Įspėjimas: žaislai su baterijomis gali tapti grėsme

Pasibaigus šventiniam periodui, vaikai vis dar džiaugiasi naujais žaislais, o paaugliai ir suaugusieji – padovanotais išmaniaisiais telefonais, kompiuteriais ar kita technika, kurią po eglute padėjo dosnusis Kalėdų Senelis.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Tuo tarpu nebereikalingi senieji prietaisai nukeliauja į stalčius, sandėliukus ar šiukšlių dėžes. Elektronikos surinkimą organizuojanti Elektronikos Platintojų Asociacija įspėja, jog atsikratant panaudotomis baterijomis, žaislais ar kitais prietaisais, turėtume žvelgti atsakingiau: juos išmesti tik tam skirtose vietose.

Aktyvaus vaiko rankose baterijos nusėsta greičiau nei per dieną

Šventiniu laikotarpiu žaislų pardavimai išauga daugiau nei du kartus. Tuo tarpu didesnis baterijų pirkimo vajus prasideda sausio mėnesį. „Sausio mėnesiais fiksuojame beveik 50 proc. didesnius baterijų pardavimus, tad galime daryti prielaidą, kad tėvai perka baterijų papildymus žaislams, kuriuos vaikai rado po Kalėdų eglute," – sako prekybos tinklo „Maxima" atstovė R. Saulytė.

Su panašia situacija, kuomet per Kalėdas išsenka net keletą kartų pakeisti elementai, susiduria daugelis tėvų. „Kalėdų rytas vaikams yra nepakartojamo džiaugsmo akimirka, kuomet norisi greičiau išvynioti ir išbandyti Kalėdų Senelio paliktas dovanas. Nesvarbu, tai būtų baterijomis varomos mašinėlės, kalbančios lėlės ar skraidantys malūnsparniai, kartais vaiko rankose žaislas išsikrauna per kelias valandas. Tiesa, prastesnės kokybės naujieji žaislai sulūžta greičiau ir paprastai keliauja į šiukšliadėžę", – pasakoja du mažamečius auginanti Greta Labalaukienė.

Įsivaizduokite, kokią žalą gamtai padarytume, jei visi per šias Kalėdas nupirkti elementai patektų į buitinių atliekų sąvartynus. Daugeliui žinoma, kad baterijas reikia mesti į specialiai tam skirtas talpas dėl jose esančių sunkiųjų metalų bei gyvsidabrio. Baterijų surinkimo dėžutes rasite darželiuose, mokyklose, Lietuvos pašto skyriuose, bibliotekose. Ne išimtis ir nebeveikiantys, sulaužyti, elektroniniai žaislai. „Iš pažiūros net ir pigios, vos kelis litus kainuojančios žaislinės mašinėlės, šviečiantys suvenyrai ar kalbantys pliušiniai žaislai: visa, kas įkraunama elektra ar baterijomis, turėtų būti išmetami į specialius, skalbimo mašiną primenančius konteinerius, kuriuos rasite artimiausiame „Senukų", „Maximos", „Rimi", „Iki", „Topo centro", „Avitelos", „Norfos", „Ermitažo", „Euronics" prekybos centruose," – kur išmesti sulūžusius nebenaudojamus elektroninius žaislus, primena EPA vadovas Mantas Varaška.

Iš perdirbtų Kalėdinių girliandų gaminami šlepečių padai

Kalėdų laikotarpiu daugelio namus, gatves bei eglutes puošia milijonai lempučių. Elektronikos atliekų surinkimu pirmaujančiose šalyse kaip Norvegija, jų surenkama tūkstančiais kilogramų kiekvienais metais. Vienoje Kinijos provincijoje Shijiao veikia net 9 fabrikai, kuriuose kasmet perrūšiuojama ir perdirbama apie 10 tūkst. tonų kalėdinių lempučių. Jas perdirbus išgaunamas metalas bei izoliacinė guma, kuri vėliau panaudojama kaip žaliava kitiems gaminiams, dažniausiai naminių šlepečių padams gaminti. Į šią provinciją atkeliauja Kalėdinės girliandos iš Amerikos bei Europos žemynų, kurios išmetamos į specialias elektronikos surinkimo vietas. Jei ir Jūs šiais metais neketinate namuose pasilikti ir bandyti sutvarkyti nebeveikiančių lempučių, jas taip pat turėtumėte mesti į elektroninių atliekų surinkimo konteinerius, iš kurių jos vėliau bus atiduodamos perdirbti.

Atsakingai atsikratykite senąja buitine technika

Šį prieškalėdinį laikotarpį priežasčių pasikeisti buitinę techniką ar kitą elektroninę.įrangą buvo gerokai daugiau nei bet kuriais metais – tai padaryti daugelį paskatino euro įvedimas. Tiesa, nauji pirkiniai sukelia ir nemažai rūpesčių – o kurgi dėti senąją techniką? Jokiu būdu jų nereikėtų nešti prie konteinerių ar vežti į metalo supirkimo punktus, kuriuose išimamos vertingiausios dalys, o likusios išvežamos į sąvartynus.

Smulkesnėms buitinės technikos atliekoms išmesti, tokioms kaip seni virduliai, magnetofonai, pasenę arba nebenaudojami kompiuteriai, telefonai, skirti straipsnyje minėti konteineriai. Tuo tarpu stambiagabaritę elektroniką galite išmesti į specialius konteinerius šalia didžiųjų prekybos centrų arba tiesiog užsiregistruoti www.epa.lt, kur seną šaldytuvą ar viryklę sutartu laišku išveš iš Jūsų namų nemokamai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Mitybos specialistė: vaikai jaučia saiką ir intuityviai žino ką, kaip ir kiek valgyti

Pradėti keisti mitybos įpročius nėra lengva. Kardinalūs ir staigūs pokyčiai dažnai sukelia papildomą stresą tiek vaikams, tiek tėvams.

Vaistininkė: vitaminų trūkumą išduoda vaikų elgesys

Vitaminai yra vieni pagrindinių vaiko sveikatos ir energijos šaltinių. Vaistinių tinklo „Eurovaistinė" farmacininkė Elvyra Ramaškienė sako, kad yra vos vienas sezonas metuose, kai galima svarstyti, verta vaikui siūlyti vitaminus ar ne, visu kitu metu tėvai gali būti tikri, kad su maistu vaikas gauna ne visą jam būtinų vitaminų kiekį.

Kada dantų dengimas silantais gali pridaryti daugiau žalos, o ne naudos

Daug saldumynų kenkia ne tik bendrai vaiko sveikatai, bet ir sukelia dantų ėduonį.

Kokie pusryčiai vaikui geriausi žiemą

Visaverčiai pusryčiai – svarbus fizinės ir protinės energijos šaltinis reikalingas ne tik geros dienos pradžiai. Ką geriausia valgyti žiemos rytais, pataria gydytoja-dietologė Laura Romeraitė-Kuklierienė.

Praktiški specialistės patarimai, kaip nuo šiandien sveikiau maitinti vaikus

Ne draudimais, ne kritika, ne prievarta ar pagrūmojimu „turi valgyti sveikai", o tik sudarydami tinkamas sąlygas, būdami pavyzdžiu ir mokydami vaikus pasieksime, kad jie valgytų sveikiau.

Jei puola virusai, pasitelkite šias 3 liaudiškas priemones

Pajutus, kad ima kibti liga ir “kažkas ne taip” nereikia laukti, kas bus toliau, o geriau imtis visų priemonių, kaip užkirsti ligai kelią.

Kaip apskaičiuoti, kiek kalorijų per dieną reikia skirtingo amžiaus vaikams (LENTELĖ)

Ar žinote, kiek kalorijų per dieną reikia suvartoti vaikui?

Prof. Dario Martinelli atviras laiškas apie veganišką mitybą ir vaikus

„Vaikų ligoninės gydytojai perspėja: veganiška mityba vaikams yra pavojinga“ (čia)– tokiu pavadinimu išplatintas spaudos pranešimas sulaukė didžiulio visuomenės ir specialistų susidomėjimo. Redakciją pasiekė prof. Dario Martinelli laiškas.

Naujos vaikų mitybos rekomendacijos: ką svarbu žinoti tėvams (3)

Nuo sausio 1 d. ugdymo įstaigose įsigalioja naujos vaikų maitinime rekomenduojamos paros maistinių medžiagų normos. Tai patvirtinta Lietuvos sveikatos apsaugos ministro pasirašytu teisės aktu. Vaikų paros energijos normos nustatytos, atsižvelgiant į amžių, lytį bei fizinį aktyvumą.

Specialistai išskyrė 5 svarbiausius dalykus, kad vaikų dantys būtų sveiki (2)

Vaikų burnos higiena yra ne mažiau svarbi nei fizinis aktyvumas ir tinkama mityba, todėl ja privaloma pradėti rūpintis vos išdygus pirmiesiems dantims.

Kaip išsirinkti kokybišką ir skanią žuvį

Statistinis lietuvis per metus suvalgo apie 15 kg žuvies, tačiau dažniausiai šį produktą valgo per šventes. Pagal sveikatai palankios mitybos principus, žuvis, o ypač šviežia žuvis, turi būti mūsų racione ir ją reiktų rinktis bent kartą per savaitę. Tam, kad žuvis ant jūsų stalo patektų sveika ir kokybiška, būtina žinoti ne tik kaip tokią žuvį išsirinkti, bet ir kaip tinkamai ją paruošti.

Žalingi produktai, arba ko neturėtų būti vaikų valgiaraštyje (5)

Suaugusieji žino – dauguma ligų kyla dėl netinkamos mitybos. Deja, žalingi produktai labai dažnai patenka į mūsų mažylių racioną. Tada kyla pavojus – juk jau vaikystėje susiformuoja pagrindas vėlesnėms vaiko ligoms, tam daug įtakos turi nesveikas maistas.

4 paprasti triukai, kurie paskatins valgyti sveikiau vaikus

Maisto vaizdas, skonis, kvapas – ši trijulė nenuginčijamai turi įtakos maisto pasirinkimui.

Kauno vaikų darželyje – palankesnis sveikatai meniu

„Mano vaikas košių nevalgo!“. „Daržovių lėkštę stumia nuo savęs kuo toliau!“.„Žuvies kvapo tiesiog pakęsti negali!“ Tokias ir panašias tėvų kalbas girdime tikrai dažnai. Tačiau ar žinome, kaip tai pakeisti?

Gydytoja ortodontė – apie kreivų dantų gydymą (1)

Sveikiausiais dantimis gali džiaugtis 1,5–3 metų amžiaus vaikai, tačiau jau penkiamečių-šešiamečių dantys tampa prasti.