Hiperaktyvumas: 10 klausimų specialistui

Kai dėmesio trūkumo ir hiperaktyvumo sutrikimas (angl. ADHD - Attention Deficit Hyperactivity Disorder) diagnozuojamas vaikui ar paaugliui, tėvai sutrinka – o kas dabar bus? Portalas eltern.de kalbina psichologijos profesorių, kuris atsako į daugelį rūpimų klausimų.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Interviu su profesoriumi Aribertu Rothenbergeru, vadovaujančiu Vokietijos Getingeno universiteto Vaikų ir paauglių psichiatrijos ir psichoterapijos centrui.

Ar ADHS yra paveldima?

Taip gali būti. ADHS atsiradimui įtakos turi genetiniai ir aplinkos sąlygoti veiksniai. Pirmojo laipsnio giminaičiams ADHS rizika padidėja net penkis kartus.

Ar gali padėti speciali mityba?

Nebūtinai. Tiesa, labai maža ADHS turinčių vaikų netoleruoja tam tikrų maisto medžiagų. Jeigu jų atsisakys, sutrikimo simptomai palengvės, tačiau ne taip veiksmingai, kaip vartojant medikamentus ar taikant elgesio terapiją.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Auginu užsispyrusį vaiką: ką patars specialistas?
5 priežastys, kodėl vaikai nesimoko

Ar vaikai su ADHS yra mažiau talentingi?

Ne. Šį sindromą turintys vaikai turi normalų intelektą. Tačiau dėl ADHS simptomų jiems sudėtingiau išnaudoti savo gebėjimus, todėl kartais jie paprasčiausiai neatskleidžia savo potencialo.

Kaip nustatoma ADHS diagnozė?

Gydytojas atidžiai susipažįsta su vaiku ir pateikia tėvams ir mokytojams tikslius vaiko elgesio modelius. Laboratorinių ar psichologinių vertinimo metodų nėra.

Ar gali išsivystyti priklausomybė nuo ADHS medikamentų?

Ne. Įrodyta, kad ADHS turintys vaikai, kuriems nebuvo taikytas gydymas, paauglystėje dažniau griebiasi narkotikų, siekdami sumažinti vidinę įtampą ir aplinkos keliamus sunkumus.

Teigiama, kad ADHS yra mūsų nervingų laikų liga. Ar tai tiesa?

Ne. ADHS buvo visais laikais. Šis sutrikimas pasireiškia visame pasaulyje ir visose kultūrose maždaug vienodai dažnai. Be to, pastaraisiais metais ADHS atvejų nepadaugėjo, tik žiniasklaida ir visuomenė jautriau reaguoja į šį reiškinį ir dažniau apie tai kalba.

Kada galima įtarti, kad vaikas turi ADHS?

Kai vaikas turi elgesio problemų trijose srityse: kai jis yra neatidus (sutrikęs gebėjimas susikoncentruoti, sumažėjęs ilgalaikis susikaupimas, padidėjęs išsiblaškymas), hiperaktyvus (bendras motorinis neramumas) ir impulsyvus (chaotiškas elgesys). Kai elgesio pakitimai neišnyksta ilgiau nei šešis mėnesius ir jau pastebimi ikimokykliniame amžiuje.

Taip pat yra svarbu įrodyti psichosocialinius sutrikimus, tokius kaip atsiskyrimą nuo bendraamžių, nepažangumą mokykloje ir problemas daugiau nei vienoje gyvenimo sferoje, pavyzdžiui, šeimoje ir mokykloje.

Kai kurie tėvai baiminasi, kad vaistai (tiksliau juose esanti veiklioji medžiaga metilfenidatas), kuriais gydomi hiperaktyvūs vaikai, turi sunkų šalutinį poveikį, netgi gali paskatinti Parkinsono ligos išsivystymą.

Metilfenidatas yra geriausiai ištirtas ir labiausiai kontroliuojamas medikamentas vaikų psichiatrijoje - tuo pačiu labai veiksmingas ir gerai toleruojamas. Nėra mokslinių įrodymų, kad jis skatina Parkinsono ligą - tai gryna spekuliacija! Mes penkerius metus nuodugniai studijavome gydymą metilfenidatu, bet nieko panašaus nepastebėjome. Tačiau dauguma vaikų šį medikamentą vartoja nuo metų iki trejų.

Koks yra šalutinis jo poveikis?

Dažniausiai tai pablogėjęs apetitas ir miego sutrikimai, kur kas rečiau nestiprus galvos ar pilvo skausmas. Vangumas, nuovargis ir susimąstymas dažnai klaidingai interpretuojami kaip asmenybės pokyčiai, tačiau šie simptomai taip pat priskiriami prie laikinų šalutinių poveikių.

Ar mergaitėms ADHS pasireiškia kitaip?

ADHS turinčios mergaitės, lyginant su berniukais, dažniau turi mokymosi sunkumų ir emocinių sutrikimų (pavyzdžiui, prislėgta nuotaika), bet rečiau susiduria su impulsyvumo kontrolės problemomis. Gali būti, kad dėl to ADHS turinčioms mergaitėms dažniau ši diagnozė tiesiog nepastebima.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

4 paprasti triukai, kurie paskatins valgyti sveikiau vaikus

Maisto vaizdas, skonis, kvapas – ši trijulė nenuginčijamai turi įtakos maisto pasirinkimui.

Kauno vaikų darželyje – palankesnis sveikatai meniu

„Mano vaikas košių nevalgo!“. „Daržovių lėkštę stumia nuo savęs kuo toliau!“.„Žuvies kvapo tiesiog pakęsti negali!“ Tokias ir panašias tėvų kalbas girdime tikrai dažnai. Tačiau ar žinome, kaip tai pakeisti?

Gydytoja ortodontė – apie kreivų dantų gydymą (1)

Sveikiausiais dantimis gali džiaugtis 1,5–3 metų amžiaus vaikai, tačiau jau penkiamečių-šešiamečių dantys tampa prasti.

Vaikų chirurgai: gali būti, kad ateityje apendicitui gydyti užteks tabletės

Vaikų chirurgai, susirinkę Vaikų ligoninėje organizuotoje konferencijoje, aptarė vaikų ūminių chirurginių ligų diagnostiką, gydymą ir perspektyvas.

Gydytoja: ką daryti, jei užklupo kosulys

Turbūt nėra dienos, kada nekosėtumėme. Dažniausiai mes taip įpratę prie kosulio, kad net nepastebime. Kai jau kosulys tampa pastebimas, ypač vaikams, tik tuomet sunerimstame – ir vėl jis susirgo... Ir vėl mums reikės keisti savo planus, nes reikės slaugyti sergantį vaiką...

Gydytoja dietologė: kasdien turime suvalgyti ne mažiau 400 g daržovių ir 300 g vaisių (1)

Vaisiai ir daržovės, sultys ir glotnučiai – svarbi gerai subalansuotos mitybos dalis, tiek kaip pagrindinis patiekalas, pavyzdžiui, pusryčiai, tiek ir kaip užkandis dienos metu.

Gydytoja – apie žuvų taukų svarbą vaikų sveikatai

Šiuolaikiniams vaikams tenka daugybė įvairiausių iššūkių, o juos įveikti nėra paprasta – vis daugiau informacijos vaikai gauna naudodamiesi naujomis technologijomis, jų miego laikas per pastaruosius 20 metų sutrumpėjo valanda, jie vis mažiau bendrauja su bendraamžiais, tėvais ir seneliais, mažiau sportuoja ir žaidžia lauke, jiems žymiai daugiau greito ir nesveiko maisto pagundų.

Atlėpusios vaiko ausys: kada reikia operuoti?

Atlėpusios ausys – tai dažniausiai pasitaikanti įgimta ausų deformacija.

9 gėrimai užklupus peršalimo ligoms

Pajutus pirmuosius peršalimo simptomus, verta nepamiršti ir liaudies medicinos - arbatų, šiltų gėrimų, kompresų ir vonelių. Jūsų dėmesiui – 9 gėrimų receptai, kuriuos pravartu žinoti susirgus.

5 priežastys, kodėl vaikai dažnai serga (2)

Nuolatinių peršalimų priežastimi gali tapti alergija, ėduonis ar net netinkama apranga. Kaip išvengti ligų, pataria pediatrai.

Kuo šiandien apsiavęs jūsų vaikas: specialistų patarimai kiekvienai šeimai

„Rūpinamės nupirkti kokybiškus batus, negailime jiems pinigų, nors darganotą dieną su jais vaikas nueina labai trumpą atstumą – nuo namų iki mašinos ir nuo šios – iki darželio, o apie tai, ką avės aštuonias valandas darželyje, ilgai nemąstome: „Bet ką!" Skaitytojos pastabos negalėjome praleisti pro ausis. Taigi, ką avi darželinukai?

Gydytoja alergologė: specifinę imunoterapiją geriausia pradėti rudenį ir žiemą

Pasak Vaikų ligoninės gydytojos alergologės ir klinikinės imunologės Neringos Stirbienės, ne visi, kurie yra patyrę sunkių alerginių reakcijų dėl bičių, vapsvų, širšių ar kitų plėviasparnių vabzdžių įgėlimo, yra girdėję, kad gyventi be baimės padeda specifinė imunoterapija, dėl kurios į gydytojus reikėtų kreiptis ne atėjus šiltajam sezonui, o būtent dabar – rudenį ir žiemą.

3 pagrindiniai vaikų peršalimo simptomai ir kaip juos įveikti

Bijoti vaikų peršalimo nereikia – tai normali imuninės sistemos vystymosi dalis.

5 maisto produktai, kurie daro neigiamą poveikį vaiko nuotaikai

Tėvai intuityviai žino, koks maistas daro poveikį jų vaiko elgesiui ir nuotaikai. Žinome, kad saldainiai, pavyzdžiui, sukelia hiperaktyvumo priepuolius. Tačiau vaiko nuotaika gali pakisti ne tik dėl cukraus – užkandžiuose ir maisto produktuose, kuriuos duodame savo mažiesiems, egzistuoja ir daugiau kaltininkų.

Šunų terapija vaikams: kokios veislės labiausiai tam tinka

Tinklaraštį „Švelni tėvystė“ rašanti medicinos psichologė Milda Kukulskienė pasakoja apie keturkojus terapeutų padėjėjus – šunis.