Geriausia vieta gyventi mamoms – Norvegija

 (20)
Organizacija „Gelbėkit vaikus" paskelbė kasmetinę ataskaitą šalių, kuriose geriausia būti motina.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kelerius metus sąrašo viršūnėje karaliavus Suomijai, Norvegijai ir Švedijai, šiemet į trejetuką patenka Islandija, išstumdama Švediją, o į pirmą vietą užkopia Norvegija.

Lietuva šiame tyrime beveik dvigubai aplenkė Latviją ir sąraše atsidūrė greta Estijos. Indeksas 179 pasaulio šalis reitinguoja pagal penkis rodiklius, susijusius su vaikų gerove, išsilavinimu, motinų sveikata, jų statusu valstybėje ir pajamomis.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Įspūdžiai iš atostogų su mažu vaiku Turkijoje
Mama: vieną vaiką myliu labiau – ką patars psichologė

„Organizacijos skelbiama ataskaita apie mamų gerovę yra tokia pat reikšminga, kaip ir vaikų laimės indeksas - šį tyrimą 2013 metais atliko „Unicef", kurie nustatė, kuriose iš 29 Vakarų pasauliui priskiriamų šalių auga laimingiausi vaikai. Norvegija šiame reitinge atsidūrė 2-oje vietoje. Džiugu, kad Šiaurės Europos šalyse ne tik vaikai, bet ir jų mamos jaučiasi saugiai ir yra laimingi", – sako Norvegijos ambasadorius Lietuvoje Dag Malmer Halvorsen. Anot jo, tokie tyrimų rezultatai skatina dar labiau rūpintis šalies vaikų ir mamų gerove.

Lietuva „Mamų indekse 2015" užima 28 vietą, kaimyninių Baltijos šalių mamoms skirtos 27 (Estija) ir 40 (Latvija) vietos. 2014 metais Lietuva sąraše buvo 24 vietoje, 2013 m. - 26 vietoje. Su didžiausia rizika, gimdydamos vaikus, motinos susiduria Afrikos vakarinėse ir centrinėse valstybėse - paskutinė vieta atitenka Somaliui.

Tyrimo duomenimis, tarp reitingo viršuje ir apačioje išsirikiavusiose šalyse rodiklių rezultatai skiriasi net 50 kartų – pavyzdžiui, Norvegijoje 5-tojo gimtadienio nesulaukia tik 0,3 proc. visų vaikų, tuo tarpu Somalyje - net 15 proc. Nustatyta, kad Somalio vaikų išsilavinimas trunka mažiau nei 2,5 metų, tuo tarpu Norvegijoje vaikai švietimo ir ugdymo įstaigose lavinami 17,5 metų.

Organizacijos „Save the Children" (liet. „Gelbėkit vaikus") prezidentės ir generalinės direktorės Carolyn Miles teigimu, būtina įdėti daugiau pastangų, siekiant užtikrinti lygybę motinoms visose šalyse: „Reikia užtikrinti, kad visos mamos ir vaikai turėtų vienodas galimybes išgyvenimui ir laimingam, sveikam gyvenimui - nesvarbu, kurioje šalyje jie begyventų".

Organizacija „Gelbėkit vaikus" rūpinasi vaikų ir jų motinų gyvenimo sąlygų gerinimu visame pasaulyje - gerinama vaikų mityba, sanitarinės gyvenimo sąlygos, sveikatos apsauga ir išsilavinimas. Daugiau informacijos apie tyrimą galima rasti čia.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Įdomybės

Persileidimą patyrusios moterys kviečiamos į paramos grupę Vilniuje

Sausio 24 d. Krizinio nėštumo centre Vilniuje prasideda paramos grupė persileidimą patyrusioms moterims.

Išradinga mama nufilmavo, kaip namuose per 5 min. pasigaminti drėgnų servetėlių (1)

Australės iš Melburno Joy Ratima vaizdo įrašą jau peržiūrėjo daugiau kaip du milijonai internautų. Didžioji dauguma, tikėtina, vaikus auginantys tėvai.

Nufilmavo retą procedūrą, kaip gydytojas rankomis apsuka vaikelį gimdoje (2)

Kai vaikas mamos gimdoje yra įsitaisęs sėdmenine pirmeiga, gydytojai pirmiausia svarsto cezario pjūvio operacijos galimybę.

Neįtikėtina: iš labai arti nufilmavo, kaip mamos gimdoje juda kūdikis (2)

Visai gali būti, kad ateityje įprastas ultragarso tyrimo procedūras pakeis naujos kartos medicinos įranga, kuri leis gydytojams dar aiškiau matyti, kaip motinos gimdoje vystosi būsimasis vaikelis.

Idealus amžius gimdyti vaikus (4)

Nėra reikalo jausti įtampą dėl šeimos planavimo. Tokią išvadą padarė Maxo Plancko instituto mokslininkai, kurie Rostoke atliko demografinį tyrimą. Tyrėjai nustatė, kad vyresnio amžiaus tėvams vaikų auginimas teikia kur kas didesnį džiaugsmą nei jauniems.

Nauja iniciatyva kviečia tėvus ir vaikus leisti laiką kokybiškai

Vilniuje esanti studija „Vilkės namai" pradeda projektą "Mama ir vaikas", kurio tikslas – skatinti kokybišką tėvų ir vaikų buvimą ir veiklas kartu.

Mažoji kovotoja: mergaitė gimė 400 gramų svorio ir 21,8 cm ūgio

Jaudinanti istorija iš Indijos: per anksti gimusios ankstukės, kuri septynis mėnesius praleido ligoninėje, tėvai pagaliau gali atsikvėpti - pavojus dukrytės gyvybei nebegresia.

Rečiausi vaikų vardai Kėdainiuose: Ugmilė, Ailanta, Amėja, Gudeira, Meivė, Gojus, Dorukas, Toras ir kiti (5)

Kėdainių rajono savivaldybės pateiktoje informacijoje – įdomioji statistika: jauniausi tėvai, kasmet madingi ir reti vardai, 2017 metų gimstamumo rodikliai.

Išradinga tinklaraštininkė Inga pristato: kavos aparatas už 4 eurus (5)

Dviejų vaikučių mama Inga, daugiau kaip prieš pusmetį sukūrusi tinklaraštį „Mamos diena“ pasidalijo labai smagiu būdu, kaip namuose išsivirti kavos su puta, naudojant „kavos aparatą“ už 4 eurus.

Neįprasta reklama žurnale: nusišlapink ir sužinok, ar esi nėščia

Šiomis dienomis žiniasklaidoje mirgėte mirga pranešimų apie neįprastą reklamą viename Švedijos žurnale.

Kviečia megzti trispalves kojines visiems 2018 metų kūdikiams

Šiandien startuoja projektas "Sveikas, mažyli - Lietuvai 100!", kurio metu visi norintys raginami megzti trispalves kojinaites 2018 metais gimsiantiems mažyliams.

Dvynius pagimdžiusi 70 metų moteris nepyksta pavadinta močiute

2008 metais Omkari Singh tapo vyriausia moterimi pasaulyje, pagimdžiusia dvynius. Kai jai gimė berniukas ir mergaitė, Omkari buvo 70 metų.

Vilnius atsisveikina su šventine nuotaika: renginiuose laukiamos šeimos su vaikais

Šeštadienį, sausio 6 d., vilniečiai ir miesto svečiai kviečiami minėti žiemos švenčių pabaigtuves ir pagal seną paprotį švęsti Trijų karalių dieną.

Sumanios mamos triukas, kad vaikas miegotų visą naktį (3)

Socialiniame tinkle pasidalinusi savo miegančios dukrytės nuotrauka, Laura Gerson sulaukė ir nepažįstamų tėvų padėkų. Jos triukas paprastas, tad išbandyti jį verta visų nemiegiukų tėvams.

Dvynukai per Naujuosius metus iškrėtė tėvams pokštą (2)

Gimdyti metų sandūroje - išskirtinis įvykis. Be staigmenų tokiu laiku vargu ar įmanoma apsieiti.