Kur ir kaip tinkamai laikyti vaistus namuose

Vonios spintelėje. Miegamajame, komodoje prie lovos. Viename iš virtuvėje esančių stalčių. Dėžutėje ant lentynos. Tai - kelios dažniausios vietos, kur žmonės laiko vaistus. Tačiau vaistai - ne saldainiai, kad juos būtų galima laikyti bet kur, bet kaip, bet kokiomis sąlygomis. Ką vertėtų žinoti?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Faktą, kad vaistinėlė namie labai dažnai neturi vienos „nuolatinės" vietos, nuginčyti būtų nelengva, nes vaistus daugelis žmonių išties neretai sumeta, kur papuola: dalis preparatų nugula į artimiausią stalčių, dalis - į spintelę ar dar kur kitur. Priklausomai nuo to, ar vaistas vartojamas nuolat (tokiu atveju jis visad bus po ranka), ar tik ūmiai sunegalavus. Kaip tvirtino Jaunųjų gydytojų asociacijos narė, Šeimos medicinos rezidentė Kristina Grigaliūnaitė, kalbant apie tinkamą vaistų laikymą, vertėtų atkreipti dėmesį į kelis svarbius dalykus. Vaistų nepatartina laikyti spintelėje vonios kambaryje, nes ši patalpa dažniausiai būna labai drėgna. Taip pat vaistams laikyti netinkama vieta yra ir ta, kuri būna nuolat apšviečiama saulės šviesos ar kur itin šilta (ar šalta), tad nederėtų dėžutės su vaistais statyti ant palangės, arti radiatoriaus. Vaistus rekomenduojama laikyti atskirai nuo kitų buityje vartojamų preparatų, geriausia originalioje gamintojo pakuotėje, kad po ranka visada būtų jų vartojimo instrukcija, būtų aiškus tinkamumo vartoti terminas, galimi šalutiniai poveikiai. „Jokiu būdu negalima vartoti tų vaistų, jei pastebima, kad jų galiojimo terminas jau pasibaigęs. Pasenę vaistai gali nesuveikti taip, kaip reikia arba dar blogiau - jais galima apsinuodyti. Taip pat nereikėtų skirtingų preparatų dėti į tą pačią dėžutę, nes kyla rizika juos supainioti ir vartoti ne tuos, kurių reikia", - pastebėjo K. Grigaliūnaitė.

Daugumai vaistų laikyti tinka kambario temperatūra

Kaip teigė Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos Nacionalinės procedūros skyriaus vyriausioji specialistė Zita Manelienė, didžioji dalis vaistų, skirtų gydytis namų sąlygomis, gali būti laikomi ne aukštesnėje kaip 25ᄚC arba, kitaip tariant, kambario temperatūroje iki jų tinkamumo vartoti pabaigos. Tačiau kai kuriais atvejais vaistas turi būti laikomas šaldytuve. „Kiekvieno vaisto laikymo sąlygos yra surašytos vaisto pakuotės lapelio gale, 5-me skyrelyje „Kaip laikyti vaistą", todėl labai svarbu šią informaciją perskaityti ir laikytis nurodymų. Vaisto laikymo sąlygos yra nurodomos ir ant vaisto dėžutės, - atkreipė dėmesį Z. Manelienė. Anot VVKT atstovės, kiekvieno vaisto saugojimo sąlygas ir tinkamumo vartoti trukmę nustato vaisto gamintojas, atlikdamas daugybę tyrimų, vadovaudamasis tam tikromis taisyklėmis, tad visa ta informacija, esanti pakuotės lapelyje, yra pagrįsta. „Beje, lapelyje visada bus parašyta ir kur padėti nereikalingus ar nustojusius galioti vaistus, akcentuojama, kad pastebėjus tam tikrus vaisto pakitimo požymius (pavyzdžiui, pakitusi spalva, atsiradusios pašalinės dalelės), vaisto vartoti nebegalima", - tvirtino Z. Manelienė.

Kai kurių vaistų galiojimo trukmė sutrumpėja juos atidarius

Pasak VVKT specialistės, svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad kai kuriems vaistams galiojimo trukmė yra sutrumpinama pradėjus juos vartoti. Kai kuriais atvejais ant vaisto pakuotės, taip pat vaisto informaciniame lapelyje būna nurodytos ir skirtingos jo laikymo sąlygos bei tinkamumo vartoti trukmė, pavyzdžiui, tinkamumo vartoti trukmė, vaistą laikant šaldytuve, - 2 metai, o pradėtos vartoti dozės - ne ilgiau kaip keliolika dienų, preparatą laikant ne aukštesnėje kaip 25ᄚC temperatūroje. „Ši informacija ypač svarbi, nes, remiantis tyrimų duomenimis, nustatyta, kad vaistas kambario temperatūroje kokybės reikalavimus išlaiko žymiai trumpiau nei šaldytuve. Dažniausiai tai būna taikoma biologinės kilmės vaistams (pavyzdžiui, kai kuriems insulinams).

Daugiadozėje pakuotėje esantiems cheminiams vaistams, tokiems kaip akių lašai ar tepalai, dažniausiai irgi yra nurodomas gerokai trumpesnis tinkamumo vartoti laikas pradėjus juos vartoti, bet rekomenduojama vaisto laikymo temperatūra dažniausiai nesiskiria. Tokiems vaistams yra reglamentuotas, tyrimais pagrįstas jų individualus tinkamumo laikas pradėjus vartoti. Todėl labai svarbu perskaityti šią informaciją ir laikytis nurodymų, kad būtų vartojamas kokybiškas vaistas", - teigė Z. Manelienė.

Į klausimą, kas nutiktų, jei nepastebėtume ar nekreiptume dėmesio į tai, kiek galioja vaistas, šį pradėjus vartoti, pašnekovė atsakė taip: „Dažniausiai kažko itin blogo tikriausiai nenutiktų, nelygu koks vaistas, tačiau tam tikras rizikos laipsnis visada yra. Pavyzdžiui, akių lašai, pastaruosius vartojant kiekvieną dieną po keliskart, po tam tikro laiko gali užsiteršti aplinkoje esančiais mikroorganizmais, ypač jei vaisto sudėtyje nėra konservantų. Tokiu atveju, laikui bėgant, tirpale gali jų pavojingai prisidauginti ir dėl to vartotojas gali turėti tam tikrų pasekmių. Taigi, visada reikia perskaityti pakuotės lapelio informaciją ir laikytis nurodymų, nes vaisto kokybė užtikrinama tik tam tikromis sąlygomis, kurios yra pagrįstos tyrimų duomenimis", - pasakojo Z. Manelienė.

Ne visus vaistus galima dalinti dalimis

Sunku praryti tabletę, norėtųsi ją sukramtyti ar kaip kitaip susmulkinti? Jei gydytojas ar vaistininkas nieko neakcentavo dėl vaistų vartojimo būdo arba pasimiršo pateikta informacija, prieš vartojant vaistus, būtina perskaityti pakuotės lapelį. „Visa informacija, kaip vartoti vaistą, yra pateikta pakuotės lapelio 3-me skyrelyje ir tų rekomendacijų būtina paisyti, - teigė Z. Manelienė. - Tarkime, tabletė yra dengta plėvele, pakuotės lapelyje parašyta, kad ją reikia praryti visą nekramtant, taigi, šiuos nurodymus būtina vykdyti nesigilinant kodėl, nes tam gali būti ne viena priežastis. Kaip pavyzdys viena iš priežasčių gali būti ta, jog tabletė turi pradėti veikti žarnyne. Kad vaisto nepaveiktų skrandžio turinys, tabletė yra padengtas specialia rūgščiai atsparia plėvele. Sukramtant ar kitaip dalijant tabletę, bus pažeista apsauginė plėvelė ir reikiamas veikliosios medžiagos kiekis gali nepasiekti tikslo".

O jei vaistus tenka pasiruošti patiems? Ką derėtų žinoti?

Kai kuriuos vaistus prieš vartojant reikia pasiruošti patiems, t. y. iš miltukų arba granulių padaryti geriamą suspensiją. Su tuo neretai susiduria mažylius auginančios mamos, kai vaikams gydytojas skiria antibiotikų. Kaip teigė Z. Manelienė, ruošiant suspensiją, būtina viską daryti taip, kaip parašyta pakuotės informaciniame lapelyje. Taip pat labai svarbu griežtai laikytis nurodytų vaisto laikymo sąlygų, stebėti preparato tinkamumo laiką. „Kad nekiltų abejonių dėl vaisto laikymo trukmės, patartina ant buteliuko etiketės užrašyti suspensijos paruošimo datą. Paprastai antibiotikų suspensijos buteliuke būna tiek, kad užtektų visam gydymo kursui. Kai kuriais atvejais (pvz: Amoksiklav, Augmentin) paruoštą suspensiją rekomenduojama laikyti šaldytuve ir tai yra pagrįsta gamintojo atliktais vaisto stabilumo tyrimų duomenimis, todėl patartina laikytis šios rekomendacijos", - paaiškino VVKT specialistė. Klausimą, ar galima duoti sergančiam vaikui šaltų vaistų, pasak Z. Manelienės, reikėtų aptarti su gydytoju. „Paprastai suspensijos, skirtos vaikams, savo pakuotėse turi specialius dozavimo švirkštus. Švirkštą, įtraukus reikiamą vaisto dozę, galima keletą minučių palaikyti kambario temperatūroje, kad preparatas nebūtų toks šaltas", - pastebėjo pašnekovė.

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba kartu su Jaunųjų gydytojų asociacija nori paskatinti žmones vaistus pradėti vartoti atsakingiau. Specialiu visuomenei skirtų straipsnių ciklu bus išsamiai paaiškinama, kodėl vaistų negalima vartoti bet kokių, bet kada, bet kaip, bet kokiais kiekiais. Kaip derėtų vaistus laikyti. Kodėl diagnozę turėtų nustatyti ne pats žmogus, ne draugas, ne kaimynas ar internetas, o gydytojas. Tikimasi, kad savigydos įpročiai pradės pamažu keistis.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Jei laikysitės šių patarimų, vaikas nejaus medikų ir ligoninės baimės

Auginantiems vaikus tėvams tenka susidurti su įvairiomis mažųjų baimėmis, viena jų – ligoninės ir medikų. Dr. Lina Jankauskaitė ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto studentė Kristina Ganzijeva dalijasi patarimais, kaip įveikti šią baimę.

Vaidotas Urbonas: vaikams baltymų reikia daugiau nei saugusiems

Tyrimai įrodė, iš kokių produktų gaunami baltymai naudingiausi sveikatai.

R. Bogušienė: kaip išsirinkti šviežiausias bei kokybiškiausias braškes

Prasidėjo braškių sezonas. Parduotuvių lentynos ir turgūs lūžta nuo braškių ir dažna mama ar močiutė neša namo raudonas gardžiai kvepiančias uogas.

Dvi dažniausios vasaros traumos: ko šiukštu nedaryti prasiskėlus galvą ar nusibrozdinus

Vasarą vaikai daug laiko leidžia lauke, tad natūralu, kad ir traumų tikimybė būna didesnė. Ką daryti ir ko nedaryti, jei vaikas prasiskėlė galvą ar nusibrozdino?

Ekspertai baigė vertinti mokyklų ir darželių maistą: rezultatai stebina

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kartu su Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) bei Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) baigė vizitus ugdymo įstaigose - mokyklose ir darželiuose, kur mobili ekspertų komanda apsilankydavo netikėtai ir vertindavo vaikams tiekiamo maisto kokybę.

Siūloma uždrausti „vaikišką šampaną“ ir kitas alkoholį imituojančias prekes vaikams

Reaguojant į nevyriausybinių organizacijų siūlymus siūloma atsisakyti viešoje prekyboje vaikams skirtų prekių, kurios imituoja suaugusiųjų elgesį vartojant alkoholį, iš kurių populiariausi yra vaisvandeniai, parduodami putojantį vyną imituojančiose pakuotėse.

Kaip prižiūrėti vaikų smėlio dėžę, kad ji netaptų ligų šaltiniu

Šiltuoju metų laiku vaikų smėlio dėžės tampa tikromis statybų aikštelėmis – statomos pilys, kasamos duobės, rausiami tuneliai.

Mitybos specialistė Vaida Kurpienė: valgyti avižas reikėtų bent dukart per savaitę

Kadaise laikytos antrarūšėmis ir bevertėmis, šiandien avižos pripažįstamos kaip viena naudingiausių grūdinių kultūrų.

3 dažniausios odos ligos, kai išberia: kaip jas atpažinti ir padėti vaikui (1)

Spuogeliai, nuolatinis niežulys ir raudonis. Šios odos problemos vargina daugelį iš mūsų.

Lietuvos vaikai suvartoja keturiskart daugiau cukraus už normą: kur ir kiek jo pridėta

Lietuvos gyventojai kasdieną gauna vidutiniškai 22 proc. daugiau cukraus, nei rekomenduoja Pasaulio sveikatos organizacija (PSO). Vaikai suvartoja dar daugiau - kai kurių tyrimų duomenimis, net keturis kartus daugiau nei norma.

Važiuojant supa ir pykina: kaip padėti vaikui

Šylant orams vis dažniau savo vaikus sodinsime į automobilius ir vyksime poilsiauti. Deja, kai kurie tėvai jau žino, kad kelionės ne visada būna malonios.

Gydytoja Evelina Nevardauskaitė-Rudzikienė – apie natūralias gydymo priemones susirgus vaikui

Šiais laikais pasaulyje populiarėjanti sveikos gyvensenos ir natūralumo tendencija tampa aktuali ir gydant vaikus.

Indrė Kavaliauskaitė Morkūnienė atskleidė, kaip savo vaikus gydo be vaistų

Šiais laikais apie vaikų priežiūrą tėvai gali rasti gausybę informacijos – kaip gydyti, kokius metodus taikyti ir kaip išvengti ligų.

Ledų sezonas: kokių ir kiek per dieną sveika valgyti vaikui

Kas pasaulyje skaniausia? Uždavus šį klausimą vaikui, visai tikėtina, kad dėl prizinės vietos rungsis ir ledai. Kokie ledai tinkamiausi vaikui ir kada geriau jų neduoti?

Vaiką atakuoja alergija: svarbu žinoti

Kaip sužinoti, ar mažylis tikrai alergiškas?