Žalingi produktai, arba ko neturėtų būti vaikų valgiaraštyje

 (5)
Suaugusieji žino – dauguma ligų kyla dėl netinkamos mitybos. Deja, žalingi produktai labai dažnai patenka į mūsų mažylių racioną. Tada kyla pavojus – juk jau vaikystėje susiformuoja pagrindas vėlesnėms vaiko ligoms, tam daug įtakos turi nesveikas maistas.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kokių žalingų produktų neturėtų būti trejų metų vaiko racione?

Kramtomųjų saldainių ir čiulpiamųjų saldainių ant pagaliuko, atsako vaikų mitybos specialistai. Tokie saldainiai gadina vaikams dantis. O ir visam organizmui jie neduoda nieko gero.

Trejų metų vaikams nepatartina duoti riebių ir aštrių padažų.

Dauguma tėvų, norėdami pamaloninti vaiką, nuperka populiarių gazuotų gėrimų ir greitojo maisto. Taip jie tikisi mažojo pilveliui surengti šventę.

Medikai, tai regėdami, tik linguoja galvas. Ne paslaptis, kad greitasis maistas kenkia vaikų organizmui, apie tai daug kalbama, tik daugelis suaugusiųjų rimtai nevertina gydytojų žodžių. Juk gamintojai negaili pinigų kruopščiai apgalvotoms, spalvingoms reklamoms. Rūpestingi tėvai, norintys surengti savo vaikui šventę, eina į vaikų itin mėgstamą greito maisto restoraną ir nesupranta, kad idėja surengti šventę pamaitinant vaiką tokiu maistu, kilo ne jų galvoje. Visi žino, greitojo maisto gamintojai išleidžia daug pinigų, kad įpirštų šią mintį suaugusiems. Išleisti pinigai keleriopai atsiperka – ne šiandien, tai vėliau, kai šventės pojūtis taps neatsiejamas nuo greitojo maisto, o vaikas vėl norės ten eiti linksmų pojūčių.

Tik mokama už tai bus pinigais ir sveikata. Juk keptose bulvytėse, mėsainiuose, bulvių traškučiuose, dešrainiuose yra daug riebalų, cheminių priedų ir prieskonių, jie tukina vaikus, sukelia žarnyno ir skrandžio ligų.

Visi žino, koks greitojo maisto poveikis organizmui, o apie saldžių gazuotų gėrimų pavojus mažai kas žino. Saldžiuose gazuotuose gėrimuose labai daug konservantų, rūgštiklių ir dažiklių. Visokiausi limonadai, fantos, kolos labai kaloringi dėl didelio kiekio cukraus ar jo pakaitalų, o tai gali nutukinti vaiką, sukelti diabetą. Mokslininkai sako, kad cukraus pakaitalai sukelia vaikams hiperaktyvumą, trukdo jų protiniam vystymuisi. Odontologai irgi dažnai kalba apie saldžių gazuotų gėrimų žalą – jie gadina dantų emalį – o kaltas ne tik cukrus, bet ir įvairios rūgštys, kurių dedama į gazuotus gėrimus.

Vienas tyrimas parodė – natrio benzoatas, kurio yra gazuotuose gėrimuose, kenkia DNR, dėl to ateityje gali išsivystyti Parkinsono liga, kepenų cirozė.

Ypač kenksmingas vaiko organizmui derinys – greitasis maistas ir vėsus vanduo, nes esant žemai temperatūrai riebalai ima stingti ir vaiko skrandžiui sunku suvirškinti sunkų maistą.

Dar vienas maisto produktas, į kurį norisi atkreipti tėvelių dėmesį – dešrelės ir dešros. Deja, mėsos kiekis dešroje labai nedidelis, užtai daug modifikuotos sojos ir riebalų. O kvapas, skonis ir spalva suteikiami tik cheminiais priedais. Be abejonės, dešrelės ir dešros patenka į žalingiausių maisto produktų sąrašą.

Visi šiame straipsnyje minimi produktai nerekomenduojami bet kokio amžiaus žmonėms, bet ypač žalingi vaikams. Jei vaikas kartą kitą suvalgys bulvių traškučių, didelės bėdos nebus. Svarbiausia, kad tėvai neapdovanotų vaikų čiulpiamais saldainiais ant pagaliuko ar traškučiais – juk vaikystėje formuojasi valgymo įpročiai ir kultūra. Kai atžala bus 16 m. amžiaus, tėvai jau negalės kontroliuoti, kur ir ką jis valgo, taigi sveikos mitybos įpročius patartina formuoti vaikystėje. Tai nereiškia, kad reikia daryti kultą iš sveiko maisto, visiškai neduoti vaikui saldumynų. Visko turi būti su saiku. Ir nepamirštant vaikams duoti gerųjų bakterijų, pagerinsiančių virškinimo sistemą ne tik po nuodėmingų pietų.

Padėkite savo vaikams užaugti sveikiems.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

10 faktų apie kiaušinius: ar visus žinojote?

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro specialistai pristato 10 svarbiausių faktų apie kiaušinius.

„Slapti pirkėjai“ ragaus ne tik ligoniams, bet ir darželinukams bei mokiniams tiekiamo maisto

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai tikrins ne tik ligoniams, bet ir mokiniams tiekiamą maistą.

Arbatos kūdikiams ir mažyliams, kad jie augtų sveiki

Pasitelkus žinomo Lietuvos pediatro doc. Algimanto Vingro žinias bei patirtį, sukurtos kūdikiams ir mažyliams subalansuotos, specialios receptūros GURGIO, PUKSIO, KNIURKIO, ŽVARBIO arbatėlės.

Kur ir kaip tinkamai laikyti vaistus namuose

Vonios spintelėje. Miegamajame, komodoje prie lovos. Viename iš virtuvėje esančių stalčių. Dėžutėje ant lentynos. Tai - kelios dažniausios vietos, kur žmonės laiko vaistus. Tačiau vaistai - ne saldainiai, kad juos būtų galima laikyti bet kur, bet kaip, bet kokiomis sąlygomis. Ką vertėtų žinoti?

Kai vaiko organizmui ima trūkti skysčių

Įvairios augalų dalys (lapai, žiedai, šaknys, vaisiai) buvo ir tebėra vartojamos nuo gilios senovės. Ir nors mokslui nuolat tobulėjant sukuriama vis efektyvesnių vaistų, vaistažolės, kaip gamtos dovanos žmogui, vis dar išlaiko savo vertę.

„Šlykštukai“ – žaislai iš nuodų?

Viešojoje erdvėje plintanti „pasidaryk pats“ mada gaminti žaislus, vadinamus išmaniuoju plastilinu ar šlykštukais (angliškai slime) iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti nekaltai.

Vaikų ligų gydytoja – apie šiuolaikinių technologijų poveikį vaikams

Nuolat tenka girdėti tėvų skundus, kad vaikas „nenulipa" nuo kompiuterio ar telefono.

Sveikatai palankus valgiaraštis vaikams: vienos dienos pavyzdys

Atkreipkite dėmesį, kaip valgo vaikai. Maistas jiems – tai ne tik būtinybė, bet ir malonumas. Jie kiekvieną kąsnį sukramto, neskuba, mėgaujasi akimirka ir tik tada deda kitą kąsnį. Kai jaučiasi sotūs, pasako, kad gana. Iš vaikų galima mokytis ne valgyti, o ragauti ir pasimėgauti pačiu procesu.

Lauko darželio specialistai atskleidžia, kaip rengti vaikus, kad jie nesušaltų

Sniego ir lietaus kelnės – tokias frazes greitai išmoksta gryname ore didžiąją laiko dalį praleidžiantys Lauko darželio vaikai. Du arba trys sluoksniai drabužių, tinkamai parinkti audiniai – ir galima saugiai dūkti sniege ar taškytis po balas. Kelios paprastos sluoksniavimo taisyklės vaikams padeda nesušalti lauke ir neperkaisti įėjus į patalpą.

Kaip per šalčius tinkamai pasirūpinti savimi ir vaikais

Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai rekomenduoja, kaip elgtis žiemą, kad šalti orai, sniegas ir pūgos kuo mažiau paveiktų įprastą gyvenimą ir netaptų nelaimės priežastimi.

Gydytojo patarimai, kaip rinktis arbatą vaikui

Vaikų ligų gydytojo Algimanto Vingro patarimai, kokios turi būti patiems mažiausiems vaikams skirtos vaistažolių arbatos.

Vaikų negalavimai ir vaistažolės: ką svarbu žinoti

Įvairios augalų dalys (lapai, žiedai, šaknys, vaisiai) buvo ir tebėra vartojami nuo gilios senovės.

Vienos dienos meniu vaikams: rekomenduoja Raminta Bogušienė

Vaikai turi būti maitinami ne tik tam, kad patenkintume jų fiziologinius poreikius ir sotumą. Pasak sveikos mitybos ekspertės Ramintos Bogušienės, vaiko racionas turi būti įvairus ir sveikatai palankus.

Išvešėjo adenoidai: kaip gydyti ir kada prireikia operacijos

Mano puspenktų metų dukrytei – amžinas kosulys. Kosėja ji jau kokius trejus metus. Nuolat, bet nereguliariai. Nuo kelių kartų per savaitę iki keliasdešimties kartų per vakarą. Gydytoja otorinolaringologė kosulio priežastimi įvardijo išvešėjusius adenoidus.

Vaikas kosėja: kaip jam padėti be vaistų ir ar galima kosintį vesti į darželį

Vaikas pradėjo kosėti. Ką daryti, kad pagerėtų jo savijauta, ar vesti į darželį?