Kiek galima suvalgyti saldumynų, kad nekenktų dantims

 (2)
Užkandžiauti galima! Bet kaip tėvai gali reguliuoti saldumynų vartojimą? Kiek tų saldumynų galima? Ir kada leidžiama smaguriauti?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Ėduonies bakterijos mėgsta cukrų, tai daugelis žino. Užtat mūsų dantims cukrus visiškai nepatinka. Taip patenkame į užburtą ratą. Vis dėlto, tai nereiškia, kad cukrus turi būti visai išbrauktas iš jūsų šeimos valgiaraščio. Tereikia nepamiršti keleto patarimų.

Keletas taisyklių

Šios taisyklės padės jūsų šeimai užtikrinti, kad saldumynus valgote saikingai, o dantys valomi - optimaliai:

Kartu nuspręskite, kada ir kiek saldumynų galima valgyti. Saldumynai prieš valgį - griežtai draudžiama.

Prieš kiekvieną smaguriavimą pirmiausia suvalgoma šiek tiek daržovių. Kai kuriais saldumynais, tokiais kaip šokoladinis kremas ar limonadas, galima lepintis tik savaitgaliais.

Niekada saldumynų neduokite kaip atlygio ar prireikus paguodos. Taip kyla pavojus, kad vaikai, iškilus problemoms, norės saldumynų. Paauglystėje gali pradėti sielos žaizdas gydyti ne saldumynais, o alkoholiu ir cigaretėmis.

Lipnius produktus (ledinukus, saldainius ar kramtomus saldainius) geriausia būtų įtraukti į vengtinų produktų sąrašą, nes jie dantims kenkia labiausiai.

Kuo greičiau išsivalysite dantis po saldumynų valgymo, tuo jiems bus geriau.

Kiek galima suvalgyti saldumynų, kad nekenktų dantims
© Vida Press

Dantukų draugai ir dantukų priešai

Jeigu dantų pasta yra tikra dantukų draugė, kuris apsaugo juos nuo ėduonies, tai saldumynai - tikri dantų priešai.

Ne tiek svarbu, ką jūs valgote, kiek svarbu, kada ir kaip dažnai smaguriaujate. Nesvarbu, renkatės saldžius ar sūrius užkandžius, pavalgius ima formuotis apnašos, kurios kenkia dantims. Tad kai tik šeimoje sumažinsite užkandžiavimų skaičių, dėl dantų sveikatos - didelių ir mažų - jau bus nuveikta ne taip ir mažai.

Akivaizdu ir tai, kad po užkandžių rekomenduojama išsivalyti dantis. Jeigu tai neįmanoma, reikėtų dantis išskalauti vandeniu.

Kiek galima suvalgyti saldumynų, kad nekenktų dantims
© Vida Press

Kiek mano vaikui galima smaguriauti?

Vaikų mitybos mokslinių tyrimų institutas rekomenduoja: saldumynams turi tekti daugiausiai 10 procentų energetinės vertės. Tačiau nereikia nerimauti, jeigu kartais jūsų atžala suvalgys daugiau.

Tereikia atkreipti dėmesį, kad vaikas pakankamai daug judėtų ir, apskritai, jo mityba būtų subalansuota. Kai vaikas mokosi arba žaidžia, padėkite ant stalo lėkštę su kąsnio dydžio gabaliukais supjaustytais vaisiais. Taip pat galite paruošti vitaminingų tirštųjų kokteilių iš vaisių, jogurto ar pieno. Beje, juos galima sušaldyti ir gausite ledus.

Kiek galima suvalgyti saldumynų, kad nekenktų dantims
© Vida Press
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Kas išduoda, kad vaikas galėjo patirti seksualinį smurtą?

Visuomenėje įprasta manyti, kad seksualinę prievartą vaikai patiria užpulti nepažįstamų žmonių. Tačiau tyrimai rodo, kad 90 proc. nukentėjusių vaikų buvo išnaudojami šeimos nario arba kito artimo žmogaus: kaimyno, mokytojo, trenerio ir pan.

R. Bogušienė: kokie pieno produktai sveikiausi vaikams, o kokių geriau atsisakyti

Apie pieno produktus vaikams kalbiname maisto technologę ir mitybos specialistę, VšĮ „Sveikatai palankus" direktorę ir dviejų vaikų mamą Ramintą Bogušienę.

Vasarą suaktyvėjo meningitą sukeliantys virusai

Šiltą vasarą suaktyvėja virusai, sukeliantys infekcinį nervų sistemos susirgimą - meningitą. Jis labiausiai pažeidžia minkštuosius smegenų dangalus. Kauno klinikinės ligoninės pediatrai naujus šios ligos atvejus registruoja kiekvieną savaitę.

Specialistė atskleidžia esminę taisyklę, kaip išsirinkti geriausią priemonę nuo saulės

Kas sveikiau – kai apsaugos nuo saulės filtrai atspindi ar kai sugeria saulės spindulius? O ar žinote, kodėl pamačius, kad kremo nuo saulės sudėtyje yra pažymėta „nano“, verta pagalvoti, ar jo tikrai norite? Ar apskritai esate tikri, kad rinkdamiesi kremą nuo saulės žinote visus svarbius kriterijus? Pagaliau, ar žinojote, kad telefone galite stebėti saulės indeksą ir pagal tai rinktis apsaugą?

3 saulės pavojai, kurie gali baigtis labai liūdnai

Vasarą norime mėgautis šiluma ir saulės dovanomis. Visgi būkime atidūs, ypač, jei auginame mažus vaikus – jų oda ir organizmas nėra pasiruošęs apsiginti nuo saulės keliamų pavojų.

Supimo liga: kodėl ji kamuoja ne visus ir kaip padėti vaikui

Yra vaikų, kurie vemia pavažiavę automobiliu vos kelis kilometrus. Kodėl taip nutinka ir kaip padėti vaikui?

Jei laikysitės šių patarimų, vaikas nejaus medikų ir ligoninės baimės

Auginantiems vaikus tėvams tenka susidurti su įvairiomis mažųjų baimėmis, viena jų – ligoninės ir medikų. Dr. Lina Jankauskaitė ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto studentė Kristina Ganzijeva dalijasi patarimais, kaip įveikti šią baimę.

Vaidotas Urbonas: vaikams baltymų reikia daugiau nei saugusiems

Tyrimai įrodė, iš kokių produktų gaunami baltymai naudingiausi sveikatai.

R. Bogušienė: kaip išsirinkti šviežiausias bei kokybiškiausias braškes

Prasidėjo braškių sezonas. Parduotuvių lentynos ir turgūs lūžta nuo braškių ir dažna mama ar močiutė neša namo raudonas gardžiai kvepiančias uogas.

Dvi dažniausios vasaros traumos: ko šiukštu nedaryti prasiskėlus galvą ar nusibrozdinus

Vasarą vaikai daug laiko leidžia lauke, tad natūralu, kad ir traumų tikimybė būna didesnė. Ką daryti ir ko nedaryti, jei vaikas prasiskėlė galvą ar nusibrozdino?

Ekspertai baigė vertinti mokyklų ir darželių maistą: rezultatai stebina

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kartu su Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) bei Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) baigė vizitus ugdymo įstaigose - mokyklose ir darželiuose, kur mobili ekspertų komanda apsilankydavo netikėtai ir vertindavo vaikams tiekiamo maisto kokybę.

Siūloma uždrausti „vaikišką šampaną“ ir kitas alkoholį imituojančias prekes vaikams

Reaguojant į nevyriausybinių organizacijų siūlymus siūloma atsisakyti viešoje prekyboje vaikams skirtų prekių, kurios imituoja suaugusiųjų elgesį vartojant alkoholį, iš kurių populiariausi yra vaisvandeniai, parduodami putojantį vyną imituojančiose pakuotėse.

Kaip prižiūrėti vaikų smėlio dėžę, kad ji netaptų ligų šaltiniu

Šiltuoju metų laiku vaikų smėlio dėžės tampa tikromis statybų aikštelėmis – statomos pilys, kasamos duobės, rausiami tuneliai.

Mitybos specialistė Vaida Kurpienė: valgyti avižas reikėtų bent dukart per savaitę

Kadaise laikytos antrarūšėmis ir bevertėmis, šiandien avižos pripažįstamos kaip viena naudingiausių grūdinių kultūrų.

3 dažniausios odos ligos, kai išberia: kaip jas atpažinti ir padėti vaikui (1)

Spuogeliai, nuolatinis niežulys ir raudonis. Šios odos problemos vargina daugelį iš mūsų.