Veiksmingi patarimai, kaip vasarą stiprinti imunitetą

 (3)
Nors vasara asocijuojasi su atostogomis, yra darbelių, kuriuos geriausiai atlikti kaip tik šiuo metu. Vienas jų – vaikų grūdinimas.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Konsultuoja medicinos mokslų daktaras doc. vaistininkas Juozas Vasiliauskas.

Girdėjau ne vieną mamą skundžiantis: „Buvo tikras ligų pavasaris – iš vienos išsikapstome, po kelių dienų į kitą ligą „įpuolame"." Tai patvirtina gydytojai ir vaistininkai – prie jų šiemet driekėsi kaip reta ilgos eilės. Todėl bene svarbiausias šios vasaros darbas – sustiprinti imunitetą ir padėti jam išlikti stipriam. Kaip? Grūdinti vaikus. Nuo ko pradėti? Į šį klausimą knieti atsakyti vienos mamos žodžiais: „Pirmiausia reikia atsikratyti nuolat mus, mamas, graužiančios minties ir baimės: „Oi, sušals, oi, perpūs, oi...""

Masažas

Nubudusio vaiko neskubėkite krapštyti iš lovos. Pamasažuokite: delnais patrinkite ausies kaušelio pakraščius, delniukus, pėdutes. Mažiems vaikams užtenka tai padaryti delnu, vyresnius galima „paglostyti" masažine kempinėle ar pirštinėle. Mažiukams užteks dviejų–keturių minučių, vyresnius masažuokite ilgiau. Delnuose, pėdose yra daug refleksinių taškų, kurie atstovauja tam tikrus vidaus organus. Masažuodami taškus „pamasažuojame" ir organus, juos išjudiname, pageriname kraujotaką. Vyresnius vaikus pratinkime patrinti delną į delną, kai tik turi laiko.

Puikiausias pėdų masažas – pavaikščioti basomis po žolę (trumpai nupjautą), smėlį, akmenukus. Tiesa, kol vaiko pėdutės įpras, pirmiausia basomis leiskite lakstyti šiltą dieną ant įšilusio smėliuko, vėliau basom paleiskite jau ir vėsesnę dieną laiką vis ilgindami. Palakstyti po ryto rasą sveika jau šiek tiek pagrūdintiems vaikams.

Vanduo

Vaikams netinka kontrastinis (karšto ir šalto vandens) dušas, apipylimai lediniu vandeniu ar „įmetimai" į vėsų jūros ar ežero vandenį. Grūdinti vandeniu reikia pradėti drėgnai aptrinant kūną.

Su kūdikiu reikia elgtis ypač švelniai ir atsargiai, todėl pirmiausia pripratinkite sausai aptrinti. Užsimovę švelnią medvilnės pirštinę (ar su medžiagos skiaute) paglostykite rankas, kojas, nugara ir t. t. Po kelių dienų pirštinę ar medžiagos skiautę sudrėkinkite (gerai išgręžkite, kad vanduo nevarvėtų) 35–36 laipsnių temperatūros vandeniu ir apšluostykite kūnelį. Kas antrą dieną temperatūrą mažinkite vienu laipsniu, iki 28 laipsnių. Rankas aptrinkite nuo pirštukų peties link, o kojytes – nuo pėdučių klubo link. Paskui aptrinkite krūtinę, pilvą ir nugarą. Baigusi procedūrą vaikutį sausai nušluostykite.

Tik nuolat taip grūdinamą kūdikį, kai sulaukia 9 mėn., galima apipilti drungnu vandeniu.

Vaikas grūdinasi pliuškendamasis mažame pripučiamajame baseine, kai vanduo prišildytas saulės, taip pat maudydamasis jūroje ir kituose vandens telkiniuose. Tačiau jis turi pats to norėti, maudynės visada turi prasidėti braidymu, apsitrynimu, apsipylimu vandeniu, kad organizmas priprastų prie temperatūros pokyčių. Stebėkite, kad vaikas nesušaltų.

Veiksmingi patarimai, kaip vasarą stiprinti imunitetą
© Vida Press

Grynas oras ir oro vonios

Vasarą vaikai lauke gali išbūti kone visą dieną. Raginkite juos judėti, bėgioti, spardyti kamuolį. Aktyviai judant geriau ventiliuojami plaučiai, kraujas pasiima daugiau deguonies, daugiau jo patenka į visus audinius, smegenis ir t. t.

Rekomenduojama vaiką bent savaitei nuvežti prie jūros, nes oras ten kitoks – „prisotintas" jodo, jūros druskų, švaresnis, nes jame mažiau žiedadulkių, dulkių, sunkiųjų metalų.

Nerenkite vasarą vaiko šilčiau, nei patys esate apsirengę. Net vakarop, kai oras pravėsta, neskubėkite vilkti megztuko ar šiltesnių kelnių. Jei rankos šiltos, vadinasi, viskas gerai, vaikui nešalta.

Oro vonių, kai mažylis išrengiamas nuogai ir jam leidžiama tokiam pabūti, reikia ne tik kūdikiams, bet ir vyresniems vaikams.

Kelių savaičių kūdikiui leisti paplikinėti galima 2–3 min. (kol keičiamos sauskelnės), vėliau kasdien laikas vis ilginamas viena minute, tačiau nuolat stebint, ar ne vėsu. Kūdikiui oro vonios atliekamos esant 22–23 laipsnių temperatūrai. Įpratusį plikinėti kambaryje šiltą nevėjuotą vasaros dieną galima išnešti ir į lauką. Kūdikį švelniai masažuokite, mankštinkite.

1–3 m. vaikams pasimankštinti ar kitaip pajudėti mūvint tik trumpikes sveika esant 18 laipsnių šilumai.

Ar grūdinimas visada duoda rezultatų?

Taip, jei paisoma auksinės taisyklės: pradėti grūdinti galima tik sveiką vaiką, tai daryti reikia kasdien (kai suserga – nustoti, kai pasveiksta – tęsti ) ir pamažu, t. y. pradėti nuo švelnių procedūrų jas nuolat po truputį stiprinant, ilginant. Be to, procedūros turi patikti vaikui, pakelti jam nuotaiką, o ne sugadinti. Grūdindami per prievartą galite sulaukti priešingo nei tikitės rezultato.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Jei laikysitės šių patarimų, vaikas nejaus medikų ir ligoninės baimės

Auginantiems vaikus tėvams tenka susidurti su įvairiomis mažųjų baimėmis, viena jų – ligoninės ir medikų. Dr. Lina Jankauskaitė ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto studentė Kristina Ganzijeva dalijasi patarimais, kaip įveikti šią baimę.

Vaidotas Urbonas: vaikams baltymų reikia daugiau nei saugusiems

Tyrimai įrodė, iš kokių produktų gaunami baltymai naudingiausi sveikatai.

R. Bogušienė: kaip išsirinkti šviežiausias bei kokybiškiausias braškes

Prasidėjo braškių sezonas. Parduotuvių lentynos ir turgūs lūžta nuo braškių ir dažna mama ar močiutė neša namo raudonas gardžiai kvepiančias uogas.

Dvi dažniausios vasaros traumos: ko šiukštu nedaryti prasiskėlus galvą ar nusibrozdinus

Vasarą vaikai daug laiko leidžia lauke, tad natūralu, kad ir traumų tikimybė būna didesnė. Ką daryti ir ko nedaryti, jei vaikas prasiskėlė galvą ar nusibrozdino?

Ekspertai baigė vertinti mokyklų ir darželių maistą: rezultatai stebina

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kartu su Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) bei Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) baigė vizitus ugdymo įstaigose - mokyklose ir darželiuose, kur mobili ekspertų komanda apsilankydavo netikėtai ir vertindavo vaikams tiekiamo maisto kokybę.

Siūloma uždrausti „vaikišką šampaną“ ir kitas alkoholį imituojančias prekes vaikams

Reaguojant į nevyriausybinių organizacijų siūlymus siūloma atsisakyti viešoje prekyboje vaikams skirtų prekių, kurios imituoja suaugusiųjų elgesį vartojant alkoholį, iš kurių populiariausi yra vaisvandeniai, parduodami putojantį vyną imituojančiose pakuotėse.

Kaip prižiūrėti vaikų smėlio dėžę, kad ji netaptų ligų šaltiniu

Šiltuoju metų laiku vaikų smėlio dėžės tampa tikromis statybų aikštelėmis – statomos pilys, kasamos duobės, rausiami tuneliai.

Mitybos specialistė Vaida Kurpienė: valgyti avižas reikėtų bent dukart per savaitę

Kadaise laikytos antrarūšėmis ir bevertėmis, šiandien avižos pripažįstamos kaip viena naudingiausių grūdinių kultūrų.

3 dažniausios odos ligos, kai išberia: kaip jas atpažinti ir padėti vaikui (1)

Spuogeliai, nuolatinis niežulys ir raudonis. Šios odos problemos vargina daugelį iš mūsų.

Lietuvos vaikai suvartoja keturiskart daugiau cukraus už normą: kur ir kiek jo pridėta

Lietuvos gyventojai kasdieną gauna vidutiniškai 22 proc. daugiau cukraus, nei rekomenduoja Pasaulio sveikatos organizacija (PSO). Vaikai suvartoja dar daugiau - kai kurių tyrimų duomenimis, net keturis kartus daugiau nei norma.

Važiuojant supa ir pykina: kaip padėti vaikui

Šylant orams vis dažniau savo vaikus sodinsime į automobilius ir vyksime poilsiauti. Deja, kai kurie tėvai jau žino, kad kelionės ne visada būna malonios.

Gydytoja Evelina Nevardauskaitė-Rudzikienė – apie natūralias gydymo priemones susirgus vaikui

Šiais laikais pasaulyje populiarėjanti sveikos gyvensenos ir natūralumo tendencija tampa aktuali ir gydant vaikus.

Indrė Kavaliauskaitė Morkūnienė atskleidė, kaip savo vaikus gydo be vaistų

Šiais laikais apie vaikų priežiūrą tėvai gali rasti gausybę informacijos – kaip gydyti, kokius metodus taikyti ir kaip išvengti ligų.

Ledų sezonas: kokių ir kiek per dieną sveika valgyti vaikui

Kas pasaulyje skaniausia? Uždavus šį klausimą vaikui, visai tikėtina, kad dėl prizinės vietos rungsis ir ledai. Kokie ledai tinkamiausi vaikui ir kada geriau jų neduoti?

Vaiką atakuoja alergija: svarbu žinoti

Kaip sužinoti, ar mažylis tikrai alergiškas?