Vaikas rėkia ir neklauso tėvų: pataria psichologė

 (6)
Mums parašiusi mama skundžiasi rytiniais košmarais namuose. Vaikas sukelia tokias isterijas, kad jai nusvyra rankos. Mamos klausimą komentuoja specialistė – jos pastebėjimai bus vertingi daugeliui šeimų.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Olga klausia:

Mūsų sūnui 3 metukai. Pradėjo eiti į darželį, bet iš ryto nenori keltis ir eiti į jį. Tai jau trunka 4 savaites. Bandžiau būti gera ir bloga. Jis kaip į transą įeina, sako „ne", ir viskas. Jei bandau aprengti, tai rėkia nesavu balsu ir mušasi. Tai gali trukti valandą ir daugiau. Kalbėjausi su auklėm darželyje, (ir pati mačiau) kad tik išeinu pro duris, jis paverkia 5 min ir eina žaisti. Nežinau, ką jau ir bedaryt".

Į klausimą atsako Milda Čeikienė, www.ipi.lt.

4 savaitės tokio rytinio ritualo bet kurį žmogų, net ir patį kantriausią išvestų iš pusiausvyros. Kad jums sunku, net neabejoju. Tačiau Jūsų sūnui, kaip suprantu irgi ne pyragai. Antraip neverktų. Ar ne?

O kas jam labiausiai nepatinka galiu tik spėti iš Jūsų žinutės. Gal sūnui nepatinka adaptacijos procesas darželyje, gal jūsų stiprūs jausmai ir abejonės dėl darželio pasirinkimo, gal noras savarankiškai rengtis rytais, kai taip mažai laiko... Et, kaip gerai būtų, jei galėčiau pasitikslinti. O dabar tenka "šaudyti iš lempos".

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kodėl nėščioms moterims sveika patirti orgazmą
Ar eiti į lauką su vaiku per šalčius ir kaip prižiūrėti jo odą

Pradėkime nuo adaptacijos. Pradėjus vesti vaiką į darželį dažnai galima išgirsti iš auklėtojų šį žodį. Tai vaiko prisitaikymas prie naujos aplinkos, naujų žmonių, taisyklių. O kitaip tariant, vaikas po tam tikro ilgesnio ar trumpesnio susi˛avėjimo darželiu periodo pradeda maištauti, verkti, nebemiegoti. Apie adaptaciją tikrai prirašyta labai daug visur. Kažkada skaičiau ir man labai patiko Austėjos Landsbergienės mintys bloge. Tikriausiai nepaguos pasakymas, kad adaptacija gali trukti savaitę, mėnesį, o kartais ir pusmetį. Deja, būna, kad vaikas ir nepritampa darželyje.

Kad Jūsų sūnus priprastų prie naujo ritmo ir aplinkos, Jums reikia atlikti tam tikrus namų darbus. Pirma ir svarbiausia sąlyga - pasitikėti darželio auklėtojomis ir darželio auklėjimo sistema. Pasikalbėkite su auklėtojomis apie tai, kas Jums kelia nerimą. Jūs turite teisę žinoti, ką veikė per dieną Jūsų sūnus: kaip žaidė, kada verkia, kokia mėgstamiausia ar nemėgstamiausia veikla, kokie nauji draugai, kaip jis susidraugauja, kaip pyksta. Jei darželis ir jo auklėtojos jums nekelia abejonių, tuomet nedarykite darželio lankymo pertraukų, išskyrus, aišku, jei sūnus susirgtų. Nes Jums dabar svarbiausia sukurti naują Jūsų šeimos dienos ritmą.

Taigi, antra - atraskite savo sūnaus migdymo ir kėlimo ritmą. Ar jam užtenka miego? Gali būti, kad ryte jis sunkiai keliasi nes dar nėra išsimiegojęs, pailsėjęs. Dažnai mamai yra sunku išsiskirti su mažyliu, o ypač pirmagimiu. Kažkur krebžda kaltės jausmas... Tada vakare grįžus iš darbų norisi atsigriebti už visą išsiskyrimo dieną. O guldant vaiką jau apninka įkyrios mintys apie rytojaus rėkimo ritualą. Ryte leidžiama miegoti iki paskutinės akimirkos, o tada jau "Vėluojam! Nėra laiko." Bet gali būti, kad Jūsų rytas prasideda pakankamai anksti, be skubėjimo, suteikiant vaikui pakankamai laiko, kad pačiam apsirengti, nusiprausti ir netgi išsiožiuoti. Gal žadinkite ryte savo sūnų ramiai prisėdusi su šviežiai suplaktu kokteiliu? Sukurkite savo rytinio kėlimosi ritualą. štai aš žadindavau savo vaikus taip: "Labas rytas, suraitytas, vištos koja parašytas. Kur parašom? Ant galvos, ant pilvuko, ant kojų..."

Kelkitės vienu ir tuo pačiu laiku, netgi ir savaitgaliais. Na gerai - viena valanda vėliau. 3-mečiui ypatingai reikalingas ritmas. Todėl ateikite į darželį tuo pačiu metu, geriau prieš ryto ratą, kad spėtų pažaisti su mėgstamais žaislais arba į tokią veiklą, kuri jam yra smagiausia. Pasitarkite su auklėtoja. Juk lengviau ir mamai ir vaikui eiti ten, kur tikrai žinote, kad bus linksma.

Trečia - jei yra galimybė, tegul veda sūnų tėtė ar kitas žmogus, kuriuo pasitikite. Gali būti, kad Jums per sunku išsiskirti su sūnum ir tai jis jaučia "visomis fibromis", t.y. iš jūsų kūno kalbos. Tad jei negalite susitvarkyti su jauduliu, paprašykite pagalbos.

Ir pagaliau ketvirta - yra toks pozityvios tėvystės metodas "atliepiamas klausymas". Kai sūnus verks ir spyriosis, jūs turite garsiai įvardinti vaikui tai ką jis jaučia: "hm, girdžiu, kad nenori eiti į darželį, tikriausiai norėtum visą dieną praleisti namuose, žaisti su mėgstamais žaislais?"

Garantuoju, sūnus nustebęs linktels galvą ir greičiausiai dar garsiau pradės sriūbauti. Neskubėkite, palaukite, pabūkite su juo tame liūdesyje ir skausme. O gal po tokių Jūsų žodžių nusibrauks ašarą ir sakys "Einam, mama žaisti". O tada jūs turite maloniai, tvirtai ir pagarbiai nubrėžti ribą: "O, tu norėtum padėlioti kaladėles. Tai tikrai smagu. Bet žaisti šį žaidimą galėsime kai grįši iš darželio. Ten tavęs laukia... O dabar eime apsirengti." Jei vaikas vėl pradeda verkti, ar krenta į isteriją, leiskite rinktis: "Į darželį keliaujame apsirengę. Ar nori pats rengtis, ar man tave aprengti?" Jei sūnus ir toliau verkia, kaip sakėte net "įeina į transą", jūs tvirtai, bet be pykčio aprenkite vaiką.

Jei daužosi taip stipriai, kad gali jus ar save sužeisti - neleiskite to daryti, pagaukite jo rankas, palaikykite apsikabinusi ant kelių. Arba leiskite nugriūti ir išsiverkti. O galbūt padėtų veido nuprausimas vandeniu? Kai nurimsta berniukas tiek, kad galite aprengti, pasistenkite padaryti tai be pykčio, be kaltinimų, priekaištų, o tvirtai ir pagarbiai. Jei taip darysite kasdien, tikrai ateis diena, kai sūnus pats kuo puikiausiai apsirengs... į mokyklą. O gal daug greičiau.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: 3 lavinančios ir linksmos piešimo idėjos su vaikais

TavoVaikas.lt džiaugiasi galėdamas pristatyti naują savo bičiulę – Ievą, tinklaraščio „Ciao_Teo“ autorę, kuri nuo šiol su mumis kas savaitę dalinsis vaiko lavinimo idėjomis.

Kaip ugdyti vaiko atsakingumo jausmą: efektyvūs patarimai tėvams

Yra žodžių, kurie savo svoriu gali prislėgti, o ypač – mažus pečius.

Kaip mažas vaikas pažįsta pasaulį

„Turėtų būti ne iškeliami reikalavimai ir programos, bet paprastai aprašoma vaiko prigimtis. Auklėjimo požiūriai turi savaime išryškėti iš besiformuojančios asmenybės esybės, charakterio esmės“. (Rudolf Steiner)

Atskleidė, kokias prekes vaikams tėvai dažniausiai perka internetu

Šeimai susilaukus kūdikio dažniausiai pasikeičia ne tik gyvenimo ritmas bet ir pirkimo įpročiai bei perkamų prekių krepšelis, kuris keičiasi vaikui augant. Labai didelę laiko dalį užima vaiko priežiūra ir auklėjimas, todėl ne visuomet lieka laisva minutė apsipirkti įprastinėse parduotuvėse.

MAMŲ MUGĖ šiemet paruošė daugybę staigmenų tėvams

Po savaitės „Gariūnų“ verslo parke prasidės tradicinė „Mamų mugė“. Šįkart daugiatūkstantines minias po vienu stogu sukviečiantis renginys bus šiek tiek kitoks. Atsinaujinęs, gerokai ilgesnis, kupinas dovanų ir staigmenų. Kodėl?

Kas nutinka, jei šeimoje tėtis yra itin valdingas ir griežtas

Kaip suprasti, kad vaiko tėtis yra pernelyg valdingas ir kaip tai gali paveikti ilgalaikius vaiko bei tėvo santykius?

Du vaiko amžiaus tarpsniai, kada tėvams sunkiausia rasti kalbą su vaiku

Kalbant apie vaikų amžiaus krizes, ryškiausios yra trejų metų ir paauglystės krizės.

Pavargusi mama: padėkite, baigiu išprotėti nuo savo vaikų (1)

Tris vaikus auginanti mama nerimauja dėl netinkamo jaunesniųjų sūnų elgesio. Pasak jos, išbandyta daug kas: ir ignoruoti, ir gražiai aiškinti, ir pabarti. Kol kas viskas be rezultatų.

Psichologas Vytis Valantinas: ikimokyklinio amžiaus vaikų draugystės ir barniai – kaip tinkamai reaguoti tėvams

Psichologinės pagalbos vaikui ir šeimai kabineto klinikinis psichologas Vytis Valantinas savo straipsnyje apžvelgia ikimokyklinio amžiaus vaikų draugystes ir konfliktus bei pataria, kaip į tai reaguoti tėvams.

Kodėl vaikams svarbu išmokti bendradarbiauti

„Aš", „mano", „man"... – tokius nuolat savo vaikų kartojamus pareiškimus dažnai vertiname kaip savarankiškumo bei besiformuojančios individualios asmenybės apraiškas.

Labai paprastas, bet smagus eksperimentas su vaikais

Dviejų vaikučių mama Inga, kurianti tinklaraštį „Mamos diena“ dalijasi smagiu eksperimentu, kurį galima atlikti su vaikais.

Lietuvės patirtis Belgijoje: nuo 2,5 metų – į mokyklą! (3)

Tinklaraščio „Mandriu“ autorė Morta pasakoja savo įspūdžius apie pustrečių metų dukrytės Elijos išleidimą į vaikų darželį (tiksliau – mokyklėlę) Belgijoje.

Dizainerės patarimai, kaip pritaikyti namus padidėjus šeimai

Neretu atveju įsigyjantys būstą žmonės galvoja apie šiandienius poreikius. Vis tik dažnai atsitinka taip, kad gimstant pirmagimiui nėra galimybių greitu metu išsikelti į erdvesnį būstą.

Artėjantį pavasarį lietuviškas vaikų mados ženklas OXOX kviečia pasitikti kūrybingai

Lietuviškas vaikų mados ženklas OXOX jau gyvena pavasariniais planais ir svajonėmis ir pristato šiltajam sezonui skirtą įvairiaspalvę kolekciją, dedikuotą Misteriui Kūrybingumui.

Kokio amžiaus vaikui labiau reikia mamos, o kada – tėčio

„Mama!" – ir tik tuomet, kai skruostais rieda ašaros. Nepalyginsi su tuo džiugiu – „Tėti!", kviečiančiu žaidimams. Kodėl mamos reikia tik tuomet, kai skauda, o tėčiai yra geriausi linksmybių draugai?