Gydytoja Evelina Nevardauskaitė-Rudzikienė – apie natūralias gydymo priemones susirgus vaikui

Šiais laikais pasaulyje populiarėjanti sveikos gyvensenos ir natūralumo tendencija tampa aktuali ir gydant vaikus.
© Organizatorių archyvas

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kaip teisingai naudoti natūralias gydymo priemones ir pagal ką jas rinktis, pataria šeimos medicinos gydytoja Evelina Nevardauskaitė-Rudzikienė.

Tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai" Lietuvos gyventojų, turinčių vaikų iki 18 m., apklausa parodė, kad absoliuti dauguma (93 proc.) nepilnamečius vaikus auginančių tėvų mano, jog rūpinantis vaikų sveikata/juos gydant, priemonių natūralumas yra svarbu: 51 proc. teigimu, labai svarbu, 42 proc. nuomone, greičiau svarbu.

Kodėl verta rinktis natūralias priemones?

Šeimos medicinos gydytoja, taikanti endobiogenikos, integruotos fiziologijos, klinikinė fitoterapijos, gemoterapijos ir aromaterapijos principus, E. Navardauskaitė-Rudzikienė teigia, kad iš bendrosios praktikos vis dažniau susiduria su situacija, kuomet natūralios gydymo priemonės tampa būtinos. Populiarėja tendencija, kai patys pacientai reikalauja būti gydomi natūraliomis priemonėmis, o didėjantis žolinių preparatų, eterinių aliejų vartojimas visuomenėje verčia tuo domėtis. Tai paskatino ieškoti natūralių gydymo būdų ir alternatyvų.

„Kiekvienu atveju gydymas turėtų prasidėti nuo gyvenimo būdo keitimo: tinkamo fizinio aktyvumo, mitybos, psichologinės higienos. Jei tai neveikia, verta vartoti žolinius vaistus, papildus ir, tik žengus šiuos žingsnius, griebtis cheminių vaistų ar chirurginės intervencijos. Analogiškai reikėtų elgtis ir gydant vaikus", – teigia specialistė.

E. Navardauskaitė-Rudzikienė pabrėžia, kad šiuolaikinė medicina labai gerai gydo ūmias būkles, kai reikia greito reagavimo ir įsikišimo. Tačiau dabar daugėja lėtinių ar pasikartojančių problemų, kurioms spręsti medicina gali pasiūlyti daugiausia simptomus mažinančius vaistus, kuriuos reikia gerti visą gyvenimą. Kita grupė yra nėščiosios ir kūdikiai bei maži vaikai, kuriems alopatiniai vaistai nerekomenduojami dėl nežinomo aktyvumo ar pašalinio poveikio. Tad reikėtų rinktis priemones, kurių poveikis yra labiau kompleksinis, švelnesnis, bet platesnis.

Išeitis – eteriniai aliejai

Naujosios terapinių aliejų linijos vaikams „You&Oil KIDS“ įkūrėja Birutė Nastaravičiūtė pabrėžė, kad šiandien sveikatos priežiūros sektoriuje labai gyva stebuklingos piliulės nuo visų ligų idėja. Tačiau antibiotikai vis dažniau nebesuveikia ir mikroorganizmų keliamos ligos, nebeatrandant naujų antibiotikų, tampa pavojingesnės. Todėl, anot keturių vaikų mamos, svarbu atkreipti dėmesį į eterinių aliejų naudą.

„Infekcinių problemų gydymo perspektyvos nuteikia itin niūriai, tačiau terapinis eterinių aliejų naudojimas suteikia vilties. Kol kas bakterijų atsparumo eteriniams aliejams atvejų nebuvo arba beveik nebuvo pastebėta. Dėl šios eterinių aliejų savybės, taip pat dėl jų galingo antimikrobinio poveikio, labai auga aliejų naudojimas.

Eteriniai aliejai ypač populiarūs tarp tų, kurie augina vaikus: aromaterapija jiems atstoja ir nereceptinius vaistus nuo skausmo ar karščiavimo, ir receptinius antimikrobinius preparatus.

Atsargiai sakoma, kad eteriniai aliejai gali saugiai pakeisti kone visą vaistinėlės turinį. Lietuvoje aromaterapija nėra tokia populiari kaip vakarų Europos šalyse ar Amerikoje, tačiau augimo tendencija stipriai jaučiame: vis daugiau šeimos gydytojų vaikų gydymui rekomenduoja ne tradicinės medicinos vaistus, o augalinės kilmės preparatus", – teigia B. Nastaravičiūtė.

Eterinių aliejų efektas – ilgalaikis

Remiantis Lietuvos higienos instituto Sveikatos informacijos centro duomenimis, 45-50 proc. vaikų yra dažnai sergantys. Dažnai sergančiųjų grupei vaikai priskiriami atsižvelgiant į tai, kiek kartų per metus sirgta ūmiomis kvėpavimo takų ligomis ir į jų komplikacijas. Tačiau dauguma įprastinių cheminių vaistų turi amžiaus apribojimą. Juos draudžiama naudoti iki metų, iki 3 metų, iki 12 metų. Anot E. Navardauskaitė-Rudzikienės, tokiais atvejais priimtina išeitis – natūralios priemonės kaip eteriniai aliejai.

„Įkvėpus eteriniai aliejai pasiekia smegenis per 22 sekundes. Patepus vietiškai - per 2 minutes bus kraujotakoje, per 20 minučių pasieks kiekvieną organizmo ląstelę. Oda turi riebalinį sluoksnį, todėl eteriniai aliejai gerai prasiskverbia į poodinį sluoksnį, į audinių skystį, limfą ir kraują. Su krauju išnešiojami po visą kūną, paveikia centrines funkcijas. Poveikis greitas, bet ilgalaikis", – teigia gydytoja.

Anot specialistės, jeigu reikia stipresnių priemonių, tada geriau pradėti nuo žolinių preparatų, jei vaikas nėra jiems alergiškas, pavyzdžiui, nuo arbatų. Kartais reikia greitesnio ir efektyvesnio gydymo, tokiu atveju gydytoja pataria rinktis eterinius aliejus.

Kaip išsirinkti eterinius aliejus?

Pasak E. Navardauskaitės-Rudzikienės, eteriniai aliejai gali būti tikri pagalbininkai, jei pasirenkama tinkama koncentracija ir tinkamas vartojimo būdas. Visada geriausia pradėti nuo saugiausio būdo ir mažiausios veikiančios koncentracijos. Geriausia pradėti nuo vieno augalo, įsitikinti, kad jam nėra alergijos, tada bandyti kitą augalą.

„Labai svarbios ir saugumo priemonės: vaikams negalima eterinių aliejų vartoti į vidų, pavyzdžiui, gerti. Kūdikiams negalima eterinių aliejų naudoti į nosį ar prie nosies. Kūdikiams iki 3 mėnesių nerekomenduojama naudoti eterinių aliejų vietiškai, nes jų oda yra žymiai jautresnė, o šalinimo sistemos neveikia visu pajėgumu", - eterinių aliejų naudojimo taisykles vardina gydytoja.

Anot, E. Navardauskaitės-Rudzikienės, svarbiausias dalykas - tinkama eterinio aliejaus koncentracija. Kūdikiams nuo 3 mėnesių galima 2 proc. eterinių aliejų, t. y. 1-2 lašai į 30 ml bazinio aliejaus. Nuo 6 mėn. kūdikiams gali būti naudojami iki 5 proc. eterinių aliejų į 30 ml. bazinio aliejaus.

Gydytoja teigė, kad eteriniai aliejai yra vienas iš metodų, kuris gali būti naudojamas kartu su kitais metodais arba atskirai. Eterinius aliejus galima rinkti gydant lėtinės problemas arba kai reikia ūmaus, greito problemos sprendimo.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Kas išduoda, kad vaikas galėjo patirti seksualinį smurtą?

Visuomenėje įprasta manyti, kad seksualinę prievartą vaikai patiria užpulti nepažįstamų žmonių. Tačiau tyrimai rodo, kad 90 proc. nukentėjusių vaikų buvo išnaudojami šeimos nario arba kito artimo žmogaus: kaimyno, mokytojo, trenerio ir pan.

R. Bogušienė: kokie pieno produktai sveikiausi vaikams, o kokių geriau atsisakyti

Apie pieno produktus vaikams kalbiname maisto technologę ir mitybos specialistę, VšĮ „Sveikatai palankus" direktorę ir dviejų vaikų mamą Ramintą Bogušienę.

Vasarą suaktyvėjo meningitą sukeliantys virusai

Šiltą vasarą suaktyvėja virusai, sukeliantys infekcinį nervų sistemos susirgimą - meningitą. Jis labiausiai pažeidžia minkštuosius smegenų dangalus. Kauno klinikinės ligoninės pediatrai naujus šios ligos atvejus registruoja kiekvieną savaitę.

Specialistė atskleidžia esminę taisyklę, kaip išsirinkti geriausią priemonę nuo saulės

Kas sveikiau – kai apsaugos nuo saulės filtrai atspindi ar kai sugeria saulės spindulius? O ar žinote, kodėl pamačius, kad kremo nuo saulės sudėtyje yra pažymėta „nano“, verta pagalvoti, ar jo tikrai norite? Ar apskritai esate tikri, kad rinkdamiesi kremą nuo saulės žinote visus svarbius kriterijus? Pagaliau, ar žinojote, kad telefone galite stebėti saulės indeksą ir pagal tai rinktis apsaugą?

3 saulės pavojai, kurie gali baigtis labai liūdnai

Vasarą norime mėgautis šiluma ir saulės dovanomis. Visgi būkime atidūs, ypač, jei auginame mažus vaikus – jų oda ir organizmas nėra pasiruošęs apsiginti nuo saulės keliamų pavojų.

Supimo liga: kodėl ji kamuoja ne visus ir kaip padėti vaikui

Yra vaikų, kurie vemia pavažiavę automobiliu vos kelis kilometrus. Kodėl taip nutinka ir kaip padėti vaikui?

Jei laikysitės šių patarimų, vaikas nejaus medikų ir ligoninės baimės

Auginantiems vaikus tėvams tenka susidurti su įvairiomis mažųjų baimėmis, viena jų – ligoninės ir medikų. Dr. Lina Jankauskaitė ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto studentė Kristina Ganzijeva dalijasi patarimais, kaip įveikti šią baimę.

Vaidotas Urbonas: vaikams baltymų reikia daugiau nei saugusiems

Tyrimai įrodė, iš kokių produktų gaunami baltymai naudingiausi sveikatai.

R. Bogušienė: kaip išsirinkti šviežiausias bei kokybiškiausias braškes

Prasidėjo braškių sezonas. Parduotuvių lentynos ir turgūs lūžta nuo braškių ir dažna mama ar močiutė neša namo raudonas gardžiai kvepiančias uogas.

Dvi dažniausios vasaros traumos: ko šiukštu nedaryti prasiskėlus galvą ar nusibrozdinus

Vasarą vaikai daug laiko leidžia lauke, tad natūralu, kad ir traumų tikimybė būna didesnė. Ką daryti ir ko nedaryti, jei vaikas prasiskėlė galvą ar nusibrozdino?

Ekspertai baigė vertinti mokyklų ir darželių maistą: rezultatai stebina

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kartu su Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) bei Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) baigė vizitus ugdymo įstaigose - mokyklose ir darželiuose, kur mobili ekspertų komanda apsilankydavo netikėtai ir vertindavo vaikams tiekiamo maisto kokybę.

Siūloma uždrausti „vaikišką šampaną“ ir kitas alkoholį imituojančias prekes vaikams

Reaguojant į nevyriausybinių organizacijų siūlymus siūloma atsisakyti viešoje prekyboje vaikams skirtų prekių, kurios imituoja suaugusiųjų elgesį vartojant alkoholį, iš kurių populiariausi yra vaisvandeniai, parduodami putojantį vyną imituojančiose pakuotėse.

Kaip prižiūrėti vaikų smėlio dėžę, kad ji netaptų ligų šaltiniu

Šiltuoju metų laiku vaikų smėlio dėžės tampa tikromis statybų aikštelėmis – statomos pilys, kasamos duobės, rausiami tuneliai.

Mitybos specialistė Vaida Kurpienė: valgyti avižas reikėtų bent dukart per savaitę

Kadaise laikytos antrarūšėmis ir bevertėmis, šiandien avižos pripažįstamos kaip viena naudingiausių grūdinių kultūrų.

3 dažniausios odos ligos, kai išberia: kaip jas atpažinti ir padėti vaikui (1)

Spuogeliai, nuolatinis niežulys ir raudonis. Šios odos problemos vargina daugelį iš mūsų.