Kodėl kai kurie tėvai neleidžia medikams gydyti vaikų?

Vis tenka išgirsti gydytojų pasakojimų apie tai, kad išgirdę žinią apie vaiko ligą tėveliai nusprendžia jo negydyti. Kas nutinka mamai ir tėčiui, kad galėdami suteikti vaikui būtinąją pagalbą, jos atsisako ir net pabėga iš ligoninės su vaiku ant rankų?
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kodėl tėveliai atsisako gydyti vaiką?

Rasa Bieliauskaitė
Rasa Bieliauskaitė
© DELFI / Tomas Vinickas

Į klausimą atsako atsako psichologė dr. Rasa Bieliauskaitė.

„Išgirdus žinią apie sunkią vaiko ligą ar gyvybei pavojingą būklę, dažną mamą ištinka šokas, kurio stiprumas prilygsta potrauminiam šokui. Neigiamai reaguoti, neigti tikrovę, vienu metu išgyventi ir baimę, ir nerimą, ir rūpestį, ir begalinį norą nuo viso to pabėgti yra normalu. Neigimas yra natūrali žmogaus reakcija esant tokioms aplinkybėms. 

Šeimos ir medikų užduotis yra suprasti, kas ir kodėl darosi mamai, ir jos, neigiamai nusiteikusios, neatstumti. Priešingai, duoti laiko, bet tuo pat metu stengtis su ja bendrauti, įtraukti ją į gydymo proceso planavimą, aiškinti, kokių priemonių bus imamasi, kokių gydymo rezultatų tikimasi ir pan.

Visos mamos patiria minėtus jausmus - baimę, sumaištį, norą nieko nežinoti, pabėgti, tačiau ne visų reakcija yra kraštutinė: atsisakyti gydyti vaiką. Gali būti, kad itin didelė baimė, nepasitikėjimas medikais, ligonine slypi pačios mamos gyvenimo istorijoje. 

Gali būti, kad didelis potrauminis šokas susijęs su mamos, tėvų ar visos šeimos patirtimi, pavyzdžiui, turi patirties, kad ligoninėje gydytas artimas giminaitis mirė. Ir nors jis mirė ne dėl to, kad gulėjo ligoninėje, o dėl nepagydomos ligos, ištikus šokui žmonės apibendrindami praeities įvykius daro logines klaidas, todėl dažnai girdime sakant: „Ligoninėse vaikai tik miršta."

Svarbu, kad mama, tėvai neliktų vieni. Svarbu suprasti tėvus ir padėti jiems išsiaiškinti, kas kelia baimę ir kaip ją galima sumažinti. Padėti gali ligoninės psichologas, tačiau ne mažiau svarbu yra artimųjų parama ir gydančio gydytojo bei tėvų bendradarbiavimas."

Kas gina vaiko teisę sveikti?

Rimantas Kėvalas
Rimantas Kėvalas
© DELFI (P.Garkausko nuotr.)

Į klausimą atsako atsako LSMUL Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos vadovas prof. dr. Rimantas Kėvalas.

Kol vaikui sukanka aštuoniolika, sutikimą jį gydyti turi pasirašyti tėvai ar vaiko globėjai.Jei kūdikiui ar vaikui reikia skubios pagalbos (pavyzdžiui, esant traumai ar ūmiai bakterijos sukeltai ligai, kaip antai, meningokokemijai), o tėvai atsisako leisti ją suteikti arba tėvų nei globėjų nėra, o paciento būklė tokia, kad laukti negalima, gydytojai vadovaudamiesi Paciento teisių ir žalos atlyginimo įstatymo VIII straipsniu atstovauja mažojo paciento interesams ir suteikia medicininę pagalbą.

Jei ligoniukui reikalinga medicininė pagalba nėra skubi, pavyzdžiui, liga yra lėtinė, ir nors laiku pradėtas gydymas yra efektyviausias, tačiau savaitę ar kelias galima luktelėti, o tėvai atsisako bet kokio gydymo, medikai vadovaujasi minėtu įstatymo straipsniu ir sušaukia konsiliumą dėl būtinio gydymo. Medicinos etikos komisiją, kuri yra kiekvienoje ligoninėje, suteikia teisę gydyti. Apie tokius atvejus taip pat visada informuojama Vaiko teisių tarnyba.

„Vienam mažyliui buvo diagnozuota onkologinė liga, kurios prognozė laiku pradėjus gydyti buvo gan gera, tačiau tėveliai dingo su juo penkiems mėnesiams, į ligoninę grįžo jau išplitus ligai. Mestos didelės pajėgos, parinktas gydymas buvo efektyvus ir, laimei, vaikutis pasveiko", - vaikų ligų gydytojų kasdienybę praskleidžia LSMUL Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos vadovas prof. dr. Rimantas Kėvalas.

Kada tėveliai, atsisakydami gydytojo paslaugų, rizikuoja labiausiai, atsakymo ieškokite rugsėjo mėnesio „Tavo vaiko" žurnale, straipsnyje „Naujausia mada: padėti sveikti" su rubrika „Eksperimentas". Išsamus žurnalo anonsas – čia.


Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Lauko darželio specialistai atskleidžia, kaip rengti vaikus, kad jie nesušaltų

Sniego ir lietaus kelnės – tokias frazes greitai išmoksta gryname ore didžiąją laiko dalį praleidžiantys Lauko darželio vaikai. Du arba trys sluoksniai drabužių, tinkamai parinkti audiniai – ir galima saugiai dūkti sniege ar taškytis po balas. Kelios paprastos sluoksniavimo taisyklės vaikams padeda nesušalti lauke ir neperkaisti įėjus į patalpą.

Kaip per šalčius tinkamai pasirūpinti savimi ir vaikais

Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai rekomenduoja, kaip elgtis žiemą, kad šalti orai, sniegas ir pūgos kuo mažiau paveiktų įprastą gyvenimą ir netaptų nelaimės priežastimi.

Gydytojo patarimai, kaip rinktis arbatą vaikui

Vaikų ligų gydytojo Algimanto Vingro patarimai, kokios turi būti patiems mažiausiems vaikams skirtos vaistažolių arbatos.

Vienos dienos meniu vaikams: rekomenduoja Raminta Bogušienė

Vaikai turi būti maitinami ne tik tam, kad patenkintume jų fiziologinius poreikius ir sotumą. Pasak sveikos mitybos ekspertės Ramintos Bogušienės, vaiko racionas turi būti įvairus ir sveikatai palankus.

Išvešėjo adenoidai: kaip gydyti ir kada prireikia operacijos

Mano puspenktų metų dukrytei – amžinas kosulys. Kosėja ji jau kokius trejus metus. Nuolat, bet nereguliariai. Nuo kelių kartų per savaitę iki keliasdešimties kartų per vakarą. Gydytoja otorinolaringologė kosulio priežastimi įvardijo išvešėjusius adenoidus.

Vaikas kosėja: kaip jam padėti be vaistų ir ar galima kosintį vesti į darželį

Vaikas pradėjo kosėti. Ką daryti, kad pagerėtų jo savijauta, ar vesti į darželį?

Sunegalavo mažylis – kokios arbatos gali padėti?

Arbatas mes dažniausiai įpratę gerti esant žvarbiems orams, tačiau pavasarį ir vasarą jos ne mažiau tinkamos vartoti. Tačiau kokios arbatos tinka kūdikiams iki vienerių metų?

Geležies stokos mažakraujystė: svarbiausia informacija tėvams

VŠĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų filialo „Vaikų ligoninė“ parengta atmintinė tėvams apie geležies stokos mažakraujystę.

Vaikų ligų gydytoja: ar tikrai kuo daugiau vaistų – tuo mažiau ligų?

Gana dažnai tenka pasijusti tarsi turinčiai aiškiaregystės galių: pamačius vaiką ir išgirdus pirmuosius tėvelių žodžius, tolimesnę pasakojimo eigą galiu užbaigti pati.

Vaikas ir odontologas: 5 svarbūs patarimai tėvams

Apsilankymai pas odontologą dažnai kelia nerimą ir baimę ne tik vaikams, bet ir suaugusiems. Paskaitykite mūsų parengtus patarimus, kurie palengvins jūsų apsilankymą pas odontologą su vaiku.

Natūrali, nuo ligų sauganti priemonė, kurią rasime kiekvienuose namuose

Dėl savo stipraus kvapo ši Lietuvoje populiari prieskoninė daržovė kadaise buvo vadinama "dvokiančiąja rože". Žiemą česnakai – ne tik nepamainomas maisto prieskonis, bet ir vaistas, kuris saugo nuo ligų.

Raminta Bogušienė – apie svarbiausias mitybos taisykles

Iniciatyva „Sveikatai palankus“ šiandien pristato naujas mokymo priemones tiek vaikams, tiek suaugusiesiems – sveikatai palankaus maisto pasirinkimo piramidę ir 6 valgymų lėkštes.

14 faktų apie gripą bei skiepus

Užkrečiamųjų ligų ir Aids centro specialistai primena svarbiausius faktus apie gripą.

Specialus testas atskleis, ar vaikui reikia antibiotikų

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos reikalų ministerijos (VLK) atkreipia dėmesį, kad 2–7 metų vaikams šeimos gydytojas gali atlikti greitąjį streptokoko antigeno nustatymo testą.

Naudingi patarimai perkantiems mėsą: kuri yra vertingiausia ir sveikiausia

Dažnas savo mitybos neįsivaizduojame be mėsos. Vieniems, tai kasdienis produktas, kitiems – rečiau valgomas. Tiesa, mitybos specialistai pataria mėsa valgyti ne dažniau nei 2-3 kartus per savaitę. Pirmenybę teikti šviežiai mėsa, atkreipti dėmesį į pagrindinius šviežumo rodiklius, būtinai skaityti ženklinimo etiketes bei tinkamai paruošti.