Tik trys auksinės taisyklės, ir jūsų namuose vietoj chaoso įsivyraus ramybė

 (9)
Motinos, kurios nori, kad vaikas gražiai elgtųsi, pačios turi laikytis tam tikrų sąlygų. Pamėginkite nuo šių trijų, ir pamatysite, kaip į gerąją pusę pasikeis jūsų vaiko elgesys.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Pirma sąlyga: svarbiausia – ramybė

Jei norite, kad vaikas jūsų klausytų, turėkite omenyje faktą, kad vaikai iki 6 m. dar tik mokosi suprasti ir teisingai interpretuoti jūsų žodžių prasmę. Todėl jei norite, kad vaikas gražiai elgtųsi, sakykite jam tai suprantamais žodžiais. Venkite ilgų sakinių, daugiareikšmių žodžių. Kalbėkite trumpomis, aiškiomis frazėmis, o jūsų akys turi būti viename lygyje su vaiko akimis.

Jei vaikas visai mažas, stenkitės nevartoti neigiamų žodžių. Užuot sakę „šitaip nedaryk", sakykite „daryk taip". Pavyzdžiui, užuot sakę „netriukšmauk", sakykite „atsisėsk/ stovėk ramiai ir pan."

Yra daug priežasčių, dėl kurių jūsų duktė išsitraukė visus drabužius iš spintos arba sūnus išpiešė sieną. Ir tarp šių priežasčių tikrai nebuvo noro jus įpykdyti.

Tai tikrai nereiškia, kad privalote slėpti susierzinimą, tačiau ir šaukti ant vaiko – ne išeitis. Agresyvus tonas gali išgąsdini vaiką, tada jis neišgirs ir nesupras jūsų žodžių prasmės. Kai šaukiate, vaikui tenka vienu metu suprasti jūsų emocijas, įsigilinti į jūsų žodžių prasmę ir daryti išvadas. Sutikite, tai praktiškai neįmanoma. Be to, vaikai greitai įpranta prie kritikos ir praranda jai jautrumą. O žodžius, kuriuos ištarsite griežtu, bet ramiu tonu, išgirs.

Antra sąlyga: nubrėžkite ribas

Papasakokite vaikui apie pagrindines elgesio taisykles, paaiškinkite, kokie bus padariniai, jei jis laužys taisykles. Na, o jūs privalote vykdyti pažadus, jei vaikas sulaužė nustatytas taisykles. Tokiu atveju vaikas supras, kad nevalia peržengti ribos, kad už netinkamą elgesį bus baudžiama.

Pagrindinės taisyklės turi būti susijusios su sveikata, saugumu ir elementaria pagarba. Jokiomis aplinkybėmis nevalia išbėgti į važiuojamąją kelio dalį, važiuoti automobiliu neprisisegus diržo, žaisti su ugnimi ir pan.

Jei vaikas pažeidė taisyklę, bausmės turi sulaukti iš karto, nepriklausomai nuo to, kiek jam metų. Mėtai konstruktorių? Šiandien daugiau su juo nežaisi. Nenusiplovei rankų? Negausi sumuštinio. Jei atidėsite bausmę, vaikas pamirš savo poelgį ir paskui nebesupras, už ką jį baudžiate.

Trečia sąlyga – leiskite vaikui rinktis

Venkite ultimatumų ten, kur įmanoma be jų apsieiti. Ultimatumas iš karto sukelia norą protestuoti. Stenkite leisti vaikui rinktis iš to, ką būtina padaryti. Tai padės užkirsti kelią blogam elgesiui. Esant galimybei rinktis, vaikui bus mažiau priežasčių priešintis. Pavyzdžiui, jis nemėgsta dėtis kepurės. Jūs nesiūlote jam – dėtis arba nesidėti. Jūs siūlote dėtis raudoną arba mėlyną. Ką įdėti į priešpiečių dėžutę – bananą ar obuolį? Eisime į mokyklą ta ar kita gatve? Tai padės vaikui įgauti daugiau pasitikėjimo savimi, nes į jo nuomonę bus atsižvelgiama. Maži vaikai nuolat išgyvena kovą tarp priklausomybės ir noro būti savarankiškam. Padėkite vaikui jaustis savarankiškam.

Nepamirškite pagirti vaiko už gerą elgesį. Susitvarkė žaislus? Parodykite savo džiaugsmą ir pasididžiavimą, apkabinkite vaiką. Jis tikrai panorės dar kartą susitvarkyti žaislus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: netradicinė tapyba patiks įvairaus amžiaus vaikams

Vaikui kūryba – ne šiaip žaidimas ar pramoga, bet ir svarbus mokomasis procesas.

Stebuklingi žodžiai, kurių vaikui reikia kaip oro

Kasdienėje rutinoje kartais užmirštame sakyti savo vaikams paprastus, bet jiems labai svarbius, kone stebuklingus, žodžius.

Vaikas turi nematomą draugą: psichologės patarimai tėvams

Vaikas užsidaro kambaryje ir su kažkuo kalbasi. Pradeda verkti, kai automobilyje prisėdate šalia, nes... prispaudėte draugą. Kodėl vaikas susikūrė nematomą bičiulį? Kaip reaguoti? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Kaimo vaikai „įlindę“ į kompiuterius, nes jiems trūksta gyvo bendravimo

Kad miesto vaikai vasaromis vyksta stovyklauti į kaimą, rodos, yra įprasta, tačiau, kad kaimo vaikams tai pasirodys neįprasta, to nesitikėjome, – taip pasakoja penktus metus iš eilės į stovyklas kaimo vaikus kviečianti teatro „Teatriukas“ įkūrėja ir stovyklos vadovė Dalia Mikoliūnaitė.

Teo ir Ieva pristato: 3 smagūs žaidimai su tualetinio popieriaus ritinėliais

Orui pasitaisius ne į gerąją pusę, skubame su jumis pasidalinti itin paprastais užsiėmimais su vaikais namuose. Juk antradienis gali būti ir linksmadienis!

Teo ir Ieva pristato: citrinų ugnikalnis, kuris nustebins net visko mačiusius (1)

Nuo pat pirmųjų savo gyvenimo dienų mažylis tyrinėja jį supantį pasaulį. Jam viskas nauja, nepažinta, viskas domina ir vilioja, o kartais gal ir baugina.

Kaip pagirti vaiką, kad tai duotų naudos, o nebūtų tušti žodžiai

Mes vis dar per dažnai kritikuojame savo vaikus ir per retai juos giriame. Tokias išvadas daro šiuolaikinių tėvų auklėjimo metodus nagrinėjantys psichologai. Tačiau girti irgi reikia mokėti, antraip tai tebus tušti žodžiai.

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Jei vaikas sako mamai ar tėčiui „Nemyliu tavęs!“, jis iš tiesų nori pasakyti visai ką kitą

„Aš tavęs nekenčiu", „Tu bloga", „Aš tavęs nemyliu" – turbūt tokius žodžius išgirdus kiekvienai mamai širdis apsilietų krauju. Minčių kyla įvairių – „Kas negerai vaikui ar man?"

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

Trys smagūs žaidimai vaikams lauke

Kad pasivaikščiojimas lauke nebūtų nuobodus, galima pažaisti. Vaikutis čiupinėdamas, vartydamas rankytėse įvairių formų daiktus lavina smulkiąją motoriką, o dėliodamas miško radinius į krūveles - dar ir mąstymą.

8 žingsniai, kaip surengti geriausią gimtadienį vaikui

Koks yra geras vaiko gimtadienis? Toks, iš kurio svečiai nenori išeiti, ilgai prisimena ir tėvų paklausti, kaip norėtų švęsti savąjį sako: „Taip, kaip draugas“. Taigi, kokie yra gero gimtadienio komponentai?

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.