Vaikas nenori eiti į darželį: pataria psichologė

 (7)
Psichologai sako, kad visiems vaikams gerai pabūti kolektyve, nes jie labai nori bendrauti su kitais vaikais. Tačiau ne visi mažyliai greitai pritampa prie naujų sąlygų ir noriai pasilieka naujoje vietoje. Kiek laiko trunka adaptacija? Ką daryti, kad ji būtų sėkmingesnė?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Į klausimus atsako psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Kodėl priešinasi darželiui?

„Auginame ketverių dukrytę, kurią rengiamės išleisti į darželį. Mūsų duktė - labai jautrus vaikas, tad baiminamės, kad jai bus labai sunku pritapti darželyje. Buvome su mergaite tris kartus nuėję į darželį, kad ji pasižiūrėtų, kaip jis atrodo, kiek vaikų linksmai žaidžia kieme. Tačiau kai primename, kad netrukus ir ji eis į darželį, trepsi kojomis ir šaukia, kad tikrai jo nelankys. Ką dar galime padaryti, kad duktė lengviau susitaikyti su mintimi, jog teks lankyti darželį,?" Justina

TAIP PAT SKAITYKITE:
Darželio auklėtoja: į mus žiūri kaip į nosių ir užpakalių šluostytojus
Agnė savo nėštumą įamžino originaliai: pamatykite patys

Pradėjęs lankyti darželį vaikas pamato, kad gyvenimas pasikeitė. Ir paprastai, bijodamas pokyčių, jis priešinasi, tačiau ilgainiui, kai pradeda jaustis saugiai, apsipranta.

Antroji priežastis - svetima aplinka. Tad jums patartina iš anksto papasakoti dukrytei, kas jos laukia darželyje: kad ten galima žaisti su kitais vaikais, susirasti daug draugų, o vakare visada ateisite jos pasiimti namo.

Pasistenkite aiškiai jai papasakoti, kas, kada ir kaip darželyje yra daroma. Kuo aiškiau papasakosite, tuo ramiau ir tvirčiau ji jausis naujoje aplinkoje, nebus netikėtumų, kurie galėtų išmušti iš vėžių.

Pasiklausinėkite, ar dukrytė atsimena, ką veiks darželyje, kur pasidės savo daiktus, kas jai padės nusirengti ir ką veiks po pietų. Dažniausiai vaikučiai bijo ne paties darželio, o nežinios, tačiau kai jie mato, kad viskas vyksta taip, kaip papasakojo mamytė, pasijunta tvirčiau. Būtinai patarkite savo dukrytei, ką daryti, kai kils sunkumų.

Pavyzdžiui, ką daryti, jeigu ji norės atsigerti arba į tualetą, t. y. kad nebijotų pasakyti auklėtojai. Taip pat paaiškinkite, kad darželyje yra daug vaikų, o auklėtoja - viena arba dvi, tad kartais reikia palaukti savo eilės, kol ji kalbėsis su kitu vaikučiu. Ir būtinai leiskite dukrytei pasiimti mėgstamą žaisliuką - gali iš anksto išsirinkit tą, su kuriuo lankys darželį.

Toks žaisliukas bus jos atrama ir paguoda, su juo nesijaus nejaukiai, nes turės tarsi „užnugarį". Galite pažadėti, kad po darželio namuose veiksite ką nors smagaus, tačiau nepamirškite šio pažado laikytis.

Vaikas nenori eiti į darželį: pataria psichologė
© Vida Press

Labai norėjo į darželį, bet jau nebenori

„Kai mūsų duktė pradėjo lankyti darželį, jai buvo treji. Darželyje labai greitai apsiprato ir keturis mėnesius mielai jį lankė, tačiau paskui vieną dieną pareiškė, kad nenori daugiau ten eiti. Kai pasiimame iš darželio ir paklausiame, ar viskas gerai, ji atsako: „Taip", tačiau kitą rytą ir vėl nenori eiti į ugdymo įstaigą. Mes nesuprantame, kas įvyko. Kalbėjomės ir su auklėtoja, kuri teigia, kad grupėje mūsų duktė elgiasi kaip įprastai, atlieka užduotėles, žaidžia su vaikais. Auklėtoja sakė nepastebėjusi, kad mūsų Saulei nepatiktų darželis, bet vis dėlto kas rytą ją vedame per prievartą, kodėl?" Deimantė

Sunku tiksliai atsakyti į klausimą, nežinant visos mergaitės istorijos. Galbūt ji sirgo ir kelias savaites buvo namuose, o pasveikusi jau nebenorėjo eiti į darželį? Vaikui, kuris ilgai nebūna ugdymo įstaigoje, prie jos reikia tarsi iš naujo priprasti, o kadangi jaudinasi ir nenori patirti neigiamų išgyvenimų, gali nenorėti lankyti darželio.

Na, o jeigu pertraukos nebuvo, vis tiek turi būti priežastis, dėl kurios mergaitė nebenori lankyti darželio. Galbūt į grupę atėjo naujokas, kuriam auklėtoja skiria daugiau dėmesio ir Saulutė tiesiog pavydi? Dar viena priežastis gali būti darželio rutina.

Kai kurie vaikai mielai lanko darželį, kol pajunta rutiną - kai vaikutis išsiaiškina, kad visos darželio dienos panašios viena į kitą, tampa neįdomu ir nori likti namuose. Priežastį, dėl ko staiga vaikas nebenori eiti į darželį, išsiaiškinti nėra lengva, nes trejų-ketverių metų vaikai dar nemoka įvardyti savo jausmų ir atsakyti į klausimą, kodėl.

Kad būtų lengviau suprasti, kas nutiko, pabandykite pasekti pasaką: „Gyveno kartą mergaitė, vardu Gerda. Ji lankė darželį ir jai labai patikdavo kasdien į jį eiti. Ten mergaitė žaisdavo su vaikais, piešdavo, tačiau vieną dieną kažkas nutiko ir darželis jai tapo nemielas..." O tada paprašykite savo dukters: „Gal gali tu man dabar pasekti pasaką, kas nutiko mergaitei..."

Jeigu pratęs pasaką, suprasite, kodėl ji nebenori lankyti darželio, jeigu ne, pati pafantazuokite, kad grupėje liūdna, ir paprašykite dukters, kad sugalvotų, kaip galima pralinksminti tą mergaitę. Taip besikalbėdama su dukterimi ne tik sužinosite, kodėl jai nepatinka darželis, bet ir mokysite ją suprasti ir įvardyti savo jausmus, kartu ieškoti sprendimo.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Svarbi savybė, kurią turi visi maži vaikai, bet vėliau ją neretai išmuša tėvai

Smalsumas įgimtas – konstatavo mokslininkai ir netruko pridėti, kad tai viena svarbiausių intelekto vystymosi sąlygų.

Vaikas nuliūsta ir pravirksta dėl kiekvienos smulkmenos: pataria psichologė

Jautrų sūnų auginanti mama klausia specialisto patarimo, kaip didinti jo savivertę. Moteris mano, kad sūnaus jautrumas priklauso nuo to, kad jos nėštumas buvo be galo sunkus, nuolat lydimas ašarų.

Teo ir Ieva pristato: linksmiausi lauko žaidimai

Kai pagaliau ateina pavasaris, norisi juo kuo daugiau džiaugtis! Lauko žaidimų ir linksmybių sezonas - ATIDARYTAS!

Teo ir Ieva pristato: žaislai, kurie nekainuoja nė cento, o dovanoja glėbį džiaugsmo (1)

Paprasta kartotinė dėžė vieniems - paprasta dėžė, kitiems - visas atradimų pasaulis!

Ko labiausiai trūksta šiuolaikiniam vaikui? Ne, tai ne išmanusis telefonas ir ne brangus žaislas...

„Neturiu ką veikti“, – sako vaikas kaip tik tuo metu, kai norėtųsi po darbo šiek tiek atsipūsti. Arba kaip tik tada, kai galva visiškai tuščia ir nežinia, ką jam pasiūlyti. Kodėl vaikas pats nesusigalvoja veiklos ir nuobodžiauja? Galbūt jam tiesiog trūksta tėvų dėmesio?

17 smagių žaidimų su vaikais namuose, kuriems tiks tai, ką turite po ranka

Kelios idėjos, ką daryti su vaiku namuose, kai jis skundžiasi, jog yra nuobodu. Šiems užsiėmimams dažniausiai neprireiks jokių papildomų žaislų, o tik to, ką rasite namuose.

Kai vaikas pasielgia netinkamai, jokiu būdu nedarykite vienos klaidos (1)

Neretai pykdami vaikai, atrodo, peržengia ribą, nes mažais kumštukais ima mušti mamą ar spiria tėčiui. Ką daryti tokiais atvejais, teiraujamės psichologės psichoterapeutės Rūtos Bačiulytės.

Psichologė: nelaimingiausi yra tie vaikai, kuriems tėvai nenustatė ribų

Pykstame mes visi. Tačiau pykstantį vaiką kartais sunku suprasti, tarsi to daryti jis neturėtų teisės. Su psichologe psichoterapeute Rūta Bačiulyte aptariame 3 mitus apie vaikų pyktį.

Svarbi vaikų auklėjimo formulė, kurią pamiršta daugelis tėvų

Gimė vaikas. Ką tik iškeptiems tėvams – nauja misija: užauginti pasauliui naują žmogų. Kad augtų sveikas, protingas, laimingas, sėkmingas, patenkintas savimi ir pasauliu.

Teo ir Ieva pristato: 5 žaidimai su vaiku, kurie lavina vaizduotę, kūrybiškumą ir smulkiąją motoriką

Pasibaigus Velykų karštinei, mes su Teo grįžtame, pristatydami kelis įdomius užsiėmimus, kaip kūrybiškai galima panaudoti namuose turimo konstruktoriaus kaladėles.

Viens, du trys – ir nereikalinga kojinė virsta mielu zuikučiu

Dviejų vaikučių mama Inga, feisbuke kurianti tinklaraštį „Mamos diena“, dalijasi labai smagia idėja, kaip su vaikais per penkias minutes pasigaminti smagų zuikutį iš nereikalingos kojinės.

5 smagūs užsiėmimai, lavinantys mažylių rankų miklumą ir motoriką

Kokie žaidimai padeda lavinti mažų vaikų motoriką ir rankyčių miklumą? Štai 5 smagūs užsiėmimai, kurie suteiks mažyliui ne tik džiaugsmo, bet ir naudingų įgūdžių.

Žavi velykinė namų puošmena – per 5 minutes

TAVO VAIKO žurnalo dizainerė Rima pasidalijo labai smagia velykine namų dekoracijos idėja, kurią galima pasigaminti vos per kelias minutes ir visai neišleidžiant papildomai pinigų.

Rūta Lapė: pametinukai – subalansuoti žmonėms su polėkiu (2)

Dviejų sūnų mama, žurnalistė Rūta Lapė – apie buvimą pametinukų mama.

Netradiciniai kiaušinių marginimo būdai ir smagūs darbeliai su vaikais Velykoms

Velykos – tradicinė krikščioniška šventė, drauge sveikinamas pavasaris ir džiaugsmingi naujos gyvybės ženklai.