Vaikas klauso tėvų tik pakėlus balsą: kodėl nesiseka susitarti gražiuoju

Pastebėjusi, kad vaikas reaguoja tik į pakeltą toną, mama klausia – ką daryti, kad būtų galima to išvengti ir susitarti su keturmete pavyktų ramiai?
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Mama klausia:

„Dukrai 4 metukai. Kai gražiai ir ramiai prašau ko nors nedaryti (pavyzdžiui, 1 metų broliukui nespausti pilvo), ji visiškai nereaguoja, galiu prašyti kiek noriu, bet kai tik pakeliu balsą, iškart išgirsta ir apsiramina. Tai varo į neviltį. Kodėl vaikas negirdi, kai prašau ramiai ir gražiai, kur padariau klaidą?“

Atsako psichologė Daiva Čeponienė / Pozityvaus auklėjimo konsultantų asociacija.

Kodėl vaikas negirdi, kai prašau ramiai ir gražiai, kur padariau klaidą? Mamos balse išgirdau nusivylimą savimi, savo auklėjimu. Noriu Jus padrąsinti ir patikinti - dauguma mamų ir tėčių susiduria su šia problema. Patikėkite, šis klausimas labai aktualus daugeliui, jį užduoda kas antra mamytė, atėjusi į psichologo kabinetą konsultuotis dėl netinkamo vaiko elgesio. Taigi, ką daryti?

Pradėkime nuo to, kad išgirsti žodinį įsakymą tokio amžiaus vaikams yra pakankamai sunku. Juk reikia išgirsti liepimą, jį įsiminti ir susieti žodžius bei judesį. Vaikas gyvena čia ir dabar. Jeigu jis žaidžia, tai įsijautęs, jeigu žiūri televizorių, tai aplinkui gali būti „nors ir tvanas", vaikas jo nepastebės. Mažyliai „gyvena" savo žaidimuose, užsiėmimuose, savo veikloje. Jeigu suaugusiajam žaidimas yra tik įdomus laisvalaikio praleidimas, tokio amžiaus mažyliams tai – labai svarbi veikla, mokymasis, atradimai ir nauji, dar nepatirti įspūdžiai. Norėdami, kad vaikai greičiau išgirstų žodinį prašymą, pabandykite naudoti akių ar fizinį kontaktą: pašaukti vardu, pasižiūrėti į akis, prieiti ir paėmus už rankos nuvesti ten, kur mes norime arba prašome, kad nueitų.

Kita tokio amžiaus vaikų problema yra neigiamo klausimo suvokimas. Neigiamas prašymas kažko nedaryti mažyliams reikalauja net dviejų protinių veiksmų, t.y., sukurti vaizdinį galvoje, ko prašo mama arba tėtis, ir tą vaizdinį paneigti. Jeigu mes norime, kad vaikas kažko nedarytų, verčiau sakykime STOP ir paaiškinkime vaikui, ką jis GALI daryti toje situacijoje. Pavyzdžiui, jeigu mergaitė spaudžia savo broliui pilvuką, galime sakyti „Stop. Tu gali paglostyti broliukui pilvuką". Nurodydami, ką vaikas gali daryti, palengvinsite jam supratimą, kas galima, kokie veiksmai ir poelgiai yra pageidautini. Nereikia tikėtis, kad vaikai ilgai prisimins pamokymus. Taip, reiks netrukus darkart pakartoti, bet vaikai tokiu savo elgesiu nebando mūsų kantrybės, o tiesiog gyvena dabartyje.

Jeigu išbandžius prieš tai aprašytus būdus vaikas vis tiek negirdi, vadinasi, priežastis gali būti ir kita. Būna, kad vaikai tiesiog nusprendžia mūsų negirdėti ir jiems tai puikiai sekasi. Jeigu paklaustumėte savo dukrytės: „Kas atsitiko tavo ausytėms, gal susirgo, nes jos nieko nebegirdi?", tikėtinas atsakymas galėtų būti ir toks: „Kaip tu nesupranti, aš gi nenoriu girdėti, o mano ausytėms viskas gerai".

Labai svarbu suprasti priežastį, ko vaikas siekia tokiu elgesiu, koks dukros poreikis yra nepatenkintas. Jeigu mergaitė negirdi, todėl, kad nenori, greičiausiai jūsų vaikas tiesiog reikalauja dėmesio štai tokiu savotišku būdu. O kaip kitaip prisišauksi mamą arba tėtį, jeigu visas dėmesys jau metus sutelktas į naują šeimos narį? Žinoma, elgiantis taip, kaip nesitikima! Ar nėra taip, kad anksčiau jūs iš karto sureaguodavote, kai dukra, pavyzdžiui, kažko paprašydavo. O dabar gal dažniau sakote tokius žodelius kaip: „tuoj, tuoj" arba „palauk". Tai būtų labai suprantama, juk turite dar vieną šeimos narį, mažiausiąjį, kuriam irgi reikia mamos ir tėčio dėmesio.

Jeigu galvojate, kad dukters negirdėjimo priežastis yra netinkamas dėmesio siekimas, Jūs turėtumėte pagalvoti, kaip parodyti savo dukrai dėmesį tuomet, kai mergaitė pasielgia tinkamai, ir kaip jai padėti suprasti, kad ji jums brangi. Kai nesulaukiate atsakymo iš dukros, nors jau kelis kartus ramiai paprašėte, galite savo vaikui sakyti: „Man nepatinka, kad manęs negirdi. Bet vis tiek aš tave myliu". Pakvieskite mergaitę aptarti šią situaciją, pasikalbėkite. Galbūt dukra pati pasiūlys kokį šios problemos sprendimą? Pasirūpinkite, kad kiekvieną dieną galėtumėte praleisti nors šiek tiek laiko su dukra vienos, nors 10-15 minučių. Pasirinkite tinkamiausią laiką. Galbūt tai bus vakaras, kada tėtis yra namuose ir gali pasirūpinti mažuoju, arba savaitgalį. Būtinai užsidarykite dviese kambaryje, ant durų uždėkite lentelę (kurią kartu pasigaminkite) su užrašu „Mamos ir dukros valandėlė". Tegul pati mergaitė sugalvoja, ką ji nori veikti tą laiką su mamyte. Mėgaukitės šiomis akimirkomis. Ir nesvarbu, ką veiksite: žaisite, lakuositės nagus ar skaitysite knygeles, svarbiausia, kad tai bus Jūsų laikas. Tikiu, jeigu tokias valandėles įtrauksite į savo dienotvarkę ir tai darysite nuolat, greitai pajusite, kad vaikas Jus išgirsta iš pirmo karto.

Sėkmės Jums. Gražių, šiltų ir jaukių valandėlių su dukrele.

Straipsnis yra informacinės kampanijos „Iš kantrybės neišvedama. Iš kantrybės išeinama" dalis. VšĮ Psichologinės sveikatos centras drauge su TavoVaikas.lt siekia supažindinti tėvus su vaikų netinkamo elgesio priežastimis ir galimais pozityviais jų sprendimo būdais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: 3 lavinančios ir linksmos piešimo idėjos su vaikais

TavoVaikas.lt džiaugiasi galėdamas pristatyti naują savo bičiulę – Ievą, tinklaraščio „Ciao_Teo“ autorę, kuri nuo šiol su mumis kas savaitę dalinsis vaiko lavinimo idėjomis.

Kaip ugdyti vaiko atsakingumo jausmą: efektyvūs patarimai tėvams

Yra žodžių, kurie savo svoriu gali prislėgti, o ypač – mažus pečius.

Kaip mažas vaikas pažįsta pasaulį

„Turėtų būti ne iškeliami reikalavimai ir programos, bet paprastai aprašoma vaiko prigimtis. Auklėjimo požiūriai turi savaime išryškėti iš besiformuojančios asmenybės esybės, charakterio esmės“. (Rudolf Steiner)

Atskleidė, kokias prekes vaikams tėvai dažniausiai perka internetu

Šeimai susilaukus kūdikio dažniausiai pasikeičia ne tik gyvenimo ritmas bet ir pirkimo įpročiai bei perkamų prekių krepšelis, kuris keičiasi vaikui augant. Labai didelę laiko dalį užima vaiko priežiūra ir auklėjimas, todėl ne visuomet lieka laisva minutė apsipirkti įprastinėse parduotuvėse.

MAMŲ MUGĖ šiemet paruošė daugybę staigmenų tėvams

Po savaitės „Gariūnų“ verslo parke prasidės tradicinė „Mamų mugė“. Šįkart daugiatūkstantines minias po vienu stogu sukviečiantis renginys bus šiek tiek kitoks. Atsinaujinęs, gerokai ilgesnis, kupinas dovanų ir staigmenų. Kodėl?

Kas nutinka, jei šeimoje tėtis yra itin valdingas ir griežtas

Kaip suprasti, kad vaiko tėtis yra pernelyg valdingas ir kaip tai gali paveikti ilgalaikius vaiko bei tėvo santykius?

Du vaiko amžiaus tarpsniai, kada tėvams sunkiausia rasti kalbą su vaiku

Kalbant apie vaikų amžiaus krizes, ryškiausios yra trejų metų ir paauglystės krizės.

Pavargusi mama: padėkite, baigiu išprotėti nuo savo vaikų (1)

Tris vaikus auginanti mama nerimauja dėl netinkamo jaunesniųjų sūnų elgesio. Pasak jos, išbandyta daug kas: ir ignoruoti, ir gražiai aiškinti, ir pabarti. Kol kas viskas be rezultatų.

Psichologas Vytis Valantinas: ikimokyklinio amžiaus vaikų draugystės ir barniai – kaip tinkamai reaguoti tėvams

Psichologinės pagalbos vaikui ir šeimai kabineto klinikinis psichologas Vytis Valantinas savo straipsnyje apžvelgia ikimokyklinio amžiaus vaikų draugystes ir konfliktus bei pataria, kaip į tai reaguoti tėvams.

Kodėl vaikams svarbu išmokti bendradarbiauti

„Aš", „mano", „man"... – tokius nuolat savo vaikų kartojamus pareiškimus dažnai vertiname kaip savarankiškumo bei besiformuojančios individualios asmenybės apraiškas.

Labai paprastas, bet smagus eksperimentas su vaikais

Dviejų vaikučių mama Inga, kurianti tinklaraštį „Mamos diena“ dalijasi smagiu eksperimentu, kurį galima atlikti su vaikais.

Lietuvės patirtis Belgijoje: nuo 2,5 metų – į mokyklą! (3)

Tinklaraščio „Mandriu“ autorė Morta pasakoja savo įspūdžius apie pustrečių metų dukrytės Elijos išleidimą į vaikų darželį (tiksliau – mokyklėlę) Belgijoje.

Dizainerės patarimai, kaip pritaikyti namus padidėjus šeimai

Neretu atveju įsigyjantys būstą žmonės galvoja apie šiandienius poreikius. Vis tik dažnai atsitinka taip, kad gimstant pirmagimiui nėra galimybių greitu metu išsikelti į erdvesnį būstą.

Artėjantį pavasarį lietuviškas vaikų mados ženklas OXOX kviečia pasitikti kūrybingai

Lietuviškas vaikų mados ženklas OXOX jau gyvena pavasariniais planais ir svajonėmis ir pristato šiltajam sezonui skirtą įvairiaspalvę kolekciją, dedikuotą Misteriui Kūrybingumui.

Kokio amžiaus vaikui labiau reikia mamos, o kada – tėčio

„Mama!" – ir tik tuomet, kai skruostais rieda ašaros. Nepalyginsi su tuo džiugiu – „Tėti!", kviečiančiu žaidimams. Kodėl mamos reikia tik tuomet, kai skauda, o tėčiai yra geriausi linksmybių draugai?