Šito niekada nesakykite savo vaikams: tai skaudina

 (4)
Būtų puiku, jei tėvai ir vaikai būtų tobuli. Tuomet tėvai niekada nepyktų ant savo vaikų, nes jų vaikai visada tinkamai elgtųsi. Deja, tėvai ir vaikai yra žmonės, tad jie nėra tobuli. Kai susierzinate, galite net nesusimąstęs pasakyti savo vaikui kažką blogo, ką jis atsimins visą gyvenimą.
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

„Norėčiau, kad nebūtum gimęs"

Joks vaikas niekada neturėtų išgirsti tokios frazės iš savo tėvų. Net jei supykstate ant savo vaiko, geriau įsikąskite į liežuvį, jei jaučiate, kad galite tai ištarti. Ši frazė ne tik įskaudina vaiką, bet ir sumenkina jo savigarbą bei priverčia jaustis taip, tarsi jis buvęs nelauktas vaikas.

„Paskubėk, arba aš tave paliksiu čia"

Vaikai nesuvokia laiko taip, kaip suaugusieji. Jei jūsų vaikas jau bijo, jog bus paliktas arba bijo pasimesti, ištardami šią frazę jūs dar padidinsite jo baimę. Pamėginkite išsiaiškinti, kodėl jis gaišta ir padarykite viską, ką galite, kad jis paskubėtų, nesukeldami jiems baimės.

„Tu niekada nedarai to, ko aš tavęs prašau"

Jei jūs vis kartojate šią frazę, greitai jūsų vaikas pradeda jausti, kad negali nieko padaryti tinkamai. Jis pradeda galvoti, kam iš viso net bandyti. Verčiau vartokite frazę: „Norėčiau, kad tu tai padarytum taip". Tiksliai įvardinkite ko norite, kad jis suprastų ir galėtų padaryti tai, ko prašėte.

„Norėčiau, kad būtum toks kaip tavo brolis/sesuo"

Niekam nepatinka būtų lyginamam su kitu žmogumi. Juk norime, kad mus vertintų už tai, kokie esame. Girdėdamas šią frazę, jūsų vaikas jaučiasi nepilnavertis, be to, tai skatina brolių/seserų konkurenciją. Dažnai tai girdintis vaikas ima manyti, jog negali nieko pasiekti, nes niekada nebus toks puikus, kaip jo brolis/sesuo. Užuot lyginę savo vaikus, suvokite, kad visi vaikai yra skirtingi, turintys savo stiprybes ir sugebėjimus. Mėgaukitės jų skirtumais ir mylėkite juos tokius, kokie jie yra.

Nepagarbūs komentarai apie kitą vaiko tėvą

Vaikams nereikia atsidurti tėvų nesutarimų vidury arba girdėti jus netinkamai kalbant apie kitą jo tėvą. Tai gali priversti vaiką galvoti, jog jis turi pasirinkti pusę, arba jie taip pat gali pasakyti blogų dalykų apie tėvus. Netgi jei jūs išsiskyrę, labai svarbu prie vaikų apie kitą tėvą sakyti tik gerus dalykus.

Kartais visi tėvai supyksta ant savo vaikų. Jei ištarsite vieną iš šių frazių, iš karto atsiprašykite savo vaiko. Pasakykite, kad buvote neteisus, kad visai ne tai turėjote omeny, kad jį mylite ir kad pamėginsite daugiau to nesakyti. Vaikams reikia tėvų, kurie juos drąsintų ir skatintų, o ne griautų jų savigarbą su neatsakingais ir neapgalvotais žodžiais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.

Visus vaikus galima suskirstyti į 4 grupes: kuriai priklauso jūsiškis?

Kas yra temperamentas? Ar vaikai gimsta su tam tikru temperamentu, ar jį įgyja? Kuo temperamentas skiriasi nuo charakterio?

Ką apie vaiką pasako itin didelis jo plepumas: psichologės komentaras

Sako, kad vaikai išmokę kalbėti mėgaujasi naujuoju gebėjimu ir niekaip negali nutilti. Jie kalba, čiauška, neleisdami prasižioti suaugusiesiems. Kartais vaikų plepumas ima varginti suaugusius. Kodėl mažieji tiek daug kalba?

Psichologė: ką tėvams apie vaiką gali atskleisti jo piešiniai

Dauguma vaikų mėgsta piešti ir tai pradeda daryti gana anksti.

10 svarbiausių principų, kaip įrengti saugius ir patogius vaikams namus

Naujas tyrimas rodo, jog tėvai, auginantys vaikus, svajoja apie erdvias drabužines, tačiau artimiausių darbų sąraše – dėžės žaislams, džiovyklos rūbams ir talpos daiktams susidėti.

Emocinis intelektas – kuo jis svarbus ir kaip jį ugdyti

Išgirdus žodį intelektas, klausimų dėl jo reikšmės nebekyla. O štai emocinis intelektas verčia stabtelėti ir susimąstyti – kas tai ir kodėl jį raginama lavinti nuo pat mažumės, kodėl apie jį kalbama vis dažniau.

Kuris geriau vaikui – valstybinis ar privatus darželis: mamų diskusija

Kaip rinktis vaikų darželį? Kokius privalumus, palyginti su valstybiniais darželiais, turi privatūs?

Ką turi mokėti 5-6 metų vaikai: psichologės komentaras

Penkerių metų sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pažintinių gebėjimų ir klausia specialisto patarimo.

Psichologė: technologijos vaikus atitraukė nuo gyvo žaidimo (2)

Liūdna ir pikta darosi, kai girdi vaiką sakant: „Jis blogas. Jis tik žaidžia per dienas. Labai negražu būti tinginiu“.

Psichologė: kodėl emocinio intelekto neišmokysime per pamokėles ar užduotėles (1)

Per savo praktiką su jaunomis šeimomis ir darželio pedagogais patyriau, kad terminas emocinis intelektas yra auksinė frazė, kuri uždega suaugusiųjų akis.

Kaip užauginti pasitikintį savimi vaiką: patarimai tėvams

Savigarba ir pasitikėjimas – labai svarbios savybės ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų gyvenime. Kaip galime padėti išmintingai ugdyti savo vaiko savimonę ir savivertę?