10 dalykų, kodėl man nepatinka mano tėvai

 (6)
Kas nutinka, kai devynmetis berniukas yra nepatenkintas savo tėvais? Atsakymą į šį klausimą pateikia rašytojas David Baddiel savo knygoje “Didžioji tėvų agentūra”.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Baris Benetas visada graužėsi dėl to, kad jo vardas Baris. Šiuolaikiniam devynmečiam (beveik dešimtmečiam) berniukui tai buvo kvailas vardas. Visų jo draugų vardai buvo panašūs į Džeiką, Luką ir Tadžą.

Tiesą sakant, vardai buvo ne panašūs, o būtent tokie. Džeikas buvo jo geriausias draugas, Lukas – antras pagal gerumą, Tadžas – trečias. Nors kartais tvarka apsiversdavo ir Tadžas tapdavo pirmasis. Kad ir kaip ten būtų, nė vieno iš jų vardas nebuvo panašus į Bario. Baris nė nepažinojo nieko, kas būtų pavadintas kuo nors panašiu į Barį. Nepažinojo nė vieno, tarkim, Brajeno. Ar Kolino. Ar Dereko. Nepažinojo jokio berniuko, kuris būtų pavadintas vardu, nebemadingu nuo 1953-iųjų.

Tačiau vardas tebuvo vienas iš daugelio dalykų – tiesa, antras pagal svarbą, – kuriais Baris kaltino savo tėvus (Siuzaną ir Džefą. Taigi taigi...).

Štai jums visas sąrašas, kurį Baris laikė paslėpęs po pagalve savo lovoje (ji, jeigu ką, nebuvo užtiesta fantastiška antklode su Lionelio Mesio atvaizdu, kokią turėjo Lukas):

DALYKAI, KURIAIS KALTINU SAVO TĖVUS:

1. Jie nuobodūs.

2. Jie pavadino mane Bariu. (Matot? Sakiau, kad tai antras pagal svarbą dalykas.)

3. Jie amžinai pavargę.

4. Jie neleidžia man žaisti kompiuterinių žaidimų.

5. Jie neperka man kompiuterinių žaidimų. Nė antklodės su Lioneliu Mesiu.

6. Jie LABAI LABAI LABAI griežti. Pavyzdžiui: verčia eiti į lovą pusę devynių, nors visi mano draugai gulasi DAUG vėliau; neleidžia valgyti rūgščių guminukų, kad neskaudėtų pilvo; liepia nesikeikti, nors aš tik pasakiau SUBINĖ – argi čia keiksmažodis?

7. Jie visada daug gražiau elgiasi su mano dvynėm sesėm SS, ir vien tik todėl, kad jos yra pavyzdukės ir stropuolės.

8. Jie nei stilingi, nei garsūs, nei apskritai kuo nors panašūs į suaugėlius iš mamos žurnalų. (Užrašęs aštuntąjį punktą Baris pagalvojo, kad jis šiek tiek primena pirmąjį, bet kadangi sąrašą rašė tušinuku, o ne pieštuku, būtų turėjęs viską nubraukti ir pradėti nuo
pradžių.)

9. Jie neturtingi. (Užrašęs šį punktą Baris pasijuto truputį nesmagiai, nes nutuokė, kad tai ne tėvų kaltė. Jo tėtis dirba parduotuvėje IKEA – tikrina atgabentas į sandėlį pakuotes ar panašiai, o mama – vaikų darželio auklėtoja. Baris žinojo, kad jie uždirba ne kažin ką. Tačiau tvirtai tikėjo, kad jei tik tėvai turėtų daugiau pinigų, dauguma punktų nuo 1 iki 8 – išskyrus tai, kad pavadino jį Bariu – būtų nereikšmingi.)

10. JIE NIEKADA MAN NESURENGIA TIKRAI GERO GIMTADIENIO.

Ir tai buvo pats didžiausias priekaištas. Visi Bario draugai neseniai buvo fantastiškai atšventę dešimtuosius gimtadienius. Per Džeiko gimtadienį jie važinėjosi gokartais. Per Luko – ėjo žaisti boulingo. O Tadžui buvo užsakytas limuzinas! Sulipę į jį vaikai važiavo į kino teatrą žiūrėti naujausio filmo su Džeimsu Bondu!

Baris dievino Džeimsą Bondą. Iš dalies dėl to jis taip nekentė savo vardo – žinojo, kad Džeimsas Bondas niekada nebūtų pavadintas Bariu. Suprantama, jis žinojo, kad Džeimso Bondo vardas yra Džeimsas, bet jeigu ne, tuomet jis tikriausiai vadintųsi Džonu, Deividu ar Maiklu. Arba – kaip mėgo pabrėžti Džeikas – Džeiku. Baris jam prieštaraudavo, bet širdyje žinojo, kad tai tiesa – kalbant apie vardus, Džeikas iš tikrųjų buvo tolygu Džeimsui.

Retsykiais Džeikas dar ir antakį kilstelėdavo – Bariui šis triukas nepavykdavo: jam pakildavo iš karto abu antakiai – ir tardavo: „Bondas. Džeikas Bondas."

Baris tylomis pripažindavo, kad frazė skamba visai normaliai. Nepalyginti geriau nei „Bondas. Baris Bondas."

***

Baris gulėjo lovoje ir niršo. Jis nudrožė tiesiai į savo kambarį, nei dantų nesivalė, nei nieko, ir užtrenkė duris. Bet durys atšoko atgal, mat tam, kad jos užsidarytų, reikia pasukioti rankeną ir atsargiai užverti. Tą jam ir teko padaryti, nors tai visiškai nederėjo su jo
įtūžiu.

Baris gulėjo apsivilkęs pižamą – zebrinę, su ausimis ir uodega, per didelę, nes gavo ją iš Luko – ir dairėsi po kambarį. Jam maudė galvą. Jis nežinojo, nuo ko, bet kažkada Sunday Express perskaitė, kad galvos skausmą sukelia stresas, o šią akimirką Baris jautė
baisų stresą.

Užmigti šiame kambaryje niekada nebuvo paprasta, mat Benetai gyveno šalia greitkelio A41, ir Bario langai išėjo kaip tik į jį. Seserų Sambūvis, žinoma, gavo tylesnį kambarį su vaizdu į sodą – maža to, DIDESNĮ: atseit joms reikia daugiau erdvės, nes jos dvi. Baris tokių nesąmonių nepripažino.

Pravažiuodami automobiliai apšviesdavo vis kitą Bario kambario dalį – nelygu į kurią pusę važiuodavo.

Jeigu automobilis leisdavosi nuo kalno, šviesa krisdavo ant Bario spintos, arba DEJN NORDESBRUKK, kaip ją vadino IKEA.

Jeigu automobilis kildavo į kalną, jo žibintai apšviesdavo lubas ir rudai gelsvą dėmę tiesiai virš Bario lovos – kartais jis apsimesdavo, kad tai Rusijos žemėlapis, kurį jam reikia išsityrinėti prieš leidžiantis į slaptą misiją.

Jeigu automobilis pasukdavo į greitkelį iš kitos pusės, baltos šviesos pluoštas krisdavo ant tolimosios sienos, kur kabėjo plakatas su Džeimsu Bondu – smokingą vilkinčiu Danieliu Kreigu – ir dar vienas su futbolo klubu „Barcelona", poros metų senumo, užtat priekinėje eilėje sėdi Lionelis Mesis. Bariui patiko, kad abu jo didvyriai iš plakatų žvelgia žudančiu žvilgsniu: Lionelis atrodė pasirengęs pats vienas sumušti visus vienuolika žaidėjų ir įkalti kamuolį kulnu, Džeimsas Bondas – tuojau pat ką nors nušauti.

Kartkartėmis lova sudrebėdavo pravažiavus sunkvežimiui.

Bet šį vakarą Baris nesistengė užmigti. Jis buvo pernelyg įniršęs. Jis žinojo, kad jei dabar užmigs, iki rytojaus barnis bus pamirštas, o jis to nenorėjo. Baris kalbėjo rimtai. Pyktis jam leido įsisąmoninti vieną svarbų dalyką: jo tėvai tiesiog nėra labai geri tėvai. Ši mintis Barį liūdino – jam maudė pilvą, galvojant apie tuos žodžius, taip kartais nutikdavo, kai berniukas ko nors išsigąsdavo, – bet, kita vertus, jis jautėsi drąsus, lyg pasitikdamas kažką naujo.

„Norėčiau geresnių tėvų..." – sukuždėjo Baris. Tai tardamas jis pajuto, kaip iš kairiosios akies išsisunkia ašarėlė. Vaizdas išsiliejo, ir drėgna dėmė lubose pasirodė panaši ne į Rusijos žemėlapį, o į ištepliotą kaką. Bario apmąstymai trumpam nutrūko. Ta mintis tiesiog išmušė jį iš vėžių: kaip kažkas galėjo užsikeberojęs priploti užpakalį prie lubų – taigi, kad atsitokėtų į save, jis pakartojo, ir šį sykį garsėliau: „Norėčiau geresnių tėvų."

Paskui išsitraukė iš po pagalvės slaptąjį sąrašą, kuriame buvo išvardijęs visas priežastis, kodėl jo mamai ir tėčiui taip nesiseka jų pagrindinis darbas – būti mama ir tėčiu. Iškėlęs sąrašą, Baris pakartojo trečią kartą, dar garsiau nei iki tol: „Norėčiau geresnių tėvų!"

Ir staiga visas kambarys ėmė drebėti.

Ištrauka iš David Baddiel knygos “Didžioji tėvų agentūra”. Iš anglų kalbos vertė Emilija Ferdmanaitė, išleido „Tyto alba“.


Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Įdomybės

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną (1)

Motinos pienas, nors gausiai tyrinėjamas mokslininkų, vis dar turi paslapčių. Pavyzdžiui, kodėl berniuką maitinančios motinos piene yra 25 proc. daugiau kalorijų nei maitinančios mergaitę? Kodėl pieno sudėtis kinta keičiantis maitinimo laikui?

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai (32)

Žindymas viešai – dažnai aptarinėjama tema, kuria diskutuoti mėgsta vaikų susilaukusios mamos.

Rimantas Kėvalas: „Žinokite, kad vaikai nesirgti negali, ir tai - ne pasaulio pabaiga“ (2)

„Kodėl mano vaikas serga?", - tokį klausimą Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos vadovas, vaikų ligų gydytojas, prof. dr. Rimantas Kėvalas išgirsta be galo dažnai.

Gimdymas su nuskausminimu ar be: įdomiausi mamų argumentai (13)

Kalbant šia tema mamų nuomonės išsiskiria kardinaliai: vienos pasisako tik už, kitos – prieš bet kokią intervenciją, o trečios lieka neutralios – nelygu, kokia situacija. Paskaitykime mamų nuomones ir argumentus!

Pasaulinę neišnešiotų naujagimių dieną Kauno Rotušė nušvis purpurine spalva

Šiandien, lapkričio 17 d., visas pasaulis mini pasaulinę neišnešiotų naujagimių dieną. Kaune šios dienos minėjimus jau 5 metus iš eilės organizuoja asociacija „Padedu augti", kuri visus kauniečius bei miesto svečius kviečia pasigrožėti 5-tąjį kartą purpurine spalva sužibsiančia Kauno Rotuše bei prisidėti prie palaikymo akcijos.

Miuziklas „Kakės Makės gimtadienis" sužavėjo pirmuosius mažuosius gerbėjus

Sekmadienį sostinės „Siemens" arenoje įvyko pirmasis miuziklo „Kakės Makės gimtadienis" parodymas. Visi bilietai į premjerą Vilniuje buvo parduoti.

10 mėnesių kūdikis sveria 28 kilogramus: gydytojai baiminasi dėl jo gyvybės (4)

10 mėnesių berniukas iš Meksikos Luis Manuel Gonzales, kaip ir visi jo bendraamžiai, mokosi tarti pirmuosius žodžius ir aktyviai domisi jį supančiu pasauliu. Tačiau Luis tai padaryti yra sunkiau, negu kitiems kūdikiams, mat jis sveria neįtikėtinai daug - net 28 kilogramus.

Įvardijo populiariausią mergaitės vardą visame pasaulyje (20)

Vardų mados egzistuoja visame pasaulyje, Lietuva - ne išimtis. Paskelbtasis populiariausias mergaitės vardas visame pasaulyje yra gana populiarus ir mūsų šalyje.

Istorinėje Aleksandro Vasiljevo parodoje - vaikų aprangos ir gyvenimo būdo įdomybės

Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje pristatyta paroda „Vaikų pasaulis. XVIII–XX a.“, kurioje kolekcininkas Aleksandras Vasiljevas kviečia pamatyti niekada anksčiau Lietuvos publikai nerodytus įvairių laikotarpių vaikiškus drabužius, aksesuarus, žaislus bei namų apyvokos daiktus.

Alkoholio poveikis būsimo vaiko sveikatai

Alkoholis (etanolis, etilo alkoholis) yra legaliai vartojama medžiaga, kuri priklauso teratogenams. Teratogenas – bet koks egzogeninis veiksnys (cheminis, biologinis ar fizinis), kuris, veikdamas embrioną ir vaisių, sutrikdo normalią raidą ir lemia anomalijų atsiradimą.

9,5 min. atgauti pusiausvyrą po bemiegės nakties

Mama, mes tave suprantame. Nuovargis - baisus dalykas, o toks nuovargis, kurį patiria mama, yra didesnis nei bet kuris kitas.

Būsimi ir esami tėvai kviečiami į nemokamas paskaitas Vilniuje

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei sveikatinimui.

Jei vaikas gimė 2017 metais, jo stipriosios savybės bus šios

Jeigu mažylis gimė tarp 2017 metų sausio 28 dienos ir 2018 metų vasario 15, jį pagal kinų kalendorių globoja Ugninis raudonas Gaidys.

Kviečiame į nemokamas paskaitas būsimoms mamytėms

Kūdikio, ypač pirmojo, besilaukiančioms mamoms kyla begalė klausimų apie nėščiųjų mitybą, higieną, taip pat, kaip pasiruošti sklandžiam gimdymui bei prižiūrėti naujagimį.

Kaip gimdo karališkose šeimose ir kokias tradicijas sulaužė princesė Diana bei Kate Middleton (2)

Nuo civilizacijos pradžios karališkasis pasaulis visada buvo ypatingas, išaukštintas, kupinas paslapčių ir net, kaip buvo manoma, dieviškosios galios. Taigi nieko keisto, kad vaiko gimimas karališkoje šeimoje visais laikais buvo ypatingas įvykis.