Vienas populiarus auklėjimo metodas kenkia vaikams labiau už viską

 (5)
Egzistuoja vienas auklėjimo metodas, kuris labai paplitęs. Ir tik nedaugelis tėvų žino, ką jie daro savo vaikui.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Bausmė vis dar yra svarbi vaikų auklėjimo dalis daugelyje šeimų. Tėvai mano, kad paėmę mobilųjį telefoną ar uždraudę žiūrėti televizorių jie pakeis vaiką. „Jie klysta", – įspėja vaikų psichiatras Wolfgangas Hirschbergas.

Daugelis tėvų baudžia savo vaiką jį bardami. W. Hirschbergas vadina tai „socialine bausme". Tik tokiu būdu nubaustas vaikas neišmoksta, kaip elgtis tinkamai. Arba jis elgiasi kitaip tik iš baimės dar kartą sulaukti bausmės. Tačiau ko tėvai nepasiekia tokiu elgesiu, tai vaiko suvokimo, kaip teigiamai elgtis.

Bausmės neduoda jokio rezultato

Kai kurie vaikai stebina aplinkinius agresyviu elgesiu. Pavyzdžiui, mažylis muša draugus vaikų darželyje. Kai toks vaikas baudžiamas, jis nesuvokia, kodėl turėtų elgtis taikiai. Todėl W. Hirschbergas pataria verčiau vaiką apdovanoti už tinkamą elgesį. Taip jis supras, kad geriau nesmurtauti.

Teigiamas paskatinimas yra geresnis ugdymo metodas

Viena iš skatinimo formų – pagyrimas. Arba tėvai gali sugalvoti kažką gražaus, kaip paskatinti vaiką už jo tinkamą elgesį. Pavyzdžiui, su atžala išeiti į laisvalaikio parką arba suvalgyti ledų. Taip vaikas išsiugdys tėvų pageidaujamo elgesio įpročius.

Taip pat tėvai turėtų tinkamai kritikuoti vaiką. Tokiu atveju kritika turi būti nukreipta ne į atžalos asmenybę, o į jos elgesį. Tėvai turi atkreipt vaiko dėmesį į tai, kad kažkas buvo negerai, tačiau tokių frazių kaip „Esi tinginys" ar „Esi bjaurus" tėvai turi vengti. Vaikas paprastai po jų jaučiasi apskritai nuvertintas.

Bausmės vis dar labai populiarios

Bausti vaikus – mūsų visuomenės tradicija. Jau viduramžiais vaikai buvo baudžiami ir tai tęsiasi iki šiol. Nors šiandien įstatymai draudžia mušti vaiką, tačiau tokios bausmės kaip barimas ar kišenpinigių nedavimas vis dar plačiai paplitę, nors tai neduoda jokio rezultato. „Šioje srityje dar teks daug nuveikti", – neabejoja vaikų psichiatras.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Psichologė I.Daniūnaitė: „Tikėkite vaiku, kai sako, kad buvo skriaudžiamas“

Tyrimų duomenimis, Lietuvoje kas ketvirtas vaikas patiria fizinį smurtą.

Žaidimų pasimatymo diena: patarimai tėvams, kaip ją surengti be jokių žaislų

Sausio 21-ąją Lietuvoje ir pasaulyje bus minima Žaidimų pasimatymų diena, kuomet skirtingos šeimos su vaikais susiburia žaidimams. Kaip organizuoti žaidimų pasimatymus ir kaip jiems pasiruošti, pataria vaikų ankstyvojo ugdymo ir laisvojo žaidimo mokytoja Renata Lazdin.

5 vaikų auginimo klaidos, kurių nelinkim niekam

Iš didelio rašto išeina iš krašto. Taip sako viena patarlė, kuri labai tinka šio mūsų straipsnio apibendrinimui. Aptarsime 5 tėvų elgsenos modelius, kuomet per didelė meilė ima ne juokais kenkti vaikui.

Dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė: apie pusiausvyrą gyvenant su vaikais

Ar gali būti, kad šiuolaikinėje visuomenėje mes per daug sureikšminame vaikų gyvenimus? Kartais net pamiršdami, kad mes, suaugusieji, taip pat gyvenam savus gyvenimus ir atsakingi visų pirma už savo gyvenimą?

Pavargusi mama apšaukia vaiką: psichologės komentaras

Laiške mama prisipažįsta, kad kartais apšaukia savo trejų metų dukrytę. Paskutiniuoju metu ji tapo baili, tad mama sunerimo – gal jos pakeltas balsas yra „kaltas“ dėl dukters baimių?

23 dovanos, kurias įteikus vaikui, jis jas saugos visą gyvenimą (2)

Jeigu svarstote, ką padovanoti savo vaikui, turime jums amžinų, niekada nesenstančių ir visada vertingų, dovanų sąrašą.

Vaiką užklupo „ožiukai“: jums padės šie psichologės patarimai

Keturis vaikus auginanti mama klausia psichologės patarimo, kaip susikalbėti su skirtingo amžiaus vaikais.

Vaikas čiulpia pirštą: psichologės komentaras

Šešerių metų dukterį auginanti mama išbandė įvairius būdus, kad jos mergaitė nebečiulptų piršto, tačiau iki šiol nei vienas nepadėjo. Ką susirūpinusiai mamai patars psichologė?

Ar vaikams vieta prekybos centruose: psichologės atsakymas patiks ne visiems (65)

Žiemą vasarą didžiuosiuose prekybos centruose pilna mamų su vežimėliuose gulinčiais kūdikiais ir jau ūgtelėjusiais vaikais. Ar jos čia turi neatidėliotinų reikalų? Dažniausiai ne, tiesiog leidžia laisvalaikį...

Ką padovanoti vaikui, kuriam diagnozuotas autizmas

Šįkart TavoVaikas.lt redakcija sulaukė trumpo, bet, kaip paaiškėjo iš specialistės atsakymo, daugiasluoksnio klausimo.

Kiek vaikui reikia žaislų: naujojo tyrimo rezultatai pribloškia

Tėvai seniai tai įtarė – per daug žaislų turintys vaikai sunkiau susikaupia, jie mažiau džiaugiasi žaisdami. Tai patvirtino ir tyrimai.

Vaikas nenori eiti į darželį: pataria specialistas (1)

Dvejus metus mergaitė negali priprasti darželyje, o jos elgesį mama apibūdina kaip „nuolatines ašaras ir ožius“. Ką patars specialistas?

Naujas šeimos narys ir pasikeitęs vaiko elgesys: pataria specialistė

Tris vaikus auginanti mama klausia specialistų patarimų, kaip lengviau padėti vyresniesiems vaikams išgyventi „sosto netekimą“. Vilmos Petrikienės atsakymas pravers visoms panašioje situacijose atsidūrusioms šeimoms.

Psichologė: kaip spręsti vaikų tarpusavio konfliktus (1)

Du sūnus auginanti mama jaučiasi patekusi į aklavietę: jos berniukai tarpusavyje tiesiog „pjaunasi“, o bandymai pakeisti elgesį ir santykius iki šiol buvo be rezultatų.

7 klaidos, kurias daro supykę tėvai ir viena auksinė taisyklė, kaip jų vengti

Konflikto su vaiku metu neretai suaugusieji dažnai elgiasi ne tik neracionaliai, bet ir žeidžiančiai. Kokios dažniausios klaidos?