Sausas oras namuose sukelia daugiau bėdų, negu galite įsivaizduoti

 (3)
Sakoma,kad šiluma kaulų nelaužo. Tačiau prasidėjus šildymo sezonui pernelyg sausas oras erzina nosis, ima perštėti gerklė.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Sandarūs langai, nereguliuojamas šildymas išsausina orą. Vaiko organizmas jautresnis nei suaugusiojo, todėl jei nosies gleivinė išsausėjo, skauda gerklę, kankina kosulys, peršti akis, niežti odą, galima įtarti, kad drėgmės lygis namuose pasiekė kritinę ribą.

Sauso oro sukelti negalavimai panašūs į peršalimo ligas, todėl tėvai dažnai pamano, kad vaikas susirgo. Tačiau yra vienas skirtumas – dėl sauso namų oro vaikui temperatūra nepakyla.

Sausas oras kaltas, jeigu vaikui sunku kvėpuoti pro nosį, nosies gleivinė išsausėjo, paviršiuje atsirado žaizdelių, šašų, jei ryte sunku ir skauda ryjant, o dieną tai praeina. Vaikas gali skųsti pablogėjusiu apetitu, nes dėl išsausėjusios gleivinės pakito skonis ir kvapas. Sauso oro sukelti valgymo ir miego sutrikimai ypač dažnai kamuoja naujagimius ir kūdikius. Jų jautrios nosys yra vienas svarbiausių organų, nes užsikimšus nosiai, kvėpuoti pro burną jiems itin sunku.

Nors sausas oras tik nestipriai sutrikdo kvėpavimo takų veiklą, į tai nereikėtų abejingai numoti ranka. Sausas oras susilpnina gynybines vaiko organizmo funkcijas, vaikas tampa mažiau atsparus užkrečiamųjų ligų sukėlėjams, gali greičiau pavargti, būti dirglesnis.

Nosis atlieka daug svarbių darbų, saugančių žmogų nuo ligų sukėlėjų. Įkvėptas oras nosyje yra filtruojamas, sušildomas iki kūno temperatūros, sudrėkinamas, tad į plaučius patenka švaresnis. Jei nosies gleivinė išsausėjusi ir pažeista, ši gynyba labai susilpnėja.

Pirmoji pagalba – vėdinimas

Kad namuose nesijaustumėte lyg saunoje, per šildymo sezoną rūpinkitės oro kokybe. Efektyviausias būdas atkurti reikiamą drėgmę - kambarius vėdinti. Išveskite vaikus iš to kambario, tada atverkite langus ir uždarykite duris.

Labai svarbu taip padaryti prieš miegą. Vaikas geriau miegos ir ryte geriau jausis, jei vakare jo kambarys bus išvėdintas. Jei bijote, kad išvėdintame kambaryje vaikui vėsoka, užklokite dar viena antklode.

Geriausia, jei kambaryje santykinė oro drėgmė yra 40 -60 proc. Pamatuoti ją galima drėgmamačiu.

Troškų orą atgaivinti padės ant radiatoriaus kabinamas molinis indas su vandeniu. Molis puikiai sugeria vandenį, o šildamas jį garina.

Kitas būdas – palikti kambaryje indą su vandeniu, tik jokiu būdu ne karštu ir garuojančiu. Jei indas bus pastatytas prie šilumos šaltinio, vanduo garuos greičiau.

Šiltoje patalpoje drėgmę garina visi šlapi daiktai, todėl net kambaryje išdžiaustyti skalbiniai padės pasiekti šį efektą. Taip pat valykite grindis ar dulkes tik drėgnai.

Sauso oro požymiai:

vaikui užsikimšo nosis, tapo sunkiau kvėpuoti, o temperatūros jis neturi;

pabudusiam skauda gerklę, sunku ir skauda ryjant, vėliau tai praeina;

vaikas prasčiau valgo, sudirgo jo uoslė;

neramiai miega naktį, kosčioja, šnirpščia nosimi.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Ekspertai baigė vertinti mokyklų ir darželių maistą: rezultatai stebina

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kartu su Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) bei Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) baigė vizitus ugdymo įstaigose - mokyklose ir darželiuose, kur mobili ekspertų komanda apsilankydavo netikėtai ir vertindavo vaikams tiekiamo maisto kokybę.

Siūloma uždrausti „vaikišką šampaną“ ir kitas alkoholį imituojančias prekes vaikams

Reaguojant į nevyriausybinių organizacijų siūlymus siūloma atsisakyti viešoje prekyboje vaikams skirtų prekių, kurios imituoja suaugusiųjų elgesį vartojant alkoholį, iš kurių populiariausi yra vaisvandeniai, parduodami putojantį vyną imituojančiose pakuotėse.

Kaip prižiūrėti vaikų smėlio dėžę, kad ji netaptų ligų šaltiniu

Šiltuoju metų laiku vaikų smėlio dėžės tampa tikromis statybų aikštelėmis – statomos pilys, kasamos duobės, rausiami tuneliai.

Mitybos specialistė Vaida Kurpienė: valgyti avižas reikėtų bent dukart per savaitę

Kadaise laikytos antrarūšėmis ir bevertėmis, šiandien avižos pripažįstamos kaip viena naudingiausių grūdinių kultūrų.

3 dažniausios odos ligos, kai išberia: kaip jas atpažinti ir padėti vaikui (1)

Spuogeliai, nuolatinis niežulys ir raudonis. Šios odos problemos vargina daugelį iš mūsų.

Lietuvos vaikai suvartoja keturiskart daugiau cukraus už normą: kur ir kiek jo pridėta

Lietuvos gyventojai kasdieną gauna vidutiniškai 22 proc. daugiau cukraus, nei rekomenduoja Pasaulio sveikatos organizacija (PSO). Vaikai suvartoja dar daugiau - kai kurių tyrimų duomenimis, net keturis kartus daugiau nei norma.

Važiuojant supa ir pykina: kaip padėti vaikui

Šylant orams vis dažniau savo vaikus sodinsime į automobilius ir vyksime poilsiauti. Deja, kai kurie tėvai jau žino, kad kelionės ne visada būna malonios.

Gydytoja Evelina Nevardauskaitė-Rudzikienė – apie natūralias gydymo priemones susirgus vaikui

Šiais laikais pasaulyje populiarėjanti sveikos gyvensenos ir natūralumo tendencija tampa aktuali ir gydant vaikus.

Indrė Kavaliauskaitė Morkūnienė atskleidė, kaip savo vaikus gydo be vaistų

Šiais laikais apie vaikų priežiūrą tėvai gali rasti gausybę informacijos – kaip gydyti, kokius metodus taikyti ir kaip išvengti ligų.

Ledų sezonas: kokių ir kiek per dieną sveika valgyti vaikui

Kas pasaulyje skaniausia? Uždavus šį klausimą vaikui, visai tikėtina, kad dėl prizinės vietos rungsis ir ledai. Kokie ledai tinkamiausi vaikui ir kada geriau jų neduoti?

Vaiką atakuoja alergija: svarbu žinoti

Kaip sužinoti, ar mažylis tikrai alergiškas?

Kamuoja sausas kosulys: 10 priežasčių, kodėl

Sausas kosulys – ne vienos ligos požymis. Štai 10 galimų priežasčių.

Nemaloni akių liga, neaplenkianti ir vaikų

Ką daryti, jeigu ant vaiko akių vokų neretai atsiranda miežis?

Profesorė – apie vitamino D trūkumą ir poveikį sveikatai

Devyniems iš dešimties Lietuvos gyventojų trūksta vitamino D. Nors apie jo naudą pastaraisiais metais imta nemažai kalbėti, tačiau Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) Biotechnologijos instituto profesorė imunologė Aurelija Žvirblienė pastebi, kad ne visada viešojoje erdvėje pateikiama informacija būna moksliškai pagrįsta.

Nieku gyvu nedažykite kiaušinių šiais būdais, ypač, jei auginate vaikus (1)

Velykiniai kiaušiniai: kaip marginti, kad nepakenktume sveikatai? Į šį klausimą atsako Baltijos aplinkos forumo cheminių medžiagų specialistai išplatintame pranešime spaudai.