Kas bendro tarp vaikų antsvorio ir dantų ėduonies?

„Sveikų dantų mokyklos“ vadovė, burnos higienistė Gitana Rėderienė atkreipia dėmesį į dviejų dažniausių šiuolaikinių vaikų problemų: antsvorio ir sugedusių dantų - sąsajas.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Turbūt sutiksite, kad apie mitybą šiomis dienomis kalbama daug ir dažnai. Ir, turbūt, ne be reikalo. Nutukimas tapo pasaulio epidemija, apimančia vis daugiau žmonių.

Žmonių, turinčių ėduonies pažeistų dantų pasaulyje yra ne mažiau nei kenčiančių dėl nutukimo. Pasaulinė Sveikatos Organizacija nurodo, kad dantų ėduonies paplitimas suaugusių tarpe yra beveik 100 proc. Taigi, dantų ėduonies epidemija jau turėjo būti paskelbta, ar ne?

Vaikystė yra labai svarbus gyvenimo tarpsnis, kurio metu mes įgyjame nemažai mus visą gyvenimą lydėsiančių įpročių, todėl labai svarbu, kad įgytume sveikatai naudingų įpročių, o ne priešingai.

Anglijos mokslininkus sudomino, koks ryšys tarp moksleivių, turinčių viršsvorio problemų ir ėduonies pažeistų dantų. Ar tai tie patys, ar skirtingi moksleiviai?

2011- 2012 metais, pasak Anglijos mokslininkų, nutukimas ir dantų ėduonis buvo pagrindinės Anglijos vaikų problemos. Tarp penkiamečių 9,4 proc. vaikų turėjo viršsvorį ir 28 proc. turėjo dantų ėduonį. Šios problemos vaikams augant linkę didėti. Tarp vienuolikmečių viršsvoris pasitaiko jau 19,1 proc. vaikų, o dantų ėduonies paplitimas padidėja iki 34 proc.

Abi problemos rimtos: viršsvoris lemia lėtinių ligų išsivystymą, o dantų ėduonis turi įtakos vaikų gyvenimo kokybei. Visuomenės sveikatos specialistai Anglijoje nustatė, kad didelė atsakomybė už šias sveikatos problemas tenka cukrui. Per didelis cukraus kiekio suvartojimas ne tik gerokai padidina gaunamų kalorijų skaičių, bet ir turi įtakos dantų ėduonies išsivystymui. Taip pat šių problemų atsiradimui įtakos turėjo mažas fizinis aktyvumas, per didelis maisto kiekis, socialinė ir finansinė šeimos padėtis.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Kas išduoda, kad vaikas galėjo patirti seksualinį smurtą?

Visuomenėje įprasta manyti, kad seksualinę prievartą vaikai patiria užpulti nepažįstamų žmonių. Tačiau tyrimai rodo, kad 90 proc. nukentėjusių vaikų buvo išnaudojami šeimos nario arba kito artimo žmogaus: kaimyno, mokytojo, trenerio ir pan.

R. Bogušienė: kokie pieno produktai sveikiausi vaikams, o kokių geriau atsisakyti

Apie pieno produktus vaikams kalbiname maisto technologę ir mitybos specialistę, VšĮ „Sveikatai palankus" direktorę ir dviejų vaikų mamą Ramintą Bogušienę.

Vasarą suaktyvėjo meningitą sukeliantys virusai

Šiltą vasarą suaktyvėja virusai, sukeliantys infekcinį nervų sistemos susirgimą - meningitą. Jis labiausiai pažeidžia minkštuosius smegenų dangalus. Kauno klinikinės ligoninės pediatrai naujus šios ligos atvejus registruoja kiekvieną savaitę.

Specialistė atskleidžia esminę taisyklę, kaip išsirinkti geriausią priemonę nuo saulės

Kas sveikiau – kai apsaugos nuo saulės filtrai atspindi ar kai sugeria saulės spindulius? O ar žinote, kodėl pamačius, kad kremo nuo saulės sudėtyje yra pažymėta „nano“, verta pagalvoti, ar jo tikrai norite? Ar apskritai esate tikri, kad rinkdamiesi kremą nuo saulės žinote visus svarbius kriterijus? Pagaliau, ar žinojote, kad telefone galite stebėti saulės indeksą ir pagal tai rinktis apsaugą?

3 saulės pavojai, kurie gali baigtis labai liūdnai

Vasarą norime mėgautis šiluma ir saulės dovanomis. Visgi būkime atidūs, ypač, jei auginame mažus vaikus – jų oda ir organizmas nėra pasiruošęs apsiginti nuo saulės keliamų pavojų.

Supimo liga: kodėl ji kamuoja ne visus ir kaip padėti vaikui

Yra vaikų, kurie vemia pavažiavę automobiliu vos kelis kilometrus. Kodėl taip nutinka ir kaip padėti vaikui?

Jei laikysitės šių patarimų, vaikas nejaus medikų ir ligoninės baimės

Auginantiems vaikus tėvams tenka susidurti su įvairiomis mažųjų baimėmis, viena jų – ligoninės ir medikų. Dr. Lina Jankauskaitė ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto studentė Kristina Ganzijeva dalijasi patarimais, kaip įveikti šią baimę.

Vaidotas Urbonas: vaikams baltymų reikia daugiau nei saugusiems

Tyrimai įrodė, iš kokių produktų gaunami baltymai naudingiausi sveikatai.

R. Bogušienė: kaip išsirinkti šviežiausias bei kokybiškiausias braškes

Prasidėjo braškių sezonas. Parduotuvių lentynos ir turgūs lūžta nuo braškių ir dažna mama ar močiutė neša namo raudonas gardžiai kvepiančias uogas.

Dvi dažniausios vasaros traumos: ko šiukštu nedaryti prasiskėlus galvą ar nusibrozdinus

Vasarą vaikai daug laiko leidžia lauke, tad natūralu, kad ir traumų tikimybė būna didesnė. Ką daryti ir ko nedaryti, jei vaikas prasiskėlė galvą ar nusibrozdino?

Ekspertai baigė vertinti mokyklų ir darželių maistą: rezultatai stebina

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kartu su Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) bei Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) baigė vizitus ugdymo įstaigose - mokyklose ir darželiuose, kur mobili ekspertų komanda apsilankydavo netikėtai ir vertindavo vaikams tiekiamo maisto kokybę.

Siūloma uždrausti „vaikišką šampaną“ ir kitas alkoholį imituojančias prekes vaikams

Reaguojant į nevyriausybinių organizacijų siūlymus siūloma atsisakyti viešoje prekyboje vaikams skirtų prekių, kurios imituoja suaugusiųjų elgesį vartojant alkoholį, iš kurių populiariausi yra vaisvandeniai, parduodami putojantį vyną imituojančiose pakuotėse.

Kaip prižiūrėti vaikų smėlio dėžę, kad ji netaptų ligų šaltiniu

Šiltuoju metų laiku vaikų smėlio dėžės tampa tikromis statybų aikštelėmis – statomos pilys, kasamos duobės, rausiami tuneliai.

Mitybos specialistė Vaida Kurpienė: valgyti avižas reikėtų bent dukart per savaitę

Kadaise laikytos antrarūšėmis ir bevertėmis, šiandien avižos pripažįstamos kaip viena naudingiausių grūdinių kultūrų.

3 dažniausios odos ligos, kai išberia: kaip jas atpažinti ir padėti vaikui (1)

Spuogeliai, nuolatinis niežulys ir raudonis. Šios odos problemos vargina daugelį iš mūsų.