11 mitų apie vaikų sveikatą, kuriais neverta tikėti

Kai kurie prietarai apie vaikų sveikatą yra itin populiarūs ir jų paneigti nepajėgia net laikas. Apžvelkime kai kuriuos.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Per ilgai mirkstant baseine galima peršalti

Toks tvirtinimas yra pats tikriausias mitas. Žinoma, ilgalaikė hipotermija teoriški gali paveikti imuninę sistemą, dėl ko sumažėja organizmo atsparumas virusinėms infekcijoms. Vis dėlto, tuo nepiktnaudžiaujant nieko blogo atsitikti neturėtų. Juk būdamas vandenyje vaikas juda. O tai yra labai sveika. Tačiau teisingas tvirtinimas, kad kai kurioms mergaitėms lankymasis baseine didina šlapimo pūslės uždegimų riziką. Priežastis – moterų šlaplė yra santykinai trumpa, todėl vanduo su jame esančiais mikrobais lengviau patenka į vidų.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Interviu su gydytoja: ar verta skiepyti vaikus
Gimdymas greitkelyje: vaiką priėmė policininkas

11 mitų apie vaikų sveikatą, kuriais neverta tikėti
© Vida Press

Kas stipriai varto akis, rizikuoja tapti žvairakiu

Tai yra visiška nesąmonė. Sukinėjant sveikas akis viso labo judinami raumenys. O raumenys negali šiaip sau „sustingti" tam tikroje pozicijoje. Taigi, akių sukinėjimas ar vartymas nekelia visiškai jokio pavojaus.

Akims kenkia sėdėjimas labai arti televizoriaus

Kalbant apie šiuolaikinius ekranus, arti televizoriaus šiandien niekas jau šiaip ar taip nesėdi. O jeigu sėdima įkišus nosį į seną televizorių, daugiausia kas gali grėsti – akių nuovargis.

11 mitų apie vaikų sveikatą, kuriais neverta tikėti
© Vida Press

Pirštų tampymas kenkia sąnariams

Kiek žinome, toks pirštų tampymas jokių problemų nekelia. Tempiant pirštą garsas atsiranda dėl to, kad sąnarių skystyje susiformuoja dujų burbuliukai, kurie piršto tempimo metu sprogsta. Bet kokiu atveju, tą garsą sukelia tikrai ne kaulai. Kalbant apie mažus vaikus, panašų pečių ar klubų sąnarių traškėjimą galima suprasti netgi kaip tam tikrą kokybės ženklą, nes tai byloja apie labai elastingas sausgysles.

Skaitymas prieblandoje kenkia akims

Netiesa. Vaikams ir paaugliams būtina kuo daugiau skaityti. Akims nekenkia tai ir tuomet, jeigu skaitoma pasišviečiant žiebtuvėliu po antklode. Juk tai netrunka visą naktį. Keliolika minučių akių nepagadins. Jeigu vaikas tai darys ilgai, daugiausia, kas gali nutikti – jis pavargs.

11 mitų apie vaikų sveikatą, kuriais neverta tikėti
© Vida Press

Neišpūsti nosies yra nesveika, tai kenkia prienosiniams ančiams

Šis mitas yra visiškai nepagrįstas. Nors atrodo nemandagiai, kai vaikas nosies neišpučia, o jos turinį įtraukia su oru į vidų, tačiau sveikatai tai nekenkia. Netgi priešingai, kai nosis stipriai pučiama, prienosiniai ančiai ir ausys patiria didesnį spaudimą, nei priešingo veiksmo atveju.

Plaukioti su pilnu skrandžiu yra pavojinga

Šiame pasakyme šiek tiek tiesos yra. Sočiai pavalgius suintensyvėja kraujotaka virškinamajame trakte. Tačiau gali nutikti taip, kad susiklosčius tam tikroms aplinkybėms kraujotaka susilpnės. Jeigu tokiu atveju organizmas atsiduria šaltame vandenyje, gali atsitikti taip, kad trumpam bus netenkama sąmonės. Maudantis tai ypač pavojinga.

Žaizdos geriausiai gyja kontaktuodamos su oru

Tai tikrai netiesa. Pleistras skatina gijimo procesus dėl to, kad po juo susidaro drėgna aplinka. Taip išvengiama žaizdos išsausėjimo ir sukietėjimo, dėl to žaizda dažniausiai be problemų užgyja ir nelieka randų. Be to, pleistras gijimo procese svarbus dar ir todėl, kad jis apsaugo žaizdą nuo nešvarumų. Be to, vaikams pleistras turi ir psichologinį poveikį – jis tarsi balzamas sielai, nes skausminga žaizda staiga tampa nematoma.

11 mitų apie vaikų sveikatą, kuriais neverta tikėti
© Vida Press nuotr.

Mėnulio šviesa ar kreida gali išgydyti karpas

Net tradicinės medicinos metodai, tokie kaip, pavyzdžiui, rūgščių pleistrai ar gydymas šalčiu, nepaisant tikrai didelio efektyvumo, negali šimtu procentų garantuoti karpų, kurias, beje, sukelia virusai, atsikratymo. Todėl kalbant apie tokius prietarus, kaip karpų gydymas kreida, mėnesienos šviesa ar užkalbėjimais, galimas tik placebo poveikis. Bet kokiu atveju, neretai pasitaiko atvejų, kad karpos dingsta tiesiog spontaniškai.

Pradėjus bėgti kraujui iš nosies reikia atlošti galvą

Tai absoliuti klaida. Tokiu atveju reikia elgtis kaip tik priešingai. Kraujas subėga atgal į nosies ertmę, teka žemyn stemple iki skrandžio, o tai gali sukelti vėmimą. Todėl medikai pataria leisti tokiu atveju kraujui išbėgti – pasilenkti į priekį pasisukant į tą pusę, iš kurios bėga kraujas. Taip kraujo tekėjimas, kuris paprastai yra visiškai nekenksmingas, greitai liausis. Nemažai žmonių tokiais atvejais mėgsta ant sprando dėti kompresą, tačiau kraujavimo iš nosies atveju tai mažai padeda, bet vaikams galima tai daryti vien tam, kad mažylis nusiramintų ir mažiau bijotų.

11 mitų apie vaikų sveikatą, kuriais neverta tikėti
© Vida Press

Nestiprus smūgis į pakaušį didina protinius gebėjimus

Didesnę nesąmonę būtų sunku sugalvoti. Šis sarkastiškas mitas turi būti įtrauktas į absoliučių tabu sąrašą. Yra atlikta daugybė medicininių tyrimų, kurie įrodė, kad bet koks galvos sutrenkimas bent minimaliai pažeidžia smegenų struktūrą, nervus ir kraujagysles, todėl protiniams gebėjimams tai gali sukelti nebent neigiamą poveikį, ir jau tikrai jų nepagerins.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Važiuojant supa ir pykina: kaip padėti vaikui

Šylant orams vis dažniau savo vaikus sodinsime į automobilius ir vyksime poilsiauti. Deja, kai kurie tėvai jau žino, kad kelionės ne visada būna malonios.

Gydytoja Evelina Nevardauskaitė-Rudzikienė – apie natūralias gydymo priemones susirgus vaikui

Šiais laikais pasaulyje populiarėjanti sveikos gyvensenos ir natūralumo tendencija tampa aktuali ir gydant vaikus.

Indrė Kavaliauskaitė Morkūnienė atskleidė, kaip savo vaikus gydo be vaistų

Šiais laikais apie vaikų priežiūrą tėvai gali rasti gausybę informacijos – kaip gydyti, kokius metodus taikyti ir kaip išvengti ligų.

Ledų sezonas: kokių ir kiek per dieną sveika valgyti vaikui

Kas pasaulyje skaniausia? Uždavus šį klausimą vaikui, visai tikėtina, kad dėl prizinės vietos rungsis ir ledai. Kokie ledai tinkamiausi vaikui ir kada geriau jų neduoti?

Vaiką atakuoja alergija: svarbu žinoti

Kaip sužinoti, ar mažylis tikrai alergiškas?

Kamuoja sausas kosulys: 10 priežasčių, kodėl

Sausas kosulys – ne vienos ligos požymis. Štai 10 galimų priežasčių.

Nemaloni akių liga, neaplenkianti ir vaikų

Ką daryti, jeigu ant vaiko akių vokų neretai atsiranda miežis?

Profesorė – apie vitamino D trūkumą ir poveikį sveikatai

Devyniems iš dešimties Lietuvos gyventojų trūksta vitamino D. Nors apie jo naudą pastaraisiais metais imta nemažai kalbėti, tačiau Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) Biotechnologijos instituto profesorė imunologė Aurelija Žvirblienė pastebi, kad ne visada viešojoje erdvėje pateikiama informacija būna moksliškai pagrįsta.

Nieku gyvu nedažykite kiaušinių šiais būdais, ypač, jei auginate vaikus (1)

Velykiniai kiaušiniai: kaip marginti, kad nepakenktume sveikatai? Į šį klausimą atsako Baltijos aplinkos forumo cheminių medžiagų specialistai išplatintame pranešime spaudai.

10 faktų apie kiaušinius: ar visus žinojote?

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro specialistai pristato 10 svarbiausių faktų apie kiaušinius.

„Slapti pirkėjai“ ragaus ne tik ligoniams, bet ir darželinukams bei mokiniams tiekiamo maisto

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai tikrins ne tik ligoniams, bet ir mokiniams tiekiamą maistą.

Arbatos kūdikiams ir mažyliams, kad jie augtų sveiki

Pasitelkus žinomo Lietuvos pediatro doc. Algimanto Vingro žinias bei patirtį, sukurtos kūdikiams ir mažyliams subalansuotos, specialios receptūros GURGIO, PUKSIO, KNIURKIO, ŽVARBIO arbatėlės.

Kur ir kaip tinkamai laikyti vaistus namuose

Vonios spintelėje. Miegamajame, komodoje prie lovos. Viename iš virtuvėje esančių stalčių. Dėžutėje ant lentynos. Tai - kelios dažniausios vietos, kur žmonės laiko vaistus. Tačiau vaistai - ne saldainiai, kad juos būtų galima laikyti bet kur, bet kaip, bet kokiomis sąlygomis. Ką vertėtų žinoti?

Kai vaiko organizmui ima trūkti skysčių

Įvairios augalų dalys (lapai, žiedai, šaknys, vaisiai) buvo ir tebėra vartojamos nuo gilios senovės. Ir nors mokslui nuolat tobulėjant sukuriama vis efektyvesnių vaistų, vaistažolės, kaip gamtos dovanos žmogui, vis dar išlaiko savo vertę.

„Šlykštukai“ – žaislai iš nuodų?

Viešojoje erdvėje plintanti „pasidaryk pats“ mada gaminti žaislus, vadinamus išmaniuoju plastilinu ar šlykštukais (angliškai slime) iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti nekaltai.