Įspėjimas: žaislai su baterijomis gali tapti grėsme

Pasibaigus šventiniam periodui, vaikai vis dar džiaugiasi naujais žaislais, o paaugliai ir suaugusieji – padovanotais išmaniaisiais telefonais, kompiuteriais ar kita technika, kurią po eglute padėjo dosnusis Kalėdų Senelis.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Tuo tarpu nebereikalingi senieji prietaisai nukeliauja į stalčius, sandėliukus ar šiukšlių dėžes. Elektronikos surinkimą organizuojanti Elektronikos Platintojų Asociacija įspėja, jog atsikratant panaudotomis baterijomis, žaislais ar kitais prietaisais, turėtume žvelgti atsakingiau: juos išmesti tik tam skirtose vietose.

Aktyvaus vaiko rankose baterijos nusėsta greičiau nei per dieną

Šventiniu laikotarpiu žaislų pardavimai išauga daugiau nei du kartus. Tuo tarpu didesnis baterijų pirkimo vajus prasideda sausio mėnesį. „Sausio mėnesiais fiksuojame beveik 50 proc. didesnius baterijų pardavimus, tad galime daryti prielaidą, kad tėvai perka baterijų papildymus žaislams, kuriuos vaikai rado po Kalėdų eglute," – sako prekybos tinklo „Maxima" atstovė R. Saulytė.

Su panašia situacija, kuomet per Kalėdas išsenka net keletą kartų pakeisti elementai, susiduria daugelis tėvų. „Kalėdų rytas vaikams yra nepakartojamo džiaugsmo akimirka, kuomet norisi greičiau išvynioti ir išbandyti Kalėdų Senelio paliktas dovanas. Nesvarbu, tai būtų baterijomis varomos mašinėlės, kalbančios lėlės ar skraidantys malūnsparniai, kartais vaiko rankose žaislas išsikrauna per kelias valandas. Tiesa, prastesnės kokybės naujieji žaislai sulūžta greičiau ir paprastai keliauja į šiukšliadėžę", – pasakoja du mažamečius auginanti Greta Labalaukienė.

Įsivaizduokite, kokią žalą gamtai padarytume, jei visi per šias Kalėdas nupirkti elementai patektų į buitinių atliekų sąvartynus. Daugeliui žinoma, kad baterijas reikia mesti į specialiai tam skirtas talpas dėl jose esančių sunkiųjų metalų bei gyvsidabrio. Baterijų surinkimo dėžutes rasite darželiuose, mokyklose, Lietuvos pašto skyriuose, bibliotekose. Ne išimtis ir nebeveikiantys, sulaužyti, elektroniniai žaislai. „Iš pažiūros net ir pigios, vos kelis litus kainuojančios žaislinės mašinėlės, šviečiantys suvenyrai ar kalbantys pliušiniai žaislai: visa, kas įkraunama elektra ar baterijomis, turėtų būti išmetami į specialius, skalbimo mašiną primenančius konteinerius, kuriuos rasite artimiausiame „Senukų", „Maximos", „Rimi", „Iki", „Topo centro", „Avitelos", „Norfos", „Ermitažo", „Euronics" prekybos centruose," – kur išmesti sulūžusius nebenaudojamus elektroninius žaislus, primena EPA vadovas Mantas Varaška.

Iš perdirbtų Kalėdinių girliandų gaminami šlepečių padai

Kalėdų laikotarpiu daugelio namus, gatves bei eglutes puošia milijonai lempučių. Elektronikos atliekų surinkimu pirmaujančiose šalyse kaip Norvegija, jų surenkama tūkstančiais kilogramų kiekvienais metais. Vienoje Kinijos provincijoje Shijiao veikia net 9 fabrikai, kuriuose kasmet perrūšiuojama ir perdirbama apie 10 tūkst. tonų kalėdinių lempučių. Jas perdirbus išgaunamas metalas bei izoliacinė guma, kuri vėliau panaudojama kaip žaliava kitiems gaminiams, dažniausiai naminių šlepečių padams gaminti. Į šią provinciją atkeliauja Kalėdinės girliandos iš Amerikos bei Europos žemynų, kurios išmetamos į specialias elektronikos surinkimo vietas. Jei ir Jūs šiais metais neketinate namuose pasilikti ir bandyti sutvarkyti nebeveikiančių lempučių, jas taip pat turėtumėte mesti į elektroninių atliekų surinkimo konteinerius, iš kurių jos vėliau bus atiduodamos perdirbti.

Atsakingai atsikratykite senąja buitine technika

Šį prieškalėdinį laikotarpį priežasčių pasikeisti buitinę techniką ar kitą elektroninę.įrangą buvo gerokai daugiau nei bet kuriais metais – tai padaryti daugelį paskatino euro įvedimas. Tiesa, nauji pirkiniai sukelia ir nemažai rūpesčių – o kurgi dėti senąją techniką? Jokiu būdu jų nereikėtų nešti prie konteinerių ar vežti į metalo supirkimo punktus, kuriuose išimamos vertingiausios dalys, o likusios išvežamos į sąvartynus.

Smulkesnėms buitinės technikos atliekoms išmesti, tokioms kaip seni virduliai, magnetofonai, pasenę arba nebenaudojami kompiuteriai, telefonai, skirti straipsnyje minėti konteineriai. Tuo tarpu stambiagabaritę elektroniką galite išmesti į specialius konteinerius šalia didžiųjų prekybos centrų arba tiesiog užsiregistruoti www.epa.lt, kur seną šaldytuvą ar viryklę sutartu laišku išveš iš Jūsų namų nemokamai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

„Slapti pirkėjai“ ragaus ne tik ligoniams, bet ir darželinukams bei mokiniams tiekiamo maisto

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai tikrins ne tik ligoniams, bet ir mokiniams tiekiamą maistą.

Arbatos kūdikiams ir mažyliams, kad jie augtų sveiki

Pasitelkus žinomo Lietuvos pediatro doc. Algimanto Vingro žinias bei patirtį, sukurtos kūdikiams ir mažyliams subalansuotos, specialios receptūros GURGIO, PUKSIO, KNIURKIO, ŽVARBIO arbatėlės.

Kur ir kaip tinkamai laikyti vaistus namuose

Vonios spintelėje. Miegamajame, komodoje prie lovos. Viename iš virtuvėje esančių stalčių. Dėžutėje ant lentynos. Tai - kelios dažniausios vietos, kur žmonės laiko vaistus. Tačiau vaistai - ne saldainiai, kad juos būtų galima laikyti bet kur, bet kaip, bet kokiomis sąlygomis. Ką vertėtų žinoti?

Kai vaiko organizmui ima trūkti skysčių

Įvairios augalų dalys (lapai, žiedai, šaknys, vaisiai) buvo ir tebėra vartojamos nuo gilios senovės. Ir nors mokslui nuolat tobulėjant sukuriama vis efektyvesnių vaistų, vaistažolės, kaip gamtos dovanos žmogui, vis dar išlaiko savo vertę.

„Šlykštukai“ – žaislai iš nuodų?

Viešojoje erdvėje plintanti „pasidaryk pats“ mada gaminti žaislus, vadinamus išmaniuoju plastilinu ar šlykštukais (angliškai slime) iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti nekaltai.

Vaikų ligų gydytoja – apie šiuolaikinių technologijų poveikį vaikams

Nuolat tenka girdėti tėvų skundus, kad vaikas „nenulipa" nuo kompiuterio ar telefono.

Sveikatai palankus valgiaraštis vaikams: vienos dienos pavyzdys

Atkreipkite dėmesį, kaip valgo vaikai. Maistas jiems – tai ne tik būtinybė, bet ir malonumas. Jie kiekvieną kąsnį sukramto, neskuba, mėgaujasi akimirka ir tik tada deda kitą kąsnį. Kai jaučiasi sotūs, pasako, kad gana. Iš vaikų galima mokytis ne valgyti, o ragauti ir pasimėgauti pačiu procesu.

Lauko darželio specialistai atskleidžia, kaip rengti vaikus, kad jie nesušaltų

Sniego ir lietaus kelnės – tokias frazes greitai išmoksta gryname ore didžiąją laiko dalį praleidžiantys Lauko darželio vaikai. Du arba trys sluoksniai drabužių, tinkamai parinkti audiniai – ir galima saugiai dūkti sniege ar taškytis po balas. Kelios paprastos sluoksniavimo taisyklės vaikams padeda nesušalti lauke ir neperkaisti įėjus į patalpą.

Kaip per šalčius tinkamai pasirūpinti savimi ir vaikais

Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai rekomenduoja, kaip elgtis žiemą, kad šalti orai, sniegas ir pūgos kuo mažiau paveiktų įprastą gyvenimą ir netaptų nelaimės priežastimi.

Gydytojo patarimai, kaip rinktis arbatą vaikui

Vaikų ligų gydytojo Algimanto Vingro patarimai, kokios turi būti patiems mažiausiems vaikams skirtos vaistažolių arbatos.

Vaikų negalavimai ir vaistažolės: ką svarbu žinoti

Įvairios augalų dalys (lapai, žiedai, šaknys, vaisiai) buvo ir tebėra vartojami nuo gilios senovės.

Vienos dienos meniu vaikams: rekomenduoja Raminta Bogušienė

Vaikai turi būti maitinami ne tik tam, kad patenkintume jų fiziologinius poreikius ir sotumą. Pasak sveikos mitybos ekspertės Ramintos Bogušienės, vaiko racionas turi būti įvairus ir sveikatai palankus.

Išvešėjo adenoidai: kaip gydyti ir kada prireikia operacijos

Mano puspenktų metų dukrytei – amžinas kosulys. Kosėja ji jau kokius trejus metus. Nuolat, bet nereguliariai. Nuo kelių kartų per savaitę iki keliasdešimties kartų per vakarą. Gydytoja otorinolaringologė kosulio priežastimi įvardijo išvešėjusius adenoidus.

Vaikas kosėja: kaip jam padėti be vaistų ir ar galima kosintį vesti į darželį

Vaikas pradėjo kosėti. Ką daryti, kad pagerėtų jo savijauta, ar vesti į darželį?

Sunegalavo mažylis – kokios arbatos gali padėti?

Arbatas mes dažniausiai įpratę gerti esant žvarbiems orams, tačiau pavasarį ir vasarą jos ne mažiau tinkamos vartoti. Tačiau kokios arbatos tinka kūdikiams iki vienerių metų?