Reklama

Daugybinis ėduonis: kas tai yra ir kaip su juo kovoti

Didėjantis dantų ėduonies paplitimas tarp vaikų verčia vis labiau susirūpinti.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vis daugiau mažųjų pacientų bei jų tėvelių, skųsdamiesi dantų ėduonimi ar jo sukeltomis komplikacijomis, praveria gydytojo odontologo duris. Siekiant to išvengti, svarbu ne tik tinkamai prižiūrėti vaikų dantis, bet ir reguliariai lankytis pas gydytoją odontologą.

Daugybinis ėduonis: kas tai yra ir kaip su juo kovoti
© Asmeninio albumo nuotr.

Apie tai, kas yra daugybinis ėduonis ir kaip su juo kovoti, kalbamės su Vilniaus odontologijos klinikos „Denticija" gydytoja vaikų odontologe Rūta Minkevičiene

Kas yra daugybinis ėduonis?

Dantų ėduonis – tai liga, kurią lemia daug priežasčių. Svarbiausios jų yra netaisyklinga burnos higiena ir mityba. Dantų ėduonis yra liga, kurią sukelia dantų apnašose esančios bakterijos, susidarius jų veiklai palankioms sąlygoms, gamindamos kietuosius danties audinius ardančias rūgštis.

Daugybinis ėduonis – tai itin aktyvus, greitai plintantis ėduonis. Pažeidžia daugelį ar net visus pieninius dantis. Žinome, kad įprastai ėduonis atsiranda danties kramtomajame paviršiuje, išvagotame vagelių, ir kontaktiniuose paviršiuose, kuriuose kaupiasi apie 90 proc. apnašo ir mikroorganizmų. Daugybinio ėduonies atsiradimo vieta – lygūs danties paviršiai.

Daugybinis ėduonis: kas tai yra ir kaip su juo kovoti
Aktyvaus ėduonies pažeisti viršutinio žandikaulio kandžiai ir iltys. http://www.castlegatedental.com

Viena daugybinio ėduonies rūšių – „buteliuko ėduonis". Iš pradžių šis ėduonis pažeidžia viršutinio žandikaulio kandžius. Nesiimant priemonių, labai greitai pažeidžiami ir pirmieji pieniniai krūminiai dantys ar net apatinio žandikaulio iltys. Ši būklė pasireiškia vaikams, maitinamiems krūtimi ar iš buteliuko naktį, nevalant dantų. Itin žalinga praktika – įvairių saldintų gėrimų, meduje ar sirupe suvilgytų čiulptukų naudojimas vaikui raminti.

Kaip jo išvengti?

Taisyklingas, kruopštus dantų išvalymas su fluoridų turinčia dantų pasta yra pirmoji būtina sąlyga, kad vaikas turėtų sveikus dantis, tačiau taip pat reikia atkreipti dėmesį į tai, ką ir kada jis valgo, ar mitybos racione nevyrauja angliavandenių turintys maisto produktai, saldinti gėrimai.

Kaip elgtis, jeigu vaikas jau turi daugybinį ėduonį?

Pirmiausia kreiptis į gydytoją odontologą. Įvertinęs pažeidimo stadiją, burnos higie­ną, odontologas skiria atitinkamą gydymą. Tėvai taip pat turi prisiimti atsakomybę ir bendradarbiauti su gydytoju, pasitikėti juo.

Įprastai gydytojas pataria, kaip reikia prižiūrėti vaiko dantis namuose, nes didysis darbas čia ir vyksta. Dantys valomi du kartus per dieną (stengiantis nuvalyti visus dantų paviršius) su fluoridų turinčia dantų pasta. Sergant daugybiniu ėduonimi fluoro kiekis dantų pastoje turėtų būti ne mažesnis kaip 1000 ppm. Svarbiausias dantų išsivalymo ritualas yra prieš nakties miegą.

Kartais gydytojas papildomai skiria ir specialų remineralizuojantį (grąžinantį mineralų pusiausvyrą) kremą be fluoro, skirtą dantims tepti.

Kalbant apie mitybą, kaip jau minėta, reikėtų atsisakyti tų mitybos įpročių, kurie skatina atsirasti ligą. Labai svarbu atkreipti dėmesį į nakties laiką, kurio metu seilėtekis sumažėjęs. Jei yra poreikis atsigerti, siūlyti vaikui vandens. Tuo atveju, jei pirmųjų pieninių dantų sulaukiame anksti (ketvirtą kūdikio gyvenimo mėnesį), po naktinio žindymo ar maitinimo iš buteliuko, norint, kad vaiko dantys būtų sveiki, reikėtų dėti visas pastangas ir nuvalyti dantis vandeniu sudrėkintu marlės gabalėliu.

Uždavęs „namų darbus" tėvams, gydytojas odontologas atsižvelgia į tam tikras aplinkybes (ėduonies pažeidimų stadiją, mažojo paciento amžių ir bendradarbiavimą) ir sudaro gydymo planą.

Iš pradžių tai gali būti labai konservatyvus gydymas, siekiant suvaldyti padėtį: tėvų darbas namuose stengiantis įgyvendinti gydytojo rekomendacijas, naudojant paskirtas profilaktikos priemones, taip pat gydytojo odontologo tam tikrais intervalais atliekamos fluoro lako aplikacijos. Mes, gydytojai, tuomet esame tarsi budrūs stebėtojai.

Jei ėduonis yra stipriai „pažengęs" ar esant tėvų lūkesčiams dėl priekinių dantų estetinio vaizdo, tuomet jau reikalingas restauracinis (operacinis) gydymas. Dėl mažo vaiko amžiaus (dveji, treji metai) toks gydymas dažniausiai atliekamas renkantis sedaciją (dalinę narkozę).

Visiems tėvams ir sau, kaip mamai, palinkėčiau jau pirmaisiais kūdikio gyvenimo metais pradėti formuoti taisyklingus burnos higienos, mitybos įpročius. Jie yra sveikos ankstyvos vaikystės pamatas.

Denticija

Užsakymo nr.: PT_74258428

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

8 įpročiai, kad jūsų vaikai darželyje ar mokykloje nesusirgtų

Mokslo metai – nelengvas laikas ne tik vaikui, bet ir jo tėvams. Kygos, daugybė kanceliarinių prekių, namų darbai. Iš esmės tai – malonūs rūpesčiai, išskyrus vieną – darželyje ir mokykloje prasideda ligos, kuriomis vieni nuo kitų užsikrečia.

5 mitybos specialistės patarimai, ką sveikiausia valgyti vaikams

Vaikai Lietuvoje vis dar mielai valgo dešreles, mielinius ir miltinius blynus, kotletus su riebiais padažais, bulvytes fri ir kitus menkaverčius patiekalus. Taip, jie sotūs, bet ar sveiki?

Dažniausios ligos Lietuvoje, kurias sukelia kirmėlės (3)

Kai tik vaikas ima griežti dantimis, pagalvojame, kad gal jis turi kirmėlių. Ar išties taip yra? Kada duoti vaistų?

Dietologė pataria, kokių vaisių ir daržovių geriausia valgyti vaikams

Dažnas vaikas nemėgsta vaisių ir daržovių, o užkandžiams mieliau renkasi miltinius gaminius. Gydytoja-dietologė Laura Romeraitė-Kuklierienė pataria, kokius vaisius ir daržoves, sultis ir glotnučius geriausia valgyti mažiesiems ir kaip paskatinti jų suvalgyti daugiau.

Iš lūpų į lūpas perduodamos liaudiškos priemonės nuo kosulio (3)

Prasidėjus ligų sezonui, prisimename liaudiškas priemones, kurios padeda mums kovoti su sloga, gerklės skausmu ar kosuliu. Šįkart - apie pastarąjį.

Dietologė dr. Edita Gavelienė – apie dažniausias vaikų mitybos klaidas

Nors tėvai nori palaikyti sveiką savo vaikų gyvenimo būdą, vien intensyvaus sporto ir fizinio aktyvumo nepakanka – neretai vaikams trūksta maistingųjų medžiagų.

Šeimos nuo ligų sezono bėga į šiltus kraštus

Vis daugiau šeimų renkasi atostogauti būtent rudenį ir žiemą, o nuo nemalonumų nors trumpam pasislėpti šiltuosiuose kraštuose. Apie rudens ir žiemos keliones pasakoja kelionių organizatoriaus „Kidy Tour" produkto vadovė Neringa Kurtinaitienė.

Dr. Vaidotas Urbonas: kokią košę valgyti sveikiausia (2)

Per pastaruosius metus ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų tarpe ženkliai išaugo gastroezofaginio refliukso ligos atvejų.

Vaikui skauda, bet ligos nėra: interviu su psichologe, kurį rekomenduojame visiems tėvams

Interviu su psichologe Dovile Jankauskiene apie psichosomatinius sutrikimus, kuomet vaikas skundžiasi, kad jam skauda, tačiau medikai ligos neranda.

Išsamūs odontologės patarimai, kaip prižiūrėti vaikų dantis nuo gimimo

Gyd. vaikų odontologės doc. dr. Vilmos Brukienės patarimai, kaip išsaugoti sveikus vaiko dantis.

9 maisto produktai, kurie stiprina vaiko protą

Tam, kad vaikas augtų sveikas, jam reikia pilnavertės mitybos nuo mažų dienų. Ypač atkreipkite dėmesį į mokyklinio amžiaus vaikų mitybą.

Kaip suderinti sveiką vaiko mitybą ir malonumą

Nerasime vaiko, kuris nemėgtų saldumynų. Tačiau rūpestingi tėvai supranta, kad gardėsiai negerai nei figūrai, nei dantims, tačiau negi vaiką paliksi be saldumynų... Kokią rasti išeitį?

Jei ant maisto produkto parašyta „skirta vaikams“, išlikite budrūs – tai gali būti spąstai (1)

Parduotuvių lentynose dažnai išvystame maisto produktų, kurių etiketėse puikuojasi mažąjį pirkėją viliojantys spalvoti piešinukai ir net užrašai „skirta vaikams". Ar tikrai jie pagaminti kokybiškiau nei suaugusiųjų maistas ir yra palankūs vaikų sveikatai?

Kaip išrinkti vaikui batus, kurie nedarytų žalos jo pėdutei

Kiekvienas vaikas yra individualus ne tik savo pomėgiais, charakteriu, būdo savybėmis, tačiau ir savo fiziologiniais procesais.

Kaip namų sąlygomis džiovinti uogas, kad jos džiugintų visus metus

Šviežių uogų sezonas netrukus pasibaigs, bet jomis mėgautis galime ne tik vasarą. Tereikia žinoti keletą pagrindinių taisyklių, kaip mėgstamiausias uogas sudžiovinti, kad jos būtų ne tik gardžios, bet ir išlaikytų kuo daugiau naudingųjų savybių.