SOS! Vaikas nenori miegoti pietų miego

Vaikus į darželius leidžiantys tėvai neretai susiduria su vaiko pietų miego problema: vaikai, ypač vyresni negu 4 metų, nebenori miegoti pietų miego.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

SOS! Vaikas nenori miegoti pietų miego
© Asmeninio albumo nuotr.

Kodėl taip yra ir kokių pastebėjimų apie miego svarbą vaiko gerai savijautai turi ikimokyklinio ugdymo pedagogai, klausiame vaikų darželių „Šilagėlė“ pedagogių Jūratės Zoluskienės ir Natalijos Stefanovičienės

Miegas - periodiška žmogaus ramybės būsena, kurios metu organizmas aktyviai atkuria savo jėgas. Remiantis regeneracijos teorija, miego metu ilsisi visi organai.

Mes pramiegame trečdalį savo gyvenimo, tačiau nuo to labai priklauso, kokie bus likę du trečdaliai. Miegą - ir vaikų, ir suaugusiųjų - išbalansuoja šiuolaikinės technologijos, todėl geriausia būtų iš miegamojo išmesti ne tik televizorių, bet ir mobilųjį telefoną.

Ritmą, kada kokia veikla užsiimti, organizmui diktuoja kiekvienoje ląstelėje esantis biologinis laikrodis. Todėl visas pagrindines veiklas reikėtų daryti vienu ir tuo pačiu metu: kasdien tuo pačiu metu gerti, tuo pačiu metu keltis, pusryčiauti, pietauti, vakarieniauti, sportuoti ir pan.

Mamos ir močiutės yra visiškai teisios sakydamos savo vaikams ir anūkams, kad būtent miego metu išsiskiria augimo hormonas, todėl vaikams miegas įgauna dar didesnę reikšmę. Pietų miegas yra būtinas ikimokyklinio amžiaus vaikams. Nors naktį vaikas išmiega gerai, per dieną pavargsta ir turėtų valandą kitą nusnūsti. Visi vaikai skirtingi, todėl kiekvienas išmiega skirtingai. Vieni išmiega dvi valandas, kitiems užtenka 20 minučių. Ne visi mažieji gali pasakyti, kad nori miego. Tad patartina paleisti ramią muziką, padainuoti lopšinę, paskaityti pasaką, priglausti mažylį ir pagulėti kartu, kad jis pailsėtų.

Dieną iki metų vaikai dažniausiai miega du kartus, kūdikiai - tris kartus, o nuo pusantrų metukų iki mokyklos - kartą per dieną. Būtų gerai, kad ir mokyklinukas nusnūstų dieną.

Vaikai nuo 1 metukų iki 4 metukų miega dieną 2-4 valandas, o vyresni - 1-2 valandas. Kuo mažesnis vaikas, tuo dažniau pietų valgymas susijęs su miegu. Pavalgius kūdikiai tarsi aptingsta, pasidaro mieguisti. Vyresni vaikai labiau nori užsiimti kokia nors veikla ir nenori miego, net priešinasi jam.

Vyresni vaikai nebenori miegoti pietų todėl, kad jie ramiau neprabusdami išmiega naktį. Tenka girdėti pasakymų, kad 5-6 metų darželinukai nenori eiti į darželį, nes reikia miegoti pietų. Tokio amžiaus vaikams nėra būtinas pietų miegas. Jis būtinas vaikams iki 4 metų. Jei vaikas nenori miegoti tik darželyje, o namie miega noriai, tai priežastis greičiausiai yra dėl darželio aplinkos ir pasiruošimo miegui. Dažnai būna šalta, nejauku, nusirengimo procesas reikalauja daug savarankiškumo. Negalima versti vaikų miegoti, užtenka pasiūlyti pagulėti. Jei vaikas per pusvalandį neužmiega, tai kam jį kankinti, tiesiog reikia atsižvelgti į kiekvieno vaiko interesus.

Pietų miego metu vaiko nervų sistema pailsi, pagerėja nuotaika, virškinimas ir apetitas.

Vaikams, kurie blogai užmiega, galima sukurti nakties efektą (tyla, tamsa).

Iš vaiko elgesio galima suprasti, kad vaikui trūksta miego. Jeigu mažasis tapo agresyvus, perdėtai energingas, nekantrus, sunkiai susikoncentruoja - tai ženklai, jog mažyliui reikia miego. Jei vaikai priešinasi pietų miegui, kuriems jis būtinas, vakare gali jis sunkiai užmigti dėl pervargimo. Dažniausia priežastis, kodėl mažieji nemiega darželyje - režimo nebuvimas namuose. Taip pat labai svarbūs ritualai, atliekami prieš einant miegoti. Mažylis nurimsta, kai kiekvieną kartą prieš užmiegant jis nuprausiamas, perrengiamas, jam paskaitoma pasaka. Mažojo pasąmonėje užsifiksuoja, jog po šių veiksmų jis netrukus keliaus į miego karalystę.

Kiekvienas tėvelis su vaiku gali susitarti. Suaugusieji turi paaiškinti, kad vaikas pamiegojęs paaugs ir gaus energijos. Mažyliui taip pat galima pasiūlyti pasiimti mėgstamą lėlę ar meškiuką ir pamigdyti jį šalia savęs.

Vaiko miegas bus ramesnis ir geresnis, jeigu prieš tai pabus gryname ore. Mažylį guldyti pietų miego geriausia praėjus valandai po maitinimo. Įrodyta, kad pakankamai laiko miegantis vaikas daug geriau įsisavina informaciją ir naujoves.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Važiuojant supa ir pykina: kaip padėti vaikui

Šylant orams vis dažniau savo vaikus sodinsime į automobilius ir vyksime poilsiauti. Deja, kai kurie tėvai jau žino, kad kelionės ne visada būna malonios.

Gydytoja Evelina Nevardauskaitė-Rudzikienė – apie natūralias gydymo priemones susirgus vaikui

Šiais laikais pasaulyje populiarėjanti sveikos gyvensenos ir natūralumo tendencija tampa aktuali ir gydant vaikus.

Indrė Kavaliauskaitė Morkūnienė atskleidė, kaip savo vaikus gydo be vaistų

Šiais laikais apie vaikų priežiūrą tėvai gali rasti gausybę informacijos – kaip gydyti, kokius metodus taikyti ir kaip išvengti ligų.

Ledų sezonas: kokių ir kiek per dieną sveika valgyti vaikui

Kas pasaulyje skaniausia? Uždavus šį klausimą vaikui, visai tikėtina, kad dėl prizinės vietos rungsis ir ledai. Kokie ledai tinkamiausi vaikui ir kada geriau jų neduoti?

Vaiką atakuoja alergija: svarbu žinoti

Kaip sužinoti, ar mažylis tikrai alergiškas?

Kamuoja sausas kosulys: 10 priežasčių, kodėl

Sausas kosulys – ne vienos ligos požymis. Štai 10 galimų priežasčių.

Nemaloni akių liga, neaplenkianti ir vaikų

Ką daryti, jeigu ant vaiko akių vokų neretai atsiranda miežis?

Profesorė – apie vitamino D trūkumą ir poveikį sveikatai

Devyniems iš dešimties Lietuvos gyventojų trūksta vitamino D. Nors apie jo naudą pastaraisiais metais imta nemažai kalbėti, tačiau Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) Biotechnologijos instituto profesorė imunologė Aurelija Žvirblienė pastebi, kad ne visada viešojoje erdvėje pateikiama informacija būna moksliškai pagrįsta.

Nieku gyvu nedažykite kiaušinių šiais būdais, ypač, jei auginate vaikus (1)

Velykiniai kiaušiniai: kaip marginti, kad nepakenktume sveikatai? Į šį klausimą atsako Baltijos aplinkos forumo cheminių medžiagų specialistai išplatintame pranešime spaudai.

10 faktų apie kiaušinius: ar visus žinojote?

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro specialistai pristato 10 svarbiausių faktų apie kiaušinius.

„Slapti pirkėjai“ ragaus ne tik ligoniams, bet ir darželinukams bei mokiniams tiekiamo maisto

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai tikrins ne tik ligoniams, bet ir mokiniams tiekiamą maistą.

Arbatos kūdikiams ir mažyliams, kad jie augtų sveiki

Pasitelkus žinomo Lietuvos pediatro doc. Algimanto Vingro žinias bei patirtį, sukurtos kūdikiams ir mažyliams subalansuotos, specialios receptūros GURGIO, PUKSIO, KNIURKIO, ŽVARBIO arbatėlės.

Kur ir kaip tinkamai laikyti vaistus namuose

Vonios spintelėje. Miegamajame, komodoje prie lovos. Viename iš virtuvėje esančių stalčių. Dėžutėje ant lentynos. Tai - kelios dažniausios vietos, kur žmonės laiko vaistus. Tačiau vaistai - ne saldainiai, kad juos būtų galima laikyti bet kur, bet kaip, bet kokiomis sąlygomis. Ką vertėtų žinoti?

Kai vaiko organizmui ima trūkti skysčių

Įvairios augalų dalys (lapai, žiedai, šaknys, vaisiai) buvo ir tebėra vartojamos nuo gilios senovės. Ir nors mokslui nuolat tobulėjant sukuriama vis efektyvesnių vaistų, vaistažolės, kaip gamtos dovanos žmogui, vis dar išlaiko savo vertę.

„Šlykštukai“ – žaislai iš nuodų?

Viešojoje erdvėje plintanti „pasidaryk pats“ mada gaminti žaislus, vadinamus išmaniuoju plastilinu ar šlykštukais (angliškai slime) iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti nekaltai.