Vaikas eis į darželį: kokių klaidų nepridaryti

Kaip tinkamai pasiruošti tėvams ir paruošti mažylį darželio lankymui, pasakoja darželio „Aukštyn kojom“ vadovė Gustė Pociūtė-Trotienė.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Besiruošiant darželiui: mažiau ašarų ir daugiau džiaugsmo

Kaip vaikui seksis priprasti darželyje, nemažai lemia darželio politika, pedagogų įsitraukimas ir supratingumas, noras palengvinti vaiko adaptaciją, tačiau vis dėlto didelė dalis šio proceso sėkmės priklauso nuo tėvų. Jiems tenka ne tik paruošti vaiką emociškai, bet ir išmokyti prisitaikyti prie naujos dienotvarkės.

Pagrindiniai dalykai dėl kurių nerimaujama: ar vaikas nepradės nuolat sirgti, ar sugebės būti be tėvų, sutars su kitais, kaip pats valgys ir rengsis. Visko iš anksto nenumatysi ir lengvai neišsisuksi nuo visiems įprastų sunkumų, bet palengvinti šį laikotarpį galima.

Guste, sakykite, kokia dažniausia tėvų daroma klaida ruošiantis darželiui? Galbūt kažką pamirštama padaryti? O gal atvirkščiai - šis procesas pernelyg sureikšminamas?

Pasiruošti iš tiesų reikia. Planuojant vaiką išleisti į darželį, labai svarbu su juo apie tai iš anksto kalbėtis, išsamiai papasakoti, kas yra darželis, kas ten vaiko laukia - knygos, žaidimai, kūrybinės veiklos.

Naudinga apsilankyti darželyje ir susipažinti su auklėtojomis iš anksto, aplankyti būsimus grupės draugus.

TAIP PAT SKAITYKITE:
15 klausimų, kuriuos uždavę prieš miegą pagerinsite santykius su vaiku
Logopedė pataria, kaip atostogaujant lavinti vaiko kalbą

Siekiant išvengti fizinio streso, reikėtų susipažinti su dienos rutina ir savąją atitinkamai keisti dar prieš pradedant lankyti grupę (pavyzdžiui, anksčiau keltis, pereiti prie miego vieną kartą per dieną, pratintis prie maitinimo tokiu laiku, kokiu valgoma darželyje).

Verta suplanuoti savo laiką, kad vaikui adaptuotis ugdymo įstaigoje galėtų padėti tas šeimos narys, su kuriuo vaikui išsiskirti lengviau. Aišku, visų svarbiausia yra patiems tėveliams nusiteikti vaiką išleisti į darželį ir pasitikėti auklėtojomis.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Gydytoja griauna mitus apie cezario pjūvį
Ką nutyli gimdžiusios?
Kokia profesija tinkamiausia pagal Zodiako ženklą 

Apie vaiką, jo pomėgius, charakterį turbūt svarbu kalbėtis su auklėtoja. Tačiau ar įmanoma atrasti tiek laiko, išklausyti kiekvieną, įsiminti ir atsižvelgti į kiekvieno individualumą?

Tai yra būtina. Mūsų darželyje prieš pirmąją vaiko dieną visuomet susitinkame su tėveliais, kad jie, vaikui negirdint, galėtų auklėtojai papasakoti apie vaiko pomėgius, įpročius, baimes. Tuomet jau žinome, ko galime tikėtis pirmomis dienomis, kaip vaikui padėti adaptacijos metu jaustis saugiai ir komfortiškai, kuo pradžiuginti, kaip nesukelti streso. Net tokia smulkmena kaip mėgstamiausia vaiko knygelė ar daina mums yra labai vertinga informacija. Na, o jei auklėtoja sako, kad neturi laiko kiekvieną vaiką pažinti asmeniškai, jai tikrai laikas keisti profesiją. (šypsosi)

Vaikų ašaros išsiskyrus su mama, kaprizai pietų ir miego metu turbūt auklėtojoms kasdienybė. Kaip su tuo tvarkotės?

Verta suplanuoti savo laiką, kad vaikui adaptuotis ugdymo įstaigoje galėtų padėti tas šeimos narys, su kuriuo vaikui išsiskirti lengviau. Aišku, visų svarbiausia yra patiems tėveliams nusiteikti vaiką išleisti į darželį ir pasitikėti auklėtojomis.
Gustė POCIŪTĖ_TROTIENĖ

Kiekviena adaptacija vis kitokia. Jei tėveliai bendradarbiauja su auklėtojomis, atsižvelgia į darželio rekomendacijas (pavyzdžiui, kaip tinkamai su vaiku atsisveikinti), pasitiki darželiu, pereinamasis laikotarpis būna daug lengvesnis. Verkiantis vaikas darželyje - natūralu. Galbūt jam liūdna, gal pikta, gal pavargo. Geros auklėtojos užduotis - identifikuoti priežastį ir rasti sprendimą. Su vaikais visada reikia kalbėtis, padėti suvokti jausmus, jų priežastis. Kartais užtenka apsikabinti ir nuraminti vaiką, kartais - nukreipti dėmesį dominančia veikla.

Dažnai pasitaiko, kad iš pradžių vaiką pratina būti darželyje po kelias valandas? Kiek tai veiksminga?

Kiekvienas vaikas yra individualus. Mažesniems vaikams labiau reikalingas pereinamasis laikotarpis, kad užmegztų ryšį su auklėtojomis, susipažintų su nauja erdve, vaikais ir ramiai galėtų „paleisti" mamą arba tėtį. Beje, tėveliai dažnai daro klaidą manydami, kad savaitę lankydami su vaiku padės jam apsiprasti. Tuomet vaiko laukia antra adaptacija. Vyresniems nei trejų metų vaikams dažnai puikiai sekasi jau pačiomis pirmomis dienomis, nes su jais jau galima susitarti, ilgam sudominti mėgstama arba nauja netikėta veikla. Tokio amžiaus vaikai jau trečią-ketvirtą dieną lieka visai dienai.

Kur kas paprasčiau, jei vaikas atviresnis, lengviau susidraugaujantis su kitais. Gerai, jei mažylis būtent toks ir yra, pirmas prieina prie kitų vaikų smėlio dėžėje. Bet jei vaikų būryje būna retai, o šeimoje yra vienturtis, reikėtų pagalvoti, kaip suplanuoti vasaros atostogas, kad vaikui tektų kuo daugiau laiko praleisti tarp kitų vaikų, susipažinti. Kai atostogų metu tėvai yra šalia, toks pratinimasis kelia kur kas mažesnį stresą ir, tikėtina, palengvins sunkesnį susipažinimą darželyje.

Dar viena kliūtis - nerimas, kad vaikui bus sunku pačiam pavalgyti, apsirengti, dar sudėtingiau, kai nesinaudoja ir puoduku.

Ar tiesa, kad daugelio dalykų mažylis išmoksta darželyje? Tėvai baiminasi, nenori leisti į darželį, kol vaikas dar nemoka pats apsirengti ir sunkiai savarankiškai susitvarko su valgymu.

Geriausias mokytojas - pavyzdys. Kai vaikas nejaučia spaudimo, tuomet mokosi ypač noriai. Į Pas mus atėjęs vienerių metų vaikas dar dėvi sauskelnes, mokosi valgyti ir rengtis savarankiškai, bet, stebėdamas kitus, labai greitai atsisako sauskelnių, įgyja savipagalbos įgūdžių, iš maitinimo kėdutės persėda prie bendro stalo ir beprotiškai tuo didžiuojasi. (šypsosi) Visgi tėveliai neturėtų savipagalbos įgūdžių lavinimo patikėti tik auklėtojoms - čia labai svarbus darželio ir šeimos bendradarbiavimas.

Svarbiausia įsidėmėti, kad perdėtą tėvų nerimą jaučia ir vaikas. Nereikėtų sunkinti ir taip sudėtingos situacijos, geriau pasiruošimą paversti švente. Smagia pasiruošimo dalimi gali tapti ir apsipirkimas pasidarius nedidelį sąrašą daiktų, kuriuos reikia įsigyti darželiui. Gal tai bus dėžutė užkandžiams, krepšelis daiktams susidėti ar naujos šlepetės. Tuomet reikėtų kartu eiti jų išsirinkti. Kadangi vaikas pakankamai didelis eiti į darželį, tai jis ir pakankamai suaugęs išsirinkti daiktus. Tačiau reikia būti atidiems! Mažylis turi suprasti, kad nauji daiktai perkami, nes jie būtini jo būsimai veiklai. Tai jokiu būdu negali būti papirkinėjimas, kyšis už tai, kad vaikas sutiktų neverkti, eitų pietų miego ir panašiai.

Reikia nepamiršti ir skaitymų. Vaikiškose knygelėse paveikslėliais ir trumpomis istorijomis pakankamai aiškiai ir patraukliai vaizduojamas darželio gyvenimas, tipinė aplinka.

Ar Jūs rekomenduotumėte skaityti knygas apie darželio lankymą iki pradedant jį lankyti patiems? Toks pasiruošimas vertingas?

Terapinių pasakų, padedančių vaikui suvokti, kodėl kas rytą tenka išsiskirti, knygynuose visai nemažai. Kai kuriems vaikams kaip papildoma priemonė prie pokalbių šeimoje jos labai padeda.

Perdėtą tėvų nerimą jaučia ir vaikas. Nereikėtų sunkinti ir taip sudėtingos situacijos, geriau pasiruošimą paversti švente. Smagia pasiruošimo dalimi gali tapti ir apsipirkimas pasidarius nedidelį sąrašiuką daiktų, kuriuos reikia įsigyti darželiui. Gal tai bus dėžutė užkandžiams, krepšelis daiktams susidėti ar naujos šlepetės. Tuomet reikėtų kartu eiti jų išsirinkti. Kadangi vaikas pakankamai didelis eiti į darželį, tai jis ir pakankamai suaugęs išsirinkti daiktus.
Gustė POCIŪTĖ-TROTIENĖ

Vartant tokias knygas, kalbantis įsivaizduoti bus kur kas paprasčiau. Patiems mažiausiems galima rinktis kartonines, visai paprastas knygeles. Liepos mėnesį pasirodė ir vaikų numylėto Spoto knygelė, skirta būtent darželio lankymo pradžiai. Erico Hillo „Spotui patinka darželyje" (leidykla „Nieko rimto") pasakoja apie vieną dieną, kurią Spotas praleidžia darželyje. Aiškiais neperkrautais paveikslėliais ir trumpais sakiniais papasakojama, ką nuveikia Spotas ir jo draugai, kaip žaidžia, klausosi pasakos, bendrauja. Atrodo, kad laikas darželyje pralekia labai greitai ir netrukus mama ateina pasiimti. Toks pozityvus nuteikimas irgi prisideda prie lengvesnės adaptacijos.

Pasidalinkite patirtimi, kokie džiaugsmingiausi momentai dirbant su tik pradėjusiais lankyti darželį vaikais?

Smagu, kai adaptacija lengva. Kiekvienas rytinis atsisveikinimas be ašarų jau yra mūsų pasiekimas. Kai pradžia darželyje sunkesnė, tiesiog žinome, kad reikia laiko. Bet kantrybė - viena svarbiausių geros auklėtojos savybių, o kiekvienas įveiktas pereinamasis laikotarpis - didelė šventė ir šeimai, ir pedagogams.

Reikia nepamiršti, jog ir vakare, po darželio, negalima visiškai atitrūkti. Būtina kalbėtis, klausinėti vaiko, ką jis nuveikė, kas patiko, o kas ne. Papasakoti apie savo dieną. Prie vakarienės stalo vaikas turi jausti, kad dabar jau visi lygiaverčiai, dieną turintys savo reikalų, apie kuriuos labai smagu papasakoti.

Net tinkamai pasiruošus, pirmasis išsiskyrimas bus sunkus: su liūdesiais, ašaromis ir nedidukais piktumais. Į visa tai tereikia reaguoti ramiai, kuo daugiau kalbėtis ir suprasti, kad neįdėjus pastangų vargu ar galima tokį didelį pokytį išgyventi lengvai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: netradicinė tapyba patiks įvairaus amžiaus vaikams

Vaikui kūryba – ne šiaip žaidimas ar pramoga, bet ir svarbus mokomasis procesas.

Stebuklingi žodžiai, kurių vaikui reikia kaip oro

Kasdienėje rutinoje kartais užmirštame sakyti savo vaikams paprastus, bet jiems labai svarbius, kone stebuklingus, žodžius.

Vaikas turi nematomą draugą: psichologės patarimai tėvams

Vaikas užsidaro kambaryje ir su kažkuo kalbasi. Pradeda verkti, kai automobilyje prisėdate šalia, nes... prispaudėte draugą. Kodėl vaikas susikūrė nematomą bičiulį? Kaip reaguoti? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Kaimo vaikai „įlindę“ į kompiuterius, nes jiems trūksta gyvo bendravimo

Kad miesto vaikai vasaromis vyksta stovyklauti į kaimą, rodos, yra įprasta, tačiau, kad kaimo vaikams tai pasirodys neįprasta, to nesitikėjome, – taip pasakoja penktus metus iš eilės į stovyklas kaimo vaikus kviečianti teatro „Teatriukas“ įkūrėja ir stovyklos vadovė Dalia Mikoliūnaitė.

Teo ir Ieva pristato: 3 smagūs žaidimai su tualetinio popieriaus ritinėliais

Orui pasitaisius ne į gerąją pusę, skubame su jumis pasidalinti itin paprastais užsiėmimais su vaikais namuose. Juk antradienis gali būti ir linksmadienis!

Teo ir Ieva pristato: citrinų ugnikalnis, kuris nustebins net visko mačiusius (1)

Nuo pat pirmųjų savo gyvenimo dienų mažylis tyrinėja jį supantį pasaulį. Jam viskas nauja, nepažinta, viskas domina ir vilioja, o kartais gal ir baugina.

Kaip pagirti vaiką, kad tai duotų naudos, o nebūtų tušti žodžiai

Mes vis dar per dažnai kritikuojame savo vaikus ir per retai juos giriame. Tokias išvadas daro šiuolaikinių tėvų auklėjimo metodus nagrinėjantys psichologai. Tačiau girti irgi reikia mokėti, antraip tai tebus tušti žodžiai.

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Jei vaikas sako mamai ar tėčiui „Nemyliu tavęs!“, jis iš tiesų nori pasakyti visai ką kitą

„Aš tavęs nekenčiu", „Tu bloga", „Aš tavęs nemyliu" – turbūt tokius žodžius išgirdus kiekvienai mamai širdis apsilietų krauju. Minčių kyla įvairių – „Kas negerai vaikui ar man?"

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

Trys smagūs žaidimai vaikams lauke

Kad pasivaikščiojimas lauke nebūtų nuobodus, galima pažaisti. Vaikutis čiupinėdamas, vartydamas rankytėse įvairių formų daiktus lavina smulkiąją motoriką, o dėliodamas miško radinius į krūveles - dar ir mąstymą.

8 žingsniai, kaip surengti geriausią gimtadienį vaikui

Koks yra geras vaiko gimtadienis? Toks, iš kurio svečiai nenori išeiti, ilgai prisimena ir tėvų paklausti, kaip norėtų švęsti savąjį sako: „Taip, kaip draugas“. Taigi, kokie yra gero gimtadienio komponentai?

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.