Medikai kreipiasi į tėvus: nedarykite šių klaidų

 (1)
Kokius patarimus tėvams gali duoti patyrę vaikų ligų gydytojai? Į šį klausimą pabandė atsakyti portalas „Parents“.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

1. Neieškokite internete patarimų sveikatos klausimais.

Jei sunerimstate dėl simptomų, įprastai pirmiausia kreipiatės į google. Patikimose svetainėse būna naudingos informacijos, tačiau neįmanoma diagnozuoti internetu. Pasitarkite su gydytojais, papasakokite jiems simptomus.

2. Nevažiuokite dėl kiekvienos smulkmenos į Skubios pagalbos priimamąjį.

Taip, kai vaikas susitrenkia nosį į šaldytuvą ar kūdikiui pirmą kartą prasideda sloga, visada yra pagunda pirmiausia kviesti greitąją pagalbą arba važiuoti į priėmimo skyrių. Tačiau kaip rodo medikų patirtis, ne vienu atveju galėtų padėti šeimos gydytojas poliklinikoje ar net jo konsultacija telefonu. Kai paskambinate savo pediatrui ir pasišnekate, vaikas nusiramina, tėvai įvertina situaciją, o gydytojas gali nuspręsti, ar būtina apžiūrėti vaiką.

3. Nustokite reikalauti antibiotikų.

Natūralu norėti, kad vaikas kuo greičiau pasveiktų, tik antibiotikai toli gražu ne visada reikalingi. Jei yra bakterinė infekcija, antibiotikų reikia, bet dažniausiai vaikus užklumpa virusinės ligos, taigi antibiotikų nereikia. Jei vaikas peršalo, kosėja, nereikia antibiotikų, reikia laiko pasveikti. Be to, per dažnai duodant antibiotikų, bakterijos gal tapti atsparios antibiotikams, tada sunkiau jas įveikti.

4. Nustokite bijoti skiepų.

Ironiška, kad vieni tėvai skuba pas medikus, o kiti bijo skiepų. Arba jei tiki skiepų nauda, nerimauja, ar vienu metu galima skiepyti nuo kelių ligų. Yra svarių įrodymų, kad skiepai apsaugo nuo daugelio mirtinų ir organizmą silpninančių ligų. Atidėliojant skiepus, ypač kūdikiams, vaikai ilgiau būna neapsaugoti. Pradėjus vesti vaikus į viešą vietą, ligų, kurioms kelią užkerta skiepai, rizika padidėja.

5. Neleiskite vaikui žiūrėti televizorių neribotą laiką.

Pripažinkime – televizoriai, kompiuteriai ir telefonai yra mūsų gyvenimo dalis. Bet net ir tokiu atveju būtina kasdien išvesti vaikus į lauką, kad jie bendrautų su kitais vaikais ir socialiai vystytųsi. Gyvenime svarbu bendrauti su žmonėmis, taigi skatinkite vaikus žaisti su draugais, užuot rašius žinutes ar žaidus vaizdo žaidimus.

6. Nemanykite, kad vaikas peršalo per kelias minutes lauke.

Tai labai gajus mitas, tačiau patikėkite – eidamas be striukės iki automobilio tas 10 sekundžių vaikas neperšals. Virusinės infekcijos gali būti perduodamos oro lašeliniu būdu. Be to, maži vaikai viską liečia, paskui liečia sau akis, nosį ir burną. Žiemą dažniau sergama, nes vaikai visą dieną išbūna uždarosese patalpose darželyje ar mokykloje.

7. Neatsisakykite profilaktinio vaiko sveikatos patikrinimo.

Dauguma žmonių labai užsiėmę, taigi lengva ranka atšaukia profilaktinius vizitus pas gydytoją. Tai klaida, nes kur kas lengviau užkirsti kelią, nei vėliau gydyti vieną ar kitą susirgimą. Tai pasakytina apie regėjimo, klausos, stuburo, dantų tikrinimą. Be to, dažniau lankantis pas gydytojus vaikai jų nebijos, bus kur kas paprasčiau kreiptis, kilus klausimų.

8. Nevalykite vaikams ausų su pagaliukais.

Galbūt manote, kad taip išvalote vaikui ausis, bet iš tiesų tik stumiate sierą gilyn į ausį. Kartais vaikams pradeda skaudėti ausis arba suprastėja klausa, nes labai daug sieros būna pristumta į ausį būtent dėl tokio ausų valymo su pagaliukais. Maudantis leiskite patekti vandeniui vaikui į ausis – vanduo natūraliai padės išsivalyti sierai.

9. Nekelkite panikos, jei vaikui pakilo temperatūra.

Naujagimiui padidėjusi temperatūra iš tiesų gali būti pavojinga, todėl pirmaisiais gyvenimo mėnesiais kreiptis į gydytojus esant temperatūrai, reikia. Bet jei vaikas didesnis, nereikia panikuoti, kai pamatote 37 termometro rodmenų langelyje. Pakanka pasiskambinti gydytojui ir pasitarti dėl tolimesnių veiksmų. Simptomai, pvz., sloga, kosulys, gerklės skausmas, padeda jiems diagnozuoti ir skirti tinkamą gydymą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Jei laikysitės šių patarimų, vaikas nejaus medikų ir ligoninės baimės

Auginantiems vaikus tėvams tenka susidurti su įvairiomis mažųjų baimėmis, viena jų – ligoninės ir medikų. Dr. Lina Jankauskaitė ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto studentė Kristina Ganzijeva dalijasi patarimais, kaip įveikti šią baimę.

Vaidotas Urbonas: vaikams baltymų reikia daugiau nei saugusiems

Tyrimai įrodė, iš kokių produktų gaunami baltymai naudingiausi sveikatai.

R. Bogušienė: kaip išsirinkti šviežiausias bei kokybiškiausias braškes

Prasidėjo braškių sezonas. Parduotuvių lentynos ir turgūs lūžta nuo braškių ir dažna mama ar močiutė neša namo raudonas gardžiai kvepiančias uogas.

Dvi dažniausios vasaros traumos: ko šiukštu nedaryti prasiskėlus galvą ar nusibrozdinus

Vasarą vaikai daug laiko leidžia lauke, tad natūralu, kad ir traumų tikimybė būna didesnė. Ką daryti ir ko nedaryti, jei vaikas prasiskėlė galvą ar nusibrozdino?

Ekspertai baigė vertinti mokyklų ir darželių maistą: rezultatai stebina

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kartu su Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) bei Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) baigė vizitus ugdymo įstaigose - mokyklose ir darželiuose, kur mobili ekspertų komanda apsilankydavo netikėtai ir vertindavo vaikams tiekiamo maisto kokybę.

Siūloma uždrausti „vaikišką šampaną“ ir kitas alkoholį imituojančias prekes vaikams

Reaguojant į nevyriausybinių organizacijų siūlymus siūloma atsisakyti viešoje prekyboje vaikams skirtų prekių, kurios imituoja suaugusiųjų elgesį vartojant alkoholį, iš kurių populiariausi yra vaisvandeniai, parduodami putojantį vyną imituojančiose pakuotėse.

Kaip prižiūrėti vaikų smėlio dėžę, kad ji netaptų ligų šaltiniu

Šiltuoju metų laiku vaikų smėlio dėžės tampa tikromis statybų aikštelėmis – statomos pilys, kasamos duobės, rausiami tuneliai.

Mitybos specialistė Vaida Kurpienė: valgyti avižas reikėtų bent dukart per savaitę

Kadaise laikytos antrarūšėmis ir bevertėmis, šiandien avižos pripažįstamos kaip viena naudingiausių grūdinių kultūrų.

3 dažniausios odos ligos, kai išberia: kaip jas atpažinti ir padėti vaikui (1)

Spuogeliai, nuolatinis niežulys ir raudonis. Šios odos problemos vargina daugelį iš mūsų.

Lietuvos vaikai suvartoja keturiskart daugiau cukraus už normą: kur ir kiek jo pridėta

Lietuvos gyventojai kasdieną gauna vidutiniškai 22 proc. daugiau cukraus, nei rekomenduoja Pasaulio sveikatos organizacija (PSO). Vaikai suvartoja dar daugiau - kai kurių tyrimų duomenimis, net keturis kartus daugiau nei norma.

Važiuojant supa ir pykina: kaip padėti vaikui

Šylant orams vis dažniau savo vaikus sodinsime į automobilius ir vyksime poilsiauti. Deja, kai kurie tėvai jau žino, kad kelionės ne visada būna malonios.

Gydytoja Evelina Nevardauskaitė-Rudzikienė – apie natūralias gydymo priemones susirgus vaikui

Šiais laikais pasaulyje populiarėjanti sveikos gyvensenos ir natūralumo tendencija tampa aktuali ir gydant vaikus.

Indrė Kavaliauskaitė Morkūnienė atskleidė, kaip savo vaikus gydo be vaistų

Šiais laikais apie vaikų priežiūrą tėvai gali rasti gausybę informacijos – kaip gydyti, kokius metodus taikyti ir kaip išvengti ligų.

Ledų sezonas: kokių ir kiek per dieną sveika valgyti vaikui

Kas pasaulyje skaniausia? Uždavus šį klausimą vaikui, visai tikėtina, kad dėl prizinės vietos rungsis ir ledai. Kokie ledai tinkamiausi vaikui ir kada geriau jų neduoti?

Vaiką atakuoja alergija: svarbu žinoti

Kaip sužinoti, ar mažylis tikrai alergiškas?