Šias klaidas daro viso pasaulio tėvai, auginantys vaikus

 (3)
Mike‘as Leary yra psichologas, kurio pagrindinės darbo sritys yra santykiai ir tėvystė. Savo straipsnyje „Fatherly“ jis pateikia mūsų dažniausiai daromas klaidas.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


1. Per daug pasirinkimų

Daug tėvų galvoja, kad vaikas privalo turėti begalę pasirinkimų, bet iš tiesų per daug pasirinkimų juos pribloškia ir jie patys nebežino, ko nori.

2. Girti už viską, ką vaikas padaro

Dabar labai daug vaikų yra tarsi pagyrų narkomanai. Jie nebedaro nieko, jei tik negauna už tai įprastu tapusio atpildo.

3. Stengtis padaryti vaiką laimingą

Kad ir kaip besistengtumėte, jūs niekada nepriversite vaiko būti laimingu, jis turi išmokti pats jaustis laimingu.

4. Užversti vaiką daiktais

Vaikai, kuriuos tėvai užverčia žaislais ir kitais daiktais, beveik visada užaugę mano, kad daiktai reiškia laimę. Ir po to visą gyvenimą vaikosi materialinių dalykų, blogiausiu atveju tai baigiasi priklausomybėmis ir manijomis.

5. Per daug užklasinės veiklos

Dažniausiai tai būna sportas ar menai. Daug tėvų mano, kad užklasinė veikla apsaugos vaikus nuo problemų, bet labai dažnai pernelyg apkrauti vaikai „perdega“ ir vėliau negali žiūrėti į pianino pusę.

6. Gyvenimiškų temų, tokių kaip seksas, ignoravimas

Daug tėvų bijo kalbėti apie seksą ir mano, kad vengdami diskutuoti apie tai su vaikais, juos išgelbės. Bet pasitaiko atvejų, kai trylikametės mergaitės pastoja būtent dėl tokio tėvų aplaidumo.

7. Pernelyg sureikšminamos vaiko klaidos

Kartais klaidingai manoma, kad skrupulingas vaiko klaidų nagrinėjimas skatina juos tobulėti ir tapti sėkmingais. Tačiau taip auklėjami vaikai užauga perfekcionistais – siekia tobulumo rūpindamiesi savo išvaizda, stengdamiesi užsitikrinti aplinkinių pripažinimą, ir šiaip kiekvienoje veikloje, kurios imasi. O kai padaro kokią klaidą, jaučiasi esantys nieko verti kaip žmonės. Tai sukelia tokį pyktį, kad kai kuriais atvejais jis pasireiškia kaip savęs žalojimas ar netgi gali privesti iki savižudybės.

8. Gėdinimas, grasinimas, atsiribojimas

Niekada nei žodžiais, nei veiksmais neduokite vaikui suprasti, kad dėl jo veiksmų jūs nustosite jį mylėti. Tokiu būdu kai kurie tėvai siekia vaikų paklusnumo. Tačiau taip galima pasiekti tik trumpalaikių tikslų, o galiausiai vaikui pasidaro vis vien.

Šias klaidas daro viso pasaulio tėvai, auginantys vaikus
© Vida Press

9. Versti vaikus atlikti darbus ne pagal amžių

Pasitaiko nemažai pacientų, kurie būdami kokių 4 metų turėjo patys pasirūpinti savo maistu arba rūpintis mažesniais broliais ir seserimis. Užaugę tokie žmonės nenori turėti šeimos, nes sako, kad jau užaugino vieną šeimą.

10. Neriboja technologijų

Negalima vaikui leisti be jokių apribojimų žiūrėti televizorių, žaisti kompiuterinius žaidimus, naudotis mobiliuoju telefonu ar rašyti žinutes. Praktikoje yra pasitaikiusi šeima, kur mama ir paauglys sūnus nuolat susirašinėdavo žinutėmis.

11. Neleisti vaikams nuobodžiauti

Yra tėvų, kurie mano, kad vaikai turi būti nuolat stimuliuojami, o jų kaip tėvų užduotis – neleisti vaikams nuobodžiauti. Tokie vaikai neišmoksta patys būti kūrybingi ir susigalvoti būdų, kaip įveikti nuobodulį.

Šias klaidas daro viso pasaulio tėvai, auginantys vaikus
© Vida Press

12. Apsaugoti vaikus nuo jų veiksmų pasekmių ir praradimų

Yra tėvų, kurie vedini pačių geriausių paskatų suteikia savo vaikams viską – nuo kiekvieno paprašyto žaisliuko iki išpirkos už nusikaltimą, ir po to kažkodėl nustemba pamatę, kad vaikas visiškai nieko negerbia. Visi mes turime gyvenime suprasti, kad praradimai yra būdas įgyti išminties ir patirties, kaip nereikia daryti.

13. Neleisti vaikams žaisti pavojingų žaidimų

Lauko darželių praktika įrodė, kad tokiuose darželiuose vaikai rečiau serga, yra labiau užsigrūdinę ir geriau sutaria tarpusavyje, nei įprastus darželius lankantys jų bendraamžiai.

14. Nėra dienos apžvalgos prieš miegą

„Kas šiandien nutiko?“, „Kaip tu jautiesi?“, „Koks šios dienos įvykis tave labiausiai nudžiugino/nuliūdino?“. Vaikai geriau miega ir jaučiasi mylimi, jei tėvai domisi tuo, kas jiems svarbu.

Šias klaidas daro viso pasaulio tėvai, auginantys vaikus
© Vida Press

15. Neskaityti mažiems vaikams

Kai vaikui skaitome, mokome jį sėdėti ramiai, tyliai, pasitelkti vaizduotę. Vaizdai ekrane to nemoko. Skaitydami pratiname vaikus prie klausymosi mokykloje, mokome juos pasitelkti vaizduotę kūrybai.

16. Per anksti atpratinti nuo čiulptuko

Tėvai žino, kad čiulptukas yra išorinis nesaugumo simbolis, tad stengiasi vaikus kiek įmanoma anksčiau nuo jo atpratinti. Tai yra klaida – reikėtų užtikrinti vaikui saugumą tol, kol jis pats natūraliai atsisakys čiulptuko. Pasitaiko suaugusių pacientų, kurie slapta čiulpia nykštį.

17. Nereguliuoti maisto porcijų

Ir ypač klausti: „Ar jau sotus (-i)?“ Paprastai vaikas paprašys pakartoti. Tai užprogramuota mūsų genuose dar nuo tų laikų, kai mūsų protėviai gyveno nuolat jausdami maisto stygių. Vaikai pradeda siekti sotumo jausmo, nesuprasdami, kad kaskart, kai suvalgome tam tikrą kiekį maisto, mūsų skrandis prie jo prisitaiko kaip prie normos ir išsiplečia.

18. Fizinės bausmės

Tėvai mano, kad mušdami vaikus juos auklėja, bet fizinės bausmės tikrai nėra veiksmingesnės už meilę. Mūsų visuomenėje dar labai gajus šis mitas, kuris atsispindi net patarlėse, pvz., „Už vieną muštą dešimt nemuštų duoda“. Tačiau vaikai, kuriems buvo taikomos fizinės bausmės, dažniausiai užauga ne geri, bet atvirkščiai, pikti, bailūs, linkę tyčiotis iš kitų ir muštis, apgaudinėti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Psichologė Jūratė Baltuškienė: kas padeda darželinukams susivaldyti?

Vaikai negimsta mandagūs, draugiški ir paslaugūs - tinkamo elgesio jiems reikia išmokti. O šaukia, spiria ir krenta ant žemės tikrai ne tam, kad išvestų tėvus iš proto.

Artėjant Velykoms – mielas darbelis, kurį pagaminsite akimirksniu

Prieš Velykas kaupiame kiaušinių lukštus, kad galėtume juos panaudoti darbeliams ar dekoracijoms.

Kaip pažadinti vaikų kūrybiškumą

Jums gali kilti labai natūralus klausimas: o kam jį žadinti, juk vaikai iš prigimties nepaprastai kūrybingi.

Teo ir Ieva pristato: smagūs kūrybiniai darbeliai Velykoms, kurie sužavės vaikus

Artėja pati linksmiausia pavasario, atgimimo šventė – Velykos. O jų pati didžiausia esmė – pabūti su šeima, su vaikais.

Jeigu jaučiate, kad santykiai su vaiku nelabai geri, pasinaudokite šiais patarimais

Tėvų dėmesys ir vaiko tokio, koks jis yra, priėmimas yra pamatas, ant kurio kuriasi vaiko savivertė, jo tikėjimas savo jėgomis ir net jo būsimo gyvenimo sėkmė.

Psichologė: šeimos nariams svarbu dalį laiko praleisti atskirai, kad pasiilgtų vienas kito

Būti vienam ir būti vienišam nėra tas pats. Jei gyvenate šeimoje, tai dar nerodo, kad jaučiatės jos dalis. Priklausyti šeimai – vienas didžiausių kiekvieno vaiko poreikių, nuo kurio priklauso ir jo saugumo jausmas.

Teo ir Ieva pristato: 3 lavinančios ir linksmos piešimo idėjos su vaikais

TavoVaikas.lt džiaugiasi galėdamas pristatyti naują savo bičiulę – Ievą, tinklaraščio „Ciao_Teo“ autorę, kuri nuo šiol su mumis kas savaitę dalinsis vaiko lavinimo idėjomis.

Kaip ugdyti vaiko atsakingumo jausmą: efektyvūs patarimai tėvams

Yra žodžių, kurie savo svoriu gali prislėgti, o ypač – mažus pečius.

Kaip mažas vaikas pažįsta pasaulį

„Turėtų būti ne iškeliami reikalavimai ir programos, bet paprastai aprašoma vaiko prigimtis. Auklėjimo požiūriai turi savaime išryškėti iš besiformuojančios asmenybės esybės, charakterio esmės“. (Rudolf Steiner)

Atskleidė, kokias prekes vaikams tėvai dažniausiai perka internetu

Šeimai susilaukus kūdikio dažniausiai pasikeičia ne tik gyvenimo ritmas bet ir pirkimo įpročiai bei perkamų prekių krepšelis, kuris keičiasi vaikui augant. Labai didelę laiko dalį užima vaiko priežiūra ir auklėjimas, todėl ne visuomet lieka laisva minutė apsipirkti įprastinėse parduotuvėse.

MAMŲ MUGĖ šiemet paruošė daugybę staigmenų tėvams

Po savaitės „Gariūnų“ verslo parke prasidės tradicinė „Mamų mugė“. Šįkart daugiatūkstantines minias po vienu stogu sukviečiantis renginys bus šiek tiek kitoks. Atsinaujinęs, gerokai ilgesnis, kupinas dovanų ir staigmenų. Kodėl?

Kas nutinka, jei šeimoje tėtis yra itin valdingas ir griežtas

Kaip suprasti, kad vaiko tėtis yra pernelyg valdingas ir kaip tai gali paveikti ilgalaikius vaiko bei tėvo santykius?

Du vaiko amžiaus tarpsniai, kada tėvams sunkiausia rasti kalbą su vaiku

Kalbant apie vaikų amžiaus krizes, ryškiausios yra trejų metų ir paauglystės krizės.

Pavargusi mama: padėkite, baigiu išprotėti nuo savo vaikų (1)

Tris vaikus auginanti mama nerimauja dėl netinkamo jaunesniųjų sūnų elgesio. Pasak jos, išbandyta daug kas: ir ignoruoti, ir gražiai aiškinti, ir pabarti. Kol kas viskas be rezultatų.

Psichologas Vytis Valantinas: ikimokyklinio amžiaus vaikų draugystės ir barniai – kaip tinkamai reaguoti tėvams

Psichologinės pagalbos vaikui ir šeimai kabineto klinikinis psichologas Vytis Valantinas savo straipsnyje apžvelgia ikimokyklinio amžiaus vaikų draugystes ir konfliktus bei pataria, kaip į tai reaguoti tėvams.