Žalingi produktai, arba ko neturėtų būti vaikų valgiaraštyje

 (5)
Suaugusieji žino – dauguma ligų kyla dėl netinkamos mitybos. Deja, žalingi produktai labai dažnai patenka į mūsų mažylių racioną. Tada kyla pavojus – juk jau vaikystėje susiformuoja pagrindas vėlesnėms vaiko ligoms, tam daug įtakos turi nesveikas maistas.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kokių žalingų produktų neturėtų būti trejų metų vaiko racione?

Kramtomųjų saldainių ir čiulpiamųjų saldainių ant pagaliuko, atsako vaikų mitybos specialistai. Tokie saldainiai gadina vaikams dantis. O ir visam organizmui jie neduoda nieko gero.

Trejų metų vaikams nepatartina duoti riebių ir aštrių padažų.

Dauguma tėvų, norėdami pamaloninti vaiką, nuperka populiarių gazuotų gėrimų ir greitojo maisto. Taip jie tikisi mažojo pilveliui surengti šventę.

Medikai, tai regėdami, tik linguoja galvas. Ne paslaptis, kad greitasis maistas kenkia vaikų organizmui, apie tai daug kalbama, tik daugelis suaugusiųjų rimtai nevertina gydytojų žodžių. Juk gamintojai negaili pinigų kruopščiai apgalvotoms, spalvingoms reklamoms. Rūpestingi tėvai, norintys surengti savo vaikui šventę, eina į vaikų itin mėgstamą greito maisto restoraną ir nesupranta, kad idėja surengti šventę pamaitinant vaiką tokiu maistu, kilo ne jų galvoje. Visi žino, greitojo maisto gamintojai išleidžia daug pinigų, kad įpirštų šią mintį suaugusiems. Išleisti pinigai keleriopai atsiperka – ne šiandien, tai vėliau, kai šventės pojūtis taps neatsiejamas nuo greitojo maisto, o vaikas vėl norės ten eiti linksmų pojūčių.

Tik mokama už tai bus pinigais ir sveikata. Juk keptose bulvytėse, mėsainiuose, bulvių traškučiuose, dešrainiuose yra daug riebalų, cheminių priedų ir prieskonių, jie tukina vaikus, sukelia žarnyno ir skrandžio ligų.

Visi žino, koks greitojo maisto poveikis organizmui, o apie saldžių gazuotų gėrimų pavojus mažai kas žino. Saldžiuose gazuotuose gėrimuose labai daug konservantų, rūgštiklių ir dažiklių. Visokiausi limonadai, fantos, kolos labai kaloringi dėl didelio kiekio cukraus ar jo pakaitalų, o tai gali nutukinti vaiką, sukelti diabetą. Mokslininkai sako, kad cukraus pakaitalai sukelia vaikams hiperaktyvumą, trukdo jų protiniam vystymuisi. Odontologai irgi dažnai kalba apie saldžių gazuotų gėrimų žalą – jie gadina dantų emalį – o kaltas ne tik cukrus, bet ir įvairios rūgštys, kurių dedama į gazuotus gėrimus.

Vienas tyrimas parodė – natrio benzoatas, kurio yra gazuotuose gėrimuose, kenkia DNR, dėl to ateityje gali išsivystyti Parkinsono liga, kepenų cirozė.

Ypač kenksmingas vaiko organizmui derinys – greitasis maistas ir vėsus vanduo, nes esant žemai temperatūrai riebalai ima stingti ir vaiko skrandžiui sunku suvirškinti sunkų maistą.

Dar vienas maisto produktas, į kurį norisi atkreipti tėvelių dėmesį – dešrelės ir dešros. Deja, mėsos kiekis dešroje labai nedidelis, užtai daug modifikuotos sojos ir riebalų. O kvapas, skonis ir spalva suteikiami tik cheminiais priedais. Be abejonės, dešrelės ir dešros patenka į žalingiausių maisto produktų sąrašą.

Visi šiame straipsnyje minimi produktai nerekomenduojami bet kokio amžiaus žmonėms, bet ypač žalingi vaikams. Jei vaikas kartą kitą suvalgys bulvių traškučių, didelės bėdos nebus. Svarbiausia, kad tėvai neapdovanotų vaikų čiulpiamais saldainiais ant pagaliuko ar traškučiais – juk vaikystėje formuojasi valgymo įpročiai ir kultūra. Kai atžala bus 16 m. amžiaus, tėvai jau negalės kontroliuoti, kur ir ką jis valgo, taigi sveikos mitybos įpročius patartina formuoti vaikystėje. Tai nereiškia, kad reikia daryti kultą iš sveiko maisto, visiškai neduoti vaikui saldumynų. Visko turi būti su saiku. Ir nepamirštant vaikams duoti gerųjų bakterijų, pagerinsiančių virškinimo sistemą ne tik po nuodėmingų pietų.

Padėkite savo vaikams užaugti sveikiems.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Mitybos specialistė: vaikai jaučia saiką ir intuityviai žino ką, kaip ir kiek valgyti

Pradėti keisti mitybos įpročius nėra lengva. Kardinalūs ir staigūs pokyčiai dažnai sukelia papildomą stresą tiek vaikams, tiek tėvams.

Vaistininkė: vitaminų trūkumą išduoda vaikų elgesys

Vitaminai yra vieni pagrindinių vaiko sveikatos ir energijos šaltinių. Vaistinių tinklo „Eurovaistinė" farmacininkė Elvyra Ramaškienė sako, kad yra vos vienas sezonas metuose, kai galima svarstyti, verta vaikui siūlyti vitaminus ar ne, visu kitu metu tėvai gali būti tikri, kad su maistu vaikas gauna ne visą jam būtinų vitaminų kiekį.

Kada dantų dengimas silantais gali pridaryti daugiau žalos, o ne naudos

Daug saldumynų kenkia ne tik bendrai vaiko sveikatai, bet ir sukelia dantų ėduonį.

Kokie pusryčiai vaikui geriausi žiemą

Visaverčiai pusryčiai – svarbus fizinės ir protinės energijos šaltinis reikalingas ne tik geros dienos pradžiai. Ką geriausia valgyti žiemos rytais, pataria gydytoja-dietologė Laura Romeraitė-Kuklierienė.

Praktiški specialistės patarimai, kaip nuo šiandien sveikiau maitinti vaikus

Ne draudimais, ne kritika, ne prievarta ar pagrūmojimu „turi valgyti sveikai", o tik sudarydami tinkamas sąlygas, būdami pavyzdžiu ir mokydami vaikus pasieksime, kad jie valgytų sveikiau.

Jei puola virusai, pasitelkite šias 3 liaudiškas priemones

Pajutus, kad ima kibti liga ir “kažkas ne taip” nereikia laukti, kas bus toliau, o geriau imtis visų priemonių, kaip užkirsti ligai kelią.

Kaip apskaičiuoti, kiek kalorijų per dieną reikia skirtingo amžiaus vaikams (LENTELĖ)

Ar žinote, kiek kalorijų per dieną reikia suvartoti vaikui?

Prof. Dario Martinelli atviras laiškas apie veganišką mitybą ir vaikus

„Vaikų ligoninės gydytojai perspėja: veganiška mityba vaikams yra pavojinga“ (čia)– tokiu pavadinimu išplatintas spaudos pranešimas sulaukė didžiulio visuomenės ir specialistų susidomėjimo. Redakciją pasiekė prof. Dario Martinelli laiškas.

Naujos vaikų mitybos rekomendacijos: ką svarbu žinoti tėvams (3)

Nuo sausio 1 d. ugdymo įstaigose įsigalioja naujos vaikų maitinime rekomenduojamos paros maistinių medžiagų normos. Tai patvirtinta Lietuvos sveikatos apsaugos ministro pasirašytu teisės aktu. Vaikų paros energijos normos nustatytos, atsižvelgiant į amžių, lytį bei fizinį aktyvumą.

Specialistai išskyrė 5 svarbiausius dalykus, kad vaikų dantys būtų sveiki (2)

Vaikų burnos higiena yra ne mažiau svarbi nei fizinis aktyvumas ir tinkama mityba, todėl ja privaloma pradėti rūpintis vos išdygus pirmiesiems dantims.

Kaip išsirinkti kokybišką ir skanią žuvį

Statistinis lietuvis per metus suvalgo apie 15 kg žuvies, tačiau dažniausiai šį produktą valgo per šventes. Pagal sveikatai palankios mitybos principus, žuvis, o ypač šviežia žuvis, turi būti mūsų racione ir ją reiktų rinktis bent kartą per savaitę. Tam, kad žuvis ant jūsų stalo patektų sveika ir kokybiška, būtina žinoti ne tik kaip tokią žuvį išsirinkti, bet ir kaip tinkamai ją paruošti.

Žalingi produktai, arba ko neturėtų būti vaikų valgiaraštyje (5)

Suaugusieji žino – dauguma ligų kyla dėl netinkamos mitybos. Deja, žalingi produktai labai dažnai patenka į mūsų mažylių racioną. Tada kyla pavojus – juk jau vaikystėje susiformuoja pagrindas vėlesnėms vaiko ligoms, tam daug įtakos turi nesveikas maistas.

4 paprasti triukai, kurie paskatins valgyti sveikiau vaikus

Maisto vaizdas, skonis, kvapas – ši trijulė nenuginčijamai turi įtakos maisto pasirinkimui.

Kauno vaikų darželyje – palankesnis sveikatai meniu

„Mano vaikas košių nevalgo!“. „Daržovių lėkštę stumia nuo savęs kuo toliau!“.„Žuvies kvapo tiesiog pakęsti negali!“ Tokias ir panašias tėvų kalbas girdime tikrai dažnai. Tačiau ar žinome, kaip tai pakeisti?

Gydytoja ortodontė – apie kreivų dantų gydymą (1)

Sveikiausiais dantimis gali džiaugtis 1,5–3 metų amžiaus vaikai, tačiau jau penkiamečių-šešiamečių dantys tampa prasti.