Gydytoja Evelina Nevardauskaitė-Rudzikienė – apie natūralias gydymo priemones susirgus vaikui

Šiais laikais pasaulyje populiarėjanti sveikos gyvensenos ir natūralumo tendencija tampa aktuali ir gydant vaikus.
© Organizatorių archyvas

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kaip teisingai naudoti natūralias gydymo priemones ir pagal ką jas rinktis, pataria šeimos medicinos gydytoja Evelina Nevardauskaitė-Rudzikienė.

Tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai" Lietuvos gyventojų, turinčių vaikų iki 18 m., apklausa parodė, kad absoliuti dauguma (93 proc.) nepilnamečius vaikus auginančių tėvų mano, jog rūpinantis vaikų sveikata/juos gydant, priemonių natūralumas yra svarbu: 51 proc. teigimu, labai svarbu, 42 proc. nuomone, greičiau svarbu.

Kodėl verta rinktis natūralias priemones?

Šeimos medicinos gydytoja, taikanti endobiogenikos, integruotos fiziologijos, klinikinė fitoterapijos, gemoterapijos ir aromaterapijos principus, E. Navardauskaitė-Rudzikienė teigia, kad iš bendrosios praktikos vis dažniau susiduria su situacija, kuomet natūralios gydymo priemonės tampa būtinos. Populiarėja tendencija, kai patys pacientai reikalauja būti gydomi natūraliomis priemonėmis, o didėjantis žolinių preparatų, eterinių aliejų vartojimas visuomenėje verčia tuo domėtis. Tai paskatino ieškoti natūralių gydymo būdų ir alternatyvų.

„Kiekvienu atveju gydymas turėtų prasidėti nuo gyvenimo būdo keitimo: tinkamo fizinio aktyvumo, mitybos, psichologinės higienos. Jei tai neveikia, verta vartoti žolinius vaistus, papildus ir, tik žengus šiuos žingsnius, griebtis cheminių vaistų ar chirurginės intervencijos. Analogiškai reikėtų elgtis ir gydant vaikus", – teigia specialistė.

E. Navardauskaitė-Rudzikienė pabrėžia, kad šiuolaikinė medicina labai gerai gydo ūmias būkles, kai reikia greito reagavimo ir įsikišimo. Tačiau dabar daugėja lėtinių ar pasikartojančių problemų, kurioms spręsti medicina gali pasiūlyti daugiausia simptomus mažinančius vaistus, kuriuos reikia gerti visą gyvenimą. Kita grupė yra nėščiosios ir kūdikiai bei maži vaikai, kuriems alopatiniai vaistai nerekomenduojami dėl nežinomo aktyvumo ar pašalinio poveikio. Tad reikėtų rinktis priemones, kurių poveikis yra labiau kompleksinis, švelnesnis, bet platesnis.

Išeitis – eteriniai aliejai

Naujosios terapinių aliejų linijos vaikams „You&Oil KIDS“ įkūrėja Birutė Nastaravičiūtė pabrėžė, kad šiandien sveikatos priežiūros sektoriuje labai gyva stebuklingos piliulės nuo visų ligų idėja. Tačiau antibiotikai vis dažniau nebesuveikia ir mikroorganizmų keliamos ligos, nebeatrandant naujų antibiotikų, tampa pavojingesnės. Todėl, anot keturių vaikų mamos, svarbu atkreipti dėmesį į eterinių aliejų naudą.

„Infekcinių problemų gydymo perspektyvos nuteikia itin niūriai, tačiau terapinis eterinių aliejų naudojimas suteikia vilties. Kol kas bakterijų atsparumo eteriniams aliejams atvejų nebuvo arba beveik nebuvo pastebėta. Dėl šios eterinių aliejų savybės, taip pat dėl jų galingo antimikrobinio poveikio, labai auga aliejų naudojimas.

Eteriniai aliejai ypač populiarūs tarp tų, kurie augina vaikus: aromaterapija jiems atstoja ir nereceptinius vaistus nuo skausmo ar karščiavimo, ir receptinius antimikrobinius preparatus.

Atsargiai sakoma, kad eteriniai aliejai gali saugiai pakeisti kone visą vaistinėlės turinį. Lietuvoje aromaterapija nėra tokia populiari kaip vakarų Europos šalyse ar Amerikoje, tačiau augimo tendencija stipriai jaučiame: vis daugiau šeimos gydytojų vaikų gydymui rekomenduoja ne tradicinės medicinos vaistus, o augalinės kilmės preparatus", – teigia B. Nastaravičiūtė.

Eterinių aliejų efektas – ilgalaikis

Remiantis Lietuvos higienos instituto Sveikatos informacijos centro duomenimis, 45-50 proc. vaikų yra dažnai sergantys. Dažnai sergančiųjų grupei vaikai priskiriami atsižvelgiant į tai, kiek kartų per metus sirgta ūmiomis kvėpavimo takų ligomis ir į jų komplikacijas. Tačiau dauguma įprastinių cheminių vaistų turi amžiaus apribojimą. Juos draudžiama naudoti iki metų, iki 3 metų, iki 12 metų. Anot E. Navardauskaitė-Rudzikienės, tokiais atvejais priimtina išeitis – natūralios priemonės kaip eteriniai aliejai.

„Įkvėpus eteriniai aliejai pasiekia smegenis per 22 sekundes. Patepus vietiškai - per 2 minutes bus kraujotakoje, per 20 minučių pasieks kiekvieną organizmo ląstelę. Oda turi riebalinį sluoksnį, todėl eteriniai aliejai gerai prasiskverbia į poodinį sluoksnį, į audinių skystį, limfą ir kraują. Su krauju išnešiojami po visą kūną, paveikia centrines funkcijas. Poveikis greitas, bet ilgalaikis", – teigia gydytoja.

Anot specialistės, jeigu reikia stipresnių priemonių, tada geriau pradėti nuo žolinių preparatų, jei vaikas nėra jiems alergiškas, pavyzdžiui, nuo arbatų. Kartais reikia greitesnio ir efektyvesnio gydymo, tokiu atveju gydytoja pataria rinktis eterinius aliejus.

Kaip išsirinkti eterinius aliejus?

Pasak E. Navardauskaitės-Rudzikienės, eteriniai aliejai gali būti tikri pagalbininkai, jei pasirenkama tinkama koncentracija ir tinkamas vartojimo būdas. Visada geriausia pradėti nuo saugiausio būdo ir mažiausios veikiančios koncentracijos. Geriausia pradėti nuo vieno augalo, įsitikinti, kad jam nėra alergijos, tada bandyti kitą augalą.

„Labai svarbios ir saugumo priemonės: vaikams negalima eterinių aliejų vartoti į vidų, pavyzdžiui, gerti. Kūdikiams negalima eterinių aliejų naudoti į nosį ar prie nosies. Kūdikiams iki 3 mėnesių nerekomenduojama naudoti eterinių aliejų vietiškai, nes jų oda yra žymiai jautresnė, o šalinimo sistemos neveikia visu pajėgumu", - eterinių aliejų naudojimo taisykles vardina gydytoja.

Anot, E. Navardauskaitės-Rudzikienės, svarbiausias dalykas - tinkama eterinio aliejaus koncentracija. Kūdikiams nuo 3 mėnesių galima 2 proc. eterinių aliejų, t. y. 1-2 lašai į 30 ml bazinio aliejaus. Nuo 6 mėn. kūdikiams gali būti naudojami iki 5 proc. eterinių aliejų į 30 ml. bazinio aliejaus.

Gydytoja teigė, kad eteriniai aliejai yra vienas iš metodų, kuris gali būti naudojamas kartu su kitais metodais arba atskirai. Eterinius aliejus galima rinkti gydant lėtinės problemas arba kai reikia ūmaus, greito problemos sprendimo.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Siūloma uždrausti „vaikišką šampaną“ ir kitas alkoholį imituojančias prekes vaikams

Reaguojant į nevyriausybinių organizacijų siūlymus siūloma atsisakyti viešoje prekyboje vaikams skirtų prekių, kurios imituoja suaugusiųjų elgesį vartojant alkoholį, iš kurių populiariausi yra vaisvandeniai, parduodami putojantį vyną imituojančiose pakuotėse.

Kaip prižiūrėti vaikų smėlio dėžę, kad ji netaptų ligų šaltiniu

Šiltuoju metų laiku vaikų smėlio dėžės tampa tikromis statybų aikštelėmis – statomos pilys, kasamos duobės, rausiami tuneliai.

Mitybos specialistė Vaida Kurpienė: valgyti avižas reikėtų bent dukart per savaitę

Kadaise laikytos antrarūšėmis ir bevertėmis, šiandien avižos pripažįstamos kaip viena naudingiausių grūdinių kultūrų.

3 dažniausios odos ligos, kai išberia: kaip jas atpažinti ir padėti vaikui (1)

Spuogeliai, nuolatinis niežulys ir raudonis. Šios odos problemos vargina daugelį iš mūsų.

Lietuvos vaikai suvartoja keturiskart daugiau cukraus už normą: kur ir kiek jo pridėta

Lietuvos gyventojai kasdieną gauna vidutiniškai 22 proc. daugiau cukraus, nei rekomenduoja Pasaulio sveikatos organizacija (PSO). Vaikai suvartoja dar daugiau - kai kurių tyrimų duomenimis, net keturis kartus daugiau nei norma.

Važiuojant supa ir pykina: kaip padėti vaikui

Šylant orams vis dažniau savo vaikus sodinsime į automobilius ir vyksime poilsiauti. Deja, kai kurie tėvai jau žino, kad kelionės ne visada būna malonios.

Gydytoja Evelina Nevardauskaitė-Rudzikienė – apie natūralias gydymo priemones susirgus vaikui

Šiais laikais pasaulyje populiarėjanti sveikos gyvensenos ir natūralumo tendencija tampa aktuali ir gydant vaikus.

Indrė Kavaliauskaitė Morkūnienė atskleidė, kaip savo vaikus gydo be vaistų

Šiais laikais apie vaikų priežiūrą tėvai gali rasti gausybę informacijos – kaip gydyti, kokius metodus taikyti ir kaip išvengti ligų.

Ledų sezonas: kokių ir kiek per dieną sveika valgyti vaikui

Kas pasaulyje skaniausia? Uždavus šį klausimą vaikui, visai tikėtina, kad dėl prizinės vietos rungsis ir ledai. Kokie ledai tinkamiausi vaikui ir kada geriau jų neduoti?

Vaiką atakuoja alergija: svarbu žinoti

Kaip sužinoti, ar mažylis tikrai alergiškas?

Kamuoja sausas kosulys: 10 priežasčių, kodėl

Sausas kosulys – ne vienos ligos požymis. Štai 10 galimų priežasčių.

Nemaloni akių liga, neaplenkianti ir vaikų

Ką daryti, jeigu ant vaiko akių vokų neretai atsiranda miežis?

Profesorė – apie vitamino D trūkumą ir poveikį sveikatai

Devyniems iš dešimties Lietuvos gyventojų trūksta vitamino D. Nors apie jo naudą pastaraisiais metais imta nemažai kalbėti, tačiau Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) Biotechnologijos instituto profesorė imunologė Aurelija Žvirblienė pastebi, kad ne visada viešojoje erdvėje pateikiama informacija būna moksliškai pagrįsta.

Nieku gyvu nedažykite kiaušinių šiais būdais, ypač, jei auginate vaikus (1)

Velykiniai kiaušiniai: kaip marginti, kad nepakenktume sveikatai? Į šį klausimą atsako Baltijos aplinkos forumo cheminių medžiagų specialistai išplatintame pranešime spaudai.

10 faktų apie kiaušinius: ar visus žinojote?

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro specialistai pristato 10 svarbiausių faktų apie kiaušinius.