Tokių vaikų yra tik 1 iš 10: patarimai tėvams

 (8)
Žmogaus dešinysis ar kairysis smegenų pusrutulis susietas su priešinga kūno puse. Kairiarankių žmonių atveju informacijos apdorojimo labiau imasi dešinysis smegenų pusrutulis, o dešiniarankių – kairysis.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kodėl vieni yra dešiniarankiai, o kiti kairiarankiai?

Vis dėlto pakeitus dominuojančią ranką, dominuojančio smegenų pusrutulio pakeisti neįmanoma – tokiu atveju dominuojantis smegenų pusrutulis bus perkrautas, o informacijos apdorojimas sutriks. Rankos, kaip ir smegenų pusrutulio dominavimas yra įgimtas dalykas, o dešine ranka daug ką daryti išmokęs kairiarankis vis tiek viską geriau darys kaire, todėl kairiarankio persiorientavimą į dešiniarankiškumą smegenys gali suvokti kaip intervenciją į natūralius procesus. Tokio persiorientavimo pasekmes dažnai sunku numatyti.

Devyni dešiniarankiai ir vienas kairiarankis

Visuomenėje kairiarankių skaičius svyruoja nuo 10 iki 15 procentų. Tikslaus skaičiaus nustatyti nepavyksta todėl, kad apklausų metu jis yra mažesnis nei atliekant specialius tyrimus. Tai susiję ir su tuo, kad iki septintojo dešimtmečio kairiarankius buvo stengiamasi „perauklėti“ – mokykloje jie turėjo rašyti „teisinga“, tai yra, dešine ranka. Todėl vyresnio amžiaus grupėje kairiarankių nustatoma mažiau nei tarp jaunimo.

Tokių vaikų yra tik 1 iš 10: patarimai tėvams
© Vida Press

Kaip nustatyti dominuojančią ranką

Kai kurie vaikai nepalieka abejonių – jie piešia, žaidžia ar valgo daugiausiai kaire ranka. Vis dėlto yra ir tokių vaikų, kurių dominuojančios rankos negalima aiškiai atpažinti iki ikimokyklinio amžiaus – jie naudojasi ta ranka, kurioje atsiduria šakutė ar pieštukas.

Jeigu nesate tikri dėl to, kuri jūsų vaiko ranka dominuoja, galite tai nesunkiai patikrinti. Paprašykite vaiko knygoje parodyti kokį nors objektą arba padėkite dantų šepetėlį šalia kriauklės ir stebėkite, kuria ranka jis jį paimą prieš valydamas dantis.

Taip pat tai nesunkiai išsiaiškinti padės dar vienas ganėtinai paprastas testas – meskite vaikui kokį minkštą daiktą. Jį mažasis automatiškai gaudys dominuojančia ranka, nes tai yra refleksas. Mūsų refleksams įtakos nedaro nei mąstymas, nei tėvai, todėl net ir „persiorientavę“ kairiarankiai metamus daiktus gaudo kaire ranka.

Papildomi požymiai, rodantys, kad jūsų vaikas gali būti kairiarankis:

- rašydamas ar skaičiuodamas jis gali supainioti atskiras raides ar skaičius;

- knygas daugiausiai varto kaire ranka ir nuo pabaigos į pradžią;

- judant dominuoja kairė koja;

- tarp giminaičių dažnai pasitaiko kairiarankių;

- kaire ranka atlieka kasdienius spontaniškus veiksmus, pavyzdžiui, ima daiktus.

Nesistenkite „perauklėti“

Iki pat septintojo dešimtmečio vaikai mokyklose buvo mokomi rašyti „teisinga“tai yra, dešine ranka. Kartais kairė ranka netgi buvo pririšama už nugaros, kad kairiarankis būtų priverstas rašyti dešine ranka. Nors šiandien tokie metodai tikrai netaikomi, tačiau kartais visgi pasitaiko atvejų, kai kairiarankius bandoma „perauklėti“.,

Ekspertai pataria to nedaryti, mat kairiarankiškumas yra genetiškai nulemtas, be to, tai vėliau gali atsiliepti kitose sferose. Pavyzdžiui, vaikui gali išsivystyti nervinio pobūdžio sutrikimai, nepilnavertiškumo jausmas, noras atsiriboti nuo aplinkinių ar suvokimas, kad esi „kitoks“, taigi, nenormalus. Kairiarankio prievartinis pavertimas dešiniarankiu gali baigtis nuolatiniais galvos skausmais, dėmesio ir kalbos sutrikimais, skaitymo ar skaičiavimo sunkumais.

Tokių vaikų yra tik 1 iš 10: patarimai tėvams
© Vida Press

Patarimai tėvams

Kadangi vaikai kasdieninius darbus mokosi atlikti kopijuodami, paprastai stengiasi juos daryti vadovaudamiesi dešiniarankiais pavyzdžiais. Kairiarankiams tai dažniausiai nepavyksta. Todėl labai svarbu, kad kairiarankį vaiką auginantys dešiniarankiai tėvai viską parodytų kaire ranka.

Parodykite vaikui, kad kairės rankos dominavimas yra visiškai normalus ir visiems priimtinas dalykas. Labai svarbu, kad kai rašydamas ar piešdamas toks vaikas susiduria su sunkumais, paskatinti jį viską daryti kaire ranka.

Taip pat būtina atsižvelgti į vaiko kairiarankiškumą ir kasdienybėje, pavyzdžiui, dengiant stalą – jo puodelis ar stiklinė turi būti padėti kairėje pusėje.

Nepamirškite, kad šiais laikais jau yra specialiai kairiarankiams skirti daiktai, pavyzdžiui, žirklės ar rašikliai. Paieškokite specialiai kairiarankiams skirtų parduotuvių ar panaršykite internete. Čia tikrai rasite nemažą kairiarankiams skirtų prekių asortimentą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Vaikas nuliūsta ir pravirksta dėl kiekvienos smulkmenos: pataria psichologė

Jautrų sūnų auginanti mama klausia specialisto patarimo, kaip didinti jo savivertę. Moteris mano, kad sūnaus jautrumas priklauso nuo to, kad jos nėštumas buvo be galo sunkus, nuolat lydimas ašarų.

Teo ir Ieva pristato: linksmiausi lauko žaidimai

Kai pagaliau ateina pavasaris, norisi juo kuo daugiau džiaugtis! Lauko žaidimų ir linksmybių sezonas - ATIDARYTAS!

Teo ir Ieva pristato: žaislai, kurie nekainuoja nė cento, o dovanoja glėbį džiaugsmo (1)

Paprasta kartotinė dėžė vieniems - paprasta dėžė, kitiems - visas atradimų pasaulis!

Ko labiausiai trūksta šiuolaikiniam vaikui? Ne, tai ne išmanusis telefonas ir ne brangus žaislas...

„Neturiu ką veikti“, – sako vaikas kaip tik tuo metu, kai norėtųsi po darbo šiek tiek atsipūsti. Arba kaip tik tada, kai galva visiškai tuščia ir nežinia, ką jam pasiūlyti. Kodėl vaikas pats nesusigalvoja veiklos ir nuobodžiauja? Galbūt jam tiesiog trūksta tėvų dėmesio?

17 smagių žaidimų su vaikais namuose, kuriems tiks tai, ką turite po ranka

Kelios idėjos, ką daryti su vaiku namuose, kai jis skundžiasi, jog yra nuobodu. Šiems užsiėmimams dažniausiai neprireiks jokių papildomų žaislų, o tik to, ką rasite namuose.

Kai vaikas pasielgia netinkamai, jokiu būdu nedarykite vienos klaidos (1)

Neretai pykdami vaikai, atrodo, peržengia ribą, nes mažais kumštukais ima mušti mamą ar spiria tėčiui. Ką daryti tokiais atvejais, teiraujamės psichologės psichoterapeutės Rūtos Bačiulytės.

Psichologė: nelaimingiausi yra tie vaikai, kuriems tėvai nenustatė ribų

Pykstame mes visi. Tačiau pykstantį vaiką kartais sunku suprasti, tarsi to daryti jis neturėtų teisės. Su psichologe psichoterapeute Rūta Bačiulyte aptariame 3 mitus apie vaikų pyktį.

Svarbi vaikų auklėjimo formulė, kurią pamiršta daugelis tėvų

Gimė vaikas. Ką tik iškeptiems tėvams – nauja misija: užauginti pasauliui naują žmogų. Kad augtų sveikas, protingas, laimingas, sėkmingas, patenkintas savimi ir pasauliu.

Teo ir Ieva pristato: 5 žaidimai su vaiku, kurie lavina vaizduotę, kūrybiškumą ir smulkiąją motoriką

Pasibaigus Velykų karštinei, mes su Teo grįžtame, pristatydami kelis įdomius užsiėmimus, kaip kūrybiškai galima panaudoti namuose turimo konstruktoriaus kaladėles.

Viens, du trys – ir nereikalinga kojinė virsta mielu zuikučiu

Dviejų vaikučių mama Inga, feisbuke kurianti tinklaraštį „Mamos diena“, dalijasi labai smagia idėja, kaip su vaikais per penkias minutes pasigaminti smagų zuikutį iš nereikalingos kojinės.

5 smagūs užsiėmimai, lavinantys mažylių rankų miklumą ir motoriką

Kokie žaidimai padeda lavinti mažų vaikų motoriką ir rankyčių miklumą? Štai 5 smagūs užsiėmimai, kurie suteiks mažyliui ne tik džiaugsmo, bet ir naudingų įgūdžių.

Žavi velykinė namų puošmena – per 5 minutes

TAVO VAIKO žurnalo dizainerė Rima pasidalijo labai smagia velykine namų dekoracijos idėja, kurią galima pasigaminti vos per kelias minutes ir visai neišleidžiant papildomai pinigų.

Rūta Lapė: pametinukai – subalansuoti žmonėms su polėkiu (2)

Dviejų sūnų mama, žurnalistė Rūta Lapė – apie buvimą pametinukų mama.

Netradiciniai kiaušinių marginimo būdai ir smagūs darbeliai su vaikais Velykoms

Velykos – tradicinė krikščioniška šventė, drauge sveikinamas pavasaris ir džiaugsmingi naujos gyvybės ženklai.

Teo ir Ieva pristato: dar nematyti kiaušinių marginimo būdai ir kitos Velykų staigmenos (2)

Prasidėjus didžiajai savaitei, pasiruošimas Velykoms įgauna pagreitį. O vis dažniau pasirodanti saulė, neleidžia nustoti šypsotis. Kvepia pavasariu.