Geriausia vieta gyventi mamoms – Norvegija

 (20)
Organizacija „Gelbėkit vaikus" paskelbė kasmetinę ataskaitą šalių, kuriose geriausia būti motina.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kelerius metus sąrašo viršūnėje karaliavus Suomijai, Norvegijai ir Švedijai, šiemet į trejetuką patenka Islandija, išstumdama Švediją, o į pirmą vietą užkopia Norvegija.

Lietuva šiame tyrime beveik dvigubai aplenkė Latviją ir sąraše atsidūrė greta Estijos. Indeksas 179 pasaulio šalis reitinguoja pagal penkis rodiklius, susijusius su vaikų gerove, išsilavinimu, motinų sveikata, jų statusu valstybėje ir pajamomis.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Įspūdžiai iš atostogų su mažu vaiku Turkijoje
Mama: vieną vaiką myliu labiau – ką patars psichologė

„Organizacijos skelbiama ataskaita apie mamų gerovę yra tokia pat reikšminga, kaip ir vaikų laimės indeksas - šį tyrimą 2013 metais atliko „Unicef", kurie nustatė, kuriose iš 29 Vakarų pasauliui priskiriamų šalių auga laimingiausi vaikai. Norvegija šiame reitinge atsidūrė 2-oje vietoje. Džiugu, kad Šiaurės Europos šalyse ne tik vaikai, bet ir jų mamos jaučiasi saugiai ir yra laimingi", – sako Norvegijos ambasadorius Lietuvoje Dag Malmer Halvorsen. Anot jo, tokie tyrimų rezultatai skatina dar labiau rūpintis šalies vaikų ir mamų gerove.

Lietuva „Mamų indekse 2015" užima 28 vietą, kaimyninių Baltijos šalių mamoms skirtos 27 (Estija) ir 40 (Latvija) vietos. 2014 metais Lietuva sąraše buvo 24 vietoje, 2013 m. - 26 vietoje. Su didžiausia rizika, gimdydamos vaikus, motinos susiduria Afrikos vakarinėse ir centrinėse valstybėse - paskutinė vieta atitenka Somaliui.

Tyrimo duomenimis, tarp reitingo viršuje ir apačioje išsirikiavusiose šalyse rodiklių rezultatai skiriasi net 50 kartų – pavyzdžiui, Norvegijoje 5-tojo gimtadienio nesulaukia tik 0,3 proc. visų vaikų, tuo tarpu Somalyje - net 15 proc. Nustatyta, kad Somalio vaikų išsilavinimas trunka mažiau nei 2,5 metų, tuo tarpu Norvegijoje vaikai švietimo ir ugdymo įstaigose lavinami 17,5 metų.

Organizacijos „Save the Children" (liet. „Gelbėkit vaikus") prezidentės ir generalinės direktorės Carolyn Miles teigimu, būtina įdėti daugiau pastangų, siekiant užtikrinti lygybę motinoms visose šalyse: „Reikia užtikrinti, kad visos mamos ir vaikai turėtų vienodas galimybes išgyvenimui ir laimingam, sveikam gyvenimui - nesvarbu, kurioje šalyje jie begyventų".

Organizacija „Gelbėkit vaikus" rūpinasi vaikų ir jų motinų gyvenimo sąlygų gerinimu visame pasaulyje - gerinama vaikų mityba, sanitarinės gyvenimo sąlygos, sveikatos apsauga ir išsilavinimas. Daugiau informacijos apie tyrimą galima rasti čia.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Įdomybės

Neringa: be galo sunkus nėštumas ir neįtikėtinai lengvas gimdymas

Savo pirmagimio sūnaus greita ir lengva gimdymo istorija dalijasi Neringa. Tačiau jos nėštumas, atvirkščiai, buvo be galo sunkus. Jūsų gimdymo istorijų laukiame el.p. portalas@tavovaikas.lt.

Fotoreportažas iš MAMŲ MUGĖS: kokios staigmenos čia laukia sutaupyti norinčių pirkėjų

Šiandien Vilniuje verslo centre „Gariūnai“ prasideda šeimų itin laukiamas renginys – „Mamų mugė“. Jos metu galima įsigyti nėščiosioms skirtų prekių, vaikų drabužėlių, avalynės, žaislų, vežimėlių, knygų ir dar visokiausių kitokių daiktų, skirtų vaikams nuo gimimo iki paauglystės.

Facebook padės ieškoti dingusių vaikų

Prezidentė Dalia Grybauskaitė kartu su pasaulinio socialinio tinklo „Facebook“ Saugumo ir patikros departamento vadove Emily Vacher aktyvavo dingusių vaikų paieškai skirtą sistemą „Amber Alert“.

„Žindymui draugiška“ iniciatyva įvertino Lietuvos ligonines: kurios nusipelnė didžiausio mamų palankumo (4)

Nė viena iš ligoninių neužtikrina minimalių sąlygų sėkmingai žindymo pradžiai. Tokią išvadą padarė iniciatyvos „Žindymui draugiška“ iniciatoriai, kurie apklausė beveik tūkstantį 2017 metais Lietuvoje gimdžiusių mamų.

Jolantos gimdymo istorija: labai norėjau gimdyti pati

Savo gimdymo istorija dalijasi Jolanta. Rašykite mums el.p. portalas@tavovaikas.lt.

Ingridos gimdymo istorija: noriu nuraminti būsimas mamas – nebijokite!

Savo gimdymo istorija dalijasi Ingrida. Rašykite mums el.p. portalas@tavovaikas.lt.

Motinos dienos proga – dovana esamoms ir būsimoms mamoms

Visų esamų ir būsimų Lietuvos mamų šį pavasarį laukia ypač vertinga dovana – pasaulinės misijos „Sveika ir Laiminga Mama“ pradžia.

Sandra: vaiko prisiglaudimas atperka visas gimdymo kančias

Savo gimdymo istorija dalijasi Sandra. Rašykite mums el.p. portalas@tavovaikas.lt.

TAVO VAIKO premjeroje – mielas išdaigininkas TRIUŠIS PITERIS

Vaikų literatūros klasika žaismingai perkeliama į kino ekranus! Kovo 18 d. (sekmadienį) visuose kino centruose „Forum Cinemas" TAVO VAIKO premjeroje – filmas „Triušis Piteris", pastatytas beveik prieš 120 metų britų rašytojos Beatrix Potter sukurtą ir viso pasaulio vaikus sužavėjusią istoriją apie išdykusį, bet mielą triušiuką. Pamatykite pirmieji!

Moteris sužinojo esanti nėščia likus 15 minučių iki gimdymo (4)

Australė Jayde Lawrence pagimdė kūdikį praėjus 15 minučių po to, kai sužinojo, kad ji nėščia. Kaip praneša laikraštis „The Daily Mail“, moteris manė, kad jai apendicitas.

Neeilinė fotosesija: per dideli rūbai atskleidė neišnešiotų kūdikių trapumą

Paramos projektas „Ankstukai" pavasarį pasitinka pristatydami fotografijų parodą „Auginu Lietuvą". Fotomenininkų darbuose per didelius rūbus dėvintys ankstukai atskleidžia savo mažumą ir trapumą bei primena, koks reikalingas yra aplinkinių dėmesys ir rūpestis, kai visas pasaulis tau per didelis.

Išnagrinėti du trečdaliai vaiko pinigų prašymų (2)

Iš visų pateiktų prašymų skirti vadinamuosius „vaiko pinigus“ šiuo metu priimta 71 proc. sprendimų dėl išmokos vaikui skyrimo.

Siaučiant pūgai gimdyvė nespėjo nuvykti į ligoninę

Didžiojoje Britanijoje neeilinis įvykis – judraus kelio šalikelėje moteris pagimdė kūdikį.

Karolina Kriukelytė–Slavinskienė: kaip gerai, kad gydytojai klydo

Pirmą pavasario mėnesį žurnalas „Tavo vaikas" pasitinka gerai nusiteikęs – ryškus ir spalvotas. Kovo mėnesio numeryje (nr. 3) – daug ryškių asmenybių (herojų ir konsultantų), ryškiems pokyčiams įkvepiančių ir drąsinančių temų, idėjų.

10 renginių „Knygų mugėje", kuriuos norėčiau aplankyti būdama mama

Šią savaitę Vilniuje prasidedanti „Knygų mugė" sulaukia didelio būrio didelių ir mažų knygų gerbėjų. „Litexpo“ vykstanti mugė lankytojų laukia nuo ketvirtadienio iki sekmadienio (vasario 22 - vasario 25 dienomis).