Ugnė: gimus sesei, į blogą pusę pasikeitė vyresnėlės elgesys

 (2)
Skaitytojos klausimas apie vyresniosios mergaitės elgesio pasikeitimus gimus sesei aktualus visiems, kas neseniai susilaukė ar dar tik laukiasi vaikučio.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Ugnė klausia:

„Sveiki, auginame dvi dukrytes – 4 metų ir 1,5 mėn. Su vyresne mergaite dabar ypač sunku. Nors visą nėštumą daug kalbėjomės su ja ir ruošėme sesės gimimui, labai jaučiasi, kad ji vis dar emociškai jaučiasi negerai. Jei žaidžiant kažkas nepasiseka, jei netyčia susimuša nugriuvusi, vietoj ramios reakcijos iškyla isterija iki mušimosi, daiktų mėtymo ir verkimo.

Bandau atspindėti jos jausmus, jei matau, kad nervinasi dėl sesės, taip jai ir įvardiju, bet isterijos ar blogo elgesio metu atrodo, kad žodžiai visai neveikia, bandau įsiaudrinusią ją apkabinti, sakau, kad myliu, bet kol aš rami ir bandau ją raminti, niekas nesikeičia, o vaikas tik dar labiau siaučia...

Kai man trūksta kantrybė ir pradedu rėkti, tik tada po truputį nurimsta, o šios savo būsenos bijau pati, nes bijau vaikui pasakyti kažką, kas gali įskaudinti. Kai vaikas geros nuotaikos, bendraujam su ja ir kartu žaidžiam jos žaidimus, jei ne 100 proc. tuo metu būnu su ja, tai bent atkreipiu dėmesį, ką ji veikia, kaip sekasi, pagiriu, apkabinu, sakau kad myliu. Tų isterijos momentų ištinka kone kasdien... Nežinau, kur darau klaidų, tokia situacija namuose labai vargina".

Atsako Individualiosios psichologijos instituto konsultantė Rūta Žukienė, www.ipi.lt.

Laba diena, Ugne. Jūsų žodžiai tiesiog alsuoja nuovargiu. Todėl ir pratrūkstate, stiprių emocijų pagauta išbarate savo vyresnėlę, o po to graužiatės. Taip ši stiprių emocijų karuselė ir sukasi, įtraukdama jus abi. Todėl siūlyčiau nutraukti šį ratą.

Kai vyresnėlei prasidės isterija, svarbu, kad jūs išliktumėte rami, galite garsiai įvardinti vaiko jausmus: "Suprantu, kad tu dabar pyksti. Pyk. Aš kartais irgi būnu labai pikta". Svarbu kontroliuoti savo jausmus, neleisti, kad jus išvestų iš pusiausvyros, todėl jei vaikas nesiliauja, jums reiktų atsitraukti išeinant iš kambario. Dažniausia taip būna, kai nėra žiūrovų, spektaklis baigiasi.

Kai jūs pakeisite savo elgesį, pasikeis ir vaiko elgesys. Ne po pirmo karto ir ne po antro. Todėl svarbu būti nuosekliai ir neleisti savęs įtraukti į vaiko šėlsmus.

4 metukų vaikas dar per mažas suprasti, kokios emocijos jam kyla. Be abejo, jūsų dukrytė stengiasi išlaikyti jūsų dėmesį. Turite parodyti, kad toks būdas, kaip puolimas į isterijas, nėra tinkamas ir neskatinti kreipiant į tokį elgesį dėmesį.

Esate šauni mama, galvojate apie savo vaikų poreikius, rūpinatės jų fizine ir dvasine būsena. Tikiu, kad jums viskas puikiai pavyks.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Kaip susikalbėti su vaikais? Knygų TOP 5

Kaip susikalbėti su vaikais? Ar svarbu tenkinti visus jų pageidavimus, kad mažieji galėtų jaustis laimingi ? Kokie iššūkiai kyla auginant paauglį ir kaip juos įveikti? Kaip išugdyti tarpusavio pagarbą ir pasitikėjimą?

Psichologė – apie vaikus ir nuogumą: ko turi nepamiršti tėvai

Augant mažyliui, tėvai susiduria su vis įvairesniais klausimais – vaikui ima rūpėti, kaip jis atrodo, kaip atrodo kiti, kaip jis rengiasi ir kas slepiasi po skirtingų lyčių rūbais.

5 patarimai, kaip užauginti genijų

Kiekvieno vaiko tėvai norėtų, kad užaugęs jis būtų protingas ir sumanus, kad jį lydėtų sėkmė asmeniniame bei profesiniame gyvenime. Kaip padėti vaikui tai pasiekti.

Kuriant gerus santykius su vaiku tėvams svarbu laikytis trijų pagrindinių taisyklių

Atrodo, kad gimus vaikui tas abipusis santykis tiesiog užgimsta savaime.

Ar tikrai paklusnus vaikas geriau už neklausantį tėvų: psichologės komentaras

Vienas vaikas auga paklusnus, kitas nelabai. Vieno elgesiu darželio auklėtojos ir mokytojai džiaugiasi, kito – nelabai. Ar vaiko paklusnumas yra prigimtinis ar įgytas? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Psichologė – apie vaiko elgesį, kuris priverčia tėvus raudonuoti (1)

Skaitytojos atsiųstas klausimas inspiravo psichologę Daivą Čeponienę išsamiai pamąstyti, kur yra riba tarp nekaltos vaiko nuomonės išsakymo ir patyčių, kurios skaudina kitą.

Teo ir Ieva pristato: lavinantys užsiėmimai, kurie išmokys vaiką raidžių

Raidės - tai neatsiejama mūsų pasaulio dalis. Su jomis susiduriame kiekvieną dieną. Lygiai taip pat ir vaikai. Nors vieningos nuomonės, kada pradėti savo vaiką mokyti raidžių nėra, manau, yra labai svarbu nepraleisti momento, kai vaikas pradeda jomis domėtis.

Skatindami vaikus domėtis įvairiomis veiklomis, padėsime atsiskleisti jų gabumams

Šiandien, kai virtuali realybė taip vilioja, vaikų interesų spektras dažnai tik ja ir apsiriboja.

Neringa Čereškevičienė: visi vaikai iš prigimties talentingi

Daugeliui Lietuvos žmonių charizmatiškosios Neringos Čereškevičienės pristatinėti nereikia: ji jau daugiau nei du dešimtmečius gyvuojančio projekto vaikams ir ne vaikams „Telebimbam" įkūrėja ir siela.

Kodėl aš mokysiu savo dukrą drąsos, o ne tobulumo

Moteris nuo mažens moko būti geromis, mylinčiomis, kantriomis, dėmesingomis, mandagiomis, rūpestingomis, švelniomis ir mielomis.

Gabija Vitkevičiūtė: vaikams skaitome kiekvieną dieną

Mama, žurnalistė, komunikacijos specialistė, rašytoja Gabija Vitkevičiūtė yra iš tų moterų, kurias taip ir norisi apibūdinti: veikli. Ar veiklios moters dienoje užtenka laiko paskaityti knygą, skaityti su vaikais?

Kodėl mes taip dažnai supykstame ant savo vaikų

Pakalbėkime apie tai, kaip nepykti ant vaiko. Šis klausimas labai aktualus daugumai tėvų.

Siūloma mamadienius bei tėvadienius skirti ir vieno vaiko tėvams (3)

Ir vieną vaiką auginantiems tėvams siūlomas papildomas laisvadienis.

Iš pirmų lūpų – apie lietuvės gyvenimą ir vaikų auginimą Prancūzijoje (3)

Žurnalistė Goda jau 12 metų gyvena ir dirba Paryžiuje. Ten gimė ir jos Ieva (6 m.). Apie prancūzišką gyvenimo būdą, vaikų auklėjimą prirašyta begalė knygų ir straipsnių, o kaip jaučiasi besilaukianti, o vėliau viena auginanti vaikelį lietuvė? Pasakojimas – iš pirmų lūpų.

KALBA VAIKAI: kad pasakė, tai pasakė!..

Vaikai neretai pasako tokių dalykų, kokių suaugusieji ir norėdami nesugalvoja. Jūsų dėmesiui - 4 metų Ryčio linksmosios kalbelės.