Žaisdamas vaikas nuolat išrengia lėles: ką tai reiškia?

 (22)
Penkerių metų mergaitę auginanti mama pastebėjo, kad dukrytė mėgsta lėles nurengti ir žaidžia tik su jomis nuogomis. Moteris klausia specialistų patarimo, kaip jai elgtis tokioje situacijoje?
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Mama klausia

„Man įdomu, kodėl mano 5 metų dukrytė visas lėlės laiko nurengtas. Ir žaidžia tik su tokiomis, retai kada apvelka rūbelius. Ar verta prisėsti ir pasikalbėti su ja apie tai, ar tiesiog nekreipti dėmesio?“

Rasa Kardaitė
Rasa Kardaitė
© DELFI / Kiril Čachovskij

Atsako Individualiosios psichologijos instituto konsultantė Rasa Kardaitė-Vėlyvienė, www.ipi.lt.

Tokio amžiaus vaikai, kaip dabar yra jūsų dukra, natūraliai domisi kūnu, kūno struktūra ir jo sandara.

Žaislai padeda suvokti, koks yra kūnas, kas gi vis dėlto slypi po drabužiais. Kodėl negalima vaikščioti nuogam, reikia rengtis drabužius? O tam tikras vietas reikia itin saugoti?

Manau, kad tikrai turite pasikalbėti apie tai su dukra. Kas yra kūnas? Kokios paslaptys saugomos kūne? Kodėl saugome kūno paslaptis? Jūsų dukrai bus daug daugiau informacijos ir naudos pokalbis su jumis, nei kad vienai žaidžiant su lėlytėmis.

Visai nekreipti dėmesio jums jau nepavyks, nes apie tai klausiate, vadinasi, tai jums yra svarbu ir jūs atkreipėte dėmesį.

Taip pat labai svarbu, kaip jūs, suaugę, šeimoje elgiatės su savo kūnu ir kokią žinutę apie tai siunčiate savo vaikams. Vaikams vis dėlto įdomu, kodėl nei tėveliai, nei mamytės nelaksto nuogi po namus, o vaikams leidžia, o kartais, pavyzdžiui, būnant prie jūros, net liepia. Kodėl yra užrakinamos miegamojo durys? O kai nepasibeldus įeinama į vonios kambarį, galima sulaukti net pakelto tėvų balso?

Visi šie klausimai labai rūpi ir yra labai svarbūs. Gali būti, kad žaisdama jūsų dukra bando suprasti ir išsiaiškinti jai kylančius klausimus. Todėl svarbu kalbėtis drauge, sakyti, kas smagu, o kas ne, kokie klausimai gali išgąsdinti.

Gi daug smagiau, kad vaikams informaciją suteikia jų tėvai, nei klasės ar kiemo draugai.

Stiprybės ir išradingumo vedant dukrytę kebliais gyvenimo keliais.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Vaikas čiulpia pirštą: psichologės komentaras

Šešerių metų dukterį auginanti mama išbandė įvairius būdus, kad jos mergaitė nebečiulptų piršto, tačiau iki šiol nei vienas nepadėjo. Ką susirūpinusiai mamai patars psichologė?

Kiek vaikui reikia žaislų: naujojo tyrimo rezultatai pribloškia

Tėvai seniai tai įtarė – per daug žaislų turintys vaikai sunkiau susikaupia, jie mažiau džiaugiasi žaisdami. Tai patvirtino ir tyrimai.

Vaikas nenori eiti į darželį: pataria specialistas (1)

Dvejus metus mergaitė negali priprasti darželyje, o jos elgesį mama apibūdina kaip „nuolatines ašaras ir ožius“. Ką patars specialistas?

Psichologė: kaip spręsti vaikų tarpusavio konfliktus

Du sūnus auginanti mama jaučiasi patekusi į aklavietę: jos berniukai tarpusavyje tiesiog „pjaunasi“, o bandymai pakeisti elgesį ir santykius iki šiol buvo be rezultatų.

7 klaidos, kurias daro supykę tėvai ir viena auksinė taisyklė, kaip jų vengti

Konflikto su vaiku metu neretai suaugusieji dažnai elgiasi ne tik neracionaliai, bet ir žeidžiančiai. Kokios dažniausios klaidos?

TOP 10 žaislų po eglute 2017

Kalėdinės dovanos vaikams – tai kažkas, apie ką jau tikrai galvoja ne tik tėvai, seneliai, bet taip pat krikštatėviai, dėdės ir tetos. Nors šiandien žaislų pasiūla išties yra didžiulė, labai dažnai pritrūkstame idėjų ir minčių, ką padovanoti mažiesiems ir kaip juos nustebinti.

Vaikas klauso tėvų tik pakėlus balsą: kodėl nesiseka susitarti gražiuoju

Pastebėjusi, kad vaikas reaguoja tik į pakeltą toną, mama klausia – ką daryti, kad būtų galima to išvengti ir susitarti su keturmete pavyktų ramiai?

Vaikas išveda iš kantrybės: 10 greičiausių būdų nusiraminti (7)

Auginant vaikus nuobodu niekada nebūna. Gali būti linksma, gali būti lyg įtempto siužeto filme, tačiau nuobodu - niekada. Šiame straipsnyje sužinosime, kaip elgtis mums, tėvams, kai vaikai išveda iš kantrybės. Rėkti ir plūstis - ne išeitis. Pasimokykime tinkamai reaguoti drauge.

Psichologė, muzikantė Eglė Sirvydytė – apie mokymąsi gamtoje be sienų ir lubų

„Kodėl mus gąsdina vaikas lauke? Gal nuskambės labai poetiškai, bet aš savo praktikoje esu pastebėjusi, kad gamta ir buvimas joje daro stebuklus vidiniame pasaulyje", – įsitikinusi psichologė, skautė ir muzikantė Eglė Sirvydytė.

Vaikų darželio auklėtojos turi patarimų tėvams (2)

Nors tėvai yra pagrindiniai vaiko ugdytojai, ugdymo įstaigą lankantys mažyliai didelę dienos dalį praleidžia su pedagogais - mokytojais ar vaikų darželio auklėtojais.

10 požymių, kad auginate išskirtiniais gabumais apdovanotą vaiką (1)

Dauguma tėvelių ir mamyčių mano, kad jų atžala turi išskirtinių talentų, tačiau daugumą vaikų genijais galėtų pavadinti nebent jų pačių tėvai.

Išsiskyrusi mama: pradėjus gyventi su draugu, pasikeitė vaiko elgesys (11)

Išsiskyrusi mama kuria naujus santykius su vyru ir neabejoja, kad draugas myli jos sūnų. Tačiau kai jie apsigyveno drauge, berniuko elgesys pasikeitė į blogąją pusę. Ką patars mamai psichologė?

Trys iššūkiai tėvams, kurie augina vaikus

Alfredas Adleris (1870-1937), Individualiosios psichologijos kūrėjas, daug dėmesio skyrė socialinei vaikų gyvenimo situacijai, jų ankstyviesiems santykiams su tėvais bei broliais ir seserimis, auklėjimo stiliui, šeimos atmosferai.

Nesusitvarkau su vaiku, jis nuolat atsikalbinėja ir negražiai kalba (14)

Redakcija gavo trijų sūnų mamos laišką, kuriame ji klausia patarimo dėl savo penkiamečio elgesio. Moteris sako, kad vaikas atsikalbinėja ir namie, ir darželyje. Be to, auklėtojos sako, kad berniukas negražiai kalba kitų akivaizdoje.

Nelengva, bet įmanoma: kaip užauginti atsakingą vaiką

Nors ši užduotis ganėtinai sudėtinga, vis tik galima būtų išskirti kelias svarbiausias taisykles, kurių vertėtų laikytis tėvams.