11 mitų apie vaikų sveikatą, kuriais neverta tikėti

Kai kurie prietarai apie vaikų sveikatą yra itin populiarūs ir jų paneigti nepajėgia net laikas. Apžvelkime kai kuriuos.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Per ilgai mirkstant baseine galima peršalti

Toks tvirtinimas yra pats tikriausias mitas. Žinoma, ilgalaikė hipotermija teoriški gali paveikti imuninę sistemą, dėl ko sumažėja organizmo atsparumas virusinėms infekcijoms. Vis dėlto, tuo nepiktnaudžiaujant nieko blogo atsitikti neturėtų. Juk būdamas vandenyje vaikas juda. O tai yra labai sveika. Tačiau teisingas tvirtinimas, kad kai kurioms mergaitėms lankymasis baseine didina šlapimo pūslės uždegimų riziką. Priežastis – moterų šlaplė yra santykinai trumpa, todėl vanduo su jame esančiais mikrobais lengviau patenka į vidų.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Interviu su gydytoja: ar verta skiepyti vaikus
Gimdymas greitkelyje: vaiką priėmė policininkas

11 mitų apie vaikų sveikatą, kuriais neverta tikėti
© Vida Press

Kas stipriai varto akis, rizikuoja tapti žvairakiu

Tai yra visiška nesąmonė. Sukinėjant sveikas akis viso labo judinami raumenys. O raumenys negali šiaip sau „sustingti" tam tikroje pozicijoje. Taigi, akių sukinėjimas ar vartymas nekelia visiškai jokio pavojaus.

Akims kenkia sėdėjimas labai arti televizoriaus

Kalbant apie šiuolaikinius ekranus, arti televizoriaus šiandien niekas jau šiaip ar taip nesėdi. O jeigu sėdima įkišus nosį į seną televizorių, daugiausia kas gali grėsti – akių nuovargis.

11 mitų apie vaikų sveikatą, kuriais neverta tikėti
© Vida Press

Pirštų tampymas kenkia sąnariams

Kiek žinome, toks pirštų tampymas jokių problemų nekelia. Tempiant pirštą garsas atsiranda dėl to, kad sąnarių skystyje susiformuoja dujų burbuliukai, kurie piršto tempimo metu sprogsta. Bet kokiu atveju, tą garsą sukelia tikrai ne kaulai. Kalbant apie mažus vaikus, panašų pečių ar klubų sąnarių traškėjimą galima suprasti netgi kaip tam tikrą kokybės ženklą, nes tai byloja apie labai elastingas sausgysles.

Skaitymas prieblandoje kenkia akims

Netiesa. Vaikams ir paaugliams būtina kuo daugiau skaityti. Akims nekenkia tai ir tuomet, jeigu skaitoma pasišviečiant žiebtuvėliu po antklode. Juk tai netrunka visą naktį. Keliolika minučių akių nepagadins. Jeigu vaikas tai darys ilgai, daugiausia, kas gali nutikti – jis pavargs.

11 mitų apie vaikų sveikatą, kuriais neverta tikėti
© Vida Press

Neišpūsti nosies yra nesveika, tai kenkia prienosiniams ančiams

Šis mitas yra visiškai nepagrįstas. Nors atrodo nemandagiai, kai vaikas nosies neišpučia, o jos turinį įtraukia su oru į vidų, tačiau sveikatai tai nekenkia. Netgi priešingai, kai nosis stipriai pučiama, prienosiniai ančiai ir ausys patiria didesnį spaudimą, nei priešingo veiksmo atveju.

Plaukioti su pilnu skrandžiu yra pavojinga

Šiame pasakyme šiek tiek tiesos yra. Sočiai pavalgius suintensyvėja kraujotaka virškinamajame trakte. Tačiau gali nutikti taip, kad susiklosčius tam tikroms aplinkybėms kraujotaka susilpnės. Jeigu tokiu atveju organizmas atsiduria šaltame vandenyje, gali atsitikti taip, kad trumpam bus netenkama sąmonės. Maudantis tai ypač pavojinga.

Žaizdos geriausiai gyja kontaktuodamos su oru

Tai tikrai netiesa. Pleistras skatina gijimo procesus dėl to, kad po juo susidaro drėgna aplinka. Taip išvengiama žaizdos išsausėjimo ir sukietėjimo, dėl to žaizda dažniausiai be problemų užgyja ir nelieka randų. Be to, pleistras gijimo procese svarbus dar ir todėl, kad jis apsaugo žaizdą nuo nešvarumų. Be to, vaikams pleistras turi ir psichologinį poveikį – jis tarsi balzamas sielai, nes skausminga žaizda staiga tampa nematoma.

11 mitų apie vaikų sveikatą, kuriais neverta tikėti
© Vida Press nuotr.

Mėnulio šviesa ar kreida gali išgydyti karpas

Net tradicinės medicinos metodai, tokie kaip, pavyzdžiui, rūgščių pleistrai ar gydymas šalčiu, nepaisant tikrai didelio efektyvumo, negali šimtu procentų garantuoti karpų, kurias, beje, sukelia virusai, atsikratymo. Todėl kalbant apie tokius prietarus, kaip karpų gydymas kreida, mėnesienos šviesa ar užkalbėjimais, galimas tik placebo poveikis. Bet kokiu atveju, neretai pasitaiko atvejų, kad karpos dingsta tiesiog spontaniškai.

Pradėjus bėgti kraujui iš nosies reikia atlošti galvą

Tai absoliuti klaida. Tokiu atveju reikia elgtis kaip tik priešingai. Kraujas subėga atgal į nosies ertmę, teka žemyn stemple iki skrandžio, o tai gali sukelti vėmimą. Todėl medikai pataria leisti tokiu atveju kraujui išbėgti – pasilenkti į priekį pasisukant į tą pusę, iš kurios bėga kraujas. Taip kraujo tekėjimas, kuris paprastai yra visiškai nekenksmingas, greitai liausis. Nemažai žmonių tokiais atvejais mėgsta ant sprando dėti kompresą, tačiau kraujavimo iš nosies atveju tai mažai padeda, bet vaikams galima tai daryti vien tam, kad mažylis nusiramintų ir mažiau bijotų.

11 mitų apie vaikų sveikatą, kuriais neverta tikėti
© Vida Press

Nestiprus smūgis į pakaušį didina protinius gebėjimus

Didesnę nesąmonę būtų sunku sugalvoti. Šis sarkastiškas mitas turi būti įtrauktas į absoliučių tabu sąrašą. Yra atlikta daugybė medicininių tyrimų, kurie įrodė, kad bet koks galvos sutrenkimas bent minimaliai pažeidžia smegenų struktūrą, nervus ir kraujagysles, todėl protiniams gebėjimams tai gali sukelti nebent neigiamą poveikį, ir jau tikrai jų nepagerins.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Vaikų chirurgai: gali būti, kad ateityje apendicitui gydyti užteks tabletės

Vaikų chirurgai, susirinkę Vaikų ligoninėje organizuotoje konferencijoje, aptarė vaikų ūminių chirurginių ligų diagnostiką, gydymą ir perspektyvas.

Gydytoja: ką daryti, jei užklupo kosulys

Turbūt nėra dienos, kada nekosėtumėme. Dažniausiai mes taip įpratę prie kosulio, kad net nepastebime. Kai jau kosulys tampa pastebimas, ypač vaikams, tik tuomet sunerimstame – ir vėl jis susirgo... Ir vėl mums reikės keisti savo planus, nes reikės slaugyti sergantį vaiką...

Gydytoja dietologė: kasdien turime suvalgyti ne mažiau 400 g daržovių ir 300 g vaisių (1)

Vaisiai ir daržovės, sultys ir glotnučiai – svarbi gerai subalansuotos mitybos dalis, tiek kaip pagrindinis patiekalas, pavyzdžiui, pusryčiai, tiek ir kaip užkandis dienos metu.

Gydytoja – apie žuvų taukų svarbą vaikų sveikatai

Šiuolaikiniams vaikams tenka daugybė įvairiausių iššūkių, o juos įveikti nėra paprasta – vis daugiau informacijos vaikai gauna naudodamiesi naujomis technologijomis, jų miego laikas per pastaruosius 20 metų sutrumpėjo valanda, jie vis mažiau bendrauja su bendraamžiais, tėvais ir seneliais, mažiau sportuoja ir žaidžia lauke, jiems žymiai daugiau greito ir nesveiko maisto pagundų.

Atlėpusios vaiko ausys: kada reikia operuoti?

Atlėpusios ausys – tai dažniausiai pasitaikanti įgimta ausų deformacija.

9 gėrimai užklupus peršalimo ligoms

Pajutus pirmuosius peršalimo simptomus, verta nepamiršti ir liaudies medicinos - arbatų, šiltų gėrimų, kompresų ir vonelių. Jūsų dėmesiui – 9 gėrimų receptai, kuriuos pravartu žinoti susirgus.

5 priežastys, kodėl vaikai dažnai serga (2)

Nuolatinių peršalimų priežastimi gali tapti alergija, ėduonis ar net netinkama apranga. Kaip išvengti ligų, pataria pediatrai.

Gydytoja alergologė: specifinę imunoterapiją geriausia pradėti rudenį ir žiemą

Pasak Vaikų ligoninės gydytojos alergologės ir klinikinės imunologės Neringos Stirbienės, ne visi, kurie yra patyrę sunkių alerginių reakcijų dėl bičių, vapsvų, širšių ar kitų plėviasparnių vabzdžių įgėlimo, yra girdėję, kad gyventi be baimės padeda specifinė imunoterapija, dėl kurios į gydytojus reikėtų kreiptis ne atėjus šiltajam sezonui, o būtent dabar – rudenį ir žiemą.

3 pagrindiniai vaikų peršalimo simptomai ir kaip juos įveikti

Bijoti vaikų peršalimo nereikia – tai normali imuninės sistemos vystymosi dalis.

5 maisto produktai, kurie daro neigiamą poveikį vaiko nuotaikai

Tėvai intuityviai žino, koks maistas daro poveikį jų vaiko elgesiui ir nuotaikai. Žinome, kad saldainiai, pavyzdžiui, sukelia hiperaktyvumo priepuolius. Tačiau vaiko nuotaika gali pakisti ne tik dėl cukraus – užkandžiuose ir maisto produktuose, kuriuos duodame savo mažiesiems, egzistuoja ir daugiau kaltininkų.

Šunų terapija vaikams: kokios veislės labiausiai tam tinka

Tinklaraštį „Švelni tėvystė“ rašanti medicinos psichologė Milda Kukulskienė pasakoja apie keturkojus terapeutų padėjėjus – šunis.

8 įpročiai, kad jūsų vaikai darželyje ar mokykloje nesusirgtų

Mokslo metai – nelengvas laikas ne tik vaikui, bet ir jo tėvams. Kygos, daugybė kanceliarinių prekių, namų darbai. Iš esmės tai – malonūs rūpesčiai, išskyrus vieną – darželyje ir mokykloje prasideda ligos, kuriomis vieni nuo kitų užsikrečia.

5 mitybos specialistės patarimai, ką sveikiausia valgyti vaikams

Vaikai Lietuvoje vis dar mielai valgo dešreles, mielinius ir miltinius blynus, kotletus su riebiais padažais, bulvytes fri ir kitus menkaverčius patiekalus. Taip, jie sotūs, bet ar sveiki?

Dažniausios ligos Lietuvoje, kurias sukelia kirmėlės (3)

Kai tik vaikas ima griežti dantimis, pagalvojame, kad gal jis turi kirmėlių. Ar išties taip yra? Kada duoti vaistų?

Dietologė pataria, kokių vaisių ir daržovių geriausia valgyti vaikams

Dažnas vaikas nemėgsta vaisių ir daržovių, o užkandžiams mieliau renkasi miltinius gaminius. Gydytoja-dietologė Laura Romeraitė-Kuklierienė pataria, kokius vaisius ir daržoves, sultis ir glotnučius geriausia valgyti mažiesiems ir kaip paskatinti jų suvalgyti daugiau.