Sugrįžtanti MAMŲ MUGĖ kviečia šeimas gyventi ekologiškai ir taupiai

Išaugti drabužėliai, pabodę žaislai, per mažos kėdutės – ką su jais daryti? Šis klausimas nuolatos persekioja daugelį tėvelių, auginančių mažamečius vaikus.
© DELFI / Andrius Ufartas

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vaikai greitai auga, o nereikalingų, bet vis dar puikios būklės daiktų daugėja. Ką tokiu atveju daryti? Ruoštis į „Mamų mugę“! Rugsėjo 21-24 dienomis Vilniuje verslo centre „Gariūnai“ vykstanti mugė kvies visus tėvelius atrasti naują kelią į ekologišką ir aplinkai naudingą žiedinės ekonomikos koncepciją.

"Mamų mugė" – didžiausia Baltijos šalyse vaikiškų (iki 14 m.) ir nėščiųjų prekių komiso ir labdaros mugė, kurioje už simbolinę kainą galite parduoti išaugtus ir nebenaudojamus vaikiškus drabužius bei daiktus ir įsigyti savo vaikams tinkamus.

„Manau, kad pagrindinė „Mamų mugės“ mintis yra „šeima – šeimai“. Šaunu yra tai, kad galime ištiesti pagalbos ranką kitoms šeimoms. Vaikas greita auga ir daiktai tampa nevartojami, nereikalingi. Nebūtina jų išmesti – galime suteikti galimybę kitoms šeimoms pasinaudoti naudingais daiktais. Mamų mugėje galima rasti visko, ko gali prireikti laukiantis ir auginant vaikus iki 14-os metų. Asortimente yra ne tik drabužėlių, bet ir batų, žaislų, knygų, sporto atributikos, vėžimėlių, kėdučių ir daug kitų vaikams reikalingų daiktų“, - teigė savanorių koordinatorė Kristina Savickytė - Damanskienė.

Sugrįžtanti MAMŲ MUGĖ kviečia šeimas gyventi ekologiškai ir taupiai
© DELFI / Andrius Ufartas

Du kartus per metus rengiama „Mamų mugė" yra puiki išeitis jauniems tėvams apsipirkti patogiai, greitai ir pigiai. Renginyje dirbančių sąvanorių teigimu, neverta išleisti daug pinigų naujiems daiktams - „Mamų mugėje“ galite rasti platų pasirinkimą sezoninių drabužėlių, batų, žaislų, kūdikių priežiūros priemonių, knygų ir kitų naudingų daiktų. Taip pat vertėtų nepamiršti, kad neparduoti daiktai ir drabužėliai atitenka labdarai.

„Prie „Mamų mugės“ prisidėjau vedina antrinio panaudojimo idėjos ir, žinoma, pasinaudoju galimybe įsigyti pigesnių rūbų, žaislų, kitų daiktų. Man labai patinka, kad viskas vienoje vietoje, po vienu stogu. Sakyčiau, kad pagrindinis mugės tikslas yra skatinti tėvus vartoti protingai ir atsakingai“, - apie sprendimą prisidėti prie mugės pasakoja Prieraišiosios tėvystės centro direktorė Ieva Dapšauskė.

Didesnis dėmesys ekologijai

Vaikai greitai auga ir dar visai neseniai pirkti drabužėliai tampa per maži ir netinkami nešiojimui. Šiandienių technologijų dėka džinsinės kelnės yra pasiuvamos vos per 9 minutes. Per metus pasaulyje jų pagaminama apie 2 mlrd. Tuo tarpu 9 mlrd. tonų tekstilės atliekų kasmet atsiduria sąvartynuose. Skirtingų šalių skaičiavimais, per metus nejučia kiekvienas iš mūsų išmetame nuo 31 iki 55 kg tekstilės gaminių. Nenuostabu, kad tokie skaičiai siunčia žinią apie privalomą vartotojiškumo mažinimą ir metams bėgant „Mamų mugės“ renginys, siekiantis tausoti aplinką, tapo ne tik socialiniu, bet ir ekonominiu reiškiniu.

Būtent ekonomiškumas daugeliui tėvelių yra svarbiausias motyvas parduoti ir pirkti mugėje, tačiau dauguma jų pažymi ir kitą jiems svarbų motyvą - ekologiją. Lietuvoje šeimoms vis priimtinesnis gyvenimo būdas, skatinantis mažesnį ir atsakingesnį vartojimą. Pavyzdžiui, vos pusmetį naudota ir jau nebereikalinga vaikštynė nėra nebereikalingas daiktas, kurį tiesiog reikia išmesti. Ji puikiai tiks dar vienai šeimai, auginančiai truputį jaunesnį vaikutį.

„Jei pagalvoji, kad norėtum gyventi ekologiškiau, t.y. logiškiau, tai jau yra labai didelis žingsnis sąmoningumo link. Pirmiausia, reikia pabandyti. Šiandien aplinka puikiai sukurta, kad būtų galima be vargo ieškoti ekologiškų, sveikų ir naudingų alternatyvų“, - teigia Prieraišiosios tėvystės centro direktorė Ieva Dapšauskė.

Domėjimasis ekologija – iš vaikystės patirties

Norint skatinti ekologijos koncepciją, labai svarbu yra atkreipti dėmesį į vaikų auklėjimą. Nuo pat pirmųjų dienų gerą pavyzdį matydamas vaikas išmoks atsakingai ir tinkamai elgtis su aplinka. Daugelis pedagogų siekia ištirti, kaip plėtojasi vaikų žinios apie taršą, planetos saugojimą ir ekologiją. Manoma, jog šių problemų suvokimas vystosi taip pat kaip bet kokios kitos problemos suvokimas. Tyrimai rodo, kad ankstyvieji vaikystės metai yra svarbus laikas, norint vaiką supažindinti su ekologija ir aplinkosauga. Taip pat reiktų nepamiršti, jog vaikus galima mokyti ir per darbus, kuriuos dėl planetos išsaugojimo darome mes patys.

„Kaip vaikus supažindinti su ekologija ir paskatinti tausoti aplinką? Žinoma, savo pavyzdžiu. Pirmagimis labai anksti susipažino su šiukšlių rūšiavimu, nes vos išmokęs ropoti nuolat tikrindavo ar teisingai tėvai rūšiuoja, o sulaukęs metukų pats gebėjo įmesti popierių ar plastiką į atitinkamą šiukšliadėžę. Kurį laiką namuose sklandė labai populiari frazė, kurią mažyliai net užsukusiems svečiams kartodavo: ,,Mes saugome elektrą ir vandenį“. Tai greičiausiai tėčio pasakyti žodžiai, tačiau ištarti dvimečio, jie priverčia susimąstyti. Vaikai mus nuolat moko ar primena seniai užmirštas tiesas, nes jiems tai visiška naujiena. Kalėdų rytą – dovanos, o po to žygis prie konteinerio su spalvotomis dovanų pakuotėmis. Su sūnumi ilgokai šąlom, kol nusprendėme, kaip teisingiausia būtų atskirti plastiką, popierių, raištelius, kaspinėlius ir daugybę gražių, bet jau nebereikalingų dekoratyvių detalių. Priėjome prie išvados – kam pakuoti dovanas, jei išlupti sunku, o dar ir krūvą šiukšlių reikia sutvarkyti“, - apie ekologijos suvokimą pasakoja „Mamų mugės“ savanorė, Prieraišiosios tėvystės centro direktorė Ieva Dapšauskė.

Mamų mugė – socialinis projektas, apjungiantis daugiau nei 20.000 šeimų ir teikiantis labdarą. Mamų mugės tikslas – skatinti atsakingą vartojimą ir savanorystę bei remti šeimas, auginančias vaikus. Daugiau informacijos rasite „Mamų mugės" interneto svetainėje www.mamumuge.lt.

Sugrįžtanti MAMŲ MUGĖ kviečia šeimas gyventi ekologiškai ir taupiai
© DELFI / Andrius Ufartas

Jūsų dėmesiui - akimirkos iš pavasarį vykusios MAMŲ MUGĖS.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Įdomybės

Nėščiąsias ir ką tik pagimdžiusias kviečia į nemokamus praktinius užsiėmimus

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras skelbia kineziterapinių seminarų ciklą nėščiosioms, neseniai pagimdžiusioms moterims bei mamytėms su kūdikiais.

Pribloškianti žinia apie gydytoją Aspergerį, kurio vardu pavadintas autistinis sutrikimas

Naujai atskleisti dokumentai rodo, kad pediatras H. Aspergeris bendradarbiavo su naciais.

Psichologė Laura Milčienė: teatras yra puikus pakaitalas technologijoms

Vos prieš tris mėnesius Vilniuje duris žiūrovams atvėręs teatras „Pradžia“ jau spėjo įsitvirtinti Vilniaus renginių kalendoriuose, kviesdamas šeimas su pačiais mažiausiais į spektaklius, gyvos muzikos koncertus, meno pažinimo užsiėmimus, o dar tik besilaukiančias poras – į tėvystės paskaitas. Teatras vaikams „Pradžia" šią savaitę žymi jau 100-ąjį renginį nuo atsidarymo pradžios.

Išskirtinėje fotosesijoje – 100 pasipuošusių nėščiųjų

Algis Kriščiūnas įamžino 100 nėščiųjų bendroje nuotraukoje. Taip gegužę vyksiančios konferencijos „Sveika ir laiminga mama" organizatoriai sveikino Lietuvą su valstybės atkūrimo šimtmečiu.

Naujos parduotuvės atidaryme – žinomos mamos su vaikais

Vilniuje esančiame prekybos centre „Panorama“ antrajame aukšte duris atvėrė nauja parduotuvė CHICCO.

Lietuvoje vis dar yra savaitinių darželių, kuriuose mažyliai lieka nakvoti, poreikis

„Mažylis jausis gerai tiek, kiek įmanoma, jei tomis dienomis, kai bus su mama, tarsi sems jos meilės atsargas“, – taip mūsų žurnalo redaktorei sakė specialistės, kurias kalbinome rašydami straipsnį apie savaitinį darželį.

Kviečia nemokamos paskaitos būsimiems ir esamiems tėvams Vilniuje

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei sveikatinimui.

Kūdikis gimė praėjus ketveriems metams po tėvų mirties

Skamba neįtikėtinai, bet tai visiška tiesa.

Kokio Zodiako vaikus auginti lengviausia, o kokio – sunkiausia

Kokiomis savybėmis yra apdovanoti skirtingi Zodiako ženklai, ir ką apie jų auklėjimą reikėtų žinoti tėvams?

Prasidėjo 2018 metų šeimos rinkimai

Daugiavaikių šeimų asociacija MES skelbia „2018 Metų šeimos“ rinkimus.

Pritarė siūlymui įteisinti gimdymus namuose

Ministrų kabinetas šiandien pritarė siūlymui įteisinti gimdymus namuose.

TAVO VAIKO premjeroje – spalvinga ir nuotaikinga animacija LINO: NUOTYKIAI KATINO KAILYJE

Vieną akimirką – žmogus, kitą – žmogaus dydžio katinas! Nuotaikinga animacinė pasaka „Lino: nuotykiai katino kailyje" į Lietuvos kino ekranus atkeliauja su TAVO VAIKO premjera: pamatykite šį filmą pirmieji su visa šeima balandžio 8 d. (sekmadienį) kino centruose „Forum Cinemas"!

Rolandas Mackevičius: „Turiu meilės 16 -ai vaikų“ (3)

„Radistas" Rolandas Mackevičius (33 m.) su žmona Ieva augina keturmetį Motiejų, o šiek tiek daugiau nei prieš mėnesį jų namuose atsirado ir dukrytė Meilė Marija.

Naktį iš šeštadienio į sekmadienį laikrodžiai persukami valanda į priekį

Savaitgalį gyventojai praras vieną valandą miego - Lietuva pereis prie vasaros laiko. Sekmadienį, trečią valandą nakties, laikrodžių rodykles reikės pasukti valanda į priekį.

MAMŲ MUGĖ suviliojo ir žinomas mamas

Šiandien Vilniuje, Gariūnų verslo parke, prasidėjo pavasario - vasaros MAMŲ MUGĖ. Įėjimas į ją nemokamas, durys atviros iki sekmadienio, kovo 25 dienos.