Kiek galima suvalgyti saldumynų, kad nekenktų dantims

 (2)
Užkandžiauti galima! Bet kaip tėvai gali reguliuoti saldumynų vartojimą? Kiek tų saldumynų galima? Ir kada leidžiama smaguriauti?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Ėduonies bakterijos mėgsta cukrų, tai daugelis žino. Užtat mūsų dantims cukrus visiškai nepatinka. Taip patenkame į užburtą ratą. Vis dėlto, tai nereiškia, kad cukrus turi būti visai išbrauktas iš jūsų šeimos valgiaraščio. Tereikia nepamiršti keleto patarimų.

Keletas taisyklių

Šios taisyklės padės jūsų šeimai užtikrinti, kad saldumynus valgote saikingai, o dantys valomi - optimaliai:

Kartu nuspręskite, kada ir kiek saldumynų galima valgyti. Saldumynai prieš valgį - griežtai draudžiama.

Prieš kiekvieną smaguriavimą pirmiausia suvalgoma šiek tiek daržovių. Kai kuriais saldumynais, tokiais kaip šokoladinis kremas ar limonadas, galima lepintis tik savaitgaliais.

Niekada saldumynų neduokite kaip atlygio ar prireikus paguodos. Taip kyla pavojus, kad vaikai, iškilus problemoms, norės saldumynų. Paauglystėje gali pradėti sielos žaizdas gydyti ne saldumynais, o alkoholiu ir cigaretėmis.

Lipnius produktus (ledinukus, saldainius ar kramtomus saldainius) geriausia būtų įtraukti į vengtinų produktų sąrašą, nes jie dantims kenkia labiausiai.

Kuo greičiau išsivalysite dantis po saldumynų valgymo, tuo jiems bus geriau.

Kiek galima suvalgyti saldumynų, kad nekenktų dantims
© Vida Press

Dantukų draugai ir dantukų priešai

Jeigu dantų pasta yra tikra dantukų draugė, kuris apsaugo juos nuo ėduonies, tai saldumynai - tikri dantų priešai.

Ne tiek svarbu, ką jūs valgote, kiek svarbu, kada ir kaip dažnai smaguriaujate. Nesvarbu, renkatės saldžius ar sūrius užkandžius, pavalgius ima formuotis apnašos, kurios kenkia dantims. Tad kai tik šeimoje sumažinsite užkandžiavimų skaičių, dėl dantų sveikatos - didelių ir mažų - jau bus nuveikta ne taip ir mažai.

Akivaizdu ir tai, kad po užkandžių rekomenduojama išsivalyti dantis. Jeigu tai neįmanoma, reikėtų dantis išskalauti vandeniu.

Kiek galima suvalgyti saldumynų, kad nekenktų dantims
© Vida Press

Kiek mano vaikui galima smaguriauti?

Vaikų mitybos mokslinių tyrimų institutas rekomenduoja: saldumynams turi tekti daugiausiai 10 procentų energetinės vertės. Tačiau nereikia nerimauti, jeigu kartais jūsų atžala suvalgys daugiau.

Tereikia atkreipti dėmesį, kad vaikas pakankamai daug judėtų ir, apskritai, jo mityba būtų subalansuota. Kai vaikas mokosi arba žaidžia, padėkite ant stalo lėkštę su kąsnio dydžio gabaliukais supjaustytais vaisiais. Taip pat galite paruošti vitaminingų tirštųjų kokteilių iš vaisių, jogurto ar pieno. Beje, juos galima sušaldyti ir gausite ledus.

Kiek galima suvalgyti saldumynų, kad nekenktų dantims
© Vida Press
Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Vaikų chirurgai: gali būti, kad ateityje apendicitui gydyti užteks tabletės

Vaikų chirurgai, susirinkę Vaikų ligoninėje organizuotoje konferencijoje, aptarė vaikų ūminių chirurginių ligų diagnostiką, gydymą ir perspektyvas.

Gydytoja: ką daryti, jei užklupo kosulys

Turbūt nėra dienos, kada nekosėtumėme. Dažniausiai mes taip įpratę prie kosulio, kad net nepastebime. Kai jau kosulys tampa pastebimas, ypač vaikams, tik tuomet sunerimstame – ir vėl jis susirgo... Ir vėl mums reikės keisti savo planus, nes reikės slaugyti sergantį vaiką...

Gydytoja dietologė: kasdien turime suvalgyti ne mažiau 400 g daržovių ir 300 g vaisių (1)

Vaisiai ir daržovės, sultys ir glotnučiai – svarbi gerai subalansuotos mitybos dalis, tiek kaip pagrindinis patiekalas, pavyzdžiui, pusryčiai, tiek ir kaip užkandis dienos metu.

Gydytoja – apie žuvų taukų svarbą vaikų sveikatai

Šiuolaikiniams vaikams tenka daugybė įvairiausių iššūkių, o juos įveikti nėra paprasta – vis daugiau informacijos vaikai gauna naudodamiesi naujomis technologijomis, jų miego laikas per pastaruosius 20 metų sutrumpėjo valanda, jie vis mažiau bendrauja su bendraamžiais, tėvais ir seneliais, mažiau sportuoja ir žaidžia lauke, jiems žymiai daugiau greito ir nesveiko maisto pagundų.

Atlėpusios vaiko ausys: kada reikia operuoti?

Atlėpusios ausys – tai dažniausiai pasitaikanti įgimta ausų deformacija.

9 gėrimai užklupus peršalimo ligoms

Pajutus pirmuosius peršalimo simptomus, verta nepamiršti ir liaudies medicinos - arbatų, šiltų gėrimų, kompresų ir vonelių. Jūsų dėmesiui – 9 gėrimų receptai, kuriuos pravartu žinoti susirgus.

5 priežastys, kodėl vaikai dažnai serga (2)

Nuolatinių peršalimų priežastimi gali tapti alergija, ėduonis ar net netinkama apranga. Kaip išvengti ligų, pataria pediatrai.

Gydytoja alergologė: specifinę imunoterapiją geriausia pradėti rudenį ir žiemą

Pasak Vaikų ligoninės gydytojos alergologės ir klinikinės imunologės Neringos Stirbienės, ne visi, kurie yra patyrę sunkių alerginių reakcijų dėl bičių, vapsvų, širšių ar kitų plėviasparnių vabzdžių įgėlimo, yra girdėję, kad gyventi be baimės padeda specifinė imunoterapija, dėl kurios į gydytojus reikėtų kreiptis ne atėjus šiltajam sezonui, o būtent dabar – rudenį ir žiemą.

3 pagrindiniai vaikų peršalimo simptomai ir kaip juos įveikti

Bijoti vaikų peršalimo nereikia – tai normali imuninės sistemos vystymosi dalis.

5 maisto produktai, kurie daro neigiamą poveikį vaiko nuotaikai

Tėvai intuityviai žino, koks maistas daro poveikį jų vaiko elgesiui ir nuotaikai. Žinome, kad saldainiai, pavyzdžiui, sukelia hiperaktyvumo priepuolius. Tačiau vaiko nuotaika gali pakisti ne tik dėl cukraus – užkandžiuose ir maisto produktuose, kuriuos duodame savo mažiesiems, egzistuoja ir daugiau kaltininkų.

Šunų terapija vaikams: kokios veislės labiausiai tam tinka

Tinklaraštį „Švelni tėvystė“ rašanti medicinos psichologė Milda Kukulskienė pasakoja apie keturkojus terapeutų padėjėjus – šunis.

8 įpročiai, kad jūsų vaikai darželyje ar mokykloje nesusirgtų

Mokslo metai – nelengvas laikas ne tik vaikui, bet ir jo tėvams. Kygos, daugybė kanceliarinių prekių, namų darbai. Iš esmės tai – malonūs rūpesčiai, išskyrus vieną – darželyje ir mokykloje prasideda ligos, kuriomis vieni nuo kitų užsikrečia.

5 mitybos specialistės patarimai, ką sveikiausia valgyti vaikams

Vaikai Lietuvoje vis dar mielai valgo dešreles, mielinius ir miltinius blynus, kotletus su riebiais padažais, bulvytes fri ir kitus menkaverčius patiekalus. Taip, jie sotūs, bet ar sveiki?

Dažniausios ligos Lietuvoje, kurias sukelia kirmėlės (3)

Kai tik vaikas ima griežti dantimis, pagalvojame, kad gal jis turi kirmėlių. Ar išties taip yra? Kada duoti vaistų?

Dietologė pataria, kokių vaisių ir daržovių geriausia valgyti vaikams

Dažnas vaikas nemėgsta vaisių ir daržovių, o užkandžiams mieliau renkasi miltinius gaminius. Gydytoja-dietologė Laura Romeraitė-Kuklierienė pataria, kokius vaisius ir daržoves, sultis ir glotnučius geriausia valgyti mažiesiems ir kaip paskatinti jų suvalgyti daugiau.