Vedamas į darželį vaikas klykia ir priešinasi kaip tik gali: psichologės patarimai

 (26)
Klausimą parašiusi mama išgyvena labai sunkų laikotarpį: pradėjęs eiti į darželį sūnus sunkiai jame pripranta, o kasdienės ašaros ir riksmai verčia mamą abejoti - vesti jį į darželį bet kokia kaina ar dar palūkėti metus?
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Skaitytojos klausimas:

„Mano sūnus (3 metai 6 mėnesiai) šiemet pirmą kartą išėjo į darželį. Adaptacinis periodas labai sunkus, kol kas darželyje jis tebuvo kelias dienas iki pietų miego. Vaikas nesutinka ryte keltis, prašosi kartu miegot lovoj, net ant pilvo kartais užsilipa kelis kartus, žadina naktį ir prašo, kad ryte neitų į darželį. Ryte pažadintas cypia taip garsiai, kad su vyru susikalbėti negalime. Rėkia, kol nuprausiam ir aprengiam. Laiptinėje kabinasi į turėklus, automobilyje spardosi. Auklėtoja turi jį plėšte atplėšti nuo mūsų.

Paskui, mums išėjus, lyg aprimsta, bet visą laiką graudenasi, prašo telefono paskambinti mamai ir prašosi auklėtojai ant kelių. Aš šiuo metu savaitę laiko į darželį neleidau, duodu raminančio sirupo mažesnę dozę, nes jis tik nuo 6 metų (rekomendavo vaistininkė).

Po poros dienų vėl planuoju vežti sūnų į darželį. Iš tiesų esu labai pavargusi, labai sunku per prievartą jį išvežti iš namų, kai kabinasi už kiekvieno kampo ir taip cypia, kad kaimynai pro langus dairosi.

Sakykit, kaip mums elgtis - ar leisti per prievartą, ar atsisakyti darželio šiemet? Namuose neleidžia net kalbėti apie darželį, jei kas skambina, tuoj griebia telefoną ir sako „Čia mano mokytoja skambina, neduosiu". Esu 100 proc. garantuota, kad darželyje su juo elgiamasi tikrai gerai.

Į mamos klausimą atsako psichologė Živilė Kraujalė / Pozityvaus auklėjimo konsultantų asociacija.

Laba diena,

Dėkoju už atvirą pasidalijimą savo mintimis ir jausmais. Esu tikra, kad Jūsų žinutėje išsakytos mintys yra pažįstamos daugeliui tėvų, kuriems šiemet, o gal praėjusių mokslo metų pradžioje teko išgyventi vaiko adaptaciją darželyje.

Savo laiške rašote apie kupiną emocijų laikotarpį visai Jūsų šeimai: vaiko adaptacijos darželyje metu stebite padidėjusį sūnaus jautrumą, verksmingumą, išsiskyrimo nerimą, pykčio demonstravimą, ir kartu su visu tuo ryškėjantį Jūsų pačios jaučiamą bejėgiškumą. Pastarąjį dar labiau sustiprina Jūsų nerimas dėl sūnaus elgesio, emocinių reakcijų pasikeitimų ir svarstymai, ar vaikas yra pasiruošęs lankyti ugdymo įstaigą šiais mokslo metais. Džiugu, kad neliekate viena su visu tuo ir rašote tai, kas Jums rūpi, neduoda ramybės. Pabandykime apie tai pasikalbėti.

Vaikas, kuris pradeda lankyti darželį, susiduria su įvairiais iššūkiais: išsiskyrimu su tėveliais, nauja darželio aplinka, nepažįstama rutina, nepažįstamais žmonėmis: pedagogais, auklėtojų padėjėjais, grupės vaikais. Adaptacija naujoje aplinkoje gali būti sunkus ir stresą keliantis laikotarpis vaikui. Pradėjęs lankyti darželį vaikas gali būti jautrus, nerimastingas, dirglus, įsibaiminęs, sunkiau atsiskirti nuo tėvų net ir gerai pažįstamoje aplinkoje. Vaikui gali pasireikšti pykčio protrūkių, sumažėti apetitas, sutrikti miegas, vaikas gali imti šlapintis į lovą ir kt. Norisi pabrėžti, kad tai – normalios reakcijos, mat, vaiko organizmas ieško būdų, kaip kovoti su patiriamu stresu. Atvira Jūsų sūnaus emocijų raiška – verkimas, rėkimas, pykčio demonstravimas, padeda Jūsų vaikui atsikratyti didelės vidinės įtampos.

Paprastai pirmasis adaptacijos darželyje mėnuo vaikams būna pats sunkiausias. Praėjus šiam laikotarpiui vaikai darželyje jaučiasi saugiau, geba įsitraukti į įvairias ugdymo, žaidimų veiklas, yra labiau orientuoti į socialines sąveikas su vaikais, pedagogais. Adaptacija darželyje sėkminga, kai vaikas ima pasitikėti grupėje dirbančiu pedagogu, noriai pasilieka darželio grupėje, žaidžia su grupėje esančiais žaislais, vaikais, dalyvauja ugdomojoje veikloje, yra smalsus tam, kas vyksta grupės, darželio aplinkoje. Svarbu žinoti, kad adaptacijos laikotarpis kiekvienam vaikui trunka nevienodai. Kiekvienas vaikas skirtingai reaguoja į aplinkos pokyčius, tad ir jo prisitaikymo laikotarpis gali skirtis nuo kitų vaikų. Vieni vaikai darželyje apsipranta per mėnesį, kitiems vaikams reikia kelių mėnesių ar net pusės metų. Siekiant padėti vaikui šį laikotarpį išgyventi kaip įmanoma lengviau, labai svarbus pačių tėvų ramus nusiteikimas. Atkreipti dėmesį reiktų į keletą dalykų.

Pirma, ar pati esate pasiruošusi išleisti sūnų į darželį? Kaip Jūs dėl to jausitės? Paprastai tėveliams padeda savo nerimo, abejonių, kaltės, liūdesio ir kt. jausmų įvardinimas, jų priėmimas. Kuo ramiau jausitės – tuo ramiau ir saugiau jausis Jūsų vaikas. Sąmoningas pasvarstymas, kuo darželio lankymas yra svarbus Jūsų trimečio vaikučio raidai, gali padėti Jums pačiai pasijusti ramiau.

Antra, kai priimsite sprendimą dėl sūnaus darželio lankymo ar nelankymo, stenkitės išlikti pastovi, nuosekli. Prieš leidžiant sūnų į jo ugdymo įstaigą svarbu nusiteikti darželio lankymo etapui ir kartu tam, kas neišvengiamai ateis su visu tuo: laikinai pasikeitęs vaiko elgesys, sustiprėjusios emocinės reakcijos. Šio pasiruošimui darželiui metu taip pat naudinga aptarti su vaiku būsimus pasikeitimus, pakalbėti apie tai, kas vaikučio laukia darželyje. Rašote, kad vaikas vengia kalbų apie darželį, tad svarstau, gal Jums drauge pavyktų sužaisti, nupiešti įvairias darželio situacijas: bendravimą su pedagogais, vaikais, atsisveikinimą su tėveliais rūbinėlėje, darželio dienotvarkėje nurodytas veiklas: „ryto rato" veiklą, pusryčių, pietų, vakarienės valgymą, poilsio laiką, ėjimą į lauką, tėvų atėjimą, vaikų pasiėmimą ir kt.?

Vaikų nerimas, pykčio demonstravimas yra normali reakcija į išsiskyrimą su Jumis naujoje vaikui aplinkoje.

Taip pat kartais padeda apsilankymas, pabuvimas su vaiku grupėje, susipažinimas su darželio, grupės aplinka, pedagogais, vaikais, dienotvarke. Pasikalbėkite su grupėje dirbančiais žmonėmis apie savo sūnų, jo galias, sunkumus, interesus ir kurkite teigiamą, pasitikėjimu grįstą ryšį su pedagogu. Galite pasikonsultuoti su pedagogais, kaip ištverti sūnaus reakcijas į išsiskyrimą. Siekiant, kad išsiskyrimas su sūnumi būtų sklandesnis, rekomenduojame iš anksto „pasitreniruoti" išsiskirti su sūnumi. Jūsų vaikas įgis išsiskyrimo patirties, supras, kad Jūs niekur nedingstate, net jei kurį laiką būnate išėjusi.

Kai jau ateis laikas išsiskirti su vaiku darželio aplinkoje, atminkite, kad čia svarbu skirti laiko atsisveikinimui. Tam puikiai tinka susikurtas trumpas atsisveikinimo ritualas. Atsisveikindama būkite ryžtinga, bet, žinoma, dalinkitės savo jausmais. Galite pasakyti sūnui, kad pasiilgsite jo ir apie jį galvosite darbe, o dabar turite išeiti, grįšite po sūnaus miego, žaidimų lauke ar po kitos veiklos, numatytos vaiko dienotvarkėje.

Apibendrinant norisi dar kartą pabrėžti vieną svarbiausių savo minčių, išsakytų pradžioje: vaikų nerimas, pykčio demonstravimas yra normali reakcija į išsiskyrimą su Jumis naujoje vaikui aplinkoje. Žinoma, kartais nutinka taip, kad vaikai susiduria su sunkumais, kurių nepajėgia įveikti patys ir tėvų pagalbos nepakanka. Jei vaiko nerimas ir kt. sunkumai tęsiasi ilgą laiką ir sutrikdo vaikučio funkcionavimą namuose, darželyje, kreipkitės pagalbos į psichikos sveikatos specialistus.

Pabaigoje dar viena mintis: adaptacijos darželyje periodas yra sudėtingas ne tik vaikui, bet ir jo tėveliams. Jūs neturite likti viena, kai Jums sunku, neramu, jaučiate nuovargį. Dalinkitės savo sukauptais jausmais. Pasikalbėkite su savo vyru, drauge arba kitu žmogumi, kuris gali jus suprasti ir kuriuo Jūs galite pasitikėti. Ypač naudinga pasidalinti savo rūpesčiais su panašaus amžiaus vaikų turinčiais tėvais. Gali būti, kad šiuo metu išgyvenate panašius sunkumus ir galite vienas kitą palaikyti ir kartu ieškoti sprendimų ir išeičių. Kartais geriau pasijusti padeda ir pasivaikščiojimas gryname ore, pasimankštinimas, pabuvimas dienos šviesoje ir kitos mėgstamos veiklos.

Kantrybės Jums! Tikiu, kad priimsite Jūsų vaikui ir Jums geriausius sprendimus!

Straipsnis yra informacinės kampanijos „Iš kantrybės neišvedama. Iš kantrybės išeinama" dalis. VšĮ Psichologinės sveikatos centras drauge su TavoVaikas.lt siekia supažindinti tėvus su vaikų netinkamo elgesio priežastimis ir galimais pozityviais jų sprendimo būdais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: netradicinė tapyba patiks įvairaus amžiaus vaikams

Vaikui kūryba – ne šiaip žaidimas ar pramoga, bet ir svarbus mokomasis procesas.

Stebuklingi žodžiai, kurių vaikui reikia kaip oro

Kasdienėje rutinoje kartais užmirštame sakyti savo vaikams paprastus, bet jiems labai svarbius, kone stebuklingus, žodžius.

Vaikas turi nematomą draugą: psichologės patarimai tėvams

Vaikas užsidaro kambaryje ir su kažkuo kalbasi. Pradeda verkti, kai automobilyje prisėdate šalia, nes... prispaudėte draugą. Kodėl vaikas susikūrė nematomą bičiulį? Kaip reaguoti? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Kaimo vaikai „įlindę“ į kompiuterius, nes jiems trūksta gyvo bendravimo

Kad miesto vaikai vasaromis vyksta stovyklauti į kaimą, rodos, yra įprasta, tačiau, kad kaimo vaikams tai pasirodys neįprasta, to nesitikėjome, – taip pasakoja penktus metus iš eilės į stovyklas kaimo vaikus kviečianti teatro „Teatriukas“ įkūrėja ir stovyklos vadovė Dalia Mikoliūnaitė.

Teo ir Ieva pristato: 3 smagūs žaidimai su tualetinio popieriaus ritinėliais

Orui pasitaisius ne į gerąją pusę, skubame su jumis pasidalinti itin paprastais užsiėmimais su vaikais namuose. Juk antradienis gali būti ir linksmadienis!

Teo ir Ieva pristato: citrinų ugnikalnis, kuris nustebins net visko mačiusius (1)

Nuo pat pirmųjų savo gyvenimo dienų mažylis tyrinėja jį supantį pasaulį. Jam viskas nauja, nepažinta, viskas domina ir vilioja, o kartais gal ir baugina.

Kaip pagirti vaiką, kad tai duotų naudos, o nebūtų tušti žodžiai

Mes vis dar per dažnai kritikuojame savo vaikus ir per retai juos giriame. Tokias išvadas daro šiuolaikinių tėvų auklėjimo metodus nagrinėjantys psichologai. Tačiau girti irgi reikia mokėti, antraip tai tebus tušti žodžiai.

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Jei vaikas sako mamai ar tėčiui „Nemyliu tavęs!“, jis iš tiesų nori pasakyti visai ką kitą

„Aš tavęs nekenčiu", „Tu bloga", „Aš tavęs nemyliu" – turbūt tokius žodžius išgirdus kiekvienai mamai širdis apsilietų krauju. Minčių kyla įvairių – „Kas negerai vaikui ar man?"

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

Trys smagūs žaidimai vaikams lauke

Kad pasivaikščiojimas lauke nebūtų nuobodus, galima pažaisti. Vaikutis čiupinėdamas, vartydamas rankytėse įvairių formų daiktus lavina smulkiąją motoriką, o dėliodamas miško radinius į krūveles - dar ir mąstymą.

8 žingsniai, kaip surengti geriausią gimtadienį vaikui

Koks yra geras vaiko gimtadienis? Toks, iš kurio svečiai nenori išeiti, ilgai prisimena ir tėvų paklausti, kaip norėtų švęsti savąjį sako: „Taip, kaip draugas“. Taigi, kokie yra gero gimtadienio komponentai?

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.