Ugnė: gimus sesei, į blogą pusę pasikeitė vyresnėlės elgesys

 (2)
Skaitytojos klausimas apie vyresniosios mergaitės elgesio pasikeitimus gimus sesei aktualus visiems, kas neseniai susilaukė ar dar tik laukiasi vaikučio.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Ugnė klausia:

„Sveiki, auginame dvi dukrytes – 4 metų ir 1,5 mėn. Su vyresne mergaite dabar ypač sunku. Nors visą nėštumą daug kalbėjomės su ja ir ruošėme sesės gimimui, labai jaučiasi, kad ji vis dar emociškai jaučiasi negerai. Jei žaidžiant kažkas nepasiseka, jei netyčia susimuša nugriuvusi, vietoj ramios reakcijos iškyla isterija iki mušimosi, daiktų mėtymo ir verkimo.

Bandau atspindėti jos jausmus, jei matau, kad nervinasi dėl sesės, taip jai ir įvardiju, bet isterijos ar blogo elgesio metu atrodo, kad žodžiai visai neveikia, bandau įsiaudrinusią ją apkabinti, sakau, kad myliu, bet kol aš rami ir bandau ją raminti, niekas nesikeičia, o vaikas tik dar labiau siaučia...

Kai man trūksta kantrybė ir pradedu rėkti, tik tada po truputį nurimsta, o šios savo būsenos bijau pati, nes bijau vaikui pasakyti kažką, kas gali įskaudinti. Kai vaikas geros nuotaikos, bendraujam su ja ir kartu žaidžiam jos žaidimus, jei ne 100 proc. tuo metu būnu su ja, tai bent atkreipiu dėmesį, ką ji veikia, kaip sekasi, pagiriu, apkabinu, sakau kad myliu. Tų isterijos momentų ištinka kone kasdien... Nežinau, kur darau klaidų, tokia situacija namuose labai vargina".

Atsako Individualiosios psichologijos instituto konsultantė Rūta Žukienė, www.ipi.lt.

Laba diena, Ugne. Jūsų žodžiai tiesiog alsuoja nuovargiu. Todėl ir pratrūkstate, stiprių emocijų pagauta išbarate savo vyresnėlę, o po to graužiatės. Taip ši stiprių emocijų karuselė ir sukasi, įtraukdama jus abi. Todėl siūlyčiau nutraukti šį ratą.

Kai vyresnėlei prasidės isterija, svarbu, kad jūs išliktumėte rami, galite garsiai įvardinti vaiko jausmus: "Suprantu, kad tu dabar pyksti. Pyk. Aš kartais irgi būnu labai pikta". Svarbu kontroliuoti savo jausmus, neleisti, kad jus išvestų iš pusiausvyros, todėl jei vaikas nesiliauja, jums reiktų atsitraukti išeinant iš kambario. Dažniausia taip būna, kai nėra žiūrovų, spektaklis baigiasi.

Kai jūs pakeisite savo elgesį, pasikeis ir vaiko elgesys. Ne po pirmo karto ir ne po antro. Todėl svarbu būti nuosekliai ir neleisti savęs įtraukti į vaiko šėlsmus.

4 metukų vaikas dar per mažas suprasti, kokios emocijos jam kyla. Be abejo, jūsų dukrytė stengiasi išlaikyti jūsų dėmesį. Turite parodyti, kad toks būdas, kaip puolimas į isterijas, nėra tinkamas ir neskatinti kreipiant į tokį elgesį dėmesį.

Esate šauni mama, galvojate apie savo vaikų poreikius, rūpinatės jų fizine ir dvasine būsena. Tikiu, kad jums viskas puikiai pavyks.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Psichologė Jūratė Baltuškienė: kas padeda darželinukams susivaldyti? (1)

Vaikai negimsta mandagūs, draugiški ir paslaugūs - tinkamo elgesio jiems reikia išmokti. O šaukia, spiria ir krenta ant žemės tikrai ne tam, kad išvestų tėvus iš proto.

Artėjant Velykoms – mielas darbelis, kurį pagaminsite akimirksniu

Prieš Velykas kaupiame kiaušinių lukštus, kad galėtume juos panaudoti darbeliams ar dekoracijoms.

Kaip pažadinti vaikų kūrybiškumą

Jums gali kilti labai natūralus klausimas: o kam jį žadinti, juk vaikai iš prigimties nepaprastai kūrybingi.

Teo ir Ieva pristato: smagūs kūrybiniai darbeliai Velykoms, kurie sužavės vaikus

Artėja pati linksmiausia pavasario, atgimimo šventė – Velykos. O jų pati didžiausia esmė – pabūti su šeima, su vaikais.

Jeigu jaučiate, kad santykiai su vaiku nelabai geri, pasinaudokite šiais patarimais

Tėvų dėmesys ir vaiko tokio, koks jis yra, priėmimas yra pamatas, ant kurio kuriasi vaiko savivertė, jo tikėjimas savo jėgomis ir net jo būsimo gyvenimo sėkmė.

Psichologė: šeimos nariams svarbu dalį laiko praleisti atskirai, kad pasiilgtų vienas kito

Būti vienam ir būti vienišam nėra tas pats. Jei gyvenate šeimoje, tai dar nerodo, kad jaučiatės jos dalis. Priklausyti šeimai – vienas didžiausių kiekvieno vaiko poreikių, nuo kurio priklauso ir jo saugumo jausmas.

Teo ir Ieva pristato: 3 lavinančios ir linksmos piešimo idėjos su vaikais

TavoVaikas.lt džiaugiasi galėdamas pristatyti naują savo bičiulę – Ievą, tinklaraščio „Ciao_Teo“ autorę, kuri nuo šiol su mumis kas savaitę dalinsis vaiko lavinimo idėjomis.

Kaip ugdyti vaiko atsakingumo jausmą: efektyvūs patarimai tėvams

Yra žodžių, kurie savo svoriu gali prislėgti, o ypač – mažus pečius.

Kaip mažas vaikas pažįsta pasaulį

„Turėtų būti ne iškeliami reikalavimai ir programos, bet paprastai aprašoma vaiko prigimtis. Auklėjimo požiūriai turi savaime išryškėti iš besiformuojančios asmenybės esybės, charakterio esmės“. (Rudolf Steiner)

Atskleidė, kokias prekes vaikams tėvai dažniausiai perka internetu

Šeimai susilaukus kūdikio dažniausiai pasikeičia ne tik gyvenimo ritmas bet ir pirkimo įpročiai bei perkamų prekių krepšelis, kuris keičiasi vaikui augant. Labai didelę laiko dalį užima vaiko priežiūra ir auklėjimas, todėl ne visuomet lieka laisva minutė apsipirkti įprastinėse parduotuvėse.

MAMŲ MUGĖ šiemet paruošė daugybę staigmenų tėvams

Po savaitės „Gariūnų“ verslo parke prasidės tradicinė „Mamų mugė“. Šįkart daugiatūkstantines minias po vienu stogu sukviečiantis renginys bus šiek tiek kitoks. Atsinaujinęs, gerokai ilgesnis, kupinas dovanų ir staigmenų. Kodėl?

Kas nutinka, jei šeimoje tėtis yra itin valdingas ir griežtas

Kaip suprasti, kad vaiko tėtis yra pernelyg valdingas ir kaip tai gali paveikti ilgalaikius vaiko bei tėvo santykius?

Du vaiko amžiaus tarpsniai, kada tėvams sunkiausia rasti kalbą su vaiku

Kalbant apie vaikų amžiaus krizes, ryškiausios yra trejų metų ir paauglystės krizės.

Pavargusi mama: padėkite, baigiu išprotėti nuo savo vaikų (1)

Tris vaikus auginanti mama nerimauja dėl netinkamo jaunesniųjų sūnų elgesio. Pasak jos, išbandyta daug kas: ir ignoruoti, ir gražiai aiškinti, ir pabarti. Kol kas viskas be rezultatų.

Psichologas Vytis Valantinas: ikimokyklinio amžiaus vaikų draugystės ir barniai – kaip tinkamai reaguoti tėvams

Psichologinės pagalbos vaikui ir šeimai kabineto klinikinis psichologas Vytis Valantinas savo straipsnyje apžvelgia ikimokyklinio amžiaus vaikų draugystes ir konfliktus bei pataria, kaip į tai reaguoti tėvams.