Vaikai ir naminiai gyvūnai: penki privalumai ir iššūkiai

 (4)
Mažus vaikus kartu su naminiais gyvūnais auginantys tėveliai dažniausiai neabejoja tokiu savo pasirinkimu. Nors augintinis suteikia papildomų rūpesčių, dauguma suaugusiųjų naminių gyvūnų ir vaikų bendrystę sieja su namų pilnatve.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

„Mažųjų ekspertų mokyklos" ambasadorė psichologė, psichiatrė, medicinos mokslų daktarė Sigita Lesinskienė įžvelgia daugybę privalumų, kuriuos augintiniai suteikia visai šeimai.

Gydytojos teigimu, bendravimas su gyvūnu yra naudingas ne tik vaikams, bet ir jų tėveliams. Augintinis namuose suteikia daug džiaugsmo bei gerų auklėjimo progų. Paradoksalu, tačiau gyvūnas vaikui dažniausiai padeda tapti geresniu žmogumi.

Dr. S. Lesinskienė įvardija ne vieną augintinio teikiamos naudos aspektą. Gydytoja taip pat įspėja, kad naminiu gyvūnu reikia rūpintis, be to, jis kartais gali suteikti skaudžių išgyvenimų.

Penki privalumai, kodėl gerai turėti augintinį:

Bendravimas su naminiu gyvūnu gerina sveikatą. Tokį sveikatinimo poveikį jis turi ir vaikams, ir suaugusiesiems.

Naminis gyvūnas skatina geriau suprasti šalia esantį. Ikimokyklinio amžiaus vaikui labai svarbi galimybė matyti gyvūną, jo poreikius, charakterį. Mokydamasis suprasti, pažinti, priimti augintinį, vaikas išmoksta atsižvelgti ir į kitų žmonių poreikius.

Augintinis ugdo vaikų atsakomybės jausmą, rūpestingumą, kantrybę. Rūpindamasis, kad šuniukas, kačiukas ar jūros kiaulytė būtų pamaitinti, tvarkydamas jų tualetą ar narvelį, vaikas išmoksta rūpintis kitu, jausti pareigą ir atsakomybę.

Augintinis suteikia draugystę bei gerų emocijų. Naminis gyvūnas gali būti puikus draugas, kuris pralinksmina, nukreipia dėmesį nuo negatyvių dalykų. Jis taip pat gali padėti vaikui įveikti tamsos baimę, palengvinti vaiko mokymąsi miegoti savo kambaryje. Namuose, kuriuose auga daugiau vaikų, gyvūnai gali būti tarytum puikūs žaibolaidžiai. Jie padeda nukreipti dėmesį, tampa tarpininkais, papildo bendrystę, ryšį bei aktyviai juose dalyvauja.

Namie auginamas gyvūnas moko dalintis. Šeimose, kuriose auga vienas vaikas, gyvūnas padeda suprasti, kad ne vien vaiku turi būti rūpinamasi, kad dėmesiu ir globa reikia išmokti dalintis.

Penki iššūkiai, kurie laukia augintinių šeimininkų

Augintinis gali pakeisti šeimos gyvenimo ritmą. Įsitaisius augintinį, reikia nuolat taikytis prie svarbiausių jo poreikių. Tėveliai įgyja pareigą pakontroliuoti, kad gyvūnu būtų nuolat tinkamai pasirūpinta, šis nuolatinis papildomas rūpestis įpareigoja.

Rūpesčių gali pasirodyti daugiau nei džiaugsmo. Gali būti, kad pradžioje vaikui bus įdomu rūpintis augintiniu, jam tai patiks, tačiau vėliau - nusibos, o pareiga rūpintis namų augintiniu ims varginti.

Gyvūnas gali pasirodyti netinkamas. Ne visiems pavyksta susirasti gyvūną, kurio charakteris ir kitos savybės atitiktų namiškių charakterį, bendravimo, gyvenimo būdo ypatumus. Tokiu atveju augintinis teiks mažiau džiaugsmo ir darnos, o daugiau - rūpesčių, nusivylimo bei vargo.

Sunku išgyventi augintinio ligą ar mirtį. Liūdna, kai naminis gyvūnas suserga, dar liūdniau, kai jis numiršta. Tai gali tapti neišvengiamomis pamokomis: prisirišus, susidraugavus reikės išmokti paleisti, atsisveikinti.

Augintinis ne visada patinka kitiems žmonėms. Ne visiems svečiams, ypač artimesniems, kurie dažniau lankosi jūsų namuose, jūsų numylėtasis augintis patiks. Gali tekti išmokti tai pamatyti ir supratingai atsižvelgti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Kuris geriau vaikui – valstybinis ar privatus darželis: mamų diskusija

Kaip rinktis vaikų darželį? Kokius privalumus, palyginti su valstybiniais darželiais, turi privatūs?

Ką turi mokėti 5-6 metų vaikai: psichologės komentaras

Penkerių metų sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pažintinių gebėjimų ir klausia specialisto patarimo.

Psichologė: technologijos vaikus atitraukė nuo gyvo žaidimo

Liūdna ir pikta darosi, kai girdi vaiką sakant: „Jis blogas. Jis tik žaidžia per dienas. Labai negražu būti tinginiu“.

Kaip užauginti pasitikintį savimi vaiką: patarimai tėvams

Savigarba ir pasitikėjimas – labai svarbios savybės ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų gyvenime. Kaip galime padėti išmintingai ugdyti savo vaiko savimonę ir savivertę?

Psichologė J.Baltuškienė: patenkinus vaiko poreikius, krizių galima išvengti

Skirtingais vaiko amžiaus tarpsniais formuojasi vis kitos savybės, atsiranda naujų poreikių, daugėja norų. Kaip jų neužslopinti, kad vaikas augtų pasitikintis savimi ir kitais, iniciatyvus ir savarankiškas, mokėtų atpažinti savo jausmus ir juos reikšti?

Teo ir Ieva pristato: nerealiai smagūs žaidimai su ledukais

Šilti orai lepina mus saulės šiluma ir malonia akims žaluma. Vis daugiau laiko praleidžiame lauke.

Kaip susikalbėti su vaikais? Knygų TOP 5

Kaip susikalbėti su vaikais? Ar svarbu tenkinti visus jų pageidavimus, kad mažieji galėtų jaustis laimingi ? Kokie iššūkiai kyla auginant paauglį ir kaip juos įveikti? Kaip išugdyti tarpusavio pagarbą ir pasitikėjimą?

Psichologė – apie vaikus ir nuogumą: ko turi nepamiršti tėvai

Augant mažyliui, tėvai susiduria su vis įvairesniais klausimais – vaikui ima rūpėti, kaip jis atrodo, kaip atrodo kiti, kaip jis rengiasi ir kas slepiasi po skirtingų lyčių rūbais.

Taisyklės, kurias privalo žinoti tėvai prieš gimstant antram vaikui (2)

Dvejų metų berniukui mama ir tėtis dažnai pasakojo, kad greitai turės sesę. O mažylis džiugiai glostė ir bučiavo vis didėjantį mamos pilvą. Laukė sesės. Tačiau nuo pirmų jos gyvenimo dienų prasidėjo didysis maištas ir bėdos: nemiga, nervinis kosulys...

5 patarimai, kaip užauginti genijų

Kiekvieno vaiko tėvai norėtų, kad užaugęs jis būtų protingas ir sumanus, kad jį lydėtų sėkmė asmeniniame bei profesiniame gyvenime. Kaip padėti vaikui tai pasiekti.

Kuriant gerus santykius su vaiku tėvams svarbu laikytis trijų pagrindinių taisyklių

Atrodo, kad gimus vaikui tas abipusis santykis tiesiog užgimsta savaime.

Ar tikrai paklusnus vaikas geriau už neklausantį tėvų: psichologės komentaras

Vienas vaikas auga paklusnus, kitas nelabai. Vieno elgesiu darželio auklėtojos ir mokytojai džiaugiasi, kito – nelabai. Ar vaiko paklusnumas yra prigimtinis ar įgytas? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Psichologė – apie vaiko elgesį, kuris priverčia tėvus raudonuoti (1)

Skaitytojos atsiųstas klausimas inspiravo psichologę Daivą Čeponienę išsamiai pamąstyti, kur yra riba tarp nekaltos vaiko nuomonės išsakymo ir patyčių, kurios skaudina kitą.

Teo ir Ieva pristato: lavinantys užsiėmimai, kurie išmokys vaiką raidžių

Raidės - tai neatsiejama mūsų pasaulio dalis. Su jomis susiduriame kiekvieną dieną. Lygiai taip pat ir vaikai. Nors vieningos nuomonės, kada pradėti savo vaiką mokyti raidžių nėra, manau, yra labai svarbu nepraleisti momento, kai vaikas pradeda jomis domėtis.

Skatindami vaikus domėtis įvairiomis veiklomis, padėsime atsiskleisti jų gabumams

Šiandien, kai virtuali realybė taip vilioja, vaikų interesų spektras dažnai tik ja ir apsiriboja.