Ugnė: gimus sesei, į blogą pusę pasikeitė vyresnėlės elgesys

 (2)
Skaitytojos klausimas apie vyresniosios mergaitės elgesio pasikeitimus gimus sesei aktualus visiems, kas neseniai susilaukė ar dar tik laukiasi vaikučio.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Ugnė klausia:

„Sveiki, auginame dvi dukrytes – 4 metų ir 1,5 mėn. Su vyresne mergaite dabar ypač sunku. Nors visą nėštumą daug kalbėjomės su ja ir ruošėme sesės gimimui, labai jaučiasi, kad ji vis dar emociškai jaučiasi negerai. Jei žaidžiant kažkas nepasiseka, jei netyčia susimuša nugriuvusi, vietoj ramios reakcijos iškyla isterija iki mušimosi, daiktų mėtymo ir verkimo.

Bandau atspindėti jos jausmus, jei matau, kad nervinasi dėl sesės, taip jai ir įvardiju, bet isterijos ar blogo elgesio metu atrodo, kad žodžiai visai neveikia, bandau įsiaudrinusią ją apkabinti, sakau, kad myliu, bet kol aš rami ir bandau ją raminti, niekas nesikeičia, o vaikas tik dar labiau siaučia...

Kai man trūksta kantrybė ir pradedu rėkti, tik tada po truputį nurimsta, o šios savo būsenos bijau pati, nes bijau vaikui pasakyti kažką, kas gali įskaudinti. Kai vaikas geros nuotaikos, bendraujam su ja ir kartu žaidžiam jos žaidimus, jei ne 100 proc. tuo metu būnu su ja, tai bent atkreipiu dėmesį, ką ji veikia, kaip sekasi, pagiriu, apkabinu, sakau kad myliu. Tų isterijos momentų ištinka kone kasdien... Nežinau, kur darau klaidų, tokia situacija namuose labai vargina".

Atsako Individualiosios psichologijos instituto konsultantė Rūta Žukienė, www.ipi.lt.

Laba diena, Ugne. Jūsų žodžiai tiesiog alsuoja nuovargiu. Todėl ir pratrūkstate, stiprių emocijų pagauta išbarate savo vyresnėlę, o po to graužiatės. Taip ši stiprių emocijų karuselė ir sukasi, įtraukdama jus abi. Todėl siūlyčiau nutraukti šį ratą.

Kai vyresnėlei prasidės isterija, svarbu, kad jūs išliktumėte rami, galite garsiai įvardinti vaiko jausmus: "Suprantu, kad tu dabar pyksti. Pyk. Aš kartais irgi būnu labai pikta". Svarbu kontroliuoti savo jausmus, neleisti, kad jus išvestų iš pusiausvyros, todėl jei vaikas nesiliauja, jums reiktų atsitraukti išeinant iš kambario. Dažniausia taip būna, kai nėra žiūrovų, spektaklis baigiasi.

Kai jūs pakeisite savo elgesį, pasikeis ir vaiko elgesys. Ne po pirmo karto ir ne po antro. Todėl svarbu būti nuosekliai ir neleisti savęs įtraukti į vaiko šėlsmus.

4 metukų vaikas dar per mažas suprasti, kokios emocijos jam kyla. Be abejo, jūsų dukrytė stengiasi išlaikyti jūsų dėmesį. Turite parodyti, kad toks būdas, kaip puolimas į isterijas, nėra tinkamas ir neskatinti kreipiant į tokį elgesį dėmesį.

Esate šauni mama, galvojate apie savo vaikų poreikius, rūpinatės jų fizine ir dvasine būsena. Tikiu, kad jums viskas puikiai pavyks.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: netradicinė tapyba patiks įvairaus amžiaus vaikams

Vaikui kūryba – ne šiaip žaidimas ar pramoga, bet ir svarbus mokomasis procesas.

Stebuklingi žodžiai, kurių vaikui reikia kaip oro

Kasdienėje rutinoje kartais užmirštame sakyti savo vaikams paprastus, bet jiems labai svarbius, kone stebuklingus, žodžius.

Vaikas turi nematomą draugą: psichologės patarimai tėvams

Vaikas užsidaro kambaryje ir su kažkuo kalbasi. Pradeda verkti, kai automobilyje prisėdate šalia, nes... prispaudėte draugą. Kodėl vaikas susikūrė nematomą bičiulį? Kaip reaguoti? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Kaimo vaikai „įlindę“ į kompiuterius, nes jiems trūksta gyvo bendravimo

Kad miesto vaikai vasaromis vyksta stovyklauti į kaimą, rodos, yra įprasta, tačiau, kad kaimo vaikams tai pasirodys neįprasta, to nesitikėjome, – taip pasakoja penktus metus iš eilės į stovyklas kaimo vaikus kviečianti teatro „Teatriukas“ įkūrėja ir stovyklos vadovė Dalia Mikoliūnaitė.

Teo ir Ieva pristato: 3 smagūs žaidimai su tualetinio popieriaus ritinėliais

Orui pasitaisius ne į gerąją pusę, skubame su jumis pasidalinti itin paprastais užsiėmimais su vaikais namuose. Juk antradienis gali būti ir linksmadienis!

Teo ir Ieva pristato: citrinų ugnikalnis, kuris nustebins net visko mačiusius (1)

Nuo pat pirmųjų savo gyvenimo dienų mažylis tyrinėja jį supantį pasaulį. Jam viskas nauja, nepažinta, viskas domina ir vilioja, o kartais gal ir baugina.

Kaip pagirti vaiką, kad tai duotų naudos, o nebūtų tušti žodžiai

Mes vis dar per dažnai kritikuojame savo vaikus ir per retai juos giriame. Tokias išvadas daro šiuolaikinių tėvų auklėjimo metodus nagrinėjantys psichologai. Tačiau girti irgi reikia mokėti, antraip tai tebus tušti žodžiai.

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Jei vaikas sako mamai ar tėčiui „Nemyliu tavęs!“, jis iš tiesų nori pasakyti visai ką kitą

„Aš tavęs nekenčiu", „Tu bloga", „Aš tavęs nemyliu" – turbūt tokius žodžius išgirdus kiekvienai mamai širdis apsilietų krauju. Minčių kyla įvairių – „Kas negerai vaikui ar man?"

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

Trys smagūs žaidimai vaikams lauke

Kad pasivaikščiojimas lauke nebūtų nuobodus, galima pažaisti. Vaikutis čiupinėdamas, vartydamas rankytėse įvairių formų daiktus lavina smulkiąją motoriką, o dėliodamas miško radinius į krūveles - dar ir mąstymą.

8 žingsniai, kaip surengti geriausią gimtadienį vaikui

Koks yra geras vaiko gimtadienis? Toks, iš kurio svečiai nenori išeiti, ilgai prisimena ir tėvų paklausti, kaip norėtų švęsti savąjį sako: „Taip, kaip draugas“. Taigi, kokie yra gero gimtadienio komponentai?

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.