SOS! Vaikas nenori miegoti pietų miego

Vaikus į darželius leidžiantys tėvai neretai susiduria su vaiko pietų miego problema: vaikai, ypač vyresni negu 4 metų, nebenori miegoti pietų miego.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

SOS! Vaikas nenori miegoti pietų miego
© Asmeninio albumo nuotr.

Kodėl taip yra ir kokių pastebėjimų apie miego svarbą vaiko gerai savijautai turi ikimokyklinio ugdymo pedagogai, klausiame vaikų darželių „Šilagėlė“ pedagogių Jūratės Zoluskienės ir Natalijos Stefanovičienės

Miegas - periodiška žmogaus ramybės būsena, kurios metu organizmas aktyviai atkuria savo jėgas. Remiantis regeneracijos teorija, miego metu ilsisi visi organai.

Mes pramiegame trečdalį savo gyvenimo, tačiau nuo to labai priklauso, kokie bus likę du trečdaliai. Miegą - ir vaikų, ir suaugusiųjų - išbalansuoja šiuolaikinės technologijos, todėl geriausia būtų iš miegamojo išmesti ne tik televizorių, bet ir mobilųjį telefoną.

Ritmą, kada kokia veikla užsiimti, organizmui diktuoja kiekvienoje ląstelėje esantis biologinis laikrodis. Todėl visas pagrindines veiklas reikėtų daryti vienu ir tuo pačiu metu: kasdien tuo pačiu metu gerti, tuo pačiu metu keltis, pusryčiauti, pietauti, vakarieniauti, sportuoti ir pan.

Mamos ir močiutės yra visiškai teisios sakydamos savo vaikams ir anūkams, kad būtent miego metu išsiskiria augimo hormonas, todėl vaikams miegas įgauna dar didesnę reikšmę. Pietų miegas yra būtinas ikimokyklinio amžiaus vaikams. Nors naktį vaikas išmiega gerai, per dieną pavargsta ir turėtų valandą kitą nusnūsti. Visi vaikai skirtingi, todėl kiekvienas išmiega skirtingai. Vieni išmiega dvi valandas, kitiems užtenka 20 minučių. Ne visi mažieji gali pasakyti, kad nori miego. Tad patartina paleisti ramią muziką, padainuoti lopšinę, paskaityti pasaką, priglausti mažylį ir pagulėti kartu, kad jis pailsėtų.

Dieną iki metų vaikai dažniausiai miega du kartus, kūdikiai - tris kartus, o nuo pusantrų metukų iki mokyklos - kartą per dieną. Būtų gerai, kad ir mokyklinukas nusnūstų dieną.

Vaikai nuo 1 metukų iki 4 metukų miega dieną 2-4 valandas, o vyresni - 1-2 valandas. Kuo mažesnis vaikas, tuo dažniau pietų valgymas susijęs su miegu. Pavalgius kūdikiai tarsi aptingsta, pasidaro mieguisti. Vyresni vaikai labiau nori užsiimti kokia nors veikla ir nenori miego, net priešinasi jam.

Vyresni vaikai nebenori miegoti pietų todėl, kad jie ramiau neprabusdami išmiega naktį. Tenka girdėti pasakymų, kad 5-6 metų darželinukai nenori eiti į darželį, nes reikia miegoti pietų. Tokio amžiaus vaikams nėra būtinas pietų miegas. Jis būtinas vaikams iki 4 metų. Jei vaikas nenori miegoti tik darželyje, o namie miega noriai, tai priežastis greičiausiai yra dėl darželio aplinkos ir pasiruošimo miegui. Dažnai būna šalta, nejauku, nusirengimo procesas reikalauja daug savarankiškumo. Negalima versti vaikų miegoti, užtenka pasiūlyti pagulėti. Jei vaikas per pusvalandį neužmiega, tai kam jį kankinti, tiesiog reikia atsižvelgti į kiekvieno vaiko interesus.

Pietų miego metu vaiko nervų sistema pailsi, pagerėja nuotaika, virškinimas ir apetitas.

Vaikams, kurie blogai užmiega, galima sukurti nakties efektą (tyla, tamsa).

Iš vaiko elgesio galima suprasti, kad vaikui trūksta miego. Jeigu mažasis tapo agresyvus, perdėtai energingas, nekantrus, sunkiai susikoncentruoja - tai ženklai, jog mažyliui reikia miego. Jei vaikai priešinasi pietų miegui, kuriems jis būtinas, vakare gali jis sunkiai užmigti dėl pervargimo. Dažniausia priežastis, kodėl mažieji nemiega darželyje - režimo nebuvimas namuose. Taip pat labai svarbūs ritualai, atliekami prieš einant miegoti. Mažylis nurimsta, kai kiekvieną kartą prieš užmiegant jis nuprausiamas, perrengiamas, jam paskaitoma pasaka. Mažojo pasąmonėje užsifiksuoja, jog po šių veiksmų jis netrukus keliaus į miego karalystę.

Kiekvienas tėvelis su vaiku gali susitarti. Suaugusieji turi paaiškinti, kad vaikas pamiegojęs paaugs ir gaus energijos. Mažyliui taip pat galima pasiūlyti pasiimti mėgstamą lėlę ar meškiuką ir pamigdyti jį šalia savęs.

Vaiko miegas bus ramesnis ir geresnis, jeigu prieš tai pabus gryname ore. Mažylį guldyti pietų miego geriausia praėjus valandai po maitinimo. Įrodyta, kad pakankamai laiko miegantis vaikas daug geriau įsisavina informaciją ir naujoves.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Lauko darželio specialistai atskleidžia, kaip rengti vaikus, kad jie nesušaltų

Sniego ir lietaus kelnės – tokias frazes greitai išmoksta gryname ore didžiąją laiko dalį praleidžiantys Lauko darželio vaikai. Du arba trys sluoksniai drabužių, tinkamai parinkti audiniai – ir galima saugiai dūkti sniege ar taškytis po balas. Kelios paprastos sluoksniavimo taisyklės vaikams padeda nesušalti lauke ir neperkaisti įėjus į patalpą.

Kaip per šalčius tinkamai pasirūpinti savimi ir vaikais

Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai rekomenduoja, kaip elgtis žiemą, kad šalti orai, sniegas ir pūgos kuo mažiau paveiktų įprastą gyvenimą ir netaptų nelaimės priežastimi.

Gydytojo patarimai, kaip rinktis arbatą vaikui

Vaikų ligų gydytojo Algimanto Vingro patarimai, kokios turi būti patiems mažiausiems vaikams skirtos vaistažolių arbatos.

Vienos dienos meniu vaikams: rekomenduoja Raminta Bogušienė

Vaikai turi būti maitinami ne tik tam, kad patenkintume jų fiziologinius poreikius ir sotumą. Pasak sveikos mitybos ekspertės Ramintos Bogušienės, vaiko racionas turi būti įvairus ir sveikatai palankus.

Išvešėjo adenoidai: kaip gydyti ir kada prireikia operacijos

Mano puspenktų metų dukrytei – amžinas kosulys. Kosėja ji jau kokius trejus metus. Nuolat, bet nereguliariai. Nuo kelių kartų per savaitę iki keliasdešimties kartų per vakarą. Gydytoja otorinolaringologė kosulio priežastimi įvardijo išvešėjusius adenoidus.

Vaikas kosėja: kaip jam padėti be vaistų ir ar galima kosintį vesti į darželį

Vaikas pradėjo kosėti. Ką daryti, kad pagerėtų jo savijauta, ar vesti į darželį?

Sunegalavo mažylis – kokios arbatos gali padėti?

Arbatas mes dažniausiai įpratę gerti esant žvarbiems orams, tačiau pavasarį ir vasarą jos ne mažiau tinkamos vartoti. Tačiau kokios arbatos tinka kūdikiams iki vienerių metų?

Geležies stokos mažakraujystė: svarbiausia informacija tėvams

VŠĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų filialo „Vaikų ligoninė“ parengta atmintinė tėvams apie geležies stokos mažakraujystę.

Vaikų ligų gydytoja: ar tikrai kuo daugiau vaistų – tuo mažiau ligų?

Gana dažnai tenka pasijusti tarsi turinčiai aiškiaregystės galių: pamačius vaiką ir išgirdus pirmuosius tėvelių žodžius, tolimesnę pasakojimo eigą galiu užbaigti pati.

Vaikas ir odontologas: 5 svarbūs patarimai tėvams

Apsilankymai pas odontologą dažnai kelia nerimą ir baimę ne tik vaikams, bet ir suaugusiems. Paskaitykite mūsų parengtus patarimus, kurie palengvins jūsų apsilankymą pas odontologą su vaiku.

Natūrali, nuo ligų sauganti priemonė, kurią rasime kiekvienuose namuose

Dėl savo stipraus kvapo ši Lietuvoje populiari prieskoninė daržovė kadaise buvo vadinama "dvokiančiąja rože". Žiemą česnakai – ne tik nepamainomas maisto prieskonis, bet ir vaistas, kuris saugo nuo ligų.

Raminta Bogušienė – apie svarbiausias mitybos taisykles

Iniciatyva „Sveikatai palankus“ šiandien pristato naujas mokymo priemones tiek vaikams, tiek suaugusiesiems – sveikatai palankaus maisto pasirinkimo piramidę ir 6 valgymų lėkštes.

14 faktų apie gripą bei skiepus

Užkrečiamųjų ligų ir Aids centro specialistai primena svarbiausius faktus apie gripą.

Specialus testas atskleis, ar vaikui reikia antibiotikų

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos reikalų ministerijos (VLK) atkreipia dėmesį, kad 2–7 metų vaikams šeimos gydytojas gali atlikti greitąjį streptokoko antigeno nustatymo testą.

Naudingi patarimai perkantiems mėsą: kuri yra vertingiausia ir sveikiausia

Dažnas savo mitybos neįsivaizduojame be mėsos. Vieniems, tai kasdienis produktas, kitiems – rečiau valgomas. Tiesa, mitybos specialistai pataria mėsa valgyti ne dažniau nei 2-3 kartus per savaitę. Pirmenybę teikti šviežiai mėsa, atkreipti dėmesį į pagrindinius šviežumo rodiklius, būtinai skaityti ženklinimo etiketes bei tinkamai paruošti.