Vaikas nenori eiti į darželį: ką svarbu žinoti tėvams

Neseniai gimusią dukrytę auginanti mama klausia specialisto patarimo, ar vesti vyresnįjį sūnų į darželį, jei jis to nenori?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Iš mamos laiško:

"Svarstau, ar leisti 4 metų sūnų į darželį, jei jis pernai jame buvo tik sėkmingai du kartus, o šiemet isteriškai rėkia ir nepaleidžia manęs.

Namuose auginu dukrytę 1 metų ir turiu galimybę su abiem būti namuose. Berniukui bendravimo įgūdžių netrūksta, jis komunikabilus, judrus. Žinoma, darželis pamokė jį savarankiškumo, kuris nyksta vėl nustojus lankyti darželį".

Į klausimą atsako individualiosios psichologijos konsultantė Vilma Petrikienė, www.ipi.lt. .

Laba diena,

džiaugiuosi drauge su jumis, kad auginate du sveikus vaikučius. Tai didelis turtas, su kuriuo išsiskirti kartais gali būti sudėtinga.

Turbūt dėl to ir kyla dvejonė, „ar gerai darau, kad leidžiu vyresnėlį į darželį, juk galėčiau būti su abiem namie; kodėl jis rėkia ir manęs nepaleidžia, taigi darželyje taip smagu, tik žaidžia ir žaidžia; ir pan."

Kaip suprantu, pernai jūsų sūnus pradėjo lankyti darželį ir pernai jam gimė sesuo. Įvyko du dideli pasikeitimai vienu metu. Sesers gimimas įneša daug sumaišties mažo žmogučio gyvenime, kyla daug klausimų („ar mane vis dar myli", „gal dabar aš jau nebereikalingas").

Jam labiau nei bet kada reikia jūsų dėmesio ir meilės užsitikrinimo, jam vis rūpi išgirsti, kad jis svarbus, kad jis matomas, kad jis priklauso šiai šeimai. Ar tai reiškia, kad jis būtinai turi būti su jumis namie? Visai ne. Tačiau laikas, kurį leidžiate kartu turėtų būti kuo labiau kokybiškas.

Ypatingas laikas - tai laikas tik su tuo žmogumi (t.y. mama ir vaikas). Jam labai reikia artumo akimirkų tik su jumis, kai aplinkui nesisukiotų sesutė. Pavyzdžiui, 15 minučių gaudynės lauke ar apsipirkimas parduotuvėje vieni du. Jeigu jis žinos, kad grįžęs iš darželio galės pabūti tik su jumis, jausis saugiau.

Dar labai svarbu yra pastovumas. Kai yra aiškūs įvykiai („dabar tu būsi darželyje, o po vakarienės mes su sese ateisime tavęs pasiimti"), kai gali nuspėti, kas bus, vaikas jaučiasi tarsi kontroliuotų situaciją, kurioje yra.

Kurkite atsisveikinimo ir susitikimo ritualus. Pavyzdžiui, būtinai apsikabinate, pabučiuojate, palinkite vienas kitam geros dienos, galima net įdėti raštelį, ant kurio parašyta „Aš tave labai myliu. Mama", tegu auklėtoja jai perskaitys, jei pasidarys labai ilgu ir/ar liūdna. Susitikę vėl apsikabinate, pabučiuojate, paklausiate, kaip praėjo diena, ką veikė; papasakojate apie savo (tegu tėtis papasakos apie savo) dieną.

Beje, ligos ir/ar mažėjantis savarankiškumas yra kūrybiškas vaiko mėginimas užsitikrinti mamos dėmesį bei globą. Nes „kai sergu, mama viską meta ir rūpinasi tik manimi."

Pripažinkite jo pastangas („Tu pats apsiavei batus, pažiūrėk, kaip jie draugiškai vienas į kitą žiūri.").

Padėkokite už pagalbą („Ačiū tau, kad radai kuo užsiimti, kol aš migdžiau sesutę.").

Pasidžiaukite tuo, kad jis yra jūsų gyvenime („Man taip gera, kad tu esi mano gyvenime, smagu matyti, kaip tu augi, tampi vis labiau savarankiškas. Papasakok, kaip tau šiandien sekėsi."). Kai esi pastebimas, kai pripažįsta, jautiesi mylimas.

Rinkitės meilę.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: netradicinė tapyba patiks įvairaus amžiaus vaikams

Vaikui kūryba – ne šiaip žaidimas ar pramoga, bet ir svarbus mokomasis procesas.

Stebuklingi žodžiai, kurių vaikui reikia kaip oro

Kasdienėje rutinoje kartais užmirštame sakyti savo vaikams paprastus, bet jiems labai svarbius, kone stebuklingus, žodžius.

Vaikas turi nematomą draugą: psichologės patarimai tėvams

Vaikas užsidaro kambaryje ir su kažkuo kalbasi. Pradeda verkti, kai automobilyje prisėdate šalia, nes... prispaudėte draugą. Kodėl vaikas susikūrė nematomą bičiulį? Kaip reaguoti? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Kaimo vaikai „įlindę“ į kompiuterius, nes jiems trūksta gyvo bendravimo

Kad miesto vaikai vasaromis vyksta stovyklauti į kaimą, rodos, yra įprasta, tačiau, kad kaimo vaikams tai pasirodys neįprasta, to nesitikėjome, – taip pasakoja penktus metus iš eilės į stovyklas kaimo vaikus kviečianti teatro „Teatriukas“ įkūrėja ir stovyklos vadovė Dalia Mikoliūnaitė.

Teo ir Ieva pristato: 3 smagūs žaidimai su tualetinio popieriaus ritinėliais

Orui pasitaisius ne į gerąją pusę, skubame su jumis pasidalinti itin paprastais užsiėmimais su vaikais namuose. Juk antradienis gali būti ir linksmadienis!

Teo ir Ieva pristato: citrinų ugnikalnis, kuris nustebins net visko mačiusius (1)

Nuo pat pirmųjų savo gyvenimo dienų mažylis tyrinėja jį supantį pasaulį. Jam viskas nauja, nepažinta, viskas domina ir vilioja, o kartais gal ir baugina.

Kaip pagirti vaiką, kad tai duotų naudos, o nebūtų tušti žodžiai

Mes vis dar per dažnai kritikuojame savo vaikus ir per retai juos giriame. Tokias išvadas daro šiuolaikinių tėvų auklėjimo metodus nagrinėjantys psichologai. Tačiau girti irgi reikia mokėti, antraip tai tebus tušti žodžiai.

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Jei vaikas sako mamai ar tėčiui „Nemyliu tavęs!“, jis iš tiesų nori pasakyti visai ką kitą

„Aš tavęs nekenčiu", „Tu bloga", „Aš tavęs nemyliu" – turbūt tokius žodžius išgirdus kiekvienai mamai širdis apsilietų krauju. Minčių kyla įvairių – „Kas negerai vaikui ar man?"

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

Trys smagūs žaidimai vaikams lauke

Kad pasivaikščiojimas lauke nebūtų nuobodus, galima pažaisti. Vaikutis čiupinėdamas, vartydamas rankytėse įvairių formų daiktus lavina smulkiąją motoriką, o dėliodamas miško radinius į krūveles - dar ir mąstymą.

8 žingsniai, kaip surengti geriausią gimtadienį vaikui

Koks yra geras vaiko gimtadienis? Toks, iš kurio svečiai nenori išeiti, ilgai prisimena ir tėvų paklausti, kaip norėtų švęsti savąjį sako: „Taip, kaip draugas“. Taigi, kokie yra gero gimtadienio komponentai?

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.