Sugrįžtanti MAMŲ MUGĖ kviečia šeimas gyventi ekologiškai ir taupiai

Išaugti drabužėliai, pabodę žaislai, per mažos kėdutės – ką su jais daryti? Šis klausimas nuolatos persekioja daugelį tėvelių, auginančių mažamečius vaikus.
© DELFI / Andrius Ufartas

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vaikai greitai auga, o nereikalingų, bet vis dar puikios būklės daiktų daugėja. Ką tokiu atveju daryti? Ruoštis į „Mamų mugę“! Rugsėjo 21-24 dienomis Vilniuje verslo centre „Gariūnai“ vykstanti mugė kvies visus tėvelius atrasti naują kelią į ekologišką ir aplinkai naudingą žiedinės ekonomikos koncepciją.

"Mamų mugė" – didžiausia Baltijos šalyse vaikiškų (iki 14 m.) ir nėščiųjų prekių komiso ir labdaros mugė, kurioje už simbolinę kainą galite parduoti išaugtus ir nebenaudojamus vaikiškus drabužius bei daiktus ir įsigyti savo vaikams tinkamus.

„Manau, kad pagrindinė „Mamų mugės“ mintis yra „šeima – šeimai“. Šaunu yra tai, kad galime ištiesti pagalbos ranką kitoms šeimoms. Vaikas greita auga ir daiktai tampa nevartojami, nereikalingi. Nebūtina jų išmesti – galime suteikti galimybę kitoms šeimoms pasinaudoti naudingais daiktais. Mamų mugėje galima rasti visko, ko gali prireikti laukiantis ir auginant vaikus iki 14-os metų. Asortimente yra ne tik drabužėlių, bet ir batų, žaislų, knygų, sporto atributikos, vėžimėlių, kėdučių ir daug kitų vaikams reikalingų daiktų“, - teigė savanorių koordinatorė Kristina Savickytė - Damanskienė.

Sugrįžtanti MAMŲ MUGĖ kviečia šeimas gyventi ekologiškai ir taupiai
© DELFI / Andrius Ufartas

Du kartus per metus rengiama „Mamų mugė" yra puiki išeitis jauniems tėvams apsipirkti patogiai, greitai ir pigiai. Renginyje dirbančių sąvanorių teigimu, neverta išleisti daug pinigų naujiems daiktams - „Mamų mugėje“ galite rasti platų pasirinkimą sezoninių drabužėlių, batų, žaislų, kūdikių priežiūros priemonių, knygų ir kitų naudingų daiktų. Taip pat vertėtų nepamiršti, kad neparduoti daiktai ir drabužėliai atitenka labdarai.

„Prie „Mamų mugės“ prisidėjau vedina antrinio panaudojimo idėjos ir, žinoma, pasinaudoju galimybe įsigyti pigesnių rūbų, žaislų, kitų daiktų. Man labai patinka, kad viskas vienoje vietoje, po vienu stogu. Sakyčiau, kad pagrindinis mugės tikslas yra skatinti tėvus vartoti protingai ir atsakingai“, - apie sprendimą prisidėti prie mugės pasakoja Prieraišiosios tėvystės centro direktorė Ieva Dapšauskė.

Didesnis dėmesys ekologijai

Vaikai greitai auga ir dar visai neseniai pirkti drabužėliai tampa per maži ir netinkami nešiojimui. Šiandienių technologijų dėka džinsinės kelnės yra pasiuvamos vos per 9 minutes. Per metus pasaulyje jų pagaminama apie 2 mlrd. Tuo tarpu 9 mlrd. tonų tekstilės atliekų kasmet atsiduria sąvartynuose. Skirtingų šalių skaičiavimais, per metus nejučia kiekvienas iš mūsų išmetame nuo 31 iki 55 kg tekstilės gaminių. Nenuostabu, kad tokie skaičiai siunčia žinią apie privalomą vartotojiškumo mažinimą ir metams bėgant „Mamų mugės“ renginys, siekiantis tausoti aplinką, tapo ne tik socialiniu, bet ir ekonominiu reiškiniu.

Būtent ekonomiškumas daugeliui tėvelių yra svarbiausias motyvas parduoti ir pirkti mugėje, tačiau dauguma jų pažymi ir kitą jiems svarbų motyvą - ekologiją. Lietuvoje šeimoms vis priimtinesnis gyvenimo būdas, skatinantis mažesnį ir atsakingesnį vartojimą. Pavyzdžiui, vos pusmetį naudota ir jau nebereikalinga vaikštynė nėra nebereikalingas daiktas, kurį tiesiog reikia išmesti. Ji puikiai tiks dar vienai šeimai, auginančiai truputį jaunesnį vaikutį.

„Jei pagalvoji, kad norėtum gyventi ekologiškiau, t.y. logiškiau, tai jau yra labai didelis žingsnis sąmoningumo link. Pirmiausia, reikia pabandyti. Šiandien aplinka puikiai sukurta, kad būtų galima be vargo ieškoti ekologiškų, sveikų ir naudingų alternatyvų“, - teigia Prieraišiosios tėvystės centro direktorė Ieva Dapšauskė.

Domėjimasis ekologija – iš vaikystės patirties

Norint skatinti ekologijos koncepciją, labai svarbu yra atkreipti dėmesį į vaikų auklėjimą. Nuo pat pirmųjų dienų gerą pavyzdį matydamas vaikas išmoks atsakingai ir tinkamai elgtis su aplinka. Daugelis pedagogų siekia ištirti, kaip plėtojasi vaikų žinios apie taršą, planetos saugojimą ir ekologiją. Manoma, jog šių problemų suvokimas vystosi taip pat kaip bet kokios kitos problemos suvokimas. Tyrimai rodo, kad ankstyvieji vaikystės metai yra svarbus laikas, norint vaiką supažindinti su ekologija ir aplinkosauga. Taip pat reiktų nepamiršti, jog vaikus galima mokyti ir per darbus, kuriuos dėl planetos išsaugojimo darome mes patys.

„Kaip vaikus supažindinti su ekologija ir paskatinti tausoti aplinką? Žinoma, savo pavyzdžiu. Pirmagimis labai anksti susipažino su šiukšlių rūšiavimu, nes vos išmokęs ropoti nuolat tikrindavo ar teisingai tėvai rūšiuoja, o sulaukęs metukų pats gebėjo įmesti popierių ar plastiką į atitinkamą šiukšliadėžę. Kurį laiką namuose sklandė labai populiari frazė, kurią mažyliai net užsukusiems svečiams kartodavo: ,,Mes saugome elektrą ir vandenį“. Tai greičiausiai tėčio pasakyti žodžiai, tačiau ištarti dvimečio, jie priverčia susimąstyti. Vaikai mus nuolat moko ar primena seniai užmirštas tiesas, nes jiems tai visiška naujiena. Kalėdų rytą – dovanos, o po to žygis prie konteinerio su spalvotomis dovanų pakuotėmis. Su sūnumi ilgokai šąlom, kol nusprendėme, kaip teisingiausia būtų atskirti plastiką, popierių, raištelius, kaspinėlius ir daugybę gražių, bet jau nebereikalingų dekoratyvių detalių. Priėjome prie išvados – kam pakuoti dovanas, jei išlupti sunku, o dar ir krūvą šiukšlių reikia sutvarkyti“, - apie ekologijos suvokimą pasakoja „Mamų mugės“ savanorė, Prieraišiosios tėvystės centro direktorė Ieva Dapšauskė.

Mamų mugė – socialinis projektas, apjungiantis daugiau nei 20.000 šeimų ir teikiantis labdarą. Mamų mugės tikslas – skatinti atsakingą vartojimą ir savanorystę bei remti šeimas, auginančias vaikus. Daugiau informacijos rasite „Mamų mugės" interneto svetainėje www.mamumuge.lt.

Sugrįžtanti MAMŲ MUGĖ kviečia šeimas gyventi ekologiškai ir taupiai
© DELFI / Andrius Ufartas

Jūsų dėmesiui - akimirkos iš pavasarį vykusios MAMŲ MUGĖS.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Įdomybės

„Gelbėkit vaikus" atliktas tyrimas: vaikams neramu dėl vargingai gyvenančių bendraamžių (5)

Nevyriausybinės organizacijos „Gelbėkit vaikus" užsakymu bendrovės „Spinter tyrimai" atliktas reprezentatyvus Lietuvos vaikų tyrimas „Jaunas balsas 2017" atskleidė: dalis šalies vaikų nerimauja dėl to, kad jų šeima neturi pakankamai pinigų būtinosioms išlaidoms, o dar daugiau nusiminę savo aplinkoje matydami bendraamžius, kurių šeimos verčiasi sunkiai.

Projekto „Naujamiesčio dienos“ uždaryme – nemokamos pramogos ir vaišės visai šeimai

Rytoj Vilniaus menų fabrike „Loftas“ vyks nuotaikingas projekto „Naujamiesčio dienos“ uždarymas. Nuo 18 val. vyksiančiame nemokamame renginyje pramogų ras ir dideli, ir maži.

Vaikų dienos centro kasdienybė iš arti: kaip pagaminti pietus už vos 30 centų?

Lietuvoje trūksta vaikų dienos centrų, kur vaikai iš sunkumus patiriančių šeimų gali saugiai praleisti laiką po pamokų. Neretas iš jų tik čia gauna galimybę pavalgyti.

Medicinos stebuklas: pagimdė moteris su persodinta gimda

Teksaso ligoninėje pirmą kartą gimė kūdikis, kurio motinai buvo atlikta gimdos transplantacija, informuoja Bayloro universiteto Dalase Medicinos centras.

Naujoji tvarka dėl vaiko pinigų sukėlė diskusijų audrą (4)

Seimui priėmus naujos redakcijos Išmokų vaikams įstatymą, pagal kurį įteisintas vaiko pinigų mokėjimas visiems vaikams – 30 eurų nuo gimimo iki 18 metų ir vyresniems, jei mokosi pagal bendrojo ugdymo programą, bet ne ilgiau kaip iki jiems sukaks 21 metai, sulaukė nevienareikšmių vertinimų.

Gimė pusseptinto kilogramo sveriantis naujagimis

Įprastai naujagimiai sveria 3-4 kilogramus, tačiau retais atvejais pasitaiko ir dvigubai daugiau gimimo metu sveriančių mažylių.

Bausdama mokinį pedagogė jam ant kaktos užrašė „kvailys“ (1)

Neeilinis įvykis vienoje Rusijos mokyklų. Neapsikentusi netinkamo mokinių elgesio, viena mokytoja kaip bausmę vaikui ant kaktos užrašė žodįs „kvailys“ (rus. durak).

Išmokos bus mokamos visiems vaikams iki 18 metų (21)

Seimas šiandien priėmė naujos redakcijos Išmokų vaikams įstatymą, kuriuo siekiama mažinti vaikų skurdą ir pajamų nelygybę. Už tokį sprendimą balsavo 80, prieš buvo vienas, susilaikė 15 Seimo narių. Priimtos pataisos įsigalioja 2018 m. sausio 1 d.

Kauniečiai kviečiami į nemokamus pozityvios tėvystės mokymus

Kaune organizuojami nemokami mokymai šeimoms apie pozityvią tėvystę ir psichologinį smurtą mokykloje.

Pagimdė naujagimį, kurio kraujyje rastos 3 promilės alkoholio (7)

Lenkijos žiniasklaida praneša apie neeilinį įvykį Lodzės vaivadijoje (Lenkija).

Negyvų dvynių susilaukusi šeima vežė juos laidoti ir tada įvyko stebuklas (3)

Šią savaitę žiniasklaidą apskriejo neįtikėtina istorija iš Naujojo Delio (Indija), kuri labiau primena siaubo filmo scenarijų, o ne realų įvykį XXI amžiuje.

9 faktai apie cezario pjūvį, kurie ir stebina, ir šiurpina (14)

Šiandien cezario pjūvio operacija atlieka kas ketvirtai ar kas trečiai moteriai. Yra šalių, kur šis procentas dar didesnis. Surinkome 9 įdomius ir mažai girdėtus faktus apie cezario pjūvį.

Linksmas eksperimentas: vaikams suteikė laisvę puošti Kalėdų eglę kaip tik širdis geidžia

Prisipažinkime: kai buvome maži, svajojome pakliūti į saldainių fabriką arba į žaislų parduotuvę, kurioje būtų galima valgyti kiek tik lenda ir pasiimti žaislų tiek, kiek telpa į glėbį... Ir ką mes būtume darę, jei tos svajonės būtų išsipildžiusios?

Mitas ar realybė: kaip kvepia kūdikiai? (6)

Tikėtina, kad esate girdėję, kad kūdikiai maloniai kvepia. Panašu, kad tai turi paaiškinimą. Sąmoningai ar nesąmoningai vos ant rankų paėmę kūdikį įkvepiame jo skleidžiamo kvapo.

TAVO VAIKO premjeroje – išdaigininkas MEŠKIUKAS PADINGTONAS 2

Argi jis ne mielas? Vaikų ir suaugusiųjų mylimas meškiukas Padingtonas sugrįžta į kino ekranus: ketvirtadienio, lapkričio 30 dienos vakarą per TAVO VAIKO premjerą visuose kino centruose „Forum Cinemas" – lietuviškai dubliuotas išdaigų ir nuotykių kupinas filmas „Meškiukas Padingtonas 2" Pamatykite pirmieji!