Psichologė Laura Milčienė: teatras yra puikus pakaitalas technologijoms

Vos prieš tris mėnesius Vilniuje duris žiūrovams atvėręs teatras „Pradžia“ jau spėjo įsitvirtinti Vilniaus renginių kalendoriuose, kviesdamas šeimas su pačiais mažiausiais į spektaklius, gyvos muzikos koncertus, meno pažinimo užsiėmimus, o dar tik besilaukiančias poras – į tėvystės paskaitas. Teatras vaikams „Pradžia" šią savaitę žymi jau 100-ąjį renginį nuo atsidarymo pradžios.
© Laura Vansevičienė

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

„Atsidarėme norėdami užpildyti labai konkrečią kultūrinių renginių nišą. Startavome su trimis spektakliais, o vėliau, matydami neblėstantį mamų ir tėčių norą smagiai praleisti laiką su tokio amžiaus vaikais, kurių į kultūrines erdves dar paprastai nepriima, pasiūlą praplėtėme ir kitokiais veiklų formatais," – sako teatro vaikams „Pradžia" įkūrėja Aušra Paukštytė.

„Tiesa sakant, taip įsibėgėjome, kad tik atsitiktinai pastebėjome, jog šią savaitę turėsime 100-ąjį renginį. Labai simboliška, kad pirmasis ir šimtasis spektaklis sutampa. Tai režisierės Eglės Kižaitės darbas „Op!", sukurtas 18 mėn. – 3 metų vaikams."

Kūrybinę grupę apie vaikų raidos specifiką konsultuojanti psichologė Laura Milčienė, teigia, kad didžiausia tokio teatro nauda yra sąmoningas ir kokybiškas laiko su vaiku praleidimas: „Mamos su kūdikiais praleidžia daug laiko, o štai vos tik vaikas ūgteli ir išeina į darželį, laikas kartu neretu atveju drastiškai sumažėja. Visi girdėjome apie tas 7 minutes tiesioginio kontakto per dieną, kurias statistiškai tėvai skiria savo vaikams. Vesdami vaiką į teatrą, jie tarsi „įsipareigoja" vaikui supažindinti jį su visokiu pasauliu ir parodo, koks jis gali būti įdomus. Vaikas jaučia, kad juo rūpinamasi, kad tėvai nori būti kartu, taip supranta, kad yra lygiavertė šeimos dalis.

Psichologė Laura Milčienė: teatras yra puikus pakaitalas technologijoms
Meno pažinimas.
© Laura Vansevičienė

Teatras yra puikus pakaitalas technologijoms, nes čia stebimas gyvas judesys, emocijos, garsai, istorija. Vaikai įtraukiami į spektaklio veiksmą ir tokiu būdu mokosi įvairesnės emocijų raiškos. Jie stebi neįprastas situacijas ir mokosi suprasti personažą, jo motyvus, o tai lavina empatiją.

Kūdikiai pasaulį pažįsta per jusles, teatre jie mato kitokias formas, šviesas, emocijas, girdi kitokius garsus, nei savo įprastinėje namų aplinkoje. Tiesa, svarbu tinkamai pasverti ir pateikti visą kūrybinę medžiagą. Yra žinoma, kad net prekybos centre patys mažiausiai pervargsta nuo dirgiklių gausos. Bet parduotuvių juk reikia tėvams, ne kūdikiui. O štai teatre visas dėmesys yra mažyliui ir svarbiausia tai, jog tėvai nori kartu su juo leisti laiką," – tvirtina psichologė.

Teatre šiandien kuria 9 nepriklausomi profesionalūs aktoriai ir režisieriai. Kovą prasidėjo koncertų ciklas „Augu su muzika": žiūrovams jau grojo styginių kvartetas ir džiazo trio, balandžio mėnesį pristatyta ketvirtoji teatro premjera „Upė" (rež. Ieva Jackevičiūtė), o gegužę laukia dar dvi muzikinės-teatrinės naujienos.

Psichologė Laura Milčienė: teatras yra puikus pakaitalas technologijoms
„Augu su muzika“.
© Laura Vansevičienė
Psichologė Laura Milčienė: teatras yra puikus pakaitalas technologijoms
„Upė" (rež. Ieva Jackevičiūtė).
© Laura Vansevičienė

„Teatras vaikams Lietuvoje jau atėjo į madą. Esu tikra, kad kitąmet visi didieji Lietuvos teatrai turės po spektaklį „nulinukams" ir tai labai džiugina, nes „Pradžią" sukūriau pirmiausia iš asmeninio poreikio, ieškodama, ką veikti auginant mažametę dukrą. O dabar ta pasiūla vis didėja ir mamoms, kurios 24 val. per parą neatsitraukia nuo savo atžalų, darosi vis lengviau," – teigia įkūrėja, kuri yra ir tinklaraščio bei knygos „Mamystė" autorė. „Mes siūlome laisvalaikio alternatyvą, tarsi kasdienybės papildą šeimoms, kurios augindamos vaikus patiria tam tikrą socialinę izoliaciją," – sako Aušra Paukštytė.

Psichologė Laura Milčienė: teatras yra puikus pakaitalas technologijoms
„Tuku tuku“ (rež. Ieva Jackevičiūtė)
© Laura Vansevičienė

Teatre „Pradžia" spektakliai ir koncertai vyksta kiekvieną savaitgalį, o darbo dienomis – meno pažinimo užsiėmimai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Įdomybės

Metų šeima išrinkti visaginiečiai, auginantys 5 vaikus

Tradicinio konkurso „Metų šeima“ finale dalyvavo trys daugiavaikės šeimos – panevėžiečių ir dvi šeimos iš Visagino.

Nemokamas festivalis vaikams primena: knygų skaitymas yra džiaugsmas ir malonumas, o ne prievolė

Nemokamo skaitymo festivalio vaikams organizatoriai įsitkinę – skaitymas visų pirma yra džiaugsmas.

Vilniaus gatvėse praeiviai su šypsenomis lydėjo neeilinį kūdikių paradą

Gegužės 7-13 dienomis yra Europos vaikų nešiojimo (nešioklių) savaitė - „European Babywearing week“. šių metų jos šūkis – „Nešiojimas jungia!“

Daugiau nei 700 moterų mamos dieną šventė konferencijoje „Sveika ir laiminga mama"

Gegužės 6 d., Lietuvoje minint šventinį motinos dienos sekmadienį, Vilniuje vyko pirmą kartą organizuota tarptautinė konferencija „Sveika ir laiminga mama", skirta visoms moterims bei poroms.

Lietuvos mamos: jauniausiai – 12 metų, vyriausiai – per 50

Artėjant Motinos dienai ELTA pasidomėjo, kokia buvo ir šiandien yra Lietuvos mama.

Cezario operaciją patyrusios mamos pjūvio randą puošia tatuiruotėmis

Neretai tatuiruotę nusprendę darytis žmonės skiria ją konkrečiam gyvenimo įvykiui, kurį nori tokiu būdu įamžinti – vestuvėms, vaiko gimimui ir panašiai.

Ypatingo grožio filme visai šeimai atkurta milijonų mėgstama istorija

TAVO VAIKO premjeroje – beribis fantazijos pasaulis filme „Džimas Saga ir mašinistas Lukas".

Festivalis „Labas!“ į teatrą kviečia net naujagimius

Gegužės 6 dieną Vilniuje prasideda tarptautinis teatro festivalis kūdikiams ir vaikams „Labas!“.

Operos ir baleto teatro vadovas Jonas Sakalauskas: „Kartais nuo vaikų pabėgu į darbą" (1)

Operos ir baleto teatro vadovas Jonas Sakalauskas su žmona dainininke Agne Sabulyte augina penkiametę Vakarę ir birželį švęsiantį trejų metų gimtadienį Dobilą.

Mirė mažylis, kurio tėvai kovojo dėl teisės jį gydyti toliau

Didžiojoje Britanijoje mirė teisinių ginčų centre buvęs mažasis berniukas Alfie'is Evansas.

Norvegas mokslininkas Thomas Aksnes: kas trukdo moterims natūraliai pastoti

Naujosios medicinos genijus, norvegas mokslininkas Thomas Aksnes teigia, kad mes visi turime milžinišką potencialą puikiai sveikatai, vien tik sukurdami pakankamai gerą gyvenimo būdą.

Kakė Makė paruošė staigmeną mažiesiems gerbėjams

Kakės Makės ir teatro gerbėjai turėtų suklusti – pristatytas naujas spektaklis, keliausiantis po mažuosius šalies miestus.

Vieniši vaikai ligoninėse – kas jai pasirūpins?

Niekieno vaikai – tai sergantys globos namų auklėtiniai ar iš tėvų paimti ir į ligonines atvežti vaikai, tiek kūdikiai, tiek vyresni. Jie turi išbūti palikti svetimoje aplinkoje, vieniši, neretai ir išsigandę. „Niekieno vaikai“ pasivadinusi iniciatyva nutarė pakeisti situaciją ir paskelbė savanorių atranką – ieškomi žmonės, kurie norėtų bei galėtų būti su ligoninėse paliktais vaikais.

Nėščiąsias ir ką tik pagimdžiusias kviečia į nemokamus praktinius užsiėmimus

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras skelbia kineziterapinių seminarų ciklą nėščiosioms, neseniai pagimdžiusioms moterims bei mamytėms su kūdikiais.

Pribloškianti žinia apie gydytoją Aspergerį, kurio vardu pavadintas autistinis sutrikimas

Naujai atskleisti dokumentai rodo, kad pediatras H. Aspergeris bendradarbiavo su naciais.