Ko Suomijos gimdyvei pavydi viso pasaulio nėščiosios?

 (28)
Suomijoje jau daugelį metų egzistuoja viena graži tradicija, kurios šios šalies moterims gali pavydėti visos nėščiosios.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Prieš gimstant kūdikiui, kiekviena suomė gauna kraitelį savo naujagimiui. Jame - būtiniausi rūbeliai ir daiktai, skirti vaikeliui. Tokius naujagimiams skirtus kraitelius gauna jau bene trečia suomių gimdyvių karta.

TAIP PAT SKAITYKITE:
10 daiktų, kurie nebūtini, bet palengvina vaiko auginimą
Senovinis gardumynas, kuris niekada nepabosta

Naujagimio kraitelį sudaro:

 • Maudynių rankšluostis

 • Patalėliai

 • Antklodė

 • Miegmaišis

 • Čiužinys, kuris yra dėžės dydžio, kad pirmuosius mėnesius kūdikis galėtų jame miegoti

 • Vystyklų čiužinys

 • Medžiaginiai vystyklai

 • Šukos

 • Žaisliukai

 • Paveikslėlių knyga

 • Žirklės

 • Termometras

 • Prezervatyvų dėžutė

Kraitelio dėžė naudojama vietoj lovelės

Pati dėžė, pagaminta iš tvirto kartono, naudojama kaip lovelė kūdikiui pirmaisiais gyvenimo mėnesiais. Ji yra dailaus dizaino, kurio autorė – skelbtą kraitelio dėžės apipavidalinimo konkursą laimėjusi dizainerė. Kiekviena socialinį draudimą turinti nėščioji Suomijoje, kurios nėštumas trunka mažiausiai 154 dienas ir kuri iki keturių nėštumo mėnesių apsilankė pas gydytoją ar akušerę bei buvo įtraukta į būsimų mamų sąrašus, turi teisę gauti šį naujagimio paketą. Taip pat naujagimio kraitelis skiriamas ir kūdikį įsivaikinusiai moteriai. Šiuo kraiteliu Suomijoje rūpinasi Kela organizacija, kuri yra panašiai Lietuvos socialinės ir darbo ministerijos atitikmuo.

Tradicija siekia 70 metų

Graži tradicija dovanoti būsimai mamai daiktų, kurių jai prireiks vaikučio gyvenimo pradžiai, atsirado 1937. Jau kitais metais tokie kraiteliai buvo įteikiami visoms nepasiturinčioms šeimos, kurios laukėsi kūdikio. Nuo 1949 metų įsigaliojo įstatymas šiuos kraitelius dovanoti visoms be išimties būsimoms mamoms, nesvarbu, kokia jų materialinė padėtis. Kai ši tradicija gimė, Suomijoje buvo aktuali mažėjančio gimstamumo problema, be to, mirdavo nemažai gimdyvių, naujagimių ir kūdikių. Įdomu, kad kraitelio turinys per šiuos visus metus nelabai ir pasikeitė. Tai, ką gaudavo suomių močiutės jaunystėje, dabar gauna jų gimdančios dukterys bei vaikaitės.

Pinigai nelabai vilioja

Jeigu nėščioji nenori gauti dovanų kraitelio naujagimiui, ji vietoj jo gali pasiimti piniginę kompensaciją, kurios dydis apie 140 eurų. Tačiau kraitelio vertė yra daug kartų didesnė už pinigų sumą. Maždaug 95 procentai visų pirmą kartą gimdančių moterų, turinčių teisę gauti naujagimio kraitelį, pasiima kraitelį, o ne pinigus. Kadangi tai yra labai sena ir gerbiama tradicija Suomijoje, kai kurios emigrantės iš Suomijos, gyvenančios kitur, taip pat nori gauti atminimui šią dėžę su kraiteliu. Anksčiau, jei pačios sutikdavo susimokėti pinigus, joms buvo atsiunčiamas kraitelis. Manoma, kad per metus būdavo parduodama ir užsienį išsiunčiama apie 400 kraitelių. Jau keleri metai, kaip suomiški naujagimio kraiteliai nebepardavinėjami.

Kraitelyje – neutralios spalvos

90 procentų visų daiktų, esančių kraitelyje, yra suomių produkcija. Naujagimio kraitelis surenkamas taip, kad jo audiniai būtų neutralių spalvų, tiktų ir berniukui, ir mergaitei. Kai kurios šeimos iš anksto nežino kūdikio lyties, todėl kraitelis turi patenkinti ir jų poreikius. Ne vienerius metus kraitelyje dominavo tik balta spalva, dabar jis įvairesnis – yra ir smėlio, ir kitų žemės atspalvių rūbų. Kiekvienais metais kraitelis tampa vis labiau ekologišku. Stengiamasi, kad rūbai ir tekstilės gaminiai būtų pagaminti iš perdirbtų medžiagų.

Ką kraitelyje „veikia" prezervatyvai?

Prezervatyvų pakelis naujagimio kraitelyje sukelia nuostabą ne vienam žmogui, pirmą kartą išgirdusiam apie šią suomišką tradiciją. Manoma, kad tokiu būdu Suomijoje šeimai subtiliai primenama apie vaikų planavimą. Po gimdymo moterys neretai dar tiki mitais, jog žindant pastoti neįmanoma ir nesirūpina apsaugos priemonėmis.

Kai prieš kelerius metus Didžiojoje Britanijoje gimė princo Williamo ir Kembridžo kunigaikštienės Kate sūnus George'as, Suomijos vyriausybės atstovai įteikė jiems savo šalies tradicinį naujagimio kraitelį kaip pagarbos ženklą ir pasveikinimą susilaukus sosto įpėdinio. Tąkart žiniasklaidos priemonės mirgėjo pranešimais: "Suomija padovanojo karališkajai šeimai prezervatyvų". Tačiau tradicija yra tradicija, ir ji nebuvo sulaužyta. Didžiosios Britanijos karališkajai šeimai buvo nusiųstas visas komplektas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Įdomybės

Neringa: be galo sunkus nėštumas ir neįtikėtinai lengvas gimdymas

Savo pirmagimio sūnaus greita ir lengva gimdymo istorija dalijasi Neringa. Tačiau jos nėštumas, atvirkščiai, buvo be galo sunkus. Jūsų gimdymo istorijų laukiame el.p. portalas@tavovaikas.lt.

Fotoreportažas iš MAMŲ MUGĖS: kokios staigmenos čia laukia sutaupyti norinčių pirkėjų

Šiandien Vilniuje verslo centre „Gariūnai“ prasideda šeimų itin laukiamas renginys – „Mamų mugė“. Jos metu galima įsigyti nėščiosioms skirtų prekių, vaikų drabužėlių, avalynės, žaislų, vežimėlių, knygų ir dar visokiausių kitokių daiktų, skirtų vaikams nuo gimimo iki paauglystės.

Facebook padės ieškoti dingusių vaikų

Prezidentė Dalia Grybauskaitė kartu su pasaulinio socialinio tinklo „Facebook“ Saugumo ir patikros departamento vadove Emily Vacher aktyvavo dingusių vaikų paieškai skirtą sistemą „Amber Alert“.

„Žindymui draugiška“ iniciatyva įvertino Lietuvos ligonines: kurios nusipelnė didžiausio mamų palankumo (4)

Nė viena iš ligoninių neužtikrina minimalių sąlygų sėkmingai žindymo pradžiai. Tokią išvadą padarė iniciatyvos „Žindymui draugiška“ iniciatoriai, kurie apklausė beveik tūkstantį 2017 metais Lietuvoje gimdžiusių mamų.

Jolantos gimdymo istorija: labai norėjau gimdyti pati

Savo gimdymo istorija dalijasi Jolanta. Rašykite mums el.p. portalas@tavovaikas.lt.

Ingridos gimdymo istorija: noriu nuraminti būsimas mamas – nebijokite!

Savo gimdymo istorija dalijasi Ingrida. Rašykite mums el.p. portalas@tavovaikas.lt.

Motinos dienos proga – dovana esamoms ir būsimoms mamoms

Visų esamų ir būsimų Lietuvos mamų šį pavasarį laukia ypač vertinga dovana – pasaulinės misijos „Sveika ir Laiminga Mama“ pradžia.

Sandra: vaiko prisiglaudimas atperka visas gimdymo kančias

Savo gimdymo istorija dalijasi Sandra. Rašykite mums el.p. portalas@tavovaikas.lt.

TAVO VAIKO premjeroje – mielas išdaigininkas TRIUŠIS PITERIS

Vaikų literatūros klasika žaismingai perkeliama į kino ekranus! Kovo 18 d. (sekmadienį) visuose kino centruose „Forum Cinemas" TAVO VAIKO premjeroje – filmas „Triušis Piteris", pastatytas beveik prieš 120 metų britų rašytojos Beatrix Potter sukurtą ir viso pasaulio vaikus sužavėjusią istoriją apie išdykusį, bet mielą triušiuką. Pamatykite pirmieji!

Moteris sužinojo esanti nėščia likus 15 minučių iki gimdymo (4)

Australė Jayde Lawrence pagimdė kūdikį praėjus 15 minučių po to, kai sužinojo, kad ji nėščia. Kaip praneša laikraštis „The Daily Mail“, moteris manė, kad jai apendicitas.

Neeilinė fotosesija: per dideli rūbai atskleidė neišnešiotų kūdikių trapumą

Paramos projektas „Ankstukai" pavasarį pasitinka pristatydami fotografijų parodą „Auginu Lietuvą". Fotomenininkų darbuose per didelius rūbus dėvintys ankstukai atskleidžia savo mažumą ir trapumą bei primena, koks reikalingas yra aplinkinių dėmesys ir rūpestis, kai visas pasaulis tau per didelis.

Išnagrinėti du trečdaliai vaiko pinigų prašymų (2)

Iš visų pateiktų prašymų skirti vadinamuosius „vaiko pinigus“ šiuo metu priimta 71 proc. sprendimų dėl išmokos vaikui skyrimo.

Siaučiant pūgai gimdyvė nespėjo nuvykti į ligoninę

Didžiojoje Britanijoje neeilinis įvykis – judraus kelio šalikelėje moteris pagimdė kūdikį.

Karolina Kriukelytė–Slavinskienė: kaip gerai, kad gydytojai klydo

Pirmą pavasario mėnesį žurnalas „Tavo vaikas" pasitinka gerai nusiteikęs – ryškus ir spalvotas. Kovo mėnesio numeryje (nr. 3) – daug ryškių asmenybių (herojų ir konsultantų), ryškiems pokyčiams įkvepiančių ir drąsinančių temų, idėjų.

10 renginių „Knygų mugėje", kuriuos norėčiau aplankyti būdama mama

Šią savaitę Vilniuje prasidedanti „Knygų mugė" sulaukia didelio būrio didelių ir mažų knygų gerbėjų. „Litexpo“ vykstanti mugė lankytojų laukia nuo ketvirtadienio iki sekmadienio (vasario 22 - vasario 25 dienomis).