SOS! Vaikas nenori miegoti pietų miego

Vaikus į darželius leidžiantys tėvai neretai susiduria su vaiko pietų miego problema: vaikai, ypač vyresni negu 4 metų, nebenori miegoti pietų miego.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

SOS! Vaikas nenori miegoti pietų miego
© Asmeninio albumo nuotr.

Kodėl taip yra ir kokių pastebėjimų apie miego svarbą vaiko gerai savijautai turi ikimokyklinio ugdymo pedagogai, klausiame vaikų darželių „Šilagėlė“ pedagogių Jūratės Zoluskienės ir Natalijos Stefanovičienės

Miegas - periodiška žmogaus ramybės būsena, kurios metu organizmas aktyviai atkuria savo jėgas. Remiantis regeneracijos teorija, miego metu ilsisi visi organai.

Mes pramiegame trečdalį savo gyvenimo, tačiau nuo to labai priklauso, kokie bus likę du trečdaliai. Miegą - ir vaikų, ir suaugusiųjų - išbalansuoja šiuolaikinės technologijos, todėl geriausia būtų iš miegamojo išmesti ne tik televizorių, bet ir mobilųjį telefoną.

Ritmą, kada kokia veikla užsiimti, organizmui diktuoja kiekvienoje ląstelėje esantis biologinis laikrodis. Todėl visas pagrindines veiklas reikėtų daryti vienu ir tuo pačiu metu: kasdien tuo pačiu metu gerti, tuo pačiu metu keltis, pusryčiauti, pietauti, vakarieniauti, sportuoti ir pan.

Mamos ir močiutės yra visiškai teisios sakydamos savo vaikams ir anūkams, kad būtent miego metu išsiskiria augimo hormonas, todėl vaikams miegas įgauna dar didesnę reikšmę. Pietų miegas yra būtinas ikimokyklinio amžiaus vaikams. Nors naktį vaikas išmiega gerai, per dieną pavargsta ir turėtų valandą kitą nusnūsti. Visi vaikai skirtingi, todėl kiekvienas išmiega skirtingai. Vieni išmiega dvi valandas, kitiems užtenka 20 minučių. Ne visi mažieji gali pasakyti, kad nori miego. Tad patartina paleisti ramią muziką, padainuoti lopšinę, paskaityti pasaką, priglausti mažylį ir pagulėti kartu, kad jis pailsėtų.

Dieną iki metų vaikai dažniausiai miega du kartus, kūdikiai - tris kartus, o nuo pusantrų metukų iki mokyklos - kartą per dieną. Būtų gerai, kad ir mokyklinukas nusnūstų dieną.

Vaikai nuo 1 metukų iki 4 metukų miega dieną 2-4 valandas, o vyresni - 1-2 valandas. Kuo mažesnis vaikas, tuo dažniau pietų valgymas susijęs su miegu. Pavalgius kūdikiai tarsi aptingsta, pasidaro mieguisti. Vyresni vaikai labiau nori užsiimti kokia nors veikla ir nenori miego, net priešinasi jam.

Vyresni vaikai nebenori miegoti pietų todėl, kad jie ramiau neprabusdami išmiega naktį. Tenka girdėti pasakymų, kad 5-6 metų darželinukai nenori eiti į darželį, nes reikia miegoti pietų. Tokio amžiaus vaikams nėra būtinas pietų miegas. Jis būtinas vaikams iki 4 metų. Jei vaikas nenori miegoti tik darželyje, o namie miega noriai, tai priežastis greičiausiai yra dėl darželio aplinkos ir pasiruošimo miegui. Dažnai būna šalta, nejauku, nusirengimo procesas reikalauja daug savarankiškumo. Negalima versti vaikų miegoti, užtenka pasiūlyti pagulėti. Jei vaikas per pusvalandį neužmiega, tai kam jį kankinti, tiesiog reikia atsižvelgti į kiekvieno vaiko interesus.

Pietų miego metu vaiko nervų sistema pailsi, pagerėja nuotaika, virškinimas ir apetitas.

Vaikams, kurie blogai užmiega, galima sukurti nakties efektą (tyla, tamsa).

Iš vaiko elgesio galima suprasti, kad vaikui trūksta miego. Jeigu mažasis tapo agresyvus, perdėtai energingas, nekantrus, sunkiai susikoncentruoja - tai ženklai, jog mažyliui reikia miego. Jei vaikai priešinasi pietų miegui, kuriems jis būtinas, vakare gali jis sunkiai užmigti dėl pervargimo. Dažniausia priežastis, kodėl mažieji nemiega darželyje - režimo nebuvimas namuose. Taip pat labai svarbūs ritualai, atliekami prieš einant miegoti. Mažylis nurimsta, kai kiekvieną kartą prieš užmiegant jis nuprausiamas, perrengiamas, jam paskaitoma pasaka. Mažojo pasąmonėje užsifiksuoja, jog po šių veiksmų jis netrukus keliaus į miego karalystę.

Kiekvienas tėvelis su vaiku gali susitarti. Suaugusieji turi paaiškinti, kad vaikas pamiegojęs paaugs ir gaus energijos. Mažyliui taip pat galima pasiūlyti pasiimti mėgstamą lėlę ar meškiuką ir pamigdyti jį šalia savęs.

Vaiko miegas bus ramesnis ir geresnis, jeigu prieš tai pabus gryname ore. Mažylį guldyti pietų miego geriausia praėjus valandai po maitinimo. Įrodyta, kad pakankamai laiko miegantis vaikas daug geriau įsisavina informaciją ir naujoves.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Specialistai išskyrė 5 svarbiausius dalykus, kad vaikų dantys būtų sveiki (1)

Vaikų burnos higiena yra ne mažiau svarbi nei fizinis aktyvumas ir tinkama mityba, todėl ja privaloma pradėti rūpintis vos išdygus pirmiesiems dantims.

Kaip išsirinkti kokybišką ir skanią žuvį

Statistinis lietuvis per metus suvalgo apie 15 kg žuvies, tačiau dažniausiai šį produktą valgo per šventes. Pagal sveikatai palankios mitybos principus, žuvis, o ypač šviežia žuvis, turi būti mūsų racione ir ją reiktų rinktis bent kartą per savaitę. Tam, kad žuvis ant jūsų stalo patektų sveika ir kokybiška, būtina žinoti ne tik kaip tokią žuvį išsirinkti, bet ir kaip tinkamai ją paruošti.

Žalingi produktai, arba ko neturėtų būti vaikų valgiaraštyje (5)

Suaugusieji žino – dauguma ligų kyla dėl netinkamos mitybos. Deja, žalingi produktai labai dažnai patenka į mūsų mažylių racioną. Tada kyla pavojus – juk jau vaikystėje susiformuoja pagrindas vėlesnėms vaiko ligoms, tam daug įtakos turi nesveikas maistas.

4 paprasti triukai, kurie paskatins valgyti sveikiau vaikus

Maisto vaizdas, skonis, kvapas – ši trijulė nenuginčijamai turi įtakos maisto pasirinkimui.

Kauno vaikų darželyje – palankesnis sveikatai meniu

„Mano vaikas košių nevalgo!“. „Daržovių lėkštę stumia nuo savęs kuo toliau!“.„Žuvies kvapo tiesiog pakęsti negali!“ Tokias ir panašias tėvų kalbas girdime tikrai dažnai. Tačiau ar žinome, kaip tai pakeisti?

Gydytoja ortodontė – apie kreivų dantų gydymą (1)

Sveikiausiais dantimis gali džiaugtis 1,5–3 metų amžiaus vaikai, tačiau jau penkiamečių-šešiamečių dantys tampa prasti.

Vaikų chirurgai: gali būti, kad ateityje apendicitui gydyti užteks tabletės

Vaikų chirurgai, susirinkę Vaikų ligoninėje organizuotoje konferencijoje, aptarė vaikų ūminių chirurginių ligų diagnostiką, gydymą ir perspektyvas.

Gydytoja: ką daryti, jei užklupo kosulys

Turbūt nėra dienos, kada nekosėtumėme. Dažniausiai mes taip įpratę prie kosulio, kad net nepastebime. Kai jau kosulys tampa pastebimas, ypač vaikams, tik tuomet sunerimstame – ir vėl jis susirgo... Ir vėl mums reikės keisti savo planus, nes reikės slaugyti sergantį vaiką...

Gydytoja dietologė: kasdien turime suvalgyti ne mažiau 400 g daržovių ir 300 g vaisių (1)

Vaisiai ir daržovės, sultys ir glotnučiai – svarbi gerai subalansuotos mitybos dalis, tiek kaip pagrindinis patiekalas, pavyzdžiui, pusryčiai, tiek ir kaip užkandis dienos metu.

Gydytoja – apie žuvų taukų svarbą vaikų sveikatai

Šiuolaikiniams vaikams tenka daugybė įvairiausių iššūkių, o juos įveikti nėra paprasta – vis daugiau informacijos vaikai gauna naudodamiesi naujomis technologijomis, jų miego laikas per pastaruosius 20 metų sutrumpėjo valanda, jie vis mažiau bendrauja su bendraamžiais, tėvais ir seneliais, mažiau sportuoja ir žaidžia lauke, jiems žymiai daugiau greito ir nesveiko maisto pagundų.

Atlėpusios vaiko ausys: kada reikia operuoti?

Atlėpusios ausys – tai dažniausiai pasitaikanti įgimta ausų deformacija.

9 gėrimai užklupus peršalimo ligoms

Pajutus pirmuosius peršalimo simptomus, verta nepamiršti ir liaudies medicinos - arbatų, šiltų gėrimų, kompresų ir vonelių. Jūsų dėmesiui – 9 gėrimų receptai, kuriuos pravartu žinoti susirgus.

5 priežastys, kodėl vaikai dažnai serga (2)

Nuolatinių peršalimų priežastimi gali tapti alergija, ėduonis ar net netinkama apranga. Kaip išvengti ligų, pataria pediatrai.

Kuo šiandien apsiavęs jūsų vaikas: specialistų patarimai kiekvienai šeimai

„Rūpinamės nupirkti kokybiškus batus, negailime jiems pinigų, nors darganotą dieną su jais vaikas nueina labai trumpą atstumą – nuo namų iki mašinos ir nuo šios – iki darželio, o apie tai, ką avės aštuonias valandas darželyje, ilgai nemąstome: „Bet ką!" Skaitytojos pastabos negalėjome praleisti pro ausis. Taigi, ką avi darželinukai?

Gydytoja alergologė: specifinę imunoterapiją geriausia pradėti rudenį ir žiemą

Pasak Vaikų ligoninės gydytojos alergologės ir klinikinės imunologės Neringos Stirbienės, ne visi, kurie yra patyrę sunkių alerginių reakcijų dėl bičių, vapsvų, širšių ar kitų plėviasparnių vabzdžių įgėlimo, yra girdėję, kad gyventi be baimės padeda specifinė imunoterapija, dėl kurios į gydytojus reikėtų kreiptis ne atėjus šiltajam sezonui, o būtent dabar – rudenį ir žiemą.