Geriausia vieta gyventi mamoms – Norvegija

 (20)
Organizacija „Gelbėkit vaikus" paskelbė kasmetinę ataskaitą šalių, kuriose geriausia būti motina.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kelerius metus sąrašo viršūnėje karaliavus Suomijai, Norvegijai ir Švedijai, šiemet į trejetuką patenka Islandija, išstumdama Švediją, o į pirmą vietą užkopia Norvegija.

Lietuva šiame tyrime beveik dvigubai aplenkė Latviją ir sąraše atsidūrė greta Estijos. Indeksas 179 pasaulio šalis reitinguoja pagal penkis rodiklius, susijusius su vaikų gerove, išsilavinimu, motinų sveikata, jų statusu valstybėje ir pajamomis.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Įspūdžiai iš atostogų su mažu vaiku Turkijoje
Mama: vieną vaiką myliu labiau – ką patars psichologė

„Organizacijos skelbiama ataskaita apie mamų gerovę yra tokia pat reikšminga, kaip ir vaikų laimės indeksas - šį tyrimą 2013 metais atliko „Unicef", kurie nustatė, kuriose iš 29 Vakarų pasauliui priskiriamų šalių auga laimingiausi vaikai. Norvegija šiame reitinge atsidūrė 2-oje vietoje. Džiugu, kad Šiaurės Europos šalyse ne tik vaikai, bet ir jų mamos jaučiasi saugiai ir yra laimingi", – sako Norvegijos ambasadorius Lietuvoje Dag Malmer Halvorsen. Anot jo, tokie tyrimų rezultatai skatina dar labiau rūpintis šalies vaikų ir mamų gerove.

Lietuva „Mamų indekse 2015" užima 28 vietą, kaimyninių Baltijos šalių mamoms skirtos 27 (Estija) ir 40 (Latvija) vietos. 2014 metais Lietuva sąraše buvo 24 vietoje, 2013 m. - 26 vietoje. Su didžiausia rizika, gimdydamos vaikus, motinos susiduria Afrikos vakarinėse ir centrinėse valstybėse - paskutinė vieta atitenka Somaliui.

Tyrimo duomenimis, tarp reitingo viršuje ir apačioje išsirikiavusiose šalyse rodiklių rezultatai skiriasi net 50 kartų – pavyzdžiui, Norvegijoje 5-tojo gimtadienio nesulaukia tik 0,3 proc. visų vaikų, tuo tarpu Somalyje - net 15 proc. Nustatyta, kad Somalio vaikų išsilavinimas trunka mažiau nei 2,5 metų, tuo tarpu Norvegijoje vaikai švietimo ir ugdymo įstaigose lavinami 17,5 metų.

Organizacijos „Save the Children" (liet. „Gelbėkit vaikus") prezidentės ir generalinės direktorės Carolyn Miles teigimu, būtina įdėti daugiau pastangų, siekiant užtikrinti lygybę motinoms visose šalyse: „Reikia užtikrinti, kad visos mamos ir vaikai turėtų vienodas galimybes išgyvenimui ir laimingam, sveikam gyvenimui - nesvarbu, kurioje šalyje jie begyventų".

Organizacija „Gelbėkit vaikus" rūpinasi vaikų ir jų motinų gyvenimo sąlygų gerinimu visame pasaulyje - gerinama vaikų mityba, sanitarinės gyvenimo sąlygos, sveikatos apsauga ir išsilavinimas. Daugiau informacijos apie tyrimą galima rasti čia.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Įdomybės

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną (1)

Motinos pienas, nors gausiai tyrinėjamas mokslininkų, vis dar turi paslapčių. Pavyzdžiui, kodėl berniuką maitinančios motinos piene yra 25 proc. daugiau kalorijų nei maitinančios mergaitę? Kodėl pieno sudėtis kinta keičiantis maitinimo laikui?

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai (32)

Žindymas viešai – dažnai aptarinėjama tema, kuria diskutuoti mėgsta vaikų susilaukusios mamos.

Rimantas Kėvalas: „Žinokite, kad vaikai nesirgti negali, ir tai - ne pasaulio pabaiga“ (2)

„Kodėl mano vaikas serga?", - tokį klausimą Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos vadovas, vaikų ligų gydytojas, prof. dr. Rimantas Kėvalas išgirsta be galo dažnai.

Gimdymas su nuskausminimu ar be: įdomiausi mamų argumentai (13)

Kalbant šia tema mamų nuomonės išsiskiria kardinaliai: vienos pasisako tik už, kitos – prieš bet kokią intervenciją, o trečios lieka neutralios – nelygu, kokia situacija. Paskaitykime mamų nuomones ir argumentus!

Pasaulinę neišnešiotų naujagimių dieną Kauno Rotušė nušvis purpurine spalva

Šiandien, lapkričio 17 d., visas pasaulis mini pasaulinę neišnešiotų naujagimių dieną. Kaune šios dienos minėjimus jau 5 metus iš eilės organizuoja asociacija „Padedu augti", kuri visus kauniečius bei miesto svečius kviečia pasigrožėti 5-tąjį kartą purpurine spalva sužibsiančia Kauno Rotuše bei prisidėti prie palaikymo akcijos.

Miuziklas „Kakės Makės gimtadienis" sužavėjo pirmuosius mažuosius gerbėjus

Sekmadienį sostinės „Siemens" arenoje įvyko pirmasis miuziklo „Kakės Makės gimtadienis" parodymas. Visi bilietai į premjerą Vilniuje buvo parduoti.

10 mėnesių kūdikis sveria 28 kilogramus: gydytojai baiminasi dėl jo gyvybės (4)

10 mėnesių berniukas iš Meksikos Luis Manuel Gonzales, kaip ir visi jo bendraamžiai, mokosi tarti pirmuosius žodžius ir aktyviai domisi jį supančiu pasauliu. Tačiau Luis tai padaryti yra sunkiau, negu kitiems kūdikiams, mat jis sveria neįtikėtinai daug - net 28 kilogramus.

Įvardijo populiariausią mergaitės vardą visame pasaulyje (20)

Vardų mados egzistuoja visame pasaulyje, Lietuva - ne išimtis. Paskelbtasis populiariausias mergaitės vardas visame pasaulyje yra gana populiarus ir mūsų šalyje.

Istorinėje Aleksandro Vasiljevo parodoje - vaikų aprangos ir gyvenimo būdo įdomybės

Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje pristatyta paroda „Vaikų pasaulis. XVIII–XX a.“, kurioje kolekcininkas Aleksandras Vasiljevas kviečia pamatyti niekada anksčiau Lietuvos publikai nerodytus įvairių laikotarpių vaikiškus drabužius, aksesuarus, žaislus bei namų apyvokos daiktus.

Alkoholio poveikis būsimo vaiko sveikatai

Alkoholis (etanolis, etilo alkoholis) yra legaliai vartojama medžiaga, kuri priklauso teratogenams. Teratogenas – bet koks egzogeninis veiksnys (cheminis, biologinis ar fizinis), kuris, veikdamas embrioną ir vaisių, sutrikdo normalią raidą ir lemia anomalijų atsiradimą.

9,5 min. atgauti pusiausvyrą po bemiegės nakties

Mama, mes tave suprantame. Nuovargis - baisus dalykas, o toks nuovargis, kurį patiria mama, yra didesnis nei bet kuris kitas.

Būsimi ir esami tėvai kviečiami į nemokamas paskaitas Vilniuje

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei sveikatinimui.

Jei vaikas gimė 2017 metais, jo stipriosios savybės bus šios

Jeigu mažylis gimė tarp 2017 metų sausio 28 dienos ir 2018 metų vasario 15, jį pagal kinų kalendorių globoja Ugninis raudonas Gaidys.

Kviečiame į nemokamas paskaitas būsimoms mamytėms

Kūdikio, ypač pirmojo, besilaukiančioms mamoms kyla begalė klausimų apie nėščiųjų mitybą, higieną, taip pat, kaip pasiruošti sklandžiam gimdymui bei prižiūrėti naujagimį.

Kaip gimdo karališkose šeimose ir kokias tradicijas sulaužė princesė Diana bei Kate Middleton (2)

Nuo civilizacijos pradžios karališkasis pasaulis visada buvo ypatingas, išaukštintas, kupinas paslapčių ir net, kaip buvo manoma, dieviškosios galios. Taigi nieko keisto, kad vaiko gimimas karališkoje šeimoje visais laikais buvo ypatingas įvykis.