Psichologė: kaip pašliję tėvų santykiai atsiliepia vaikui

Psichologė ir meno terapeutė Jurgita Valiulienė tvirtina, kad nėra tokio dalyko, kaip vaiko problema, yra tik visos šeimos problema.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Rūpestingos mamos, pasiryžusios pasibelsti į psichologo kabineto duris, dažniausiai taip nusako savo apsilankymo priežastį: „Mano vaikas turi problemą". Tos vaiko problemos - įvairiausios: nuo bendravimo (baimė eiti į mokyklą, drovumas, užsisklendimas, agresyvumas, pasyvumas, hiperaktyvumas) iki psichosomatikos (mikčiojimas, enurezė, migrena ir t. t.).

„Didžiausia kliūtis padėti vaikui yra tada, kai tėvai nenori net pasistengti suvokti, jog nėra tokio dalyko, kaip „vaiko problema". Visada yra šeimos problema, ir padėti reikia visai šeimai", - tvirtina psichologė, meno terapeutė Jurgita Valiulienė.

Specialistė atkreipė dėmesį, kad tada, kai šeimoje kyla suirutė, nesantaika, nesusipratimai, dažniausiai išskiriamas ir „taisomas" vienas iš šeimos narių, ir paprastai tai būna vaikas. Būtent į jį sutelkiamas dėmesys - todėl, kad vaikas ima elgtis kitaip. „O jis ima elgtis kitaip todėl, kad dėl savo amžiaus ypatybių, dėl savo nesugebėjimo slėpti išgyvenimų aiškiausiai - tarsi veidrodis - atspindi visos šeimos bėdas. Pirmiausiai - tėvų tarpusavio santykių problemas, - sako specialistė. - Kai vaikas negali pasakyti, kas emociškai jam skauda, jam ima reikštis psichosomatiniai sutrikimai."

TAIP PAT SKAITYKITE:
Vos gimę berniukai ir mergaitės elgiasi kitaip: akivaizdžiausi skirtumai
Patvirtinta, jog princas Williamas ir Katte Middleton laukia šeimos pagausėjimo

Kai vaiko elgesys tampa kitoks, neįprastas, o ypač kai atsiranda tokie sutrikimai, kurių nebeįmanoma ignoruoti (pavyzdžiui, šlapinimasis į kelnes), dažniausiai mamos ima vaiką už rankos ir veda pas gydytojus. Šiems neradus fiziologinių „ligos" priežasčių, mamos kreipiasi į psichologą.

„Tačiau specialistas mažai ką gali nuveikti, jeigu terapijoje nedalyvauja visa šeima, taip pat ir tėtis, - akcentuoja Jurgita Valiulienė. Deja, bet būtent tėvelius yra sunkiausia įtraukti į terapinį procesą. - Tėveliai dažnai būna įsitikinę, kad jeigu su vaiku „kažkas ne taip", tai terapeutui reikia pasikalbėti būtent su mama."

„Mano vyras nenori kištis, jis atsiribojęs nuo vaiko problemų", - tokią frazę dažnai išgirsta meno terapeutė, kuri yra įsitikinusi, jog tėčio įsitraukimas į reikalus, kurie liečia vaiko sveikatą, yra būtinas. Mat kai terapeutas pradeda bendrauti su visa šeima, išryškėja svarbūs aspektai, kurie, kaip paaiškėja, ir gimdo arba paaštrina tuos nepageidaujamus vaiko simptomus, pavyzdžiui, šlapinimąsi į kelnes.

„Mamos, iki ateidamos į mano kabinetą, būna jau ilgą laiką susitelkusios į „vaiko problemą" ir išbando, kaip joms atrodo, viską: nuo švelnaus įtikinėjimo iki šiurkštaus barimo. Paklaustos, kaip šuo metu šeimoje yra bendraujama su vaiku, kuriam pasireiškia nepageidaujami simptomai, jos sako: „Visąlaik kartojame ,kad jis per didelis daryti į kelnes", „Man sunku su juo bendrauti ramiu tonu", „Nebežinau, kaip su juo kalbėtis", „Nebeturiu jėgų kariauti" ir pan., - pasakoja psichologė. - Vėliau, terapijos metu, paaiškėja, kad neseniai tėvams grėsė skyrybos arba kad namuose atsirado naujagimis, arba kad tėtis išvyko dirbti į užsienį ir namo grįžta retai, o kai grįžta, su vaiku nebendrauja."

Šeimos terapijos kursus ir individualias konsultacijas vedanti meno terapeutė tokiais atvejais tėvams pataria pirmiausiai susitelkti savo dėmesį ne į vaiko simptomus, o į savo tarpusavio santykius.

„Jeigu šeimos gydytojas nerado objektyvių fiziologinių priežasčių (infekcijos, anatominių pakitimų ir pan.), kodėl vaikui skauda galvą, skrandį arba kodėl jis vėl pradėjo šlapintis į kelnes, vadinasi, jis patiria stiprų emocinį stresą dėl tam tikrų jo gyvenime vykstančių pokyčių arba tėvų tarpusavio santykių, - aiškina specialistė. - Reikia liautis koncentravus vaiko dėmesį į tai, kad jam „kažkas ne taip", juo labiau negalima jo barti ir smerkti. Tai labai svarbus aspektas, kurį yra pastebėję šeimos terapeutai: kai tėvai su „problemišku" vaiku elgiasi kitaip negu su „normaliu", tai tik dar labiau pablogina situaciją. Dar daugiau - esant tam tikriems vaiko elgsenos sutrikimams, tėvai ima elgtis kitaip ir tarpusavyje."

Meno terapeutė akcentavo, kaip svarbu tėvams yra suvokti, kad jų, kaip sutuoktinių, santykiai daro didžiulę įtaką jų, kaip vaiko gimdytojų, tarpusavio santykiams. „Kai sutuoktiniai jaučiasi artimi vienas kitam, kai savo emocinį dėmesį labiau sutelkia vienas į kitą, o ne į „problemišką" vaiką, pastarojo būklė, elgesys pagerėja - taip rodo šeimos terapijos praktika. Kai bet kuris iš tėvų savo emocijas sutelkia į vaiką, o ne į savo partnerį, vaiko būklė pablogėja", - sako Jurgita Valiulienė.

Anot specialistės, nėra jokio „neteisingo auklėjimo", jeigu tėvai tarpusavyje yra artimi, jeigu tarp jų vyrauja supratimas ir taika. „Tada vaikas normaliai priima ir pokyčius (pavyzdžiui, vietos pakeitimą, darželio, mokyklos lankymą), ir tėvų reikalavimus, ir visas kitas auklėjimo priemones. O kai tėvai yra „emociškai išsiskyrę", nutolę vienas nuo kito, tai jokia auklėjimo priemonė nebus sėkminga", - sako Jurgita Valiulienė.

Parsisiųskite Tavovaikas.lt programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Kas išduoda, kad vaikas galėjo patirti seksualinį smurtą?

Visuomenėje įprasta manyti, kad seksualinę prievartą vaikai patiria užpulti nepažįstamų žmonių. Tačiau tyrimai rodo, kad 90 proc. nukentėjusių vaikų buvo išnaudojami šeimos nario arba kito artimo žmogaus: kaimyno, mokytojo, trenerio ir pan.

R. Bogušienė: kokie pieno produktai sveikiausi vaikams, o kokių geriau atsisakyti

Apie pieno produktus vaikams kalbiname maisto technologę ir mitybos specialistę, VšĮ „Sveikatai palankus" direktorę ir dviejų vaikų mamą Ramintą Bogušienę.

Vasarą suaktyvėjo meningitą sukeliantys virusai

Šiltą vasarą suaktyvėja virusai, sukeliantys infekcinį nervų sistemos susirgimą - meningitą. Jis labiausiai pažeidžia minkštuosius smegenų dangalus. Kauno klinikinės ligoninės pediatrai naujus šios ligos atvejus registruoja kiekvieną savaitę.

Specialistė atskleidžia esminę taisyklę, kaip išsirinkti geriausią priemonę nuo saulės

Kas sveikiau – kai apsaugos nuo saulės filtrai atspindi ar kai sugeria saulės spindulius? O ar žinote, kodėl pamačius, kad kremo nuo saulės sudėtyje yra pažymėta „nano“, verta pagalvoti, ar jo tikrai norite? Ar apskritai esate tikri, kad rinkdamiesi kremą nuo saulės žinote visus svarbius kriterijus? Pagaliau, ar žinojote, kad telefone galite stebėti saulės indeksą ir pagal tai rinktis apsaugą?

3 saulės pavojai, kurie gali baigtis labai liūdnai

Vasarą norime mėgautis šiluma ir saulės dovanomis. Visgi būkime atidūs, ypač, jei auginame mažus vaikus – jų oda ir organizmas nėra pasiruošęs apsiginti nuo saulės keliamų pavojų.

Supimo liga: kodėl ji kamuoja ne visus ir kaip padėti vaikui

Yra vaikų, kurie vemia pavažiavę automobiliu vos kelis kilometrus. Kodėl taip nutinka ir kaip padėti vaikui?

Jei laikysitės šių patarimų, vaikas nejaus medikų ir ligoninės baimės

Auginantiems vaikus tėvams tenka susidurti su įvairiomis mažųjų baimėmis, viena jų – ligoninės ir medikų. Dr. Lina Jankauskaitė ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto studentė Kristina Ganzijeva dalijasi patarimais, kaip įveikti šią baimę.

Vaidotas Urbonas: vaikams baltymų reikia daugiau nei saugusiems

Tyrimai įrodė, iš kokių produktų gaunami baltymai naudingiausi sveikatai.

R. Bogušienė: kaip išsirinkti šviežiausias bei kokybiškiausias braškes

Prasidėjo braškių sezonas. Parduotuvių lentynos ir turgūs lūžta nuo braškių ir dažna mama ar močiutė neša namo raudonas gardžiai kvepiančias uogas.

Dvi dažniausios vasaros traumos: ko šiukštu nedaryti prasiskėlus galvą ar nusibrozdinus

Vasarą vaikai daug laiko leidžia lauke, tad natūralu, kad ir traumų tikimybė būna didesnė. Ką daryti ir ko nedaryti, jei vaikas prasiskėlė galvą ar nusibrozdino?

Ekspertai baigė vertinti mokyklų ir darželių maistą: rezultatai stebina

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kartu su Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) bei Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) baigė vizitus ugdymo įstaigose - mokyklose ir darželiuose, kur mobili ekspertų komanda apsilankydavo netikėtai ir vertindavo vaikams tiekiamo maisto kokybę.

Siūloma uždrausti „vaikišką šampaną“ ir kitas alkoholį imituojančias prekes vaikams

Reaguojant į nevyriausybinių organizacijų siūlymus siūloma atsisakyti viešoje prekyboje vaikams skirtų prekių, kurios imituoja suaugusiųjų elgesį vartojant alkoholį, iš kurių populiariausi yra vaisvandeniai, parduodami putojantį vyną imituojančiose pakuotėse.

Kaip prižiūrėti vaikų smėlio dėžę, kad ji netaptų ligų šaltiniu

Šiltuoju metų laiku vaikų smėlio dėžės tampa tikromis statybų aikštelėmis – statomos pilys, kasamos duobės, rausiami tuneliai.

Mitybos specialistė Vaida Kurpienė: valgyti avižas reikėtų bent dukart per savaitę

Kadaise laikytos antrarūšėmis ir bevertėmis, šiandien avižos pripažįstamos kaip viena naudingiausių grūdinių kultūrų.

3 dažniausios odos ligos, kai išberia: kaip jas atpažinti ir padėti vaikui (1)

Spuogeliai, nuolatinis niežulys ir raudonis. Šios odos problemos vargina daugelį iš mūsų.