Žaisdamas vaikas nuolat išrengia lėles: ką tai reiškia?

 (22)
Penkerių metų mergaitę auginanti mama pastebėjo, kad dukrytė mėgsta lėles nurengti ir žaidžia tik su jomis nuogomis. Moteris klausia specialistų patarimo, kaip jai elgtis tokioje situacijoje?
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Mama klausia

„Man įdomu, kodėl mano 5 metų dukrytė visas lėlės laiko nurengtas. Ir žaidžia tik su tokiomis, retai kada apvelka rūbelius. Ar verta prisėsti ir pasikalbėti su ja apie tai, ar tiesiog nekreipti dėmesio?“

Rasa Kardaitė
Rasa Kardaitė
© DELFI / Kiril Čachovskij

Atsako Individualiosios psichologijos instituto konsultantė Rasa Kardaitė-Vėlyvienė, www.ipi.lt.

Tokio amžiaus vaikai, kaip dabar yra jūsų dukra, natūraliai domisi kūnu, kūno struktūra ir jo sandara.

Žaislai padeda suvokti, koks yra kūnas, kas gi vis dėlto slypi po drabužiais. Kodėl negalima vaikščioti nuogam, reikia rengtis drabužius? O tam tikras vietas reikia itin saugoti?

Manau, kad tikrai turite pasikalbėti apie tai su dukra. Kas yra kūnas? Kokios paslaptys saugomos kūne? Kodėl saugome kūno paslaptis? Jūsų dukrai bus daug daugiau informacijos ir naudos pokalbis su jumis, nei kad vienai žaidžiant su lėlytėmis.

Visai nekreipti dėmesio jums jau nepavyks, nes apie tai klausiate, vadinasi, tai jums yra svarbu ir jūs atkreipėte dėmesį.

Taip pat labai svarbu, kaip jūs, suaugę, šeimoje elgiatės su savo kūnu ir kokią žinutę apie tai siunčiate savo vaikams. Vaikams vis dėlto įdomu, kodėl nei tėveliai, nei mamytės nelaksto nuogi po namus, o vaikams leidžia, o kartais, pavyzdžiui, būnant prie jūros, net liepia. Kodėl yra užrakinamos miegamojo durys? O kai nepasibeldus įeinama į vonios kambarį, galima sulaukti net pakelto tėvų balso?

Visi šie klausimai labai rūpi ir yra labai svarbūs. Gali būti, kad žaisdama jūsų dukra bando suprasti ir išsiaiškinti jai kylančius klausimus. Todėl svarbu kalbėtis drauge, sakyti, kas smagu, o kas ne, kokie klausimai gali išgąsdinti.

Gi daug smagiau, kad vaikams informaciją suteikia jų tėvai, nei klasės ar kiemo draugai.

Stiprybės ir išradingumo vedant dukrytę kebliais gyvenimo keliais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: nerealiai smagūs žaidimai su ledukais

Šilti orai lepina mus saulės šiluma ir malonia akims žaluma. Vis daugiau laiko praleidžiame lauke.

Kaip susikalbėti su vaikais? Knygų TOP 5

Kaip susikalbėti su vaikais? Ar svarbu tenkinti visus jų pageidavimus, kad mažieji galėtų jaustis laimingi ? Kokie iššūkiai kyla auginant paauglį ir kaip juos įveikti? Kaip išugdyti tarpusavio pagarbą ir pasitikėjimą?

Psichologė – apie vaikus ir nuogumą: ko turi nepamiršti tėvai

Augant mažyliui, tėvai susiduria su vis įvairesniais klausimais – vaikui ima rūpėti, kaip jis atrodo, kaip atrodo kiti, kaip jis rengiasi ir kas slepiasi po skirtingų lyčių rūbais.

5 patarimai, kaip užauginti genijų

Kiekvieno vaiko tėvai norėtų, kad užaugęs jis būtų protingas ir sumanus, kad jį lydėtų sėkmė asmeniniame bei profesiniame gyvenime. Kaip padėti vaikui tai pasiekti.

Kuriant gerus santykius su vaiku tėvams svarbu laikytis trijų pagrindinių taisyklių

Atrodo, kad gimus vaikui tas abipusis santykis tiesiog užgimsta savaime.

Ar tikrai paklusnus vaikas geriau už neklausantį tėvų: psichologės komentaras

Vienas vaikas auga paklusnus, kitas nelabai. Vieno elgesiu darželio auklėtojos ir mokytojai džiaugiasi, kito – nelabai. Ar vaiko paklusnumas yra prigimtinis ar įgytas? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Psichologė – apie vaiko elgesį, kuris priverčia tėvus raudonuoti (1)

Skaitytojos atsiųstas klausimas inspiravo psichologę Daivą Čeponienę išsamiai pamąstyti, kur yra riba tarp nekaltos vaiko nuomonės išsakymo ir patyčių, kurios skaudina kitą.

Teo ir Ieva pristato: lavinantys užsiėmimai, kurie išmokys vaiką raidžių

Raidės - tai neatsiejama mūsų pasaulio dalis. Su jomis susiduriame kiekvieną dieną. Lygiai taip pat ir vaikai. Nors vieningos nuomonės, kada pradėti savo vaiką mokyti raidžių nėra, manau, yra labai svarbu nepraleisti momento, kai vaikas pradeda jomis domėtis.

Skatindami vaikus domėtis įvairiomis veiklomis, padėsime atsiskleisti jų gabumams

Šiandien, kai virtuali realybė taip vilioja, vaikų interesų spektras dažnai tik ja ir apsiriboja.

Neringa Čereškevičienė: visi vaikai iš prigimties talentingi

Daugeliui Lietuvos žmonių charizmatiškosios Neringos Čereškevičienės pristatinėti nereikia: ji jau daugiau nei du dešimtmečius gyvuojančio projekto vaikams ir ne vaikams „Telebimbam" įkūrėja ir siela.

Kodėl aš mokysiu savo dukrą drąsos, o ne tobulumo

Moteris nuo mažens moko būti geromis, mylinčiomis, kantriomis, dėmesingomis, mandagiomis, rūpestingomis, švelniomis ir mielomis.

Gabija Vitkevičiūtė: vaikams skaitome kiekvieną dieną

Mama, žurnalistė, komunikacijos specialistė, rašytoja Gabija Vitkevičiūtė yra iš tų moterų, kurias taip ir norisi apibūdinti: veikli. Ar veiklios moters dienoje užtenka laiko paskaityti knygą, skaityti su vaikais?

Kodėl mes taip dažnai supykstame ant savo vaikų

Pakalbėkime apie tai, kaip nepykti ant vaiko. Šis klausimas labai aktualus daugumai tėvų.

Siūloma mamadienius bei tėvadienius skirti ir vieno vaiko tėvams (3)

Ir vieną vaiką auginantiems tėvams siūlomas papildomas laisvadienis.

Iš pirmų lūpų – apie lietuvės gyvenimą ir vaikų auginimą Prancūzijoje (3)

Žurnalistė Goda jau 12 metų gyvena ir dirba Paryžiuje. Ten gimė ir jos Ieva (6 m.). Apie prancūzišką gyvenimo būdą, vaikų auklėjimą prirašyta begalė knygų ir straipsnių, o kaip jaučiasi besilaukianti, o vėliau viena auginanti vaikelį lietuvė? Pasakojimas – iš pirmų lūpų.