Vaikas negirdi ir neklauso jūsų? – Išbandykite šiuos patarimus

 (38)
Kartais sunku rasti tinkamus žodžius,kad paaiškintume vaikui tai, ką norime. Susipykti, apšaukti vaiką, kalbėti pakelti balsu – ne išeitis. Jūsų dėmesiui – keletas žinomų, bet, galbūt, primirštų gudrybių, kaip susikalbėti su vaiku.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kalbėkite pašnibždomis

Jau seniai žinoma komunikacijos aksioma, kad informacija yra labiau priimama tada, kai pasakoma tinkamu tonu. Mes juk geriau įsimename ne pasakytus žodžius, o patį kontekstą – kaip atrodė sakantysis, koks jo buvo balso tonas ir tembras. Ši taisyklė svarbi, kai kalbame apie vaikus. Jeigu mes kalbame su vaikais pakeltu balso tonu, mes taip parodome savo silpnybes ir agresiją. O tada belieka sulaukti agresyvaus atsako iš vaiko.

Kaip pasakyti vaikui tai, ką norite, kad jis jus išgirstų? Ogi pabandykite pačią svarbiausią informaciją pasakyti... pašnibždomis. Jeigu pašnabždėsite vaikui kelis svarbius žodžius, jis iš karto suklus išgirdęs tylią kalbą. Juk pašnabždomis visada sakomos paslaptys ir įdomūs dalykai – gal ir verta paklausyti?..

Atsiprašau

Suaugusieji tikrai ne visada teisūs. Jie irgi klysta. Atsiprašo suklydę savo tėvų, draugų, bendradarbių, klientų. Nebijokite atsiprašyti ir savo vaikų. Taip jūs parodysite, kad esate ne tobulas, o toks, kaip ir jis – klystantis ir atsiprašantis, žmogiškas. Be to, taip jūs savo pavyzdžiu ugdysite labai svarbią vaiko savybę – mandagumą.

Akių kontaktas

Pabandykite paprastą eksperimentą: kalbėkite su žmogumi žiūrėdami jam į akis ir nežiūrėdami. Kada geriau išgirdote ir supratote sakomą informaciją? Taip, kai žiūrėjote į akis. Tam, kad būtumėte su vaiku viename akių lygyje, pritūpkite ar prisėskite. Jei vaikas žaidžia ar yra užsiėmęs, paprašykite jo: „Pažiūrėk į mane...". Kai žiūri kam nors į akis, jau savaime imi kalbėti švelnesniu tonu.

Patirtis

Kai vaikui nesiseka nupiešti norimo piešinio, pastatyti norimos kaladėlių pilies, paaiškinkite, kad tai yra normalu. Įgūdžiai atsiranda tada, kai juos nuolat tobuliname, o patirtis – kai klystame ir pasimokome iš savo klaidų. Papasakokite savo asmeninį pavyzdį, kaip jums buvo vaikystėje: gal ir jums nesisekė rašyti kurios nors raidės, gal skaityti išmokote tik įdėję daug pastangų?.. Vaikui tai bus didelė paspirtis nebijoti klaidų, kurias įveikę mes augame kaip žmonės.

Vaikas negirdi ir neklauso jūsų? – Išbandykite šiuos patarimus
© Vida Press

Tu gali!

Priminkite vaikui, kad jis tikrai gali pasiekti užsibrėžto tikslo, paskatinkite ir padrąsinkite jį. Nevadinkite jo nevykėlių, neskubėkite siūlyti savo pagalbos, jei matote, kad darbas yra jo jėgoms, o tereikia daugiau laiko, kantrybės ir pastangų.

Taip, vaikams sunku suprasti laiko sąvoką, jie visko nori čia ir dabar. Tačiau vieną kartą pasisekus, vaikas ima dar labiau pasitikėti savo jėgomis.

Būkite šalia, kai prireiks pagalbos

Būkite kantrūs augindami vaikus. Išklausykite jų pasakojimų apie darželio įvykius, mokyklos nuotykius. Vaikai labai puikiai jaučia, kada su jais bendraujate iš tiesų, o kada tik esate šalia ir atsakinėjate jam automatiškai: „aha, taip", „gerai", „šaunuolis". Jei tą minutę iš tiesų neturite laiko, taip ir pasakykite. Tačiau padarę savo darbą, būtinai prisėskite prie vaiko ir visu 100 procentų būkite su juo.

Juokas

Humoras gelbsti daugelyje sunkių situacijų. Neretai yra labai sveika ir protinga susiklosčiusią nepatogią situaciją paversti juokais. Juokas – vienas iš geriausių mūsų sąjungininkų, kai norime išspręsti konfliktą. Nebijokite kvatotis, šėlti ir dūkti drauge su savo vaikais – tai į naudą visiems.

Meilė

Tai pirmoji ir svarbiausioji santykių su vaikais paslaptis. Nebijokite sakyti vaikams, kaip labai juos mylite. Meilę išreikšti galima ir fiziniais prisilietimais – glostymais, apkabinimais, nešiojimais ant rankų, taip pat staigmenomis ar dovanomis. Tačiau nepamirškite ir visais laikais visiems taip reikalingo posakio:"Aš tave myliu".

Vaikas negirdi ir neklauso jūsų? – Išbandykite šiuos patarimus
© Vida Press
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.

Visus vaikus galima suskirstyti į 4 grupes: kuriai priklauso jūsiškis?

Kas yra temperamentas? Ar vaikai gimsta su tam tikru temperamentu, ar jį įgyja? Kuo temperamentas skiriasi nuo charakterio?

Ką apie vaiką pasako itin didelis jo plepumas: psichologės komentaras

Sako, kad vaikai išmokę kalbėti mėgaujasi naujuoju gebėjimu ir niekaip negali nutilti. Jie kalba, čiauška, neleisdami prasižioti suaugusiesiems. Kartais vaikų plepumas ima varginti suaugusius. Kodėl mažieji tiek daug kalba?

Psichologė: ką tėvams apie vaiką gali atskleisti jo piešiniai

Dauguma vaikų mėgsta piešti ir tai pradeda daryti gana anksti.

10 svarbiausių principų, kaip įrengti saugius ir patogius vaikams namus

Naujas tyrimas rodo, jog tėvai, auginantys vaikus, svajoja apie erdvias drabužines, tačiau artimiausių darbų sąraše – dėžės žaislams, džiovyklos rūbams ir talpos daiktams susidėti.

Emocinis intelektas – kuo jis svarbus ir kaip jį ugdyti

Išgirdus žodį intelektas, klausimų dėl jo reikšmės nebekyla. O štai emocinis intelektas verčia stabtelėti ir susimąstyti – kas tai ir kodėl jį raginama lavinti nuo pat mažumės, kodėl apie jį kalbama vis dažniau.

Kuris geriau vaikui – valstybinis ar privatus darželis: mamų diskusija

Kaip rinktis vaikų darželį? Kokius privalumus, palyginti su valstybiniais darželiais, turi privatūs?

Ką turi mokėti 5-6 metų vaikai: psichologės komentaras

Penkerių metų sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pažintinių gebėjimų ir klausia specialisto patarimo.

Psichologė: technologijos vaikus atitraukė nuo gyvo žaidimo (2)

Liūdna ir pikta darosi, kai girdi vaiką sakant: „Jis blogas. Jis tik žaidžia per dienas. Labai negražu būti tinginiu“.

Psichologė: kodėl emocinio intelekto neišmokysime per pamokėles ar užduotėles (1)

Per savo praktiką su jaunomis šeimomis ir darželio pedagogais patyriau, kad terminas emocinis intelektas yra auksinė frazė, kuri uždega suaugusiųjų akis.

Kaip užauginti pasitikintį savimi vaiką: patarimai tėvams

Savigarba ir pasitikėjimas – labai svarbios savybės ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų gyvenime. Kaip galime padėti išmintingai ugdyti savo vaiko savimonę ir savivertę?