Vedamas į darželį vaikas klykia ir priešinasi kaip tik gali: psichologės patarimai

 (26)
Klausimą parašiusi mama išgyvena labai sunkų laikotarpį: pradėjęs eiti į darželį sūnus sunkiai jame pripranta, o kasdienės ašaros ir riksmai verčia mamą abejoti - vesti jį į darželį bet kokia kaina ar dar palūkėti metus?
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Skaitytojos klausimas:

„Mano sūnus (3 metai 6 mėnesiai) šiemet pirmą kartą išėjo į darželį. Adaptacinis periodas labai sunkus, kol kas darželyje jis tebuvo kelias dienas iki pietų miego. Vaikas nesutinka ryte keltis, prašosi kartu miegot lovoj, net ant pilvo kartais užsilipa kelis kartus, žadina naktį ir prašo, kad ryte neitų į darželį. Ryte pažadintas cypia taip garsiai, kad su vyru susikalbėti negalime. Rėkia, kol nuprausiam ir aprengiam. Laiptinėje kabinasi į turėklus, automobilyje spardosi. Auklėtoja turi jį plėšte atplėšti nuo mūsų.

Paskui, mums išėjus, lyg aprimsta, bet visą laiką graudenasi, prašo telefono paskambinti mamai ir prašosi auklėtojai ant kelių. Aš šiuo metu savaitę laiko į darželį neleidau, duodu raminančio sirupo mažesnę dozę, nes jis tik nuo 6 metų (rekomendavo vaistininkė).

Po poros dienų vėl planuoju vežti sūnų į darželį. Iš tiesų esu labai pavargusi, labai sunku per prievartą jį išvežti iš namų, kai kabinasi už kiekvieno kampo ir taip cypia, kad kaimynai pro langus dairosi.

Sakykit, kaip mums elgtis - ar leisti per prievartą, ar atsisakyti darželio šiemet? Namuose neleidžia net kalbėti apie darželį, jei kas skambina, tuoj griebia telefoną ir sako „Čia mano mokytoja skambina, neduosiu". Esu 100 proc. garantuota, kad darželyje su juo elgiamasi tikrai gerai.

Į mamos klausimą atsako psichologė Živilė Kraujalė / Pozityvaus auklėjimo konsultantų asociacija.

Laba diena,

Dėkoju už atvirą pasidalijimą savo mintimis ir jausmais. Esu tikra, kad Jūsų žinutėje išsakytos mintys yra pažįstamos daugeliui tėvų, kuriems šiemet, o gal praėjusių mokslo metų pradžioje teko išgyventi vaiko adaptaciją darželyje.

Savo laiške rašote apie kupiną emocijų laikotarpį visai Jūsų šeimai: vaiko adaptacijos darželyje metu stebite padidėjusį sūnaus jautrumą, verksmingumą, išsiskyrimo nerimą, pykčio demonstravimą, ir kartu su visu tuo ryškėjantį Jūsų pačios jaučiamą bejėgiškumą. Pastarąjį dar labiau sustiprina Jūsų nerimas dėl sūnaus elgesio, emocinių reakcijų pasikeitimų ir svarstymai, ar vaikas yra pasiruošęs lankyti ugdymo įstaigą šiais mokslo metais. Džiugu, kad neliekate viena su visu tuo ir rašote tai, kas Jums rūpi, neduoda ramybės. Pabandykime apie tai pasikalbėti.

Vaikas, kuris pradeda lankyti darželį, susiduria su įvairiais iššūkiais: išsiskyrimu su tėveliais, nauja darželio aplinka, nepažįstama rutina, nepažįstamais žmonėmis: pedagogais, auklėtojų padėjėjais, grupės vaikais. Adaptacija naujoje aplinkoje gali būti sunkus ir stresą keliantis laikotarpis vaikui. Pradėjęs lankyti darželį vaikas gali būti jautrus, nerimastingas, dirglus, įsibaiminęs, sunkiau atsiskirti nuo tėvų net ir gerai pažįstamoje aplinkoje. Vaikui gali pasireikšti pykčio protrūkių, sumažėti apetitas, sutrikti miegas, vaikas gali imti šlapintis į lovą ir kt. Norisi pabrėžti, kad tai – normalios reakcijos, mat, vaiko organizmas ieško būdų, kaip kovoti su patiriamu stresu. Atvira Jūsų sūnaus emocijų raiška – verkimas, rėkimas, pykčio demonstravimas, padeda Jūsų vaikui atsikratyti didelės vidinės įtampos.

Paprastai pirmasis adaptacijos darželyje mėnuo vaikams būna pats sunkiausias. Praėjus šiam laikotarpiui vaikai darželyje jaučiasi saugiau, geba įsitraukti į įvairias ugdymo, žaidimų veiklas, yra labiau orientuoti į socialines sąveikas su vaikais, pedagogais. Adaptacija darželyje sėkminga, kai vaikas ima pasitikėti grupėje dirbančiu pedagogu, noriai pasilieka darželio grupėje, žaidžia su grupėje esančiais žaislais, vaikais, dalyvauja ugdomojoje veikloje, yra smalsus tam, kas vyksta grupės, darželio aplinkoje. Svarbu žinoti, kad adaptacijos laikotarpis kiekvienam vaikui trunka nevienodai. Kiekvienas vaikas skirtingai reaguoja į aplinkos pokyčius, tad ir jo prisitaikymo laikotarpis gali skirtis nuo kitų vaikų. Vieni vaikai darželyje apsipranta per mėnesį, kitiems vaikams reikia kelių mėnesių ar net pusės metų. Siekiant padėti vaikui šį laikotarpį išgyventi kaip įmanoma lengviau, labai svarbus pačių tėvų ramus nusiteikimas. Atkreipti dėmesį reiktų į keletą dalykų.

Pirma, ar pati esate pasiruošusi išleisti sūnų į darželį? Kaip Jūs dėl to jausitės? Paprastai tėveliams padeda savo nerimo, abejonių, kaltės, liūdesio ir kt. jausmų įvardinimas, jų priėmimas. Kuo ramiau jausitės – tuo ramiau ir saugiau jausis Jūsų vaikas. Sąmoningas pasvarstymas, kuo darželio lankymas yra svarbus Jūsų trimečio vaikučio raidai, gali padėti Jums pačiai pasijusti ramiau.

Antra, kai priimsite sprendimą dėl sūnaus darželio lankymo ar nelankymo, stenkitės išlikti pastovi, nuosekli. Prieš leidžiant sūnų į jo ugdymo įstaigą svarbu nusiteikti darželio lankymo etapui ir kartu tam, kas neišvengiamai ateis su visu tuo: laikinai pasikeitęs vaiko elgesys, sustiprėjusios emocinės reakcijos. Šio pasiruošimui darželiui metu taip pat naudinga aptarti su vaiku būsimus pasikeitimus, pakalbėti apie tai, kas vaikučio laukia darželyje. Rašote, kad vaikas vengia kalbų apie darželį, tad svarstau, gal Jums drauge pavyktų sužaisti, nupiešti įvairias darželio situacijas: bendravimą su pedagogais, vaikais, atsisveikinimą su tėveliais rūbinėlėje, darželio dienotvarkėje nurodytas veiklas: „ryto rato" veiklą, pusryčių, pietų, vakarienės valgymą, poilsio laiką, ėjimą į lauką, tėvų atėjimą, vaikų pasiėmimą ir kt.?

Vaikų nerimas, pykčio demonstravimas yra normali reakcija į išsiskyrimą su Jumis naujoje vaikui aplinkoje.

Taip pat kartais padeda apsilankymas, pabuvimas su vaiku grupėje, susipažinimas su darželio, grupės aplinka, pedagogais, vaikais, dienotvarke. Pasikalbėkite su grupėje dirbančiais žmonėmis apie savo sūnų, jo galias, sunkumus, interesus ir kurkite teigiamą, pasitikėjimu grįstą ryšį su pedagogu. Galite pasikonsultuoti su pedagogais, kaip ištverti sūnaus reakcijas į išsiskyrimą. Siekiant, kad išsiskyrimas su sūnumi būtų sklandesnis, rekomenduojame iš anksto „pasitreniruoti" išsiskirti su sūnumi. Jūsų vaikas įgis išsiskyrimo patirties, supras, kad Jūs niekur nedingstate, net jei kurį laiką būnate išėjusi.

Kai jau ateis laikas išsiskirti su vaiku darželio aplinkoje, atminkite, kad čia svarbu skirti laiko atsisveikinimui. Tam puikiai tinka susikurtas trumpas atsisveikinimo ritualas. Atsisveikindama būkite ryžtinga, bet, žinoma, dalinkitės savo jausmais. Galite pasakyti sūnui, kad pasiilgsite jo ir apie jį galvosite darbe, o dabar turite išeiti, grįšite po sūnaus miego, žaidimų lauke ar po kitos veiklos, numatytos vaiko dienotvarkėje.

Apibendrinant norisi dar kartą pabrėžti vieną svarbiausių savo minčių, išsakytų pradžioje: vaikų nerimas, pykčio demonstravimas yra normali reakcija į išsiskyrimą su Jumis naujoje vaikui aplinkoje. Žinoma, kartais nutinka taip, kad vaikai susiduria su sunkumais, kurių nepajėgia įveikti patys ir tėvų pagalbos nepakanka. Jei vaiko nerimas ir kt. sunkumai tęsiasi ilgą laiką ir sutrikdo vaikučio funkcionavimą namuose, darželyje, kreipkitės pagalbos į psichikos sveikatos specialistus.

Pabaigoje dar viena mintis: adaptacijos darželyje periodas yra sudėtingas ne tik vaikui, bet ir jo tėveliams. Jūs neturite likti viena, kai Jums sunku, neramu, jaučiate nuovargį. Dalinkitės savo sukauptais jausmais. Pasikalbėkite su savo vyru, drauge arba kitu žmogumi, kuris gali jus suprasti ir kuriuo Jūs galite pasitikėti. Ypač naudinga pasidalinti savo rūpesčiais su panašaus amžiaus vaikų turinčiais tėvais. Gali būti, kad šiuo metu išgyvenate panašius sunkumus ir galite vienas kitą palaikyti ir kartu ieškoti sprendimų ir išeičių. Kartais geriau pasijusti padeda ir pasivaikščiojimas gryname ore, pasimankštinimas, pabuvimas dienos šviesoje ir kitos mėgstamos veiklos.

Kantrybės Jums! Tikiu, kad priimsite Jūsų vaikui ir Jums geriausius sprendimus!

Straipsnis yra informacinės kampanijos „Iš kantrybės neišvedama. Iš kantrybės išeinama" dalis. VšĮ Psichologinės sveikatos centras drauge su TavoVaikas.lt siekia supažindinti tėvus su vaikų netinkamo elgesio priežastimis ir galimais pozityviais jų sprendimo būdais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Kaip užauginti pasitikintį savimi vaiką: patarimai tėvams

Savigarba ir pasitikėjimas – labai svarbios savybės ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų gyvenime. Kaip galime padėti išmintingai ugdyti savo vaiko savimonę ir savivertę?

Psichologė J.Baltuškienė: patenkinus vaiko poreikius, krizių galima išvengti

Skirtingais vaiko amžiaus tarpsniais formuojasi vis kitos savybės, atsiranda naujų poreikių, daugėja norų. Kaip jų neužslopinti, kad vaikas augtų pasitikintis savimi ir kitais, iniciatyvus ir savarankiškas, mokėtų atpažinti savo jausmus ir juos reikšti?

Teo ir Ieva pristato: nerealiai smagūs žaidimai su ledukais

Šilti orai lepina mus saulės šiluma ir malonia akims žaluma. Vis daugiau laiko praleidžiame lauke.

Kaip susikalbėti su vaikais? Knygų TOP 5

Kaip susikalbėti su vaikais? Ar svarbu tenkinti visus jų pageidavimus, kad mažieji galėtų jaustis laimingi ? Kokie iššūkiai kyla auginant paauglį ir kaip juos įveikti? Kaip išugdyti tarpusavio pagarbą ir pasitikėjimą?

Psichologė – apie vaikus ir nuogumą: ko turi nepamiršti tėvai

Augant mažyliui, tėvai susiduria su vis įvairesniais klausimais – vaikui ima rūpėti, kaip jis atrodo, kaip atrodo kiti, kaip jis rengiasi ir kas slepiasi po skirtingų lyčių rūbais.

5 patarimai, kaip užauginti genijų

Kiekvieno vaiko tėvai norėtų, kad užaugęs jis būtų protingas ir sumanus, kad jį lydėtų sėkmė asmeniniame bei profesiniame gyvenime. Kaip padėti vaikui tai pasiekti.

Kuriant gerus santykius su vaiku tėvams svarbu laikytis trijų pagrindinių taisyklių

Atrodo, kad gimus vaikui tas abipusis santykis tiesiog užgimsta savaime.

Ar tikrai paklusnus vaikas geriau už neklausantį tėvų: psichologės komentaras

Vienas vaikas auga paklusnus, kitas nelabai. Vieno elgesiu darželio auklėtojos ir mokytojai džiaugiasi, kito – nelabai. Ar vaiko paklusnumas yra prigimtinis ar įgytas? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Psichologė – apie vaiko elgesį, kuris priverčia tėvus raudonuoti (1)

Skaitytojos atsiųstas klausimas inspiravo psichologę Daivą Čeponienę išsamiai pamąstyti, kur yra riba tarp nekaltos vaiko nuomonės išsakymo ir patyčių, kurios skaudina kitą.

Teo ir Ieva pristato: lavinantys užsiėmimai, kurie išmokys vaiką raidžių

Raidės - tai neatsiejama mūsų pasaulio dalis. Su jomis susiduriame kiekvieną dieną. Lygiai taip pat ir vaikai. Nors vieningos nuomonės, kada pradėti savo vaiką mokyti raidžių nėra, manau, yra labai svarbu nepraleisti momento, kai vaikas pradeda jomis domėtis.

Skatindami vaikus domėtis įvairiomis veiklomis, padėsime atsiskleisti jų gabumams

Šiandien, kai virtuali realybė taip vilioja, vaikų interesų spektras dažnai tik ja ir apsiriboja.

Neringa Čereškevičienė: visi vaikai iš prigimties talentingi

Daugeliui Lietuvos žmonių charizmatiškosios Neringos Čereškevičienės pristatinėti nereikia: ji jau daugiau nei du dešimtmečius gyvuojančio projekto vaikams ir ne vaikams „Telebimbam" įkūrėja ir siela.

Kodėl aš mokysiu savo dukrą drąsos, o ne tobulumo

Moteris nuo mažens moko būti geromis, mylinčiomis, kantriomis, dėmesingomis, mandagiomis, rūpestingomis, švelniomis ir mielomis.

Gabija Vitkevičiūtė: vaikams skaitome kiekvieną dieną

Mama, žurnalistė, komunikacijos specialistė, rašytoja Gabija Vitkevičiūtė yra iš tų moterų, kurias taip ir norisi apibūdinti: veikli. Ar veiklios moters dienoje užtenka laiko paskaityti knygą, skaityti su vaikais?

Kodėl mes taip dažnai supykstame ant savo vaikų

Pakalbėkime apie tai, kaip nepykti ant vaiko. Šis klausimas labai aktualus daugumai tėvų.