Ką svarbu žinoti, jei vaikas naktį šlapinasi į lovą

Susirūpinusi mama klausia, ar laikas sunerimti, jei šešiametis sūnus kartais naktį pasišlapina į lovą. Mama pastebėjo, kad taip nutinka po intensyvios dienos.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Rasa klausia:

„Sūnui 6 metai, jis labai judrus ir nenusėdintis vietoje, lanko intensyvias treniruotes, kurios jam labai patinka. Tačiau kartą per savaitę, kartais dažniau, šlapinasi į lovą, kartais to nebūna ir kelias savaites.

Bandžiau stebėt, mano nuomone tai dažniausiai įvyksta, kaip dieną būna labiau suirzęs, kas nors nepavyksta, o kartais po šiaip intensyvesnės dienos. Sakykite, ar reiktų susirūpinti ? Sūnus sako, kad nepajunta naktį miegodamas nieko“.

TAIP PAT SKAITYKITE:
10 daiktų, kurie nebūtini, bet palengvina vaiko auginimą
Senovinis gardumynas, kuris niekada nepabosta

Konsultuoja individualiosios psichologijos konsultantė Milda Čeikienė, www.adleris.lt.

Sveika Rasa,

panašu, kad kalbate apie naktinę enurezęšlapimo nelaikymą nakties metu. Apie šią ligą daug informacijos galima rasti internete. Jos priežastis gali būti tiek fiziologinė, tiek psichologinė. Jei klausiate čia – vadinasi jau kelia rūpestį ir todėl rekomenduočiau pirmiausia pasikalbėti su specialistais apie fiziologines šios ligos priežastis.

Pirma pasitarti reiktų su šeimos gydytoju. Einant pas šeimos gydytoją turėtumėt būti pasiruošusi atsakyti į tokius klausimus: ar nuo gimimo vaikas šlapinasi, ar buvo pertrauka, ar dienomis irgi atsitinka „nelaimės“, kaip pietų miego metu? Kiek kartų per dieną vaikas šlapinasi? Ar yra Jūsų, ar vyro šeimoje giminaičių, kurie šlapinosi į lovą, jei taip - kada nustojo? Pradėti pildyti sausų ir šlapių naktų kalendorių.

Šeimos gydytojas, atlikęs reikiamus tyrimus (pvz.,šlapimo tyrimą, echoskopiją), greičiausiai nusiųs pas urologą, nefrologą ar kt. specialistus patikrinti ar nėra kokio uždegimo. Fiziologinės priežastys gali būti labai įvairios – prilipusi apyvarpė ir po ja kaupiasi nešvarumai, kurie sukelia uždegimą. Gali būti inkstų, šlapimo takų ar pūslės uždegimai, kurie gydomi antibiotikais, kitais vaistais.

O gali būti ir su hormonais susijusios priežastys, kurios dažniausiai yra paveldimos. Tokias ligas gydo nefrologas. Noriu paskubėti nuraminti - tai labai dažna problema net iki 12 metų, ypač tarp berniukų. Daugelis iš šios nelaimės „išauga“ lytinio brendimo metu. Brendimo metu antinksčiai „suauga“ ir pradeda gaminti hormoną, kuris atsakingas už šlapimo koncentravimą nakties metu. Dažnesni apsilankymai tualete gali reikšti šlapimo takų ar pūslės uždegimus.

Jei sūnus kontroliuoja šį procesą dienos metu ir nelaimės atsitinka tik nakties metu (kaip jūs rašote), tuomet jūs galite padėti savo aktyviajam sūnui. Tikriausiai iš karto pagalvojote apie žadinimą, kėlimą, nešimą į tualetą? Deja, kaip tik šito nerekomenduojama daryti, nes taip jūs reflekso lanko nepadėsite sudaryti, nes žadinsite tada, kada atsibusite pati, nepriklausomai nuo to, kada vaikas iš tiesų pradėjo „plaukti“.

Na, o jei vaikas tikrai nori būti žadinamas, ir tikrai jam nemalonu miegoti šlapioje lovoje, tai yra elektroniniai prietaisai - naktiniai žadintuvai. Vienas populiariausių yra Malem firmos. Šie „rėksniai“ (kaip aš juos vadinu) pradeda skleisti garsus – labai garsius ar tik vibraciją, kurie pažadina vaiką ir tėvelius kai tik nukrenta pirmieji lašai į kelnaites ar ant specialaus patiesalo. Tada jūs turite padėti vaikui atsikelti, išjungti „rėksnį“, palydėti iki tualeto ir pagelbėti vėl jį užsisegti.

Ir, aišku, čia nekalbame apie 1-2 naktis. Geriausiu atveju reikia 2-3 savaičių, o gal net pusmečio jūsų visos šeimos kantrybės per šias bemieges naktis. Bet dar kartą primenu – labai svarbu, kad naudojant šį prietaisą vaikas pats būtų motyvuotas, kad jis pats labai norėtų nebesišlapinti, o ne tik todėl, kad mamai atsibodo plauti patalynę ar gėda prieš gimines, klasiokų tėvelius, kurie kviečia į svečius su nakvyne.

Jei, Rasa, Jums yra gėda, nemalonu, neramu, tuomet geriausia būtų pasikalbėti apie tai su konsultantu, psichologu.

Kartu su tuo stebuklingu „rėksniu“ į namus turės atkeliauti ritmas. Ypač vakarienės, paskutinių skysčių gėrimo meto ir pastovaus migdymo laiko. Paprastai vaikai prišlapina gilaus miego metu. Tad jei sūnus nueis miegoti laiku, neprigėręs, neprisidūkęs, nepervargęs, tuomet jis greičiausiai išmiegos iki ryto sausas arba pabus naktį, kad nueitų į tualetą pasišlapinti.

Yra ir natūralių žolinių ar homeopatinių preparatų, padedančių palengvinti šiuos simptomus. Spanguolės, bruknių lapai, asiūklio žolės vonelės ir kt. Geriausia neužsiimti savigyda, o pasitarti su gydytoju.

Pagalvokite, gal vaikas ko neseniai išsigando, ar pažiūrėjo baisų filmą prieš naktį, o gal tėveliai vakaro žinias apie visas Lietuvoje ir pasaulyje įvykdytas žmogžudystes, prievartavimus žiūri kartu? Pakalbėkite apie jo baimes, išvėdinkite, nuraminkite vaiką. Nukaukite visas įsivaizduojamas pabaisas jo kambaryje ir susikurkite ramų migdymo bei kėlimosi ritualą.

Atsispirkite ryte pagundai išlieti susikaupusią nuoskaudą, baimės pagimdytą pagiežą ant vaiko. O jei taip yra, tuomet kalbėkitės apie tai saugioje erdvėje, išsipasakokite, nuleiskite garą kitur, ne ant vaiko, kad galėtumėte reaguoti adekvačiai.

Kantrybės Jums.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Vaikų chirurgai: gali būti, kad ateityje apendicitui gydyti užteks tabletės

Vaikų chirurgai, susirinkę Vaikų ligoninėje organizuotoje konferencijoje, aptarė vaikų ūminių chirurginių ligų diagnostiką, gydymą ir perspektyvas.

Gydytoja: ką daryti, jei užklupo kosulys

Turbūt nėra dienos, kada nekosėtumėme. Dažniausiai mes taip įpratę prie kosulio, kad net nepastebime. Kai jau kosulys tampa pastebimas, ypač vaikams, tik tuomet sunerimstame – ir vėl jis susirgo... Ir vėl mums reikės keisti savo planus, nes reikės slaugyti sergantį vaiką...

Gydytoja dietologė: kasdien turime suvalgyti ne mažiau 400 g daržovių ir 300 g vaisių (1)

Vaisiai ir daržovės, sultys ir glotnučiai – svarbi gerai subalansuotos mitybos dalis, tiek kaip pagrindinis patiekalas, pavyzdžiui, pusryčiai, tiek ir kaip užkandis dienos metu.

Gydytoja – apie žuvų taukų svarbą vaikų sveikatai

Šiuolaikiniams vaikams tenka daugybė įvairiausių iššūkių, o juos įveikti nėra paprasta – vis daugiau informacijos vaikai gauna naudodamiesi naujomis technologijomis, jų miego laikas per pastaruosius 20 metų sutrumpėjo valanda, jie vis mažiau bendrauja su bendraamžiais, tėvais ir seneliais, mažiau sportuoja ir žaidžia lauke, jiems žymiai daugiau greito ir nesveiko maisto pagundų.

Atlėpusios vaiko ausys: kada reikia operuoti?

Atlėpusios ausys – tai dažniausiai pasitaikanti įgimta ausų deformacija.

9 gėrimai užklupus peršalimo ligoms

Pajutus pirmuosius peršalimo simptomus, verta nepamiršti ir liaudies medicinos - arbatų, šiltų gėrimų, kompresų ir vonelių. Jūsų dėmesiui – 9 gėrimų receptai, kuriuos pravartu žinoti susirgus.

5 priežastys, kodėl vaikai dažnai serga (2)

Nuolatinių peršalimų priežastimi gali tapti alergija, ėduonis ar net netinkama apranga. Kaip išvengti ligų, pataria pediatrai.

Gydytoja alergologė: specifinę imunoterapiją geriausia pradėti rudenį ir žiemą

Pasak Vaikų ligoninės gydytojos alergologės ir klinikinės imunologės Neringos Stirbienės, ne visi, kurie yra patyrę sunkių alerginių reakcijų dėl bičių, vapsvų, širšių ar kitų plėviasparnių vabzdžių įgėlimo, yra girdėję, kad gyventi be baimės padeda specifinė imunoterapija, dėl kurios į gydytojus reikėtų kreiptis ne atėjus šiltajam sezonui, o būtent dabar – rudenį ir žiemą.

3 pagrindiniai vaikų peršalimo simptomai ir kaip juos įveikti

Bijoti vaikų peršalimo nereikia – tai normali imuninės sistemos vystymosi dalis.

5 maisto produktai, kurie daro neigiamą poveikį vaiko nuotaikai

Tėvai intuityviai žino, koks maistas daro poveikį jų vaiko elgesiui ir nuotaikai. Žinome, kad saldainiai, pavyzdžiui, sukelia hiperaktyvumo priepuolius. Tačiau vaiko nuotaika gali pakisti ne tik dėl cukraus – užkandžiuose ir maisto produktuose, kuriuos duodame savo mažiesiems, egzistuoja ir daugiau kaltininkų.

Šunų terapija vaikams: kokios veislės labiausiai tam tinka

Tinklaraštį „Švelni tėvystė“ rašanti medicinos psichologė Milda Kukulskienė pasakoja apie keturkojus terapeutų padėjėjus – šunis.

8 įpročiai, kad jūsų vaikai darželyje ar mokykloje nesusirgtų

Mokslo metai – nelengvas laikas ne tik vaikui, bet ir jo tėvams. Kygos, daugybė kanceliarinių prekių, namų darbai. Iš esmės tai – malonūs rūpesčiai, išskyrus vieną – darželyje ir mokykloje prasideda ligos, kuriomis vieni nuo kitų užsikrečia.

5 mitybos specialistės patarimai, ką sveikiausia valgyti vaikams

Vaikai Lietuvoje vis dar mielai valgo dešreles, mielinius ir miltinius blynus, kotletus su riebiais padažais, bulvytes fri ir kitus menkaverčius patiekalus. Taip, jie sotūs, bet ar sveiki?

Dažniausios ligos Lietuvoje, kurias sukelia kirmėlės (3)

Kai tik vaikas ima griežti dantimis, pagalvojame, kad gal jis turi kirmėlių. Ar išties taip yra? Kada duoti vaistų?

Dietologė pataria, kokių vaisių ir daržovių geriausia valgyti vaikams

Dažnas vaikas nemėgsta vaisių ir daržovių, o užkandžiams mieliau renkasi miltinius gaminius. Gydytoja-dietologė Laura Romeraitė-Kuklierienė pataria, kokius vaisius ir daržoves, sultis ir glotnučius geriausia valgyti mažiesiems ir kaip paskatinti jų suvalgyti daugiau.