Ypatingas darželis Vilniuje, į kurį niekada neateina Kalėdų Senelis

Nors Vilniuje yra beveik pusšimtis tautinių mažumų darželių, apie juos žiniasklaida rašo nedažnai. Gerokai daugiau dėmesio sulaukia tautinių mažumų mokyklos, tuo tarpu ikimokyklinio ugdymo klausimai retai patenka į viešąjį diskursą. Taigi, nedaug kas žino, jog nedidelėse, tačiau jaukiose patalpose Jasinskio gatvėje yra įsikūręs vienintelis Lietuvoje žydų vaikų darželis „Salvija", šiemet švenčiantis dvidešimt penktąsias įkūrimo metines.
© Asmeninio archyvo nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Tėvai tradicijų mokosi iš vaikų

Žydų vaikų darželis neatsitiktinai vadinasi „Salvija". Kaip paaiškina darželio direktorė Margarita Koževatova, salvija yra gėlė, turinti menoros - septynšakės žvakidės formą. Žydai tiki, kad šios gėlės pavyzdžiu buvo sukurta pirmosios šventyklos žvakidė. Šiandien menora yra vienas pagrindinių žydų tautos ir religijos simbolių - ji atvaizduojama net Izraelio herbe.

TAIP PAT SKAITYKITE:
10 šunų veislių, kurios tinka šeimoms su vaikais
Žinomos šeimos atvirauja, kokius darželius rinko vaikams - privačius ar valstybinius

Ne tik darželio pavadinimas, bet ir vaikų ugdymo procesas atiduoda reikšmingą duoklę žydų kultūrai ir tradicijoms. „Stengiamės puoselėti žydiškumą per visas kasdienio gyvenimo sritis: valgius, žaidimus, dainas, šventes, tradicijas. Mūsų vaikai žino, kad pieniškų produktų negalima vartoti kartu su mėsiškais, kad mūsų Naujieji metai yra rugsėjo mėnesį, o per žiemos šventes neateis Kalėdų Senelis, tačiau bus kitų gražių dalykų. Kai kurie vaikai tokias žinias atsineša iš šeimos, tačiau dauguma - sužino būtent darželyje", teigia M. Koževatova.

Direktorei pritaria ir Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky, pastebinti, kad darželio dėka žinių įgyja ne tik vaikai, bet ir jų tėvai. „Neretai atsitinka taip, kad vaikai tampa didesniais tradicijų žinovais ir puoselėtojais nei jų tėvai, kurie sovietmečiu neturėjo galimybių lankyti žydiško darželio ar mokyklos. Tėvai mokosi tradicijų per vaikus, ir tai yra labai gerai", teigia F. Kukliansky.

Skamba skamba kalbos

Didelę darželio auklėtinių dalį sudaro vaikai iš mišrių šeimų. Nemažai tokių vaikų namuose kalba keliomis kalbomis - būtent tokia yra Gabijos Golan, kurios dukra žydų darželį lankė ketverius metus, o sūnus - trejus, šeima. „Namuose bendraujame trimis kalbomis  - aš su vaikais kalbu lietuviškai, mano vyras - hebrajiškai, o tarpusavyje mudu su vyru šnekamės angliškai. Nuo pat gimimo girdėję visas tris kalbas, vaikai jas be vargo išmoko. Vesdama vaikus į „Salviją", žinojau, kad darželyje jie taip pat pramoks rusų kalbos. Tai, kad vaikams prisidės ketvirta kalba, manęs visiškai neišgąsdino - greičiau nudžiugino. Kiekviena vaiko išmokta kalba - tai investicija į geresnę ateitį", mano G. Golan.

Stengiamės puoselėti žydiškumą per visas kasdienio gyvenimo sritis: valgius, žaidimus, dainas, šventes, tradicijas. Mūsų vaikai žino, kad pieniškų produktų negalima vartoti kartu su mėsiškais, kad mūsų Naujieji metai yra rugsėjo mėnesį, o per žiemos šventes neateis Kalėdų Senelis, tačiau bus kitų gražių dalykų
Žydų vaikų darželio "Salvija" direktorė M.Koževatova

Dėl šių priežasčių vienas pagrindinių reikalavimų darželio darbuotojams yra kalbų žinios. Lietuvių ir rusų kalbos yra privalomos, tačiau darbuotojų komandoje yra mokančių ir anglų, prancūzų, rumunų kalbas. Nors rusų kalba neretai vartojama susišnekėjimui, pagrindinė ugdomoji kalba vis tik yra lietuvių. „Kiekvienas vaikas turi gerai išmokti lietuvių kalbą, net jei jis augo nelietuviškoje šeimoje", teigia F. Kukliansky. Jai antrina ir M. Koževatova: „Šolomo Aleichemo ORT gimnazijoje, kurią šiemet pradės lankyti net penkiolika buvusių „Salvijos" auklėtinių, dėstomoji kalba yra lietuvių. Taigi, labai svarbu, kad eidami į pirmą klasę vaikai gebėtų mokytis lietuviškai."

O kaipgi tradicinės žydų kalbos - jidiš ir hebrajų? „Žydų kalbų - hebrajų ir jidiš - mokymas žydų darželyje ir mokykloje yra mūsų svajonė ir tikslas", teigia F. Kukliansky. Šiuo metu „Salvijos" auklėtiniai su jidiš kalba susipažįsta netiesiogiai - per dainas, folklorą, tradicijas, tuo tarpu hebrajų kalbą jie girdi gyvai.

Į darželį kartą per savaitę ateina hebrajų kalbos mokytojas Jehuda Vagneris, iš Izraelio atvykęs dėstyti Šolomo Aleichemo mokykloje. „Jehuda darželyje yra laukiamas ir mėgstamas svečias. Jis moka gražiai prieiti prie vaikų, juos sudominti. Vaikai įgyja pagrindinių kalbos žinių, išmoksta eilėraščių, kuriuos deklamuoja švenčių progomis. Hebrajų kalbos pradmenų taip pat turi kelios auklėtojos, lankiusios ulpaną (hebrajų kalbos mokyklą suaugusiesiems - red. past.) Izraelyje", pasakoja M. Koževatova.

Žydų darželis populiarus ir tarp lietuvių

Šiuo metu darželį „Salvija" lanko penkiasdešimt du darželinukai, tačiau norinčių į jį patekti yra gerokai daugiau. Tiek darželio vadovybės, tiek Lietuvos žydų bendruomenės siekiamybė yra žydų vaikus priimti pirmumo tvarka. „Didžiausias dar neįveiktas iššūkis - teritoriškumo principo panaikinimas. „Salvija" buvo įkurta žydų bendruomenės prašymu pirmiausia žydų vaikams - tai yra nurodyta ir darželio įstatuose. Šiuo klausimu jau kreipėmės į Vilniaus miesto savivaldybę ir Švietimo ir mokslo ministeriją. Norime, kad mūsų vaikai galėtų naudotis teise įgyti ištisinį išsilavinimą - pradedant žydų darželiu ir baigiant žydų gimnazija", teigia F. Kukliansky. Tiesa, M. Koževatova priduria, kad, likus vietų, darželis ir toliau mielai priims ne žydų tautybės vaikus.

Ypatingas darželis Vilniuje, į kurį niekada neateina Kalėdų Senelis
Darželį lanko 52 vaikai.
© Asmeninio archyvo nuotr.

Tuo tarpu „Salvijos" auklėtinių tėvai džiaugiasi tuo, kad darželį lanko įvairių tautybių vaikai. „Šie vaikai, neturintys nieko bendro su judaizmu, darželyje susipažįsta su žydų kultūra, laikosi žydiškų papročių. Tai suteikia vilties, kad ateityje mūsų bendruomenėje bus daugiau tarpusavio supratimo ir pagarbos kitų religijų atstovams", teigia G. Golan.

Žydų gimnazijos sėkmės istorija įkvepia ir „Salviją"

Žydų mokykla ir darželis šiuo metu yra skirtingose Vilniaus miesto pusėse, tačiau juos vienija panašios bėdos dėl patalpų. Šolomo Aleichemo gimnazija jau kelis dešimtmečius glaudžiasi buvusio darželio pastate Viršuliškėse, tuo tarpu darželis „Salvija" yra įsikūręs gyvenamajame name, buvusio buto patalpose.

Ypatingas darželis Vilniuje, į kurį niekada neateina Kalėdų Senelis
Į darželį kartą per savaitę ateina hebrajų kalbos mokytojas.
© Asmeninio archyvo nuotr.

Pernai buvo priimtas žydų gimnazijai palankus Vilniaus miesto savivaldybės sprendimas, kurio dėka 2015-aisiais naujus mokslo metus gimnazijos kolektyvas ir moksleiviai pradės erdviame, gimnazijos poreikius tenkinančiame pastate Žvėryne. Bendruomenės pirmininkė F. Kukliansky atskleidžia, kad prie vyresniosios sesės - Šolomo Aleichemo ORT gimnazijos - įsikurti norėtų ir žydų vaikų darželis „Salvija". „Kaip pirmininkė svajoju apie tai, kad darželis persikeltų greta žydų mokyklos. Būtų patogu ir vaikams, ir jų tėvams. Mokyklos direktorius neprieštarauja, tad tikiu, kad galiausiai rasime būdų šiai idėjai įgyvendinti", viliasi F. Kukliansky.

Tautinių mažumų darželiai - tolerantiškos valstybės požymis

Artėja penktadienis. Vaikai drauge su auklėtojomis darželyje laužys chalą, degs šabo žvakes ir sukalbės palaiminimą hebrajiškai. Šie vaikai auga savo tautinėje aplinkoje. Kodėl ir kam tai svarbu? „Tautinių mažumų darželiai yra reikšmingi Lietuvai. Tai tolerantiškos ir demokratiškos valstybės požymis. „Salvija" ir kiti tautinių mažumų darželiai mums primena, kad visi galime draugiškai sugyventi, keistis idėjomis ir kurti bendrus projektus", teigia G. Golan.

Straipsnio autorė - Živilė Juonytė, tolerancijos kampanijos "Beigelių krautuvėlė" savanorė

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: netradicinė tapyba patiks įvairaus amžiaus vaikams

Vaikui kūryba – ne šiaip žaidimas ar pramoga, bet ir svarbus mokomasis procesas.

Stebuklingi žodžiai, kurių vaikui reikia kaip oro

Kasdienėje rutinoje kartais užmirštame sakyti savo vaikams paprastus, bet jiems labai svarbius, kone stebuklingus, žodžius.

Vaikas turi nematomą draugą: psichologės patarimai tėvams

Vaikas užsidaro kambaryje ir su kažkuo kalbasi. Pradeda verkti, kai automobilyje prisėdate šalia, nes... prispaudėte draugą. Kodėl vaikas susikūrė nematomą bičiulį? Kaip reaguoti? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Kaimo vaikai „įlindę“ į kompiuterius, nes jiems trūksta gyvo bendravimo

Kad miesto vaikai vasaromis vyksta stovyklauti į kaimą, rodos, yra įprasta, tačiau, kad kaimo vaikams tai pasirodys neįprasta, to nesitikėjome, – taip pasakoja penktus metus iš eilės į stovyklas kaimo vaikus kviečianti teatro „Teatriukas“ įkūrėja ir stovyklos vadovė Dalia Mikoliūnaitė.

Teo ir Ieva pristato: 3 smagūs žaidimai su tualetinio popieriaus ritinėliais

Orui pasitaisius ne į gerąją pusę, skubame su jumis pasidalinti itin paprastais užsiėmimais su vaikais namuose. Juk antradienis gali būti ir linksmadienis!

Teo ir Ieva pristato: citrinų ugnikalnis, kuris nustebins net visko mačiusius (1)

Nuo pat pirmųjų savo gyvenimo dienų mažylis tyrinėja jį supantį pasaulį. Jam viskas nauja, nepažinta, viskas domina ir vilioja, o kartais gal ir baugina.

Kaip pagirti vaiką, kad tai duotų naudos, o nebūtų tušti žodžiai

Mes vis dar per dažnai kritikuojame savo vaikus ir per retai juos giriame. Tokias išvadas daro šiuolaikinių tėvų auklėjimo metodus nagrinėjantys psichologai. Tačiau girti irgi reikia mokėti, antraip tai tebus tušti žodžiai.

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Jei vaikas sako mamai ar tėčiui „Nemyliu tavęs!“, jis iš tiesų nori pasakyti visai ką kitą

„Aš tavęs nekenčiu", „Tu bloga", „Aš tavęs nemyliu" – turbūt tokius žodžius išgirdus kiekvienai mamai širdis apsilietų krauju. Minčių kyla įvairių – „Kas negerai vaikui ar man?"

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

Trys smagūs žaidimai vaikams lauke

Kad pasivaikščiojimas lauke nebūtų nuobodus, galima pažaisti. Vaikutis čiupinėdamas, vartydamas rankytėse įvairių formų daiktus lavina smulkiąją motoriką, o dėliodamas miško radinius į krūveles - dar ir mąstymą.

8 žingsniai, kaip surengti geriausią gimtadienį vaikui

Koks yra geras vaiko gimtadienis? Toks, iš kurio svečiai nenori išeiti, ilgai prisimena ir tėvų paklausti, kaip norėtų švęsti savąjį sako: „Taip, kaip draugas“. Taigi, kokie yra gero gimtadienio komponentai?

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.