Tomas Lagūnavičius: už kaprizų slepiasi nepatenkinti vaiko troškimai

Jei jūsų vaikas neklauso, rodo „ožius", iš principo tai yra gerai. Normalu, nes jis bręsta. Formuojasi jo vidinis „aš". Tačiau vaiko noras tapti kuo greičiau savarankišku, sukelia labai daug nepatogumų tėvams.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kaip turėtumėte teisingai elgtis? Apie tai kalba psichologas, Kauno jaunimo mokyklos direktorius Tomas Lagūnavičius.

1. Reikia kalbėtis su vaiku ir išsiaiškinti, kokie jo lūkesčiai. Nes už kaprizų slepiasi nepatenkinti vaiko troškimai. Mažasis sako viena, o gal būt nori ko kito? (Jei vakarais vaikas nenori eiti miegoti, gal bijo, kad prabudęs neras tėvų šalia?)

2. Kaip suprasti atžalos nepaklusnumo motyvus? Reikia stebėti mažylį ir atkreipti dėmesį į pasikartojančias situacijas. Kokios vaiko reakcijos? Ar į tą patį besikartojantį įvykį jis reaguoja vienodai?

3. Atkreipkite dėmesį, kas jūsų vaikui sukelia baimę, nerimą, nesaugumo jausmą? Kaip jis elgiasi: „zyzia", atsikalbinėja, pyksta, nesišneka? Dažnai maži vaikai nemoka įvardinti savo negatyvių emocijų ir jas išlieja priešgyniaudami tėvams.

4. Jei vaiko nepaklusnumas kyla iš užsispyrimo, tėvai turėtų naudoti kelias auklėjimo technikas: „Užstrigusios plokštelės" principas („Vis tiek reikės tą padaryti", – kartokite ramiu tonu, nekeldami balso. Tol, kol neišreikalausite rezultato.)

5. Supratimo principas. (Sakykite: „Užjaučiu tave, suprantu, kad sunku atsikelti anksti. Bet tu negali vėluoti į mokyklą.)

6. Leiskite vaikui rinktis. Pasiūlykite du veiksmų variantus, kurie yra naudingi ir priimtini jums. („Štai tau euras. Gali nusipirkti sausainių arba ledų".) Arba pasiūlykite vieną blogą, o kitą dar blogesnį vaikui, bet jums naudingesnį, variantą. („Gali neiti į baseiną. Bet liksi vienas namuose ir negalėsi žaisti kompiuteriu".)

7. Kritišku atveju skelbkite ultimatumą. Bet būtinai jį įvykdykite.(„Neatlikai namų darbų, todėl savaitę laiko tau bus išjungtas kompiuteris".) Nes jei tik grasinsite bausti, bet to nepadarysite, vaikas nebebijos ir ims jumis manipuliuoti. Tada liksite bejėgiai. Ir visos tolimesnės jūsų pastangos ateityje nueis šuniui ant uodegos.

8. Kompromisai arba derybos su vaiku. Neretai tėvai mano, kad geriausia su vaiku tartis ką, kada ir kaip šis turi daryti. Tačiau naudojant tokį auklėjimo būdą, vaikas greitai pajunta, kad gali „apžaisti" tėvus, išsireikalauti sau naudingų sąlygų. Tėvai turi nuolat vaiką papirkinėti. O už nepaklusnumą apdovanoti negalima. Nes vaikai gudrūs – jie pradeda valdyti tėvus.

9. Pamirškite mitą apie indigo vaikus. Juo tėvai mielai tiki teisindami netikusį savo vaiko elgesį. („Mano vaikas toks kūrybingas: vakar piešė iki vėlumos. Todėl negalėjo atsikelti į darželį". Ką darys toks vaikelis mokykloje per pamokas – šoks, svajos?..) Šitaip vaikui daroma nepataisoma žala. Nes jis privalo išmokti gyventi pagal taisykles ir turi žinoti aiškias „galima – negalima" ribas.

10. Tai nereiškia, kad nereikia mokyti kūrybos technikų. Tik reikia suprasti, kad kūrybos procesas reikalauja susikaupimo, darbo, pedantiškumo, drausmės. Kurti – tai visiškai nereiškia daryti, ką noriu.

Paruoškite vaiką realiam gyvenimui. Visuomenės reikalavimai ir taisyklės tikrai nebus lengvos, Mokydami vaiką paklusnumo, ugdote jo valią, savidiscipliną, pareigos ir atsakomybės jausmus – tiesiate kelią į sėkmingą gyvenimą. O ateityje dabartinis jūsų mažylis jums už tai tikrai padėkos.

Straipsnio autorė - Rita Kaučikienė

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.

Visus vaikus galima suskirstyti į 4 grupes: kuriai priklauso jūsiškis?

Kas yra temperamentas? Ar vaikai gimsta su tam tikru temperamentu, ar jį įgyja? Kuo temperamentas skiriasi nuo charakterio?

Ką apie vaiką pasako itin didelis jo plepumas: psichologės komentaras

Sako, kad vaikai išmokę kalbėti mėgaujasi naujuoju gebėjimu ir niekaip negali nutilti. Jie kalba, čiauška, neleisdami prasižioti suaugusiesiems. Kartais vaikų plepumas ima varginti suaugusius. Kodėl mažieji tiek daug kalba?

Psichologė: ką tėvams apie vaiką gali atskleisti jo piešiniai

Dauguma vaikų mėgsta piešti ir tai pradeda daryti gana anksti.

10 svarbiausių principų, kaip įrengti saugius ir patogius vaikams namus

Naujas tyrimas rodo, jog tėvai, auginantys vaikus, svajoja apie erdvias drabužines, tačiau artimiausių darbų sąraše – dėžės žaislams, džiovyklos rūbams ir talpos daiktams susidėti.

Emocinis intelektas – kuo jis svarbus ir kaip jį ugdyti

Išgirdus žodį intelektas, klausimų dėl jo reikšmės nebekyla. O štai emocinis intelektas verčia stabtelėti ir susimąstyti – kas tai ir kodėl jį raginama lavinti nuo pat mažumės, kodėl apie jį kalbama vis dažniau.

Kuris geriau vaikui – valstybinis ar privatus darželis: mamų diskusija

Kaip rinktis vaikų darželį? Kokius privalumus, palyginti su valstybiniais darželiais, turi privatūs?

Ką turi mokėti 5-6 metų vaikai: psichologės komentaras

Penkerių metų sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pažintinių gebėjimų ir klausia specialisto patarimo.

Psichologė: technologijos vaikus atitraukė nuo gyvo žaidimo (2)

Liūdna ir pikta darosi, kai girdi vaiką sakant: „Jis blogas. Jis tik žaidžia per dienas. Labai negražu būti tinginiu“.

Psichologė: kodėl emocinio intelekto neišmokysime per pamokėles ar užduotėles (1)

Per savo praktiką su jaunomis šeimomis ir darželio pedagogais patyriau, kad terminas emocinis intelektas yra auksinė frazė, kuri uždega suaugusiųjų akis.

Kaip užauginti pasitikintį savimi vaiką: patarimai tėvams

Savigarba ir pasitikėjimas – labai svarbios savybės ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų gyvenime. Kaip galime padėti išmintingai ugdyti savo vaiko savimonę ir savivertę?