Ko Suomijos gimdyvei pavydi viso pasaulio nėščiosios?

 (28)
Suomijoje jau daugelį metų egzistuoja viena graži tradicija, kurios šios šalies moterims gali pavydėti visos nėščiosios.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Prieš gimstant kūdikiui, kiekviena suomė gauna kraitelį savo naujagimiui. Jame - būtiniausi rūbeliai ir daiktai, skirti vaikeliui. Tokius naujagimiams skirtus kraitelius gauna jau bene trečia suomių gimdyvių karta.

TAIP PAT SKAITYKITE:
10 daiktų, kurie nebūtini, bet palengvina vaiko auginimą
Senovinis gardumynas, kuris niekada nepabosta

Naujagimio kraitelį sudaro:

 • Maudynių rankšluostis

 • Patalėliai

 • Antklodė

 • Miegmaišis

 • Čiužinys, kuris yra dėžės dydžio, kad pirmuosius mėnesius kūdikis galėtų jame miegoti

 • Vystyklų čiužinys

 • Medžiaginiai vystyklai

 • Šukos

 • Žaisliukai

 • Paveikslėlių knyga

 • Žirklės

 • Termometras

 • Prezervatyvų dėžutė

Kraitelio dėžė naudojama vietoj lovelės

Pati dėžė, pagaminta iš tvirto kartono, naudojama kaip lovelė kūdikiui pirmaisiais gyvenimo mėnesiais. Ji yra dailaus dizaino, kurio autorė – skelbtą kraitelio dėžės apipavidalinimo konkursą laimėjusi dizainerė. Kiekviena socialinį draudimą turinti nėščioji Suomijoje, kurios nėštumas trunka mažiausiai 154 dienas ir kuri iki keturių nėštumo mėnesių apsilankė pas gydytoją ar akušerę bei buvo įtraukta į būsimų mamų sąrašus, turi teisę gauti šį naujagimio paketą. Taip pat naujagimio kraitelis skiriamas ir kūdikį įsivaikinusiai moteriai. Šiuo kraiteliu Suomijoje rūpinasi Kela organizacija, kuri yra panašiai Lietuvos socialinės ir darbo ministerijos atitikmuo.

Tradicija siekia 70 metų

Graži tradicija dovanoti būsimai mamai daiktų, kurių jai prireiks vaikučio gyvenimo pradžiai, atsirado 1937. Jau kitais metais tokie kraiteliai buvo įteikiami visoms nepasiturinčioms šeimos, kurios laukėsi kūdikio. Nuo 1949 metų įsigaliojo įstatymas šiuos kraitelius dovanoti visoms be išimties būsimoms mamoms, nesvarbu, kokia jų materialinė padėtis. Kai ši tradicija gimė, Suomijoje buvo aktuali mažėjančio gimstamumo problema, be to, mirdavo nemažai gimdyvių, naujagimių ir kūdikių. Įdomu, kad kraitelio turinys per šiuos visus metus nelabai ir pasikeitė. Tai, ką gaudavo suomių močiutės jaunystėje, dabar gauna jų gimdančios dukterys bei vaikaitės.

Pinigai nelabai vilioja

Jeigu nėščioji nenori gauti dovanų kraitelio naujagimiui, ji vietoj jo gali pasiimti piniginę kompensaciją, kurios dydis apie 140 eurų. Tačiau kraitelio vertė yra daug kartų didesnė už pinigų sumą. Maždaug 95 procentai visų pirmą kartą gimdančių moterų, turinčių teisę gauti naujagimio kraitelį, pasiima kraitelį, o ne pinigus. Kadangi tai yra labai sena ir gerbiama tradicija Suomijoje, kai kurios emigrantės iš Suomijos, gyvenančios kitur, taip pat nori gauti atminimui šią dėžę su kraiteliu. Anksčiau, jei pačios sutikdavo susimokėti pinigus, joms buvo atsiunčiamas kraitelis. Manoma, kad per metus būdavo parduodama ir užsienį išsiunčiama apie 400 kraitelių. Jau keleri metai, kaip suomiški naujagimio kraiteliai nebepardavinėjami.

Kraitelyje – neutralios spalvos

90 procentų visų daiktų, esančių kraitelyje, yra suomių produkcija. Naujagimio kraitelis surenkamas taip, kad jo audiniai būtų neutralių spalvų, tiktų ir berniukui, ir mergaitei. Kai kurios šeimos iš anksto nežino kūdikio lyties, todėl kraitelis turi patenkinti ir jų poreikius. Ne vienerius metus kraitelyje dominavo tik balta spalva, dabar jis įvairesnis – yra ir smėlio, ir kitų žemės atspalvių rūbų. Kiekvienais metais kraitelis tampa vis labiau ekologišku. Stengiamasi, kad rūbai ir tekstilės gaminiai būtų pagaminti iš perdirbtų medžiagų.

Ką kraitelyje „veikia" prezervatyvai?

Prezervatyvų pakelis naujagimio kraitelyje sukelia nuostabą ne vienam žmogui, pirmą kartą išgirdusiam apie šią suomišką tradiciją. Manoma, kad tokiu būdu Suomijoje šeimai subtiliai primenama apie vaikų planavimą. Po gimdymo moterys neretai dar tiki mitais, jog žindant pastoti neįmanoma ir nesirūpina apsaugos priemonėmis.

Kai prieš kelerius metus Didžiojoje Britanijoje gimė princo Williamo ir Kembridžo kunigaikštienės Kate sūnus George'as, Suomijos vyriausybės atstovai įteikė jiems savo šalies tradicinį naujagimio kraitelį kaip pagarbos ženklą ir pasveikinimą susilaukus sosto įpėdinio. Tąkart žiniasklaidos priemonės mirgėjo pranešimais: "Suomija padovanojo karališkajai šeimai prezervatyvų". Tačiau tradicija yra tradicija, ir ji nebuvo sulaužyta. Didžiosios Britanijos karališkajai šeimai buvo nusiųstas visas komplektas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Įdomybės

Paskelbtos pirmosios iš urvo Tailande išgelbėtų vaikų nuotraukos

Tailando medikai patenkinti iš urvo ištrauktų berniukų sveikata.

MAMOS ATVIRAI: kova su kilogramais po gimdymo

Mėnuo po gimdymo jau gali didžiuotis idealia figūra. Tokį standartą jau kuris laikas bruka Holivudo ir kai kurios Lietuvos žvaigždės. Tačiau realybė visai kitokia. Vienoms stebuklingai svorio atsikratyti padeda žindymas, kitoms tenka paplušėti sporto salėje. Penkios mamos dalijasi savo patirtimi.

Įspūdingiausios nuotraukos iš karališkųjų mažojo princo krikštynų

Šiandien ypatinga diena Didžiosios Britanijos karališkajai šeimai – pakrikštytas jauniausias princo Williamo (36) ir Catherine Middleton (36) sūnus Louis.

Naujus produktus išbandžiusios moterys įvertina jų naudą

Paskelbę informaciją, jog ieškome 10 mamų, kurios norėtų testuoti BABÉ produktus – rutulinį dezodorantą ir kūno gelį – sulaukėme daugiau kaip pusės tūkstančio norinčiųjų!

„Niekieno vaikai“ paskelbė naujų savanorių paiešką

Iniciatyvos „Niekieno vaikai“ atstovai įsitikino, kad ligoninėse vienišų vaikų yra tris kartus daugiau nei tikėtasi.

Prie Valdovų rūmų įsikūręs Vaikų amatų miestelis laukia mažųjų smalsuolių

Vilniuje, prie Valdovų rūmų, pirmadienį įsikūrė Dainų šventės Vaikų amatų miestelis.

Aštuonmetis vaikas baigė mokyklą ir stos į universitetą

Neeilinis įvykis Belgijoje, apie kurį praneša BBC.

Atostogos: pirkti keliones iš anksto ar laukti paskutinės minutės?

Vieni atostogas planuoja iš anksto, kruopščiai ruošiasi, derina, skaičiuoja. Kiti gi eina va bank – apie atostogas galvoja paskutinę akimirką ir kliaujasi paskutinės akimirkos sėkme. Kuriuos lydi sėkmė?

Vasaros stovyklų pliusai ir minusai (1)

Kokią naudą gauna vaikas dalyvaudamas vasaros stovyklose? Ar yra vaikų, kuriems nerekomenduojama dalyvauti jose? Kaip padėti nugalėti baimes užsisklendusiems vaikams? Kalbiname ilgametę „Pažink save“ stovyklų Klaipėdoje vadovę ir organizatorę Raimondą Šuopytę.

TAVO VAIKO premjeroje – šuniški nuotykiai filme „Slaptasis agentas Maksas“

„Smurfus“ ir „Skūbį Dū“ į kino ekranus perkėlęs režisierius Raja Gosnellis dovanoja dar vieną juoko dozę neanimaciniame, bet specialiųjų efektų nestokojančiame filme apie kietus šunis – „Slaptasis agentas Maksas“, kuris į Lietuvos kino teatrus su TAVO VAIKO premjera: pasinaudokite proga su visa šeima pamatyti šį filmą anksčiau – birželio 28 d., ketvirtadienį visuose kino centruose „Forum Cinemas“.

Šeimas Palangoje sutrauks mados mugė su nemokamais atrakcionais ir cukraus vata

Svarstote, kur apsilankyti per atostogas, jog diena neprailgtų nei Jums, nei Jūsų šeimai? Liepos 7 dieną poilsiaujantiems Palangoje pasiseks – čia vyks didžiausias nemokamas mados ir grožio renginys - „Design for life“.

Nemokamas festivalis vėl kvies vaikus smagiai ir prasmingai praleisti laiką

Ketvirtasis „Šeimų pasakų festivalis“ vėl kviečia visus vaikus kurti pasakas. Liepos 22 dieną Vilniuje prie Baltojo tilto vyks festivalio renginiai.

Širvintose netikėtai prasidėjus gimdymui, vaikas gimė tiesiog gydytojos kabinete (6)

Neeilinis įvykis Širvintose – čia Širvintų pirminės sveikatos priežiūros centre netikėtai gimė kūdikis.

Išbandžiusios produktą moterys kalba apie meilę iš pirmo žvilgsnio

Jeigu esate ištikimi mūsų portalo skaitytojai, pastebėjote, kad vis dažniau siūlome jums išbandyti vieną ar kitą produktą.

Kviečia nemokamai išmokti kūdikių masažo paslapčių ir sustiprinti sveikatą po gimdymo (1)

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras birželio mėnesį organizuoja nemokamų praktinių seminarų ciklą esamiems ir būsimiems tėvams. Visi užsiėmimai yra nemokami, tereikia užsiregistruoti.