Šias klaidas daro viso pasaulio tėvai, auginantys vaikus

 (3)
Mike‘as Leary yra psichologas, kurio pagrindinės darbo sritys yra santykiai ir tėvystė. Savo straipsnyje „Fatherly“ jis pateikia mūsų dažniausiai daromas klaidas.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


1. Per daug pasirinkimų

Daug tėvų galvoja, kad vaikas privalo turėti begalę pasirinkimų, bet iš tiesų per daug pasirinkimų juos pribloškia ir jie patys nebežino, ko nori.

2. Girti už viską, ką vaikas padaro

Dabar labai daug vaikų yra tarsi pagyrų narkomanai. Jie nebedaro nieko, jei tik negauna už tai įprastu tapusio atpildo.

3. Stengtis padaryti vaiką laimingą

Kad ir kaip besistengtumėte, jūs niekada nepriversite vaiko būti laimingu, jis turi išmokti pats jaustis laimingu.

4. Užversti vaiką daiktais

Vaikai, kuriuos tėvai užverčia žaislais ir kitais daiktais, beveik visada užaugę mano, kad daiktai reiškia laimę. Ir po to visą gyvenimą vaikosi materialinių dalykų, blogiausiu atveju tai baigiasi priklausomybėmis ir manijomis.

5. Per daug užklasinės veiklos

Dažniausiai tai būna sportas ar menai. Daug tėvų mano, kad užklasinė veikla apsaugos vaikus nuo problemų, bet labai dažnai pernelyg apkrauti vaikai „perdega“ ir vėliau negali žiūrėti į pianino pusę.

6. Gyvenimiškų temų, tokių kaip seksas, ignoravimas

Daug tėvų bijo kalbėti apie seksą ir mano, kad vengdami diskutuoti apie tai su vaikais, juos išgelbės. Bet pasitaiko atvejų, kai trylikametės mergaitės pastoja būtent dėl tokio tėvų aplaidumo.

7. Pernelyg sureikšminamos vaiko klaidos

Kartais klaidingai manoma, kad skrupulingas vaiko klaidų nagrinėjimas skatina juos tobulėti ir tapti sėkmingais. Tačiau taip auklėjami vaikai užauga perfekcionistais – siekia tobulumo rūpindamiesi savo išvaizda, stengdamiesi užsitikrinti aplinkinių pripažinimą, ir šiaip kiekvienoje veikloje, kurios imasi. O kai padaro kokią klaidą, jaučiasi esantys nieko verti kaip žmonės. Tai sukelia tokį pyktį, kad kai kuriais atvejais jis pasireiškia kaip savęs žalojimas ar netgi gali privesti iki savižudybės.

8. Gėdinimas, grasinimas, atsiribojimas

Niekada nei žodžiais, nei veiksmais neduokite vaikui suprasti, kad dėl jo veiksmų jūs nustosite jį mylėti. Tokiu būdu kai kurie tėvai siekia vaikų paklusnumo. Tačiau taip galima pasiekti tik trumpalaikių tikslų, o galiausiai vaikui pasidaro vis vien.

Šias klaidas daro viso pasaulio tėvai, auginantys vaikus
© Vida Press

9. Versti vaikus atlikti darbus ne pagal amžių

Pasitaiko nemažai pacientų, kurie būdami kokių 4 metų turėjo patys pasirūpinti savo maistu arba rūpintis mažesniais broliais ir seserimis. Užaugę tokie žmonės nenori turėti šeimos, nes sako, kad jau užaugino vieną šeimą.

10. Neriboja technologijų

Negalima vaikui leisti be jokių apribojimų žiūrėti televizorių, žaisti kompiuterinius žaidimus, naudotis mobiliuoju telefonu ar rašyti žinutes. Praktikoje yra pasitaikiusi šeima, kur mama ir paauglys sūnus nuolat susirašinėdavo žinutėmis.

11. Neleisti vaikams nuobodžiauti

Yra tėvų, kurie mano, kad vaikai turi būti nuolat stimuliuojami, o jų kaip tėvų užduotis – neleisti vaikams nuobodžiauti. Tokie vaikai neišmoksta patys būti kūrybingi ir susigalvoti būdų, kaip įveikti nuobodulį.

Šias klaidas daro viso pasaulio tėvai, auginantys vaikus
© Vida Press

12. Apsaugoti vaikus nuo jų veiksmų pasekmių ir praradimų

Yra tėvų, kurie vedini pačių geriausių paskatų suteikia savo vaikams viską – nuo kiekvieno paprašyto žaisliuko iki išpirkos už nusikaltimą, ir po to kažkodėl nustemba pamatę, kad vaikas visiškai nieko negerbia. Visi mes turime gyvenime suprasti, kad praradimai yra būdas įgyti išminties ir patirties, kaip nereikia daryti.

13. Neleisti vaikams žaisti pavojingų žaidimų

Lauko darželių praktika įrodė, kad tokiuose darželiuose vaikai rečiau serga, yra labiau užsigrūdinę ir geriau sutaria tarpusavyje, nei įprastus darželius lankantys jų bendraamžiai.

14. Nėra dienos apžvalgos prieš miegą

„Kas šiandien nutiko?“, „Kaip tu jautiesi?“, „Koks šios dienos įvykis tave labiausiai nudžiugino/nuliūdino?“. Vaikai geriau miega ir jaučiasi mylimi, jei tėvai domisi tuo, kas jiems svarbu.

Šias klaidas daro viso pasaulio tėvai, auginantys vaikus
© Vida Press

15. Neskaityti mažiems vaikams

Kai vaikui skaitome, mokome jį sėdėti ramiai, tyliai, pasitelkti vaizduotę. Vaizdai ekrane to nemoko. Skaitydami pratiname vaikus prie klausymosi mokykloje, mokome juos pasitelkti vaizduotę kūrybai.

16. Per anksti atpratinti nuo čiulptuko

Tėvai žino, kad čiulptukas yra išorinis nesaugumo simbolis, tad stengiasi vaikus kiek įmanoma anksčiau nuo jo atpratinti. Tai yra klaida – reikėtų užtikrinti vaikui saugumą tol, kol jis pats natūraliai atsisakys čiulptuko. Pasitaiko suaugusių pacientų, kurie slapta čiulpia nykštį.

17. Nereguliuoti maisto porcijų

Ir ypač klausti: „Ar jau sotus (-i)?“ Paprastai vaikas paprašys pakartoti. Tai užprogramuota mūsų genuose dar nuo tų laikų, kai mūsų protėviai gyveno nuolat jausdami maisto stygių. Vaikai pradeda siekti sotumo jausmo, nesuprasdami, kad kaskart, kai suvalgome tam tikrą kiekį maisto, mūsų skrandis prie jo prisitaiko kaip prie normos ir išsiplečia.

18. Fizinės bausmės

Tėvai mano, kad mušdami vaikus juos auklėja, bet fizinės bausmės tikrai nėra veiksmingesnės už meilę. Mūsų visuomenėje dar labai gajus šis mitas, kuris atsispindi net patarlėse, pvz., „Už vieną muštą dešimt nemuštų duoda“. Tačiau vaikai, kuriems buvo taikomos fizinės bausmės, dažniausiai užauga ne geri, bet atvirkščiai, pikti, bailūs, linkę tyčiotis iš kitų ir muštis, apgaudinėti.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Vaikų darželio auklėtojos turi patarimų tėvams (2)

Nors tėvai yra pagrindiniai vaiko ugdytojai, ugdymo įstaigą lankantys mažyliai didelę dienos dalį praleidžia su pedagogais - mokytojais ar vaikų darželio auklėtojais.

10 požymių, kad auginate išskirtiniais gabumais apdovanotą vaiką (1)

Dauguma tėvelių ir mamyčių mano, kad jų atžala turi išskirtinių talentų, tačiau daugumą vaikų genijais galėtų pavadinti nebent jų pačių tėvai.

Išsiskyrusi mama: pradėjus gyventi su draugu, pasikeitė vaiko elgesys (10)

Išsiskyrusi mama kuria naujus santykius su vyru ir neabejoja, kad draugas myli jos sūnų. Tačiau kai jie apsigyveno drauge, berniuko elgesys pasikeitė į blogąją pusę. Ką patars mamai psichologė?

Trys iššūkiai tėvams, kurie augina vaikus

Alfredas Adleris (1870-1937), Individualiosios psichologijos kūrėjas, daug dėmesio skyrė socialinei vaikų gyvenimo situacijai, jų ankstyviesiems santykiams su tėvais bei broliais ir seserimis, auklėjimo stiliui, šeimos atmosferai.

Nesusitvarkau su vaiku, jis nuolat atsikalbinėja ir negražiai kalba (14)

Redakcija gavo trijų sūnų mamos laišką, kuriame ji klausia patarimo dėl savo penkiamečio elgesio. Moteris sako, kad vaikas atsikalbinėja ir namie, ir darželyje. Be to, auklėtojos sako, kad berniukas negražiai kalba kitų akivaizdoje.

Nelengva, bet įmanoma: kaip užauginti atsakingą vaiką

Nors ši užduotis ganėtinai sudėtinga, vis tik galima būtų išskirti kelias svarbiausias taisykles, kurių vertėtų laikytis tėvams.

Skausminga šeimos patirtis: iki 3 metų vaikas naktimis kėlėsi po 10 kartų (48)

Publikavę TavoVaikas.lt portale straipsnį apie neramų kūdikių miegą („Padėkite, auginu neramų vaiką, kuris niekada neužmiega pats"), sulaukėme tėčio Martyno laiško. Jis norėjo pasidalinti savo šeimos neeiline patirtimi.

„Pypliukas“: kaip išvengti vaikų isterijų parduotuvėje

Televizijos laida „Pypliukas“ pradeda naują sezoną ir pirmoje savo laidoje aptaria kelias vaikus auginantiems tėvams rūpimas temas.

Psichologė – apie vieną tėvų daromą klaidą, kuri skaudžiai atsiliepia vaikui (3)

Prieš skaitant šį straipsnį rekomenduojame atlikti nedidelį, bet įdomų tyrimą: suskaičiuokite, kiek kartų per dieną meluojate.

Kas yra išmintinga tėvų meilė ir kodėl mes užauginame nelaimingus vaikus (2)

Esu sutikusi ne vieną suaugusį žmogų, kuris yra laimingas, kai jaučiasi nelaimingas.

Būkite žmonės, neverskite to daryti vaikų (11)

„Lenk medį, kol jaunas“. Taip, yra tokia lietuvių liaudies patarlė, tačiau nesupraskite jos paraidžiui, kai kalbame apie vaikų auklėjimą. Vaikų nereikia nei „perlaužti“, nei versti kažką daryti. Su jais reikia kalbėtis ir tartis.

6 frazės, kurių mūsų vaikams reikia kaip duonos kasdienės (2)

Kaip dažnai sakote vaikui, kad jį mylite? Ar parodote tą ir veiksmais? Jūsų dėmesiui - dar šešios frazės, kurių vaikui reikia ne mažiau, kaip „Aš tave myliu“.

Vienas populiarus auklėjimo metodas kenkia vaikams labiau už viską (5)

Egzistuoja vienas auklėjimo metodas, kuris labai paplitęs. Ir tik nedaugelis tėvų žino, ką jie daro savo vaikui.

7 skirtumai tarp įprastų ir išmintingų tėvų

Vaikams nereikia tobulų tėvų, jiems reikia išmintingų tėvų.

Psichologė: trokšdamas tėvų dėmesio, vaikas gali elgtis netinkamai

Gimus naujagimiui, pasikeitė vyresniojo vaiko elgesys. Mama sako, kad nebesusitvarko su šešiamečiu ir klausia patarimo specialisto.