Supermama: mitas ar tikrovė?

 (1)
Šiemet parodoje „Vaikų šalis" bus ieškoma atsakymo į klausimą, ar šeima ir karjera yra suderinama.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Kaip teigia parodoje vykdomo projekto „Sumanios mamos erdvė" organizatorė ir sumanytoja, keturių vaikų mama Birutė Jakučionytė, daugybė projektų Lietuvoje dabar tik ir skatina moterų verslumą: „Sumani mama", „Veikli", „Išmani", „Versli" ir pan. Atrodo, kad tai tapo savotiška norma, kasdienybe, būtinybe. Moterys verslauja, aktyviai dalyvauja visuomeninėje veikloje, siekia karjeros, o ką veikti vyrui, jeigu moteris šeimoje atlieka visas roles?

„Šių metų konferencijoje dėmesį sutelksime ir į kitą medalio pusę, kalbės ir vyrai. Drauge su psichologais, verslaujančių, visuomeninėje veikloje aktyviai dalyvaujančių ar karjerą darančių moterų vyrais gvildensime klausimus: „Ką jaučia ir galvoja tėčiai, kai mamos verslauja?", „Kodėl moterys eina verslauti? Gal joms kažko trūksta šeimoje?", - sako „Sumanios mamos erdvės" organizatorė B. Jakučionytė.

Kaip teigia psichologė Ramunė Murauskienė, šiuolaikinėje visuomenėje sąvoka „supermamos" asocijuojasi su ta moterimi, kuri yra ne tik puiki žmona, puiki mama, bet dar ir versli, savarankiška moteris. Žinoma, visos šios rolės bei jų suderinimas supermamai - tai joks iššūkis. Ar iš tiesų taip yra?

Pasak psichologės, supermama - tai ne ta moteris, kuri yra ir gera mama, ir gera vadovė. „Supermama - tai ta mama, kuri, nepaisant daugelio vaidmenų, kuriuos ji atlieka gyvenime, nepaisant sveiko ir adekvataus nuovargio po intensyvios dienos, sugeba neaprėkti pervargusio vaiko, kuris vakare sunkiai užmiega. Tai ta mama, kuri vis dar žino, apie ką svajoja jos vaikai. Tai ta mama, kuri gali nutraukti darbinį pokalbį tuomet, kai čia ir dabar jos reikia vaikui, kuri susirgus vaikui imasi pati jo priežiūros namuose, nes supermama žino - motinos galia jos vaikams, šeimai yra didžiulė. Tokios mamos elgiasi išmintingai, nes svarbiausias jos prioritetas lieka šeima", - įsitikinusi psichologė.

Geriausia vienu metu visur nebūsi

Dvi Lietuvoje gerai žinomos keturių vaikų mamos, aktorė Donata Rinkevičienė ir buvusi orų pranešėja Birutė Šaltytė-Belousovienė tvirtina, kad derinti motinystę ir karjerą, žinoma, kad įmanoma, tačiau norėjimas nebūti tik kažkuo vienu, atima galimybę šimtu procentų atsiduoti motinystei arba savo tikslų siekimui.

„Iš asmeninės patirties žinau, kad kol mano vaikai buvo maži, apie jokią karjerą negalėjo būti ir kalbos. Penkerius metus buvau su jais namuose ir labai tuo džiaugiuosi, mat nepraleidau svarbių, mano manymu, savo vaikų akimirkų: pirmi dantukai, žingsniai, žodžiai, pirmi piešiniai ir t. t. Niekam neprimetu savo nuomonės ir jokiais būdais nesmerkiu moterų, kurios dirba ir tuo pačiu metu siekia savo tikslų. Tiesiog aš pati taip pasirinkau ir kiekviena moteris laisva rinktis tai, kas jai atrodo geriausia", - sako aktorė ir keturių vaikų mama Donata Rinkevičienė.

Pašnekovės teigimu, savęs supermama ji tikrai nelaiko. Vaikai jau paaugę, todėl išties daugiau dėmesio aktorė gali skirti savo pomėgiams, užsibrėžtiems tikslams įgyvendinti. „Stengiuosi, kad vaikai nepritrūktų mano dėmesio. Šeimoje turime mamadienius, kai vaikai būtinai po vieną praleidžia dieną mieste tik su mama", - apie gražias šeimos tradicijas pasakoja D. Rinkevičienė.

Tiek aktorė Donata, tiek buvusi orų pranešėja Birutė sako, kad kiekvienu atveju, kad ir ką pasirinksi, atsiranda šiokia tokia „auka". „Žmonės pasirenka, kiek jiems vaikų turėti ir tais vaikais reikia rūpintis. Moteris gali juk dirbti ir du, ir tris darbus, moterys iš viso daug sugeba. Tačiau kiekvienu atveju vis tiek kažkur kažkas nukenčia. Jeigu nuspręsi būti tik mama - nukentės tavo karjera, jeigu atsiduosi karjerai - nukentės tavo vaikai, nes negalėsi skirti jiems tiek dėmesio, kiek galbūt reikėtų. Aš turiu tokios patirties, kai gimus mūsų trečiajam vaikui po kelių mėnesių sugrįžau į darbus. Buvau visomis prasmėmis veikli moteris, bet dirbdama, veikiausiai, praleidau tam tikras svarbias mūsų trečiojo vaiko augimo akimirkas", - įsitikinusi B. Šaltytė-Belousuvienė.

Keturis vaikus auginanti Birutė sako, kad ji kartais būna blogesnė, kartais geresnė mama, o kalbant apie supermamas ji įsitikinusi, kad superžmonių tikrai nebūna, nes visur geras šimtu procentų būti negali. „Pastaruosius septynerius metus mano pagrindinis darbas buvo rūpintis savo gausia šeima ir tik dabar turiu galimybę daugiau laiko skirti ne tik vaikams, bet ir sau. Mano du vyresnieji mokosi ir dirba, todėl dabar daugiausia savo dėmesio skiriu dviems mažiausiems", - teigia B. Šaltytė-Belousuvienė pabrėždama, jog nereiškia, kad meilės ir dėmesio ji nerodo jau užaugusiems savo vaikams.

Mama turi save realizuoti

Psichologė R. Murauskienė prieš nusprendžiant, ką pasirinkti - šeimą ar karjerą - kiekvienai moteriai siūlo, visų pirma, pasvarstyti, ar jos galės vienu metu atlikti tiek įsipareigojimų. „Reikia visada elgtis išmintingai. Juk moteris, kuri sklidina kūrybinio potencialo, gali sprogti, jei atsisakys šios savo paskirties. Tokiai moteriai verta susirasti galimybę kurti net ir turint vaikų. Visada yra išeitis, galbūt gali padėti seneliai, kiti artimieji ar auklės. Siūlyčiau susilaikyti nuo kraštutinumų ir pripažinti: sukūrus šeimą joje svarbiausi yra vyras ir moteris, tačiau moteriai tenka išskirtinė galimybė ir privilegija išnešioti vaikus, juos gimdyti ir būti vaikui kurį laiką nepakeičiamai", - mintimis dalinasi psichologė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Įdomybės

Nemokamas festivalis vėl kvies vaikus smagiai ir prasmingai praleisti laiką

Ketvirtasis Arklio Dominyko pasakų festivalis vėl kviečia visus vaikus kurti pasakas. Liepos 8 dieną Vilniuje prie Baltojo tilto vyks festivalio renginiai.

Širvintose netikėtai prasidėjus gimdymui, vaikas gimė tiesiog gydytojos kabinete (6)

Neeilinis įvykis Širvintose – čia Širvintų pirminės sveikatos priežiūros centre netikėtai gimė kūdikis.

Išbandžiusios produktą moterys kalba apie meilę iš pirmo žvilgsnio

Jeigu esate ištikimi mūsų portalo skaitytojai, pastebėjote, kad vis dažniau siūlome jums išbandyti vieną ar kitą produktą.

Kviečia nemokamai išmokti kūdikių masažo paslapčių ir sustiprinti sveikatą po gimdymo (1)

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras birželio mėnesį organizuoja nemokamų praktinių seminarų ciklą esamiems ir būsimiems tėvams. Visi užsiėmimai yra nemokami, tereikia užsiregistruoti.

Piršlybų įkarštyje vaikas padarė tai, ko iš jo niekas nesitikėjo (1)

Gali iki smulkių detalių apgalvoti piršlybų scenarijų, bet jei šalia bus vaikų, nepamiršk, kad netikėtumų gali būti visada.

Metų šeima išrinkti visaginiečiai, auginantys 5 vaikus

Tradicinio konkurso „Metų šeima“ finale dalyvavo trys daugiavaikės šeimos – panevėžiečių ir dvi šeimos iš Visagino.

Nemokamas festivalis vaikams primena: knygų skaitymas yra džiaugsmas ir malonumas, o ne prievolė

Nemokamo skaitymo festivalio vaikams organizatoriai įsitkinę – skaitymas visų pirma yra džiaugsmas.

Vilniaus gatvėse praeiviai su šypsenomis lydėjo neeilinį kūdikių paradą

Gegužės 7-13 dienomis yra Europos vaikų nešiojimo (nešioklių) savaitė - „European Babywearing week“. šių metų jos šūkis – „Nešiojimas jungia!“

Daugiau nei 700 moterų mamos dieną šventė konferencijoje „Sveika ir laiminga mama"

Gegužės 6 d., Lietuvoje minint šventinį motinos dienos sekmadienį, Vilniuje vyko pirmą kartą organizuota tarptautinė konferencija „Sveika ir laiminga mama", skirta visoms moterims bei poroms.

Lietuvos mamos: jauniausiai – 12 metų, vyriausiai – per 50

Artėjant Motinos dienai ELTA pasidomėjo, kokia buvo ir šiandien yra Lietuvos mama.

Cezario operaciją patyrusios mamos pjūvio randą puošia tatuiruotėmis

Neretai tatuiruotę nusprendę darytis žmonės skiria ją konkrečiam gyvenimo įvykiui, kurį nori tokiu būdu įamžinti – vestuvėms, vaiko gimimui ir panašiai.

Ypatingo grožio filme visai šeimai atkurta milijonų mėgstama istorija

TAVO VAIKO premjeroje – beribis fantazijos pasaulis filme „Džimas Saga ir mašinistas Lukas".

Festivalis „Labas!“ į teatrą kviečia net naujagimius

Gegužės 6 dieną Vilniuje prasideda tarptautinis teatro festivalis kūdikiams ir vaikams „Labas!“.

Operos ir baleto teatro vadovas Jonas Sakalauskas: „Kartais nuo vaikų pabėgu į darbą" (1)

Operos ir baleto teatro vadovas Jonas Sakalauskas su žmona dainininke Agne Sabulyte augina penkiametę Vakarę ir birželį švęsiantį trejų metų gimtadienį Dobilą.

Mirė mažylis, kurio tėvai kovojo dėl teisės jį gydyti toliau

Didžiojoje Britanijoje mirė teisinių ginčų centre buvęs mažasis berniukas Alfie'is Evansas.