Taisyklės, kurias privalo žinoti tėvai prieš gimstant antram vaikui

 (2)
Dvejų metų berniukui mama ir tėtis dažnai pasakojo, kad greitai turės sesę. O mažylis džiugiai glostė ir bučiavo vis didėjantį mamos pilvą. Laukė sesės. Tačiau nuo pirmų jos gyvenimo dienų prasidėjo didysis maištas ir bėdos: nemiga, nervinis kosulys...
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Pasakodami apie sesę ar brolį tėveliai bando mažylį psichologiškai paruošti, pripratinti prie minties apie naują šeimos narį. Sąmonė informaciją priima. Tačiau dar yra ir pasąmonė. Jos niekas, net ir suaugęs žmogus, negali kontroliuoti. Juolab vaikas. Jis laukia sesės, supranta, kad bus smagu kartu žaisti, bet pasąmonė kužda: „Į namus įsibraus konkurentė, reikės viskuo dalytis." Žaislais, skanėstais ir, be abejo, mama. Mažo vaiko gyvenime ji pati svarbiausia.

Nė vienas mūsų iš prigimties nenorime dalytis tuo, kas brangiausia - mylimu žmogumi ir santykiais su juo. Ar mes, moterys, pakęstume, jei vyras parsivestų kitą moterį ir pasakytų: „Žinai, brangioji, pagalvojau, kad tau labai sunku. Suradau gerą, patrauklią, jauną pagalbininkę. Ji padės tvarkyti namus, šeimininkaus ir palengvins buitį." Nė viena nesidžiaugtume.

Dvilypis jausmas

Sulaukęs sesės ar brolio, vaikas išgyvena dvilypius jausmus: ja džiaugiasi, myli (pasak psichologų, tik nesveika asmenybė gali nemylėti artimo žmogaus), bet tuo pačiu metu ir nekenčia. Būdamas dvejų penkerių vaikas dar nesugeba žodžiais išsakyti jausmų, tad juos parodo elgesiu. Tampa piktas, dirglus, kai niekas nemato, gnybia lėliukui, norėdamas nutildyti, prispaudžia pagalvę prie veiduko, mėto žaislus.

Dažnas mažylis pradeda daryti, tai, ko niekada nedarė, arba „grįžta" į kūdikystę: čiulpia pirštą, nevalingai tuštinasi į kelnytes ar jas tik „pateplioja", naktį verkia, šlapinasi į lovą, šaukia mamą ar tėtį. Vaikas taip pat gali dažniau sirgti peršalimo ligomis, skųstis pilvo skausmu, nes liga - nesąmoningas noras atkreipti dėmesį.

Ne visi tėvai žino, kad tokia pirmagimio vaiko reakcija yra normali, jie nesupranta, kas vyksta, todėl išsigąsta ir pradeda klysti.

Kova dėl meilės ir dėmesio

Šeimoje atsiradus naujagimiui buvęs vienturtis kartais tiesiog pašėlsta: kai kūdikis miega, garsiai rėkauja, o tildomas įsismarkauja dar labiau. Matydamas trijulę - tėtį, mamą ir sesę vienoje lovoje, pagalvoja: „Esu mažiau mylimas, sesę myli labiau." Norėdamas pasitikrinti, ar tai tikrai tiesa, bando meilę „išprovokuoti": nors jau senokai miega savo kambaryje, prabudęs naktį atšlepsi į tėvų kambarį ir ropščiasi į lovą, naktį užsiprašo košės, blynų ar šilto pienuko. Kodėl negalima jam, jei galima lėliukui? Tokiu elgesiu mažylis bando pasakyti: „Noriu dėmesio ir meilės!"

Nemažai tėvų laukia, kad viskas savaime susitvarkytų. Mėnesį, antrą, pusmetį ar net metus, kol sesė ar brolis pradės vaikščioti ir vaikai ims kartu žaisti. Tačiau pavydas ir konkurencija - ne kelnės, iš kurių išaugama, niekur neišnyksta, tik padidėja.

Konkurenciniai santykiai egzistuoja kiekvienoje šeimoje. Tačiau, būna, broliai ir seserys vieni kitiems jaučia didžiulę neapykantą, nebendrauja ar net pakelia ranką, nors turėtų būti geriausi draugai. Didžiausia atsakomybė už tokius vaikų santykius gula tėvams ant pečių. Jie turi savęs paklausti, ką padarė blogai, kad susiklostė tokia priešprieša.

Į pagalbą pirmagimiui

1. Derybų menas, šilti žodžiai ir glamonės.

Pirmomis savaitėmis pirmagimis jaučiasi atstumtas. Tėveliai dėmesį sutelkia į naujagimį, nors kol kas reikia patenkinti tik pačius paprasčiausius poreikius: kad būtų sotus, švarus ir sausas, nejaustų šalčio. Mamai nebūtina prie jo nuolat sėdėti ir žiūrėti, kaip miega, o vyresnėliui kartoti: „Nelįsk, nerėk, neprikelk."

Dabar kaip tik didžiajam reikia daugiau dėmesio, jo poreikiai didesni. Apkabinkite, pamyluokite, dažniau nei iki tol sakykite, kad mylite. Kai rūpinatės kūdikiu, pažadėkite: „Kai užmigdysiu, eisime piešti, paskaitysime knygutę. O kai lėliukas atsikels, tu man padėsi virti košytę, atneši sauskelnes."

Vaikas įsitikins, kad yra mylimas, supras, kad taip elgtis naudingiau, pats ieškos veiklos, kol mama yra užsiėmusi, ir net pasisiūlys padėti. Kad tik lėliukas nepabustų ir kad galėtų ilgiau pabūti su mama, vaikščios pirštų galiukais.

Naujagimį patikėkite iš darbo grįžusiam tėčiui, o jūs su vyresnėliu eikite į kiemą ar mokyklėlę.

2. Nepraraskite kantrybės, stenkitės išlaikyt vidinę pusiausvyrą ir nusistovėjusią šeimos tvarką.

Supraskite, kad pirmagimio maištas - įprastas reiškinys. Apgalvokite, kaip elgsitės, jei didžiojo vaiko maištas nesiliautų. Gali padėti bausmės, skatinančios gražiai elgtis. Pasakykite: „Norėjau su tavimi pažaisti, bet pažadinai brolį, todėl negalėsiu. Mat turėsiu vėl migdyti." Ilgainiui vaikas suvoks: užmigus kūdikiui mama eis su juo žaisti, o ne kuopti namų ar žiūrėti televizorių, todėl bus kantresnis.

3. Jei vaiko įtampa peraugo į neurozę, reikia psichologo ar gydytojo pagalbos.

Dvejų metukų mažyliui jau gali padėti meno, žaidimų terapiją pasitelkiantis psichologas. Deja, Lietuvoje psichologinės pagalbos sistema neišplėtota, todėl tėvams tenka ieškoti mokamos pagalbos. Jei tėveliai paiso psichologo patarimų, terapija būna sėkmingesnė. Juk nepakantumas broliui - ne vaiko, o tėvų bėda. Jie turi padėti vaikui ir keisti šeimos santykius.

Kreipkitės į gydytoją ar psichologą, jei atsirado nervinis tikas (vaikas nevalingai mirkčioja, mikčioja arba kosčioja, nors nėra peršalęs), pradėjo šlapintis ar tuštintis į kelnes, lovą, nors buvo jau atpratintas nuo sauskelnių, pasikeitė vaiko elgesys (tapo piktas, rėkia, mėto daiktus) ar prasidėjo nemiga.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Jei vaikas sako mamai ar tėčiui „Nemyliu tavęs!“, jis iš tiesų nori pasakyti visai ką kitą

„Aš tavęs nekenčiu", „Tu bloga", „Aš tavęs nemyliu" – turbūt tokius žodžius išgirdus kiekvienai mamai širdis apsilietų krauju. Minčių kyla įvairių – „Kas negerai vaikui ar man?"

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

8 žingsniai, kaip surengti geriausią gimtadienį vaikui

Koks yra geras vaiko gimtadienis? Toks, iš kurio svečiai nenori išeiti, ilgai prisimena ir tėvų paklausti, kaip norėtų švęsti savąjį sako: „Taip, kaip draugas“. Taigi, kokie yra gero gimtadienio komponentai?

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.

Visus vaikus galima suskirstyti į 4 grupes: kuriai priklauso jūsiškis?

Kas yra temperamentas? Ar vaikai gimsta su tam tikru temperamentu, ar jį įgyja? Kuo temperamentas skiriasi nuo charakterio?

Ką apie vaiką pasako itin didelis jo plepumas: psichologės komentaras

Sako, kad vaikai išmokę kalbėti mėgaujasi naujuoju gebėjimu ir niekaip negali nutilti. Jie kalba, čiauška, neleisdami prasižioti suaugusiesiems. Kartais vaikų plepumas ima varginti suaugusius. Kodėl mažieji tiek daug kalba?

Psichologė: ką tėvams apie vaiką gali atskleisti jo piešiniai

Dauguma vaikų mėgsta piešti ir tai pradeda daryti gana anksti.

10 svarbiausių principų, kaip įrengti saugius ir patogius vaikams namus

Naujas tyrimas rodo, jog tėvai, auginantys vaikus, svajoja apie erdvias drabužines, tačiau artimiausių darbų sąraše – dėžės žaislams, džiovyklos rūbams ir talpos daiktams susidėti.

Emocinis intelektas – kuo jis svarbus ir kaip jį ugdyti

Išgirdus žodį intelektas, klausimų dėl jo reikšmės nebekyla. O štai emocinis intelektas verčia stabtelėti ir susimąstyti – kas tai ir kodėl jį raginama lavinti nuo pat mažumės, kodėl apie jį kalbama vis dažniau.

Kuris geriau vaikui – valstybinis ar privatus darželis: mamų diskusija

Kaip rinktis vaikų darželį? Kokius privalumus, palyginti su valstybiniais darželiais, turi privatūs?

Ką turi mokėti 5-6 metų vaikai: psichologės komentaras

Penkerių metų sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pažintinių gebėjimų ir klausia specialisto patarimo.

Psichologė: technologijos vaikus atitraukė nuo gyvo žaidimo (2)

Liūdna ir pikta darosi, kai girdi vaiką sakant: „Jis blogas. Jis tik žaidžia per dienas. Labai negražu būti tinginiu“.