Vaikas nenori eiti į darželį: pataria psichologė

 (7)
Psichologai sako, kad visiems vaikams gerai pabūti kolektyve, nes jie labai nori bendrauti su kitais vaikais. Tačiau ne visi mažyliai greitai pritampa prie naujų sąlygų ir noriai pasilieka naujoje vietoje. Kiek laiko trunka adaptacija? Ką daryti, kad ji būtų sėkmingesnė?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Į klausimus atsako psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Kodėl priešinasi darželiui?

„Auginame ketverių dukrytę, kurią rengiamės išleisti į darželį. Mūsų duktė - labai jautrus vaikas, tad baiminamės, kad jai bus labai sunku pritapti darželyje. Buvome su mergaite tris kartus nuėję į darželį, kad ji pasižiūrėtų, kaip jis atrodo, kiek vaikų linksmai žaidžia kieme. Tačiau kai primename, kad netrukus ir ji eis į darželį, trepsi kojomis ir šaukia, kad tikrai jo nelankys. Ką dar galime padaryti, kad duktė lengviau susitaikyti su mintimi, jog teks lankyti darželį,?" Justina

TAIP PAT SKAITYKITE:
Darželio auklėtoja: į mus žiūri kaip į nosių ir užpakalių šluostytojus
Agnė savo nėštumą įamžino originaliai: pamatykite patys

Pradėjęs lankyti darželį vaikas pamato, kad gyvenimas pasikeitė. Ir paprastai, bijodamas pokyčių, jis priešinasi, tačiau ilgainiui, kai pradeda jaustis saugiai, apsipranta.

Antroji priežastis - svetima aplinka. Tad jums patartina iš anksto papasakoti dukrytei, kas jos laukia darželyje: kad ten galima žaisti su kitais vaikais, susirasti daug draugų, o vakare visada ateisite jos pasiimti namo.

Pasistenkite aiškiai jai papasakoti, kas, kada ir kaip darželyje yra daroma. Kuo aiškiau papasakosite, tuo ramiau ir tvirčiau ji jausis naujoje aplinkoje, nebus netikėtumų, kurie galėtų išmušti iš vėžių.

Pasiklausinėkite, ar dukrytė atsimena, ką veiks darželyje, kur pasidės savo daiktus, kas jai padės nusirengti ir ką veiks po pietų. Dažniausiai vaikučiai bijo ne paties darželio, o nežinios, tačiau kai jie mato, kad viskas vyksta taip, kaip papasakojo mamytė, pasijunta tvirčiau. Būtinai patarkite savo dukrytei, ką daryti, kai kils sunkumų.

Pavyzdžiui, ką daryti, jeigu ji norės atsigerti arba į tualetą, t. y. kad nebijotų pasakyti auklėtojai. Taip pat paaiškinkite, kad darželyje yra daug vaikų, o auklėtoja - viena arba dvi, tad kartais reikia palaukti savo eilės, kol ji kalbėsis su kitu vaikučiu. Ir būtinai leiskite dukrytei pasiimti mėgstamą žaisliuką - gali iš anksto išsirinkit tą, su kuriuo lankys darželį.

Toks žaisliukas bus jos atrama ir paguoda, su juo nesijaus nejaukiai, nes turės tarsi „užnugarį". Galite pažadėti, kad po darželio namuose veiksite ką nors smagaus, tačiau nepamirškite šio pažado laikytis.

Vaikas nenori eiti į darželį: pataria psichologė
© Vida Press

Labai norėjo į darželį, bet jau nebenori

„Kai mūsų duktė pradėjo lankyti darželį, jai buvo treji. Darželyje labai greitai apsiprato ir keturis mėnesius mielai jį lankė, tačiau paskui vieną dieną pareiškė, kad nenori daugiau ten eiti. Kai pasiimame iš darželio ir paklausiame, ar viskas gerai, ji atsako: „Taip", tačiau kitą rytą ir vėl nenori eiti į ugdymo įstaigą. Mes nesuprantame, kas įvyko. Kalbėjomės ir su auklėtoja, kuri teigia, kad grupėje mūsų duktė elgiasi kaip įprastai, atlieka užduotėles, žaidžia su vaikais. Auklėtoja sakė nepastebėjusi, kad mūsų Saulei nepatiktų darželis, bet vis dėlto kas rytą ją vedame per prievartą, kodėl?" Deimantė

Sunku tiksliai atsakyti į klausimą, nežinant visos mergaitės istorijos. Galbūt ji sirgo ir kelias savaites buvo namuose, o pasveikusi jau nebenorėjo eiti į darželį? Vaikui, kuris ilgai nebūna ugdymo įstaigoje, prie jos reikia tarsi iš naujo priprasti, o kadangi jaudinasi ir nenori patirti neigiamų išgyvenimų, gali nenorėti lankyti darželio.

Na, o jeigu pertraukos nebuvo, vis tiek turi būti priežastis, dėl kurios mergaitė nebenori lankyti darželio. Galbūt į grupę atėjo naujokas, kuriam auklėtoja skiria daugiau dėmesio ir Saulutė tiesiog pavydi? Dar viena priežastis gali būti darželio rutina.

Kai kurie vaikai mielai lanko darželį, kol pajunta rutiną - kai vaikutis išsiaiškina, kad visos darželio dienos panašios viena į kitą, tampa neįdomu ir nori likti namuose. Priežastį, dėl ko staiga vaikas nebenori eiti į darželį, išsiaiškinti nėra lengva, nes trejų-ketverių metų vaikai dar nemoka įvardyti savo jausmų ir atsakyti į klausimą, kodėl.

Kad būtų lengviau suprasti, kas nutiko, pabandykite pasekti pasaką: „Gyveno kartą mergaitė, vardu Gerda. Ji lankė darželį ir jai labai patikdavo kasdien į jį eiti. Ten mergaitė žaisdavo su vaikais, piešdavo, tačiau vieną dieną kažkas nutiko ir darželis jai tapo nemielas..." O tada paprašykite savo dukters: „Gal gali tu man dabar pasekti pasaką, kas nutiko mergaitei..."

Jeigu pratęs pasaką, suprasite, kodėl ji nebenori lankyti darželio, jeigu ne, pati pafantazuokite, kad grupėje liūdna, ir paprašykite dukters, kad sugalvotų, kaip galima pralinksminti tą mergaitę. Taip besikalbėdama su dukterimi ne tik sužinosite, kodėl jai nepatinka darželis, bet ir mokysite ją suprasti ir įvardyti savo jausmus, kartu ieškoti sprendimo.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

5 vaikų darželio auklėtojų patarimai tėvams

Nors tėvai yra pagrindiniai vaiko ugdytojai, ugdymo įstaigą lankantys mažyliai didelę dienos dalį praleidžia su pedagogais - mokytojais ar vaikų darželio auklėtojais.

10 požymių, kad auginate išskirtiniais gabumais apdovanotą vaiką (1)

Dauguma tėvelių ir mamyčių mano, kad jų atžala turi išskirtinių talentų, tačiau daugumą vaikų genijais galėtų pavadinti nebent jų pačių tėvai.

Išsiskyrusi mama: pradėjus gyventi su draugu, pasikeitė vaiko elgesys (10)

Išsiskyrusi mama kuria naujus santykius su vyru ir neabejoja, kad draugas myli jos sūnų. Tačiau kai jie apsigyveno drauge, berniuko elgesys pasikeitė į blogąją pusę. Ką patars mamai psichologė?

Trys iššūkiai tėvams, kurie augina vaikus

Alfredas Adleris (1870-1937), Individualiosios psichologijos kūrėjas, daug dėmesio skyrė socialinei vaikų gyvenimo situacijai, jų ankstyviesiems santykiams su tėvais bei broliais ir seserimis, auklėjimo stiliui, šeimos atmosferai.

Nesusitvarkau su vaiku, jis nuolat atsikalbinėja ir negražiai kalba (14)

Redakcija gavo trijų sūnų mamos laišką, kuriame ji klausia patarimo dėl savo penkiamečio elgesio. Moteris sako, kad vaikas atsikalbinėja ir namie, ir darželyje. Be to, auklėtojos sako, kad berniukas negražiai kalba kitų akivaizdoje.

Nelengva, bet įmanoma: kaip užauginti atsakingą vaiką

Nors ši užduotis ganėtinai sudėtinga, vis tik galima būtų išskirti kelias svarbiausias taisykles, kurių vertėtų laikytis tėvams.

Skausminga šeimos patirtis: iki 3 metų vaikas naktimis kėlėsi po 10 kartų (48)

Publikavę TavoVaikas.lt portale straipsnį apie neramų kūdikių miegą („Padėkite, auginu neramų vaiką, kuris niekada neužmiega pats"), sulaukėme tėčio Martyno laiško. Jis norėjo pasidalinti savo šeimos neeiline patirtimi.

„Pypliukas“: kaip išvengti vaikų isterijų parduotuvėje

Televizijos laida „Pypliukas“ pradeda naują sezoną ir pirmoje savo laidoje aptaria kelias vaikus auginantiems tėvams rūpimas temas.

Psichologė – apie vieną tėvų daromą klaidą, kuri skaudžiai atsiliepia vaikui (3)

Prieš skaitant šį straipsnį rekomenduojame atlikti nedidelį, bet įdomų tyrimą: suskaičiuokite, kiek kartų per dieną meluojate.

Kas yra išmintinga tėvų meilė ir kodėl mes užauginame nelaimingus vaikus (1)

Esu sutikusi ne vieną suaugusį žmogų, kuris yra laimingas, kai jaučiasi nelaimingas.

Būkite žmonės, neverskite to daryti vaikų (11)

„Lenk medį, kol jaunas“. Taip, yra tokia lietuvių liaudies patarlė, tačiau nesupraskite jos paraidžiui, kai kalbame apie vaikų auklėjimą. Vaikų nereikia nei „perlaužti“, nei versti kažką daryti. Su jais reikia kalbėtis ir tartis.

6 frazės, kurių mūsų vaikams reikia kaip duonos kasdienės (2)

Kaip dažnai sakote vaikui, kad jį mylite? Ar parodote tą ir veiksmais? Jūsų dėmesiui - dar šešios frazės, kurių vaikui reikia ne mažiau, kaip „Aš tave myliu“.

Vienas populiarus auklėjimo metodas kenkia vaikams labiau už viską (5)

Egzistuoja vienas auklėjimo metodas, kuris labai paplitęs. Ir tik nedaugelis tėvų žino, ką jie daro savo vaikui.

7 skirtumai tarp įprastų ir išmintingų tėvų

Vaikams nereikia tobulų tėvų, jiems reikia išmintingų tėvų.

Psichologė: trokšdamas tėvų dėmesio, vaikas gali elgtis netinkamai

Gimus naujagimiui, pasikeitė vyresniojo vaiko elgesys. Mama sako, kad nebesusitvarko su šešiamečiu ir klausia patarimo specialisto.