Žaisdamas vaikas nuolat išrengia lėles: ką tai reiškia?

 (22)
Penkerių metų mergaitę auginanti mama pastebėjo, kad dukrytė mėgsta lėles nurengti ir žaidžia tik su jomis nuogomis. Moteris klausia specialistų patarimo, kaip jai elgtis tokioje situacijoje?
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Mama klausia

„Man įdomu, kodėl mano 5 metų dukrytė visas lėlės laiko nurengtas. Ir žaidžia tik su tokiomis, retai kada apvelka rūbelius. Ar verta prisėsti ir pasikalbėti su ja apie tai, ar tiesiog nekreipti dėmesio?“

Rasa Kardaitė
Rasa Kardaitė
© DELFI / Kiril Čachovskij

Atsako Individualiosios psichologijos instituto konsultantė Rasa Kardaitė-Vėlyvienė, www.ipi.lt.

Tokio amžiaus vaikai, kaip dabar yra jūsų dukra, natūraliai domisi kūnu, kūno struktūra ir jo sandara.

Žaislai padeda suvokti, koks yra kūnas, kas gi vis dėlto slypi po drabužiais. Kodėl negalima vaikščioti nuogam, reikia rengtis drabužius? O tam tikras vietas reikia itin saugoti?

Manau, kad tikrai turite pasikalbėti apie tai su dukra. Kas yra kūnas? Kokios paslaptys saugomos kūne? Kodėl saugome kūno paslaptis? Jūsų dukrai bus daug daugiau informacijos ir naudos pokalbis su jumis, nei kad vienai žaidžiant su lėlytėmis.

Visai nekreipti dėmesio jums jau nepavyks, nes apie tai klausiate, vadinasi, tai jums yra svarbu ir jūs atkreipėte dėmesį.

Taip pat labai svarbu, kaip jūs, suaugę, šeimoje elgiatės su savo kūnu ir kokią žinutę apie tai siunčiate savo vaikams. Vaikams vis dėlto įdomu, kodėl nei tėveliai, nei mamytės nelaksto nuogi po namus, o vaikams leidžia, o kartais, pavyzdžiui, būnant prie jūros, net liepia. Kodėl yra užrakinamos miegamojo durys? O kai nepasibeldus įeinama į vonios kambarį, galima sulaukti net pakelto tėvų balso?

Visi šie klausimai labai rūpi ir yra labai svarbūs. Gali būti, kad žaisdama jūsų dukra bando suprasti ir išsiaiškinti jai kylančius klausimus. Todėl svarbu kalbėtis drauge, sakyti, kas smagu, o kas ne, kokie klausimai gali išgąsdinti.

Gi daug smagiau, kad vaikams informaciją suteikia jų tėvai, nei klasės ar kiemo draugai.

Stiprybės ir išradingumo vedant dukrytę kebliais gyvenimo keliais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Artėjantį pavasarį lietuviškas vaikų mados ženklas OXOX kviečia pasitikti kūrybingai

Lietuviškas vaikų mados ženklas OXOX jau gyvena pavasariniais planais ir svajonėmis ir pristato šiltajam sezonui skirtą įvairiaspalvę kolekciją, dedikuotą Misteriui Kūrybingumui.

Patyrusių mamų gudrybės, kaip išmokyti vaiką tvarkytis nuo mažų dienų

Labai dažnai tėvai skundžiasi tuo, kad jų vaikai nemėgsta tvarkytis ir tą daro tik tėvams pakėlus balsą. Kaip išmokyti vaiką tvarkytis nuo mažų dienų? Keli naudingi patarimai.

Kaip užauginti vaiką optimistą: 5 esminiai patarimai tėvams

Optimizmas - savybė, kurią tėvai gali padėti ugdyti savo vaikams. Nuolat girdėdamas „Nelipk", „Nebandyk", „Tau nepavyks", „Nevykėlis", vaikas tikrai neugdo savyje optimistui būdingų savybių. Taigi, penki trumpi ir aiškūs patarimai, jei norite užauginti optimistą.

Vaikas nenori miegoti savo kambaryje ir kasnakt ateina į tėvų lovą: psichologės komentaras

Savo kambaryje užmigdytas, vaikas naktį ateina į tėvų lovą. Mamai jis sako, kad bijosi, tačiau ji abejoja, ar tai negali būti tiesiog įprotis miegoti su tėvais. Ką sunerimusiai mamai patars psichologė?

Kodėl tėvai Lietuvoje taiko fizines bausmes vaikams: specialistų įžvalgos (1)

Vos vienerius metus iš 100-mečio, kurį mini Lietuva, gyvename su nuostata, kad negalima mušti vaikų.

KALBA VAIKAI. Kad pasakė, tai pasakė...

TAVO VAIKO feisbuko paskyroje rengėme konkursą, kurio metu paprašėme mūsų bičiulių pasidalinti įdomiomis savo vaikų kalbomis. Juk niekam ne paslaptis, kad mažieji kartais pažeria tokių perliukų, kokių suaugusysis sunkiai sugalvos.

Vaikų darželis Ukmergės rajone, kuriame vaikai nespraudžiami į rėmus (1)

Žurnalo TAVO VAIKAS kūrybinė grupė svečiavosi Ukmergės rajone įsikūrusiame neeiliniame vaikų darželyje.

Edukologė – apie vaiko adaptaciją darželyje

Per kiek laiko vaikas apsipranta darželyje ir kaip jam galėtų padėti tėvai?

Edukologė pataria, kaip ugdyti vaikų savarankiškumą

Kai trimetis vieną rytą ištaria „aš pats", atsisakydamas pagalbos rengiantis, užlieja pasididžiavimo banga. Štai ir atėjo akimirka, kai mums, tėvams, teks padėti puoselėti pirmuosius savarankiškumo daigus, palaikyti, skatinti ir apsišarvuoti begaline kantrybe.

Neverskite vaiko per prievartą daryti šių dalykų (1)

Jei manote, kad vaiką auklėti reikia kiek galima griežčiau, turėkite galvoje, kad visgi esama dalykų, kurių iš vaikų reikalauti negalima.

Dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė: laikas nustoti brėžti ribas savo vaikams

Kas geriau „braižo ribas" – pasaulis ar tėvai?

Aktualu tėvams: sergančio vaiko slauga ir išmokos

Pastaruoju metu smarkiai išaugus sergamumui gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, ne viena savivaldybė paskelbė gripo epidemiją mieste, o kai kurios ugdymo įstaigos uždarytos karantinui.

Edukologė: kokį žaislą pirkti vaikui, kad jis neatsibostų per dieną

VšĮ „Pilni namai“ edukologė Greta Kacinauskaitė - Ivanauskienė svarsto, kokius žaislus verta pirkti vaikui, kad jie neatsibostų per vieną dieną.

Kokią katę rinktis, jei namuose auga vaikas

Daugelis vaikų svajoja namuose auginti gyvūną. Jeigu rimtai svarstote turėti katę, jūsų dėmesiui – 5 populiarių kačių veislių apžvalga. Ar jos tinka šeimoms su vaikais?

5 lietuvės mamos instagrame, kurios dalijasi vaiko lavinimo idėjomis

Ką veikti su vaikui grįžus po darbo namo? Kaip jį užimti, kai suserga? Ką įdomaus nuveikus artimiausią savaitgalį?