Tokių vaikų yra tik 1 iš 10: patarimai tėvams

 (8)
Žmogaus dešinysis ar kairysis smegenų pusrutulis susietas su priešinga kūno puse. Kairiarankių žmonių atveju informacijos apdorojimo labiau imasi dešinysis smegenų pusrutulis, o dešiniarankių – kairysis.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kodėl vieni yra dešiniarankiai, o kiti kairiarankiai?

Vis dėlto pakeitus dominuojančią ranką, dominuojančio smegenų pusrutulio pakeisti neįmanoma – tokiu atveju dominuojantis smegenų pusrutulis bus perkrautas, o informacijos apdorojimas sutriks. Rankos, kaip ir smegenų pusrutulio dominavimas yra įgimtas dalykas, o dešine ranka daug ką daryti išmokęs kairiarankis vis tiek viską geriau darys kaire, todėl kairiarankio persiorientavimą į dešiniarankiškumą smegenys gali suvokti kaip intervenciją į natūralius procesus. Tokio persiorientavimo pasekmes dažnai sunku numatyti.

Devyni dešiniarankiai ir vienas kairiarankis

Visuomenėje kairiarankių skaičius svyruoja nuo 10 iki 15 procentų. Tikslaus skaičiaus nustatyti nepavyksta todėl, kad apklausų metu jis yra mažesnis nei atliekant specialius tyrimus. Tai susiję ir su tuo, kad iki septintojo dešimtmečio kairiarankius buvo stengiamasi „perauklėti“ – mokykloje jie turėjo rašyti „teisinga“, tai yra, dešine ranka. Todėl vyresnio amžiaus grupėje kairiarankių nustatoma mažiau nei tarp jaunimo.

Tokių vaikų yra tik 1 iš 10: patarimai tėvams
© Vida Press

Kaip nustatyti dominuojančią ranką

Kai kurie vaikai nepalieka abejonių – jie piešia, žaidžia ar valgo daugiausiai kaire ranka. Vis dėlto yra ir tokių vaikų, kurių dominuojančios rankos negalima aiškiai atpažinti iki ikimokyklinio amžiaus – jie naudojasi ta ranka, kurioje atsiduria šakutė ar pieštukas.

Jeigu nesate tikri dėl to, kuri jūsų vaiko ranka dominuoja, galite tai nesunkiai patikrinti. Paprašykite vaiko knygoje parodyti kokį nors objektą arba padėkite dantų šepetėlį šalia kriauklės ir stebėkite, kuria ranka jis jį paimą prieš valydamas dantis.

Taip pat tai nesunkiai išsiaiškinti padės dar vienas ganėtinai paprastas testas – meskite vaikui kokį minkštą daiktą. Jį mažasis automatiškai gaudys dominuojančia ranka, nes tai yra refleksas. Mūsų refleksams įtakos nedaro nei mąstymas, nei tėvai, todėl net ir „persiorientavę“ kairiarankiai metamus daiktus gaudo kaire ranka.

Papildomi požymiai, rodantys, kad jūsų vaikas gali būti kairiarankis:

- rašydamas ar skaičiuodamas jis gali supainioti atskiras raides ar skaičius;

- knygas daugiausiai varto kaire ranka ir nuo pabaigos į pradžią;

- judant dominuoja kairė koja;

- tarp giminaičių dažnai pasitaiko kairiarankių;

- kaire ranka atlieka kasdienius spontaniškus veiksmus, pavyzdžiui, ima daiktus.

Nesistenkite „perauklėti“

Iki pat septintojo dešimtmečio vaikai mokyklose buvo mokomi rašyti „teisinga“tai yra, dešine ranka. Kartais kairė ranka netgi buvo pririšama už nugaros, kad kairiarankis būtų priverstas rašyti dešine ranka. Nors šiandien tokie metodai tikrai netaikomi, tačiau kartais visgi pasitaiko atvejų, kai kairiarankius bandoma „perauklėti“.,

Ekspertai pataria to nedaryti, mat kairiarankiškumas yra genetiškai nulemtas, be to, tai vėliau gali atsiliepti kitose sferose. Pavyzdžiui, vaikui gali išsivystyti nervinio pobūdžio sutrikimai, nepilnavertiškumo jausmas, noras atsiriboti nuo aplinkinių ar suvokimas, kad esi „kitoks“, taigi, nenormalus. Kairiarankio prievartinis pavertimas dešiniarankiu gali baigtis nuolatiniais galvos skausmais, dėmesio ir kalbos sutrikimais, skaitymo ar skaičiavimo sunkumais.

Tokių vaikų yra tik 1 iš 10: patarimai tėvams
© Vida Press

Patarimai tėvams

Kadangi vaikai kasdieninius darbus mokosi atlikti kopijuodami, paprastai stengiasi juos daryti vadovaudamiesi dešiniarankiais pavyzdžiais. Kairiarankiams tai dažniausiai nepavyksta. Todėl labai svarbu, kad kairiarankį vaiką auginantys dešiniarankiai tėvai viską parodytų kaire ranka.

Parodykite vaikui, kad kairės rankos dominavimas yra visiškai normalus ir visiems priimtinas dalykas. Labai svarbu, kad kai rašydamas ar piešdamas toks vaikas susiduria su sunkumais, paskatinti jį viską daryti kaire ranka.

Taip pat būtina atsižvelgti į vaiko kairiarankiškumą ir kasdienybėje, pavyzdžiui, dengiant stalą – jo puodelis ar stiklinė turi būti padėti kairėje pusėje.

Nepamirškite, kad šiais laikais jau yra specialiai kairiarankiams skirti daiktai, pavyzdžiui, žirklės ar rašikliai. Paieškokite specialiai kairiarankiams skirtų parduotuvių ar panaršykite internete. Čia tikrai rasite nemažą kairiarankiams skirtų prekių asortimentą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.

Visus vaikus galima suskirstyti į 4 grupes: kuriai priklauso jūsiškis?

Kas yra temperamentas? Ar vaikai gimsta su tam tikru temperamentu, ar jį įgyja? Kuo temperamentas skiriasi nuo charakterio?

Ką apie vaiką pasako itin didelis jo plepumas: psichologės komentaras

Sako, kad vaikai išmokę kalbėti mėgaujasi naujuoju gebėjimu ir niekaip negali nutilti. Jie kalba, čiauška, neleisdami prasižioti suaugusiesiems. Kartais vaikų plepumas ima varginti suaugusius. Kodėl mažieji tiek daug kalba?

Psichologė: ką tėvams apie vaiką gali atskleisti jo piešiniai

Dauguma vaikų mėgsta piešti ir tai pradeda daryti gana anksti.

10 svarbiausių principų, kaip įrengti saugius ir patogius vaikams namus

Naujas tyrimas rodo, jog tėvai, auginantys vaikus, svajoja apie erdvias drabužines, tačiau artimiausių darbų sąraše – dėžės žaislams, džiovyklos rūbams ir talpos daiktams susidėti.

Emocinis intelektas – kuo jis svarbus ir kaip jį ugdyti

Išgirdus žodį intelektas, klausimų dėl jo reikšmės nebekyla. O štai emocinis intelektas verčia stabtelėti ir susimąstyti – kas tai ir kodėl jį raginama lavinti nuo pat mažumės, kodėl apie jį kalbama vis dažniau.

Kuris geriau vaikui – valstybinis ar privatus darželis: mamų diskusija

Kaip rinktis vaikų darželį? Kokius privalumus, palyginti su valstybiniais darželiais, turi privatūs?

Ką turi mokėti 5-6 metų vaikai: psichologės komentaras

Penkerių metų sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pažintinių gebėjimų ir klausia specialisto patarimo.

Psichologė: technologijos vaikus atitraukė nuo gyvo žaidimo (2)

Liūdna ir pikta darosi, kai girdi vaiką sakant: „Jis blogas. Jis tik žaidžia per dienas. Labai negražu būti tinginiu“.

Psichologė: kodėl emocinio intelekto neišmokysime per pamokėles ar užduotėles (1)

Per savo praktiką su jaunomis šeimomis ir darželio pedagogais patyriau, kad terminas emocinis intelektas yra auksinė frazė, kuri uždega suaugusiųjų akis.

Kaip užauginti pasitikintį savimi vaiką: patarimai tėvams

Savigarba ir pasitikėjimas – labai svarbios savybės ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų gyvenime. Kaip galime padėti išmintingai ugdyti savo vaiko savimonę ir savivertę?