Važiuojant supa ir pykina: kaip padėti vaikui

Šylant orams vis dažniau savo vaikus sodinsime į automobilius ir vyksime poilsiauti. Deja, kai kurie tėvai jau žino, kad kelionės ne visada būna malonios.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Nuo kokio amžiaus vaikus pykina?

Vaikus gali pykinti ir jie gali vemti nuo pat gimimo. Naujagimiai ir pirmų mėnesių kūdikiai, kurių nervų sistema dar nebrandi ir jie labiau nori miego, dažnai būna mažiau jautrūs įvairiems išorės dirgikliams (tiek garsui, tiek šviesai, tiek supimui). Todėl vežami įvairiomis transporto priemonėmis vemia retai, o užsūpuoti greit užmiega. Artėjant metukams vaikučiai, vežami automobilyje ar net namuose užsiverkę ir supykę, jau gali retkarčiais vemti.

Kodėl taip nutinka? Ar tai paveldima?

Gerą žmogaus savijautą įvairiomis sąlygomis užtikrina nervų sistema. Galvos smegenys nuolat gauna daug informacijos, ateinančios nervais (lyg elektros laidais) iš visų jutimo organų: regos, klausos, odos, sąnarių ir pusiausvyros aparato, esančio vidinėje ausyje. Pusiausvyros, arba vestibulinis aparatas, nuolat fiksuoja galvos padėtį ir judėjimo kryptį erdvėje; akys – viso kūno padėtį erdvėje; sąnarių, stuburo ir raumenų receptoriai – kūno dalių judesius. Žmogus yra prisitaikęs vaikščioti žeme, bėgioti, atlikti įvairius judesius, o smegenys juos atpažįsta, fiksuoja ir valdo. Visa tai nulemia iš tėvų ir protėvių paveldėti genai.

Supimo judesys, matyt, nėra mums įgimtas ir iš vestibulinio aparato į smegenis siunčiami signalai apie nuolatinį supimą kai kurių žmonių smegenims yra nepažįstami, jos nesugeba prie to prisitaikyti ir atsiranda supimo ligai būdingi požymiai: svaigsta galva, pykina, vaikas išbąla ar parausta, jam silpna, pila šaltas prakaitas, gali sutrikti rega ar klausa. Tai nėra liga, o tik asmeninė vestibulinio aparato reakcija į supimą.

Vaiko vestibulinio aparato jautrumas gali būti kaip tėvo ar kaip mamos, o gal net kaip visai nepažįstamo prosenelio. Toje pačioje šeimoje augantys broliukai ir sesutės gali visai kitaip jaustis per kelionę. Vienus pykins, kitų – ne.

Ar galima to kokiu nors būdu išvengti?

Vaiko savijauta per kelionę labai priklauso nuo vairuotojo. Jeigu vairuotojas staigiai stabdo, jei kelyje daug posūkių, kalnelių, pykins dažniau, negu važiuojant pastoviu greičiu. Stenkitės važiuoti lėtai ir atsargiai, darydami pertraukėles. Tegul vaikas išlipa pasivaikščioti, pakvėpuoti grynu oru. Sustokite, jei jam pasidarė bloga. Pailsėjęs gal ir nevems.

Patartina važiuojant žiūrėti į tolį – ne taip greitai keičiasi vaizdai, smegenims lengviau apdoroti gaunamą informaciją. Nereikėtų skaityti, piešti, žaisti akių įtampos reikalaujančių žaidimų, nes tada gali pykinti dar labiau. Vaikui palengvėja, jei gali atsigulti ant galinės sėdynės, bet taip jį vežti nėra saugu. Ypač retai pykina miegant, todėl labai gerai, jei vaikutis kelionės pradžioje užmiega.

Ruošdamiesi išvykai, pavalgydinkite vaiką bent prieš pusvalandį sočiu, tačiau lengvai virškinamu maistu, pavyzdžiui, koše. Nereikėtų valgyti saldumynų. Taip pat nesiūlykite prieš kelionę daug gerti. Ir per ją geriau vengti daug skysčių, ypač gazuotų gėrimų. Troškuliui numalšinti įsidėkite paprasto negazuoto vandens. Daugumai vaikų per kelionę padeda kramtomoji guma (jeigu jie jau moka kramtyti ir nenuryti), aštresnio skonio čiulpiamieji ledinukai, takim, mėtiniai, citrininiai.

Ar galima įprasti prie supimo, pavyzdžiui, dažnai supantis?

Vestibulinę sistemą galima treniruoti. Tai natūraliai vyksta vaikui augant, gyvenant: vis daugiau judesių, judriųjų žaidimų. Tačiau laiko nepaskubinsi – specialių treniruočių ar įrenginių lyg ir nėra. Persistengus dažniausiai sulaukiama priešingo efekto – vaikai tik įsibaugina ir verkia. Bet kokia prievarta yra blogai.

Kada iš to išaugama?

Labiausiai guodžia tai, kad ši bėda paprastai baigiasi mokykliniame amžiuje, kai nervų sistema tampa brandesnė bei atsparesnė. Labai retai automobilyje pykina visą gyvenimą. Šią problemą turintiems suaugusiems žmonėms verta kreiptis į specialistus, vartoti vaistų per kelionę, treniruoti vestibulinį aparatą specialiais pratimais, kartais taikoma ir psichoterapija.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Kas išduoda, kad vaikas galėjo patirti seksualinį smurtą?

Visuomenėje įprasta manyti, kad seksualinę prievartą vaikai patiria užpulti nepažįstamų žmonių. Tačiau tyrimai rodo, kad 90 proc. nukentėjusių vaikų buvo išnaudojami šeimos nario arba kito artimo žmogaus: kaimyno, mokytojo, trenerio ir pan.

R. Bogušienė: kokie pieno produktai sveikiausi vaikams, o kokių geriau atsisakyti

Apie pieno produktus vaikams kalbiname maisto technologę ir mitybos specialistę, VšĮ „Sveikatai palankus" direktorę ir dviejų vaikų mamą Ramintą Bogušienę.

Vasarą suaktyvėjo meningitą sukeliantys virusai

Šiltą vasarą suaktyvėja virusai, sukeliantys infekcinį nervų sistemos susirgimą - meningitą. Jis labiausiai pažeidžia minkštuosius smegenų dangalus. Kauno klinikinės ligoninės pediatrai naujus šios ligos atvejus registruoja kiekvieną savaitę.

Specialistė atskleidžia esminę taisyklę, kaip išsirinkti geriausią priemonę nuo saulės

Kas sveikiau – kai apsaugos nuo saulės filtrai atspindi ar kai sugeria saulės spindulius? O ar žinote, kodėl pamačius, kad kremo nuo saulės sudėtyje yra pažymėta „nano“, verta pagalvoti, ar jo tikrai norite? Ar apskritai esate tikri, kad rinkdamiesi kremą nuo saulės žinote visus svarbius kriterijus? Pagaliau, ar žinojote, kad telefone galite stebėti saulės indeksą ir pagal tai rinktis apsaugą?

3 saulės pavojai, kurie gali baigtis labai liūdnai

Vasarą norime mėgautis šiluma ir saulės dovanomis. Visgi būkime atidūs, ypač, jei auginame mažus vaikus – jų oda ir organizmas nėra pasiruošęs apsiginti nuo saulės keliamų pavojų.

Supimo liga: kodėl ji kamuoja ne visus ir kaip padėti vaikui

Yra vaikų, kurie vemia pavažiavę automobiliu vos kelis kilometrus. Kodėl taip nutinka ir kaip padėti vaikui?

Jei laikysitės šių patarimų, vaikas nejaus medikų ir ligoninės baimės

Auginantiems vaikus tėvams tenka susidurti su įvairiomis mažųjų baimėmis, viena jų – ligoninės ir medikų. Dr. Lina Jankauskaitė ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto studentė Kristina Ganzijeva dalijasi patarimais, kaip įveikti šią baimę.

Vaidotas Urbonas: vaikams baltymų reikia daugiau nei saugusiems

Tyrimai įrodė, iš kokių produktų gaunami baltymai naudingiausi sveikatai.

R. Bogušienė: kaip išsirinkti šviežiausias bei kokybiškiausias braškes

Prasidėjo braškių sezonas. Parduotuvių lentynos ir turgūs lūžta nuo braškių ir dažna mama ar močiutė neša namo raudonas gardžiai kvepiančias uogas.

Dvi dažniausios vasaros traumos: ko šiukštu nedaryti prasiskėlus galvą ar nusibrozdinus

Vasarą vaikai daug laiko leidžia lauke, tad natūralu, kad ir traumų tikimybė būna didesnė. Ką daryti ir ko nedaryti, jei vaikas prasiskėlė galvą ar nusibrozdino?

Ekspertai baigė vertinti mokyklų ir darželių maistą: rezultatai stebina

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kartu su Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) bei Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) baigė vizitus ugdymo įstaigose - mokyklose ir darželiuose, kur mobili ekspertų komanda apsilankydavo netikėtai ir vertindavo vaikams tiekiamo maisto kokybę.

Siūloma uždrausti „vaikišką šampaną“ ir kitas alkoholį imituojančias prekes vaikams

Reaguojant į nevyriausybinių organizacijų siūlymus siūloma atsisakyti viešoje prekyboje vaikams skirtų prekių, kurios imituoja suaugusiųjų elgesį vartojant alkoholį, iš kurių populiariausi yra vaisvandeniai, parduodami putojantį vyną imituojančiose pakuotėse.

Kaip prižiūrėti vaikų smėlio dėžę, kad ji netaptų ligų šaltiniu

Šiltuoju metų laiku vaikų smėlio dėžės tampa tikromis statybų aikštelėmis – statomos pilys, kasamos duobės, rausiami tuneliai.

Mitybos specialistė Vaida Kurpienė: valgyti avižas reikėtų bent dukart per savaitę

Kadaise laikytos antrarūšėmis ir bevertėmis, šiandien avižos pripažįstamos kaip viena naudingiausių grūdinių kultūrų.

3 dažniausios odos ligos, kai išberia: kaip jas atpažinti ir padėti vaikui (1)

Spuogeliai, nuolatinis niežulys ir raudonis. Šios odos problemos vargina daugelį iš mūsų.