Vaikas nuliūsta ir pravirksta dėl kiekvienos smulkmenos: pataria psichologė

Jautrų sūnų auginanti mama klausia specialisto patarimo, kaip didinti jo savivertę. Moteris mano, kad sūnaus jautrumas priklauso nuo to, kad jos nėštumas buvo be galo sunkus, nuolat lydimas ašarų.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Skaitytoja klausia:

„Nėštumo metu patyriau daug neigiamų emocijų: artimiausių žmonių emocinę išdavystę (sužinojus apie nėštumą, iširo santykiai su draugu; draugas skatino nutraukti nėštumą; tėvai smerkė, kad pastojau ne ištekėjusi. Išliko tik santykiai su seserimi.

Tikriausiai beveik pusę nėštumo užmigdavau ir pabusdavau verkdama. Vaikui gimus, tėvai džiaugėsi.

Vaiko tėvas lankė vaiką, daug laiko praleido su juo (kadangi anksti pradėjau dirbti, darbas buvo ir po 24 val., tad vaiko tėvas tomis dienomis buvo su vaiku).

Kai vaikui buvo 2 metai, pradėjome kartu gyventi.

Dabar vaikui jau 5 metai. Santykiai šeimoje taip pat geri. Tačiau vaikas labai jautrus, be galo prisirišęs prie manęs, turi daug baimių, kvailiojimais ir išsidirbinėjimais reikalauja daug dėmesio, nuvertina save. Jis yra labai kūrybiškas, atrodo, dažnai būna „savam pasaulyje“.

Tėtį jis myli. Bet mane neramina, kad mano emociniai išgyvenimai padarė įtakos jo emocinei raidai.

Mano klausimai:

- kaip stiprinti vaiko pasitikėjimą savimi?

- kur kreiptis dėl vaiko emocinės būklės įvertinimo?

- kaip sumažinti vaiko jautrumą? (Jis dėl kiekvienos smulkmenos garsiai ir dramatiškai verkia, išsižiojęs, kad net seilės bėga...)

Atsako psichologė Jolanta Žilinskienė / Pozityvaus auklėjimo konsultantų asociacija.

Ačiū Jums už laišką ir nuoširdų atvirumą. Skaičiau ir kartu su Jumis liūdėjau, džiaugiausi ir nerimavau. Suprantu Jūsų nuogąstavimus.

Panašu, kad Jūsų kelias į motinystę nebuvo lengvas ir paprastas, tačiau atspindintis Jūsų dvasios stiprybę, atsakomybę ir gebėjimą atleisti bei kurti.

Kaip suprantu iš Jūsų laiško, vaiko jautrumą, prisirišimą prie mamos, baimes esate linkusi priimti kaip jo pasitikėjimo stoką. Atrodo, kad esate linkusi kaltinti save dėl to, ką teko išgyventi neštumo metu.

Taip, moksliniai tyrimai rodo tendencijas, kad mamos emocinė būsena nėštumo metu įtakoja vaiko psichologinę savijautą. Tačiau norisi pabrėžti, kad tai viso labo tik tendencijos.

Vaikas nuliūsta ir pravirksta dėl kiekvienos smulkmenos: pataria psichologė
© Vida Press

Vaiko jautrumą gali lemti ir paveldėta nervinė sistema, apsunkintas gimdymas, persirgtos ligos, aplinka, tėvų psichologinė savijauta.

Priežasčių gali būti daug, bet tai nesprendžia sunkumų. Svarbu čia ir dabar ieškoti sprendimo būdų. Džiugu, kad tą Jūs ir darote.

Vaiko pasitikėjimas savimi labai priklauso nuo to, kiek mama tiki ir pasitiki savimi kaip motina. Todėl kviečiu Jus pasižiūrėti į savo istoriją kitaip. Jūsų patirtis kelia ir didžiulę pagarbą Jums kaip moteriai, ir nuostabą, kiek Jumyse drąsos, stiprybės ir išminties.

Jūs ryžotės būti vieniša mama, kai sulaukėte spaudimo iš draugo nutraukti nėštumą, tėvų pasmerkimo. Žaviuosi Jumis!

Natūralu ir kartu gerai, kad verkėte iš liūdesio ir skausmo. Tai tikriausiai palengvino dvasinę naštą ir leido pamatyti šią situaciją kitaip: suprasti draugo atsakomybės baimę būti tėvu, rinktis atleidimo kelią santykyje su juo.

Tai didžiulė Jūsų stiprybė, kad suteikėte jam erdvę kurti tėvo ir sūnaus santykį, gebėjote atkurti Jūsų abiejų bendrystę. Kiek daug meilės vaikui šioje istorijoje.

Gerbkite ir vertinkite save! Šis santykis su savimi suteiks daugiau pasitikėjimo savimi ir Jūsų sūnui.

Jūs kaip mama sūnaus jautrumą galite priimti keliais etapais.

Pirmiausia labai svarbu suprasti, dėl ko vaikas taip elgiasi. Rašydama apie jo jautrumą minite, kad jis „dėl kiekvienos smulkmenos verkia garsiai, dramatiškai: išsižiojęs, kad net seilės bėga...". Sunku suprasti, kokios aplinkybės slepiasi už žodžio „em>smulkmenos“.

Vaiko pastangos siekti suaugusiųjų, ypač tėvų, dėmesio - labai natūralu. Kokiais būdais vaikas sieks dėmesio, priklauso nuo suaugusiųjų reakcijų: kokį vaiko elgesį labiausiai pastebi, kaip drąsina ir drausmina.
Psichologė Jolanta ŽILINSKIENĖ

Bandau spėti pagal laiško pradžioje įvardintą jo elgesį („kvailiojimais ir išsidirbinėjimais reikalauja daug dėmesio"), kad šitaip berniukas linkęs siekti Jūsų dėmesio, sužinoti, kas galima, o kas draudžiama.

Vaiko pastangos siekti suaugusiųjų, ypač tėvų, dėmesio - labai natūralu. Taip vaikas bando įsitvirtinti šiame pasaulyje: jis patiria, kad yra mylimas, vertinamas ir priklauso šeimai.

Kokiais būdais vaikas sieks dėmesio, priklauso nuo suaugusiųjų reakcijų: kokį vaiko elgesį labiausiai pastebi, kaip drąsina ir drausmina.

Tad labai svarbu Jums mokytis pastebėti sūnaus teigiamą elgesį, juo pasidžiaugti (pvz., džiaugiuosi, kad susitvarkei savo žaisliukus; matau, kad tu stengiesi pats pasikabinti striukę; ačiū, kad padėjai padengti stalą pietums).

Taip sūnus jausis pastebėtas, priimtas, jo pastangos įvertintos - augs jo pasitikėjimas savimi.

Pagarbus drausminimas, kai leisite susidurti su natūraliomis pasekmėmis (sušlapusios kojos ir apsitaškymas purvais įšokus į balą, užsigavimas šokinėjant nuo lovos) bei loginių pasekmių taikymas (jei nepasidėsi žaislų į vietą, turėsiu juos paimti trims dienoms; jeigu dar kartą susimuši su draugu, šiandien teks žaisti atskirai, o ryt vėl galėsite pabandyti) padės sūnui sukurti saugias ribas.

Ribos kuria saugias sąlygas vaikui pažinti pasaulį ir išmokti jame gyventi.

Linkiu drąsos būti pakankamai gera, bet ne tobula mama!

Straipsnis yra informacinės kampanijos „Iš kantrybės neišvedama. Iš kantrybės išeinama" dalis. VšĮ Psichologinės sveikatos centras drauge su TavoVaikas.lt siekia supažindinti tėvus su vaikų netinkamo elgesio priežastimis ir galimais pozityviais jų sprendimo būdais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: netradicinė tapyba patiks įvairaus amžiaus vaikams

Vaikui kūryba – ne šiaip žaidimas ar pramoga, bet ir svarbus mokomasis procesas.

Stebuklingi žodžiai, kurių vaikui reikia kaip oro

Kasdienėje rutinoje kartais užmirštame sakyti savo vaikams paprastus, bet jiems labai svarbius, kone stebuklingus, žodžius.

Vaikas turi nematomą draugą: psichologės patarimai tėvams

Vaikas užsidaro kambaryje ir su kažkuo kalbasi. Pradeda verkti, kai automobilyje prisėdate šalia, nes... prispaudėte draugą. Kodėl vaikas susikūrė nematomą bičiulį? Kaip reaguoti? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Kaimo vaikai „įlindę“ į kompiuterius, nes jiems trūksta gyvo bendravimo

Kad miesto vaikai vasaromis vyksta stovyklauti į kaimą, rodos, yra įprasta, tačiau, kad kaimo vaikams tai pasirodys neįprasta, to nesitikėjome, – taip pasakoja penktus metus iš eilės į stovyklas kaimo vaikus kviečianti teatro „Teatriukas“ įkūrėja ir stovyklos vadovė Dalia Mikoliūnaitė.

Teo ir Ieva pristato: 3 smagūs žaidimai su tualetinio popieriaus ritinėliais

Orui pasitaisius ne į gerąją pusę, skubame su jumis pasidalinti itin paprastais užsiėmimais su vaikais namuose. Juk antradienis gali būti ir linksmadienis!

Teo ir Ieva pristato: citrinų ugnikalnis, kuris nustebins net visko mačiusius (1)

Nuo pat pirmųjų savo gyvenimo dienų mažylis tyrinėja jį supantį pasaulį. Jam viskas nauja, nepažinta, viskas domina ir vilioja, o kartais gal ir baugina.

Kaip pagirti vaiką, kad tai duotų naudos, o nebūtų tušti žodžiai

Mes vis dar per dažnai kritikuojame savo vaikus ir per retai juos giriame. Tokias išvadas daro šiuolaikinių tėvų auklėjimo metodus nagrinėjantys psichologai. Tačiau girti irgi reikia mokėti, antraip tai tebus tušti žodžiai.

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Jei vaikas sako mamai ar tėčiui „Nemyliu tavęs!“, jis iš tiesų nori pasakyti visai ką kitą

„Aš tavęs nekenčiu", „Tu bloga", „Aš tavęs nemyliu" – turbūt tokius žodžius išgirdus kiekvienai mamai širdis apsilietų krauju. Minčių kyla įvairių – „Kas negerai vaikui ar man?"

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

Trys smagūs žaidimai vaikams lauke

Kad pasivaikščiojimas lauke nebūtų nuobodus, galima pažaisti. Vaikutis čiupinėdamas, vartydamas rankytėse įvairių formų daiktus lavina smulkiąją motoriką, o dėliodamas miško radinius į krūveles - dar ir mąstymą.

8 žingsniai, kaip surengti geriausią gimtadienį vaikui

Koks yra geras vaiko gimtadienis? Toks, iš kurio svečiai nenori išeiti, ilgai prisimena ir tėvų paklausti, kaip norėtų švęsti savąjį sako: „Taip, kaip draugas“. Taigi, kokie yra gero gimtadienio komponentai?

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.