Ko Suomijos gimdyvei pavydi viso pasaulio nėščiosios?

 (28)
Suomijoje jau daugelį metų egzistuoja viena graži tradicija, kurios šios šalies moterims gali pavydėti visos nėščiosios.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Prieš gimstant kūdikiui, kiekviena suomė gauna kraitelį savo naujagimiui. Jame - būtiniausi rūbeliai ir daiktai, skirti vaikeliui. Tokius naujagimiams skirtus kraitelius gauna jau bene trečia suomių gimdyvių karta.

TAIP PAT SKAITYKITE:
10 daiktų, kurie nebūtini, bet palengvina vaiko auginimą
Senovinis gardumynas, kuris niekada nepabosta

Naujagimio kraitelį sudaro:

 • Maudynių rankšluostis

 • Patalėliai

 • Antklodė

 • Miegmaišis

 • Čiužinys, kuris yra dėžės dydžio, kad pirmuosius mėnesius kūdikis galėtų jame miegoti

 • Vystyklų čiužinys

 • Medžiaginiai vystyklai

 • Šukos

 • Žaisliukai

 • Paveikslėlių knyga

 • Žirklės

 • Termometras

 • Prezervatyvų dėžutė

Kraitelio dėžė naudojama vietoj lovelės

Pati dėžė, pagaminta iš tvirto kartono, naudojama kaip lovelė kūdikiui pirmaisiais gyvenimo mėnesiais. Ji yra dailaus dizaino, kurio autorė – skelbtą kraitelio dėžės apipavidalinimo konkursą laimėjusi dizainerė. Kiekviena socialinį draudimą turinti nėščioji Suomijoje, kurios nėštumas trunka mažiausiai 154 dienas ir kuri iki keturių nėštumo mėnesių apsilankė pas gydytoją ar akušerę bei buvo įtraukta į būsimų mamų sąrašus, turi teisę gauti šį naujagimio paketą. Taip pat naujagimio kraitelis skiriamas ir kūdikį įsivaikinusiai moteriai. Šiuo kraiteliu Suomijoje rūpinasi Kela organizacija, kuri yra panašiai Lietuvos socialinės ir darbo ministerijos atitikmuo.

Tradicija siekia 70 metų

Graži tradicija dovanoti būsimai mamai daiktų, kurių jai prireiks vaikučio gyvenimo pradžiai, atsirado 1937. Jau kitais metais tokie kraiteliai buvo įteikiami visoms nepasiturinčioms šeimos, kurios laukėsi kūdikio. Nuo 1949 metų įsigaliojo įstatymas šiuos kraitelius dovanoti visoms be išimties būsimoms mamoms, nesvarbu, kokia jų materialinė padėtis. Kai ši tradicija gimė, Suomijoje buvo aktuali mažėjančio gimstamumo problema, be to, mirdavo nemažai gimdyvių, naujagimių ir kūdikių. Įdomu, kad kraitelio turinys per šiuos visus metus nelabai ir pasikeitė. Tai, ką gaudavo suomių močiutės jaunystėje, dabar gauna jų gimdančios dukterys bei vaikaitės.

Pinigai nelabai vilioja

Jeigu nėščioji nenori gauti dovanų kraitelio naujagimiui, ji vietoj jo gali pasiimti piniginę kompensaciją, kurios dydis apie 140 eurų. Tačiau kraitelio vertė yra daug kartų didesnė už pinigų sumą. Maždaug 95 procentai visų pirmą kartą gimdančių moterų, turinčių teisę gauti naujagimio kraitelį, pasiima kraitelį, o ne pinigus. Kadangi tai yra labai sena ir gerbiama tradicija Suomijoje, kai kurios emigrantės iš Suomijos, gyvenančios kitur, taip pat nori gauti atminimui šią dėžę su kraiteliu. Anksčiau, jei pačios sutikdavo susimokėti pinigus, joms buvo atsiunčiamas kraitelis. Manoma, kad per metus būdavo parduodama ir užsienį išsiunčiama apie 400 kraitelių. Jau keleri metai, kaip suomiški naujagimio kraiteliai nebepardavinėjami.

Kraitelyje – neutralios spalvos

90 procentų visų daiktų, esančių kraitelyje, yra suomių produkcija. Naujagimio kraitelis surenkamas taip, kad jo audiniai būtų neutralių spalvų, tiktų ir berniukui, ir mergaitei. Kai kurios šeimos iš anksto nežino kūdikio lyties, todėl kraitelis turi patenkinti ir jų poreikius. Ne vienerius metus kraitelyje dominavo tik balta spalva, dabar jis įvairesnis – yra ir smėlio, ir kitų žemės atspalvių rūbų. Kiekvienais metais kraitelis tampa vis labiau ekologišku. Stengiamasi, kad rūbai ir tekstilės gaminiai būtų pagaminti iš perdirbtų medžiagų.

Ką kraitelyje „veikia" prezervatyvai?

Prezervatyvų pakelis naujagimio kraitelyje sukelia nuostabą ne vienam žmogui, pirmą kartą išgirdusiam apie šią suomišką tradiciją. Manoma, kad tokiu būdu Suomijoje šeimai subtiliai primenama apie vaikų planavimą. Po gimdymo moterys neretai dar tiki mitais, jog žindant pastoti neįmanoma ir nesirūpina apsaugos priemonėmis.

Kai prieš kelerius metus Didžiojoje Britanijoje gimė princo Williamo ir Kembridžo kunigaikštienės Kate sūnus George'as, Suomijos vyriausybės atstovai įteikė jiems savo šalies tradicinį naujagimio kraitelį kaip pagarbos ženklą ir pasveikinimą susilaukus sosto įpėdinio. Tąkart žiniasklaidos priemonės mirgėjo pranešimais: "Suomija padovanojo karališkajai šeimai prezervatyvų". Tačiau tradicija yra tradicija, ir ji nebuvo sulaužyta. Didžiosios Britanijos karališkajai šeimai buvo nusiųstas visas komplektas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Įdomybės

Persileidimą patyrusios moterys kviečiamos į paramos grupę Vilniuje

Sausio 24 d. Krizinio nėštumo centre Vilniuje prasideda paramos grupė persileidimą patyrusioms moterims.

Išradinga mama nufilmavo, kaip namuose per 5 min. pasigaminti drėgnų servetėlių (1)

Australės iš Melburno Joy Ratima vaizdo įrašą jau peržiūrėjo daugiau kaip du milijonai internautų. Didžioji dauguma, tikėtina, vaikus auginantys tėvai.

Nufilmavo retą procedūrą, kaip gydytojas rankomis apsuka vaikelį gimdoje (2)

Kai vaikas mamos gimdoje yra įsitaisęs sėdmenine pirmeiga, gydytojai pirmiausia svarsto cezario pjūvio operacijos galimybę.

Neįtikėtina: iš labai arti nufilmavo, kaip mamos gimdoje juda kūdikis (2)

Visai gali būti, kad ateityje įprastas ultragarso tyrimo procedūras pakeis naujos kartos medicinos įranga, kuri leis gydytojams dar aiškiau matyti, kaip motinos gimdoje vystosi būsimasis vaikelis.

Idealus amžius gimdyti vaikus (4)

Nėra reikalo jausti įtampą dėl šeimos planavimo. Tokią išvadą padarė Maxo Plancko instituto mokslininkai, kurie Rostoke atliko demografinį tyrimą. Tyrėjai nustatė, kad vyresnio amžiaus tėvams vaikų auginimas teikia kur kas didesnį džiaugsmą nei jauniems.

Nauja iniciatyva kviečia tėvus ir vaikus leisti laiką kokybiškai

Vilniuje esanti studija „Vilkės namai" pradeda projektą "Mama ir vaikas", kurio tikslas – skatinti kokybišką tėvų ir vaikų buvimą ir veiklas kartu.

Mažoji kovotoja: mergaitė gimė 400 gramų svorio ir 21,8 cm ūgio

Jaudinanti istorija iš Indijos: per anksti gimusios ankstukės, kuri septynis mėnesius praleido ligoninėje, tėvai pagaliau gali atsikvėpti - pavojus dukrytės gyvybei nebegresia.

Rečiausi vaikų vardai Kėdainiuose: Ugmilė, Ailanta, Amėja, Gudeira, Meivė, Gojus, Dorukas, Toras ir kiti (5)

Kėdainių rajono savivaldybės pateiktoje informacijoje – įdomioji statistika: jauniausi tėvai, kasmet madingi ir reti vardai, 2017 metų gimstamumo rodikliai.

Išradinga tinklaraštininkė Inga pristato: kavos aparatas už 4 eurus (5)

Dviejų vaikučių mama Inga, daugiau kaip prieš pusmetį sukūrusi tinklaraštį „Mamos diena“ pasidalijo labai smagiu būdu, kaip namuose išsivirti kavos su puta, naudojant „kavos aparatą“ už 4 eurus.

Neįprasta reklama žurnale: nusišlapink ir sužinok, ar esi nėščia

Šiomis dienomis žiniasklaidoje mirgėte mirga pranešimų apie neįprastą reklamą viename Švedijos žurnale.

Kviečia megzti trispalves kojines visiems 2018 metų kūdikiams

Šiandien startuoja projektas "Sveikas, mažyli - Lietuvai 100!", kurio metu visi norintys raginami megzti trispalves kojinaites 2018 metais gimsiantiems mažyliams.

Dvynius pagimdžiusi 70 metų moteris nepyksta pavadinta močiute

2008 metais Omkari Singh tapo vyriausia moterimi pasaulyje, pagimdžiusia dvynius. Kai jai gimė berniukas ir mergaitė, Omkari buvo 70 metų.

Vilnius atsisveikina su šventine nuotaika: renginiuose laukiamos šeimos su vaikais

Šeštadienį, sausio 6 d., vilniečiai ir miesto svečiai kviečiami minėti žiemos švenčių pabaigtuves ir pagal seną paprotį švęsti Trijų karalių dieną.

Sumanios mamos triukas, kad vaikas miegotų visą naktį (3)

Socialiniame tinkle pasidalinusi savo miegančios dukrytės nuotrauka, Laura Gerson sulaukė ir nepažįstamų tėvų padėkų. Jos triukas paprastas, tad išbandyti jį verta visų nemiegiukų tėvams.

Dvynukai per Naujuosius metus iškrėtė tėvams pokštą (2)

Gimdyti metų sandūroje - išskirtinis įvykis. Be staigmenų tokiu laiku vargu ar įmanoma apsieiti.