Tomas Lagūnavičius: už kaprizų slepiasi nepatenkinti vaiko troškimai

Jei jūsų vaikas neklauso, rodo „ožius", iš principo tai yra gerai. Normalu, nes jis bręsta. Formuojasi jo vidinis „aš". Tačiau vaiko noras tapti kuo greičiau savarankišku, sukelia labai daug nepatogumų tėvams.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kaip turėtumėte teisingai elgtis? Apie tai kalba psichologas, Kauno jaunimo mokyklos direktorius Tomas Lagūnavičius.

1. Reikia kalbėtis su vaiku ir išsiaiškinti, kokie jo lūkesčiai. Nes už kaprizų slepiasi nepatenkinti vaiko troškimai. Mažasis sako viena, o gal būt nori ko kito? (Jei vakarais vaikas nenori eiti miegoti, gal bijo, kad prabudęs neras tėvų šalia?)

2. Kaip suprasti atžalos nepaklusnumo motyvus? Reikia stebėti mažylį ir atkreipti dėmesį į pasikartojančias situacijas. Kokios vaiko reakcijos? Ar į tą patį besikartojantį įvykį jis reaguoja vienodai?

3. Atkreipkite dėmesį, kas jūsų vaikui sukelia baimę, nerimą, nesaugumo jausmą? Kaip jis elgiasi: „zyzia", atsikalbinėja, pyksta, nesišneka? Dažnai maži vaikai nemoka įvardinti savo negatyvių emocijų ir jas išlieja priešgyniaudami tėvams.

4. Jei vaiko nepaklusnumas kyla iš užsispyrimo, tėvai turėtų naudoti kelias auklėjimo technikas: „Užstrigusios plokštelės" principas („Vis tiek reikės tą padaryti", – kartokite ramiu tonu, nekeldami balso. Tol, kol neišreikalausite rezultato.)

5. Supratimo principas. (Sakykite: „Užjaučiu tave, suprantu, kad sunku atsikelti anksti. Bet tu negali vėluoti į mokyklą.)

6. Leiskite vaikui rinktis. Pasiūlykite du veiksmų variantus, kurie yra naudingi ir priimtini jums. („Štai tau euras. Gali nusipirkti sausainių arba ledų".) Arba pasiūlykite vieną blogą, o kitą dar blogesnį vaikui, bet jums naudingesnį, variantą. („Gali neiti į baseiną. Bet liksi vienas namuose ir negalėsi žaisti kompiuteriu".)

7. Kritišku atveju skelbkite ultimatumą. Bet būtinai jį įvykdykite.(„Neatlikai namų darbų, todėl savaitę laiko tau bus išjungtas kompiuteris".) Nes jei tik grasinsite bausti, bet to nepadarysite, vaikas nebebijos ir ims jumis manipuliuoti. Tada liksite bejėgiai. Ir visos tolimesnės jūsų pastangos ateityje nueis šuniui ant uodegos.

8. Kompromisai arba derybos su vaiku. Neretai tėvai mano, kad geriausia su vaiku tartis ką, kada ir kaip šis turi daryti. Tačiau naudojant tokį auklėjimo būdą, vaikas greitai pajunta, kad gali „apžaisti" tėvus, išsireikalauti sau naudingų sąlygų. Tėvai turi nuolat vaiką papirkinėti. O už nepaklusnumą apdovanoti negalima. Nes vaikai gudrūs – jie pradeda valdyti tėvus.

9. Pamirškite mitą apie indigo vaikus. Juo tėvai mielai tiki teisindami netikusį savo vaiko elgesį. („Mano vaikas toks kūrybingas: vakar piešė iki vėlumos. Todėl negalėjo atsikelti į darželį". Ką darys toks vaikelis mokykloje per pamokas – šoks, svajos?..) Šitaip vaikui daroma nepataisoma žala. Nes jis privalo išmokti gyventi pagal taisykles ir turi žinoti aiškias „galima – negalima" ribas.

10. Tai nereiškia, kad nereikia mokyti kūrybos technikų. Tik reikia suprasti, kad kūrybos procesas reikalauja susikaupimo, darbo, pedantiškumo, drausmės. Kurti – tai visiškai nereiškia daryti, ką noriu.

Paruoškite vaiką realiam gyvenimui. Visuomenės reikalavimai ir taisyklės tikrai nebus lengvos, Mokydami vaiką paklusnumo, ugdote jo valią, savidiscipliną, pareigos ir atsakomybės jausmus – tiesiate kelią į sėkmingą gyvenimą. O ateityje dabartinis jūsų mažylis jums už tai tikrai padėkos.

Straipsnio autorė - Rita Kaučikienė

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Vaikas čiulpia pirštą: psichologės komentaras

Šešerių metų dukterį auginanti mama išbandė įvairius būdus, kad jos mergaitė nebečiulptų piršto, tačiau iki šiol nei vienas nepadėjo. Ką susirūpinusiai mamai patars psichologė?

Ką padovanoti vaikui, kuriam diagnozuotas autizmas

Šįkart TavoVaikas.lt redakcija sulaukė trumpo, bet, kaip paaiškėjo iš specialistės atsakymo, daugiasluoksnio klausimo.

Kiek vaikui reikia žaislų: naujojo tyrimo rezultatai pribloškia

Tėvai seniai tai įtarė – per daug žaislų turintys vaikai sunkiau susikaupia, jie mažiau džiaugiasi žaisdami. Tai patvirtino ir tyrimai.

Vaikas nenori eiti į darželį: pataria specialistas (1)

Dvejus metus mergaitė negali priprasti darželyje, o jos elgesį mama apibūdina kaip „nuolatines ašaras ir ožius“. Ką patars specialistas?

Psichologė: kaip spręsti vaikų tarpusavio konfliktus

Du sūnus auginanti mama jaučiasi patekusi į aklavietę: jos berniukai tarpusavyje tiesiog „pjaunasi“, o bandymai pakeisti elgesį ir santykius iki šiol buvo be rezultatų.

7 klaidos, kurias daro supykę tėvai ir viena auksinė taisyklė, kaip jų vengti

Konflikto su vaiku metu neretai suaugusieji dažnai elgiasi ne tik neracionaliai, bet ir žeidžiančiai. Kokios dažniausios klaidos?

TOP 10 žaislų po eglute 2017

Kalėdinės dovanos vaikams – tai kažkas, apie ką jau tikrai galvoja ne tik tėvai, seneliai, bet taip pat krikštatėviai, dėdės ir tetos. Nors šiandien žaislų pasiūla išties yra didžiulė, labai dažnai pritrūkstame idėjų ir minčių, ką padovanoti mažiesiems ir kaip juos nustebinti.

Vaikas klauso tėvų tik pakėlus balsą: kodėl nesiseka susitarti gražiuoju

Pastebėjusi, kad vaikas reaguoja tik į pakeltą toną, mama klausia – ką daryti, kad būtų galima to išvengti ir susitarti su keturmete pavyktų ramiai?

Vaikas išveda iš kantrybės: 10 greičiausių būdų nusiraminti (7)

Auginant vaikus nuobodu niekada nebūna. Gali būti linksma, gali būti lyg įtempto siužeto filme, tačiau nuobodu - niekada. Šiame straipsnyje sužinosime, kaip elgtis mums, tėvams, kai vaikai išveda iš kantrybės. Rėkti ir plūstis - ne išeitis. Pasimokykime tinkamai reaguoti drauge.

Psichologė, muzikantė Eglė Sirvydytė – apie mokymąsi gamtoje be sienų ir lubų

„Kodėl mus gąsdina vaikas lauke? Gal nuskambės labai poetiškai, bet aš savo praktikoje esu pastebėjusi, kad gamta ir buvimas joje daro stebuklus vidiniame pasaulyje", – įsitikinusi psichologė, skautė ir muzikantė Eglė Sirvydytė.

Vaikų darželio auklėtojos turi patarimų tėvams (2)

Nors tėvai yra pagrindiniai vaiko ugdytojai, ugdymo įstaigą lankantys mažyliai didelę dienos dalį praleidžia su pedagogais - mokytojais ar vaikų darželio auklėtojais.

10 požymių, kad auginate išskirtiniais gabumais apdovanotą vaiką (1)

Dauguma tėvelių ir mamyčių mano, kad jų atžala turi išskirtinių talentų, tačiau daugumą vaikų genijais galėtų pavadinti nebent jų pačių tėvai.

Išsiskyrusi mama: pradėjus gyventi su draugu, pasikeitė vaiko elgesys (11)

Išsiskyrusi mama kuria naujus santykius su vyru ir neabejoja, kad draugas myli jos sūnų. Tačiau kai jie apsigyveno drauge, berniuko elgesys pasikeitė į blogąją pusę. Ką patars mamai psichologė?

Trys iššūkiai tėvams, kurie augina vaikus

Alfredas Adleris (1870-1937), Individualiosios psichologijos kūrėjas, daug dėmesio skyrė socialinei vaikų gyvenimo situacijai, jų ankstyviesiems santykiams su tėvais bei broliais ir seserimis, auklėjimo stiliui, šeimos atmosferai.

Nesusitvarkau su vaiku, jis nuolat atsikalbinėja ir negražiai kalba (14)

Redakcija gavo trijų sūnų mamos laišką, kuriame ji klausia patarimo dėl savo penkiamečio elgesio. Moteris sako, kad vaikas atsikalbinėja ir namie, ir darželyje. Be to, auklėtojos sako, kad berniukas negražiai kalba kitų akivaizdoje.