Medikai kreipiasi į tėvus: nedarykite šių klaidų

 (1)
Kokius patarimus tėvams gali duoti patyrę vaikų ligų gydytojai? Į šį klausimą pabandė atsakyti portalas „Parents“.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

1. Neieškokite internete patarimų sveikatos klausimais.

Jei sunerimstate dėl simptomų, įprastai pirmiausia kreipiatės į google. Patikimose svetainėse būna naudingos informacijos, tačiau neįmanoma diagnozuoti internetu. Pasitarkite su gydytojais, papasakokite jiems simptomus.

2. Nevažiuokite dėl kiekvienos smulkmenos į Skubios pagalbos priimamąjį.

Taip, kai vaikas susitrenkia nosį į šaldytuvą ar kūdikiui pirmą kartą prasideda sloga, visada yra pagunda pirmiausia kviesti greitąją pagalbą arba važiuoti į priėmimo skyrių. Tačiau kaip rodo medikų patirtis, ne vienu atveju galėtų padėti šeimos gydytojas poliklinikoje ar net jo konsultacija telefonu. Kai paskambinate savo pediatrui ir pasišnekate, vaikas nusiramina, tėvai įvertina situaciją, o gydytojas gali nuspręsti, ar būtina apžiūrėti vaiką.

3. Nustokite reikalauti antibiotikų.

Natūralu norėti, kad vaikas kuo greičiau pasveiktų, tik antibiotikai toli gražu ne visada reikalingi. Jei yra bakterinė infekcija, antibiotikų reikia, bet dažniausiai vaikus užklumpa virusinės ligos, taigi antibiotikų nereikia. Jei vaikas peršalo, kosėja, nereikia antibiotikų, reikia laiko pasveikti. Be to, per dažnai duodant antibiotikų, bakterijos gal tapti atsparios antibiotikams, tada sunkiau jas įveikti.

4. Nustokite bijoti skiepų.

Ironiška, kad vieni tėvai skuba pas medikus, o kiti bijo skiepų. Arba jei tiki skiepų nauda, nerimauja, ar vienu metu galima skiepyti nuo kelių ligų. Yra svarių įrodymų, kad skiepai apsaugo nuo daugelio mirtinų ir organizmą silpninančių ligų. Atidėliojant skiepus, ypač kūdikiams, vaikai ilgiau būna neapsaugoti. Pradėjus vesti vaikus į viešą vietą, ligų, kurioms kelią užkerta skiepai, rizika padidėja.

5. Neleiskite vaikui žiūrėti televizorių neribotą laiką.

Pripažinkime – televizoriai, kompiuteriai ir telefonai yra mūsų gyvenimo dalis. Bet net ir tokiu atveju būtina kasdien išvesti vaikus į lauką, kad jie bendrautų su kitais vaikais ir socialiai vystytųsi. Gyvenime svarbu bendrauti su žmonėmis, taigi skatinkite vaikus žaisti su draugais, užuot rašius žinutes ar žaidus vaizdo žaidimus.

6. Nemanykite, kad vaikas peršalo per kelias minutes lauke.

Tai labai gajus mitas, tačiau patikėkite – eidamas be striukės iki automobilio tas 10 sekundžių vaikas neperšals. Virusinės infekcijos gali būti perduodamos oro lašeliniu būdu. Be to, maži vaikai viską liečia, paskui liečia sau akis, nosį ir burną. Žiemą dažniau sergama, nes vaikai visą dieną išbūna uždarosese patalpose darželyje ar mokykloje.

7. Neatsisakykite profilaktinio vaiko sveikatos patikrinimo.

Dauguma žmonių labai užsiėmę, taigi lengva ranka atšaukia profilaktinius vizitus pas gydytoją. Tai klaida, nes kur kas lengviau užkirsti kelią, nei vėliau gydyti vieną ar kitą susirgimą. Tai pasakytina apie regėjimo, klausos, stuburo, dantų tikrinimą. Be to, dažniau lankantis pas gydytojus vaikai jų nebijos, bus kur kas paprasčiau kreiptis, kilus klausimų.

8. Nevalykite vaikams ausų su pagaliukais.

Galbūt manote, kad taip išvalote vaikui ausis, bet iš tiesų tik stumiate sierą gilyn į ausį. Kartais vaikams pradeda skaudėti ausis arba suprastėja klausa, nes labai daug sieros būna pristumta į ausį būtent dėl tokio ausų valymo su pagaliukais. Maudantis leiskite patekti vandeniui vaikui į ausis – vanduo natūraliai padės išsivalyti sierai.

9. Nekelkite panikos, jei vaikui pakilo temperatūra.

Naujagimiui padidėjusi temperatūra iš tiesų gali būti pavojinga, todėl pirmaisiais gyvenimo mėnesiais kreiptis į gydytojus esant temperatūrai, reikia. Bet jei vaikas didesnis, nereikia panikuoti, kai pamatote 37 termometro rodmenų langelyje. Pakanka pasiskambinti gydytojui ir pasitarti dėl tolimesnių veiksmų. Simptomai, pvz., sloga, kosulys, gerklės skausmas, padeda jiems diagnozuoti ir skirti tinkamą gydymą.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Specialistai išskyrė 5 svarbiausius dalykus, kad vaikų dantys būtų sveiki (1)

Vaikų burnos higiena yra ne mažiau svarbi nei fizinis aktyvumas ir tinkama mityba, todėl ja privaloma pradėti rūpintis vos išdygus pirmiesiems dantims.

Kaip išsirinkti kokybišką ir skanią žuvį

Statistinis lietuvis per metus suvalgo apie 15 kg žuvies, tačiau dažniausiai šį produktą valgo per šventes. Pagal sveikatai palankios mitybos principus, žuvis, o ypač šviežia žuvis, turi būti mūsų racione ir ją reiktų rinktis bent kartą per savaitę. Tam, kad žuvis ant jūsų stalo patektų sveika ir kokybiška, būtina žinoti ne tik kaip tokią žuvį išsirinkti, bet ir kaip tinkamai ją paruošti.

Žalingi produktai, arba ko neturėtų būti vaikų valgiaraštyje (5)

Suaugusieji žino – dauguma ligų kyla dėl netinkamos mitybos. Deja, žalingi produktai labai dažnai patenka į mūsų mažylių racioną. Tada kyla pavojus – juk jau vaikystėje susiformuoja pagrindas vėlesnėms vaiko ligoms, tam daug įtakos turi nesveikas maistas.

4 paprasti triukai, kurie paskatins valgyti sveikiau vaikus

Maisto vaizdas, skonis, kvapas – ši trijulė nenuginčijamai turi įtakos maisto pasirinkimui.

Kauno vaikų darželyje – palankesnis sveikatai meniu

„Mano vaikas košių nevalgo!“. „Daržovių lėkštę stumia nuo savęs kuo toliau!“.„Žuvies kvapo tiesiog pakęsti negali!“ Tokias ir panašias tėvų kalbas girdime tikrai dažnai. Tačiau ar žinome, kaip tai pakeisti?

Gydytoja ortodontė – apie kreivų dantų gydymą (1)

Sveikiausiais dantimis gali džiaugtis 1,5–3 metų amžiaus vaikai, tačiau jau penkiamečių-šešiamečių dantys tampa prasti.

Vaikų chirurgai: gali būti, kad ateityje apendicitui gydyti užteks tabletės

Vaikų chirurgai, susirinkę Vaikų ligoninėje organizuotoje konferencijoje, aptarė vaikų ūminių chirurginių ligų diagnostiką, gydymą ir perspektyvas.

Gydytoja: ką daryti, jei užklupo kosulys

Turbūt nėra dienos, kada nekosėtumėme. Dažniausiai mes taip įpratę prie kosulio, kad net nepastebime. Kai jau kosulys tampa pastebimas, ypač vaikams, tik tuomet sunerimstame – ir vėl jis susirgo... Ir vėl mums reikės keisti savo planus, nes reikės slaugyti sergantį vaiką...

Gydytoja dietologė: kasdien turime suvalgyti ne mažiau 400 g daržovių ir 300 g vaisių (1)

Vaisiai ir daržovės, sultys ir glotnučiai – svarbi gerai subalansuotos mitybos dalis, tiek kaip pagrindinis patiekalas, pavyzdžiui, pusryčiai, tiek ir kaip užkandis dienos metu.

Gydytoja – apie žuvų taukų svarbą vaikų sveikatai

Šiuolaikiniams vaikams tenka daugybė įvairiausių iššūkių, o juos įveikti nėra paprasta – vis daugiau informacijos vaikai gauna naudodamiesi naujomis technologijomis, jų miego laikas per pastaruosius 20 metų sutrumpėjo valanda, jie vis mažiau bendrauja su bendraamžiais, tėvais ir seneliais, mažiau sportuoja ir žaidžia lauke, jiems žymiai daugiau greito ir nesveiko maisto pagundų.

Atlėpusios vaiko ausys: kada reikia operuoti?

Atlėpusios ausys – tai dažniausiai pasitaikanti įgimta ausų deformacija.

9 gėrimai užklupus peršalimo ligoms

Pajutus pirmuosius peršalimo simptomus, verta nepamiršti ir liaudies medicinos - arbatų, šiltų gėrimų, kompresų ir vonelių. Jūsų dėmesiui – 9 gėrimų receptai, kuriuos pravartu žinoti susirgus.

5 priežastys, kodėl vaikai dažnai serga (2)

Nuolatinių peršalimų priežastimi gali tapti alergija, ėduonis ar net netinkama apranga. Kaip išvengti ligų, pataria pediatrai.

Kuo šiandien apsiavęs jūsų vaikas: specialistų patarimai kiekvienai šeimai

„Rūpinamės nupirkti kokybiškus batus, negailime jiems pinigų, nors darganotą dieną su jais vaikas nueina labai trumpą atstumą – nuo namų iki mašinos ir nuo šios – iki darželio, o apie tai, ką avės aštuonias valandas darželyje, ilgai nemąstome: „Bet ką!" Skaitytojos pastabos negalėjome praleisti pro ausis. Taigi, ką avi darželinukai?

Gydytoja alergologė: specifinę imunoterapiją geriausia pradėti rudenį ir žiemą

Pasak Vaikų ligoninės gydytojos alergologės ir klinikinės imunologės Neringos Stirbienės, ne visi, kurie yra patyrę sunkių alerginių reakcijų dėl bičių, vapsvų, širšių ar kitų plėviasparnių vabzdžių įgėlimo, yra girdėję, kad gyventi be baimės padeda specifinė imunoterapija, dėl kurios į gydytojus reikėtų kreiptis ne atėjus šiltajam sezonui, o būtent dabar – rudenį ir žiemą.