Sugrįžtanti MAMŲ MUGĖ kviečia šeimas gyventi ekologiškai ir taupiai

Išaugti drabužėliai, pabodę žaislai, per mažos kėdutės – ką su jais daryti? Šis klausimas nuolatos persekioja daugelį tėvelių, auginančių mažamečius vaikus.
© DELFI / Andrius Ufartas

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vaikai greitai auga, o nereikalingų, bet vis dar puikios būklės daiktų daugėja. Ką tokiu atveju daryti? Ruoštis į „Mamų mugę“! Rugsėjo 21-24 dienomis Vilniuje verslo centre „Gariūnai“ vykstanti mugė kvies visus tėvelius atrasti naują kelią į ekologišką ir aplinkai naudingą žiedinės ekonomikos koncepciją.

"Mamų mugė" – didžiausia Baltijos šalyse vaikiškų (iki 14 m.) ir nėščiųjų prekių komiso ir labdaros mugė, kurioje už simbolinę kainą galite parduoti išaugtus ir nebenaudojamus vaikiškus drabužius bei daiktus ir įsigyti savo vaikams tinkamus.

„Manau, kad pagrindinė „Mamų mugės“ mintis yra „šeima – šeimai“. Šaunu yra tai, kad galime ištiesti pagalbos ranką kitoms šeimoms. Vaikas greita auga ir daiktai tampa nevartojami, nereikalingi. Nebūtina jų išmesti – galime suteikti galimybę kitoms šeimoms pasinaudoti naudingais daiktais. Mamų mugėje galima rasti visko, ko gali prireikti laukiantis ir auginant vaikus iki 14-os metų. Asortimente yra ne tik drabužėlių, bet ir batų, žaislų, knygų, sporto atributikos, vėžimėlių, kėdučių ir daug kitų vaikams reikalingų daiktų“, - teigė savanorių koordinatorė Kristina Savickytė - Damanskienė.

Sugrįžtanti MAMŲ MUGĖ kviečia šeimas gyventi ekologiškai ir taupiai
© DELFI / Andrius Ufartas

Du kartus per metus rengiama „Mamų mugė" yra puiki išeitis jauniems tėvams apsipirkti patogiai, greitai ir pigiai. Renginyje dirbančių sąvanorių teigimu, neverta išleisti daug pinigų naujiems daiktams - „Mamų mugėje“ galite rasti platų pasirinkimą sezoninių drabužėlių, batų, žaislų, kūdikių priežiūros priemonių, knygų ir kitų naudingų daiktų. Taip pat vertėtų nepamiršti, kad neparduoti daiktai ir drabužėliai atitenka labdarai.

„Prie „Mamų mugės“ prisidėjau vedina antrinio panaudojimo idėjos ir, žinoma, pasinaudoju galimybe įsigyti pigesnių rūbų, žaislų, kitų daiktų. Man labai patinka, kad viskas vienoje vietoje, po vienu stogu. Sakyčiau, kad pagrindinis mugės tikslas yra skatinti tėvus vartoti protingai ir atsakingai“, - apie sprendimą prisidėti prie mugės pasakoja Prieraišiosios tėvystės centro direktorė Ieva Dapšauskė.

Didesnis dėmesys ekologijai

Vaikai greitai auga ir dar visai neseniai pirkti drabužėliai tampa per maži ir netinkami nešiojimui. Šiandienių technologijų dėka džinsinės kelnės yra pasiuvamos vos per 9 minutes. Per metus pasaulyje jų pagaminama apie 2 mlrd. Tuo tarpu 9 mlrd. tonų tekstilės atliekų kasmet atsiduria sąvartynuose. Skirtingų šalių skaičiavimais, per metus nejučia kiekvienas iš mūsų išmetame nuo 31 iki 55 kg tekstilės gaminių. Nenuostabu, kad tokie skaičiai siunčia žinią apie privalomą vartotojiškumo mažinimą ir metams bėgant „Mamų mugės“ renginys, siekiantis tausoti aplinką, tapo ne tik socialiniu, bet ir ekonominiu reiškiniu.

Būtent ekonomiškumas daugeliui tėvelių yra svarbiausias motyvas parduoti ir pirkti mugėje, tačiau dauguma jų pažymi ir kitą jiems svarbų motyvą - ekologiją. Lietuvoje šeimoms vis priimtinesnis gyvenimo būdas, skatinantis mažesnį ir atsakingesnį vartojimą. Pavyzdžiui, vos pusmetį naudota ir jau nebereikalinga vaikštynė nėra nebereikalingas daiktas, kurį tiesiog reikia išmesti. Ji puikiai tiks dar vienai šeimai, auginančiai truputį jaunesnį vaikutį.

„Jei pagalvoji, kad norėtum gyventi ekologiškiau, t.y. logiškiau, tai jau yra labai didelis žingsnis sąmoningumo link. Pirmiausia, reikia pabandyti. Šiandien aplinka puikiai sukurta, kad būtų galima be vargo ieškoti ekologiškų, sveikų ir naudingų alternatyvų“, - teigia Prieraišiosios tėvystės centro direktorė Ieva Dapšauskė.

Domėjimasis ekologija – iš vaikystės patirties

Norint skatinti ekologijos koncepciją, labai svarbu yra atkreipti dėmesį į vaikų auklėjimą. Nuo pat pirmųjų dienų gerą pavyzdį matydamas vaikas išmoks atsakingai ir tinkamai elgtis su aplinka. Daugelis pedagogų siekia ištirti, kaip plėtojasi vaikų žinios apie taršą, planetos saugojimą ir ekologiją. Manoma, jog šių problemų suvokimas vystosi taip pat kaip bet kokios kitos problemos suvokimas. Tyrimai rodo, kad ankstyvieji vaikystės metai yra svarbus laikas, norint vaiką supažindinti su ekologija ir aplinkosauga. Taip pat reiktų nepamiršti, jog vaikus galima mokyti ir per darbus, kuriuos dėl planetos išsaugojimo darome mes patys.

„Kaip vaikus supažindinti su ekologija ir paskatinti tausoti aplinką? Žinoma, savo pavyzdžiu. Pirmagimis labai anksti susipažino su šiukšlių rūšiavimu, nes vos išmokęs ropoti nuolat tikrindavo ar teisingai tėvai rūšiuoja, o sulaukęs metukų pats gebėjo įmesti popierių ar plastiką į atitinkamą šiukšliadėžę. Kurį laiką namuose sklandė labai populiari frazė, kurią mažyliai net užsukusiems svečiams kartodavo: ,,Mes saugome elektrą ir vandenį“. Tai greičiausiai tėčio pasakyti žodžiai, tačiau ištarti dvimečio, jie priverčia susimąstyti. Vaikai mus nuolat moko ar primena seniai užmirštas tiesas, nes jiems tai visiška naujiena. Kalėdų rytą – dovanos, o po to žygis prie konteinerio su spalvotomis dovanų pakuotėmis. Su sūnumi ilgokai šąlom, kol nusprendėme, kaip teisingiausia būtų atskirti plastiką, popierių, raištelius, kaspinėlius ir daugybę gražių, bet jau nebereikalingų dekoratyvių detalių. Priėjome prie išvados – kam pakuoti dovanas, jei išlupti sunku, o dar ir krūvą šiukšlių reikia sutvarkyti“, - apie ekologijos suvokimą pasakoja „Mamų mugės“ savanorė, Prieraišiosios tėvystės centro direktorė Ieva Dapšauskė.

Mamų mugė – socialinis projektas, apjungiantis daugiau nei 20.000 šeimų ir teikiantis labdarą. Mamų mugės tikslas – skatinti atsakingą vartojimą ir savanorystę bei remti šeimas, auginančias vaikus. Daugiau informacijos rasite „Mamų mugės" interneto svetainėje www.mamumuge.lt.

Sugrįžtanti MAMŲ MUGĖ kviečia šeimas gyventi ekologiškai ir taupiai
© DELFI / Andrius Ufartas

Jūsų dėmesiui - akimirkos iš pavasarį vykusios MAMŲ MUGĖS.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Įdomybės

Nemokamas festivalis vėl kvies vaikus smagiai ir prasmingai praleisti laiką

Ketvirtasis Arklio Dominyko pasakų festivalis vėl kviečia visus vaikus kurti pasakas. Liepos 8 dieną Vilniuje prie Baltojo tilto vyks festivalio renginiai.

Širvintose netikėtai prasidėjus gimdymui, vaikas gimė tiesiog gydytojos kabinete (6)

Neeilinis įvykis Širvintose – čia Širvintų pirminės sveikatos priežiūros centre netikėtai gimė kūdikis.

Išbandžiusios produktą moterys kalba apie meilę iš pirmo žvilgsnio

Jeigu esate ištikimi mūsų portalo skaitytojai, pastebėjote, kad vis dažniau siūlome jums išbandyti vieną ar kitą produktą.

Kviečia nemokamai išmokti kūdikių masažo paslapčių ir sustiprinti sveikatą po gimdymo (1)

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras birželio mėnesį organizuoja nemokamų praktinių seminarų ciklą esamiems ir būsimiems tėvams. Visi užsiėmimai yra nemokami, tereikia užsiregistruoti.

Piršlybų įkarštyje vaikas padarė tai, ko iš jo niekas nesitikėjo (1)

Gali iki smulkių detalių apgalvoti piršlybų scenarijų, bet jei šalia bus vaikų, nepamiršk, kad netikėtumų gali būti visada.

Metų šeima išrinkti visaginiečiai, auginantys 5 vaikus

Tradicinio konkurso „Metų šeima“ finale dalyvavo trys daugiavaikės šeimos – panevėžiečių ir dvi šeimos iš Visagino.

Nemokamas festivalis vaikams primena: knygų skaitymas yra džiaugsmas ir malonumas, o ne prievolė

Nemokamo skaitymo festivalio vaikams organizatoriai įsitkinę – skaitymas visų pirma yra džiaugsmas.

Vilniaus gatvėse praeiviai su šypsenomis lydėjo neeilinį kūdikių paradą

Gegužės 7-13 dienomis yra Europos vaikų nešiojimo (nešioklių) savaitė - „European Babywearing week“. šių metų jos šūkis – „Nešiojimas jungia!“

Daugiau nei 700 moterų mamos dieną šventė konferencijoje „Sveika ir laiminga mama"

Gegužės 6 d., Lietuvoje minint šventinį motinos dienos sekmadienį, Vilniuje vyko pirmą kartą organizuota tarptautinė konferencija „Sveika ir laiminga mama", skirta visoms moterims bei poroms.

Lietuvos mamos: jauniausiai – 12 metų, vyriausiai – per 50

Artėjant Motinos dienai ELTA pasidomėjo, kokia buvo ir šiandien yra Lietuvos mama.

Cezario operaciją patyrusios mamos pjūvio randą puošia tatuiruotėmis

Neretai tatuiruotę nusprendę darytis žmonės skiria ją konkrečiam gyvenimo įvykiui, kurį nori tokiu būdu įamžinti – vestuvėms, vaiko gimimui ir panašiai.

Ypatingo grožio filme visai šeimai atkurta milijonų mėgstama istorija

TAVO VAIKO premjeroje – beribis fantazijos pasaulis filme „Džimas Saga ir mašinistas Lukas".

Festivalis „Labas!“ į teatrą kviečia net naujagimius

Gegužės 6 dieną Vilniuje prasideda tarptautinis teatro festivalis kūdikiams ir vaikams „Labas!“.

Operos ir baleto teatro vadovas Jonas Sakalauskas: „Kartais nuo vaikų pabėgu į darbą" (1)

Operos ir baleto teatro vadovas Jonas Sakalauskas su žmona dainininke Agne Sabulyte augina penkiametę Vakarę ir birželį švęsiantį trejų metų gimtadienį Dobilą.

Mirė mažylis, kurio tėvai kovojo dėl teisės jį gydyti toliau

Didžiojoje Britanijoje mirė teisinių ginčų centre buvęs mažasis berniukas Alfie'is Evansas.