Kodėl kai kurie tėvai neleidžia medikams gydyti vaikų?

Vis tenka išgirsti gydytojų pasakojimų apie tai, kad išgirdę žinią apie vaiko ligą tėveliai nusprendžia jo negydyti. Kas nutinka mamai ir tėčiui, kad galėdami suteikti vaikui būtinąją pagalbą, jos atsisako ir net pabėga iš ligoninės su vaiku ant rankų?
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kodėl tėveliai atsisako gydyti vaiką?

Rasa Bieliauskaitė
Rasa Bieliauskaitė
© DELFI / Tomas Vinickas

Į klausimą atsako atsako psichologė dr. Rasa Bieliauskaitė.

„Išgirdus žinią apie sunkią vaiko ligą ar gyvybei pavojingą būklę, dažną mamą ištinka šokas, kurio stiprumas prilygsta potrauminiam šokui. Neigiamai reaguoti, neigti tikrovę, vienu metu išgyventi ir baimę, ir nerimą, ir rūpestį, ir begalinį norą nuo viso to pabėgti yra normalu. Neigimas yra natūrali žmogaus reakcija esant tokioms aplinkybėms. 

Šeimos ir medikų užduotis yra suprasti, kas ir kodėl darosi mamai, ir jos, neigiamai nusiteikusios, neatstumti. Priešingai, duoti laiko, bet tuo pat metu stengtis su ja bendrauti, įtraukti ją į gydymo proceso planavimą, aiškinti, kokių priemonių bus imamasi, kokių gydymo rezultatų tikimasi ir pan.

Visos mamos patiria minėtus jausmus - baimę, sumaištį, norą nieko nežinoti, pabėgti, tačiau ne visų reakcija yra kraštutinė: atsisakyti gydyti vaiką. Gali būti, kad itin didelė baimė, nepasitikėjimas medikais, ligonine slypi pačios mamos gyvenimo istorijoje. 

Gali būti, kad didelis potrauminis šokas susijęs su mamos, tėvų ar visos šeimos patirtimi, pavyzdžiui, turi patirties, kad ligoninėje gydytas artimas giminaitis mirė. Ir nors jis mirė ne dėl to, kad gulėjo ligoninėje, o dėl nepagydomos ligos, ištikus šokui žmonės apibendrindami praeities įvykius daro logines klaidas, todėl dažnai girdime sakant: „Ligoninėse vaikai tik miršta."

Svarbu, kad mama, tėvai neliktų vieni. Svarbu suprasti tėvus ir padėti jiems išsiaiškinti, kas kelia baimę ir kaip ją galima sumažinti. Padėti gali ligoninės psichologas, tačiau ne mažiau svarbu yra artimųjų parama ir gydančio gydytojo bei tėvų bendradarbiavimas."

Kas gina vaiko teisę sveikti?

Rimantas Kėvalas
Rimantas Kėvalas
© DELFI (P.Garkausko nuotr.)

Į klausimą atsako atsako LSMUL Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos vadovas prof. dr. Rimantas Kėvalas.

Kol vaikui sukanka aštuoniolika, sutikimą jį gydyti turi pasirašyti tėvai ar vaiko globėjai.Jei kūdikiui ar vaikui reikia skubios pagalbos (pavyzdžiui, esant traumai ar ūmiai bakterijos sukeltai ligai, kaip antai, meningokokemijai), o tėvai atsisako leisti ją suteikti arba tėvų nei globėjų nėra, o paciento būklė tokia, kad laukti negalima, gydytojai vadovaudamiesi Paciento teisių ir žalos atlyginimo įstatymo VIII straipsniu atstovauja mažojo paciento interesams ir suteikia medicininę pagalbą.

Jei ligoniukui reikalinga medicininė pagalba nėra skubi, pavyzdžiui, liga yra lėtinė, ir nors laiku pradėtas gydymas yra efektyviausias, tačiau savaitę ar kelias galima luktelėti, o tėvai atsisako bet kokio gydymo, medikai vadovaujasi minėtu įstatymo straipsniu ir sušaukia konsiliumą dėl būtinio gydymo. Medicinos etikos komisiją, kuri yra kiekvienoje ligoninėje, suteikia teisę gydyti. Apie tokius atvejus taip pat visada informuojama Vaiko teisių tarnyba.

„Vienam mažyliui buvo diagnozuota onkologinė liga, kurios prognozė laiku pradėjus gydyti buvo gan gera, tačiau tėveliai dingo su juo penkiems mėnesiams, į ligoninę grįžo jau išplitus ligai. Mestos didelės pajėgos, parinktas gydymas buvo efektyvus ir, laimei, vaikutis pasveiko", - vaikų ligų gydytojų kasdienybę praskleidžia LSMUL Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos vadovas prof. dr. Rimantas Kėvalas.

Kada tėveliai, atsisakydami gydytojo paslaugų, rizikuoja labiausiai, atsakymo ieškokite rugsėjo mėnesio „Tavo vaiko" žurnale, straipsnyje „Naujausia mada: padėti sveikti" su rubrika „Eksperimentas". Išsamus žurnalo anonsas – čia.


Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Kaip namų sąlygomis džiovinti uogas, kad jos džiugintų visus metus

Šviežių uogų sezonas netrukus pasibaigs, bet jomis mėgautis galime ne tik vasarą. Tereikia žinoti keletą pagrindinių taisyklių, kaip mėgstamiausias uogas sudžiovinti, kad jos būtų ne tik gardžios, bet ir išlaikytų kuo daugiau naudingųjų savybių.

Šiemet per pusmetį užregistruota daugiau susirgimų pneumokokine infekcija

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, per pirmąjį šių metų pusmetį Lietuvoje sergamumas pneumokokine infekcija padidėjo beveik 40 proc. lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu.

Rūkote ir turite vaikų? – Tuomet turėtumėte suklusti

Ne paslaptis, kad pasyvus rūkymas, arba kitaip – kvėpavimas cigarečių dūmų užterštu oru, kelia pavojų sveikatai.

7 klausimai mitybos specialistei apie ledus ir firminis naminių ledų receptas

„Ledų sezonas“ tęsiasi, ir daugeliui tėvų kyla klausimų: kiek ir kokių ledų galima per dieną suvalgyti vaikui? Ar jis neperšals, jei juos valgys kasdien?

Kirmėlės gali sukelti ir rimtų sveikatos problemų: kaip apsaugoti vaikus

Tikimybė užsikrėsti kirmėlėmis ypač padidėja šiltuoju sezonu, kuomet vaikai didžiąją laiko dalį praleidžia gamtoje, nepaisydami kai kurių tėvų įspėjimų, tokių kaip „nusiplauk rankas po žaidimų kieme" ar „nevalgyk neplautų vaisių ir daržovių".

9 mėgstamiausios lietuvių uogos ir jų gydomosios savybės

Miškai ir sodai sunokino įvairiausių uogų. Vasarą vaikai jas valgo rieškučiomis. Kokių gerųjų savybių turi mėgstamiausios lietuvių uogos?

Žinomos moterys atskleidė savo šeimų sveikos mitybos paslaptis (1)

Sveikatai palanki mityba nėra mada ar pomėgis, tai sąmoningas pasirinkimas būti sveikesniam.

Kada nereikia mokėti už vaikų dantų gydymą? (2)

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) primena, kad vaikų iki 18 metų dantų priežiūra, gydymas papildomai nekainuoja, nes šias paslaugas apmoka ligonių kasos.

Padidėję limfmazgiai vaikui – ar verta sunerimti?

Padidėję limfmazgiai vaikui – pakankamai dažna, ankstyvoje vaikystėje pasitaikanti problema.

Medikai pataria, ką daryti įsisiurbus erkei (27)

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) išplatino pranešimą, kuriame informuoja, kaip elgtis, jei įsisiurbia erkė.

8 mitybos specialistės patarimai tėvams, kaip užkirsti kelią vaiko apkūnumui (3)

Vaikų sveikata, valgymo įpročiai ir kūno linijos priklauso tik nuo tėvų, nors apkūnių vaikų tėvai dažnai tik skėsčioja rankomis, nežinodami, ko griebtis. Dietologai pataria patyrinėti savo valgymo įpročius ir nebedaryti svarbiausių klaidų, kurios tukina jūsų atžalas.

Kelionė su atžalomis: vaikų gydytoja pataria, kaip pasiruošti atostogoms užsienyje

Užsienyje su atžalomis atostogaujančios šeimos vasarą dvigubai dažniau patiria rimtus iššūkius dėl vaikų sveikatos ar nelaimingų atsitikimų. Draudikai atkreipia dėmesį, kad užsienyje vaikai dažniausiai kenčia nuo žarnyno virusų, ūmių peršalimų, alerginių reakcijų ir traumų.

Ką reikia žinoti perkant uogas?

Kas dažnam lietuviui svarbiausia renkantis uogas? Žinoma, kad kilmė. Labai dažnai turguje pardavėjų klausiama – lietuviškos ar lenkiškos braškės? Bet ar tik tai svarbu renkantis uogas? „Sveikatai palankus" eksperčių komanda pataria vartotojams atkreipti dėmesį į daugiau kriterijų.

Braškių ir žemuogių savybės, apie kurias girdėjo ne visi (5)

Braškes ir žemuoges mėgstame daugelis, o ar žinote, kokių tiksliai naudingųjų medžiagų jose yra ir nuo kada galima pasmaližiauti vaikams?

Skaniosios uogos, apie kurių naudą žino ne visi (+RECEPTAS) (3)

Šiuo metu soduose rausta trešnės ir vyšnios. Kokių naudingųjų savybių jos turi?