Mokslininkai apie motinos pieną: jį galima lyginti su simfoniniu orkestru

Nuo garo variklio iki saulės energija varomo automobilio. Nuo kambarį užimančio kompiuterio iki išmaniojo laikrodžio. Nuo mamos pieno iki... mamos pieno.
© Fotolia

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

120 metų mokslininkai tyrinėja motinos pieną siekdami sukurti jo tobulą pakaitalą, tačiau moters pieno liaukų gaminamas gėrimas kūdikiui tebėra numeris vienas pasaulyje.

Žindymas yra geriausia investicija į vaiko ateitį

Pasak “Nutricia research” centro biologo dr. Berndo Stahlio ir prof. dr. Ruurdo van Elburgo, kaip tik tūkstantis pirmųjų dienų yra itin svarbios, nes per tą laiką iš vienos ląstelės išsivysto sudėtingas žmogaus organizmas. Per tuos kelerius metus žmogučio ūgis padidėja dukart, svoris - net šešiskart, o smegenys „sunkėja“ vienu gramu kasdien.

Dr. Berndas Stahlis

Palyginkite: ką tik gimusio kūdikio smegenys yra vos 25 proc. suaugusiojo smegenų tūrio, o kai vaikui sukanka treji – jau net 80 proc. Milžiniškas šuolis! Tad šiuo laikotarpiu itin svarbi mityba, kaip tik ji gali turėti įtakos žmogaus ateičiai.

Kūdikio ir vaiko maisto poreikis yra kitoks nei suaugusio žmogaus dėl dar tik besiformuojančios virškinimo, taip pat imuninės sistemos. Nebrandi mažo žmogaus imuninė sistema dirba nepakankamai efektyviai, kad apgintų organizmą nuo išorės atakų (virusų, bakterijų ir pan.), tačiau jei kūdikis yra žindomas, jo organizmas imunitetą stimuliuojančių medžiagų gauna kartu su mamos pienu.

Motinos pieną galima lyginti su simfoniniu orkestru, kuris „gyvai“ reaguoja į kiekvieną dirigento, t. y. kūdikio, batuto mostelėjimą, jo unikalų organizmo poreikį.
Dr. Berndas Stahlis

Kaip tik mamos pienas ir yra jo apsauginis mechanizmas. Jis yra ir geležies šaltinis, o šio svarbaus elemento vienam kūdikio kūno kilogramui reikia septynis kartus daugiau nei vienam suaugusiojo kūno kilogramui. Kebli padėtis: mažas vaikas valgo mažiau nei suaugęs žmogus, o geležies organizmui reikia gerokai daugiau. Šiuos ir kitus keblumus išsprendžia mamos pienas.

Žindymas - geriausia investicija į vaiko ateitį

Bet gyvenime būna visaip. Moterys, regis, yra sutvertos gimdyti ir žindyti, tačiau ne visoms šypsosi laimė. Yra mažas procentas moterų, kurios negali žindyti, yra tokių, kurios gali, bet nenori.

Dr. Berndas Stahlis: „Motinos pieną galima lyginti su simfoniniu orkestru, kuris „gyvai“ reaguoja į kiekvieną dirigento, t. y. kūdikio, batuto mostelėjimą, jo unikalų organizmo poreikį.
Mokslas atkūrė atskiras simfoninio orkestro dalis, įvardino instrumentus, kuriais grojama, tačiau neįmanoma dirbtinai sukurti tos gyvos dermės, kai instrumentalistai prisitaiko vieni prie kitų, pavaduoja, keičia, papildo vieni kitus, gyvai reaguoja į situaciją ir taip sukuria kaskart unikalų ir ypatingą skambesį bei nuotaiką.

Vaizdžiai kalbant, maitinamas mišinuku kūdikis gauna visas jo vystymuisi reikalingas „orkestro“ sudedamąsias dalis, tačiau visad tokį pat, visada vienodą „atlikimą“.

Mišinukas nėra toks „gyvas“ kaip mamos pienas, jo formulė yra konstanta, t. y. nesikeičia ir neprisitaiko prie kūdikio sveikatos būklės, jo tos akimirkos poreikio.

Mamos pienui identiško pieno mišinio sukurti neįmanoma. Pieno mišinio pagrindas yra karvės pienas. Iš karvės pieno išspausti sūrį įmanoma, o iš mamos pieno – ne. Be to, mamos pienas nėra tik tam tikrų svarbių sudėtinių dalių mišinys, tų dalių proporcijos nuolat kinta. Štai jei kūdikis serga, mamos pienuko gamybos mechanizmas į tai iškart sureaguoja ir prigamina daugiau imunoglobulinų, antikūnų. Mišinukas pastarųjų „neprigamina“: jis visada yra toks, koks yra“.

Būkite ramios

Ir vis dėlto svarbiausia „Nutricia Recearch“ mokslininkų žinutė visoms mamoms yra tokia: „Būkite ramios, auginkite savo kūdikius ramiai. Mažylių intelektą vysto pojūčių įvairovė, stimuliacija, ryšys, lietimasis, kalbėjimas, o ne mamos pieno sudėtis. Asmenybės stabilumas ir sėkmė priklauso nuo ryšio ir bendravimo su vaiku. Mamos pienas – tik viena sudėtinių dalių. Žinokite tai ir... nieko nebijokite.“

Mamos pieną tyrinėjantis “Nutricia research” centras įsikūręs Nyderlanduose.

Nyderlanduose motinystės atostogos - labai trumpos, trunka vos keturias savaites, tad dauguma moterų renkasi grįžti į darbą, o ne likti namuose žindyti kūdikį. „Nutricia research“ vadovai pasuko kitu keliu – pats centras (ne valstybė) kūdikio susilaukusioms mamos motinystės išmoką moka dar šešiolika savaičių. Akivaizdu, kad tai efektyvus būdas paskatinti moteris žindyti kuo ilgiau“.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Įdomybės

Šeimas Palangoje sutrauks mados mugė su nemokamais atrakcionais ir cukraus vata

Svarstote, kur apsilankyti per atostogas, jog diena neprailgtų nei Jums, nei Jūsų šeimai? Liepos 7 dieną poilsiaujantiems Palangoje pasiseks – čia vyks didžiausias nemokamas mados ir grožio renginys - „Design for life“.

Nemokamas festivalis vėl kvies vaikus smagiai ir prasmingai praleisti laiką

Ketvirtasis Arklio Dominyko pasakų festivalis vėl kviečia visus vaikus kurti pasakas. Liepos 8 dieną Vilniuje prie Baltojo tilto vyks festivalio renginiai.

Širvintose netikėtai prasidėjus gimdymui, vaikas gimė tiesiog gydytojos kabinete (6)

Neeilinis įvykis Širvintose – čia Širvintų pirminės sveikatos priežiūros centre netikėtai gimė kūdikis.

Išbandžiusios produktą moterys kalba apie meilę iš pirmo žvilgsnio

Jeigu esate ištikimi mūsų portalo skaitytojai, pastebėjote, kad vis dažniau siūlome jums išbandyti vieną ar kitą produktą.

Kviečia nemokamai išmokti kūdikių masažo paslapčių ir sustiprinti sveikatą po gimdymo (1)

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras birželio mėnesį organizuoja nemokamų praktinių seminarų ciklą esamiems ir būsimiems tėvams. Visi užsiėmimai yra nemokami, tereikia užsiregistruoti.

Piršlybų įkarštyje vaikas padarė tai, ko iš jo niekas nesitikėjo (1)

Gali iki smulkių detalių apgalvoti piršlybų scenarijų, bet jei šalia bus vaikų, nepamiršk, kad netikėtumų gali būti visada.

Metų šeima išrinkti visaginiečiai, auginantys 5 vaikus

Tradicinio konkurso „Metų šeima“ finale dalyvavo trys daugiavaikės šeimos – panevėžiečių ir dvi šeimos iš Visagino.

Nemokamas festivalis vaikams primena: knygų skaitymas yra džiaugsmas ir malonumas, o ne prievolė

Nemokamo skaitymo festivalio vaikams organizatoriai įsitkinę – skaitymas visų pirma yra džiaugsmas.

Vilniaus gatvėse praeiviai su šypsenomis lydėjo neeilinį kūdikių paradą

Gegužės 7-13 dienomis yra Europos vaikų nešiojimo (nešioklių) savaitė - „European Babywearing week“. šių metų jos šūkis – „Nešiojimas jungia!“

Daugiau nei 700 moterų mamos dieną šventė konferencijoje „Sveika ir laiminga mama"

Gegužės 6 d., Lietuvoje minint šventinį motinos dienos sekmadienį, Vilniuje vyko pirmą kartą organizuota tarptautinė konferencija „Sveika ir laiminga mama", skirta visoms moterims bei poroms.

Lietuvos mamos: jauniausiai – 12 metų, vyriausiai – per 50

Artėjant Motinos dienai ELTA pasidomėjo, kokia buvo ir šiandien yra Lietuvos mama.

Cezario operaciją patyrusios mamos pjūvio randą puošia tatuiruotėmis

Neretai tatuiruotę nusprendę darytis žmonės skiria ją konkrečiam gyvenimo įvykiui, kurį nori tokiu būdu įamžinti – vestuvėms, vaiko gimimui ir panašiai.

Ypatingo grožio filme visai šeimai atkurta milijonų mėgstama istorija

TAVO VAIKO premjeroje – beribis fantazijos pasaulis filme „Džimas Saga ir mašinistas Lukas".

Festivalis „Labas!“ į teatrą kviečia net naujagimius

Gegužės 6 dieną Vilniuje prasideda tarptautinis teatro festivalis kūdikiams ir vaikams „Labas!“.

Operos ir baleto teatro vadovas Jonas Sakalauskas: „Kartais nuo vaikų pabėgu į darbą" (1)

Operos ir baleto teatro vadovas Jonas Sakalauskas su žmona dainininke Agne Sabulyte augina penkiametę Vakarę ir birželį švęsiantį trejų metų gimtadienį Dobilą.