Medikai kreipiasi į tėvus: nedarykite šių klaidų

 (1)
Kokius patarimus tėvams gali duoti patyrę vaikų ligų gydytojai? Į šį klausimą pabandė atsakyti portalas „Parents“.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

1. Neieškokite internete patarimų sveikatos klausimais.

Jei sunerimstate dėl simptomų, įprastai pirmiausia kreipiatės į google. Patikimose svetainėse būna naudingos informacijos, tačiau neįmanoma diagnozuoti internetu. Pasitarkite su gydytojais, papasakokite jiems simptomus.

2. Nevažiuokite dėl kiekvienos smulkmenos į Skubios pagalbos priimamąjį.

Taip, kai vaikas susitrenkia nosį į šaldytuvą ar kūdikiui pirmą kartą prasideda sloga, visada yra pagunda pirmiausia kviesti greitąją pagalbą arba važiuoti į priėmimo skyrių. Tačiau kaip rodo medikų patirtis, ne vienu atveju galėtų padėti šeimos gydytojas poliklinikoje ar net jo konsultacija telefonu. Kai paskambinate savo pediatrui ir pasišnekate, vaikas nusiramina, tėvai įvertina situaciją, o gydytojas gali nuspręsti, ar būtina apžiūrėti vaiką.

3. Nustokite reikalauti antibiotikų.

Natūralu norėti, kad vaikas kuo greičiau pasveiktų, tik antibiotikai toli gražu ne visada reikalingi. Jei yra bakterinė infekcija, antibiotikų reikia, bet dažniausiai vaikus užklumpa virusinės ligos, taigi antibiotikų nereikia. Jei vaikas peršalo, kosėja, nereikia antibiotikų, reikia laiko pasveikti. Be to, per dažnai duodant antibiotikų, bakterijos gal tapti atsparios antibiotikams, tada sunkiau jas įveikti.

4. Nustokite bijoti skiepų.

Ironiška, kad vieni tėvai skuba pas medikus, o kiti bijo skiepų. Arba jei tiki skiepų nauda, nerimauja, ar vienu metu galima skiepyti nuo kelių ligų. Yra svarių įrodymų, kad skiepai apsaugo nuo daugelio mirtinų ir organizmą silpninančių ligų. Atidėliojant skiepus, ypač kūdikiams, vaikai ilgiau būna neapsaugoti. Pradėjus vesti vaikus į viešą vietą, ligų, kurioms kelią užkerta skiepai, rizika padidėja.

5. Neleiskite vaikui žiūrėti televizorių neribotą laiką.

Pripažinkime – televizoriai, kompiuteriai ir telefonai yra mūsų gyvenimo dalis. Bet net ir tokiu atveju būtina kasdien išvesti vaikus į lauką, kad jie bendrautų su kitais vaikais ir socialiai vystytųsi. Gyvenime svarbu bendrauti su žmonėmis, taigi skatinkite vaikus žaisti su draugais, užuot rašius žinutes ar žaidus vaizdo žaidimus.

6. Nemanykite, kad vaikas peršalo per kelias minutes lauke.

Tai labai gajus mitas, tačiau patikėkite – eidamas be striukės iki automobilio tas 10 sekundžių vaikas neperšals. Virusinės infekcijos gali būti perduodamos oro lašeliniu būdu. Be to, maži vaikai viską liečia, paskui liečia sau akis, nosį ir burną. Žiemą dažniau sergama, nes vaikai visą dieną išbūna uždarosese patalpose darželyje ar mokykloje.

7. Neatsisakykite profilaktinio vaiko sveikatos patikrinimo.

Dauguma žmonių labai užsiėmę, taigi lengva ranka atšaukia profilaktinius vizitus pas gydytoją. Tai klaida, nes kur kas lengviau užkirsti kelią, nei vėliau gydyti vieną ar kitą susirgimą. Tai pasakytina apie regėjimo, klausos, stuburo, dantų tikrinimą. Be to, dažniau lankantis pas gydytojus vaikai jų nebijos, bus kur kas paprasčiau kreiptis, kilus klausimų.

8. Nevalykite vaikams ausų su pagaliukais.

Galbūt manote, kad taip išvalote vaikui ausis, bet iš tiesų tik stumiate sierą gilyn į ausį. Kartais vaikams pradeda skaudėti ausis arba suprastėja klausa, nes labai daug sieros būna pristumta į ausį būtent dėl tokio ausų valymo su pagaliukais. Maudantis leiskite patekti vandeniui vaikui į ausis – vanduo natūraliai padės išsivalyti sierai.

9. Nekelkite panikos, jei vaikui pakilo temperatūra.

Naujagimiui padidėjusi temperatūra iš tiesų gali būti pavojinga, todėl pirmaisiais gyvenimo mėnesiais kreiptis į gydytojus esant temperatūrai, reikia. Bet jei vaikas didesnis, nereikia panikuoti, kai pamatote 37 termometro rodmenų langelyje. Pakanka pasiskambinti gydytojui ir pasitarti dėl tolimesnių veiksmų. Simptomai, pvz., sloga, kosulys, gerklės skausmas, padeda jiems diagnozuoti ir skirti tinkamą gydymą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

„Slapti pirkėjai“ ragaus ne tik ligoniams, bet ir darželinukams bei mokiniams tiekiamo maisto

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai tikrins ne tik ligoniams, bet ir mokiniams tiekiamą maistą.

Arbatos kūdikiams ir mažyliams, kad jie augtų sveiki

Pasitelkus žinomo Lietuvos pediatro doc. Algimanto Vingro žinias bei patirtį, sukurtos kūdikiams ir mažyliams subalansuotos, specialios receptūros GURGIO, PUKSIO, KNIURKIO, ŽVARBIO arbatėlės.

Kur ir kaip tinkamai laikyti vaistus namuose

Vonios spintelėje. Miegamajame, komodoje prie lovos. Viename iš virtuvėje esančių stalčių. Dėžutėje ant lentynos. Tai - kelios dažniausios vietos, kur žmonės laiko vaistus. Tačiau vaistai - ne saldainiai, kad juos būtų galima laikyti bet kur, bet kaip, bet kokiomis sąlygomis. Ką vertėtų žinoti?

Kai vaiko organizmui ima trūkti skysčių

Įvairios augalų dalys (lapai, žiedai, šaknys, vaisiai) buvo ir tebėra vartojamos nuo gilios senovės. Ir nors mokslui nuolat tobulėjant sukuriama vis efektyvesnių vaistų, vaistažolės, kaip gamtos dovanos žmogui, vis dar išlaiko savo vertę.

„Šlykštukai“ – žaislai iš nuodų?

Viešojoje erdvėje plintanti „pasidaryk pats“ mada gaminti žaislus, vadinamus išmaniuoju plastilinu ar šlykštukais (angliškai slime) iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti nekaltai.

Vaikų ligų gydytoja – apie šiuolaikinių technologijų poveikį vaikams

Nuolat tenka girdėti tėvų skundus, kad vaikas „nenulipa" nuo kompiuterio ar telefono.

Sveikatai palankus valgiaraštis vaikams: vienos dienos pavyzdys

Atkreipkite dėmesį, kaip valgo vaikai. Maistas jiems – tai ne tik būtinybė, bet ir malonumas. Jie kiekvieną kąsnį sukramto, neskuba, mėgaujasi akimirka ir tik tada deda kitą kąsnį. Kai jaučiasi sotūs, pasako, kad gana. Iš vaikų galima mokytis ne valgyti, o ragauti ir pasimėgauti pačiu procesu.

Lauko darželio specialistai atskleidžia, kaip rengti vaikus, kad jie nesušaltų

Sniego ir lietaus kelnės – tokias frazes greitai išmoksta gryname ore didžiąją laiko dalį praleidžiantys Lauko darželio vaikai. Du arba trys sluoksniai drabužių, tinkamai parinkti audiniai – ir galima saugiai dūkti sniege ar taškytis po balas. Kelios paprastos sluoksniavimo taisyklės vaikams padeda nesušalti lauke ir neperkaisti įėjus į patalpą.

Kaip per šalčius tinkamai pasirūpinti savimi ir vaikais

Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai rekomenduoja, kaip elgtis žiemą, kad šalti orai, sniegas ir pūgos kuo mažiau paveiktų įprastą gyvenimą ir netaptų nelaimės priežastimi.

Gydytojo patarimai, kaip rinktis arbatą vaikui

Vaikų ligų gydytojo Algimanto Vingro patarimai, kokios turi būti patiems mažiausiems vaikams skirtos vaistažolių arbatos.

Vaikų negalavimai ir vaistažolės: ką svarbu žinoti

Įvairios augalų dalys (lapai, žiedai, šaknys, vaisiai) buvo ir tebėra vartojami nuo gilios senovės.

Vienos dienos meniu vaikams: rekomenduoja Raminta Bogušienė

Vaikai turi būti maitinami ne tik tam, kad patenkintume jų fiziologinius poreikius ir sotumą. Pasak sveikos mitybos ekspertės Ramintos Bogušienės, vaiko racionas turi būti įvairus ir sveikatai palankus.

Išvešėjo adenoidai: kaip gydyti ir kada prireikia operacijos

Mano puspenktų metų dukrytei – amžinas kosulys. Kosėja ji jau kokius trejus metus. Nuolat, bet nereguliariai. Nuo kelių kartų per savaitę iki keliasdešimties kartų per vakarą. Gydytoja otorinolaringologė kosulio priežastimi įvardijo išvešėjusius adenoidus.

Vaikas kosėja: kaip jam padėti be vaistų ir ar galima kosintį vesti į darželį

Vaikas pradėjo kosėti. Ką daryti, kad pagerėtų jo savijauta, ar vesti į darželį?

Sunegalavo mažylis – kokios arbatos gali padėti?

Arbatas mes dažniausiai įpratę gerti esant žvarbiems orams, tačiau pavasarį ir vasarą jos ne mažiau tinkamos vartoti. Tačiau kokios arbatos tinka kūdikiams iki vienerių metų?