Vaikas rėkia ir neklauso tėvų: pataria psichologė

 (6)
Mums parašiusi mama skundžiasi rytiniais košmarais namuose. Vaikas sukelia tokias isterijas, kad jai nusvyra rankos. Mamos klausimą komentuoja specialistė – jos pastebėjimai bus vertingi daugeliui šeimų.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Olga klausia:

Mūsų sūnui 3 metukai. Pradėjo eiti į darželį, bet iš ryto nenori keltis ir eiti į jį. Tai jau trunka 4 savaites. Bandžiau būti gera ir bloga. Jis kaip į transą įeina, sako „ne", ir viskas. Jei bandau aprengti, tai rėkia nesavu balsu ir mušasi. Tai gali trukti valandą ir daugiau. Kalbėjausi su auklėm darželyje, (ir pati mačiau) kad tik išeinu pro duris, jis paverkia 5 min ir eina žaisti. Nežinau, ką jau ir bedaryt".

Į klausimą atsako Milda Čeikienė, www.ipi.lt.

4 savaitės tokio rytinio ritualo bet kurį žmogų, net ir patį kantriausią išvestų iš pusiausvyros. Kad jums sunku, net neabejoju. Tačiau Jūsų sūnui, kaip suprantu irgi ne pyragai. Antraip neverktų. Ar ne?

O kas jam labiausiai nepatinka galiu tik spėti iš Jūsų žinutės. Gal sūnui nepatinka adaptacijos procesas darželyje, gal jūsų stiprūs jausmai ir abejonės dėl darželio pasirinkimo, gal noras savarankiškai rengtis rytais, kai taip mažai laiko... Et, kaip gerai būtų, jei galėčiau pasitikslinti. O dabar tenka "šaudyti iš lempos".

Pradėkime nuo adaptacijos. Pradėjus vesti vaiką į darželį dažnai galima išgirsti iš auklėtojų šį žodį. Tai vaiko prisitaikymas prie naujos aplinkos, naujų žmonių, taisyklių. O kitaip tariant, vaikas po tam tikro ilgesnio ar trumpesnio susi˛avėjimo darželiu periodo pradeda maištauti, verkti, nebemiegoti. Apie adaptaciją tikrai prirašyta labai daug visur. Kažkada skaičiau ir man labai patiko Austėjos Landsbergienės mintys bloge. Tikriausiai nepaguos pasakymas, kad adaptacija gali trukti savaitę, mėnesį, o kartais ir pusmetį. Deja, būna, kad vaikas ir nepritampa darželyje.

Kad Jūsų sūnus priprastų prie naujo ritmo ir aplinkos, Jums reikia atlikti tam tikrus namų darbus. Pirma ir svarbiausia sąlyga - pasitikėti darželio auklėtojomis ir darželio auklėjimo sistema. Pasikalbėkite su auklėtojomis apie tai, kas Jums kelia nerimą. Jūs turite teisę žinoti, ką veikė per dieną Jūsų sūnus: kaip žaidė, kada verkia, kokia mėgstamiausia ar nemėgstamiausia veikla, kokie nauji draugai, kaip jis susidraugauja, kaip pyksta. Jei darželis ir jo auklėtojos jums nekelia abejonių, tuomet nedarykite darželio lankymo pertraukų, išskyrus, aišku, jei sūnus susirgtų. Nes Jums dabar svarbiausia sukurti naują Jūsų šeimos dienos ritmą.

Taigi, antra - atraskite savo sūnaus migdymo ir kėlimo ritmą. Ar jam užtenka miego? Gali būti, kad ryte jis sunkiai keliasi nes dar nėra išsimiegojęs, pailsėjęs. Dažnai mamai yra sunku išsiskirti su mažyliu, o ypač pirmagimiu. Kažkur krebžda kaltės jausmas... Tada vakare grįžus iš darbų norisi atsigriebti už visą išsiskyrimo dieną. O guldant vaiką jau apninka įkyrios mintys apie rytojaus rėkimo ritualą. Ryte leidžiama miegoti iki paskutinės akimirkos, o tada jau "Vėluojam! Nėra laiko." Bet gali būti, kad Jūsų rytas prasideda pakankamai anksti, be skubėjimo, suteikiant vaikui pakankamai laiko, kad pačiam apsirengti, nusiprausti ir netgi išsiožiuoti. Gal žadinkite ryte savo sūnų ramiai prisėdusi su šviežiai suplaktu kokteiliu? Sukurkite savo rytinio kėlimosi ritualą. štai aš žadindavau savo vaikus taip: "Labas rytas, suraitytas, vištos koja parašytas. Kur parašom? Ant galvos, ant pilvuko, ant kojų..."

Kelkitės vienu ir tuo pačiu laiku, netgi ir savaitgaliais. Na gerai - viena valanda vėliau. 3-mečiui ypatingai reikalingas ritmas. Todėl ateikite į darželį tuo pačiu metu, geriau prieš ryto ratą, kad spėtų pažaisti su mėgstamais žaislais arba į tokią veiklą, kuri jam yra smagiausia. Pasitarkite su auklėtoja. Juk lengviau ir mamai ir vaikui eiti ten, kur tikrai žinote, kad bus linksma.

Trečia - jei yra galimybė, tegul veda sūnų tėtė ar kitas žmogus, kuriuo pasitikite. Gali būti, kad Jums per sunku išsiskirti su sūnum ir tai jis jaučia "visomis fibromis", t.y. iš jūsų kūno kalbos. Tad jei negalite susitvarkyti su jauduliu, paprašykite pagalbos.

Ir pagaliau ketvirta - yra toks pozityvios tėvystės metodas "atliepiamas klausymas". Kai sūnus verks ir spyriosis, jūs turite garsiai įvardinti vaikui tai ką jis jaučia: "hm, girdžiu, kad nenori eiti į darželį, tikriausiai norėtum visą dieną praleisti namuose, žaisti su mėgstamais žaislais?"

Garantuoju, sūnus nustebęs linktels galvą ir greičiausiai dar garsiau pradės sriūbauti. Neskubėkite, palaukite, pabūkite su juo tame liūdesyje ir skausme. O gal po tokių Jūsų žodžių nusibrauks ašarą ir sakys "Einam, mama žaisti". O tada jūs turite maloniai, tvirtai ir pagarbiai nubrėžti ribą: "O, tu norėtum padėlioti kaladėles. Tai tikrai smagu. Bet žaisti šį žaidimą galėsime kai grįši iš darželio. Ten tavęs laukia... O dabar eime apsirengti." Jei vaikas vėl pradeda verkti, ar krenta į isteriją, leiskite rinktis: "Į darželį keliaujame apsirengę. Ar nori pats rengtis, ar man tave aprengti?" Jei sūnus ir toliau verkia, kaip sakėte net "įeina į transą", jūs tvirtai, bet be pykčio aprenkite vaiką.

Jei daužosi taip stipriai, kad gali jus ar save sužeisti - neleiskite to daryti, pagaukite jo rankas, palaikykite apsikabinusi ant kelių. Arba leiskite nugriūti ir išsiverkti. O galbūt padėtų veido nuprausimas vandeniu? Kai nurimsta berniukas tiek, kad galite aprengti, pasistenkite padaryti tai be pykčio, be kaltinimų, priekaištų, o tvirtai ir pagarbiai. Jei taip darysite kasdien, tikrai ateis diena, kai sūnus pats kuo puikiausiai apsirengs... į mokyklą. O gal daug greičiau.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.

Visus vaikus galima suskirstyti į 4 grupes: kuriai priklauso jūsiškis?

Kas yra temperamentas? Ar vaikai gimsta su tam tikru temperamentu, ar jį įgyja? Kuo temperamentas skiriasi nuo charakterio?

Ką apie vaiką pasako itin didelis jo plepumas: psichologės komentaras

Sako, kad vaikai išmokę kalbėti mėgaujasi naujuoju gebėjimu ir niekaip negali nutilti. Jie kalba, čiauška, neleisdami prasižioti suaugusiesiems. Kartais vaikų plepumas ima varginti suaugusius. Kodėl mažieji tiek daug kalba?

Psichologė: ką tėvams apie vaiką gali atskleisti jo piešiniai

Dauguma vaikų mėgsta piešti ir tai pradeda daryti gana anksti.

10 svarbiausių principų, kaip įrengti saugius ir patogius vaikams namus

Naujas tyrimas rodo, jog tėvai, auginantys vaikus, svajoja apie erdvias drabužines, tačiau artimiausių darbų sąraše – dėžės žaislams, džiovyklos rūbams ir talpos daiktams susidėti.

Emocinis intelektas – kuo jis svarbus ir kaip jį ugdyti

Išgirdus žodį intelektas, klausimų dėl jo reikšmės nebekyla. O štai emocinis intelektas verčia stabtelėti ir susimąstyti – kas tai ir kodėl jį raginama lavinti nuo pat mažumės, kodėl apie jį kalbama vis dažniau.

Kuris geriau vaikui – valstybinis ar privatus darželis: mamų diskusija

Kaip rinktis vaikų darželį? Kokius privalumus, palyginti su valstybiniais darželiais, turi privatūs?

Ką turi mokėti 5-6 metų vaikai: psichologės komentaras

Penkerių metų sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pažintinių gebėjimų ir klausia specialisto patarimo.

Psichologė: technologijos vaikus atitraukė nuo gyvo žaidimo (2)

Liūdna ir pikta darosi, kai girdi vaiką sakant: „Jis blogas. Jis tik žaidžia per dienas. Labai negražu būti tinginiu“.

Psichologė: kodėl emocinio intelekto neišmokysime per pamokėles ar užduotėles (1)

Per savo praktiką su jaunomis šeimomis ir darželio pedagogais patyriau, kad terminas emocinis intelektas yra auksinė frazė, kuri uždega suaugusiųjų akis.

Kaip užauginti pasitikintį savimi vaiką: patarimai tėvams

Savigarba ir pasitikėjimas – labai svarbios savybės ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų gyvenime. Kaip galime padėti išmintingai ugdyti savo vaiko savimonę ir savivertę?