėti apie seksą ir mano, kad vengdami diskutuoti apie tai su vaikais, juos išgelbės. Bet pasitaiko atvejų, kai trylikametės mergaitės pastoja būtent dėl tokio tėvų aplaidumo.

7. Pernelyg sureikšminamos vaiko klaidos

Kartais klaidingai manoma, kad skrupulingas vaiko klaidų nagrinėjimas skatina juos tobulėti ir tapti sėkmingais. Tačiau taip auklėjami vaikai užauga perfekcionistais – siekia tobulumo rūpindamiesi savo išvaizda, stengdamiesi užsitikrinti aplinkinių pripažinimą, ir šiaip kiekvienoje veikloje, kurios imasi. O kai padaro kokią klaidą, jaučiasi esantys nieko verti kaip žmonės. Tai sukelia tokį pyktį, kad kai kuriais atvejais jis pasireiškia kaip savęs žalojimas ar netgi gali privesti iki savižudybės.

8. Gėdinimas, grasinimas, atsiribojimas

Niekada nei žodžiais, nei veiksmais neduokite vaikui suprasti, kad dėl jo veiksmų jūs nustosite jį mylėti. Tokiu būdu kai kurie tėvai siekia vaikų paklusnumo. Tačiau taip galima pasiekti tik trumpalaikių tikslų, o galiausiai vaikui pasidaro vis vien.

Šias klaidas daro viso pasaulio tėvai, auginantys vaikus
© Vida Press

9. Versti vaikus atlikti darbus ne pagal amžių

Pasitaiko nemažai pacientų, kurie būdami kokių 4 metų turėjo patys pasirūpinti savo maistu arba rūpintis mažesniais broliais ir seserimis. Užaugę tokie žmonės nenori turėti šeimos, nes sako, kad jau užaugino vieną šeimą.

10. Neriboja technologijų

Negalima vaikui leisti be jokių apribojimų žiūrėti televizorių, žaisti kompiuterinius žaidimus, naudotis mobiliuoju telefonu ar rašyti žinutes. Praktikoje yra pasitaikiusi šeima, kur mama ir paauglys sūnus nuolat susirašinėdavo žinutėmis.

11. Neleisti vaikams nuobodžiauti

Yra tėvų, kurie mano, kad vaikai turi būti nuolat stimuliuojami, o jų kaip tėvų užduotis – neleisti vaikams nuobodžiauti. Tokie vaikai neišmoksta patys būti kūrybingi ir susigalvoti būdų, kaip įveikti nuobodulį.

Šias klaidas daro viso pasaulio tėvai, auginantys vaikus
© Vida Press

12. Apsaugoti vaikus nuo jų veiksmų pasekmių ir praradimų

Yra tėvų, kurie vedini pačių geriausių paskatų suteikia savo vaikams viską – nuo kiekvieno paprašyto žaisliuko iki išpirkos už nusikaltimą, ir po to kažkodėl nustemba pamatę, kad vaikas visiškai nieko negerbia. Visi mes turime gyvenime suprasti, kad praradimai yra būdas įgyti išminties ir patirties, kaip nereikia daryti.

13. Neleisti vaikams žaisti pavojingų žaidimų

Lauko darželių praktika įrodė, kad tokiuose darželiuose vaikai rečiau serga, yra labiau užsigrūdinę ir geriau sutaria tarpusavyje, nei įprastus darželius lankantys jų bendraamžiai.

14. Nėra dienos apžvalgos prieš miegą

„Kas šiandien nutiko?“, „Kaip tu jautiesi?“, „Koks šios dienos įvykis tave labiausiai nudžiugino/nuliūdino?“. Vaikai geriau miega ir jaučiasi mylimi, jei tėvai domisi tuo, kas jiems svarbu.

Šias klaidas daro viso pasaulio tėvai, auginantys vaikus
© Vida Press

15. Neskaityti mažiems vaikams

Kai vaikui skaitome, mokome jį sėdėti ramiai, tyliai, pasitelkti vaizduotę. Vaizdai ekrane to nemoko. Skaitydami pratiname vaikus prie klausymosi mokykloje, mokome juos pasitelkti vaizduotę kūrybai.

16. Per anksti atpratinti nuo čiulptuko

Tėvai žino, kad čiulptukas yra išorinis nesaugumo simbolis, tad stengiasi vaikus kiek įmanoma anksčiau nuo jo atpratinti. Tai yra klaida – reikėtų užtikrinti vaikui saugumą tol, kol jis pats natūraliai atsisakys čiulptuko. Pasitaiko suaugusių pacientų, kurie slapta čiulpia nykštį.

17. Nereguliuoti maisto porcijų

Ir ypač klausti: „Ar jau sotus (-i)?“ Paprastai vaikas paprašys pakartoti. Tai užprogramuota mūsų genuose dar nuo tų laikų, kai mūsų protėviai gyveno nuolat jausdami maisto stygių. Vaikai pradeda siekti sotumo jausmo, nesuprasdami, kad kaskart, kai suvalgome tam tikrą kiekį maisto, mūsų skrandis prie jo prisitaiko kaip prie normos ir išsiplečia.

18. Fizinės bausmės

Tėvai mano, kad mušdami vaikus juos auklėja, bet fizinės bausmės tikrai nėra veiksmingesnės už meilę. Mūsų visuomenėje dar labai gajus šis mitas, kuris atsispindi net patarlėse, pvz., „Už vieną muštą dešimt nemuštų duoda“. Tačiau vaikai, kuriems buvo taikomos fizinės bausmės, dažniausiai užauga ne geri, bet atvirkščiai, pikti, bailūs, linkę tyčiotis iš kitų ir muštis, apgaudinėti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

10 patarimų tėvams, kuriuos verta žinoti kaip 2X2

Vaiko auklėjimas – iššūkis, su kuriuo tėvai susiduria kasdien. Nesvarbu, kokio amžiaus vaikas: vos pirmą žingsnį žengiantis pypliukas ar savo nuomonę turintis darželinukas.

Psichologė I.Daniūnaitė: „Tikėkite vaiku, kai sako, kad buvo skriaudžiamas“

Tyrimų duomenimis, Lietuvoje kas ketvirtas vaikas patiria fizinį smurtą.

Žaidimų pasimatymo diena: patarimai tėvams, kaip ją surengti be jokių žaislų

Sausio 21-ąją Lietuvoje ir pasaulyje bus minima Žaidimų pasimatymų diena, kuomet skirtingos šeimos su vaikais susiburia žaidimams. Kaip organizuoti žaidimų pasimatymus ir kaip jiems pasiruošti, pataria vaikų ankstyvojo ugdymo ir laisvojo žaidimo mokytoja Renata Lazdin.

5 vaikų auginimo klaidos, kurių nelinkim niekam

Iš didelio rašto išeina iš krašto. Taip sako viena patarlė, kuri labai tinka šio mūsų straipsnio apibendrinimui. Aptarsime 5 tėvų elgsenos modelius, kuomet per didelė meilė ima ne juokais kenkti vaikui.

Dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė: apie pusiausvyrą gyvenant su vaikais

Ar gali būti, kad šiuolaikinėje visuomenėje mes per daug sureikšminame vaikų gyvenimus? Kartais net pamiršdami, kad mes, suaugusieji, taip pat gyvenam savus gyvenimus ir atsakingi visų pirma už savo gyvenimą?

Pavargusi mama apšaukia vaiką: psichologės komentaras

Laiške mama prisipažįsta, kad kartais apšaukia savo trejų metų dukrytę. Paskutiniuoju metu ji tapo baili, tad mama sunerimo – gal jos pakeltas balsas yra „kaltas“ dėl dukters baimių?

23 dovanos, kurias įteikus vaikui, jis jas saugos visą gyvenimą (2)

Jeigu svarstote, ką padovanoti savo vaikui, turime jums amžinų, niekada nesenstančių ir visada vertingų, dovanų sąrašą.

Vaiką užklupo „ožiukai“: jums padės šie psichologės patarimai

Keturis vaikus auginanti mama klausia psichologės patarimo, kaip susikalbėti su skirtingo amžiaus vaikais.

Vaikas čiulpia pirštą: psichologės komentaras

Šešerių metų dukterį auginanti mama išbandė įvairius būdus, kad jos mergaitė nebečiulptų piršto, tačiau iki šiol nei vienas nepadėjo. Ką susirūpinusiai mamai patars psichologė?

Ar vaikams vieta prekybos centruose: psichologės atsakymas patiks ne visiems (65)

Žiemą vasarą didžiuosiuose prekybos centruose pilna mamų su vežimėliuose gulinčiais kūdikiais ir jau ūgtelėjusiais vaikais. Ar jos čia turi neatidėliotinų reikalų? Dažniausiai ne, tiesiog leidžia laisvalaikį...

Ką padovanoti vaikui, kuriam diagnozuotas autizmas

Šįkart TavoVaikas.lt redakcija sulaukė trumpo, bet, kaip paaiškėjo iš specialistės atsakymo, daugiasluoksnio klausimo.

Kiek vaikui reikia žaislų: naujojo tyrimo rezultatai pribloškia

Tėvai seniai tai įtarė – per daug žaislų turintys vaikai sunkiau susikaupia, jie mažiau džiaugiasi žaisdami. Tai patvirtino ir tyrimai.

Vaikas nenori eiti į darželį: pataria specialistas (1)

Dvejus metus mergaitė negali priprasti darželyje, o jos elgesį mama apibūdina kaip „nuolatines ašaras ir ožius“. Ką patars specialistas?

Naujas šeimos narys ir pasikeitęs vaiko elgesys: pataria specialistė

Tris vaikus auginanti mama klausia specialistų patarimų, kaip lengviau padėti vyresniesiems vaikams išgyventi „sosto netekimą“. Vilmos Petrikienės atsakymas pravers visoms panašioje situacijose atsidūrusioms šeimoms.

Psichologė: kaip spręsti vaikų tarpusavio konfliktus (1)

Du sūnus auginanti mama jaučiasi patekusi į aklavietę: jos berniukai tarpusavyje tiesiog „pjaunasi“, o bandymai pakeisti elgesį ir santykius iki šiol buvo be rezultatų.