Vaikas nenori eiti į darželį: pataria specialistas

 (1)
Dvejus metus mergaitė negali priprasti darželyje, o jos elgesį mama apibūdina kaip „nuolatines ašaras ir ožius“. Ką patars specialistas?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Neringa klausia:

„Dukrytei 3 metai ir 8 mėnesiai į darželį vedėme nuo metų ir 8 mėnesių. Jau dveji metai, o ji vis dar nepripranta prie darželio. Lankėme vieną, netiko auklėtojos, tada pakeitėme grupę, ten irgi blogai. Dabar jau 2 savaites lankome naują darželį. Šioje grupėje yra mergaitė iš senojo darželio, tai dukrytė kaip „maniakė“ ją persekioja, tik su ja žaidžia, tik su ja draugauja (auklėtojos sakė, kad aplink ją ratuku vaikščioja). Namie visus vakarus tik apie ją kalba.

Mano manymu, duktė yra labai jautri, viską bando pasiekti per „ožius“ ir ašaras... Į viską reaguoja ašaromis (net klausimas, ar gali apsirengti kažkokį norimą rūbą, būna su ašaromis ir patempta lūpa). Nebežinau, kaip su ja kalbėti ir kaip jai padėti. Viską bandau išspręsti kalbėdama, aiškindama, bet kai prasideda verkimo-žviegimo priepuoliai, ji negirdi manęs.

Tėtis yra griežtas, tad dukrytė visad nori būti tik su manimi. Tikrai skiriu jai dėmesio, bet nežinau, kaip elgtis ir ką daryti, kad būtų drąsesnė ir baigtųsi ištisiniai ašarojimai“.

Atsako psichologijos studentas, Individualiosios psichologijos konsultantų programos dalyvis Gediminas Tumėnas, www.ipi.lt.

Laba diena, Neringa. Noriu Jus vienu metu nudžiuginti ir nuliūdinti. Pirma nuliūdinsiu – mano atsakymas, parašytas internete Jums ar Jūsų dukrai tikrai nepadės ir situacijos neišspręs. Tam reikės Jūsų pačios pasiryžimo bei pastangų. O dabar nudžiuginsiu – Jūsų situacija tikrai nėra be išeities. Galimybė ją išspręsti tikrai egzistuoja, tačiau tikėtina, kad prireiks profesionalios psichologo pagalbos, užmezgant kontaktą gyvai ir įsigilinant išsamiau į Jūsų situaciją, Jūsų pačios jausmus bei tai, kokį Jūs pati matytumėte sprendimą, kokius tikslus sau ir dukrai keltumėte. Gali būti, jog dukters dalyvavimas taip pat bus reikalingas.

Iš Jūsų žodžiu matau, kad esate rūpestinga mama, siekianti suprasti, kas vyksta su Jūsų dukra ir ieškanti kelio jai padėti ar padrąsinti. Norisi paminėti keletą svarbių kelio ženklų, galimai padėsiančių geriau susiorientuoti, kaip ir kur link judėti.

Visų pirma, svarbu bandyti atkreipti dėmesį į tai, koks Jūsų ar Jūsų vyro elgesys mergaitę nuramina, o koks dar labiau sujaudina. Jūs rašote, kad bandote kalbėti ir dukrai kažką aiškinti, tačiau tai nepadeda. Keletą kartų tai pabandėte tose situacijose, kai dukra verkia, ir pamatėte, kad tai neveikia. Vaizdžiai tariant, nustokite daužyti galvą į sieną, nes nuo to durys joje neatsiras. Pabandykite atidžiau pastebėti, kokiose situacijose mergaitė jaučiasi saugi, drąsi arba rami. Kokios Jūsų reakcijos padeda jai nurimti? Kokios Jūsų reakcijos ją padrąsina ir ugdo pasitikėjimą savimi?

Tai nebūtinai bus tai, ką Jūs pati įsivaizduojate, kaip tinkamą paguodą ar padrąsinimą, todėl to pastebėjimas gali būti nelengvas procesas ir pareikalauti iš Jūsų nemažai pastangų ir kantrybės.

Antra, kalbėkitės su dukra. Palikite nuošalyje aiškinimą ir klausykitės dukros: kas ją neramina? Kas ją gąsdina? Jeigu dukra sako „darželis“, bandykite paklausti, kas konkrečiau darželyje nepatinka, ko norėtųsi. Pabandykite suprasti, kas namuose ją neramina. Labai tikėtina, jog atsakymus į Jums rūpimus klausimus turi ne psichologas ir ne knygos, o Jūsų dukra. Tačiau, verta pasikartoti, juos gali būti sunku išgirsti, nes jie gali prieštarauti Jūsų įsitikinimams arba būti nepatogūs, nemalonūs. Čia naudinga gali būti psichologinė pagalba tuo, kad gali kur kas atidžiau pamatyti subjektyvų vaiko matymą ir įvertinti jo emocinę savijautą, būdama nešališku arbitru. Vis dar gajus yra įsitikinimas, jog psichologinės pagalbos kreipiasi tik nesveiki žmonės („psichai“), tačiau tai nėra tiesa. Rekomenduočiau nebijoti psichologų. Mes esame tam, kad padėtumėme išspręsti tokias situacijas, kokioje esate ir Jūs.

Jūs norite, kad dukra taptų drąsesnė, todėl svarbu tą drąsą ugdyti. Kaip? Padrąsinti dukrą. Pastebėti tai, kas jai pavyksta, kur ji yra sėkminga. Atkreipti dėmesį į iniciatyvas, kurių ji imasi ir tai paskatinti, tokiu būdu, kuris yra tinkamas jai. Nepakanka pasakyti „tu šaunuolė“. Svarbu, kad vaikas žinotų, dėl ko jis taip vadinamas, todėl jeigu sakote „tu šaunuolė“, nepamirškite to pratęsti „tu šaunuolė, nes...“, pavyzdžiui, padarei tai arba ėmeisi to. Tam, kad vaiko savivertė būtų labiau autonomiška ir nepriklausoma nuo kitų žmonių, svarbu pabrėžti paties vaiko indėlį ir galėjimą. Tam tinka žodžiai „tau pavyko“, „tu susitvarkei“, „tu gali“, „oho, kaip tu moki“.

Be to, svarbu yra pamėginti paanalizuoti, koks galėtų būti Jūsų dukros tokio elgesio tikslas. Tai gali padėti geriau suprasti ir tai, kokie padrąsinimai Jūsų dukrai yra labiau tinkami, ir tai, kokie šiuo metu yra svarbiausi jos poreikiai. Kaip Jūs manote, ką dukra savo verkimu pasiekia? Ar ji taip prisiartina mamą šalia savęs? Ar ji taip sukuria saugumą? O gal ji tokiu būdu priešinasi Jūsų nustatytoms taisyklėms ir taip išsako „ne“? Ką ji gauna iš santykio su minėta darželio drauge? Ką ji suteikia Jūsų dukrai, ko nesugeba suteikti kiti darželio vaikai?

Individualioji psichologija nemažai kalba apie vaikų elgesio tikslingumą. Jos atstovas R. Dreikurs yra įvardijęs keturis netinkamo elgesio tikslus. Šioje vietoje neišsiplėsiu dėl apimties ribotumo. Apie juos galite lengvai susirasti informacijos internete arba paties Dreikurs knygose. Tai vertinga žinoti, tačiau tai tėra dar vieni kelio ženklai, kurie gali atskleisti tam tikras bendras judėjimo gaires, tačiau negalintys Jums nurodyti, kuriuo keliu pasukti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Jei vaikas sako mamai ar tėčiui „Nemyliu tavęs!“, jis iš tiesų nori pasakyti visai ką kitą

„Aš tavęs nekenčiu", „Tu bloga", „Aš tavęs nemyliu" – turbūt tokius žodžius išgirdus kiekvienai mamai širdis apsilietų krauju. Minčių kyla įvairių – „Kas negerai vaikui ar man?"

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

8 žingsniai, kaip surengti geriausią gimtadienį vaikui

Koks yra geras vaiko gimtadienis? Toks, iš kurio svečiai nenori išeiti, ilgai prisimena ir tėvų paklausti, kaip norėtų švęsti savąjį sako: „Taip, kaip draugas“. Taigi, kokie yra gero gimtadienio komponentai?

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.

Visus vaikus galima suskirstyti į 4 grupes: kuriai priklauso jūsiškis?

Kas yra temperamentas? Ar vaikai gimsta su tam tikru temperamentu, ar jį įgyja? Kuo temperamentas skiriasi nuo charakterio?

Ką apie vaiką pasako itin didelis jo plepumas: psichologės komentaras

Sako, kad vaikai išmokę kalbėti mėgaujasi naujuoju gebėjimu ir niekaip negali nutilti. Jie kalba, čiauška, neleisdami prasižioti suaugusiesiems. Kartais vaikų plepumas ima varginti suaugusius. Kodėl mažieji tiek daug kalba?

Psichologė: ką tėvams apie vaiką gali atskleisti jo piešiniai

Dauguma vaikų mėgsta piešti ir tai pradeda daryti gana anksti.

10 svarbiausių principų, kaip įrengti saugius ir patogius vaikams namus

Naujas tyrimas rodo, jog tėvai, auginantys vaikus, svajoja apie erdvias drabužines, tačiau artimiausių darbų sąraše – dėžės žaislams, džiovyklos rūbams ir talpos daiktams susidėti.

Emocinis intelektas – kuo jis svarbus ir kaip jį ugdyti

Išgirdus žodį intelektas, klausimų dėl jo reikšmės nebekyla. O štai emocinis intelektas verčia stabtelėti ir susimąstyti – kas tai ir kodėl jį raginama lavinti nuo pat mažumės, kodėl apie jį kalbama vis dažniau.

Kuris geriau vaikui – valstybinis ar privatus darželis: mamų diskusija

Kaip rinktis vaikų darželį? Kokius privalumus, palyginti su valstybiniais darželiais, turi privatūs?

Ką turi mokėti 5-6 metų vaikai: psichologės komentaras

Penkerių metų sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pažintinių gebėjimų ir klausia specialisto patarimo.

Psichologė: technologijos vaikus atitraukė nuo gyvo žaidimo (2)

Liūdna ir pikta darosi, kai girdi vaiką sakant: „Jis blogas. Jis tik žaidžia per dienas. Labai negražu būti tinginiu“.