Reklama

Ko laiškuose Kalėdų seneliui prašo lietuvių vaikai?

Tėvams nerimaujant, kad išmaniosios technologijos uzurpuoja vaikų laiką, specialistai tikina, jog toks įsitikinimas yra perdėtas. Kaip bebūtų neįprasta tai girdėti, tačiau kokybiški, socialinės tematikos aktualijas atspindintys klasikiniai žaidimai dominuoja Lietuvos vaikų kalėdinių norų sąrašuose, ir prieš šventes išgraibstomi greičiausiai.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Teigiama, kad tėvai turi visas galimybes sudominti žaidimais vaikus, iki jie sulauks paauglystės – būtent tada brėžiama riba, kuomet jaunas žmogus negrįžtamai panyra į virtualųjį pasaulį.

Klasika išlieka, nes prisitaiko

Ne visos žaislų ir žaidimų rinkoje pristatomos naujovės randa kelia į vaikų širdis, tačiau klasikinių žaidimų kūrėjai, sugebėdami prisitaikyti prie kintančių poreikių, vis dar išlaiko pozicijas geidžiamiausių prekių sąrašuose. Viena tokių sėkmės istorijų – Danijos plastiko kaladėlių gamintojas „Lego“.

„Užtenka pasižiūrėti, kokie žaislai ar žaidimai iššluojami iš lentynų prieš Kalėdas ar esant nuolaidoms bei specialioms akcijoms. Didelė dalis jų – tradiciniai žaidimai. Tai visų pirma „Lego“ su savo nemirtinga, tačiau nuolat atnaujinama, įvairiais siužetais papildoma koncepcija. Lygiai taip pat „Monopolis“ – tikra stalo žaidimų klasika, kuri visada išlieka aktuali“, – teigia „Japoko“ elektroninei parduotuvei vadovaujanti Metodija Vidūnaitė.

Pasak jos, šiuolaikinius vaikus domina žaislai, kurie suteikia daug saviraiškos galimybių, duoda progą patiems meistrauti, kurti, o tie gamintojai, kurie tokį poreikį patenkina, visada išlieka aktualūs. Ji taip pat neigia mitą, kad vaikai nuo mažų dienų nori žaisti tik virtualius žaidimus. Pasak M.Vidūnaitės, lūžis įvyksta tik 12-14 vaiko gyvenimo metais, kuomet naujosios technologijos, planšetės bei konsolės ima dominuoti.

„Mažesniems vaikams konstruktoriai, stalo žaidimai, dėlionės visada buvo ir tebėra įdomios. Jie gali realiai apčiuopti rezultatą, kurį patys sukūrė, o šiuolaikiniams vaikams tai be galo svarbu. Tuo tarpu maždaug nuo 12-14 m. žaisti su tradiciniais žaislais darosi tarsi nejauku, o virtualus pasaulis bei kompiuteriniai žaidimai tampa geidžiamiausiu laisvalaikio užsiėmimu“, – teigia M.Vidūnaitė.

Nėra žaislų, kurie nelavina ir neugdo

Kad tikrai galima išlaikyti balansą, o mažieji mielai dienas leidžia ir ne prie planšečių ar telefonų ekranų, patvirtina ir psichologai. VšĮ „Paramos vaikams centras“ direktorė, psichologė Aušra Kurienė teigia, jog ankstyvuoju raidos tarpsniu vaikai mieliau renkasi tradicinius žaidimus.

„Kalbant apie tradicinių, pavyzdžiui, stalo žaidimų, ir kompiuterio konkurenciją, tikslinga kelti klausimą, ar yra vaikui su kuo žaisti? Vargu, ar galėdamas rinktis, pats vaikas pasirinks virtualų žaidimą, o ne realų, gyvą žaidimą kartu su tėvais“, – sako A. Kurienė.

Anot jos, nuo pat kūdikystės vaikai per žaidimus mokosi pažinti, bendrauti, o ankstyvuoju vaiko raidos periodu svarbiausias yra žaidimas su žmogumi, tiksliau – „žaidenimai“. Vėlesniame amžiuje, jos teigimu, itin svarbūs vaidmenų žaidimai, kurie padeda vaikams atrasti savo vaidmenį ne tik grupiniuose žaidimuose, bet ir gyvenime.

„Nėra žaislų, kurie nelavina ir neugdo. Žaidimas vaikui – socialinės, kultūrinės, edukacinės ir net egzistencinės prasmės turintis fenomenas. Todėl rinkdami žaislą vaikui tėvai neturi į tai žvelgti atmestinai, tikslinga susimąstyti ir įvertinti, kokią įtaką perkamas daiktas padarys vaikui“, – teigia A.Kurienė

Kad žaidimai džiugintų, reikia pasistengti

Pasak M. Vidūnaitės, klasikiniai žaislai išlaikė savo vertę ir ją turės, tačiau nereiktų galvoti, kad vaikas bet kuriuo žaislu ar žaidimu džiaugsis.

„Svarbu, kad žaislas vaikui būtų parinktas pagal jo amžių ir galimybes. Kartais tėvai linkę vaiko gebėjimus pervertinti ir nuperka žaislą, neatitinkantį jo galimybių. Tada ir iškyla problema – žaislas vaiko nesudomina“, – teigia elektroninės parduotuvės atstovė.

Pasak jos, dar vienas svarbus aspektas, kuriam kartais neskiriama pakankamai dėmesio, – vaikui reikia parodyti, ką su žaislu daryti, kaip jis veikia, tuomet ir žaidimas bus sklandus, o vaikui kels smalsumą ir susidomėjimą.

„Esminis stalo žaidimų privalumas – gyvas bendravimas su šeima, draugais. Apskritai, stalo žaidimai yra puiki priemonė šeimai kartu leisti laisvalaikį, bendrauti, dalytis patirtimi, emocijomis. Ne paslaptis, šiandieninis užimtumas ir itin dinamiškas gyvenimo būdas suponuoja, kad tėvai neskiria pakankamai dėmesio savo vaikams, būdami drauge neišnaudoja bendro laiko produktyviai. Stalo žaidimai yra būtent tai, kas suteikia progą kokybiškai leisti laiką šeimai, net jei tam turite tik keliolika minučių per dieną“, – sako UAB „Europuzzle“ vadovas Aldas Kikutis.

„Vaikų šalis“ – praktinės informacijos ir naujovių erdvė

Susipažinti su naujausiomis žaislų bei žaidimų tendencijomis, dalyvauti stalo žaidimų turnyre, pasisemti praktinės informacijos bei pabendrauti su specialistais buvo galima parodų ir kongresų centre „Litexpo“ vykusioje parodoje „Vaikų šalis“ lapkričio 25-27 d.

Tai jau daugiau nei du dešimtmečius vykstantis interaktyvus ir gyvas renginys apie svarbiausias gyvenimo vertybes – šeimą, vaikus, meilę ir bendravimą. Parodoje gausu užsiėmimų visai šeimai: seminarų, paskaitų, konsultacijų aktualiomis šeimai temomis, o taip pat – koncertų, varžybų, kūrybinių dirbtuvių, spektakliai visai šeimai. O taip pat tradiciniai lankytojų pamėgti renginiai – Dantukų klubas, Žaislų ligoninė, Ropliukų varžybos.

Užsakymo nr.: PT_73010230

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Įdomybės

10 renginių „Knygų mugėje", kuriuos norėčiau aplankyti būdama mama

Šią savaitę Vilniuje prasidedanti „Knygų mugė" sulaukia didelio būrio didelių ir mažų knygų gerbėjų. „Litexpo“ vykstanti mugė lankytojų laukia nuo ketvirtadienio iki sekmadienio (vasario 22 - vasario 25 dienomis).

Mama nusisuko dviems minutėms, o po jų nepažino savo dukters

Mažos mergaitės mielai mėgdžioja savo mamas. Štai kodėl nepalikite savo kosmetikos krepšio be priežiūros net trumpam, jei nenorite rasti jo ištuštėjusio.

KINO PAVASARIS rekomenduoja: du išskirtiniai filmai šeimoms su vaikais

Vilniaus tarptautinis kino festivalis (VTKF) „Kino pavasaris“ yra didžiausias ir svarbiausias kino renginys Lietuvoje.

Norintys tapti kraujo donorais turi atminti kelias svarbias taisykles

Kauno klinikų Kraujo centras kviečia tapti neatlygintinais kraujo donorais ir padėti tiems, kurie laukia Jūsų pagalbos.

Kaip gimtadienius vaikai šventė prieš daug šimtų metų: įdomiausios tradicijos

Vaikai savo gimtadienių laukia panašiai kaip Kalėdų – juk tortas, žvakutės, dovanos... Taip malonu! Kaip ir kiekviena šventė, gimtadienis turi savas tradicijas ir savo istoriją. Iš kur visa tai atsirado?

Mamos ir vaikų darželio konfliktą įžiebė vaiko antakiai

Neeilinis konfliktas viename vaikų darželyje JAV: motina kaltina jo darbuotojus, kad be atsiklausimo nudepiliavo jos dukrytei antakius ir taip sukėlė skausmą. Vaikų darželis tai neigia.

Žaibišką gimdymą ligoninės koridoriuje įamžino fotografė

Šiomis dienomis feisbuke daug dėmesio sulaukė nuotraukos iš neeilinio gimdymo. Mažylis taip skubėjo į pasaulį, kad gimė tiesiog ligoninės koridoriuje, o jo gimimą spėjo įamžinti atbėgusi fotografė.

Parodė nepagražintą kūną po gimdymo ir savo poelgiu drąsina kitas mamas (6)

Keturis vaikus pagimdžiusi moteris savo socialiniame tinkle paviešino, kaip iš tiesų dabar atrodo jos kūnas. „Daugelis žmonių neįsivaizduoja, ką slepia mano drabužiai“, – sako ji ir ragina moteris priimti savo kūnus tokius, kokie jie yra.

Vaikų mados tendencijos tiesiai iš prestižinės parodos Paryžiuje (FOTO)

Vaikai auga taip greitai, kad spėti su mada kartais atrodo didelis iššūkis, tačiau dėmesys mažųjų aprangai sparčiai auga.

Nėščioji tiesiog norėjo nusifotografuoti prie jūros, tačiau likimas iškrėtė pokštą

Tokio kadro nei surežisuosi, nei suplanuosi. Tai viena įspūdingiausių nėščiųjų nuotraukų.

TAVO VAIKO premjeroje – urvinių nuotykiai filme „Dagas iš akmens amžiaus"

Animatoriai vėl griebėsi plastelino! Ir didiesiems kino ekranams išlipdė labai linksmą istoriją mūsų apie mūsų pro-pro-pro-pro-protėvius – filmą „Dagas iš akmens amžiaus", kuris Lietuvoje startuos per TAVO VAIKO premjerą vasario 4 d. (sekmadienį) visuose kino centruose „Forum Cinemas". Pamatykite pirmieji!

6,3 kg naujagimį mama pagimdė pati ir be nuskausminamųjų

Neeilinio svorio naujagimis gimė Dagestane (Rusija). Pranešama, kad sausio pabaigoje pasaulį išvydo mergaitė, kuri gimimo metu svėrė 6,3 kg.

Šeimas su vaikais kviečia švęsti Užgavėnes

Vasario 10 d., šeštadienį, 12 val. Liaudies buities muziejus visas šeimas su vaikais kviečia į vieną smagiausių metų švenčių – Užgavėnes!

Įvardijo, kam pavyksta sukurti tvirtesnes santuokas (2)

Įdomių rezultatų pateikė Ohajo (JAV) universiteto sociologų grupė, pasišovusi sužinoti, kokie vaikai užaugę sukuria tvirtesnes šeimas: kilusieji iš daugiavaikių šeimų ar vienturčiai.

60 metų jubiliejų švenčia vaikų pamėgtas žaislas

Prieš 60 metų kilusi idėja plastmasinės kaladėlės viršų papildyti iškiliomis apvaliomis vamzdelio formos smeigėmis LEGO kaladėles pavertė vienu populiariausiu žaislu visame pasaulyje.