Kamuoja sausas kosulys: 10 priežasčių, kodėl

Sausas kosulys – ne vienos ligos požymis. Štai 10 galimų priežasčių.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kokliušas

Net ir paskiepytas nuo kokliušo vaikas gali susirgti, bet daug lengviau. Sausas, gerklę erzinantis ir draskantis kosulys „prabunda" naktį ir pažadina vaiką. Baigdamas kosėti jis garsiai įtraukia oro, iš visų jėgų stengdamasis kuo daugiau jo įkvėpti į plaučius. Kosulys gali sukelti vėmimą.

Mikoplazminė užkrečiamoji liga

Mikoplazmos sukeltas kosulys būna sausas, priepuolinis, kartais panašus į kokliušo kosulį. Vaiką kosulys vargina kelias savaites, vieną ar net kelis mėnesį. Dieną ir naktį.

Laringitas

Kai gerklų uždegimas paliečia balso stygas, ima kamuoti sausas, šuns lojimą primenantis kosulys. Balsas pakimsta ir beveik dingsta. Vaikas ima dusti. Būklė dažnai pablogėja vakare ir naktį.

Tracheitas

Jam būdingas skardus, sausas kosulys. Vaikui kartais skauda už krūtinkaulio, peršti gerklę, gali prikimti balsas.

Bronchų astma

Sausas kosulys užpuola naktį, ypač paryčiais. Jis gali prasidėti išėjus į šaltą orą, po fizinio krūvio, neretai su dideliais dusulio priepuoliais

Svetimkūnis

Į kvėpavimo takus patekus svetimkūniui (skysčiui, maisto gabaliukui, žaislo detalei ir pan.), vaikas pradeda smarkiai kosėti, gali pamėlynuoti. Būna, kad atkosėja tai, ką prarijo. Tačiau dar kurį laiką kosulys gali likti.

Plaučių uždegimas

Jau pirmą dieną gali varginti labai sunkus, iš giliai sklindantis sausas, erzinantis kosulys. Nuo jo vaikui net skauda krūtinę, kartais gali skaudėti pilvą. Toks kosulys – vienas plaučių uždegimo pradžios požymių. Po keleto dienų vaikas pradeda atsikosėti skrepliukais.

Bronchitas

Kosulys iš pradžių būna sausas, kartais priepuolinis. Krūtinėje kvėpuojant girdėti gargaliavimas ar švilpimas. Jei liga pažeidžia smulkiausius bronchus (bronchiolitas), vaikui trūksta oro. Po kelių dienų kosulys šlapėja, atsikosėti vaikui būna jau lengviau. Po maždaug dviejų trijų savaičių (rečiau – po mėnesio) liaujasi.

Nervinis tikas

Vaikas sausai kosti, bet tik tada, kai labai susijaudina, jaučia nerimą ar įtampą, nori daugiau dėmesio sau. Nurimęs, užmigęs ar užsiėmęs įdomia veikla liaujasi kosėti. Kosulys skambus, „metalinis".

Sausas kambario oras

Sausas, karštas oras išdžiovina vaiko kvėpavimo takus ir gerklę. Todėl sunku kvėpuoti, jis miega prasižiojęs, vargina sausas kosulys.

Ką daryti, jei kamuoja sausas kosulys?

Patartina kreiptis į gydytoją. Ligai atpažinti jis galbūt skirs plaučių nuotrauką, kraujo tyrimą ar specialų kraujo testą bakterijai nustatyti. Ar reikės vaistų, ligoninės, ar pakaks liaudiškų priemonių, priklausys nuo nustatytos ligos. Galbūt gydytojas patars kreiptis į neurologą arba tik drėkinti kambario orą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Jei laikysitės šių patarimų, vaikas nejaus medikų ir ligoninės baimės

Auginantiems vaikus tėvams tenka susidurti su įvairiomis mažųjų baimėmis, viena jų – ligoninės ir medikų. Dr. Lina Jankauskaitė ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto studentė Kristina Ganzijeva dalijasi patarimais, kaip įveikti šią baimę.

Vaidotas Urbonas: vaikams baltymų reikia daugiau nei saugusiems

Tyrimai įrodė, iš kokių produktų gaunami baltymai naudingiausi sveikatai.

R. Bogušienė: kaip išsirinkti šviežiausias bei kokybiškiausias braškes

Prasidėjo braškių sezonas. Parduotuvių lentynos ir turgūs lūžta nuo braškių ir dažna mama ar močiutė neša namo raudonas gardžiai kvepiančias uogas.

Dvi dažniausios vasaros traumos: ko šiukštu nedaryti prasiskėlus galvą ar nusibrozdinus

Vasarą vaikai daug laiko leidžia lauke, tad natūralu, kad ir traumų tikimybė būna didesnė. Ką daryti ir ko nedaryti, jei vaikas prasiskėlė galvą ar nusibrozdino?

Ekspertai baigė vertinti mokyklų ir darželių maistą: rezultatai stebina

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kartu su Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) bei Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) baigė vizitus ugdymo įstaigose - mokyklose ir darželiuose, kur mobili ekspertų komanda apsilankydavo netikėtai ir vertindavo vaikams tiekiamo maisto kokybę.

Siūloma uždrausti „vaikišką šampaną“ ir kitas alkoholį imituojančias prekes vaikams

Reaguojant į nevyriausybinių organizacijų siūlymus siūloma atsisakyti viešoje prekyboje vaikams skirtų prekių, kurios imituoja suaugusiųjų elgesį vartojant alkoholį, iš kurių populiariausi yra vaisvandeniai, parduodami putojantį vyną imituojančiose pakuotėse.

Kaip prižiūrėti vaikų smėlio dėžę, kad ji netaptų ligų šaltiniu

Šiltuoju metų laiku vaikų smėlio dėžės tampa tikromis statybų aikštelėmis – statomos pilys, kasamos duobės, rausiami tuneliai.

Mitybos specialistė Vaida Kurpienė: valgyti avižas reikėtų bent dukart per savaitę

Kadaise laikytos antrarūšėmis ir bevertėmis, šiandien avižos pripažįstamos kaip viena naudingiausių grūdinių kultūrų.

3 dažniausios odos ligos, kai išberia: kaip jas atpažinti ir padėti vaikui (1)

Spuogeliai, nuolatinis niežulys ir raudonis. Šios odos problemos vargina daugelį iš mūsų.

Lietuvos vaikai suvartoja keturiskart daugiau cukraus už normą: kur ir kiek jo pridėta

Lietuvos gyventojai kasdieną gauna vidutiniškai 22 proc. daugiau cukraus, nei rekomenduoja Pasaulio sveikatos organizacija (PSO). Vaikai suvartoja dar daugiau - kai kurių tyrimų duomenimis, net keturis kartus daugiau nei norma.

Važiuojant supa ir pykina: kaip padėti vaikui

Šylant orams vis dažniau savo vaikus sodinsime į automobilius ir vyksime poilsiauti. Deja, kai kurie tėvai jau žino, kad kelionės ne visada būna malonios.

Gydytoja Evelina Nevardauskaitė-Rudzikienė – apie natūralias gydymo priemones susirgus vaikui

Šiais laikais pasaulyje populiarėjanti sveikos gyvensenos ir natūralumo tendencija tampa aktuali ir gydant vaikus.

Indrė Kavaliauskaitė Morkūnienė atskleidė, kaip savo vaikus gydo be vaistų

Šiais laikais apie vaikų priežiūrą tėvai gali rasti gausybę informacijos – kaip gydyti, kokius metodus taikyti ir kaip išvengti ligų.

Ledų sezonas: kokių ir kiek per dieną sveika valgyti vaikui

Kas pasaulyje skaniausia? Uždavus šį klausimą vaikui, visai tikėtina, kad dėl prizinės vietos rungsis ir ledai. Kokie ledai tinkamiausi vaikui ir kada geriau jų neduoti?

Vaiką atakuoja alergija: svarbu žinoti

Kaip sužinoti, ar mažylis tikrai alergiškas?