10 pasaulio istoriją pakeitusių ankstukų

 (1)
Apie 5-6 proc. naujagimių Lietuvoje ir visame pasaulyje kasmet gimsta neišnešioti. Tačiau ankstukai medicinos progreso dėka ne tik išgyvena, bet ir pasiekia karjeros aukštumų.
© DELFI montažas

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Didžiulį indėlį į žmonijos istoriją įnešę mokslininkai, politikai, menininkai – daug jų gimė neišnešioti, bet galiausiai jie ne tik prisivijo savo bendraamžius, bet ir juos pralenkė. Pateikiame jums 10 žymių ankstukų sąrašą.

10 pasaulio istoriją pakeitusių ankstukų

Izaokas Niutonas

Šis britas yra vienas iš labiausiai įkvepiančių pasaulio mokslininkų. Gimęs I. Niutonas svėrė kiek daugiau nei vieną kilogramą, o daktarai nesitikėjo, jog jis išgyvens ilgiau nei porą valandų. Tačiau I. Niutonas ne tik išgyveno, bet ir pirmasis apibūdino gravitacijos dėsnius bei padėjo pamatus klasikinei mechanikai.

Stevie Wonderis

Šis atlikėjas gimė 34 nėštumo savaitę. S. Wonderis yra laimėjęs 22 „Grammy“ apdovanojimus ir sukūręs daugiau nei 30 hitų. Stevie Wonder tapo aklu vaikystėje dėl neišnešiotų naujagimių retinopatijos, tačiau tai jam nesutrukdė tapti pasaulyje žinoma žvaigžde.

Seras Vinstonas Čerčilis

Buvęs Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas. Nors buvo gimęs dviem mėnesiais anksčiau. V. Čerčilis išgyveno 91 metus, už savo kalbas laimėjo Nobelio premiją ir suvaidino vieną lemiamų vaidmenų Sąjungininkams laimint II pasaulinį karą.

Albertas Einšteinas

Vokiečių fizikas, Nobelio premijos laureatas, sukūręs bendrąją reliatyvumo teoriją. A. Einšteinas gimė neišnešiotas. Jam gimus, jo motina buvo gąsdinama, kad jos sūnaus galva yra per didelė ir keistos formos. Jo tėvai bijojo ir dėl jo protinio vystymosi – A. Einšteinas negalėjo sklandžiai šnekėti iki devynerių. Tačiau vėliau jis tapo pirmūnu, o dar vėliau įsirašė savo vardą į mokslo istoriją.

Napoleonas Bonapartas

Šis Prancūzijos imperatorius tapo viena žymiausių visų laikų Europos istorinių figūrų ir šventė daugiau karinių pergalių negu Aleksandras Didysis, Hanibalas ir Julijus Cezaris kartu sudėjus. Nors gimė neišnešiotas iš tiesų jis nebuvo žemo ūgio, kaip dažnai tiki žmonės – jo ūgis buvo 168 cm, vidutinis to meto vyrui.

Viktoras Hugo

Jis – vienas žymiausių prancūzų poetų ir novelistų. Nors nėra šimtaprocentinių įrodymų, kad V. Hugo gimė per anksti, tai galima suprasti iš žinių apie jo vaikystę. Jo motiną jį apibūdino kaip „ne didesnį, nei peilis“. Be to, jo karstas buvo užsakytas tuo pačiu metu kaip ir jo lopšys. Taip pat V. Hugo yra sakęs, jog iki 15 mėnesių negalėjo laikyti galvos tiesiai.

Anna Pavlova

Nors maža, bet stipri, ji tapo viena iš garsiausių pasaulyje balerinų. Pamatę, kokia ji yra mažytė ir gležna, tėvai ją pakrikštijo praėjus vos 3 dienoms po gimimo. Kaip artimieji teigia, kūdikystėje daugiausia laiko jį praleido suvyniota į vatą. Tačiau A. Pavlova ne tik išgyveno, bet ir savo šokio judesiais žavėjo viso pasaulio publiką.

Čarlzas Darvinas

Šis britas išgarsėjo dėl savo sukurtos evoliucijos teorijos, iš pagrindų pakeitusios požiūrį į Žemės istoriją. Jis gimė 5 savaitėmis per anksti. Dar Č. Darvinui esant gyvam, daugybei gyvūnų rūšių ir pasaulio vietų buvo duotas jo vardas.

Johnas Keatsas

Šis anglų poetas gimė neišnešiotas. Jo poema „Ruduo“ laikoma viena geriausių anglų kalboje, jis įkvėpė daug kitų poetų ir rašytojų.

Collinas Farrellas

Airių aktorius, dažnai tituluojamas vienu gražiausių vyrų žemėje. Jį išgarsino tokie filmai kaip „Aleksandras“ ar „Nuotykiai Briugėje“. Aktorius gimė neįtikėtinai mažas ir svėrė vos 700 gramų.

O dabar kviečiame atlikti testą ir sužinoti, kuris žymus ankstukas esi tu!

Testą atlikti galite čia: https://apps.facebook.com/fb-quizzes/pfyvjn.

Žymiausius pasaulio ankstukus pristato neišnešiotų naujagimių asociacija „Neišnešiotukas“ bei neišnešiotiems kūdikiams skirtas paramos projektas „Ankstukai“. Projektas vyksta rugsėjo 10 d. – lapkričio 10 d. visoje Lietuvoje.

Daugiau informacijos apie paramos projektą „Ankstukai“: www.ankstukai.lt.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Įdomybės

Neįtikėtina: iš labai arti nufilmavo, kaip mamos gimdoje juda kūdikis (1)

Visai gali būti, kad ateityje įprastas ultragarso tyrimo procedūras pakeis naujos kartos medicinos įranga, kuri leis gydytojams dar aiškiau matyti, kaip motinos gimdoje vystosi būsimasis vaikelis.

Idealus amžius gimdyti vaikus (1)

Nėra reikalo jausti įtampą dėl šeimos planavimo. Tokią išvadą padarė Maxo Plancko instituto mokslininkai, kurie Rostoke atliko demografinį tyrimą. Tyrėjai nustatė, kad vyresnio amžiaus tėvams vaikų auginimas teikia kur kas didesnį džiaugsmą nei jauniems.

Nauja iniciatyva kviečia tėvus ir vaikus leisti laiką kokybiškai

Vilniuje esanti studija „Vilkės namai" pradeda projektą "Mama ir vaikas", kurio tikslas – skatinti kokybišką tėvų ir vaikų buvimą ir veiklas kartu.

Mažoji kovotoja: mergaitė gimė 400 gramų svorio ir 21,8 cm ūgio

Jaudinanti istorija iš Indijos: per anksti gimusios ankstukės, kuri septynis mėnesius praleido ligoninėje, tėvai pagaliau gali atsikvėpti - pavojus dukrytės gyvybei nebegresia.

Rečiausi vaikų vardai Kėdainiuose: Ugmilė, Ailanta, Amėja, Gudeira, Meivė, Gojus, Dorukas, Toras ir kiti (5)

Kėdainių rajono savivaldybės pateiktoje informacijoje – įdomioji statistika: jauniausi tėvai, kasmet madingi ir reti vardai, 2017 metų gimstamumo rodikliai.

Išradinga tinklaraštininkė Inga pristato: kavos aparatas už 4 eurus (5)

Dviejų vaikučių mama Inga, daugiau kaip prieš pusmetį sukūrusi tinklaraštį „Mamos diena“ pasidalijo labai smagiu būdu, kaip namuose išsivirti kavos su puta, naudojant „kavos aparatą“ už 4 eurus.

Neįprasta reklama žurnale: nusišlapink ir sužinok, ar esi nėščia

Šiomis dienomis žiniasklaidoje mirgėte mirga pranešimų apie neįprastą reklamą viename Švedijos žurnale.

Kviečia megzti trispalves kojines visiems 2018 metų kūdikiams

Šiandien startuoja projektas "Sveikas, mažyli - Lietuvai 100!", kurio metu visi norintys raginami megzti trispalves kojinaites 2018 metais gimsiantiems mažyliams.

Dvynius pagimdžiusi 70 metų moteris nepyksta pavadinta močiute

2008 metais Omkari Singh tapo vyriausia moterimi pasaulyje, pagimdžiusia dvynius. Kai jai gimė berniukas ir mergaitė, Omkari buvo 70 metų.

Vilnius atsisveikina su šventine nuotaika: renginiuose laukiamos šeimos su vaikais

Šeštadienį, sausio 6 d., vilniečiai ir miesto svečiai kviečiami minėti žiemos švenčių pabaigtuves ir pagal seną paprotį švęsti Trijų karalių dieną.

Sumanios mamos triukas, kad vaikas miegotų visą naktį (3)

Socialiniame tinkle pasidalinusi savo miegančios dukrytės nuotrauka, Laura Gerson sulaukė ir nepažįstamų tėvų padėkų. Jos triukas paprastas, tad išbandyti jį verta visų nemiegiukų tėvams.

Dvynukai per Naujuosius metus iškrėtė tėvams pokštą (2)

Gimdyti metų sandūroje - išskirtinis įvykis. Be staigmenų tokiu laiku vargu ar įmanoma apsieiti.

Mokslininkai apie motinos pieną: jį galima lyginti su simfoniniu orkestru

Nuo garo variklio iki saulės energija varomo automobilio. Nuo kambarį užimančio kompiuterio iki išmaniojo laikrodžio. Nuo mamos pieno iki... mamos pieno.

Psichologės patarimai, kurie padės nebijoti gimdymo (12)

Artėjant gimdymo dienai ne viena moteris ima jausti didelę baimę - o kaip viskas bus?

Atviras pokalbis su mamomis: nėštumas – labiau džiaugsmas ar kančia

Vienos nėštukės patiria kone euforiją – jos gerai jaučiasi, nekamuoja pykinimas, tad drąsiai gali vaikelio laukimą vadinti džiaugsmingu, kitoms taip paprasta nebūna: pykina, gresia persileidimas arba tiesiog... galvoje sumaištis.