Tomas Lagūnavičius: už kaprizų slepiasi nepatenkinti vaiko troškimai

Jei jūsų vaikas neklauso, rodo „ožius", iš principo tai yra gerai. Normalu, nes jis bręsta. Formuojasi jo vidinis „aš". Tačiau vaiko noras tapti kuo greičiau savarankišku, sukelia labai daug nepatogumų tėvams.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kaip turėtumėte teisingai elgtis? Apie tai kalba psichologas, Kauno jaunimo mokyklos direktorius Tomas Lagūnavičius.

1. Reikia kalbėtis su vaiku ir išsiaiškinti, kokie jo lūkesčiai. Nes už kaprizų slepiasi nepatenkinti vaiko troškimai. Mažasis sako viena, o gal būt nori ko kito? (Jei vakarais vaikas nenori eiti miegoti, gal bijo, kad prabudęs neras tėvų šalia?)

2. Kaip suprasti atžalos nepaklusnumo motyvus? Reikia stebėti mažylį ir atkreipti dėmesį į pasikartojančias situacijas. Kokios vaiko reakcijos? Ar į tą patį besikartojantį įvykį jis reaguoja vienodai?

3. Atkreipkite dėmesį, kas jūsų vaikui sukelia baimę, nerimą, nesaugumo jausmą? Kaip jis elgiasi: „zyzia", atsikalbinėja, pyksta, nesišneka? Dažnai maži vaikai nemoka įvardinti savo negatyvių emocijų ir jas išlieja priešgyniaudami tėvams.

4. Jei vaiko nepaklusnumas kyla iš užsispyrimo, tėvai turėtų naudoti kelias auklėjimo technikas: „Užstrigusios plokštelės" principas („Vis tiek reikės tą padaryti", – kartokite ramiu tonu, nekeldami balso. Tol, kol neišreikalausite rezultato.)

5. Supratimo principas. (Sakykite: „Užjaučiu tave, suprantu, kad sunku atsikelti anksti. Bet tu negali vėluoti į mokyklą.)

6. Leiskite vaikui rinktis. Pasiūlykite du veiksmų variantus, kurie yra naudingi ir priimtini jums. („Štai tau euras. Gali nusipirkti sausainių arba ledų".) Arba pasiūlykite vieną blogą, o kitą dar blogesnį vaikui, bet jums naudingesnį, variantą. („Gali neiti į baseiną. Bet liksi vienas namuose ir negalėsi žaisti kompiuteriu".)

7. Kritišku atveju skelbkite ultimatumą. Bet būtinai jį įvykdykite.(„Neatlikai namų darbų, todėl savaitę laiko tau bus išjungtas kompiuteris".) Nes jei tik grasinsite bausti, bet to nepadarysite, vaikas nebebijos ir ims jumis manipuliuoti. Tada liksite bejėgiai. Ir visos tolimesnės jūsų pastangos ateityje nueis šuniui ant uodegos.

8. Kompromisai arba derybos su vaiku. Neretai tėvai mano, kad geriausia su vaiku tartis ką, kada ir kaip šis turi daryti. Tačiau naudojant tokį auklėjimo būdą, vaikas greitai pajunta, kad gali „apžaisti" tėvus, išsireikalauti sau naudingų sąlygų. Tėvai turi nuolat vaiką papirkinėti. O už nepaklusnumą apdovanoti negalima. Nes vaikai gudrūs – jie pradeda valdyti tėvus.

9. Pamirškite mitą apie indigo vaikus. Juo tėvai mielai tiki teisindami netikusį savo vaiko elgesį. („Mano vaikas toks kūrybingas: vakar piešė iki vėlumos. Todėl negalėjo atsikelti į darželį". Ką darys toks vaikelis mokykloje per pamokas – šoks, svajos?..) Šitaip vaikui daroma nepataisoma žala. Nes jis privalo išmokti gyventi pagal taisykles ir turi žinoti aiškias „galima – negalima" ribas.

10. Tai nereiškia, kad nereikia mokyti kūrybos technikų. Tik reikia suprasti, kad kūrybos procesas reikalauja susikaupimo, darbo, pedantiškumo, drausmės. Kurti – tai visiškai nereiškia daryti, ką noriu.

Paruoškite vaiką realiam gyvenimui. Visuomenės reikalavimai ir taisyklės tikrai nebus lengvos, Mokydami vaiką paklusnumo, ugdote jo valią, savidiscipliną, pareigos ir atsakomybės jausmus – tiesiate kelią į sėkmingą gyvenimą. O ateityje dabartinis jūsų mažylis jums už tai tikrai padėkos.

Straipsnio autorė - Rita Kaučikienė

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Dizainerės patarimai, kaip pritaikyti namus padidėjus šeimai

Neretu atveju įsigyjantys būstą žmonės galvoja apie šiandienius poreikius. Vis tik dažnai atsitinka taip, kad gimstant pirmagimiui nėra galimybių greitu metu išsikelti į erdvesnį būstą.

Artėjantį pavasarį lietuviškas vaikų mados ženklas OXOX kviečia pasitikti kūrybingai

Lietuviškas vaikų mados ženklas OXOX jau gyvena pavasariniais planais ir svajonėmis ir pristato šiltajam sezonui skirtą įvairiaspalvę kolekciją, dedikuotą Misteriui Kūrybingumui.

Patyrusių mamų gudrybės, kaip išmokyti vaiką tvarkytis nuo mažų dienų

Labai dažnai tėvai skundžiasi tuo, kad jų vaikai nemėgsta tvarkytis ir tą daro tik tėvams pakėlus balsą. Kaip išmokyti vaiką tvarkytis nuo mažų dienų? Keli naudingi patarimai.

Kaip užauginti vaiką optimistą: 5 esminiai patarimai tėvams

Optimizmas - savybė, kurią tėvai gali padėti ugdyti savo vaikams. Nuolat girdėdamas „Nelipk", „Nebandyk", „Tau nepavyks", „Nevykėlis", vaikas tikrai neugdo savyje optimistui būdingų savybių. Taigi, penki trumpi ir aiškūs patarimai, jei norite užauginti optimistą.

Vaikas nenori miegoti savo kambaryje ir kasnakt ateina į tėvų lovą: psichologės komentaras

Savo kambaryje užmigdytas, vaikas naktį ateina į tėvų lovą. Mamai jis sako, kad bijosi, tačiau ji abejoja, ar tai negali būti tiesiog įprotis miegoti su tėvais. Ką sunerimusiai mamai patars psichologė?

Kodėl tėvai Lietuvoje taiko fizines bausmes vaikams: specialistų įžvalgos (1)

Vos vienerius metus iš 100-mečio, kurį mini Lietuva, gyvename su nuostata, kad negalima mušti vaikų.

KALBA VAIKAI. Kad pasakė, tai pasakė...

TAVO VAIKO feisbuko paskyroje rengėme konkursą, kurio metu paprašėme mūsų bičiulių pasidalinti įdomiomis savo vaikų kalbomis. Juk niekam ne paslaptis, kad mažieji kartais pažeria tokių perliukų, kokių suaugusysis sunkiai sugalvos.

Vaikų darželis Ukmergės rajone, kuriame vaikai nespraudžiami į rėmus (1)

Žurnalo TAVO VAIKAS kūrybinė grupė svečiavosi Ukmergės rajone įsikūrusiame neeiliniame vaikų darželyje.

Edukologė – apie vaiko adaptaciją darželyje

Per kiek laiko vaikas apsipranta darželyje ir kaip jam galėtų padėti tėvai?

Edukologė pataria, kaip ugdyti vaikų savarankiškumą

Kai trimetis vieną rytą ištaria „aš pats", atsisakydamas pagalbos rengiantis, užlieja pasididžiavimo banga. Štai ir atėjo akimirka, kai mums, tėvams, teks padėti puoselėti pirmuosius savarankiškumo daigus, palaikyti, skatinti ir apsišarvuoti begaline kantrybe.

Neverskite vaiko per prievartą daryti šių dalykų (1)

Jei manote, kad vaiką auklėti reikia kiek galima griežčiau, turėkite galvoje, kad visgi esama dalykų, kurių iš vaikų reikalauti negalima.

Dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė: laikas nustoti brėžti ribas savo vaikams

Kas geriau „braižo ribas" – pasaulis ar tėvai?

Aktualu tėvams: sergančio vaiko slauga ir išmokos

Pastaruoju metu smarkiai išaugus sergamumui gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, ne viena savivaldybė paskelbė gripo epidemiją mieste, o kai kurios ugdymo įstaigos uždarytos karantinui.

Edukologė: kokį žaislą pirkti vaikui, kad jis neatsibostų per dieną

VšĮ „Pilni namai“ edukologė Greta Kacinauskaitė - Ivanauskienė svarsto, kokius žaislus verta pirkti vaikui, kad jie neatsibostų per vieną dieną.

Kokią katę rinktis, jei namuose auga vaikas

Daugelis vaikų svajoja namuose auginti gyvūną. Jeigu rimtai svarstote turėti katę, jūsų dėmesiui – 5 populiarių kačių veislių apžvalga. Ar jos tinka šeimoms su vaikais?