Tomas Lagūnavičius: už kaprizų slepiasi nepatenkinti vaiko troškimai

Jei jūsų vaikas neklauso, rodo „ožius", iš principo tai yra gerai. Normalu, nes jis bręsta. Formuojasi jo vidinis „aš". Tačiau vaiko noras tapti kuo greičiau savarankišku, sukelia labai daug nepatogumų tėvams.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kaip turėtumėte teisingai elgtis? Apie tai kalba psichologas, Kauno jaunimo mokyklos direktorius Tomas Lagūnavičius.

1. Reikia kalbėtis su vaiku ir išsiaiškinti, kokie jo lūkesčiai. Nes už kaprizų slepiasi nepatenkinti vaiko troškimai. Mažasis sako viena, o gal būt nori ko kito? (Jei vakarais vaikas nenori eiti miegoti, gal bijo, kad prabudęs neras tėvų šalia?)

2. Kaip suprasti atžalos nepaklusnumo motyvus? Reikia stebėti mažylį ir atkreipti dėmesį į pasikartojančias situacijas. Kokios vaiko reakcijos? Ar į tą patį besikartojantį įvykį jis reaguoja vienodai?

3. Atkreipkite dėmesį, kas jūsų vaikui sukelia baimę, nerimą, nesaugumo jausmą? Kaip jis elgiasi: „zyzia", atsikalbinėja, pyksta, nesišneka? Dažnai maži vaikai nemoka įvardinti savo negatyvių emocijų ir jas išlieja priešgyniaudami tėvams.

4. Jei vaiko nepaklusnumas kyla iš užsispyrimo, tėvai turėtų naudoti kelias auklėjimo technikas: „Užstrigusios plokštelės" principas („Vis tiek reikės tą padaryti", – kartokite ramiu tonu, nekeldami balso. Tol, kol neišreikalausite rezultato.)

5. Supratimo principas. (Sakykite: „Užjaučiu tave, suprantu, kad sunku atsikelti anksti. Bet tu negali vėluoti į mokyklą.)

6. Leiskite vaikui rinktis. Pasiūlykite du veiksmų variantus, kurie yra naudingi ir priimtini jums. („Štai tau euras. Gali nusipirkti sausainių arba ledų".) Arba pasiūlykite vieną blogą, o kitą dar blogesnį vaikui, bet jums naudingesnį, variantą. („Gali neiti į baseiną. Bet liksi vienas namuose ir negalėsi žaisti kompiuteriu".)

7. Kritišku atveju skelbkite ultimatumą. Bet būtinai jį įvykdykite.(„Neatlikai namų darbų, todėl savaitę laiko tau bus išjungtas kompiuteris".) Nes jei tik grasinsite bausti, bet to nepadarysite, vaikas nebebijos ir ims jumis manipuliuoti. Tada liksite bejėgiai. Ir visos tolimesnės jūsų pastangos ateityje nueis šuniui ant uodegos.

8. Kompromisai arba derybos su vaiku. Neretai tėvai mano, kad geriausia su vaiku tartis ką, kada ir kaip šis turi daryti. Tačiau naudojant tokį auklėjimo būdą, vaikas greitai pajunta, kad gali „apžaisti" tėvus, išsireikalauti sau naudingų sąlygų. Tėvai turi nuolat vaiką papirkinėti. O už nepaklusnumą apdovanoti negalima. Nes vaikai gudrūs – jie pradeda valdyti tėvus.

9. Pamirškite mitą apie indigo vaikus. Juo tėvai mielai tiki teisindami netikusį savo vaiko elgesį. („Mano vaikas toks kūrybingas: vakar piešė iki vėlumos. Todėl negalėjo atsikelti į darželį". Ką darys toks vaikelis mokykloje per pamokas – šoks, svajos?..) Šitaip vaikui daroma nepataisoma žala. Nes jis privalo išmokti gyventi pagal taisykles ir turi žinoti aiškias „galima – negalima" ribas.

10. Tai nereiškia, kad nereikia mokyti kūrybos technikų. Tik reikia suprasti, kad kūrybos procesas reikalauja susikaupimo, darbo, pedantiškumo, drausmės. Kurti – tai visiškai nereiškia daryti, ką noriu.

Paruoškite vaiką realiam gyvenimui. Visuomenės reikalavimai ir taisyklės tikrai nebus lengvos, Mokydami vaiką paklusnumo, ugdote jo valią, savidiscipliną, pareigos ir atsakomybės jausmus – tiesiate kelią į sėkmingą gyvenimą. O ateityje dabartinis jūsų mažylis jums už tai tikrai padėkos.

Straipsnio autorė - Rita Kaučikienė

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

KALBA VAIKAI: kad pasakė, tai pasakė!..

Vaikai neretai pasako tokių dalykų, kokių suaugusieji ir norėdami nesugalvoja. Jūsų dėmesiui - 4 metų Ryčio linksmosios kalbelės.

Svarbi savybė, kurią turi visi maži vaikai, bet vėliau ją neretai išmuša tėvai

Smalsumas įgimtas – konstatavo mokslininkai ir netruko pridėti, kad tai viena svarbiausių intelekto vystymosi sąlygų.

Vaikas nuliūsta ir pravirksta dėl kiekvienos smulkmenos: pataria psichologė

Jautrų sūnų auginanti mama klausia specialisto patarimo, kaip didinti jo savivertę. Moteris mano, kad sūnaus jautrumas priklauso nuo to, kad jos nėštumas buvo be galo sunkus, nuolat lydimas ašarų.

Teo ir Ieva pristato: linksmiausi lauko žaidimai

Kai pagaliau ateina pavasaris, norisi juo kuo daugiau džiaugtis! Lauko žaidimų ir linksmybių sezonas - ATIDARYTAS!

Teo ir Ieva pristato: žaislai, kurie nekainuoja nė cento, o dovanoja glėbį džiaugsmo (1)

Paprasta kartotinė dėžė vieniems - paprasta dėžė, kitiems - visas atradimų pasaulis!

Ko labiausiai trūksta šiuolaikiniam vaikui? Ne, tai ne išmanusis telefonas ir ne brangus žaislas...

„Neturiu ką veikti“, – sako vaikas kaip tik tuo metu, kai norėtųsi po darbo šiek tiek atsipūsti. Arba kaip tik tada, kai galva visiškai tuščia ir nežinia, ką jam pasiūlyti. Kodėl vaikas pats nesusigalvoja veiklos ir nuobodžiauja? Galbūt jam tiesiog trūksta tėvų dėmesio?

17 smagių žaidimų su vaikais namuose, kuriems tiks tai, ką turite po ranka

Kelios idėjos, ką daryti su vaiku namuose, kai jis skundžiasi, jog yra nuobodu. Šiems užsiėmimams dažniausiai neprireiks jokių papildomų žaislų, o tik to, ką rasite namuose.

Kai vaikas pasielgia netinkamai, jokiu būdu nedarykite vienos klaidos (1)

Neretai pykdami vaikai, atrodo, peržengia ribą, nes mažais kumštukais ima mušti mamą ar spiria tėčiui. Ką daryti tokiais atvejais, teiraujamės psichologės psichoterapeutės Rūtos Bačiulytės.

Psichologė: nelaimingiausi yra tie vaikai, kuriems tėvai nenustatė ribų

Pykstame mes visi. Tačiau pykstantį vaiką kartais sunku suprasti, tarsi to daryti jis neturėtų teisės. Su psichologe psichoterapeute Rūta Bačiulyte aptariame 3 mitus apie vaikų pyktį.

Svarbi vaikų auklėjimo formulė, kurią pamiršta daugelis tėvų

Gimė vaikas. Ką tik iškeptiems tėvams – nauja misija: užauginti pasauliui naują žmogų. Kad augtų sveikas, protingas, laimingas, sėkmingas, patenkintas savimi ir pasauliu.

Teo ir Ieva pristato: 5 žaidimai su vaiku, kurie lavina vaizduotę, kūrybiškumą ir smulkiąją motoriką

Pasibaigus Velykų karštinei, mes su Teo grįžtame, pristatydami kelis įdomius užsiėmimus, kaip kūrybiškai galima panaudoti namuose turimo konstruktoriaus kaladėles.

Viens, du trys – ir nereikalinga kojinė virsta mielu zuikučiu

Dviejų vaikučių mama Inga, feisbuke kurianti tinklaraštį „Mamos diena“, dalijasi labai smagia idėja, kaip su vaikais per penkias minutes pasigaminti smagų zuikutį iš nereikalingos kojinės.

5 smagūs užsiėmimai, lavinantys mažylių rankų miklumą ir motoriką

Kokie žaidimai padeda lavinti mažų vaikų motoriką ir rankyčių miklumą? Štai 5 smagūs užsiėmimai, kurie suteiks mažyliui ne tik džiaugsmo, bet ir naudingų įgūdžių.

Žavi velykinė namų puošmena – per 5 minutes

TAVO VAIKO žurnalo dizainerė Rima pasidalijo labai smagia velykine namų dekoracijos idėja, kurią galima pasigaminti vos per kelias minutes ir visai neišleidžiant papildomai pinigų.

Rūta Lapė: pametinukai – subalansuoti žmonėms su polėkiu (2)

Dviejų sūnų mama, žurnalistė Rūta Lapė – apie buvimą pametinukų mama.