z

Ko Suomijos gimdyvei pavydi viso pasaulio nėščiosios?

 (28)
Suomijoje jau daugelį metų egzistuoja viena graži tradicija, kurios šios šalies moterims gali pavydėti visos nėščiosios.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Prieš gimstant kūdikiui, kiekviena suomė gauna kraitelį savo naujagimiui. Jame - būtiniausi rūbeliai ir daiktai, skirti vaikeliui. Tokius naujagimiams skirtus kraitelius gauna jau bene trečia suomių gimdyvių karta.

TAIP PAT SKAITYKITE:
10 daiktų, kurie nebūtini, bet palengvina vaiko auginimą
Senovinis gardumynas, kuris niekada nepabosta

Naujagimio kraitelį sudaro:

 • Maudynių rankšluostis

 • Patalėliai

 • Antklodė

 • Miegmaišis

 • Čiužinys, kuris yra dėžės dydžio, kad pirmuosius mėnesius kūdikis galėtų jame miegoti

 • Vystyklų čiužinys

 • Medžiaginiai vystyklai

 • Šukos

 • Žaisliukai

 • Paveikslėlių knyga

 • Žirklės

 • Termometras

 • Prezervatyvų dėžutė

Kraitelio dėžė naudojama vietoj lovelės

Pati dėžė, pagaminta iš tvirto kartono, naudojama kaip lovelė kūdikiui pirmaisiais gyvenimo mėnesiais. Ji yra dailaus dizaino, kurio autorė – skelbtą kraitelio dėžės apipavidalinimo konkursą laimėjusi dizainerė. Kiekviena socialinį draudimą turinti nėščioji Suomijoje, kurios nėštumas trunka mažiausiai 154 dienas ir kuri iki keturių nėštumo mėnesių apsilankė pas gydytoją ar akušerę bei buvo įtraukta į būsimų mamų sąrašus, turi teisę gauti šį naujagimio paketą. Taip pat naujagimio kraitelis skiriamas ir kūdikį įsivaikinusiai moteriai. Šiuo kraiteliu Suomijoje rūpinasi Kela organizacija, kuri yra panašiai Lietuvos socialinės ir darbo ministerijos atitikmuo.

Tradicija siekia 70 metų

Graži tradicija dovanoti būsimai mamai daiktų, kurių jai prireiks vaikučio gyvenimo pradžiai, atsirado 1937. Jau kitais metais tokie kraiteliai buvo įteikiami visoms nepasiturinčioms šeimos, kurios laukėsi kūdikio. Nuo 1949 metų įsigaliojo įstatymas šiuos kraitelius dovanoti visoms be išimties būsimoms mamoms, nesvarbu, kokia jų materialinė padėtis. Kai ši tradicija gimė, Suomijoje buvo aktuali mažėjančio gimstamumo problema, be to, mirdavo nemažai gimdyvių, naujagimių ir kūdikių. Įdomu, kad kraitelio turinys per šiuos visus metus nelabai ir pasikeitė. Tai, ką gaudavo suomių močiutės jaunystėje, dabar gauna jų gimdančios dukterys bei vaikaitės.

Pinigai nelabai vilioja

Jeigu nėščioji nenori gauti dovanų kraitelio naujagimiui, ji vietoj jo gali pasiimti piniginę kompensaciją, kurios dydis apie 140 eurų. Tačiau kraitelio vertė yra daug kartų didesnė už pinigų sumą. Maždaug 95 procentai visų pirmą kartą gimdančių moterų, turinčių teisę gauti naujagimio kraitelį, pasiima kraitelį, o ne pinigus. Kadangi tai yra labai sena ir gerbiama tradicija Suomijoje, kai kurios emigrantės iš Suomijos, gyvenančios kitur, taip pat nori gauti atminimui šią dėžę su kraiteliu. Anksčiau, jei pačios sutikdavo susimokėti pinigus, joms buvo atsiunčiamas kraitelis. Manoma, kad per metus būdavo parduodama ir užsienį išsiunčiama apie 400 kraitelių. Jau keleri metai, kaip suomiški naujagimio kraiteliai nebepardavinėjami.

Kraitelyje – neutralios spalvos

90 procentų visų daiktų, esančių kraitelyje, yra suomių produkcija. Naujagimio kraitelis surenkamas taip, kad jo audiniai būtų neutralių spalvų, tiktų ir berniukui, ir mergaitei. Kai kurios šeimos iš anksto nežino kūdikio lyties, todėl kraitelis turi patenkinti ir jų poreikius. Ne vienerius metus kraitelyje dominavo tik balta spalva, dabar jis įvairesnis – yra ir smėlio, ir kitų žemės atspalvių rūbų. Kiekvienais metais kraitelis tampa vis labiau ekologišku. Stengiamasi, kad rūbai ir tekstilės gaminiai būtų pagaminti iš perdirbtų medžiagų.

Ką kraitelyje „veikia" prezervatyvai?

Prezervatyvų pakelis naujagimio kraitelyje sukelia nuostabą ne vienam žmogui, pirmą kartą išgirdusiam apie šią suomišką tradiciją. Manoma, kad tokiu būdu Suomijoje šeimai subtiliai primenama apie vaikų planavimą. Po gimdymo moterys neretai dar tiki mitais, jog žindant pastoti neįmanoma ir nesirūpina apsaugos priemonėmis.

Kai prieš kelerius metus Didžiojoje Britanijoje gimė princo Williamo ir Kembridžo kunigaikštienės Kate sūnus George'as, Suomijos vyriausybės atstovai įteikė jiems savo šalies tradicinį naujagimio kraitelį kaip pagarbos ženklą ir pasveikinimą susilaukus sosto įpėdinio. Tąkart žiniasklaidos priemonės mirgėjo pranešimais: "Suomija padovanojo karališkajai šeimai prezervatyvų". Tačiau tradicija yra tradicija, ir ji nebuvo sulaužyta. Didžiosios Britanijos karališkajai šeimai buvo nusiųstas visas komplektas.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Įdomybės

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną (1)

Motinos pienas, nors gausiai tyrinėjamas mokslininkų, vis dar turi paslapčių. Pavyzdžiui, kodėl berniuką maitinančios motinos piene yra 25 proc. daugiau kalorijų nei maitinančios mergaitę? Kodėl pieno sudėtis kinta keičiantis maitinimo laikui?

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai (32)

Žindymas viešai – dažnai aptarinėjama tema, kuria diskutuoti mėgsta vaikų susilaukusios mamos.

Rimantas Kėvalas: „Žinokite, kad vaikai nesirgti negali, ir tai - ne pasaulio pabaiga“ (2)

„Kodėl mano vaikas serga?", - tokį klausimą Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos vadovas, vaikų ligų gydytojas, prof. dr. Rimantas Kėvalas išgirsta be galo dažnai.

Gimdymas su nuskausminimu ar be: įdomiausi mamų argumentai (13)

Kalbant šia tema mamų nuomonės išsiskiria kardinaliai: vienos pasisako tik už, kitos – prieš bet kokią intervenciją, o trečios lieka neutralios – nelygu, kokia situacija. Paskaitykime mamų nuomones ir argumentus!

Pasaulinę neišnešiotų naujagimių dieną Kauno Rotušė nušvis purpurine spalva

Šiandien, lapkričio 17 d., visas pasaulis mini pasaulinę neišnešiotų naujagimių dieną. Kaune šios dienos minėjimus jau 5 metus iš eilės organizuoja asociacija „Padedu augti", kuri visus kauniečius bei miesto svečius kviečia pasigrožėti 5-tąjį kartą purpurine spalva sužibsiančia Kauno Rotuše bei prisidėti prie palaikymo akcijos.

Miuziklas „Kakės Makės gimtadienis" sužavėjo pirmuosius mažuosius gerbėjus

Sekmadienį sostinės „Siemens" arenoje įvyko pirmasis miuziklo „Kakės Makės gimtadienis" parodymas. Visi bilietai į premjerą Vilniuje buvo parduoti.

10 mėnesių kūdikis sveria 28 kilogramus: gydytojai baiminasi dėl jo gyvybės (4)

10 mėnesių berniukas iš Meksikos Luis Manuel Gonzales, kaip ir visi jo bendraamžiai, mokosi tarti pirmuosius žodžius ir aktyviai domisi jį supančiu pasauliu. Tačiau Luis tai padaryti yra sunkiau, negu kitiems kūdikiams, mat jis sveria neįtikėtinai daug - net 28 kilogramus.

Įvardijo populiariausią mergaitės vardą visame pasaulyje (20)

Vardų mados egzistuoja visame pasaulyje, Lietuva - ne išimtis. Paskelbtasis populiariausias mergaitės vardas visame pasaulyje yra gana populiarus ir mūsų šalyje.

Istorinėje Aleksandro Vasiljevo parodoje - vaikų aprangos ir gyvenimo būdo įdomybės

Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje pristatyta paroda „Vaikų pasaulis. XVIII–XX a.“, kurioje kolekcininkas Aleksandras Vasiljevas kviečia pamatyti niekada anksčiau Lietuvos publikai nerodytus įvairių laikotarpių vaikiškus drabužius, aksesuarus, žaislus bei namų apyvokos daiktus.

Alkoholio poveikis būsimo vaiko sveikatai

Alkoholis (etanolis, etilo alkoholis) yra legaliai vartojama medžiaga, kuri priklauso teratogenams. Teratogenas – bet koks egzogeninis veiksnys (cheminis, biologinis ar fizinis), kuris, veikdamas embrioną ir vaisių, sutrikdo normalią raidą ir lemia anomalijų atsiradimą.

9,5 min. atgauti pusiausvyrą po bemiegės nakties

Mama, mes tave suprantame. Nuovargis - baisus dalykas, o toks nuovargis, kurį patiria mama, yra didesnis nei bet kuris kitas.

Būsimi ir esami tėvai kviečiami į nemokamas paskaitas Vilniuje

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei sveikatinimui.

Jei vaikas gimė 2017 metais, jo stipriosios savybės bus šios

Jeigu mažylis gimė tarp 2017 metų sausio 28 dienos ir 2018 metų vasario 15, jį pagal kinų kalendorių globoja Ugninis raudonas Gaidys.

Kviečiame į nemokamas paskaitas būsimoms mamytėms

Kūdikio, ypač pirmojo, besilaukiančioms mamoms kyla begalė klausimų apie nėščiųjų mitybą, higieną, taip pat, kaip pasiruošti sklandžiam gimdymui bei prižiūrėti naujagimį.

Kaip gimdo karališkose šeimose ir kokias tradicijas sulaužė princesė Diana bei Kate Middleton (2)

Nuo civilizacijos pradžios karališkasis pasaulis visada buvo ypatingas, išaukštintas, kupinas paslapčių ir net, kaip buvo manoma, dieviškosios galios. Taigi nieko keisto, kad vaiko gimimas karališkoje šeimoje visais laikais buvo ypatingas įvykis.