Veiksmingi patarimai, kaip vasarą stiprinti imunitetą

 (3)
Nors vasara asocijuojasi su atostogomis, yra darbelių, kuriuos geriausiai atlikti kaip tik šiuo metu. Vienas jų – vaikų grūdinimas.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Konsultuoja medicinos mokslų daktaras doc. vaistininkas Juozas Vasiliauskas.

Girdėjau ne vieną mamą skundžiantis: „Buvo tikras ligų pavasaris – iš vienos išsikapstome, po kelių dienų į kitą ligą „įpuolame"." Tai patvirtina gydytojai ir vaistininkai – prie jų šiemet driekėsi kaip reta ilgos eilės. Todėl bene svarbiausias šios vasaros darbas – sustiprinti imunitetą ir padėti jam išlikti stipriam. Kaip? Grūdinti vaikus. Nuo ko pradėti? Į šį klausimą knieti atsakyti vienos mamos žodžiais: „Pirmiausia reikia atsikratyti nuolat mus, mamas, graužiančios minties ir baimės: „Oi, sušals, oi, perpūs, oi...""

Masažas

Nubudusio vaiko neskubėkite krapštyti iš lovos. Pamasažuokite: delnais patrinkite ausies kaušelio pakraščius, delniukus, pėdutes. Mažiems vaikams užtenka tai padaryti delnu, vyresnius galima „paglostyti" masažine kempinėle ar pirštinėle. Mažiukams užteks dviejų–keturių minučių, vyresnius masažuokite ilgiau. Delnuose, pėdose yra daug refleksinių taškų, kurie atstovauja tam tikrus vidaus organus. Masažuodami taškus „pamasažuojame" ir organus, juos išjudiname, pageriname kraujotaką. Vyresnius vaikus pratinkime patrinti delną į delną, kai tik turi laiko.

Puikiausias pėdų masažas – pavaikščioti basomis po žolę (trumpai nupjautą), smėlį, akmenukus. Tiesa, kol vaiko pėdutės įpras, pirmiausia basomis leiskite lakstyti šiltą dieną ant įšilusio smėliuko, vėliau basom paleiskite jau ir vėsesnę dieną laiką vis ilgindami. Palakstyti po ryto rasą sveika jau šiek tiek pagrūdintiems vaikams.

Vanduo

Vaikams netinka kontrastinis (karšto ir šalto vandens) dušas, apipylimai lediniu vandeniu ar „įmetimai" į vėsų jūros ar ežero vandenį. Grūdinti vandeniu reikia pradėti drėgnai aptrinant kūną.

Su kūdikiu reikia elgtis ypač švelniai ir atsargiai, todėl pirmiausia pripratinkite sausai aptrinti. Užsimovę švelnią medvilnės pirštinę (ar su medžiagos skiaute) paglostykite rankas, kojas, nugara ir t. t. Po kelių dienų pirštinę ar medžiagos skiautę sudrėkinkite (gerai išgręžkite, kad vanduo nevarvėtų) 35–36 laipsnių temperatūros vandeniu ir apšluostykite kūnelį. Kas antrą dieną temperatūrą mažinkite vienu laipsniu, iki 28 laipsnių. Rankas aptrinkite nuo pirštukų peties link, o kojytes – nuo pėdučių klubo link. Paskui aptrinkite krūtinę, pilvą ir nugarą. Baigusi procedūrą vaikutį sausai nušluostykite.

Tik nuolat taip grūdinamą kūdikį, kai sulaukia 9 mėn., galima apipilti drungnu vandeniu.

Vaikas grūdinasi pliuškendamasis mažame pripučiamajame baseine, kai vanduo prišildytas saulės, taip pat maudydamasis jūroje ir kituose vandens telkiniuose. Tačiau jis turi pats to norėti, maudynės visada turi prasidėti braidymu, apsitrynimu, apsipylimu vandeniu, kad organizmas priprastų prie temperatūros pokyčių. Stebėkite, kad vaikas nesušaltų.

Veiksmingi patarimai, kaip vasarą stiprinti imunitetą
© Vida Press

Grynas oras ir oro vonios

Vasarą vaikai lauke gali išbūti kone visą dieną. Raginkite juos judėti, bėgioti, spardyti kamuolį. Aktyviai judant geriau ventiliuojami plaučiai, kraujas pasiima daugiau deguonies, daugiau jo patenka į visus audinius, smegenis ir t. t.

Rekomenduojama vaiką bent savaitei nuvežti prie jūros, nes oras ten kitoks – „prisotintas" jodo, jūros druskų, švaresnis, nes jame mažiau žiedadulkių, dulkių, sunkiųjų metalų.

Nerenkite vasarą vaiko šilčiau, nei patys esate apsirengę. Net vakarop, kai oras pravėsta, neskubėkite vilkti megztuko ar šiltesnių kelnių. Jei rankos šiltos, vadinasi, viskas gerai, vaikui nešalta.

Oro vonių, kai mažylis išrengiamas nuogai ir jam leidžiama tokiam pabūti, reikia ne tik kūdikiams, bet ir vyresniems vaikams.

Kelių savaičių kūdikiui leisti paplikinėti galima 2–3 min. (kol keičiamos sauskelnės), vėliau kasdien laikas vis ilginamas viena minute, tačiau nuolat stebint, ar ne vėsu. Kūdikiui oro vonios atliekamos esant 22–23 laipsnių temperatūrai. Įpratusį plikinėti kambaryje šiltą nevėjuotą vasaros dieną galima išnešti ir į lauką. Kūdikį švelniai masažuokite, mankštinkite.

1–3 m. vaikams pasimankštinti ar kitaip pajudėti mūvint tik trumpikes sveika esant 18 laipsnių šilumai.

Ar grūdinimas visada duoda rezultatų?

Taip, jei paisoma auksinės taisyklės: pradėti grūdinti galima tik sveiką vaiką, tai daryti reikia kasdien (kai suserga – nustoti, kai pasveiksta – tęsti ) ir pamažu, t. y. pradėti nuo švelnių procedūrų jas nuolat po truputį stiprinant, ilginant. Be to, procedūros turi patikti vaikui, pakelti jam nuotaiką, o ne sugadinti. Grūdindami per prievartą galite sulaukti priešingo nei tikitės rezultato.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

4 paprasti triukai, kurie paskatins valgyti sveikiau vaikus

Maisto vaizdas, skonis, kvapas – ši trijulė nenuginčijamai turi įtakos maisto pasirinkimui.

Kauno vaikų darželyje – palankesnis sveikatai meniu

„Mano vaikas košių nevalgo!“. „Daržovių lėkštę stumia nuo savęs kuo toliau!“.„Žuvies kvapo tiesiog pakęsti negali!“ Tokias ir panašias tėvų kalbas girdime tikrai dažnai. Tačiau ar žinome, kaip tai pakeisti?

Gydytoja ortodontė – apie kreivų dantų gydymą (1)

Sveikiausiais dantimis gali džiaugtis 1,5–3 metų amžiaus vaikai, tačiau jau penkiamečių-šešiamečių dantys tampa prasti.

Vaikų chirurgai: gali būti, kad ateityje apendicitui gydyti užteks tabletės

Vaikų chirurgai, susirinkę Vaikų ligoninėje organizuotoje konferencijoje, aptarė vaikų ūminių chirurginių ligų diagnostiką, gydymą ir perspektyvas.

Gydytoja: ką daryti, jei užklupo kosulys

Turbūt nėra dienos, kada nekosėtumėme. Dažniausiai mes taip įpratę prie kosulio, kad net nepastebime. Kai jau kosulys tampa pastebimas, ypač vaikams, tik tuomet sunerimstame – ir vėl jis susirgo... Ir vėl mums reikės keisti savo planus, nes reikės slaugyti sergantį vaiką...

Gydytoja dietologė: kasdien turime suvalgyti ne mažiau 400 g daržovių ir 300 g vaisių (1)

Vaisiai ir daržovės, sultys ir glotnučiai – svarbi gerai subalansuotos mitybos dalis, tiek kaip pagrindinis patiekalas, pavyzdžiui, pusryčiai, tiek ir kaip užkandis dienos metu.

Gydytoja – apie žuvų taukų svarbą vaikų sveikatai

Šiuolaikiniams vaikams tenka daugybė įvairiausių iššūkių, o juos įveikti nėra paprasta – vis daugiau informacijos vaikai gauna naudodamiesi naujomis technologijomis, jų miego laikas per pastaruosius 20 metų sutrumpėjo valanda, jie vis mažiau bendrauja su bendraamžiais, tėvais ir seneliais, mažiau sportuoja ir žaidžia lauke, jiems žymiai daugiau greito ir nesveiko maisto pagundų.

Atlėpusios vaiko ausys: kada reikia operuoti?

Atlėpusios ausys – tai dažniausiai pasitaikanti įgimta ausų deformacija.

9 gėrimai užklupus peršalimo ligoms

Pajutus pirmuosius peršalimo simptomus, verta nepamiršti ir liaudies medicinos - arbatų, šiltų gėrimų, kompresų ir vonelių. Jūsų dėmesiui – 9 gėrimų receptai, kuriuos pravartu žinoti susirgus.

5 priežastys, kodėl vaikai dažnai serga (2)

Nuolatinių peršalimų priežastimi gali tapti alergija, ėduonis ar net netinkama apranga. Kaip išvengti ligų, pataria pediatrai.

Kuo šiandien apsiavęs jūsų vaikas: specialistų patarimai kiekvienai šeimai

„Rūpinamės nupirkti kokybiškus batus, negailime jiems pinigų, nors darganotą dieną su jais vaikas nueina labai trumpą atstumą – nuo namų iki mašinos ir nuo šios – iki darželio, o apie tai, ką avės aštuonias valandas darželyje, ilgai nemąstome: „Bet ką!" Skaitytojos pastabos negalėjome praleisti pro ausis. Taigi, ką avi darželinukai?

Gydytoja alergologė: specifinę imunoterapiją geriausia pradėti rudenį ir žiemą

Pasak Vaikų ligoninės gydytojos alergologės ir klinikinės imunologės Neringos Stirbienės, ne visi, kurie yra patyrę sunkių alerginių reakcijų dėl bičių, vapsvų, širšių ar kitų plėviasparnių vabzdžių įgėlimo, yra girdėję, kad gyventi be baimės padeda specifinė imunoterapija, dėl kurios į gydytojus reikėtų kreiptis ne atėjus šiltajam sezonui, o būtent dabar – rudenį ir žiemą.

3 pagrindiniai vaikų peršalimo simptomai ir kaip juos įveikti

Bijoti vaikų peršalimo nereikia – tai normali imuninės sistemos vystymosi dalis.

5 maisto produktai, kurie daro neigiamą poveikį vaiko nuotaikai

Tėvai intuityviai žino, koks maistas daro poveikį jų vaiko elgesiui ir nuotaikai. Žinome, kad saldainiai, pavyzdžiui, sukelia hiperaktyvumo priepuolius. Tačiau vaiko nuotaika gali pakisti ne tik dėl cukraus – užkandžiuose ir maisto produktuose, kuriuos duodame savo mažiesiems, egzistuoja ir daugiau kaltininkų.

Šunų terapija vaikams: kokios veislės labiausiai tam tinka

Tinklaraštį „Švelni tėvystė“ rašanti medicinos psichologė Milda Kukulskienė pasakoja apie keturkojus terapeutų padėjėjus – šunis.