Gydytoja pataria, kaip gydyti kosulį ir ko šiukštu nedaryti

Kas yra kosulys ir kaip tėvai galėtų palengvinti kosinčiam vaikui? Kviečiame pasiskaityti patarimus, kuriuos parengė Vaikų ligoninės Vaikų pulmonologijos ir imunologijos skyriaus gydytoja vaikų pulmonologė dr. Sigita Petraitienė.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Kas yra kosulys?

Kosulys arba staigus iškvėpimas - tai svarbus žmogaus refleksas, apsauginis mechanizmas. Kosint išsivalo kvėpavimo takai (vamzdelių sistema, kuria keliauja oras į plaučius ar iš jų).

Kosint plaučiai išsivalo nuo problemas galinčių sukelti svetimkūnių, patekusių į kvėpavimotakus.

Normalu, kad vaikas retkarčiais atsikosi, tačiau kosulys gali būti ir ligos požymis. Kosulys paprastai vadinamas sausu, kai neatkosima gleivių ar skreplių, ir šlapiu - kai atkosėjama gleivių. Kosulio garsas priklauso nuo to, ar atkosėjama gleivių bei atkosimų gleivių kiekio. Maži vaikai paprastai skreplių neatkosi, o juos nuryja.

Kosulys gali būti lengvas (nevarginantis) arba sunkus (varginantis). Varginantis kosulys trukdo vaikui kvėpuoti.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Nėštumo metu nutinka neįtikėtinų dalykų, pavyzdžiui...
Po gimdymo pabudo iš komos: istorija, kuri sujaudins

Kokios priežastys dažniausiai sukelia kosulį?

- Kvėpavimo takų infekcijos (taip pat ir peršalimas).

- Svetimkūnis kvėpavimo takuose.

- Astma (sergant astma susiaurėja kvėpavimo takai, todėl sunku atsikosėti, net norint iškosėti nedidelį gleivių kiekį).

-Kitos plaučių ligos, tarp jų ir įgimtos.

-Kosėjimo įprotis. Esant kosulio įpročiui (tikui), vaikas paprastai nekosi miegodamas.

-Gastroezofaginis refliuksas. Esant refliuksui galimi ir kiti simptomai - blogas kvapas iš burnos, dažni atsirūgimai arba vėmimas, deginančio pobūdžio skausmas krūtinėje.

- Dirginančių medžiagų sąlygotas kosulys. Vaikas kosi būdamas, pavyzdžiui, prirūkytoje patalpoje, esant dūmams, smulkioms degimo liekanoms iš židinių, krosnių ir pan.

Dėl kosinčio vaiko turėtų konsultuoti gydytojas, jei:

- kosi mažesni nei 3 mėnesių kūdikiai;

- kosulys varginantis, triukšmingas, trukdantis vaiko kasdienei veiklai;

- kosulys išlieka po paspringimo maistu ar kitu daiktu, net jei vaikas springo prieš keletą savaičių;

- atkosima kraujingų, gelsvų, žalsvų skreplių;

- vaikas karščiuoja, pakitusi jo kasdienė elgsena;

- vaikas atsisako gerti ilgesnį laiką;

- kosulys sukelia vėmimą;

- kosulys trunka ilgiau nei 2 savaites.

Ar vaikui reikėtų atlikti tyrimus?

Pirmiausia gydytojas turi išklausinėti apie kosulio pobūdį, kitus simptomus ir apžiūrėti vaiką. Atsižvelgiant į kosulio pobūdį, vaiko amžių, kitus esamus simptomus, gali reikėti atlikti tam tikrus tyrimus.

Dažniausiai vaikui kosint atliekami šie tyrimai:

-Krūtinės ląstos rentgenologinis tyrimas.

-Tyrimai galimai infekcijai nustatyti, pavyzdžiui, tepinėlis iš vaiko nosies ar ryklės, kuris vėliau bus tiriamas laboratorijoje.

-Kvėpavimo funkcijos testai (reikia stipriai išpūsti pro vamzdelį, pritvirtintą prie aparato (spirometro). Tyrimas parodo plaučių tūrį, ar nėra astmai būdingo bronchų spazmo. Paprastai šis tyrimas atliekamas 6 metų ir vyresniems vaikams.

-Bronchoskopija -tai procedūra, per kurią gydytojas į vaiko kvėpavimo takus įleidžia ploną vamzdelį su gale pritvirtinta kamera ir apžiūri gerklų, trachėjos, bronchų vaizdą iš vidaus. Jei per apžiūrą randamas svetimkūnis, jis pašalinamas tos pačios procedūros metu.

Ar tėvai, kiti vaiką prižiūrintys asmenys gali padėti vaikui, kad palengvintų kosulį?

Jei vaikas kosi dėl peršalimo , t.y. virusinės kvėpavimo takų infekcijos, reikėtų:

- vaikui duoti gerti pakankamai skysčių;

 -palaikyti reikiamą drėgmę gyvenamojoje patalpoje, ypač kambaryje, kur vaikas miega. Drėgmė turėtų siekti ne mažiau kaip 40 procentų.

 -Esant varginančiam sausam (lojančiam, laringitiniam) kosuliui, pabūti su vaiku vonios kambaryje, atsukus karštą dušą.

Ko NEGALIMA daryti:

-Ypač vaikams iki 6 metų neduoti kosulį slopinančių vaistų, vaistų nuo peršalimo, - jie labiau gali pakenkti, o ne padėti.

- Neduoti aspirino karščiuojančiam vaikui. Jauniems žmonėms aspirinas gali sukelti gyvybei pavojingą Reye sindromą.

Kaip gydomas kosulys?

Kosulio gydymas priklauso nuo kosulio priežasties. Pavyzdžiui:

- bakterinės kilmės infekcijos gydomos antibiotikais. Virusų antibiotikai neveikia, todėl virusinės infekcijos antibiotikais negydomos.Deja, virusų sukeltas kvėpavimo takų uždegimas trunka 2-3 savaites ir visą tą laiką vaikas gali kosėti.

- Sergant virusine ar bakterine infekcija, būna sloga arba sinusitas. Nevalant nosies, sekretas iš nosies teka į ryklę, taip sukeldamas kosulį. Tinkamai valant nosį retėja ir kosulys.

- Astma gydoma vaistais, kuriuos vaikai įkvepia tiesiai į plaučius. Šie vaistai palengvina vaiko kvėpavimą.

-Jei kosulio priežastis yra svetimkūnis plaučiuose, reikia atlikti bronchoskopiją ir pašalinti svetimkūnį.

- Jei kosulio priežastis - refliuksas iš skrandžio, kai rūgštus skrandžio turinys patenka į ryklę ir ją sudirgina, sukeldamas kosulį, - reikėtų atsisakyti riebaus, aštraus maisto, šokolado, gazuotų gėrimų. Vaikas turi vakarieniauti mažiausiai prieš 2 valandas iki miego. Įtarus refliuksą, vaiką turi konsultuoti gydytojas gastroenterologas.

- Pašalinti dirginančias medžiagas (dūmus) iš vaiko gyvenamosios aplinkos.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Specialistai išskyrė 5 svarbiausius dalykus, kad vaikų dantys būtų sveiki (1)

Vaikų burnos higiena yra ne mažiau svarbi nei fizinis aktyvumas ir tinkama mityba, todėl ja privaloma pradėti rūpintis vos išdygus pirmiesiems dantims.

Kaip išsirinkti kokybišką ir skanią žuvį

Statistinis lietuvis per metus suvalgo apie 15 kg žuvies, tačiau dažniausiai šį produktą valgo per šventes. Pagal sveikatai palankios mitybos principus, žuvis, o ypač šviežia žuvis, turi būti mūsų racione ir ją reiktų rinktis bent kartą per savaitę. Tam, kad žuvis ant jūsų stalo patektų sveika ir kokybiška, būtina žinoti ne tik kaip tokią žuvį išsirinkti, bet ir kaip tinkamai ją paruošti.

Žalingi produktai, arba ko neturėtų būti vaikų valgiaraštyje (5)

Suaugusieji žino – dauguma ligų kyla dėl netinkamos mitybos. Deja, žalingi produktai labai dažnai patenka į mūsų mažylių racioną. Tada kyla pavojus – juk jau vaikystėje susiformuoja pagrindas vėlesnėms vaiko ligoms, tam daug įtakos turi nesveikas maistas.

4 paprasti triukai, kurie paskatins valgyti sveikiau vaikus

Maisto vaizdas, skonis, kvapas – ši trijulė nenuginčijamai turi įtakos maisto pasirinkimui.

Kauno vaikų darželyje – palankesnis sveikatai meniu

„Mano vaikas košių nevalgo!“. „Daržovių lėkštę stumia nuo savęs kuo toliau!“.„Žuvies kvapo tiesiog pakęsti negali!“ Tokias ir panašias tėvų kalbas girdime tikrai dažnai. Tačiau ar žinome, kaip tai pakeisti?

Gydytoja ortodontė – apie kreivų dantų gydymą (1)

Sveikiausiais dantimis gali džiaugtis 1,5–3 metų amžiaus vaikai, tačiau jau penkiamečių-šešiamečių dantys tampa prasti.

Vaikų chirurgai: gali būti, kad ateityje apendicitui gydyti užteks tabletės

Vaikų chirurgai, susirinkę Vaikų ligoninėje organizuotoje konferencijoje, aptarė vaikų ūminių chirurginių ligų diagnostiką, gydymą ir perspektyvas.

Gydytoja: ką daryti, jei užklupo kosulys

Turbūt nėra dienos, kada nekosėtumėme. Dažniausiai mes taip įpratę prie kosulio, kad net nepastebime. Kai jau kosulys tampa pastebimas, ypač vaikams, tik tuomet sunerimstame – ir vėl jis susirgo... Ir vėl mums reikės keisti savo planus, nes reikės slaugyti sergantį vaiką...

Gydytoja dietologė: kasdien turime suvalgyti ne mažiau 400 g daržovių ir 300 g vaisių (1)

Vaisiai ir daržovės, sultys ir glotnučiai – svarbi gerai subalansuotos mitybos dalis, tiek kaip pagrindinis patiekalas, pavyzdžiui, pusryčiai, tiek ir kaip užkandis dienos metu.

Gydytoja – apie žuvų taukų svarbą vaikų sveikatai

Šiuolaikiniams vaikams tenka daugybė įvairiausių iššūkių, o juos įveikti nėra paprasta – vis daugiau informacijos vaikai gauna naudodamiesi naujomis technologijomis, jų miego laikas per pastaruosius 20 metų sutrumpėjo valanda, jie vis mažiau bendrauja su bendraamžiais, tėvais ir seneliais, mažiau sportuoja ir žaidžia lauke, jiems žymiai daugiau greito ir nesveiko maisto pagundų.

Atlėpusios vaiko ausys: kada reikia operuoti?

Atlėpusios ausys – tai dažniausiai pasitaikanti įgimta ausų deformacija.

9 gėrimai užklupus peršalimo ligoms

Pajutus pirmuosius peršalimo simptomus, verta nepamiršti ir liaudies medicinos - arbatų, šiltų gėrimų, kompresų ir vonelių. Jūsų dėmesiui – 9 gėrimų receptai, kuriuos pravartu žinoti susirgus.

5 priežastys, kodėl vaikai dažnai serga (2)

Nuolatinių peršalimų priežastimi gali tapti alergija, ėduonis ar net netinkama apranga. Kaip išvengti ligų, pataria pediatrai.

Kuo šiandien apsiavęs jūsų vaikas: specialistų patarimai kiekvienai šeimai

„Rūpinamės nupirkti kokybiškus batus, negailime jiems pinigų, nors darganotą dieną su jais vaikas nueina labai trumpą atstumą – nuo namų iki mašinos ir nuo šios – iki darželio, o apie tai, ką avės aštuonias valandas darželyje, ilgai nemąstome: „Bet ką!" Skaitytojos pastabos negalėjome praleisti pro ausis. Taigi, ką avi darželinukai?

Gydytoja alergologė: specifinę imunoterapiją geriausia pradėti rudenį ir žiemą

Pasak Vaikų ligoninės gydytojos alergologės ir klinikinės imunologės Neringos Stirbienės, ne visi, kurie yra patyrę sunkių alerginių reakcijų dėl bičių, vapsvų, širšių ar kitų plėviasparnių vabzdžių įgėlimo, yra girdėję, kad gyventi be baimės padeda specifinė imunoterapija, dėl kurios į gydytojus reikėtų kreiptis ne atėjus šiltajam sezonui, o būtent dabar – rudenį ir žiemą.