Šito niekada nesakykite savo vaikams: tai skaudina

 (4)
Būtų puiku, jei tėvai ir vaikai būtų tobuli. Tuomet tėvai niekada nepyktų ant savo vaikų, nes jų vaikai visada tinkamai elgtųsi. Deja, tėvai ir vaikai yra žmonės, tad jie nėra tobuli. Kai susierzinate, galite net nesusimąstęs pasakyti savo vaikui kažką blogo, ką jis atsimins visą gyvenimą.
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

„Norėčiau, kad nebūtum gimęs"

Joks vaikas niekada neturėtų išgirsti tokios frazės iš savo tėvų. Net jei supykstate ant savo vaiko, geriau įsikąskite į liežuvį, jei jaučiate, kad galite tai ištarti. Ši frazė ne tik įskaudina vaiką, bet ir sumenkina jo savigarbą bei priverčia jaustis taip, tarsi jis buvęs nelauktas vaikas.

„Paskubėk, arba aš tave paliksiu čia"

Vaikai nesuvokia laiko taip, kaip suaugusieji. Jei jūsų vaikas jau bijo, jog bus paliktas arba bijo pasimesti, ištardami šią frazę jūs dar padidinsite jo baimę. Pamėginkite išsiaiškinti, kodėl jis gaišta ir padarykite viską, ką galite, kad jis paskubėtų, nesukeldami jiems baimės.

„Tu niekada nedarai to, ko aš tavęs prašau"

Jei jūs vis kartojate šią frazę, greitai jūsų vaikas pradeda jausti, kad negali nieko padaryti tinkamai. Jis pradeda galvoti, kam iš viso net bandyti. Verčiau vartokite frazę: „Norėčiau, kad tu tai padarytum taip". Tiksliai įvardinkite ko norite, kad jis suprastų ir galėtų padaryti tai, ko prašėte.

„Norėčiau, kad būtum toks kaip tavo brolis/sesuo"

Niekam nepatinka būtų lyginamam su kitu žmogumi. Juk norime, kad mus vertintų už tai, kokie esame. Girdėdamas šią frazę, jūsų vaikas jaučiasi nepilnavertis, be to, tai skatina brolių/seserų konkurenciją. Dažnai tai girdintis vaikas ima manyti, jog negali nieko pasiekti, nes niekada nebus toks puikus, kaip jo brolis/sesuo. Užuot lyginę savo vaikus, suvokite, kad visi vaikai yra skirtingi, turintys savo stiprybes ir sugebėjimus. Mėgaukitės jų skirtumais ir mylėkite juos tokius, kokie jie yra.

Nepagarbūs komentarai apie kitą vaiko tėvą

Vaikams nereikia atsidurti tėvų nesutarimų vidury arba girdėti jus netinkamai kalbant apie kitą jo tėvą. Tai gali priversti vaiką galvoti, jog jis turi pasirinkti pusę, arba jie taip pat gali pasakyti blogų dalykų apie tėvus. Netgi jei jūs išsiskyrę, labai svarbu prie vaikų apie kitą tėvą sakyti tik gerus dalykus.

Kartais visi tėvai supyksta ant savo vaikų. Jei ištarsite vieną iš šių frazių, iš karto atsiprašykite savo vaiko. Pasakykite, kad buvote neteisus, kad visai ne tai turėjote omeny, kad jį mylite ir kad pamėginsite daugiau to nesakyti. Vaikams reikia tėvų, kurie juos drąsintų ir skatintų, o ne griautų jų savigarbą su neatsakingais ir neapgalvotais žodžiais.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Vaikų joga lauke – kūno ir emocijų mankšta, kuri vyksta net ir per lietų

Vaikų joga baloje. Ekstremaliausia ne jiems, o suaugusiems. Taip juokais galima pavadinti užsiėmimus, vykusius Lauko darželio Kauno Ąžuolyno parko pievoje.

Vedamas į darželį vaikas klykia ir priešinasi kaip tik gali: psichologės patarimai (21)

Klausimą parašiusi mama išgyvena labai sunkų laikotarpį: pradėjęs eiti į darželį sūnus sunkiai jame pripranta, o kasdienės ašaros ir riksmai verčia mamą abejoti - vesti jį į darželį bet kokia kaina ar dar palūkėti metus?

Psichologė pataria, kaip susivaldyti, kai norisi aprėkti vaiką ar net jam suduoti (3)

Klinikinė psichologė Milda Lukašonokienė iš VšĮ Psichologinės sveikatos centro savo straipsnyje apžvelgia, kodėl mums, tėvams, neretai būna sunku susitvardyti vaikų akivaizdoje. Ir ką daryti, kad kantrybės užtektų ilgam.

Mano vaikas muša ir skriaudžia kitus: ką man daryti?

4 metų sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo elgesio: pastabų, kad berniukas netinkamai elgiasi ir skriaudžia kitus, ji girdi kone kasdien. Ką mamai patars specialistas?

Kyla klausimų apie vaikų auginimą? Užduok juos jau dabar ir gauk profesionalų atsakymą

Portalas TAVOVAIKAS.lt drauge su VšĮ Psichologinės sveikatos centru suteikia savo skaitytojams unikalią progą nemokamai pasikonsultuoti su vaikų auklėjimo specialistu. Klausimą galite pateikti anonimiškai, o atsakymą į jį publikuosime portale TAVOVAIKAS.lt.

30 frazių, kurios žemina ir gniuždo vaikus (11)

Kartais tai sakome, nes esame pernelyg pavargę. Kartais - nuliūdę ar įskaudinti. Tačiau nuo šių trisdešimt frazių reiktų susilaikyti ir jų niekada nesakyti saviškiams. Jei norime, kad jie augtų sveiki ir laimingi.

Tėvų klaidos, apie kurias garsiai nekalbame, bet jas dar galima ištaisyti (3)

Noriu pakalbėti apie tai, ką priimta nutylėti. O kaipgi kitaip? Argi galima viso pasaulio akivaizdoje pripažinti savo klaidas? Galima ir reikia, mano manymu.

Kas jums svarbiau: kad vaikas mokėtų skaičiuoti ar kad turėtų draugų? (1)

Įprastai neužduodame sau tokių klausimų. Bet psichologė Giedrė Sujetaitė – Volungevičienė būtent tokį uždavė. Ji svarstė, kokius užsiėmimus svarbiau lankyti ikimokyklinukui: lavinančius skaičiavimo, robotikos ar logikos įgūdžius – ar tuos, kurie ugdo emocinį intelektą.

5 frazės, kurias vaikams sako Montessori pedagogai: išbandykite jas savo namuose (1)

Keliais žodžiais apibendrinti, kas yra Montessori ugdymo sistema, gana sudėtinga. Tai gilaus poveikio švietimo ir vaiko ugdymo filosofija. Tai požiūris į pasaulį.

Nebyli vaikystės tragedija, apie kurią niekas nekalba (6)

Tiesiog dabar, mūsų namuose, vyksta nebyli tragedija su pačiais brangiausias mūsų žmonėmis – vaikais. Štai kokia yra paskutinių 15 metų vaikų emocinės sveikatos statistika.

Ugnė: gimus sesei, į blogą pusę pasikeitė vyresnėlės elgesys (2)

Skaitytojos klausimas apie vyresniosios mergaitės elgesio pasikeitimus gimus sesei aktualus visiems, kas neseniai susilaukė ar dar tik laukiasi vaikučio.

10 požymių, kad vaikas patiria stresą

Išgyvenimus ir didelius krūvius patiria ne tik tėvai, bet ir vaikai. Net suaugusieji ne visada teisingai atpažįsta organizmo signalus ir nesupranta, kas su jais vyksta. Tai ką jau kalbėti apie vaiką, kuris net žodžio „stresas" gerai nesupranta.

Kodėl vidurinieji vaikai daugiau pasiekia už savo brolius ir seseris (3)

Apie tai, kad gimimo eiliškumas šeimoje turi įtakos vaiko charakteriui ir elgesiui, pastebėta jau labai seniai.

Nepagražinta tiesa apie tai, kaip iš tiesų jaučiasi vaikai, kai skiriasi jų tėvai

Kai kurie psichologai vaiko patyrimą per tėvų skyrybas prilygina mirčiai ar nelaimingam atsitikimui.

Perkate šunį ar katę dėl vaiko? – Įsiklausykite, ką sako specialistė (1)

Turėti šuniuką ar kačiuką yra turbūt kiekvieno vaiko svajonė. Vieni teigia, kad taip yra dėl to, jog vis daugiau vaikų jaučiasi vieniši, kiti – jog šis noras yra užprogramuotas.