Žaisdamas vaikas nuolat išrengia lėles: ką tai reiškia?

 (22)
Penkerių metų mergaitę auginanti mama pastebėjo, kad dukrytė mėgsta lėles nurengti ir žaidžia tik su jomis nuogomis. Moteris klausia specialistų patarimo, kaip jai elgtis tokioje situacijoje?
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Mama klausia

„Man įdomu, kodėl mano 5 metų dukrytė visas lėlės laiko nurengtas. Ir žaidžia tik su tokiomis, retai kada apvelka rūbelius. Ar verta prisėsti ir pasikalbėti su ja apie tai, ar tiesiog nekreipti dėmesio?“

Rasa Kardaitė
Rasa Kardaitė
© DELFI / Kiril Čachovskij

Atsako Individualiosios psichologijos instituto konsultantė Rasa Kardaitė-Vėlyvienė, www.ipi.lt.

Tokio amžiaus vaikai, kaip dabar yra jūsų dukra, natūraliai domisi kūnu, kūno struktūra ir jo sandara.

Žaislai padeda suvokti, koks yra kūnas, kas gi vis dėlto slypi po drabužiais. Kodėl negalima vaikščioti nuogam, reikia rengtis drabužius? O tam tikras vietas reikia itin saugoti?

Manau, kad tikrai turite pasikalbėti apie tai su dukra. Kas yra kūnas? Kokios paslaptys saugomos kūne? Kodėl saugome kūno paslaptis? Jūsų dukrai bus daug daugiau informacijos ir naudos pokalbis su jumis, nei kad vienai žaidžiant su lėlytėmis.

Visai nekreipti dėmesio jums jau nepavyks, nes apie tai klausiate, vadinasi, tai jums yra svarbu ir jūs atkreipėte dėmesį.

Taip pat labai svarbu, kaip jūs, suaugę, šeimoje elgiatės su savo kūnu ir kokią žinutę apie tai siunčiate savo vaikams. Vaikams vis dėlto įdomu, kodėl nei tėveliai, nei mamytės nelaksto nuogi po namus, o vaikams leidžia, o kartais, pavyzdžiui, būnant prie jūros, net liepia. Kodėl yra užrakinamos miegamojo durys? O kai nepasibeldus įeinama į vonios kambarį, galima sulaukti net pakelto tėvų balso?

Visi šie klausimai labai rūpi ir yra labai svarbūs. Gali būti, kad žaisdama jūsų dukra bando suprasti ir išsiaiškinti jai kylančius klausimus. Todėl svarbu kalbėtis drauge, sakyti, kas smagu, o kas ne, kokie klausimai gali išgąsdinti.

Gi daug smagiau, kad vaikams informaciją suteikia jų tėvai, nei klasės ar kiemo draugai.

Stiprybės ir išradingumo vedant dukrytę kebliais gyvenimo keliais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: netradicinė tapyba patiks įvairaus amžiaus vaikams

Vaikui kūryba – ne šiaip žaidimas ar pramoga, bet ir svarbus mokomasis procesas.

Stebuklingi žodžiai, kurių vaikui reikia kaip oro

Kasdienėje rutinoje kartais užmirštame sakyti savo vaikams paprastus, bet jiems labai svarbius, kone stebuklingus, žodžius.

Vaikas turi nematomą draugą: psichologės patarimai tėvams

Vaikas užsidaro kambaryje ir su kažkuo kalbasi. Pradeda verkti, kai automobilyje prisėdate šalia, nes... prispaudėte draugą. Kodėl vaikas susikūrė nematomą bičiulį? Kaip reaguoti? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Kaimo vaikai „įlindę“ į kompiuterius, nes jiems trūksta gyvo bendravimo

Kad miesto vaikai vasaromis vyksta stovyklauti į kaimą, rodos, yra įprasta, tačiau, kad kaimo vaikams tai pasirodys neįprasta, to nesitikėjome, – taip pasakoja penktus metus iš eilės į stovyklas kaimo vaikus kviečianti teatro „Teatriukas“ įkūrėja ir stovyklos vadovė Dalia Mikoliūnaitė.

Teo ir Ieva pristato: 3 smagūs žaidimai su tualetinio popieriaus ritinėliais

Orui pasitaisius ne į gerąją pusę, skubame su jumis pasidalinti itin paprastais užsiėmimais su vaikais namuose. Juk antradienis gali būti ir linksmadienis!

Teo ir Ieva pristato: citrinų ugnikalnis, kuris nustebins net visko mačiusius (1)

Nuo pat pirmųjų savo gyvenimo dienų mažylis tyrinėja jį supantį pasaulį. Jam viskas nauja, nepažinta, viskas domina ir vilioja, o kartais gal ir baugina.

Kaip pagirti vaiką, kad tai duotų naudos, o nebūtų tušti žodžiai

Mes vis dar per dažnai kritikuojame savo vaikus ir per retai juos giriame. Tokias išvadas daro šiuolaikinių tėvų auklėjimo metodus nagrinėjantys psichologai. Tačiau girti irgi reikia mokėti, antraip tai tebus tušti žodžiai.

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Jei vaikas sako mamai ar tėčiui „Nemyliu tavęs!“, jis iš tiesų nori pasakyti visai ką kitą

„Aš tavęs nekenčiu", „Tu bloga", „Aš tavęs nemyliu" – turbūt tokius žodžius išgirdus kiekvienai mamai širdis apsilietų krauju. Minčių kyla įvairių – „Kas negerai vaikui ar man?"

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

Trys smagūs žaidimai vaikams lauke

Kad pasivaikščiojimas lauke nebūtų nuobodus, galima pažaisti. Vaikutis čiupinėdamas, vartydamas rankytėse įvairių formų daiktus lavina smulkiąją motoriką, o dėliodamas miško radinius į krūveles - dar ir mąstymą.

8 žingsniai, kaip surengti geriausią gimtadienį vaikui

Koks yra geras vaiko gimtadienis? Toks, iš kurio svečiai nenori išeiti, ilgai prisimena ir tėvų paklausti, kaip norėtų švęsti savąjį sako: „Taip, kaip draugas“. Taigi, kokie yra gero gimtadienio komponentai?

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.