Ką svarbu žinoti, jei vaikas naktį šlapinasi į lovą

Susirūpinusi mama klausia, ar laikas sunerimti, jei šešiametis sūnus kartais naktį pasišlapina į lovą. Mama pastebėjo, kad taip nutinka po intensyvios dienos.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Rasa klausia:

„Sūnui 6 metai, jis labai judrus ir nenusėdintis vietoje, lanko intensyvias treniruotes, kurios jam labai patinka. Tačiau kartą per savaitę, kartais dažniau, šlapinasi į lovą, kartais to nebūna ir kelias savaites.

Bandžiau stebėt, mano nuomone tai dažniausiai įvyksta, kaip dieną būna labiau suirzęs, kas nors nepavyksta, o kartais po šiaip intensyvesnės dienos. Sakykite, ar reiktų susirūpinti ? Sūnus sako, kad nepajunta naktį miegodamas nieko“.

TAIP PAT SKAITYKITE:
10 daiktų, kurie nebūtini, bet palengvina vaiko auginimą
Senovinis gardumynas, kuris niekada nepabosta

Konsultuoja individualiosios psichologijos konsultantė Milda Čeikienė, www.adleris.lt.

Sveika Rasa,

panašu, kad kalbate apie naktinę enurezęšlapimo nelaikymą nakties metu. Apie šią ligą daug informacijos galima rasti internete. Jos priežastis gali būti tiek fiziologinė, tiek psichologinė. Jei klausiate čia – vadinasi jau kelia rūpestį ir todėl rekomenduočiau pirmiausia pasikalbėti su specialistais apie fiziologines šios ligos priežastis.

Pirma pasitarti reiktų su šeimos gydytoju. Einant pas šeimos gydytoją turėtumėt būti pasiruošusi atsakyti į tokius klausimus: ar nuo gimimo vaikas šlapinasi, ar buvo pertrauka, ar dienomis irgi atsitinka „nelaimės“, kaip pietų miego metu? Kiek kartų per dieną vaikas šlapinasi? Ar yra Jūsų, ar vyro šeimoje giminaičių, kurie šlapinosi į lovą, jei taip - kada nustojo? Pradėti pildyti sausų ir šlapių naktų kalendorių.

Šeimos gydytojas, atlikęs reikiamus tyrimus (pvz.,šlapimo tyrimą, echoskopiją), greičiausiai nusiųs pas urologą, nefrologą ar kt. specialistus patikrinti ar nėra kokio uždegimo. Fiziologinės priežastys gali būti labai įvairios – prilipusi apyvarpė ir po ja kaupiasi nešvarumai, kurie sukelia uždegimą. Gali būti inkstų, šlapimo takų ar pūslės uždegimai, kurie gydomi antibiotikais, kitais vaistais.

O gali būti ir su hormonais susijusios priežastys, kurios dažniausiai yra paveldimos. Tokias ligas gydo nefrologas. Noriu paskubėti nuraminti - tai labai dažna problema net iki 12 metų, ypač tarp berniukų. Daugelis iš šios nelaimės „išauga“ lytinio brendimo metu. Brendimo metu antinksčiai „suauga“ ir pradeda gaminti hormoną, kuris atsakingas už šlapimo koncentravimą nakties metu. Dažnesni apsilankymai tualete gali reikšti šlapimo takų ar pūslės uždegimus.

Jei sūnus kontroliuoja šį procesą dienos metu ir nelaimės atsitinka tik nakties metu (kaip jūs rašote), tuomet jūs galite padėti savo aktyviajam sūnui. Tikriausiai iš karto pagalvojote apie žadinimą, kėlimą, nešimą į tualetą? Deja, kaip tik šito nerekomenduojama daryti, nes taip jūs reflekso lanko nepadėsite sudaryti, nes žadinsite tada, kada atsibusite pati, nepriklausomai nuo to, kada vaikas iš tiesų pradėjo „plaukti“.

Na, o jei vaikas tikrai nori būti žadinamas, ir tikrai jam nemalonu miegoti šlapioje lovoje, tai yra elektroniniai prietaisai - naktiniai žadintuvai. Vienas populiariausių yra Malem firmos. Šie „rėksniai“ (kaip aš juos vadinu) pradeda skleisti garsus – labai garsius ar tik vibraciją, kurie pažadina vaiką ir tėvelius kai tik nukrenta pirmieji lašai į kelnaites ar ant specialaus patiesalo. Tada jūs turite padėti vaikui atsikelti, išjungti „rėksnį“, palydėti iki tualeto ir pagelbėti vėl jį užsisegti.

Ir, aišku, čia nekalbame apie 1-2 naktis. Geriausiu atveju reikia 2-3 savaičių, o gal net pusmečio jūsų visos šeimos kantrybės per šias bemieges naktis. Bet dar kartą primenu – labai svarbu, kad naudojant šį prietaisą vaikas pats būtų motyvuotas, kad jis pats labai norėtų nebesišlapinti, o ne tik todėl, kad mamai atsibodo plauti patalynę ar gėda prieš gimines, klasiokų tėvelius, kurie kviečia į svečius su nakvyne.

Jei, Rasa, Jums yra gėda, nemalonu, neramu, tuomet geriausia būtų pasikalbėti apie tai su konsultantu, psichologu.

Kartu su tuo stebuklingu „rėksniu“ į namus turės atkeliauti ritmas. Ypač vakarienės, paskutinių skysčių gėrimo meto ir pastovaus migdymo laiko. Paprastai vaikai prišlapina gilaus miego metu. Tad jei sūnus nueis miegoti laiku, neprigėręs, neprisidūkęs, nepervargęs, tuomet jis greičiausiai išmiegos iki ryto sausas arba pabus naktį, kad nueitų į tualetą pasišlapinti.

Yra ir natūralių žolinių ar homeopatinių preparatų, padedančių palengvinti šiuos simptomus. Spanguolės, bruknių lapai, asiūklio žolės vonelės ir kt. Geriausia neužsiimti savigyda, o pasitarti su gydytoju.

Pagalvokite, gal vaikas ko neseniai išsigando, ar pažiūrėjo baisų filmą prieš naktį, o gal tėveliai vakaro žinias apie visas Lietuvoje ir pasaulyje įvykdytas žmogžudystes, prievartavimus žiūri kartu? Pakalbėkite apie jo baimes, išvėdinkite, nuraminkite vaiką. Nukaukite visas įsivaizduojamas pabaisas jo kambaryje ir susikurkite ramų migdymo bei kėlimosi ritualą.

Atsispirkite ryte pagundai išlieti susikaupusią nuoskaudą, baimės pagimdytą pagiežą ant vaiko. O jei taip yra, tuomet kalbėkitės apie tai saugioje erdvėje, išsipasakokite, nuleiskite garą kitur, ne ant vaiko, kad galėtumėte reaguoti adekvačiai.

Kantrybės Jums.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Važiuojant supa ir pykina: kaip padėti vaikui

Šylant orams vis dažniau savo vaikus sodinsime į automobilius ir vyksime poilsiauti. Deja, kai kurie tėvai jau žino, kad kelionės ne visada būna malonios.

Gydytoja Evelina Nevardauskaitė-Rudzikienė – apie natūralias gydymo priemones susirgus vaikui

Šiais laikais pasaulyje populiarėjanti sveikos gyvensenos ir natūralumo tendencija tampa aktuali ir gydant vaikus.

Indrė Kavaliauskaitė Morkūnienė atskleidė, kaip savo vaikus gydo be vaistų

Šiais laikais apie vaikų priežiūrą tėvai gali rasti gausybę informacijos – kaip gydyti, kokius metodus taikyti ir kaip išvengti ligų.

Ledų sezonas: kokių ir kiek per dieną sveika valgyti vaikui

Kas pasaulyje skaniausia? Uždavus šį klausimą vaikui, visai tikėtina, kad dėl prizinės vietos rungsis ir ledai. Kokie ledai tinkamiausi vaikui ir kada geriau jų neduoti?

Vaiką atakuoja alergija: svarbu žinoti

Kaip sužinoti, ar mažylis tikrai alergiškas?

Kamuoja sausas kosulys: 10 priežasčių, kodėl

Sausas kosulys – ne vienos ligos požymis. Štai 10 galimų priežasčių.

Nemaloni akių liga, neaplenkianti ir vaikų

Ką daryti, jeigu ant vaiko akių vokų neretai atsiranda miežis?

Profesorė – apie vitamino D trūkumą ir poveikį sveikatai

Devyniems iš dešimties Lietuvos gyventojų trūksta vitamino D. Nors apie jo naudą pastaraisiais metais imta nemažai kalbėti, tačiau Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) Biotechnologijos instituto profesorė imunologė Aurelija Žvirblienė pastebi, kad ne visada viešojoje erdvėje pateikiama informacija būna moksliškai pagrįsta.

Nieku gyvu nedažykite kiaušinių šiais būdais, ypač, jei auginate vaikus (1)

Velykiniai kiaušiniai: kaip marginti, kad nepakenktume sveikatai? Į šį klausimą atsako Baltijos aplinkos forumo cheminių medžiagų specialistai išplatintame pranešime spaudai.

10 faktų apie kiaušinius: ar visus žinojote?

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro specialistai pristato 10 svarbiausių faktų apie kiaušinius.

„Slapti pirkėjai“ ragaus ne tik ligoniams, bet ir darželinukams bei mokiniams tiekiamo maisto

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai tikrins ne tik ligoniams, bet ir mokiniams tiekiamą maistą.

Arbatos kūdikiams ir mažyliams, kad jie augtų sveiki

Pasitelkus žinomo Lietuvos pediatro doc. Algimanto Vingro žinias bei patirtį, sukurtos kūdikiams ir mažyliams subalansuotos, specialios receptūros GURGIO, PUKSIO, KNIURKIO, ŽVARBIO arbatėlės.

Kur ir kaip tinkamai laikyti vaistus namuose

Vonios spintelėje. Miegamajame, komodoje prie lovos. Viename iš virtuvėje esančių stalčių. Dėžutėje ant lentynos. Tai - kelios dažniausios vietos, kur žmonės laiko vaistus. Tačiau vaistai - ne saldainiai, kad juos būtų galima laikyti bet kur, bet kaip, bet kokiomis sąlygomis. Ką vertėtų žinoti?

Kai vaiko organizmui ima trūkti skysčių

Įvairios augalų dalys (lapai, žiedai, šaknys, vaisiai) buvo ir tebėra vartojamos nuo gilios senovės. Ir nors mokslui nuolat tobulėjant sukuriama vis efektyvesnių vaistų, vaistažolės, kaip gamtos dovanos žmogui, vis dar išlaiko savo vertę.

„Šlykštukai“ – žaislai iš nuodų?

Viešojoje erdvėje plintanti „pasidaryk pats“ mada gaminti žaislus, vadinamus išmaniuoju plastilinu ar šlykštukais (angliškai slime) iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti nekaltai.