Supimo liga: kodėl ji kamuoja ne visus ir kaip padėti vaikui

Yra vaikų, kurie vemia pavažiavę automobiliu vos kelis kilometrus. Kodėl taip nutinka ir kaip padėti vaikui?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Supimo liga yra gana dažnas reiškinys, nes jos simptomai pasireiškia maždaug 10 proc. vaikų. Iš tikrųjų vaikų, sunkiai pakeliančių važiavimą, turėtų būti daugiau, nes ne visi atvejai yra registruojami. Tėvai dažnai išsisuka be gydytojų pagalbos.

Bet kurį žmogų galima „užsupti", kad imtų vemti. Bet vienus reikia supti mažai, kitus – labai ilgai.

Supimo liga – tai sveikatos sutrikimas, kurį sukelia pakartotinis kilimas, leidimasis, vingiavimas, supimas. Šiai ligai būdingas pykinimas ir vėmimas. Paprastai pasidaro bloga plaukiant laivu, skrendant lėktuvu, važiuojant mašina, traukiniu. Tačiau tiek vaikai, tiek suaugę žmonės nevienodai jautrūs supimui.

Vienas mažylis gali suptis ir suptis su sūpynėmis ir jaus malonumą, o kitas kelias minutes pasisupęs, žiūrėk, jau išblyškęs it popieriaus lapas vemia. Dar kiti negali nė kilometro pavažiuoti mašina, atrodo, vos įsėda į ją ir jau pasijunta blogai. Vėmimą gali sukelti ir vizualinis dirginimas, tai yra pats nejudi, bet žiūri į judantį daiktą.

Ar tai „išaugama“?

Vieni vaikai daug važinėdami pripranta ir nevemia, kiti nepripranta. Įdomu tai, kad kosmonautai jaučia nuolatinį pykinimą, bet tai vadina įprasta savo sveikatos būkle. Tačiau net ir jie kelias pirmas dienas išskridę į kosmosą negali dirbti, nes jaučiasi užsupti. Po kelių dienų pripranta prie tokios būklės.

Kas išduoda supimo ligą?

Dažniausiai vėmimas ir pykinimas, tačiau pirmiausia vaikas gali tapti mieguistas, žiovauti, seilėtis, išblykšti, prakaituoti, o tada jau pradėti vemti. Taip pat gali svaigti galva, ją skaudėti, vaikas jaus nuovargį. Vemiantis mažylis būna suglebęs. Būtina užtikrinti reikiamą skysčių kiekį, nes dehidratacija mažus vaikus apima greitai.

Kaip padėti vaikui?

Pirmas patarimas – jei tik įmanoma, vengti kelionių. Neplaukti laivu, nesisupti sūpynėmis, neskristi mažais lėktuvais, dideliuose vaikas greičiausiai jausis gerai.

Na, o jeigu keliauti vis dėlto reikia, neduokite mažyliui vartyti knygelių. Jeigu įmanoma, būtų gerai paguldyti vaikutį ant nugaros ir paprašyti, kad užsimerktų. Arba paaiškinti, kad laikytų žvilgsnį maždaug 45 laipsnių kampu virš horizonto.

Paprašykite, kad nežiūrėtų pro šoninį mašinos langą, nes atsiradę vadinamieji švytuokliniai judesiai taip pat dirgina vestibiulinį aparatą.

Galima pasitarus su gydytoju duoti vaistų nuo vėmimo. Tačiau bėda ta, kad pas mus daugelio vaistų, kurie tiktų nuo supimo, tiesiog nėra. Jau pradėjusiam vemti vaikui jie nepadės.

Patarimai tėvams

- Staigus stabdymas ir judėjimas iš vietos labai veikia supimo liga sergančiuosius. Todėl pasistenkite stabdyti iš lėto, kad mašina „netrūkčiotų".

- Stabdydami pamokykite vaiką įkvėpti oro giliai į plaučius. Nekalbinkite vaiko, kad nenusuktų akių nuo kelio, nes jam pradės svaigti galva.

- Kai kuriems vaikams padeda čiulpinukas burnoje ar kramtomoji guma.

- Vaiką automobilyje sodinkite taip, kad matytų kelią pro priekinį stiklą.

- Jeigu mažylis pasakys, kad bloga, praverkite langą arba sustokite, kad pakvėpuotų grynu oru.

- Vaikui, kuris pavažiavęs automobiliu blogai jaučiasi, leiskite pagulėti, nes jo savijauta tikrai bloga. Tai panašu į stiprų apsinuodijimą maistu. Pamiegojęs turėtų pasijusti geriau.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Kas išduoda, kad vaikas galėjo patirti seksualinį smurtą?

Visuomenėje įprasta manyti, kad seksualinę prievartą vaikai patiria užpulti nepažįstamų žmonių. Tačiau tyrimai rodo, kad 90 proc. nukentėjusių vaikų buvo išnaudojami šeimos nario arba kito artimo žmogaus: kaimyno, mokytojo, trenerio ir pan.

R. Bogušienė: kokie pieno produktai sveikiausi vaikams, o kokių geriau atsisakyti

Apie pieno produktus vaikams kalbiname maisto technologę ir mitybos specialistę, VšĮ „Sveikatai palankus" direktorę ir dviejų vaikų mamą Ramintą Bogušienę.

Vasarą suaktyvėjo meningitą sukeliantys virusai

Šiltą vasarą suaktyvėja virusai, sukeliantys infekcinį nervų sistemos susirgimą - meningitą. Jis labiausiai pažeidžia minkštuosius smegenų dangalus. Kauno klinikinės ligoninės pediatrai naujus šios ligos atvejus registruoja kiekvieną savaitę.

Specialistė atskleidžia esminę taisyklę, kaip išsirinkti geriausią priemonę nuo saulės

Kas sveikiau – kai apsaugos nuo saulės filtrai atspindi ar kai sugeria saulės spindulius? O ar žinote, kodėl pamačius, kad kremo nuo saulės sudėtyje yra pažymėta „nano“, verta pagalvoti, ar jo tikrai norite? Ar apskritai esate tikri, kad rinkdamiesi kremą nuo saulės žinote visus svarbius kriterijus? Pagaliau, ar žinojote, kad telefone galite stebėti saulės indeksą ir pagal tai rinktis apsaugą?

3 saulės pavojai, kurie gali baigtis labai liūdnai

Vasarą norime mėgautis šiluma ir saulės dovanomis. Visgi būkime atidūs, ypač, jei auginame mažus vaikus – jų oda ir organizmas nėra pasiruošęs apsiginti nuo saulės keliamų pavojų.

Supimo liga: kodėl ji kamuoja ne visus ir kaip padėti vaikui

Yra vaikų, kurie vemia pavažiavę automobiliu vos kelis kilometrus. Kodėl taip nutinka ir kaip padėti vaikui?

Jei laikysitės šių patarimų, vaikas nejaus medikų ir ligoninės baimės

Auginantiems vaikus tėvams tenka susidurti su įvairiomis mažųjų baimėmis, viena jų – ligoninės ir medikų. Dr. Lina Jankauskaitė ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto studentė Kristina Ganzijeva dalijasi patarimais, kaip įveikti šią baimę.

Vaidotas Urbonas: vaikams baltymų reikia daugiau nei saugusiems

Tyrimai įrodė, iš kokių produktų gaunami baltymai naudingiausi sveikatai.

R. Bogušienė: kaip išsirinkti šviežiausias bei kokybiškiausias braškes

Prasidėjo braškių sezonas. Parduotuvių lentynos ir turgūs lūžta nuo braškių ir dažna mama ar močiutė neša namo raudonas gardžiai kvepiančias uogas.

Dvi dažniausios vasaros traumos: ko šiukštu nedaryti prasiskėlus galvą ar nusibrozdinus

Vasarą vaikai daug laiko leidžia lauke, tad natūralu, kad ir traumų tikimybė būna didesnė. Ką daryti ir ko nedaryti, jei vaikas prasiskėlė galvą ar nusibrozdino?

Ekspertai baigė vertinti mokyklų ir darželių maistą: rezultatai stebina

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kartu su Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) bei Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) baigė vizitus ugdymo įstaigose - mokyklose ir darželiuose, kur mobili ekspertų komanda apsilankydavo netikėtai ir vertindavo vaikams tiekiamo maisto kokybę.

Siūloma uždrausti „vaikišką šampaną“ ir kitas alkoholį imituojančias prekes vaikams

Reaguojant į nevyriausybinių organizacijų siūlymus siūloma atsisakyti viešoje prekyboje vaikams skirtų prekių, kurios imituoja suaugusiųjų elgesį vartojant alkoholį, iš kurių populiariausi yra vaisvandeniai, parduodami putojantį vyną imituojančiose pakuotėse.

Kaip prižiūrėti vaikų smėlio dėžę, kad ji netaptų ligų šaltiniu

Šiltuoju metų laiku vaikų smėlio dėžės tampa tikromis statybų aikštelėmis – statomos pilys, kasamos duobės, rausiami tuneliai.

Mitybos specialistė Vaida Kurpienė: valgyti avižas reikėtų bent dukart per savaitę

Kadaise laikytos antrarūšėmis ir bevertėmis, šiandien avižos pripažįstamos kaip viena naudingiausių grūdinių kultūrų.

3 dažniausios odos ligos, kai išberia: kaip jas atpažinti ir padėti vaikui (1)

Spuogeliai, nuolatinis niežulys ir raudonis. Šios odos problemos vargina daugelį iš mūsų.